Kerkelijk rumoer rondom Ter Schegget Atoompacifisme ook in kerken verlevendigd Uit brieven van lezers hun zorg? 850 Zwitserse kerken praten met bank over Zuid-Afrika Buitenverbanders nemen nog geen beslissing UIT DE KERKBLADEN De bede en de kinderdoop Ds Van der Sluis voorzitter EPV VANDAAG MAANDAG 6 MAART 1978- KERK door dr. J. J. Buskes Prof. Strijd, die in 1976 afscheid van de Universiteit van Amsterdam nam, heeft nog steeds geen opvolger gekregen. Nu komt er voor de benoe ming van een opvolger in dit geval heel wat kijken, omdat het gaat om een kerkelijk hoogleraar, die tegelijk staatshoogleraar is. Een hele proce dure. In dit geval met veel haken en ogen. Op het ogenblik stokt de zaak. De faculteitsraad en de commissie theologisch wetenschappelijk onder wijs (TWO) moeten samen een voor dracht indienen bij de faculteit en de hervormde synode. Zijn die het eens. dan wordt de voorgestelde kandi daat m politiek Den Haag tot ge woon hoogleraar en in kerkelijk Den Haag tot kerkelijk hoogleraar be noemd. De procedure begint met een voorstel van een benoemingscom missie aan de commissie TWO en de faculteitsraad. Uit een verslag van de benoemings commissie blijkt, dat de commissie TWO niet bereid is de door haar als eerste kandidaat voorgestelde dr. O. H. ter Schegget te aanvaarden. Het schijnt, dat in een besloten vergade ring van de synode de commissie TWO de zaak al met de synode be handeld heeft. De faculteitsraad kan nog geen besluit nemen, omdat de benoemingscommissie haar nog geen voorstel kan doen. Uit een verslag van de benoemings commissie blijkt, dat de commissie TWO twee bezwaren heeft. Zij meent, dat Ter Schegget het vertrou wen van de hervormde kerk niet geniet en zij twijfelt aan zijn weten schappelijke kwaliteiten. De benoe mingscommissie vindt deze argu menten onvoldoende en vraagt om een andere beoordeling. In een brief aan de synode heeft een aantal studenten en dominees tegen de gang van zaken geprotesteerd. De brief is gedateerd 2 maart 1978. De bedoeling was een open brief, als advertentie geplaatst in Trouw. Op 3 maart werd mij telefonisch gevraagd, deze brief te onderteke nen. Ik heb nee gezegd. Ik teken geen open brieven, die in de pers komen en waarvan de inhoud mij op% het laatste ogenblik telefonisch wordt meegedeeld. Ik had er ook bezwaar tegen, dat deze brief als advertentie in Trouw zou worden geplaatst. Bovendien hoorde ik dat aan het slot van de brief gezegd werd: „Wij eisen van de generale synodeIk ben niet zo synodaal aangelegd, maar een open brief aan de synode als advertentie in Trouw met aan het einde de woorden „Wij eisen" liggen mij niet en vind ik kerkelijk onjuist. Ik heb de brief dus niet ondertekend. Met de zakelijke inhoud van de brief ben ik het echter eens. Het is in het belang van de hervormde kerk. de Amsterdamse universiteit, de theo logische faculteit en Ter Schegget, dat er in deze zaak open kaart wordt gespeeld. Wat is er door de commis sie TWO met de synode besproken? Daarover gaan allerlei geruchten. We weten allen, dat wat Ter Scheg get betreft, bepaalde controversen een rol spelen, die het wenselijk, zo niet noodzakelijk, maken, de zaken in een niet besloten vergadering open en eerlijk te bespreken. Heeft de commissie TWO de bevoegdheid uit te spreken, dat Ter Schegget niet het vertrouwen van de hervormde kerk geniet? Is hier sprake van een verkapte vorm van tucht? Wat wil het zeggen, dat iemand niet het ver trouwen van de hervormde kerk ge niet? Wie maakt dat uit? En: op welke gronden? En dan de wetenschappelijke kwali teiten van Ter Schegget. Door velen met mij wordt Ter Schegget als een van onze meest begaafde jonge the ologen beschouwd. De commissie TWO trekt zijn wetenschappelijke kwaliteiten in twijfel. Daarmee dis kwalificeert ze in elk geval het inlei dend woord van prof. Miskotte in de handelseditie van de dissertatie van Ter Schegget. Naar mijn overtui ging spelen andere niet genoemde motieven een rol. Vanaf het begin heb ik vooraanstaande figuren in de hervormde kerk met een zekere ver betenheid horen zeggen: „Ter Schegget? Uitgesloten, dat nooit!" en dat heus niet vanwege hun twijfel aan zijn wetenschappelijke kwali teiten. Het zijn de politieke en socia listische overtuigingen van Ter Schegget die achter de genoemde argumenten schuil gaan: zijn kriti sche solidariteit met de „Christenen voor het Socialisme", al is hij noch lid noch leider van deze groep. Ik meen, dat wij als leden van de her vormde kerk er recht op hebben, precies te weten, welke de eigenlijke drijfveer van de commissie TWO en welke de houding van de synode is. Onze synode zal onze kerk een dienst bewijzen door klare wijn te schenken en zo aan alle geheimzin nigheden en elkaar tegensprekende geruchten een einde te maken. Met Ter Schegget's socialistische overtuigingen ben ik'het in menig opzicht niet eens. Is dat noodzake lijk? Heeft de Jcerfc zich daarover uitgesproken? Ik vraag om een open en eerlijke behèhdeling. Ik wil we ten, waarom men Ter Schegget we ren wil en met mij willen velen dat weten. De genoemde argumenten zijn de eigenlijke argumenten niet. In de situatie, waarin onze kerk zich bevindt, moeten we ons open en eerlijk tegenover elkaar uitspreken. De eigenlijke motieven, die^k noem de, zijn naar mijn overtuiging, vol strekt onwettigl wanneer het gaat om de vraag, of Ter Schegget kerke lijk hoogleraar mag worden. Wanneer de commissie TWO haar zin krijgt, zullen we na verloop van tijd voor de zoveelste keer te laat tot de ontdekking komen, dat wij het weer fout hebben gedaan. In de brief aqn de synode zeggen de schrijvers van de brief, dat afwijzing van Ter Schégget op kerkpolitieke gronden, waarover niet in het open baar is gesproken, voor Ter Scheg get een beroepsverbod betekent. Ik wil het woord beroepsverbod op dit moment liever niet gebruiken. Maar, wanneer er geen klare wijn geschon ken wordt, zal er zeker zo gedacht en Dr. G. H. ter Schegget gesproken worden. Ik spreek zo nog niet, maar ik denk wel in die rich ting. door Aldert Schipper Het gaat nogal goed met de actie tegen de kernwapens, die het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) vorig Jaar september op gang heeft gebracht. Dat blijkt niet alleen uit de verwijzing door de afgetreden minister Kruisinga naar de IKV-actie, maar ook uit de brieven van de raad van kerken en van enkele andere kerken aan de regering om haar te vragen niet aan de neutronenbom te beginnen. Dat het redelijk gaat met de IKV- actie bleek het afgelopen weekeinde in Oegstgeest, waar ruim honderd vertegenwoordigers van plaatselijke groepen ervaringen en plannen voor hun verdere acUe uitwisselden. Dit weekeinde werd niet beheerst door het gevoel van onmacht dat velen bekroop, nadat de hervormde synode in 1962 een moedig woord over de kernwapens sprak en waarna verder niets gebeurde. In Oegstgeest hadden de mensen vertrouwen dat hun actie geen onbe gonnen werk is, „wknneer we maar adem genoeg hebben", zoals voorzit ter drs B. ter Veer zei. Hij pleitte voor hardheid en barmhartigheid. De actie „Help de kernwapens de wereld uit: om te beginnen uit Ne derland" heeft nu tweehonderd ker nen in het land, waarvan de helft zich nu nog bezighoudt met studie en discussie en waarvan de overige meer gericht zijn op actie, zoals con tact met de kerken via kerkeraden en gemeenteavonden, of in de weer zijn tegen de neutronenbom. Deze laatste groep kernen heeft behoor lijk steun in de rug gekregen van de kerken, die zich in de afgelopen maanden duidelijk uitgesproken hebben tegen de neutronenbom. Onpolitiek De indruk bestaat dat de actie nog niet erg politiek is, maar zich meer richt op Interne bezinning en het winnen van medestanders. Het ge sprek met de politieke partijen be waart men in het algemeen nog voor de toekomst. Dat mensen winnen doet men weer wat meer speels dan in het recente verleden gebeurde. Zo is men in verschillende plaatsen doende met straattoneel, markt- kraampjes, verkleedpartijen enzo voorts. De politieke neerslag van de actie wordt wellicht volgend Jaar wat zichtbaarder, wanneer de DCV-actie Dere rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op m deze krant gelezen benchten ariikeien en commentaren, en met voor gedichten, open oneven oproepen ot reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De inzendingen voor deze rubnek dienen zo beknopt mogelijk te zijn De redactie behoudi zien het recht van bekorting voor Het is ons helaas niet mogeigk over eik geval van bekorting o» nietpiaatsmg (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Schoolhoofd (2) De inspecteurs zouden het onder wijs een betere dienst bewijzen, wanneer zij de minister duidelijk te verstaan gaven, dat de functie van klasse-onderwijzer en schoollleider niet optimaal door één en dezelfde persoon te vervullen is. Zeker niet in deze tijd, waar zoveel meer personen en instanties de school binnenstap pen om met meer, minder of geen deskundigheid mee te praten over alles wat de lagere school moet doen op pedagogisch, didactisch, me disch. milieuhygiënisch etc. gebied. Onder de inspecteurs van het lager onderwijs zijn ook ex-schoolhoof den en zij zullen toch nog wel weten, wat er gaande ls in scholen, waar hardwerkende hoofden balanceren tussen hun verantwoordelijkheid van klasse-onderwijzer en die van Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM/ DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) 8chledamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAO/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22, Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLK GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56, Zwolle Tel 05200-17030 zich richten wil op de partijen. In de vredesweek van dit jaar zijn eerst nog de kerken aan de beurt, waar het IKV, uiteraard, het eerst naar kijkt wanneer het mensen wil over tuigen. Op de kerken wordt binnen kort een beroep gedaan, wanneer het er om gaat, de ton voor het IKV te verdubbelen. Bij het lanceren van de actie tegen de kernwapens, tij dens de vredesweek in september van het vorig jaar, merkte de scriba van de hervormde synode, dr. A. H. van den Heuvel op dat de aanhang van het IKV eerst maar eens wat geld op tafel moest leggen voor de strijd tegen de bewapening, waarna de kerken gevraagd moest worden deze ton te verdubbelen. De geldac- tie van het IKV heeft Intussen bijna anderhalve ton opgebracht en deze week vindt er een gesprek plaats tussen dr. Van den Heuvel en de secretaris van het IKV, dr. M. J. Faber. Brief Faber wil in de vredesweek van 1979 meer aandacht voor de politieke partijen, die dan weer voorbereidin gen treffen voor hun programma's voor de dan opnieuw voor de deur staande verkiezingen. In deze pro gramma's moet blijken of het IKV niet voor nfets aan de actie tegen de kernbewapening werkt. Het IKV voelt zich aangesproken door de brief, die de Nederlandse kerken vorige maand aan de rege ring zonden en waarin zij hun zorg over de bewapening uitspraken en de regering lieten weten tegen de invoering van de neutronenbom te zijn. Ook plaatselijke kerken en pa rochies werken soms samen met de IKV-kernen. In Tilburg heeft een kern een hele parochie gemobili seerd. Zij stuurde een brief aan de bisschop over de neutronenbom met het verzoek in de synode van de bisschoppen de kwestie aan de orde te stellen of het bezit van neutronen wapens in de lijn van de traditie van Christus past. Een IKV-kern in Am sterdam en een in Zaandam willen de bijeenkomst van de gereformeer de synode deze week begeleiden. De Amsterdamse kern houdt boven dien de CDA-kamerleden „in de ga ten". De classis Heerenveen van de hervormde kerk heeft zich uitge sproken voor de IKV-actie tegen de kernwapens en de kerkeraad van de hervormde gemeente in Vreeland heeft besloten „alles te zullen doen wat in haar vermogen ligt om de actie van het IKV te ondersteunen". In het laatste nummer van IKV- berichten adviseert de gereformeer de theoloog prof. dr. G. Th. Rothui zen uit Kampen de mensen van het IKV „onafgebroken" door te gaan met hun informatie. „Het kan niet anders dan dat jullie op den duur meer bereiken dan je bereikt hebt. Eenvoudig omdat Jullie meer weten. Daar vallen wij op den duur door om, of bijna om". DEEL NUN ZORG DEEL MEE! VASTENAKTiE GIRO UTRECHT ZURICH Tussen de interkerkelij ke hulporganisatie van de Zwitserse protestantse kerken en de unie van Zwitserse banken in Zürich zijn be sprekingen gevoerd over de investe ringspolitiek van de bank met be trekking tot Zuid-Afrika. De hulpor ganisatie, die rekeninghouder is van dit bankconcern, verwijt de bank door zijn politiek het apartheidsre gime in Zuid-Afrika in stand te hel pen houden. De bank van zijn kant rechtvaardigt zijn opstelling door politieke en economische gronden aan te voeren. De gesprekspartners zijn er slechts gedeeltelijk in ge slaagd hun standpunten wat nader bijeen te brengen. Daar een verge lijkbaar gesprek op nationaal ni veau gaande is tussen vertegen woordigers van de Zwitserse kerken en de industrie, zullen binnen dat bestek de besprekingen met de ban ken worden voortgezet. WEZEP (Old.) De landelijke ver gadering van de gereformeerde ker ken vrijgemaakt buiten verband zijn voor de tweede maal in Wezep bijeen geweest om verder te praten over de verhouding tussen de plaat selijke kerken en de kerken in bre der verband, zoals regionale verga deringen en de landelijke vergade ring. Daarbij kwam de vraag aan de orde in hoeverre plaatselijke kerken de besluiten van regionale en lande lijke vergaderingen moeten aan vaarden. De vergadering kwam daarover nog niet tot een beslissing. Er werd een commissie ingesteld die de inge diende voorsteilen en amendemen ten zal bestuderen en in de volgende vergadering op 1 april een nieuwe tekst zal overleggen. Een andere zaak die behandeld werd was het voorstel om een ver zoek tot samenspreking te richten aan de gereformeerde kerken vrijge maakt, die in april in Groningen haar synode houden. Ook daarover 'is nog geen beslissing genomen. IKV-kernen schrijven gereformeerde synode Van een onzer redacteuren WESTZAAN Drie Zaanse kern groepen van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) richten zich in een .brief aan de gereformeerde synode ,met een opwekking „nee" te zeggen tegen kernwapens. Zij vragen de sy node om een duidelijke en krachtige uitspraak. Het aantal kernwapens neemt on danks alle onderhandelingen nog toe en zij worden over steeds meer landen verspreid. De drie kerngroe pen menen dat zij vanuit de evange lische opdracht niet tot een ander oordéei kunnen komen dan die van een definitieve afwijzing. „Het chris ten zijn stelt ons immers aan als rentmeesters over de schepping en geeft ons een volledige verantwoor delijkheid daarvoor". schoolleider. Andere functie, andere visie!? Men wil een schaap met vijf poten. In plaats dat men zich ver wondert over het feit, dat er nog zoveel (gezond?) op vier poten rond lopen. lichten deze ongenuanceerde kritieken de goedwillenden ook nog een beentje. Het schoolleiderschap zal geheel of gedeeltelijk losgekop peld moeten worden van de taak van klasse-onderwijzer, zoals dat bij het voortgezet onderwijs het geval is. Geleen W. Meijering Oieanderschool Evangelisatie bij moslims (3) Dr P. Dirksen acht het „in strijd met het gebod van de naastenliefde" het bijbelse evangelie, het geloof in de Naam van Jezus Christus, aan de moslims hier te lande te prediken (Trouw, 27 februari). Onder meer Handelingen 12 stelt dat er uitslui tend in Jezus Christus behoudenis is, dat er onder de hemel aan de mensen, hiertoe geen èndere Naam is gegeven. Een overgroot aantal Schriftteksten verklaren dat enkel en alleen het geloof in déze Naam zalig maakt. In verband met het in déze Naam kunnen geloven, vraagt Romeinen 10 vers 14: „Hoe zullen zijgeloven In Hem. van wien zij niet gehoord hebben?" Om dit ge loof te bewerken behoort tot Zijn opdracht: „maakt al de volken tot mijn discipelen leert hen onder houden al wat Ik u bevolen heb" (Mattheus 28 vers 19). Dirksen vraagt, of wij het recht hebben de moslim die christen wordt in de situ atie „niet meer worden geaccep teerd in de kring van zijn familie, enz." te brengen. Alsof Jezus Chris tus niet zelf dit lijden om Zijns Naams wil vergt (o m. Mattheus 19 vers 37 en 38). hierdoor God wordt verheerlijkt (1 Petrus 4 vers 16) en doet delen in Christus' verheerlij king (Romeinen 8 vers 17). Ml. is* Mohammed steunen. Jezus Christus verloochenen. Rijswijk Joh. Kroon Ds J. van Dam, algemeen secretaris van de unie van baptistengemeen ten. legt in De Christen uit, waarom hij er als baptist op tegen is, dat de bede terugkeert in de troonrede: De denkwijze die er achter zit bij hen die zich voor terugkeer van de „bede" Inspannen ls niet de onze. Nederland ls geen christelijke natie In de zin van: natie van christenen en is dat nooit geweest. Het is een mythe geweest, die zijn ontstaan vond ln de praktijk van o.a. de kin derdoop. Het feit, dat kerk en chris tendom ln vroegere Jaren van grote re Invloed waren op het openbare leven ls een cultuur-historisch feno meen. weliswaar Interessant en be langrijk-als-zodanig maar onher haalbaar. Wie dat tijdperk op kunst matige wijze ln stand wil houden of wil doen terugkeren staat bulten de werkelijkheid en/of gaat uit van een kerkopvatting die, naar het ons voorkomt, niet ln overeenstemming is met de plaats van de gemeente ln de wereld, zoals die ons aangewezen ls door het Nieuwe Testament Wie de samenleving tracht te theocrati- seren met andere woorden: na mens de Here God een aardse staat ln ons geval het koninkrijk der Ne derlanden, wil regeren is, naar onze overtuiging, bezig met een ern stige misvatting ten aanzien van de plaats van de gemeente in de sa menleving. Die plaats is nooit heer send. macht bezittend of naar macht strevend. Ten slotte: De Naam van God is te heilig om die aan een regeringsstuk want dat ls de troonrede te verbinden. Het aanroepen van de heilige Naam heeft zo grote en vérrelkende conse quenties, dat geen regeringsbeleid zowel sociaal-economisch en cul tureel als ln zijn buitenlandse betrekkingen het kan verdragen met de Naam des Heren verbonden te zijn. Intussen herinneren we ons de apostolische vermaning om te bidden voor de overheden. Die voor bede is ook ln onze dagen nodig en zal zowel ln het persoonlijke leven als in de dienst der voorbede van de gemeente moeten worden gedaan. Oorlog en exorcisme Drs J. Faber (gereformeerd predi kant in Kampen) ln het maandblad Wending: Jezus heeft gezegd: Hebt uw vijan den lief (Mattheüs 5:43). Daar heeft de kerk het altijd moeilijk mee ge had. wellicht met uitzondering van de eerste eeuwen van haar geschie denis. Zijn niet de meest gruwelijke oorlogen in de meest christelijke landen gevoerd? Heeft de kerk niet ontstellend veel agressie tegen de vijand goedgekeurd? Haar God droeg meer de trekken van Caesar dan van Christus. Toch kan de kerk, stel dat zij tot inkeer kwam, in de bovengeschetste situatie niet zo maar met Mattheüs 5:43 aankomen. De vijand is immers geen persoon meer, maar een abstractie, omkleed met diabolische eigenschappen. In al zijn plannen en handelingen is de vijand dóór en dóór slecht. Zijn stra tegie is er één van de lange termijn, zijn oogmerk is de totale strijd en de totale overheersing, zijn arsenaal bevat ongelooflijke intelligentie en tactisch raffinement. Allen die zich in zijn kamp bevinden zijn „kinde ren der duisternis". Bijgevolg zijn de mensen in het Westen „kinderen des lichts". (Deze termen, met deze strekking, gebruikte Neuman van het NIW letterlijk in een artikel in Trouw, 6 september 1977.) In zulk een situatie moet de kerk opnieuw een oude taak ter hand nemen: de taal van het exorcisme (duivel-uit- drijving). Mensen zijn beelddragers van God. Dan verenigt ons mens zijn ons veel meer dan onze conflic ten ons verdelen. Die conflicten zijn geen metafysische worstelingen tus sen licht en duisternis, maar ver schillen die teruggebracht moeten' worden tot historische dimensies. In het ontmythologiseren van de Kou de Oorlog zou de kerk voorop moe ten gaan. Exorcisme is in het evan gelie altijd verbonden met genezing. De gemeente zou in een autistisch milieu een factor van genezing kun nen zijn, alleen al door het feit dat de kerk als lichaam van Christus een transnationale gemeenschap is. Zou men het niet uit moeten schreeuwen, dat het met ons zo ver gekomen is, dat wij de rationaliteit van het afschrikkingsdogma niet eens meer in twijfel trekken? Vrije markt In de Rechte Straat, het blad van ds H. J. Hegger, laat de Argentijn Sa muel Escobar, assistent secretaris generaal van de Internationale ge meenschap van christenstudenten, aan het woord overzendingspraktij ken in Latijns-Amerika: Minstens twee zendelingen vertel den mij dat zij hun werk hebben Dpgezet, uitgaande van hun mening dat concurrentie goed is, want dat heeft het kapitalistische systeem bewezen. Als gevolg van deze opvat ting gaan ze naar het zendingster rein en onderzoeken niet eerst wat de Heere daar bezig is te doen. Ze komen er zonder meer, „bestuderen de markt" en organiseren dan de verkoop van hun speciale visie op het Evangelie. Ze doen dat aan de hand van een uitgekiend werksche ma van lectuur, inschakeling van de radio, verspreiding van tapes, het opzetten van evangelisatiecampag nes enz. Als ze dan daardoor de vrede in de bestaande gemeenten verstoren en teen aanstoot vormen voor de buitenstaanders, raakt hen dat niet en ze denken er ook niet over om op grond daarvan ook maar iets in hun plannen te veranderen. Dat is geheel overeenkomstig het beginsel van de vrije markt en de harde concurrentie. En hoe zetten ze hun evangelisatiemethodiek in el kaar? Ze gaan daarbij niet te rade bij inwoners van het land dat ze tot zendingsterrein hebben gekozen, ook niet bij de daar reeds werkende christenen. Ze verdiepen zich niet in de vraagstukken en noden die daar heersen. Nee, een of ander lichaam ergens in Noord-Amerika broedt een zendingsplan uit, maakt een schets en kleurt het in met personen en evangelisatiemiddelen. De machine rie wordt helemaal klaar gemaakt met duidelijke omschrijving van doelstellingen en van opzet, taak omschrijving en indeling van be voegdheden. Dan wordt de machine in werking gesteld. Maar ls dat het bedrijven van zending? Paulus spreekt over een werk dat opge bouwd wordt uit goud of uit stro. maar om dat te beoordelen geeft hij een andere maatstaf dan die van een uitstekend' uitgewerkte en tech nisch perfecte zendingsmachinerie. UTRECHT (ANP) Ds Klaas var der Sluis uit Papendrecht is zater dag in Utrecht benoemd tot voorzit ter van de Evangelisch Progressiev Volkspartij (EVP). Tot voorzitte van de partijraad werd benoemd dr Kater uit Stiens. DE DEM0NSTMTIE IN ALMELO WAS EEN GROOT SUCCES Maar helemaal zonder enige onkosten is dit Stort daarom, en voor VOLGENDE akties een financiële bijdrage op postgiro 3 S67199 tn.v. penn. Landelijk Energie Komltee. Amsterdam GEEN UITBREIDING ULTRACENTRIFUGE Helder Camara Aartsbisschop Helder Camara van™ Olinda en Recife in Brazilië is nie rt meer vrij in zijn bewegingen. Zijl reizen naar het buitenland, waar hi vele malen gesproken heeft over so ciale ongerechtigheid, zijn beperkt Tegenover verslaggevers heeft hi verklaard, dat hij „op het ogenbli) niet de vrijheid heeft op die reisbe perkingen commentaar te geven Wanneer de tijd ervoor rijp is, zal il vertellen wat er aan de hand is." He is bekend, dat Helder Camara on verwacht verschillende spreekbeui ten in het buitenland heeft moetei a afzeggen. In november zou hij naa Rome gaan, vermoedelijk voor eel ontmoeting met paus Paulus. In me had hij een afspraak om een verg» dering over de rechten van de meni bij te wonen in Senegal. Beide be zoeken gaan niet door. Mi n? SAMARITAANS Het lange verhaal van de blindgeborene (Johannes 9) eindigt met die ontroerende gebeurtenis van de hernieuwde ontmoeting vaa de man met Jezus. „Jezus hoorde, dat zij hem uitgeworpen hadden, ei Hij zei, toen Hij hem aantrof: Gelooft gij in de zoon des mensen! Twee dingen lees ik hierin. In de eerste plaats: de genezing is niet al als de man weer kan zien. Het gaat om een ander zien. Een werkelijk zien van wat er aan de hand is met de verschijning van de zoon des mensen. Daar past geloof bij. Een vertrouwen dat beslissend is voor "n_ relatie. Het is niet genoeg als de mi Pu~ doorgaat met aan iedereen opnieulhij zijn verhaal te vertellen en wat hij weet: „ik was blind, en nu kan ik zien." De vraag naar wie hem dan ziende gemaakt heeft hoort bij het verhaal. Daarom die confrontatie. Daarom die vraag op de man af. HejPec komt voor de man toch nog onverwacht. Hij zegt zoiets als: U hebt 't daar over de zoon des mensen, wie is dat? Als ik Hem eenmaal gezien heb, kan het best gebeuren dat ik in Hem wil geloven." Het lijkt als twee druppef>e water op de woorden van de Samaritaanse vrouw (hoofdstuk 4), die zegt: Ik weet dat de Messias komt en die zal ons alles verklaren. In beide gevallen breekt Jezus zelf de versluiering door te zeggen: Ik ben het! Dat hoort blijkbaar bij h< onderwijs van Johannes. Er komt een moment dat alle heil prachtig it pi maar waarop het heel centraal gaat om de Messias, de zoon des mensen] Dat is het eerste. En het tweede is het ontroerende. Jezus laat de man niet aan z'n lot over. Uit de synagog geworpen is geen kleinigheid. Ze ontnemen je je geestelijk dak en daar sta je dan. Of daar lig je. in de goot. Maar Jezus treft hem aan. komt terug op de genezing, van deze ene mens. Onder ai dat gedoe met de buren, de ouders en Farizeeën wordt hij niet vergeten denk dat die twee dingen samenhangen. brei ban wel de fee mei sug her ijk per tel en zie linj He vra bei

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2