'Prikklok maakt fabriek van universiteit' Uw huis wordt bedreigd. SOCIAAL 1 mmwi n De speldeprik wordt duur betaald Prof. Mitzman begint actie tegen aanwezigheidsplicht «üerel l znguuijn Ron Rooymans etsen Mual vindt nota over Molukkers ferg eenzijdig Laat de schilder het beschermen. 'MUSEAWMl^]SËjy:ik';>. KUNST ANTIEK de dry coningen Voor demonstratie Duitse douane verscherpt grenscontrole Silvia Quandt Marit e'Herminez schilderijen 19e en 20e 'Veilig verkeer' tegen verhoging maximum snelheid Schater antiek BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 Van onze onderwijsredactie .AMSTERDAM „Als je wilt J dat de universiteit een fabriek wordt, voer dan een prikklok in voor het wetenschappelijk per soneel. Op z'n best hou je dan een barak over, waar massaal getoetst wordt of studenten de aangeleerde kennis bezitten. Maar dan heeft de universiteit wel opgehouden een plaats te '^zijn, waar het waardevolle uit het verleden bestudeerd en doorgegeven wordt en waar creatieve mensen zoeken naar oplossingen voo de vragen van de toekomst." Aan het woord is dr. A. B. Mitzman, :r^ hoogleraar in de nieuwe en theoreti sche geschiedenis aan de Universi teit van Amsterdam. Hij is de initia- ejtiefnemer van de actie tegen het voornemen van het universiteitsbe- def stuur om het wetenschappelijk per soneel te verplichten van half negen "s ochtends tot kwart over vijf 's avonds „op de werkplek aanwezig te De actie die Mitzman samen ig met acht collega's begonnen is heeft I tot nu toe veel succes geoogst. In korte tijd kwamen meer dan vijfhon derd adhesiebetuigingen binnen van wetenschappelijke medewerkers, lectoren en hoogleraren. Ook de Ver eniging van Academici V.A.W.O. steunt de actie. Als we 's middags opbellen naar het historisch seminarium aan de Heren gracht in Amsterdam, is prof. Mitz man wel aanwezig, maar toch on vindbaar. Een vergadering? Even op de kamer van een collega? Naar het toilet? In de kantine? College geven? In de bibliotheek? Of is hij een straa tje om in het kader van zijn drie kwartier durende middagpauze? Niemand weet het. Bel hem van avond thuis maar, adviseert men ons. 's Avonds is prof. Mitzman inder daad thuis. Na enige aarzeling stemt hij toe in een afspraak. Maar dan het liefst meteen, zegt hij, want anders lig ik er vannacht wakker van. We spreken af om een uur of tien. Boeken Niet alleen de kamers, ook de gan gen van het huis van prof. Mitzman in Amsterdam-Zuid zijn ruim gestof feerd met boeken. Als hij thuis werkt, en dat doet hij niet alleen 's avonds en in weekends maar ten dele ook op gewone werkdagen, heeft hij hier een met zorg samenge stelde bibliotheek van duizenden boeken onder handbereik. In alle rust kan hier hier werken, niet ge stoord voor wissewasjes, wel bereik baar per telefoon. En als het moet, kan hij in een kwartier op het semi narium aj ti Volgens de plannen van het college van bestuur van de Amsterdamse universiteit zèl dat thuis werken in de toekomst alleen bij uitzondering en met toestemming mogelijk zijn. Regel moet zijn dat iedereen „op de werkDlek" aanwezig is van half ne gen tot kwart over vijf. Met een pauze van drie kwartier. Het universiteitsbestuur Is op z'n minst voorbarig geweest. Weliswaar heeft oud-staatssjcretaris Klein in september een brief aan de universi teiten geschreven, waarin hij voor stellen doet voor een aanwezigheids plicht, maar het landelijke overleg orgaan voor personeelszaken bij het wetenschappelijk onderwijs moet dit nog bespreken. Als de voorgestel de richtlijnen aanvaard zouden wor den, wat nog de vraag is, zouden de universiteiten nog maanden de tijd hebben om deze in plaatselijke rege lingen te vertalen. Gebaar? Het lijkt er een beetje op, zegt prof. Mitzman, dat het Amsterdamse uni versiteitsbestuur een gebaar heeft willen maken naar „Den Haag". Er is toch al genoeg kritiek van het depar tement op de gang van zaken aan de universiteiten. Een bewijs van dienstijver kan dan geen kwaad. Prof. Mitzman hoopt dat het be stuur de zaak niet op de spits zal drijven. Het is in het belang van de universiteit dat er een oplossing komt, die recht doet aan het karak ter van de universiteit. Er moet wel iets gedaan worden tegen misbruik van vrijheden, maar dat betekent niet dat je de voor wetenschappelijk werk soms noodzakelijke bewe gingsvrijheid moet afschaffen. Zoals je ook niet het stelsel van sociale verzekering afschaft, omdat eer. klein percentage ten onrechte uitke ringen geniet. Prof. Mitzman: „De meeste universi taire docenten werken vijftig uur of meer per week. Gemiddeld werken wij veel langer dan een werknemer op een fabriek. Wat voor zin heeft het dan ons te verplichten in een kamer te zitten, waar je je boeken niet bij de hand hebt? Als ik daar een boek wil inkijken, moet ik eerst naar de centrale universiteitsbiblio theek, daar moet ik een half uur wachten op mijn aanvraag, en als dan blijkt dat ik toch beter een ander boek kan gebruiken, moet ik opnieuw «en half uur wachten." Bewegingsvrijheid Prof. Mitzman is in 1971 uit Amerika naar Nederland gekomen, omdat het intellectuele klimaat in de Vere nigde Staten hem te benauwd werd. Zijn kritiek op de oorlog in Vietnam werd hem niet door iedereen in dank afgenomen. In Nederland vond prof. Mitzman toen opnieuw de intellec tuele bewegingsvrijheid die hij no dig had voor zijn studie. Het zit hem biojzonder hoog dat nu langs bureaucratische weg opnieuw aan de vrijheid van wetenschaps mensen wordt getornd. Het wezen van de universiteit wordt daarmee op het spel gezet, meent hij. HILVERSUM (ANP) De heer M. F. Mual, voorzitter van het door de regering ingestelde „inspraakor gaan welzijn Molukkers" vindt de onlangs verschenen regeringsnota over de Molukkers erg eenzijdig. Volgens hem kan er op basis van dit stuk geen sprake meer zijn van een dialoog, omdat „het beleid door de nota al helemaal is ingevuld, eenzij dig, zonder mogelijkheden tot in spraak van onze kant". Hij zei dit gisteren voor de NOS-radio, als reac tie op een vraaggesprek met Wiegel. Deze had gezegd, dat het regerings beleid gericht is op erkenning van de eigen identiteit van de Moluk kers, maar ook duidelijk op handha ving van de Nederlandse rechtsorde. De heer Mual vond het onplezierig, zoals de heer Wiegel hier de identi teit van de MolUkkers in verband bracht met de rechtsstaat. „Het lijkt dan net of hij bedoelt, dat het tot de identiteit van de Molukkers behoort om te kapen en te gijzelen. Dat is heel tendentieus en gevaarlijk voor de meningsvorming van de gemid delde Nederlander over de Moluk kers," aldus de heer Mual, die verder zei. dat hij het als een dooddoener beschouwt, wanneer Wiegel zegt, dat hij de identiteit van de Moluk kers respecteert. „Met respecteren alleen komen we nergens, daar kun nen we geen genoegen mee nemen," zei hij. ADVERTENTIE Hier, bij het raam. Vocht dal hier naar binnendringt, komt achter tic verf terecht die dc buitenkant moet beschermen Bel de schilder! Publikalk' van hot Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). De waarheid moet gezegd worden: veel huizen in Nederland staan er haveloos bij. Wonderlijke zaak. Want uw huis heeft veel geld gekost Waarom, met permissie, laat u het dan verslonzen? Zeker, schilderen kost geld. Maar repareren is nog altijd stukken duurder Wéét u wpt? Ga 's praten met de schilder, de échte. De vakman die het daglicht verdragen kan. En laat hem uw huis beschermen' Met de modernste verven en lakken, met strak vak werk. Uw huis verdient niet minder. Als u gezamenlijk met uw buren opdracht geeft kan dat in de kosten schelen. Vui huis is een vakman waard. 4 Chinezen, schreef ik twee weken geleden, beweren al zo'n vijfduizend jaar dat ze baat hebben bij acupunctuur. Voor ons westerlin gen is het een omstreden zaak gebleven of je van speldeprikken in je vel nu wel of niet beter wordt. In een paar gevallen bijvoorbeeld pijn van reumatische oorpsrong bpekt de acupunc turist onmiskenbaar succes, maar tot een algemene erkenning van deze zogeheten al ternatieve geneeswijze heeft dat niet geleid. Voor de acupunctuur heeft dat nare gevolgen, want in de sociale verzekering is het van groot belang of een geneeswijze wel of niet alge meen aanvaard is. In het eerste geval bestaat er een kans dat een acupunctuur-behandeling door de sociale verzekering zal worden ver goed. in het tweede geval blijven de sociale verzekeringskassen dicht. Dan zal de patiënt, die een beroep doet op een acupuncturist, zelf in de buidel moeten tasten. Deze zaak nam onlangs een verrassende wen ding, toen de Centrale Raad van Beroep als hoogste beroepsinstantie besliste, dat aan een Rotterdamse plaatwerker een vergoeding wegens acupunctuur-behandelingen moest worden toegekend. De man verloor bij een bedrijfsongeluk zijn rechter onderbeen. La ter, als gevolg van complicaties werd er op nieuw geamputeerd, zodat hij uiteindelijk ook een deel van het bovenbeen verloor. Na een paar jaar de man werkte alweer kreeg hij pijn in de beenstomp. Toen de traditionele medische behandeling niet bleek te helpen, stapte hij naar een arts-acupunctu rist en ziede behandeling hielp. De plaat werker kon weer aan het werk. Betekent dat nu dat voortaan iederen naar een acupuncturist kan stappen en dat die behandeling dan automatisch wordt ver goed? Nee, dat is niet het geval. De centrale raad liet het probleem of acu punctuur wel of niet behoort tot de algemee aanvaarde geneeswijze in het midden en richtte zich op de vraag: Heeft de acupunc tuur-behandeling bij deze man de arbeidsge schiktheid bevorderd? Toen vast stond dat de acupunctuur-behandeling inderdaad had ge strekt tot „behoud, herstel of bevordering van de arbeidsongeschiktheid" besloot de centra le raad dat een uitkering krachtens de arbeidsongeschiktheidsverzekering op zijn plaats was. De plaatwerker kreeg zijn vergoe ding. Zoals gezegd, daarmee was de acupunctuur nog niet „officieel" erkend. Dat bleek toen een ambtenares onlangs van de ambtelijke ziektekostenverzekering IZA om een bijdrage vroeg in verband met een acupunctuur-be handeling. Die vergoeding werd geweigerd en in hoger beroep heeft de centrale raad die weigering nog eens bevestigd. Acupunctuur is geen in Nederland algemeen aanvaarde ge neeswijze en de ziektekostenverzekeraar be hoeft dus niet te betalen. Deze uitspraak is nu opnieuw bekrachtigd in de zaak van mijnheer D. Deze man leed reeds geruime tijd aan rugklachten en hij was al bij diverse specialisten onder behandeling ge weest. Ook tóen hij arbeidsongeschikt was verklaard hij kreeg een WAO-uitkering bleef hij uiteraard zoeken naar verlichting van zijn kwaal. Zo kwam hij via zijn huisarts terecht bij een acupuncturist in Londen. De behandeling hielp en D. vroeg het zieken fonds de behandeling te vergoeden. Toen hij nul op het request kreeg, stapte de man naar de Ziekenfondsraad. Maar ook daar kreeg hij te horen dat acupunctuur niet in het ziekenfondspakket thuishoort en bij de vol gende beroepsinstantie de Raad van Be roep was het al niet anders Uiteindelijk kwam hij bij de Centrale Raad van Beroep terecht. Maar ook dat hoge colle ge toonde zich niet onder de indrruk van het verhaal van mijnheer D.. die de raad voor hield dat hij dan toch maar baat had onder vonden van de behandeling en dat acupunc tuur ook in het algemeen steeds meer waarde ring ondervond. „Het kan best waar zijn. zei de centrale raad, dat de acupunctuurbehandeling wat meer in de belangstelling is komen te staan bij Neder landse neurofysiologen en hersenanatomen, maar dat betekent niet dat de acupunctuur reeds behoort „toi hetgeen in de kring van huisartsen en specialisten gebruikelijk is." De man beriep zich vervolgens op een advies van de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne. Die heeft onlangs aan de Gezondheidsraad gevraagd een uitspraak te doen over de acupunctuur. Maar de centrale raad wilde ook op die uitspraak niet wachten. „Uit de adviesaanvraag zelf blijkt niet dat acupunctuur in Nederland bij artsen gebrui kelijk zou zijn," hield de raad vol. Mijnheer D. gaf zich nog niet gewonnen. Als Nederlander, zo redeneerde hij, behoor ik tot de Europese Gemeenschap. Dat betekent dat ik mij kan beroepen op de EG-bepalingen, waarin de toepassing van sociale verzekerin gen is geregeld voor loontrekkers en hun gezinnen, die zich binnen de Gemeenscap verplaatsen. En wat blijkt er uit die bepalin gen? Dat ik me naar een andere lid-staat kan begeven om daar „een voor mijn gezondheid passende behandeling te ondergaan". De toestemming daarvoor kan niet worden ge weigerd. wanneer de desbetreffende behande ling niet in het eigen land kan worden gege ven. Mijn ziekenfondsverzekering is dus in dit geval ook in Engeland geldig. Maar ook rechters zijn niet voor één gat te vangen. Er ging een briefje naar het Engelse ministerie van gezondheid en sociale zeker heid. Het antwoord sloot elke mogelijkheid voor mijnheer D. om verder te vechten uit. „Acupunctuur is ook door Engelse artsen niet algemeen aanvaard. Bovendien staat de Lon- dense acupuncturist niet ingeschreven bij de Nationale Gezondheidszorg, zodat een behan deling door deze man niet door een Britse instantie zou worden betaald," aldus het mi nisterie. Dat betekent, hield de Centrale raad mijn heer D. voor. dat u geen aanspraak kan ma ken op vergoeding van de acupunctuur-be handeling op grond van een EG-verordening. Niet alleen voor mijnheer D. maar voor alle ziekenfondsverzekerden is daarmee het pleit beslist. Pijn. die wordt bestreden door een acupuncturist zal voorlopig pijn veroorzaken in de portemonnee. Alleen een nieuwe uit spraak kan daar aan wat veranderen. Prof. Mitzman en zijn medestanders vinden het terecht dat de overheid aan duidelijk misbruik van vrijheid paal en perk wil stellen. Hij zal niet in het geweer komen, wanneer bij baantjes van hoogleraren aan ban den worden gelegd of wanneer strakkere eisen worden gesteld bij de vaste aanstelling of bevorddring van wetenschappelijk personeel. Maar als men vanuit een anti-intel lectualistische en bureaucratische bedilzucht het wetenschappelijk werk onmogelijk wil maken, is Mitz man bereid zijn studeerkamer te verlaten om een heuse actie te voeren. Toetsing Mitzman is het met zijn eveneens uit Amerika afkomstige collega Derek Phillips eens. dat er wel wat verbe terd kan worden aan de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs in Nederland. Maar dat bereik je niet door iemand veertig uur per week in een instituut te zetten, waar nauwelijks rust en ruimte is om je werk te doen Prof. Mitzman zou graag willen dat de collegiale toetsing aan de univer siteiten werd verbeterd. Men zou er meer op moeten toezien dat mensen regelmatig publiceerden. Er zou ook meer discussie moeten zijn over el- kaars werk. Nu gaat men dat teveel uit de weg. uit angst voor kritiek „Zowel op Nederlandse scholen als universiteiten merk ik dat men bang is zijn nek uit te steken. Iedereen is bang om kritiek te krijgen. Ik denk dat dit ook komt omdat men op school te weinig leert zich goed uit te drukken. En als je jezelf bloot geeft, zijn de reacties vaak erg nega tief. sarcastisch en cynisch. Alsof men bang is elkaar ook eens lof toe te zwaaien." Als het gaat om bewaking en verbe tering van dl? kwaliteit heeft het universiteitsbestuur prof. Mitzman aan zijn kant. Maar als het denkt dit door prikklokken te bereiken, hoeft het van hem niet meer. Kunst- en Antiekcentrum Amsterdam Geopend vrijd. en zal. 10-I8"ïïur en zondag (kijkdag) 13-17 uur. OUDEBRUGSTEEG 20. AMSTERDAM. ENTREE VIA HOUTEN STEIGER tegenover Damrak no. 37. Vrij entree. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Duitse demon stranten die gisteren al de grens overkwamen om vandaag deel te nemen aan de internationale de monstratie in Almelo, tegen de uit breiding vn de ultracentrifuge fa briek zijn onderworpen aan scherpe controles. Alle Duitse grensovergangen zijn extra bemand met leden van de Bundesgrenzschutz, die bewapend zijn met korte machinepistolen. Een auto met affiches voor de demon stratie werd bij de grensovergang Gronau een half uur doorzocht. De politie verwacht dat er ongeveer vijfduizend Duitsers aan de beto ging in Almelo zullen deelnemen. De Duitse Burgerinitiativen, één van de organisatoren van de demonstratie, verwacht rond de tienduizend Duit se deelnemers. Zij zullen in grote busconvooien, die vanuit het noorden en het zuiden van Duitsland bijeenkomen, de gro te grensovergangen passeren. Men verwacht dat ongeveer tweehonderd bussen zaterdagmorgen zullen pro beren de grens over te komen. In totaal worden rond de twintigdui zend deelnemers verwacht. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken heeft de Tweede Kamer gisteren laten weten dat de grenscontrole aan de Nederlandse kant .zo vlot mogelijk" zal worden afgewikkeld. De minister zei verder in antwoord op Kamervragen van enkele PvdA- Kamerleden dat het niet wordt toe gestaan om middelen tot het gebrui ken van geweld mee te voeren. Zowel van de zijde van de gemeente Almelo als van de zijde van de orga nisatoren van de betoging is er steeds nadrukkelijk op gewezen de betoging vreedzaam en naar „Ne derlands model" te laten verlopen. GALERIE DE OUDE RYN expositie Sni VI»g kleur hoogdrukken zeel drukken Fenny Mature gouaches Hen» Versteeg rekels en bronzen Own n.r *o i.«*n Tel 071-146330 tal 2 Woe Urn II 12-17 uw 00 «v v 19-21 uw schilderijen Kunst- en veilingzaal "X makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig veilingen van kunst, antiek en inboe dels voor onze clientele zoekon wi| obieden voor goed gehalte verkoopcondilios op aanvraag ook voor al uw taxaties inzake verzekeringen succes- tel. 070-244271 Nassau Dillenburgstraat 2 Den Haag 1 spui 235a, den haag lel. 070 4C3242. B.V. Vendu Notarishuis Oir J Musse Haringvliet 96. Rotterdam lel 010-122440 KUNST EN ANTIEKVEILING op 973 78 en volg dagen Kijkdagen 4 t/m 7/3 van 10-16 uur Taxaties voor successie en voor verzekering door hel gohole land Galerie De Witte Voet Kerkstr. 149, A'dam tel. 020-258412 4/3-2/4 Peter Thijs schild, en tek. Hanna Mobach Helly Oestreicher Anne v. der Waerden keramiek open di. t/m za 12-17 u Stlerii Hiriileni SoSmm N.Z. Voorburgwal 284 Amsterdam, tel. 236920 11/3-8/4 'Imr 'f.rttH ')lrnrint/ C I ■terfnie- a l(ti Hïf/nt nrftf Westersingel 35, Rotterdam 010-366004/360198. Verkooptentoonstelling Honoré Daumier 27 febr. - 27 mrt. Lithographisch werk oudtijds ingekleurd. DEN HAAG - Veilig Verkeer Neder land heeft zich uitgesproken tegen verhoging van de maximum snel heid van honderd kilometer per uur op de autosnelwegen. Met die stelling reageert Veilig Ver keer Nederland op de plannen van minister Tuynman van verkeer en waterstaat om de door zijn ambts voorganger ingestelde snelheidsli miet te verruimen. Veilig verkeer ziet de grens als een goede psychologische barrière tegen het ontwikkelen van extreem hoge snelheden. De organisatie signaleert dat automobilisten, wetende dat de snelheid toch niet of nauwelijks ge controleerd wordt, wel harder rijden dan de limiet, maar dat de snelheid veelal toch niet hoger is dan 110,120 km per uur. Geweldige collectie staande klokken en alle typen hangklokken, zilver, plated, gewichten etc., verder enorme sortering meubilair, w o. kasten, kisten, bureau s, tafels, stoelen, voltaires, hanglampen. Holl koper, schilderijen etc.. verder een grote collectie boeren antiek en ook kleingoed. Eindhovenseweg 27 en 44 Aalst (bij Eindhoven) tel. 04904-4802 fr^ moderne interieurverzorging hans hoetsloot kostveriorenhot 147 let 430023 amstelveen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9