Hoogovens trekt ontslag van NVV-kaderlid in Studentenartsen luiden noodklok 6 7 8 9 10 II Vogelvrij wonen in Bogota I I Besprekingen over textiel-CAO vast 'De leeuw van Apeldoorn' schreef levensverhaal F Personeel vertinnerij oefent druk uit: Brief aan minister van onderwijs Kennemerland legt Proefschrift over sloppenwijken in Latijns-Amerika Drentse bezwaren naast zich neer Nederlander in Argentinië berecht J Van knechtje tot transportmagnaat A.'' Tien patiënten Asser ziekenhuis plotseling besmet ZATERDAG 4 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartel PRH Van onze soc.-econ. redactie IJMUIDEN De directie van Hoogovens heeft het ontslag op staande voet van het kaderlid van de Industriebond NVV, Kees Koster ingetrokken. Hangende een onderzoek naar de achtergronden van het ontslag blijft Koster geschorst met behoud van loon. Onder het personeel op de vertinne rij dc plaats waar Koster werkt heeft het ontslag de nodige onrust teweeg gebracht. Er zijn als protest verscheidene stakings- en stiptheidsacties gevoerd. Volgens de acUevoerende personeelsleden hangt het ontslag van Koster samen met de manier waarop hij voor de belangen van hel personeel opkomt Inmiddels heeft directie van Hoogo vens aan het ondernemingsraadslid. W. van Roeden een ernstige waar schuwing gegeven Van Roeden zou vertrouwelijke financiële gegevens van het bedrijf in de openbaarheid hebben gebracht In beide gevallen spreekt de Indu striebond NW van pogingen tot inti midatie van kaderleden. De bonden Van onze onderwij sredactle AMSTERDAM De Neder landse universiteiten en hoge scholen met een studiemisluk king van 33 procent van de studenten behoren tot de slechtste ter wereld. Een derge lijk hoog percentage van mis lukking is terdege merkbaar in het werkklimaat van de student. Dit schrijft dc Nederlandse vereni ging van studentenartsen in een brief aan dr A. Pais. de minister van onderwijs en wetenschappen. Deze brief van de studentenartsen, die als het luiden van de noodklok kan wor den opgevat, komt kort nadat de Academische raad na een discussie van vier jaar zich eveneens heeft uitgesproken over de zorgelijke situ atie van de Nederlandse student De Academische raad is een adviesin stantie van de minister, bestaan uit vertegenwoordigers van de universi taire en wetenschappelijke wereld. En de studentenartsen én de Acade mische raad keren zich krachtig te gen de opvatting van oud-staatsse cretaris van onderwijs dr O Klein, die aan de instellingen voor hoger onderwijs schreef, dat de studenten voor wat de sociale voorzieningen betreft niet als een specifieke groep In de maatschappij kunnen worden beschouwd. Nieuw beleid? De studentenartssen schrijven nu de minister, dat deze voorstelling van zaken ver bezijden de werkelijkheid is. De artsen over de studenten: ..Zij werken in massale instellingen met een vijandig werkklimaat Hun inko men ligt ver onder het minimum (jeugdiloon. Bij afwijzende beoorde ling is er voor hen geen recht op beroep, bij arbeidsongeschiktheid zijn er geen sociale inkomensverze- kerlngen. bij totale mislukking geen WW-voorziening." Het is de bedoeling, dat de minister van onderwijs op grond van de uit spraken van de Academische raad en de brief van de studentenartsen de noodzaak inziet van een nieuw regeringsbeleid om de toestand van de studenten te verbeteren. De studenten hebben relatief een laag inkomen. Daarom, aldus de Academische raad. hebben de uni versiteiten en hogescholen de plicht de problemen van de studenten het hoofd te bieden, zo mogelijk samen met andere maatschappelijke instel lingen. Het studentenbeleid waarom wordt gevraagd moet gericht zijn op zaken als inkomen, huisvesting, ont spanning en gezondheidszorg. Ongezond Over het lage inkomen schrijven de studentenartsen, dat bij 87 procent van de studenten de ouders financi eel moeten bijspringen Hun leeftijd genoten die een baan hebben, onder steunen daarentegen vaak hun ou ders. Dat is een omgekeerde wereld. De studentenartsen vervolgen hun brief met: Op een leeftijd, waarop werkende mensen in Nederland hun gezin vormen en veelal voltooien, verkeren studenten over het alge meen nog in een uttgerekt- puberteitsproces. Naar onze mening is dat uitermate ongezond voor hun ontwikkeling." De artsen wijzen vooral op het feit, dat één op de drie studenten de studie moet opgeven. „Elke student weet. dat de kans op falen aanzien lijk is Sen middelmatige werker, die middelmatig zijn best doet. is zeker, dat hij aan het eind van elke maand zijn loon krijgt, terwijl een middel matig student, die middelmatig zijn best doet wordt bedreigd met exa mens. waarvan vaststaat dat 20 tot 60 procent van de deelnemers zakt." De artsen schrijven verder: ..Als stu dentenartsen merken wij dat in da gelijkse gesprekken met velen van deze Jonge mensen, die ons komen raadplegen voor hoofdpijn, buikpijn, rugpijn of moeheid." hebben scherp geprotesteerd bij de bedrijfsleiding. De affaire rondom Koster ontstond, toen hij weigerde een veiligheidshelm te dragen. Toen daar ontslag op volgde ging de ploeg, waarin hij werkt, in staking. Hoewel ook de industriebond vindt dat werknemers hun veiligheidshelm dienen te dragen, stelde de bond zich achter de stakingsacties, omdat de bedrijfsleiding de weigering om een helm te dragen zou hebben aange grepen om zich van een lastig kader lid van de bond te ontdoen. Koster is onlangs als werknemersvertegen woordiger gekozen in de Raad van Overleg van de vertinnerij. In de vertinnerij is sprake van een zich al jaren voortslepend conflict over het wel of niet dragen van veiligheids helmen. Afgesproken is nu dat een onder zoekcommissie, bestaande uit verte genwoordigers van de bedrijfslei ding. gekozen personeelsvertegen- woordigers en collega's-ploegenwer- kers van Koster, zich zal buigen over de samenhang tussen de problemen in de vertinnerij en het gedrag van Koster. Op basis van de bevindingen van de commissie zai de directeur produktie, B. de Heer. beslisssn of Koster terug zal komen op zijn oude werkplaats, zal worden overge plaatst of alsnog voor ontslag zal worden voorgedragen. Hangende het onderzoek zullen de zeventig ploeg genoten van Koster zich onthouden van acties. Waarschuwing Suggesties De studentenartsen laten het niet bij deze opmerkingen, maar doen ook suggesties om de problemen op te lossen: het invoeren van een goed systeem van studievoorlichting in de derde tot de vijfde klas van het vwo. Het aantal mislukkingen zou dan in vijf Jaar gehalveerd kunnen worden. Dat betekent een besparing van hon derden miljoenen guldens. Deze be sparing kan worden aangewend om de sociaal-economische positie van de student te verbeteren tot het ni veau van een algemeen aanvaard bestaansminimum. Wat dat bestaansminimum betreft vraagt de Academische raad namens de wetenschappelijke en universitai re wereld, dat de studenten recht streeks van het rijk (en dus onafhan kelijk van hun ouders) een minimuminkomen ontvangen. Zo lang het inkomen van de studenten laag is mogen ze niet naar de algeme ne duurdere voorzieningen worden verwezen en blijven de universitei ten verantwoordelijk. vakbeurs verwarming, koeling en luchtbehandeling dagelijks 9-17 uur, JAARBEURSHALLEN - UTRECHT MAANDAG MAART DINSDAG MAART WOENSDAG MAART DONDERDAG MAART VRIJDAG MAART ZATERDAG MAART Ook de ernstige waarschuwing aan het adres van ondernemingsraadslid W. van Roeden neemt de Industrie bond NVV hoog op. Van Roeden heelt enkele weken geleden op een kaderledenvergadering bekendge maakt dat Hoogovens in 1977 waar schijnlijk 200 miljoen gulden en de Duitse partner Hoesch 430 miljoen gulden verlies zal leiden. Volgens de directie van Hoogovens zijn deze ge gevens afkomstig uit een vertrouwe lijk beraad met de raad van bestuur over de toekomstplannen in de jaren tachtig. Van Roeden is te verstaan gegeven dat hij de voor alle Hoog ovens-werknemers geldende geheim houdingsplicht heeft overtreden en dat er bij herhaling strengere maat regelen zullen volgen. Van Roeden, betwist dat er sprake is v an de noodzaak tot geheimhouding. ..Iedereen met een redelijk Inzicht kan zelf narekenen hoe de verliescij fers er zullen uitzien. Bovendien zijn die cijfers bij een groot aantal men sen bekend, aldus het onderne mingsraadslid. dat zich door de brief „moreel onder druk gezet voelt". In een eerder gesprek heeft de Hoog ovens-directie de garantie gevraagd dat Van Roeden zich zal onthouden van het doen van vertrouwelijke me dedelingen. Die toezegging heeft hij geweigerd. „Ik acht het de plicht van een ondernemingsraadslid, dat hij zijn achterban informeeft. Daar zijn met Hoogovens ook afspraken over gemaakt. Wanneer er nu wordt ge tracht mij het zwijgen op te leggen dan is de rechtszekerheid van de personeelsvertegenwoordiging in het geding. Op deze manier wil Hoogovens invloed uitoefenen op de manier waarop de ondernemings raad overleg pleegt met de achter ban. Dat wijzen zij af," aldus Van Roeden. De Industriebond NVV heelt de di rectie van Hoogovens inmiddels met klem verzocht de officiële waarschu wing aan Van Rooden in te trekken. HAARLEM Het gewest Kenne merland. waarin de gemeentes Ben- nebroek. Bloemendaal, Haarlem. Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Heemstede en Zandvoort deelne men. legt de bezwaren van Gedepu teerde Staten van Drente tegen een contract met de vuilafvoermaat schappij VAM naast zich neer. Het gewest stelt haar leden voor de bezwaren uit Drente niet ontvanke lijk te verklaren. De leden hadden in januari besloten een overeenkomst aan te gaan voor de afvoer van het huisvuil in dit Noordhollandse ge bied door de VAM. Dit bedrijf zou het vuil verder verwerken in Drente. Hiertegen rezen bezwaren van deze provincie, die in beroep is gegaan tegen de beslissing van de Kenne- merraad. Drente heeft al laten we ten dat zij mogelijk op grond van de Afvalstoffenwet de invoer van huis vuil uit Kennemerland zal proberen te verbieden. Kennemerland heeft hier geen problemen mee daar zij een vijftienjarig contract met de VAM is aangegaan en dit bedrijf zich verplicht heeft in die periode het huisvuil te vervoeren en te ver werken onverschillig waar. BARILOCHE - De in Argentinië wonende Nederlander S. M. is door een Argentijnse rechtbank in hoger beroep tot acht en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank achtte hem schuldig aan moord op een andere Nederlander, wiens lijk twee jaar geleden door de Argentijnse politie was gevonden. Va da iwc vo door Herman Amelink Al meer dan 30 taar vliegen loeristen en zakenlui met leefandair naar IJsland Steeds meer reisorganisatoren maken van deze ervaring gebruik om IJsland-reizen samen teslellen Als U onderstaande bon insluuM. ontvangt U een prachtige folder USLANO SAGA JET REIZEN 1978 met daarin een aantal interessante voorstellen om dit prachtige tand. beroemd om natuurschoon, zonder enige luchtvervuiling, te bezoeken. 16 dagen huurauto v.a. f. 895,- p.p. 9-daagse safari v.a. f. 1395,- p.p. 22-daagse botanisten-reis f. 1985,- p.p. lOFTWDIR ICELANDIC Oe Usland-specialisten In een gefrankeerde envelop sturen naar Lottleidir Icelandic. Leidsestraat 32. Amsterdam Tel (020) 22 57 17 en 23 45 02. Naam Dit is een van de conclusies van het proefschrift „Wij hebben zelfs geen recht op de stad", over vogelvrij wo nen in Bogotó, waarmee Roel Jans sen gisteren promoveerde tot doctor in de sociale wetenschappen aan de universiteit van Utrecht. Roel Jans sen. die zich binnenkort als journa list gaat vestigen in de Braziliaanse stad Rlo de Janeiro, deed begin 1973 en eind 1975 onderzoek in Santa Rosa de Lima. een van de arme wij ken van Bogota, de hoofdstad van Colombia. Hij was daar actief be trokken bij de opzet van een onder wijsprogramma voor volwassenen. Door zijn nauwe betrokkenheid met de bewoners van de buurt slaagde hij erin zeer grondige informatie te verzamelen over het ontstaan, het leven en denken van deze buurt. Daardoor is een boek ontstaan dat op een hele directe, levendige manier inzicht geeft in de problemen waar mee de bewoners van Latijnsameri- kaanse sloppenwijken kampen. De idee dat proefschriften onleesbaar zouden zijn, gaat voor dit boek niet op. Het laat zich lezen als een roman. De journalistieke activiteiten van Roel Janssen zullen daaraan niet vreemd zijn. In leven De wijk Santa Rosa de Lima ont stond aan het begin van de jaren zestig door een spontane landbezet ting. Uit het onderzoek blijkt dat meer dan 80 procent van de gezins hoofden niet afkomstig is uit Bogo ta. Het merendeel van de bewoners is geboren in een van de aangrenzen de provincies. De trek naar de stad begon tijdens de "Violencia, de burgeroorlog die Colombia in de ja ren vijftig teisterde. Men ging naar de stad omdat men zich op het plat teland niet langer meer in leven kon houden. Janssen rekent af met de opvatting dat er in de Latijnsameri- kaanse steden een trek van het cen trum naar de buitenkant van de stad plaats vindt. Vele bewoners van San ta Rosa de Lima woonden al aan de rand van de stad, maar In huurhui zen. Door de stijgende kosten van levensonderhoud en de achterblij vende lonen werden ze gedwongen naar goedkopere woonruimte uit te zien. Die vonden ze door zelf huizen en huisjes te bouwen op bezette landgoederen. Zelfbouw Aanvankelijk reageerde de overheid met bulldozers tegen deze illegale nederzettingen. Maar de bulldozers konden de voortgaande bouw van nieuwe optrekjes niet tegenhouden. Met steun van internationale organi saties werd de zelfbouw daarna tot officieel beleid verheven door de re gering. Men ontdekte de zelfbouw als de meest goedkope manier van huisvesting van vele duizenden ar men. Door deze toenemende bemoei enis van de overheid werden de aan vankelijk spontaan ontstane buurt- comités ingekapseld en voor het kar retje van de heersende klasse ge spannen. Veel van de oorspronkelij ke gemeenschapszin verdween daar mee. De bewoners verweten de buurtraden, die ze eerst zelf opricht ten en die daarna door de overheid erkend werden, ter beschikking ge stelde hulpfondsen ten eigen bate aan te wenden. Wanneer zich in dergelijke buurten echter acute noden aandienen, ont staan weer spontane buurtcomités, waarmee de bewoners zich verzetten tegen bedreigingen. Het gemeen schapsgevoel in het Oosten van Bo gota kwam weer volledig tot leven, toen de regering van plan was een weg door dit gebied aan te leggen dip dwars door de wijken zou lopen en waardoor vele huizen zouden moe ten verdwijnen. Later werd ook deze onlust weer door de politieke macht hebbers uitgebuit: een deel van de Liberale Partij met aan het hoofd een presidentskandidaat verzette zich tegen de plannen, die uiteinde lijk niet doorgingen. Onder invloed van dergelijke politie ke gebeurtenissen blijft de bevol king de veranderingen steeds van bovenaf verwachten, van God. van de president of van de regering Het verzet en het vertrouwen op eigen kracht ontstaat alleen dan wanneer het zeer marginale bestaan, dat de meesten van deze mensen leiden, wordt aangetast. De bewoners van de sloppenwijken van de grote Latijnsamerikaanse steden zijn lang niet z revolutionair als sommigen denken. Het saamhorigheidsgevoel dat deze mensen kenmerkt, word al te vaak en al te gemakkelijk ondergraven door slimmigheden van de bovenliggende maatschap pelijke laag en door interne tegenstellingen. band zijn de lotenverkopers. die m|' overal in Latijns-Amerika aantrc Wanneer deze mensen hun werk Z( de den stoppen, dan zou er op dat n ment ook geen geld meer zijn vo Aa tal van medische, sociale en recr^ho tieve voorzieningen. scl tei Het boek is geschreven vanuit ejtie marxistische optiek, maar doi vo breekt de vergrovingen die dit d< sti ken vaak kenmerkt. Janssen mal duidelijk dat er niet één arm ond '5 drukt proletariaat staat tegenov één overheersende klasse, ma zij brengt een groot aantal verfijning aan. Zo beschikt de zogeheten consolideerde arbeidsreserve, mi sen die niet in loondienst werken zelf hun kostje door allerlei zelf i vonden werkzaamheden opschar len, niet over een tegenover liggen klasse waartegen ze zich kunnen vi zetten. Hun sociale positie, zoals tot uitdrukking komt in hun woonj Al tuatie, maakt echter duidelijk a welke kant ze staan. Verder bren) 8r Janssen een zeer fijnmazige ondi verdeling aan naar sociale posii van de bewoners van de slums. Marginaal Roel Janssen laat verder zien. dat er een nauw verband bestaat tussen de sociaal-economische positie van de bewoners van de arme buurten en hun woonomstandigheden. Hij be twist dat de armsten gerekend moe ten worden tot de zogeheten margi nalen in de samenleving. Ze maken wel degelijk deel uit van het sociaal- economisch systeem. Een van de sprekendste voorbeelden in dit ver- Het boek geeft niet alleen blijk v een enorme kennis van zaken, ma evenzeer van de grote emotione betrokkenheid van de schrijver wat er in Santa Rosa de Lima beurt. De vele persoonlijke verhalt van buurtbewoners, die de wete schappelijke verhandeling toelic ten, verraden de nauwe band tuss^ schrijver en beschrevenen. lit Roel Janssen, Wij hebben zelfs get recht op de stad. Vogelvrij wonen i Bogota, Ekologische Uitgeverij, Sael - redamstraat 4a, Amsterdam, gulden. Van onze soc.-economische redactie UTRECHT De besprekingen over een nieuwe textiel-CAO 46.000 werknemers zijn vast gelopen. De werkgevers willen op vrijwel alle punten niets we ten van de vakbondsverlan gens, aldus de verontwaardig de vakbondsbestuurder W. Verstraeten na afloop van de vierde gespreksronde. De bonden hebben de textielwerkge- vers laten weten dat er op deze ma nier geen basis is voor verder over leg. De werkgevers nemen nu con tact op met hun achterban. Het re sultaat van dit beraad zal op 20 maart aan de bonden worden voor gelegd. „Als de werkgevers dan met dezelfde standpunten komen, zal het een kort gesprek worden," aldus Ver straeten. „Dan gaan we met de leden praten." Inmiddels hebben de industriebon- door Jan Roelfs Het boek heet „De opgang met draaiende wielen" en het gaat over een Betuwse Jongen uit een arbeidersmilieu, die in de jaren na de Eerste Wereldoorlog als daglonertje begon en nu. op 68-jarige leeftijd, is geëindigd als grondvester van een transportconcem. Een Nederlandse „van krantenjon gen tot miljonair-carrière", een bont, werkzaam en succesvol leven, dat hij te boek heeft gesteld, maar waarvoor geen uitgever te vinden was. Albert van de Scheur vond dat geen bezwaar, hij heeft het boek zeil uitgegeven en er voorlopig duizend exemplaren van laten drukken. den intern overleg op gang gebraeb over alle CAO-onderhandelingc waarbij de industriebonden betro ken zijn. Het is duidelijk, aldus e< woordvoerder van de Industriebor NKV. dat onze verlangens met b trekking tot de werkgelegenheid alle sectoren waarmee wij te mak( hebben op verzet stuiten. Dat is b de textiel zo, maar ook in de metai de schoenenindustrie, de papier-i: dustrie en bij de grote bedrijven z als Hoogovens. Shell en Akzo V\ zijn nu begonnen met de voorben ding van een gezamenlijk actiepla waarin het behoud van werkgelege heid centraal staat." Geen APO Met de werkgevers in de textiel volgens de bonden niet te prat< over een arbeidsplaatsenoveree komst, waarin gedwongen ontslag principe wordt uitgesloten. Evenmin willen de werkgevers ie weten over een extra halve proce prijscompensatie voor het duurde aardgas. Zelfs over de handhavii van het huidige systeem van pri, compensatie maken de textielwer gevers problemen. De prijscompe sa tie inzet van de stakingsacti van vorig voorjaar levert in meeste andere bedrijfstakken get moeilijkheden op. en president-commissaris van een miljoenenbedrijf, waar ruim veertig mensen werken. Zijn leus is altijd geweest: „Nooit néé verkopen, ai moet je met een kerktoren de aarde rond". Ook dit: „Een vent die aan pakt en zijn kans krijgt, die redt het wel in het leven." len (Gebroeders Van de Scheur, transportspecialist b.v. Apeldoorn). Wie zijn levensverhaal leest, maakt kennis met een karakteristieke door zetter. die niet voor de zwaarste hljs- transportklus uit de weg ging en zich de bijnaam heeft verworven van „De leeuw van Apeldoorn". Vijftig jaar zorg. vreugden en ver driet bij de opbouw van een trans portonderneming. met daarbij als hobby pannekoeken bakken, maar zeker niet schrijven. Albert is altijd een man geweest, die bij de weg was. die in Eist armoede en begin van een ongedachte opgang heeft gekend en die in Apeldoorn tot ontplooiing is gekomen Albert (met eerbied voor God. vaderland en de koningin* heeft in de jaren zestig van zijn leven vermoedelijk de zwaarste klus van zijn loopbaan geklaard dat zeer per soonlijke. soms ontwapenende, ook hier en daar wal langdradige boek werk ving van zijn Jeugd, de leef- en werk zaamheden toen. dat deel behoort tot de meest lezenswaardige stukken van zijn onopgesmukte relaas. Paar detractie beheerste zijn Jongelings jaren. maar eerst moest hij, pas van de lagere school, wieden op de Plan tage in Eist. van 's morgens zeven tot 's avonds zeven, voor tachtig cent per dag Dan de slag voor het gezin vader Van der Scheur verongelukt bijna bij het transport van een vracht takkenbossen. Het vrachUljden beheerste het ge zin. het paard stond er centraal. Al- bert ging werken op een meubelfa briek in Rhenen. hij was vijftien jaar en moest de hele dag stoelpoten en rompen met lijm insmeren. Maar hij was geboren voor het transport voor vrachtrijder Hij zag al spoedig, dat de auto het paard zou gaan verdrin gen. gemotoriseerd transport was de toekomst voor de vrachtrijderij. Paardekracht Hij begint in 1924. met de beschrij Hij kocht een tweedehands Ford voor 150 gulden. Het nieuwtje ging als een lopend vuurtje door Eist. „Die zoon van Gijs van de Scheur. Albert, heeft een vrachtauto ge kocht We mogen wel op onze kinde ren passen!" De Van de Scheurs ver huisden naar Apeldoorn, ze kwamen in een huls, later ook een garage aan de Vlijtseweg. In het hoofdstuk „De oorlogsjaren" vertelt de schrijver van zijn contact met Gijs Numan. de verzetsleider op de Veluwe, onder de schuilnamen Guus Bremer en Gijs van Amhem destijds een begrip Met de latere burgemeester van Putten en Harder wijk is hij medio apnl 1945 uit de door de Duitsers bezette streek van Apeldoorn naar de linies van de Ca nadezen geslopen, die aanvankelijk het voornemen haddden Apeldoorn te beschieten. Albert gidste Lange Gijs naar de Canadezen, oostelijk van de plaats Hun mededeling: „De Duitsers geven zich over." deed de Canadezen van hun voornemen al- zien De illegaliteit had voor deze ty Albert van de Scheur „De leeuw van Apeldoorn". gevaarlijke onderneming een vrijwil liger gevraagd en Albert had zich toen daarvoor gemeld. De schrijver is nu rustend directeur Hij is de „hijser" van Gelderland, trots op de mobiele 75-tons hydrauli sche telescoopkraan, een gevaarte op achttien wielen met een hefver mogen van 75.000 kilo en een hijsbe- reik van zestig meter hoogte. Daar mee kun je lasten over de huizen heen tillen. Uit zijn boek blijkt, dat hij een felle vijand is van bureaucra tie. een voorstander van veel parti culier Initiatief. Hij vindt overigens, dat de wereld ingrijpend veranderd is. „Vroeger zag je niet tegen over werk op. je loste een late wagen met bakstenen nog effe met z'n allen." HIJ blijft het bedrijf z ij n bedrijf nog wel in de gaten houden, is van antirevolutionaire huize, maar stem de de laatste keer op de VVD Hij wil nog een tweede boek gaan schrijven, maar dan niet meer over zijn zakenleven, dat begon met paar den en sparen, dat eindigt met kra nen. hypermoderne transportmidde- Kook-bakhobby Albert is ook een keukenspecialist. Op zaterdagen en tijdens Spaanse vakanties kookt en bakt hij. Hij ein digt zijn boek met recepten, ten dele nog van zijn moeder: hoofdkaas of zure zult, Gebakken rundlever met gekookte aardappelen en zeer fijnse doperwten en of sla. Speciaal slaatje en vooral zijn specialiteit: Spekpan- nekoeken. In zijn brief, die het boek aan Trouw vergezelde, schrijft Albert: „Dit boek bevat een boodschap aan iedere Nederlander, waarin uitkomt dat ook in deze tijd een ieder, die gezond is en van aanpakken houdt, zelf nu nog de kost kan verdienen Een advies aan de regering om de export te bevorderen en nog veel meer. Iedere Nederlander zou het moeten lezen. Het boek kost mij 28 per exemplaar, het wordt de mensen voor 22 thuisgezonden. Op heden ben ik zevenhonderd van de duizend exemplaren kwijt. (Het telefoon nummer van Albert van de Scheur is 055-215871 of 213109.) ASSEN (ANP) In het Wilhelmir Ziekenhuis in Assen is woensda avond alarm geslagen nadat tic patiënten plotseling hoge koort lage bloeddruk en een shockto stand vertoonden. De tien wan geopereerd door verschillende cl rurgen en werden op verschillen! afdelingen verpleegd. „De vermoedelijke oorzaak is e( geïnfecteerd Ringer-infuus dat patiënten na de operatie is toeg diend." aldus de geneesheer-dire teur dr H. Pot. Twee patiënten zijn in zorgwekke de toestand overgebracht naar h Academisch Ziekenhuis in Groni gen. Twee bejaarden patiënten zi er eveneens niet best aan toe I overige zes maken het redelijk w< Het ziekenhuis in Assen is inmidde overgegaan tot het toedienen vi infuus uit flessen in plaats van i plastic zakken. Het betreffende infuus is'voor o derzoek opgestuurd naar het Rijk instituut voor de Volksgezondhe in Utrecht en het streeklaboratoi um in Haren. De regionale inspeel volksgezondheid en de inspectie de geneesmmiddelen is tijdig ing licht en heeft de zaak in onderzoe i

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8