Verzoening tussen Amman tn Palestijnen op komst Moskou's grote plan voor Afrika Carter acht gesprek met Breznjew over SALT nodig Labour verliest zetel aan conservatieven Rhodesië: eeuw blanke overheersing ten einde (Joegoslavische ^president Tito Spoedig naar VS één dog loon voorde armsten in nederfani Verkiezingen in Oost-Londen China bezig met herziening van onderwijssysteem President Carter zal wat harder moeten optreden BUITENLAND Trouw/Kwartet 7 lidden-Oosten zoekt ander kader voor onderhandelingen ar an een onzer redacteuren MSTERDAM De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Atherton, is gisteren vc oor besprekingen met de Jordaanse autoriteiten in Amman aangekomen. Athertons bezoek valt st amen met berichten dat Koning Hoessein nog voor het einde van deze maand van plan is de -I merikaanse president Carter in Washington op te zoeken. Politieke waarnemers sluiten de n iogelijkheid niet uit dat de terugkeer naar de Geneefse vredesconferentie over het Midden- osten of het bijeenroepen van een conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties in Athertons besprekingen centraal zal staan. therton pendelt momenteel voor namelijk tussen Cairo en Jeruzalem de vastgelopen Egyptisch-Israë- sche besprekingen weer op gang te rijgen Door de verschillende partij- .,n wordt de deelname van Jordanië m deze onderhandelingen zeer be- ngrijk geacht Jordanië heeft zich fliswaar positief over het Egyp- _xh vredesinitiatief uitgelaten, •n laar wil pas eraan deel gaan nemen ■e Is Egypte en Israël het over de e' rincipes van een oplossing van het onflict in het Midden-Oosten eens jn geworden. v et bezoek van Hoessein aan Wash- a( igton zou volgen op de besprekin- v en tussen president Carter en Is- jj iels premier Begin midden deze laand in de Verenigde Staten. Ter wijl politieke kringen in Amman het vroeg" vonden om te stellen dat jlet bezoek van Hoessein aan Carter j. 1 definitief vast stond, zeiden func- ,r ionarissen van de Amerikaanse am- assade in de Jordaanse hoofdstad an dergelijke plannen van de kant an Hoessein niets te weten. Lnder kader laties tussen hen zijn sinds de Jor daanse burgeroorlog van 1970 uiterst slecht. Onderhandelingen verleden jaar tussen de PLO en Am man leken ondanks een ontmoeting tussen koning Hoessein en Jasser Arafat in Cairo tijdens de Afro-Ara- bische topconferentie stuk te lopen. De afgelopen dagen heeft de Jor daanse pers zich echter uiterst kri tisch uitgelaten over de anti-Pale stijnse stemming in Egypte en het besluit van Cairo om de Palestijnen in Egypte van hun bevoorrechte po sitie te beroven. Bovendien circule ren al enige tijd geruchten dat Fa- roek Kaddoemmi, het hoofd van de politieke afdeling van de PLO, dezer dagen een bezoek aan Amman zal brengen om de laatste hand te leg gen aan een verzoening tussen Jor danië en de Palestijnen. Met de vrij lating gisteren van een groot aantal Palestijnen uit Jordaanse gevange nissen lijkt de weg voor een Jor- daans-Palestijnse verzoening open te zijn. hun bilaterale onderhandelingen. Sadat schijnt er nu anders over te denken. In de slotverklaring na af loop van zijn recente bezoek aan Roemenië werd voor het eerst weer verwezen naar de mogelijkheid van een VN-conferentie. Impasse ^behalve Hoesseins bezoek aan ^Washington zijn er ook andere aan wijzingen dat men in verschillende loofdsteden in het Midden-Oosten r lenkt over het voortzetten van de vredesbesprekingen in een ander ;ader. Nadat men in Damascus eer gier deze week had laten weten dat \therton niet welkom is blijft de iemi-officiële pers in Syrië hameren o >p het feit dat men hiermee de deur giaar een vreedzame oplossing van iiet conflict in het Midden-Oosten riet definitief heeft gesloten. Ook ordt in Syrië benadrukt dat de atoeigering om Atherton te ontvan- egen niet betekent dat men niets ziet b n een Amerikaanse bemiddeling in jhet Midden-Oosten. Deze bemidde- ing, moet echter volgens de Syriërs, a ïlaats vinden op basis van een alge- dhele Israëlische terugtrpkking uit de etn 1967 bezette gebieden en een er- cenning van het Palestijnse recht app zelfbeschikking. liEen tweede aanwijzing voor het feit "dat men in het Midden-Oosten aan 3iet denken is over een ander kader Ivoor het vredesproces vormt de ■plotseling versnelde toenadering Kussen Jordanië en de Palestijnse "Bevrijdingsbeweging (PLO). De re- (BELGRADO (Reuter) De presi- Ddent van Joegoslavië, Josip Broz sTito, zal van 7 tot 9 maart de Vere- inigde Staten bezoeken voor bespre kingen met president Carter, zo üheeft de Joegoslavische regering meegedeeld. (De 85-jarige president zal worden (vergezeld door zijn minister van bui- itenlandse zaken. Milos Minic, de (president van Slovenië, Sergej Kraj- jger, en andere regeringsfunctiona- 3rissen. Meer bijzonderheden werden jniet bekendgemaakt. Woensdag was lin Belgrado meegedeeld dat presi dent Tito deze maand Engeland zal bezoeken, maar daarbij werd geen datum opgegeven. Hij zou Londen Inu aandoen op terugweg van Was hington, op 10 een 11 maart, zo werd igezegd. In Londen zal hij besprekin gen voeren met premier Callaghan en zal hij eveneens koningin Eliza beth ontmoeten, aldus de zegs lieden. Vrijlating De bekendmaking van de vrijlatin gen werd gedaan in Beiroet door een woordvoerder van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Deze organisatie heeft in het verle den steeds geroepen om de omver werping van het bewind van Hoes sein in Amman. Tot degenen die in Amman nu werden vrijgelaten be horen vooraanstaande leden van het Volksfront, zoals Hamdi Mattar en Azmi Jhawaja. De woordvoerder van het Volksfront wist niet precies hoeveel Palestijnen waren vrijgela ten maar benadrukte dat er nog velen in Jordaanse gevangenschap verblijven. Het valt niet aan te ne men dat de vrijlating in Jordanië officieel bekend zal worden ge maakt, aangezien Amman de vast houding van Palestijnen nooit offi cieel heeft toegegeven. Politieke waarnemers in Amman toonden zich echter sceptisch over het be richt dat in totaal duizend Palestij nen op vrije voeten zouden zijn gesteld. In de Jordaanse pers wordt als alter natief voor het huidige Egyptische vredesinitiatief een conferentie ge noemd van alle betrokken partijen onder auspiciën van de secretaris generaal van de VN, Kurt Wald- heim. Waldheim deed een voorstel tot een dergelijke conferentie nadat Egyptes president Sadat besloten had besprekingen met Israël in Cai ro te openen. Toendertijd toonden Syrië. Jordanië en de PLO interesse voor een dergelijke bijeenkomst. Is raël en Egypte hielden zich afzijdig in afwachting van het resultaat van Het Jordaanse dagblad Al Rai riep Sadat op toe te geven dat zijn vredesinitiatief was mislukt. Verder wist het blad te melden dat Jordanië nog steeds belangstelling heeft voor het voorstel van Waldheim. Al Rai meent dat een VN-conferentie een uitweg zou kunnen bieden uit de huidige impasse in het vredesproces in het Midden-Oosten en dat het ook tot een oplossing van de problemen in de Arabische wereld zou kunnen bijdragen. Voorwaarde voor een der gelijke conferentie, aldus Al Rai, is echter dat de VS Israël wat harder gaan aanpakken. In deze geest valt vermoedelijk ook de Jordaans-Pa- lestijnse verzoening te begrijpen. Deze verzoening stelt Washington onder druk om Israël tot concessies te dwingen, aangezien hierdoor de standpunten zich zullen verharden. Met de pen in de hand neemt bisschop Moezorewa het akkoord van Salisbury nog even door voordat het werd ondertekend. WASHINGTON (Reuter, UPI) President Carter van de Vere nigde Staten heeft gisteren verklaard, dat hij wellicht een gesprek met de Sowjet-leider Leonid Breznjew zal moeten heb ben om te komen tot een uiteindelijke overeenkomst aangaande een beperking van de strategische bewapening. Tegenover een groep studenten zei Carter vervolgens, dat de onderhan delingen overeen beperking van de strategische bewapening thans zijn gereduceerd tot ongeveer 12 hoogst technische zaken. De tijd die nodig is geweest was veel meer dan ver wacht werd. De Amerikaanse presi dent verwacht, dat de resterende nog op te lossen kwesties meren deels in Genève opgelost zullen wor den, maar dat er waarschijnlijk een gesprek met president Breznjew no dig zou zijn. De Amerikaanse minister van defen sie. Harold Brown, verklaarde don derdag in het Congres, dat de V.S. 2 miljard dollar meer per jaar voor hun defensie zullen moeten uitgeven indien geen enkele overeenkomst met de Sowjet-Unie tot stand komt over beperking van de strategische bewapening. „Als wij geen SALT-2-akkoord slui ten. denk ik, dat de Sowjets maatre gelen zullen nemen, die ons ertoe zullen bewegen, onze defensie-begro ting met 2 miljard dollar te verho gen". aldus Brown. De Amerikaanse defensiebegroting voor 1979 bedraagt thans ongeveer 126 miljard dollar. De Amerikaanse minister van defensie zei nog, dat als er wel een 8ALT-2-akkoord gesloten zou worden, de Verenigde Staten de vervaardiging van mobiele intercon tinentale raketten zouden kunnen vertragen of annuleren. Het Ameri kaanse ministerie van defensie be studeert op het ogenblik de ontwik keling van de „MX", een raket die gelanceerd zou kunnen worden van mobiele lanceerbases. wxirde opbouw van hun demokratische vakbewe ging, •voor vormingswerk •voor het opzetten van coöperaties, boerenbonden en vrouwenorganisaties voor het organisatiewerk in de krottenwijken uw solidariteit gracht 47 utrecht telefoon 030-319675 LONDEN (Reuter, UPI) De regerende Britse Labourpartij van premier James Callaghan heeft donderdag bij tussentijd se verkiezingen in de Oost-Lon-. dense buitenwijk Ilford een parlementszetel aan de Conser vatieven moeten prijsgeven. Maar de nederlaag was niet zo erg groot en in Labour-kringen was men tamelijk optimistisch over de moge lijkheid dat er een halt was toegeroe pen aan de daling van de populari teit van de sociaal-democratische re gering. De conservatieve kandidaat in Il ford, Vibian Bendaal behaalde wel een gemakkelijke overwinning op de kandidate van de sociaal-democra ten. Tessa Jowel, maar de meeste stemmen werden weggehaald van de derde partij in Engeland, de liberale. Deze partij, die Callaghans regering aan een meerderheid helpt in het parlement, kreeg een gevoelige klap en behaalde maar zo'n 120 stemmen meer dan de kandidaat van het ui terst rechtse Nationale Front. Ondanks het slechte weer was bijna zeventig procent van het kiezersvolk opgekomen, hetgeen door waarne mers vrij hoog genoemd werd. De conservatieven boekten hun zesde overwinning bij tussentijdse verkie zingen sinds de laatstgehouden alge mene verkiezingen in oktober 1974. Voor de liberalen was dit de zoveel ste rampzalige uitslag in een lange reeks. Door de uitslag in Ilford is Labours zetelaantal in het Lagerhuis op nieuw aangevreten en gezakt tot 309, tegen de 318 van de oppositie. Waarnemers menen dat de kiezers zich achteraf toch niet veel hebben aangetrokken van het immigratiede bat, waarin de conservatieve leidster Margareth Thatcher zei voorstander te zijn van beperking op de immigra tie van kleurlingen uit het Britse Gemenebest. De Britse premier Cal laghan verzette zich hiertegen. Het racistische Nationale Front was hier uiteraard voer en heeft in Ilford hier- SALISBURY (AP. UPI, Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heelt gisteren samen met drie zwarte leiders een akkoord getekend dat voorziet in een overgangsbewind naar een zwarte meerderheidsregering in het land. Hiermee lijkt een eind te zullen komen aan bijna een eeuw blanke overheersing De overeenkomst werd bereikt na drie maanden intensieve onderhan delingen. Naast premier Smith te kenden de gematigde nationalisti sche leiders bisschop Moezorewa. ds Ndabaningi Sithole en stamhoofd Jeremiah Chirau. Het akkoord voor ziet in de vorming van een interim- bewind dat Rhodesië zal voorberei den voor een zwart bestuur op 31 december 1978. Het overgangsbewind zal bestaan uit een uitvoerende raad van vier. die het belangrijkste orgaan zal zijn. Smith. Sithole. Moezorewa en Chau- ra zullen bij toerbeurt als voorzitter daarvan optreden Het tweede or gaan is een interim-regering waarin blank en zwart gelijkelijk zal zijn vertegenwoordigd. Deze regering zal naar verwacht wordt binnen enkele weken gevormd zijn. Zij zal verant woordelijk zijn voor de gang van zaken van dag tot dag in het land. Rhodesië, dat zijn naam dankt aan Cecil Rhodes, premier van de Kaap (Zuid-Afrika) en directeur van de diamantmaatschappij De Beers, die rond de eeuwwisseling op zoek naar goud noordwaarts trok, werd meer dan 30 jaar bestuurd door de British South Africa Company. In 1923 ko zen de Rhodesische blanken voor de dominion-status binnen het Vere nigd Koninkrijk als zelfbesturend gebied. Tien jaar lang, van 1953 tot 1963, maakte Zuid-Rhodesië met Noord- Rhodesië (het huidige Zambia) en Nnyassaland (het huidige Malawi) deel uit van een federatie die echter op veel verzet van de Afrikaanse bevolking stuitte en uiteindelijk in 1963 werd ontbonden. Het jaar daar op kregen Zambia en Malawi volledi ge onafhankelijkheid. Zuid-Rhodesië herkreeg de vroegere status van zelfbesturend gebied bin nen het Britse Gemenebest. Toen Londen bleef aandringen op maatre gelen die in de toekomst een machts overdracht aan de Afrikaanse bevol king mogelijk moest maken, riep Rhodesië op 11 november 1965 een zijdig de onafhankelijkheid uit. Groot-Brittannië schortte toen de grondwet van de kolonie op. Boycot over een harde campagne gevoerd, maar volgens waarnemers met niet al te veel succes. Het lijkt er meer op dat de economie weer het belangrijk ste thema in de verkiezingsstrijd ge weest is. Politieke commentatoren hadden voor de verkiezingen gezegd dat Cal laghan. als hij in Ilford een enigszins overtuigende overwinning zou beha len. het zou aandurven komend voorjaar nieuwe verkiezingen uit te schrijven, om wat minder afhanke lijk te worden van de liberalen. Gis teren zei een woordvoerder van de conservatieven dat het verlies in Il ford de premier wel zou doen beslui ten de verkiezingen uit te stellen tot het najaar of zelfs de lente van '79, in de hoop dat Labour er dan beter voorstaat. Callaghan hoeft niet eerder verkie zingen te houden dan oktober vol gend jaar. Maar waarnemers geloven niet dat hij zo lang zal wachten, met name niet omdat de Britse economie herstellende is. Op 12 november besloot de Britse regering administratieve, politieke en economische sancties toe te passen. De Britse regering-Wilson voerde twee maal besprekingen met het op standige regime aan boord van de kruisers Tiger en Fearless. In 1966 bereikte zij een akkoord dat echter door het bewind van Smith werd verworpen. Later dat Jaar kondigde de Veiligheidsraad een economische boycot af. In 1970 riep Rhodesië de republiek uit waardoor de laatste banden met Engeland werden verbroken. Begin jaren zeventig waagde Londen opnieuw een poging om de proble men in Rhodesië op te lossen. Een met Smith bereikt akkoord over een volksraadpleging werd echter door de Afrikaanse bevolking verworpen, omdat de weg naar een meerder heidsbewind onder controle bleef van de blanke minderheid. Een verrassend gemeenschappelijk initiatief van de Zuidafrikaanse pre mier Vorster en de Zambiaanse pre sident Kaoenda leidde begin 1975 tot een conferentie van Smith en de leiders van het nationalistische ver zet in een treinwagon bij de Vlctoria- watervallen, op de grens van Rhode sië en Zambia. Overeenstemming bleef uit en ook de besprekingen die Smith later nog voerde met de natio nalistische leider Joshua Nkomo. na dat een breuk was ontstaan met de andere leiders van de African Natio nal Council (ANC), leverden geen re sultaat op. In het voorjaar van 1976 begon de toenmalige Amerikaanse minister SALISBURY (Reuier) Na gisteren hel akkoord voor een overgangsbewind te hebben on dertekend verklaarde de Rhode sische premier Smith voor de televisie: „Ik ben de politiek meer dan beu. Het is een lang durig en verraderlijk spel." De premier «ei Ie hopen dat hij op 31 december de politiek vaarwel zal kunnen zeggen om zich te gaan bezighouden met de vee houderij „zoals ik altijd al heb gewild". van buitenlandse zaken Henry Kis singer een bemiddelingspoging met een reis langs enkele Afrikaanse lan den en twee gesprekken met. de Zuidafrikaanse premier Vorster Op 24 september 1976 deelde pre mier Smith in een radio- en tv-toe- spraak tot de natie mee dat Rhode sië een plan van Kissinger voor een oplossing van het constitutionele conflict onder druk had aanvaard Dit hield in dat het akkoord ging met een machtsoverdracht aan de zwarte meerderheid binnen twee jaar. Op 29 september maakte Londen bekend over enkele weken een con ferentie te beleggen voor de vorming fan een Rhodesische interim-rege ring. Op 28 oktober begon in Genève de eerste formele zitting van de zgn. Rhodesië-conferentie. Op 11 januari 1977 werd de conferentie voor onbe paalde tijd verdaagd nadat geble ken was dat de Britse conferentie- voorzitter nog geen basis had gevon den waarop men bijeen kon komen met een goede kans op succes Sindsdien stelden Groot-Brittannië en de VS verscheidene pogingen in het werk om langs diplomatieke weg alsnog zo'n basis te vinden. Terwijl de guerrilla-activiteit in Rhodesië toenam en het Rhodesi sche leger acties tot over de grenzen overnam, ontwierpen Londen en Washington een gedetailleerd vre desplan dat aan de bij de kwestie- Rhodesië betrokken staten en bewe gingen werd voorgelegd. Smith bleef echter vastbesloten een intern ak koord te bereiken om de „zinloze slachting van de ene Rhodesier door de ander" te beëindigen. Hij richtte uitnodigingen aan zwarte leiders om hem bij te staan bij de oplossing van het probleem. HIJ zond geen uitnodi ging aan „ieder die terrorisme steunt". PEKING (Reuter) China gaat een beter gebruik maken van zijn uni versiteiten door ook dagstudenten toe te laten en aan de studenten die door de Culturele Revolutie waren verwijderd een nieuwe kans te ge ven, zo is gisteren in Peking bekend gemaakt. Deze twee besluiten zijn nieuwe aanwijzingen dat China zijn onder wijssysteem gTondig aan het herzien is en het opleidingspeil, dat de laat ste tien jaren scherp was gezakt, op wil halen. Het persbureau Nieuw China haalde universiteltsfunctionarissen aan. die zeiden dat tot nu toe studenten waren toegelaten die een veel te geringe vooropleiding hadden ge had. Het was erg moeilijk die men sen iets bij te brengen, aldus het persbureau. Volgens het Volksdag blad zullen onder het nieuwe plan zoveel mogelijk studenten worden toegelaten om zoveel mogelijk intel lect op te sporen. Het blad meldt tevens dat de autori teiten in de provincie Hopei, waarin Peking ligt, van plan zijn 2000 men sen toe te laten die bij het begin van de Culturele Revolutie de middelba re school hadden doorlopen. Die krijgen een speciale cursus voor leraar. door Victor Zorza dan strategische overwegingen". Toen Somalië Ethiopië binnenviel „hadden wij geen andere keuze dan gehoor te geven aan het verzoek om steun". Het risico dat de woordenstrijd tussen Washington en Moskou over de toekomstige controle over Afrika wat directere vormen Troostend zal gaan aannemen, stijgt met de dag. Er bestaat een tweede niveau, naast dat van de weloverwogen tonen van de officiële verklaringen, die beide landen gebruiken om gevaarsignalen aan elkaar door te geven. Bowjet-diplomaten in Washington zijn terecht van mening dat een door James Reston in de International Herald Tribune van 27 februari ge- ichreven artikel over het beleid van president Carter jegens communisti sche landen, een persoonlijke waar schuwing van de Amerikaanse presi dent bevatte. Deze waarschuwing luidde dat de Verenigde Staten de .Sowjets overal zal confronteren waar zij proberen machtscentra op te bouwen," zoals nu het geval is in Ethiopië. In Moskou hebben de semi-officiële kanalen het karakter van ..privé "- gesprekken van Russische politieke analisten die zeggen de intiemste motleven van het Kremlin aari wes terse journalisten te willen uitleg gen. Zij beweren dat Moskou er niet op uit is om enig „machtscentrum" in Afrika op te bouwen, waarover Washington zich zorgen zou hoeven te maken. Ook is Moskou geen groot se strategie aan het opzetten om de Russische invloed in Afrika uit te bouwen. Een van deze politieke ana listen vertelde een westerse journa list. dat bij het besluit Russische en Cubaanse steun aan Ethiopië te ver lenen „de principes zwaarder wogen Wat de Cubaanse militaire aanwe zigheid betreft „is het zeker dat Washington Cubaanse troepen min der provocerend vindt dan Russi sche soldaten in Afrika", aldus de Russische analiticus enigszins troos tend. De Amerikaanse correspondent aan wie de Russische analist zijn opvat tingen toevertrouwde redeneerde in zijn artikel in The New York Times: „ideologische aspiraties lijken eer der dan een grootse strategie de drijfveer" van de acties van het Kremlin te zijn. Vanuit Moskou schrijvend keurde Craig R. Whitney de opvatting af „dat de Russen op een globaal strategisch voordeel in Afrika uit zijn". Deze theorie, aldus Whitney, ..werd ontkracht door het feit" dat Moskou meer verloren heeft dan gewonnen toen haar strategi sche bases in Somalië werden geslo ten en het personeel van die bases het land werden uitgezet Patroon Deze stelling laat veel ruimte tot discussie. Dit is zonder meer wat de Russen ons graag willen doen gelo ven. Er is echter ook veel bewijsma teriaal voor de opvatting, die ik er zelf op na houd, dat het Kremlin wel een grote strategie voor Afrika heeft. Het moest zijn bases in Somalië prijsgeven, maar het poogde en hoopte om vaste voet te houden in zowel Somalië als Ethiopië. Daama wilde Moskou zijn invloed in Rhode sië vestigen door het uitbuiten van het conflict daar. waarna Zuid-Afri ka zelf als een springplank zou wor den gebruikt wanneer de uiteindelij ke strijd tussen blank en zwart daar uitbreekt Dit alles maakt deel uit van het Russische strategische plan dat ik in mijn verhalen heb geprobeerd op te tekenen. Een telkens terugkerend thema in mijn artikelen was het bestaan van meningsverschillen in Moskou over wat de beste strategie zou zijn. In Washington begint men nu te erken nen dat de relatief zwakke positie van Brezjnew die ten dele aan zijn slechte gezondheid te wijten is. het voor de Russische haviken inder daad gemakkelijker heeft gemaakt om een hardere politiek te voeren op een aantal beleidsterreinen, waaron der Afrika. Een van de meningsver schillen in Moskou Is die tussen de genen die de „bevrijdingsstrijd" van de Afrikaanse volkeren willen stimu leren en degenen die geloven, dat het Kremlin zich kan veroorloven om te wachten totdat zij volledig onafhan kelijk zijn geworden en dan vanzelf naar het Sowjet-blok zullen drijven. De fractie die actie wil stelt dat wanneer men de zaken op hun be loop laat. de ontwikkelingslanden misschien naar de kapitalistische in plaats van de „socialistische" wereld zullen drijven In een artikel in de Russische partijkrant Prawda. enke le weken geleden, liet de hoogste partijfunctionaris van het Kremlin die zich met Afrika bezighoudt. Ka ren Broetents, doorschemeren dat deze fractie aan de winnende hand was. Aan de regering-Carter schreef hij een nieuwe strategie toe die de verbondenheid van de ontwikke lingslanden aan de kapitalistische wereld moet verzekeren. Hij deed dit in bewoordingen, die suggereerden dat Washington hierin weieens zou kunnen slagen, gezien de afwezig heid van een krachtige Russische tegenactie. Tegenslagen Ten aanzien van de vraag of het Kremlin een passieve houding moet aannemen of conflicten in de ont wikkelingslanden moet stimuleren, gaf Broetents toe dat landen die een ..socialistische oriëntatie" in het ver leden kozen, niet automatisch met „identieke reusltaten" eindigden Er zijn „zlgzagsgewijze ontwikkelingen en tegenslagen" geweest. Dit was, zo valt aan te nemen, onlangs het geval in Somalië en eerder in landen als Ohana. Indonesië en India. Het zijn allemaal landen waar de Sowjet- Unie zich veel moeite heeft getroost op basis van de veronderstelling, dat door het bewerken van de heersende klasse, deze landen naar de Russi sche invloedssfeer zouden trekken. Broetents lijkt nu wat te zien in de omgekeerde theorie. Hij meent dat de gebeurtenissen „over het geheel genomen bevestigen dat de ontwik keling naar een socialistische orinta- tie begint tijdens de bevrijdings strijd". Hieruit volgt dat Moskou dergelijke conflicten moet stimule ren. springend van 8omalië naar Ethiopië en van Rhodesië naar Zuid- Afrika zonder Angola te vergeten Het tijdstip waarop de haviken in Moskou had moeten worden ge toond dat dit een riskant spel is, was toen zij er mee begonnen. De aan vankelijke waarschuwingen van pre sident Carter werden echter in het Kremlin niet serieus genomen HIJ zal nu harder moeten optreden wan neer hij wil dat Moskou rekening gaat houden met wat hij zegt

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7