Aantjes: schande dat PvdA tegen onze motie stemde De tekening van een leze DICHTBIJ I bVERDEB Trouw commentaar Nivelleren in de kinderbijslag (1) CDA fractieleider teleurgesteld door debat neutronenbom Nivelleren in de kinderbijslag (2) 'Wiegel gaf de voorrang aan partijpolitiek' eerst m'n §oud%tidnf/e opeten „KONING" Familie RAF-leden vraagt om opheffing isolatie-hechtenis Niks te klagen postcodeboeken vliegen weg bevorderd - ipTRDAG 4 MAART 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet 5 N Nog dit jaar hoopt dc regering een /uinigingsplan door te voeren op kinderbijslagen kinderaftrek. Er ;t al een wetsontwerp van oud- linister Boersma (CDA) om dc inderaftrek af te schaffen en tegc- ijk de bijslagen zodanig te verho- gen dat „modale" inkomens (rond 28.000 gulden bruto) er niets van merken, terwijl lagere inkomens erop vooruit gaan, maar hogere achteruit. De VVD heeft van meet af aan grote bezwaren tegen dit wetsont werp van het vorige kabinet gehad. Deze weck heeft de VVD-fractic haar eigen voorstellen in deze op nieuw krachtig bepleit. Wij zijn het met dc VVD eens dat Je kinderbij- dagen gezien dc sterk gestegen wel vaart thans minder noodzakelijk zijn dan twintig of nog meer jaren geleden. Gezien de noodzaak te bezuinigen in dc sfeer van de collec tieve uitgaven, kan dan ook zeker aan dc kinderbijslagen worden gedacht. Daar staat tegenover dat gezinnen met opgroeiende kinderen en een modaal" of lager inkomen thans bepaald niet kunnen worden gere kend tot de sterkere schouders waar zwaardere lasten op gelegd mogen worden. Integendeel, wanneer je naar de belastingtarieven kijkt, en een gezin met opgroeiende kinde ren en één inkomen vergelijkt met gezinnen zonder kinderen waarbij man en vrouw beiden een inkomen verdienen, mag gerust van grove onrechtvaardigheid in dc verdeling der lasten worden gesproken. Zo bezien lijkt cr veel voor te zeggen om dc kinderaftrek voor de inkom- stcnbclating eerder te verhogen dan af te schaffen. Er is echter nbg meer te zeggen voor belastingvrije kindertoelagen. Alle gezinnen profiteren daarvan dan per kind in gelijke mate, terwijl dc kinderaftrek gezinnen met hoge re inkomens meer profijt oplevert, en gezinnen met zeer lage inkomens zelfs geen enkel of slechts heel wei nig profijt. Belastingvrije bijslagen betekenen niet, zoals de VVD stelt, dat het beginsel van de draagkracht in de belastingen geheel wordt losgela ten. De bijslagen worden immers belastingvrij. Normaal in ons belas tingstelsel zou zijn, dat zij. net als andere inkomensdcelcn, bij het in komen zouden moeten worden bij geteld. Hogere inkomens zouden er dan netto minder van overhouden dan lagere. Belastingvrije toesla gen, waarvan iedereen evenveel profiteert, vormen dan de juiste middenweg. door Willem Breedveld en Ferry Mingelen DEN HAAG De CDA-fractieleider Aantjes is dezer dagen bitter gestemd. Maandenlang heeft hij binnen de CDA-fractie geduwd en getrokken totdat er een fatsoenlijk en duidelijk afwijzend standpunt over de neutronenbom uitkwam. Wekenlang heeft hij vervolgens met de regering en de VVD-fractie geprobeerd tot een werkbaar compromis te komen, dat de afwijzing zou handhaven maar de regering toch de nodige ruimte voor onderhandelingen zou geven. Dc VVD wil nu niet alleen dc kinderaftrek handhaven, maar bo vendien dc kinderbijslagen verder .bevriezen", dus niet meer elk half jaar aanpassen.aan dc inflatie. Dit lijkt ons een slechte gedachte. Op den duur zouden de bijslagen dan steeds minder voorstellen. Dat is in strijd met dc gedachte dat gezinnen met opgroeiende kinderen en geen hoog inkomen nu al aan de zware kant worden belast. De bezuiniging in deze sfeer zou dan, omdat de kinderaftrek wordt gehandhaafd, vooral dc lagere inkomens zwaar treffen. Dc VVD stelt ook voor om voor heel jonge kinderen lagere bijslagen te geven dan voor schoolgaande kinderen. Hiervoor is veel te zeg gen. De gezinslasten worden im mers duidelijk groter naarmate de kinderen ouder wordpn, en vooral wanneer zij het basisonderwijs heb ben verlaten. Bij de kinderaftrek wordt hiermee thans geen, en bij de kinderbijslagen nauwelijks reke ning gehouden. Dc grootste weerstanden tegen het wetsontwerp van oud-minister Boersma gaan echter in tegen het nivellerend effect ervan. Voor wie niet bij voorbaat tegen inkomensni vellering is, ligt enig nivellerend effect voor dc hand. Er zijn immers twee doelstellingen: enerzijds moet cr bezuinigd worden, maar ander zijds moeten de lasten voor gezin nen met opgroeiende kinderen en lagere of midden-inkomens eerder worden verlicht dan verzwaard. Het vorige kabinet had met dc ni vellerende werking van zijn wets ontwerp bovendien het oog op de rest van het pakket bezuinigingen dat in ontwerp was. Het zag cr namelijk naar uit dat in dit pakket de lagere inkomens niet in alle op zichten gespaard konden worden. Terecht is toen uitgegaan van de- stelling dat bezuinigingen ten laste van zwakkere groepen en lagere inkomens uitsluitend acceptabel ziin, als duidelijk is dat van dc hogere inkomens een nóg groter offer wordt gevraagd. Het wetsont werp inzake kinderbijslag en kinderaftrek moest dienen als dit grotere offer. Wij menen dat het nivellerend ef fect van de bezuiniging op de kin derbijslag zal moeten worden be zien in het verband van het totale pakket bezuinigingen, dat het nieu we kabinet thans voorbereidt. Als, zoals eigenlijk al wel te verwachten valt. dit pakket evenmin geheel voorbij zal gaan aan de lagere inko mens, maakt dat dc nivellering in de kinderbijslag-bezuiniging drin gender. Vorige week dinsdagmiddag voordat het debat over de neutronenbom be gon dacht* hij enig succes te hebben geboekt en voorzag hij een uitspraak van de Kamer op basis van een CDA- motie waarin de tegenstanders van de bom en de meer neutraal opere rende regering elkaar toch zouden kunnen vinden. Dinsdagnacht was die hoop de bodem in geslagen. Over de goede bedoelingen van Aantjes en de redenen waarom die kennelijk niet over kwamen spraken wij giste ren met hem. Vraag: Naar algemene indruk veroor zaakte de motie en het debat daarom heen onduidelijkheid over de CDA- opvattingen. Den Uyl wees er bijvoor beeld op dat men niet tegelijkertijd nee kan zeggen tegen de bom en over al of niet invoeren toch gaat onder handelen met het Warschau Pact. Aantjes: .,Wij willen helemaal niet dat de NAVO met het Warschau Pact gaat onderhandelen in de zin van: wat doen jullie als wij van de neutronenbom afzien. Dan laat je de Russen over de invoering van de bom beslissen, en heb je dat zelf niet meer in de hand. Ons standpunt was en is: wij wijzen de invoering van de bom af. Wij nemen het risico van een extra achterstand ten opzichte van de bewapening van het Warschau Pact. Die daad is nodig als signaal, als teken dat je vindt dat er iets tegen die automatisch doorlopende bewapeningsspiraal gedaan moet worden. Nederland had moeten pro beren dit standpunt door de andere NAVO-partners overgenomen te krijgen." Is het reëel te veronderstellen dat de NAVO zo'n standpunt overneemt. West-Duitsland bijvoorbeeld zal er toch niets voor voelen, zonder enige tegenprestatie van het Warschau Pact, van de neutronenbom af te Aantjes: de eerste beslissing ligt bij de Amerikaanse president Carter en die heeft al meer laten blijken tot verrassende inzichten in staat te zijn. Maar ik geef toe. ook mijn verwachtingen dat de NAVO dit zou oppikken waren niet zo hoog. Is het dan niet wat gemakkelijk om zo'n voorstel te doen? Aantjes: Kijk. als je uitgaat van „Realpolitik" dan weet je één ding zeker: de neutronenbom wordt inge voerd. Die houding van: „alleen doen aan wapenbeheersing als de ander daar wat tegenover stelt", heeft de afgelopen dertig jaar geleid tot een enorme bewapeningswed loop. Wij zijn geen atoompacifisten, wij erkennen dat het machtseven wicht dat zo gehandhaafd bleef, een derde wereldoorlog waarschijnlijk heeft voorkomen. Maar het heeft wel geleid tot een diabolische bewa peningsspiraal. Als je met dat auto matisme wil breken, dan moet je je standpunt bepalen, op de kracht van je argumenten vertrouwen, en daarvoor in de NAVO vechten. Dat werd in de motie niet precies van de regering gevraagd. Aantjes: Wij zijn de regering niet. Volgens onze staatkundige opvat ting heeft de regering een eigen ver antwoordelijkheid en daarvoor moet enige ruimte gelaten worden. Wij hebben de regering niet volledig van onze benaderingswijze kunnen overtuigen. Het einddoel, voorko men dat de NAVO de neutronenbom invoert, hebben wij gezamenlijk voor ogen. Maar wij verschillen over de manier, de tactiek waarmee dat bereikt kan worden. Wij stellen het afzien niet afhankelijk van de Rus sen. wij delen het mee. en wachten af of zij ook een bijdrage aan de ontspanningen willen leveren. De re gering ziet meer in echt onderhande len. We hebben daarom tenslotte gezegd, regering, als u zo zeker weet dat die tactiek van u het gewenste resultaat oplevert, dan willen we dat wel eens zien, maar weet wel wat de Kamer daarvan denkt. Definitieve beslissingen kunnen niet zonder vooroverleg met de Kamer worden genomen. De regering moet ons eerst op de hoogte stellen wat er binnen de NAVO bereikt is en ver volgens wat haar standpunt is op grond van de gesprekken met het Warschau Pact. Alle problemen zijn natuurlijk uit de wereld als het War schau Pact en de NAVO het eens worden. Lukt dat niet en komt de regering dan met een standpunt pro invoering, dan zal of de Kamer haar aanvankelijke oordeel moeten wijzi gen, ofwel er komt een regerings crisis. Die regeringscrisis staal in dat geval niet vast? Aantjes: Nee. we moeten altijd be reid blijven naar argumenten te luis teren. In de huidige situatie kan je niet zeggen wat je precies moet doen indien blijkt dat de NAVO de bom toch gaat invoeren, dat is een vol gend stadium. Over de vraag of Ne derland zich als enig land kan ont trekken aan invoering van de bom. heeft ook de PvdA nog geen oordeel. U verwijt de PvdA schijnheiligheid en partijpolitiek. Aantjes: Ja, het is een schande dat ze tegen de motie hebben gestemd. Omdat ze dus vonden dat de motie iets te veel ruimte liet aan de rege ring. besloten ze maar de regering alle ruimte te geven in het NAVO- overleg door samen met de WD tegen de motie te stemmen. De hele PvdA-opstelling maakt me zo kwaad. Als je toch weet dat het CDA zich over de neutronenbom heeft uitgesproken op een manier die de PvdA, toen ze nog regeringspartij was, niet aandurfde. Toen gingen ze akkoord met de opstelling van Van der Stoel en Stemerdink dat een standpunt in afwachting van het internationaal overleg nog niet kon worden ingenomen. Maar eenmaal uit de regering verklaren ze zich ineens tegen de bom en komen op een ontijdig tijdstip met een motie, die de regering uiteindelijk alleen de keus laat tussen aanvaarden van de bom of uittreden uit de NAVO. Zo n opstelling was voor ons onaanvaard baar. Was de tegenzin van de PvdA om de motie te steunen ook niet te verklaren uit de onduidelijkheid die in het de bat over de betekenis van de motie ontstond? Aantjes: Ik erken dat de zaak op meer punten het schip in is gegaan Onze verdediging van de motie in de Kamer was niet perfect Ik kreeg door de slechte leiding die de Ka- mervoorzitter (Portheine-WD) aan het debat gaf geen kans tot verdui delijkingen. Voorts had minister Kruisinga (defepsie) tevoren zeer ongelukkig geopereerd en ten slotte was Van der Klaauws houding een onverwachte teleurstelling. Van der Klaauw zelf neigde ertoe, na langdu rig overleg met CDA-ministers. de motie niet te ontraden. Hij veran derde echter van .mening na een krachtige toespraak van de heer Wiegel. Wiegel had mij al eerder met zoveel woorden gezegd: de WD is een regeringspartij, nu moet maar eens blijken dat een WD-standpunt ook regeringsstandpunt kan zijn. Wiegel heeft in deze belangrijke zaak overwegingen van partij-poli tieke winst en verlies de voorrang gegeven. En dat voor een vice-pre mier, die bij afwezigheid van Van Agt toch als eerste taak heeft de coalitie van CDA en WD bijeen te houden. Zelf drong u ook niet aan op een duidelijk antwoord van Van der Klaauw wat hij nu precies van die motie vond. Aantjes: Het was duidelijk dat de regering het niet eens was met de volledige motie. Dat was een extra reden voor de Kamer om het eigen oordeel vast te leggen. De motie bood de mogelijkheid voor de Ka- Mr. W. Aantjes mer het afwijzende standpunt over de bom vast te leggen Daarom steunden D'66 en CPN onze motie ook Dat Den Uyl daartoe niet be reid was. vind ik nog steeds onge looflijk. Ik hoop desondanks dat de regering beseft dat het feit dat alle moties verworpen zijn. niet bete kent dat de Kamermeerderheid het regeringsstandpunt deelt Wie de debatten volgde moet weten dat de Kamermeerderheid er anders over denkt dan de WD en vice-premier Wiegel Ik hoop dat de regering de politiek wijste weg volgt Is het in feite al niet te laat? Aantjes Het kwaad is eigenlijk al geschied. Ik ben nooit optimistisch geweest over onze kans van slagen, maar de kans dat we het nu in de NAVO gaan verliezen is groter dan ooit. Het is daarom maar goed dat de Kamer toch het laatste woord heeft. ADVERTENTIE het vers get*aden tomnutcn haantje van Herman Kramer Joure de enige echte Tekeningen, bij voorkeur in liggend formaat, Postbus 859. Amsterdam Naam en adres sturen aan: Trouw, jury politieke prent, aan de achterzijde vermelden. Van een onzer verslaggevers UTRECHT In een open brief, die via de raadsman van Knut Folkerts, mr. P. H. Bakker Schut, is verspreid, dringen de familieleden van de drie in Nederland gedetineerde RAF-le den erop aan, de zogeheten isolatie- hechtenis waaraan de drie zijn on derworpen, op te heffen. Om daar aan een eind te zien gemaakt, zijn de drie gevangenen, Knut Folkerts, Christoph Wackernagel en Oerd Schneider, al vijf weken in honger staking. In de open brief, medeondertekend door de familieleden van de „politie ke gevangenen" in West-Duitsland. wordt gesteld dat de drie RAF-leden in vertwijfeling gegrepen hebben naar het laatste middel om te protes teren en te vechten tegen „de on menselijke en gruwelijke bijzondere maatregelen" die tegen hen geno men zijn. Er wordt op gewezen dat van vele zijden wordt geprotesteerd tegen de „isolatiefolter", die strijdig met de rechten van de mens wordt genoemd. De brief, ondertekend door de ouders van Folkerts. de twee zusters van Wackernagel en de moe der van Schneider, is ook ter kennis gebracht van het ministerie van Jus titie en Amnesty International Wkn Komman DE JAREN VAN DE KROKODIt Oeganda ondef hel schrikhew>m1 van President Id' Amm Get) i27,50 WHIem Brandt RE1ZEN0 ACHTER HET HEIMWEE 3e herz druk Een dichterti|k weerzien met Indonesië Pb M4.90 Hannah Green EN SARAH LACHTE 5e druk Verrassende verhalenbundel over de gehandicapte men» Pb 114,90 Laura Z. Hobson GROEIEND BEGRIP Een positieve roman over de homoseksualiteit Pb 123,50 Leon Uris TRINITY 3e druk Roman over de Ierse opstand Katholicisme. Protestantisme en Brits bestuur brengen Ierland aan de rand van de afgrond Geb 29,50 Leon Uris GEZWOREN KAMERADEN Nu de 50e druk Hel epos van de Amerikaanse manniers Pb 14,90 ADVERTENTIE HET WEER door Hans de Jong De stoere stofzuiger uit Denemarken Ntlltskbv Dtemen Tel 020 9943 01. toestel 113 Ook dit weekeinde zullen we wat de temperatuur betreft weinig te kla gen hebben. Weliswaar is het in de kustgebieden en -provincies wat kouder geworden: 7 tot 9 graden, maar over het geheel gezien be houdt maart toch wel zijn sympa thieke image met middagwaarden van 10 of 11 graden. Angst voor een scherpe kou-inval op korte termijn behoeft niemand in de Lage Landen te hebben Het hogedrukgebied dat het dichtst bij ligt en dat zich aan ons zou kunnen vergrijpen eventu eel (1037 mb> ligt over Noord-Rus land en nog een flink eind in de richting van de Oeral. Van de zich nu in zuidelijke richting over de oceaan uitstulpende Groenlandse uitloper mogen direct geen grote daden worden verwacht. Wel zullen de nachten wat kouder worden aan gezien ook in onze omgeving de ba rometers gestegen zijn en de kans op opklaringen groter wordt. Boven het westelijke deel van de oceaan steekt al weer een nieuwe depressie dreigend de tong uit tegen die hoge- drukzone en deze moet dan nog maar waar maken of die voldoende pit heeft Het zal er wel op uitdraai-, en dat de depressies een straatje om gaan en dat wij binnen beheer blij ven van de wat hogere luchtdruk waardoor vooral de nachten kouder zullen worden. Van depressies uit Zuidwest-Europa hebben we niet zo veel meer te vre zen. Gisterenmiddag lag er nog wel minimum boven Bretagne dat daar regen bracht maar niet in hoeveel heden die indruk maakten: een tot 1 mm. in 6 uur tijd. Wat meer regen viel er In zuidwest Frankrijk: 4 tot 8 mm. maar de storing die daar lag verplaatste zich meer in oostelijke richting, eerstge noemde in noordoostelijke richting. En hoe staat het met de opklarin gen? We zeiden al dat 's nachts de sterren een wat grotere kans krijgen wat dan meteen ook de mogelijk heid van mist weer in Zich heeft, maar ook voor zondag voorzien we echt wel wat zonnige momenten en het is zo dat de kievitsei-zoekers een weertype krijgen wat hun volledig naar de zin zal zijn. Het zal dan ook niet lang meer duren alvorens het eerste eitje geraapt wordt, aldus in siders Deze houden het op de twee de week van maart. Vorig jaar werd het eerste ei op 10 maart geraapt in het Friese Bakhuizen in het jaar 1976 op 21 maart. In 1975 boekte Assen het noordelijke vroegterecord namelijk op 3 maart. Friesland toen 13 maart. Het landelijke record staat op naam van Best bij Eindho ven: 25 februari 1976. De februarineerslag was als volgt per regio verdeeld: Oosterbeek 65. Arnhem II 56, Brunssum 54, Eysden 50. Koog aan de Zaan 48, Arnhem I 45. Nijmegen 43, Oostkapelle 42, Santpoort 41. Hulzen 40. Hazers- woude 39. Losser 38. Rotterdam- Centrum 34. Roosendaal 33. Zwijn- drecht en Nunspeet 32. Andijk 31. Maarssen 30. Almkerk. Alphen aan de Rijnen Dlnxperlo29.St Maarten (NH) 28. Scheveningen 28. Oud- Beierland 27. Bussum 26. Herwijnen 25. Papendrecht en Fijnaard 23. Sid- dTburen en Aalten 21. Zuid-Beier land en Ulrum 20, Emmen en Ten Post 19, Deventer 16. Wagenborgen en Musselkanaal 15. Nes-Ameland 7 mm. neerslag terwijl normaal een hoeveelheid is van 45 mm aan de kust tot 60 mm in de Achterhoek [onder redactie van Loes Smit De lexers van deze rubriek rullen het de afgelopen dagen geconstateerd hebben: nog steeds verschijnt „Dichtbij en Verder" in veel kleinen- vorm. De griepgolf is er de oorzaak van dat redactrice Loes' Smit haar werk niet kan doen en het liet er naar uit dat in deze toestand ook volgende week niet onmiddellijk verandering zal komen. „Dichtbij en Verder" zal dus nog even (dat laatste valt althans te hopen) klein van formaat blijven. De zeer grote vraag naar postcode- boeken (waarin de nieuwe wijze van adressering voor alle Neder landse adressen staat, met een toe lichting daarop van de PTT) heeft tot gevolg gehad dat bijna alle postkantoren gisteren door hun niet geringe voorraad heen waren Van woensdag af lagen bij de loket ten op de postkantoren in totaal 200.000 postcodeboeken, maar bin nen twee dagen was vrijwel die hele voorraad door het publiek wegge haald. De PTT had deze en vorige week een grote publiciteitscampagne ge houden: op bijna alle vijf en een half miljoen adressen in het hele land waren brieven bezorgd, waar in uitgelegd werd wat de postcode is. In de brieven was onder meer ook een aanvraagkaart ingesloten waarmee men op het postkantoor een codeboek kon ophalen Een uit zondering vormde Amsterdam daar begint de actie pas volgende week. Vier drukkerijen werkten gisteren voor de PTT nu op volle toeren; zij leveren per dag ten minste twintig duizend exemplaren van het boek Maar de vraag bleek ook gisteren belangrijk groter dan de nieuw aangevoerde voorraden Bij de PTT zegt men dat de grote belangstgelling voor de postcode boeken niet te voorzien was „Wij hadden hier maanden voor uitge trokken Daarbij wegen die boeken ontzettend zwaar en zijn ze qua omvang groter dan het telefoon boek Amsterdam Waar zouden de kantoren ze moeten laten? Maan dag zijn er in ieder geval overal weer nieuwe voorraden." aldus de PTT Ieder die zich met een aanvraag kaart tevergeefs bij een postkan toor om een codeboek meldt, kan naam en adres achterlaten de PTT brengt het postcodeboek dan later gratis aan huis. waardoor een twee de gang naar de postdienst overbo dig wordt. Gevallen waarbij men teruggestuurd wordt met de mede deling: komt u maandag maar weer. moeten volgens een PTT woordvoerder gezien worden al!> „toevallige missers" Bij elk kan toor zijn aanvraagkaarten verkrijg baar Met de uitdrukkelijke stelling, dat men geen standpunt wil bepalen in het conflict in het Midden-Oosten heeft de regering van premier graal Juliusz Nowina Sokolnitski, de in Londen residerende Poolse rege ring in ballingschap, de Israëlische premier Menachem Begin bevor derd tot brigade-generaal Inspec teur-generaal Antoni Zdrojewski van het niet bestaande Poolse leger in ballingschap heeft in een bijzon dere legerorder de bevordering van Menachem Begin bekendgemaakt, daar aan toevoegend, dat nog nim mer een Jood tot zo een hoge rang in het Poolse leger is opgeklom men Een uitzondering werd soms alleen gemaakt voor Joden die tot het christendom waren overgo gaan De Poolse regering in bal lingschap wordt door geen land er kend Wel heeft zij een aanhang van 200.000 Polen over dc gehele wereld (maar niet in Polen) wo nend. In het reguliere leger van zijn geboorteland Polen was Mena chem Begin korporaal De regering van premier graaf Juliusz Nowina Sokolnitski heeft met de bevorde ring van de Poolse korporaal en tevens Israëlische premier Mena chem Begin de verdiensten van een Pool willen benadrukken

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5