Weinig gelezen boek moet plaats behouden Amro Bank: vraag naar hypotheken blijft fors Optiebeurs 4 april open Lange duur problemen oorzaak surseance KSH Hoogovens verlengt kort werken Veel vraag naar fraai geïllustreerde werken Wie krijgt wat Geen stagnatie na rapport Hofstra Kosten projekt 1272 miljoen gulden Gedelegeerd commissaris v. Heusden stapt op Welvaartsverlies Meer werklozen in Bondsrepubliek systeembouw F Staal-2Q00j Verbod op vangst van tong en schol zuidelijk Ierland tfERDAG 4 MAART 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PS 31 - RH 35 loor Peter van Lakerveld \MSTERDAM Een kruidenier, die een bijzondere soort thee naar een keer per jaar verkoopt, bestelt dat artikel geen tweede naai. Ook een slijter, die een exclusief drankje in een hoek van lijn zaak heeft staan, wacht zich wel voor nieuwe bevoorrading ils hij van die specialiteit in een jaar slechts één fles kwijtraakt. Voor de boekhandelaar is het echter geen uitzondering dat een bepaald werk niet meer dan eens per jaar over de toonbank gaat. iflet die constatering zitten we met ten in de merkwaardige structuur tan de boekenwereld. In vrijwel geen andere branche is het aantal artike- en (assortiment) zo groot en is er :o'n enorm aanbod. Per jaar worden ;r in Nederland 12.000 nieuwe boe ien uitgegeven, waarvan 7.000 nieu we titels en 5.000 herdrukken. Het werkelijke aantal titels dat de goede joekhandelaar in zijn zaak heeft taan. is nog een stuk groter. !en algemene boekverkoper die zichzelf respecteert, zegt niet graag „nee" als iemand hem naar een boek vraagt. Weliswaar is het gevraagde werk doorgaans wel te bestellen, maar daar wil de klant vaak niet op wachten. Diens vriend is namelijk vandaag jarig en dan kan je moeilijk met lege handen aankomen. Daarom gaat die potentiële klant naar de concurrent. Voor de boekhandelaar blijft het een kwestie van afwegen. Of regelmatig nee verkopen, of een grote hoeveel heid titels aanhouden, wat een zeer kostbare zaak is. Dat de winkeliers toch nog bereid zijn minder gangba re werken aan te houden, komt. zo zeggen zij, in de eerste plaats door de verticale prijsbinding, de vaste prijs, voorgeschreven door de leverancier. Niet de boekhandelaar stelt de pu blieksprijs van het boek vast, maar de uitgever. De verticale prijsbinding is vrijwel uit detailhandel verdwenen, de enige andere markt waar zij nog volop heerst, is die van de rookartikelen. Uitgevers en boekverkopers willen er echter aan vasthouden. Dat bleek nog vorig voorjaar, toen zij samen een proces aanspanden tegen het zelfbedieningswarenhuis Maxis. dat boeken beneden de vastgestelde prijs aan de man bracht. „Geen kunst als je uitsluitend de best ver kochte twee procent van het assorti ment aanbiedt", redeneerde de boe kenwereld. Door de voorgeschreven prijs is de gewone 'boekhandelaar juist in staat op bestsellers een forse winst te maken, die nodig is om de commercieel minder aantrekkelijke werken te kunnen aanhouden. Een redenering, die overigens bestre den wordt door Konsumenten Kon- takt. Deze organisatie vindt boeken veel te duur en zegt dat de overheid de weinig gekochte werken maar moet subsidiëren. Dan kan de prijs van het goedlopende werk. dat inte ressant is voor de consument, omlaag. Distributie De tweede reden waarom de boek verkoper in staat is zo'n groot aantal verschillende titels in huis te heb ben, is de ver voortgeschreden distri butietechniek. Vroeger moesten de boekhandelaren bestellingen plaat sen bij tientallen uitgevers die op hun beurt boeken verzonden naar honderden winkels door het hele land. Bestellingen werden gewoon lijk tweemaal per jaar gedaan. Sinds een paar jaar lopen vrijwel alle lijnen echter via het Centraal Boek huis in Culemborg, een groot distri butiecentrum waar enorme voorra den worden aangehouden en waar de binnenkomst en verzending sterk is vereenvoudigd met behulp van de computer. Wie een boek koopt, komt daar tegenwoordig bijna altijd een ponskaart in tegen, die door het win kelpersoneel wordt ingenomen wan neer de klant betaalt. De gevolgen zijn ingrijpend, zegt voorzitter mr. H. J. M. Nelissen van de Nederlandse Boekverkopers bond. Moest de boekhandelaar des tijds tien exemplaren van een uitga ve bestellen en dan maar afwachten hoe snel hij er door heen was, nu kan hij er met vijf volstaan. Zijn twee of drie exemplaren verkocht, dan gaat er een seintje naar Culemborg en een dag of drie late? is de bestelling in huis. In de oude situatie kon de handelaar in het gegeven voor beeld niet het risico lopen nog slechts twee exemplaren in voorraad te hebben; het kon soms weken du ren eer een nieuwe zending binnen kwam. Door het nieuwe systeem zijn de voorraden per titel kleiner geworden en is de omloopsnelheid in de winkel groter. Gemiddeld is die nu 3 tot 4, Bibliotheken zijn de laatste jaren een geduchte concurrent voor de boekhandel. vertelt de heer Nelissen. (Een om loopsnelheid van vier wil zeggen, dat een winkel met een boekenvcor- raad ter waarde van een ton, een jaaromzet haalt van vier ton). Een eenvoudige regel uit de bedrijfs economie leert dat hoe hoger de omloopsnelheid is, des te lager de voorraadko'sten zijn. Vandaar dat het moderne, distributiesysteem de verkoper meer ruimte geeft matig verkoopbare titels op de plank te hebben. De heer Nelissen noemt trouwens nog een andere reden die de omzetsnelheid stimuleert: ver moedelijk onder invloed van de massamedia, vraagt het publiek veel meer dan vroeger, wat nieuws in de boekwinkel. Uitgevers De derde reden waarom minder toe gankelijke werken onmisbaar in onze cultuur toch nog verkocht worden, ligt bij de uitgevers. Wat hebben die daar voor belang bij? De heer A. Th. Hulskamp, directeur projecten van de Koninklijke Ne derlandse Uitgevers Bond: Heel veel uitgevers vinden hun zelfbevesti ging niet in het winstcijfer maar in de kwaliteit van hun fonds (het as sortiment van de uitgever, red.). Er zijn zeer commercieel gerichte on dernemers bij „maar de echte fonds bouwer is primair uit op een eigen gezicht". Hij wil voor alles met zijn collega's concurreren op het gebied van de kwaliteit. Daarmee is de uit gever nog echt produktiegericht ter wijl hoe langer hoe meer bedrijfs takken marktgericht denken. De uitgever is eigenwijs, hij denkt te weten wat het publiek moet lezen, zegt de heer Hulskamp. Uiteraard heeft ieder wel eens de illusie dat hij een bestseller op de markt brengt, er is een zeker gokele- ment; wordt zo'n boek dan niets^ dan is ook dat een ooizaak waarom er slecht lopende titels in de handel zijn. Maar het creatieve element speelt een grote rol. Naar het oor deel van de heer Hulskamp is deze „drang naar expressie" ook de reden dat het aantal uitgevers nog steeds stijgende is, hoewel de afzet van boeken in de eerste helft van de jaren zeventig terugliep. (De laatste tijd is weer een zekere stabiliteit ingetreden). Boekenclubs Na het verhaal over creativiteit en eigen identiteit lijkt het gedrag van de uitgevers echter erg paradoxaal Enerzijds doen zij alle moeite min der gangbare werken via de algeme ne boekhandel te slijten. Aan de andere kant doen zij maar al te graag zaken met boekenclubs. Deze instituten hebben niet meer dan vier, vijfhonderd titels in hun assor timent en dat zijn uiteraard com mercieel de meest interessante. Ruim een miljoen Nederlanders zijn lid van de grote drie ctybs: Boek en Plaat, de Nederlandse Boekenclub en Europaclub Internationaal. Uitgevers zijn verzekerd van een Wie in de boekenweek een boek van een tientje koopt, mag er op rekenen dal de auteur daarvan een gulden ontvangt. Wie krijgt wat van dat tientje? Auteur 1. Zetters, drukkers en binders 2 a 2.50 Loonkosten uitgever 1 a 1.50 lOverige kosten plus winst uitgever 1 Distributiekosten 1.10 Marge boekverkoper 2.90 Totaal/ 10.— De marge van de boekhandelaar is een gemiddelde. Soms krijgt hij 40 procent, bij schoolboeken bij voor beeld minder dan 29 procent. In enke le gevallen pamfletten van actie groepen bij voorbeeld is de marge voor de boekverkoper nul. aantrekkelijke oplage als de club eenmaal bereid is een werk in zijn aanbod op te nemen. Want de leden zijn vier maal per jaar tot kopen verplicht. De uitgever op zijn beurt wil daarom best forse hoeveelheids- kortingen geven aan de club en dat is dan weer de reden dat de leden boeken kunnen kopen tegen prijzen die gemiddeld 20 procent beneden de winkelprijs liggen. De verticale prijsbinding wordt in dit geval wel doorbroken De heer Hulskamp zegt over het paradoxale gedrag van de uitgever dat deze zich niet kan veroorloven bepaalde distributiekanalen te ne geren. „Overal in de detailhandel zie Je nieuwe vormen, denk aan de su permarkten en discountzaken bij de kruideniers". Dat is ook het geval in de boekenbranche. De boekenclubs zijn er bijgekomen, maar ook het boek over wijn dat bij de slijter ligt en het fotohobbyboek dat bij de fotohandelaar te koop is De uitge ver kan zich niet afzijdig houden. Voor de gewone boekverkoper, die de bestellers broodnodig heeft, een geduchte concurrent, die boeken club. Hij opereert in de meest suc cesvolle hoek van zijn handel An derzijds heeft de gewone winkel het voordeel dat het zeer populaire „boek van de maand" niet bij de clubs te krijgen is. Deze werken ver schijnen soms in een oplage van 100.000 exemplaren, kunnen daar door tegen een onwaarschijnlijk lage prijs aangeboden worden en lokken bovendien mensen de winkel in die daar anders niet zouden komen. Mooie plaatjes Boeken van de maand zijn vaak fraai geïllustreerd. De heer Nelissen „omdat de mens visueel is ingesteld, lopen boeken met mooie afbeeldin gen steeds beter „Vergelijkt u maar een encyclopedie van 1950 en 1978. één grote verbetering". Er is veel vraag naar allerlei informatieve uit gaven. die vroeger nauwelijks be stonden. Voorbeelden zijn boeken over handenarbeid, tuinieren, de hele doe-het-zelfsector en niet te vergeten kookboeken die er ook veel aantrekkelijker uitzien dan enkele tientallen jaren geleden. Er is een neiging onder het publiek om romans te lenen in een biblio theek (die een enorme vlucht heb ben genomen, één van de redenen van de eerder genoemde stagnatie van de boekenafzet.) Een liefhebber van kanaries wil zijn naslagwerk echter dagelijks onder handbereik hebben. Dat boek wordt wel gekocht Van alle in Nederland verkochte boeken bestaat nu 39 procent uit „non-fiction", dat zijn informatieve werken. Fiction, (verzonnen verha len) is goed voor 61 procent. Die 61 procent is weer onderverdeeld in 12 procent kinderboeken. 12 procent literatuur. 20 procent ontspannings- boeken en 17 procent uit de rest. Daar vallen detectives onder, strip verhalen. poëzie en humor. Bovenstaande cijfers gelden voor de hoeveelheid boeken, de verdeling naar waarde verschilt aanmerkelijk. De non-fictionsector haalt dan geen 39 procent maar liefst 52. Dat zit hem weer in de dure uitvoering van het informatieve boek. in de mooie illustraties. Tot slot nog een paar andere cijfers, afkomstig van de Stichting Speur werk betreffend het Boek. Deze stichting heeft onderzocht via welke kanalen boeken verkocht worden, waarbij educatieve en wetenschap pelijke werken en ook schoolboeken buiten beschouwing zijn gelaten. Van het „algemene boek" ging in 1976 naar waarde 56 procent via de algemene boekhandel naar het pu bliek (Tussen grote boekhandels en wat uitgebreide tijdschriftenzaken als Bruna is hier geen onderscheid gemaakt). De kantoorboekhandel was goed voor 3 procent, warenhui zen voor 7, boekenclubs en verzend- boekhandels voor 17 en kiosken voor 1 procent. Direct van uitgever naar het publiek ging 3 procent. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amro Bank heeft tot nog toe niets gemerkt van enige stagnatie in de vraag naar hypotheken als gevolg van het publiceren van het rapport Hofstra. Integen deel, de vraag naar hypotheken j is nog steeds fors, zo werd mee gedeeld door de raad van be stuur tijdens een nadere toe lichting op het jaarverslag 1977. In dat jaar deed zich een netto stij ging van het bedrag aan door de bank verstrekte woninghypotheken voor met niet minder dan 1.2 miljard gulden tot 4.9 miljard gulden. Ook de vraag naar consumentenkrediet is de laatste maanden van een be hoorlijke omvang, evenals die naar middellange bedrijfs- en beroepskre dieten. Op zich achtte de raad van bestuur de gedachteüie aan het rapport Hof stra ten grondslag ligt (uitschakeling van de inflatie in de belastinghef fing) heel gezond. Een uitholling van het bedrijfsleven wordt daarmede nl. tegengegaan. Toch zitten er ook be paalde nadelige kanten aan. Met name mag een zekere vaste lijn in de overheidspolitiek toch wel worden verwacht als men het eigen woning- bezit wil stimuleren. Winststijging Het bestuur gaf als zijn mening, dat de dollar momenteel duidelijk on dergewaardeerd is. Omdat aan het systeem van .zwevende wisselkoer sen" belangrijke extra risico's kleven voor het bedrijfsleven is een spoedi ge terugkeer tot meer stabiele valu- taverhoudlrtgén zeer gewenst. De bank verwacht voor de eerste helft van dit jaar een duidelijke stij gende winst ten opzichte van dezelf de periode van 1977. Voor het hele jaar neemt men aan, dat het moge lijk zal zijn de winstontwikkeling van de laatste jaren voort te zetten. In het jaarverslag noemt de raad van bestuur van de Amro Bank het jaar 1977 het jaar van de onvervulde ver wachtingen. Voorspellingen zijn niet uitgekomen, gewenste ontwikkelin gen niet gerealiseerd. Tegen de ach tergrond van de conjuncturele ont wikkelingen wordt het over 1977 be reikte resultaat echter niet onbevre digend genoemd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Er wordt hard gewerkt In de Koopmans beurs van Berlage aan het Am sterdamse Damrak om alles in Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Koninklijke Scholten-Honig heelt in feite surseance van betaling moeten aanvragen, omdat het concern in de ongunstige helft van het boekjaar terecht is gekomen. KSH is een seizoensbedrijf en in de periode september tot februari stond tegenover financiering van de overheid in de vorm van garanties een positief bedrijfsresultaat. De onderhandelingen over een oplossing voor de onderdelen van KSH duurden echter langer dan aanvankelijk was gehoopt en duren tot in de huidige verliesgevende periode door. Matige kant Daarentegen is de kredietvraag van uit het bedrijfsleven nog steeds aan de matige kant en derhalve niet be vredigend. Omdat als geheel de kre- dïetvraag echter toch een forse toe neming te zien geeft, zit het erin, dat de door De Nederlandsche Bank aan de kredietvraag gestelde-grenzen nu toch wel zullen worden overschreden (vorig jaar was dat nog niet het geval). Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Niet alleen het bedrijfsleven kan de garan tie van meer winst meer werk niet geven, ook de overheid vooral in een klein land als Ne derland met een open economie kan geen garantie voor volle dige werkgelegenheid geven dan op straffe van een enorm welvaartsverlies. Dit zowel voor dc gemeenschap als voor het individu, aldus de Amro Bank in het jaarverslag 1977. Het is, zo zegt de bank, juist een dergelijke cis die de onderne mers huiverig maakt nieuwe verplichtingen op zich te ne men. Een en ander met het gevolg dat het herstel langer op zich laat wachten dan nodig en gewenst is. IJMTJIDEN Met ingang van 12 maart gaat Hoogovens ver lenging van de werktijdverkor ting aanvragen voor een perio de van zes weken. In totaal betreft de aanvraag bijna 8500 medewerkers voor gemiddeld 16 pet. De huidige periode be treft 10.700 man voor gemid deld ^8 pet. CENTRAAL BEHEER in Apel doorn heeft alle aandelen overgeno men van de CSR Groep in Amster dam. CSR heeft 160 medewerkers en een omzet (1977) van 15 min. Bij Centraal Beheer werken 300 man in het computerbedrijf CEA en wordt een omzet van ongeveer 35 miljoen geboekt. Voor 1978 wordt voor de nieuwe combinatie een omzet ver wacht van 60 miljoen met een per soneelsbestand van bijna 500 man. DE NEDERLANDSE CREDIET- BANK. Het geconsolideerde balan stotaal steeg ten opzichte van 1976 van 6.7 miljard tot 8 miljard en de winst voor belastingen en reserve ringen met 16,4 pet van 39 min tot 45,4 min. Er zal een dividend wor den voorgesteld van 4,20 in contan ten. Vorig jaar bedroeg het dividend 4, hetzij geheel in contanten, hetzij naar keuze 2 in contanten en 1 nominaal in agio-aandelen. INSTITUUT VOOR ZIEKEN HUISFINANCIERING heeft in 1977 een winst behaald van 2 5 min te gen 2 min in 1976. Voor 1978 wordt eveneens ƒ2,5 min winst verwacht. Dit blijkt uit het prospectus beho rend bij de uitgifte van nominaal 15 min 8,25 pet obligaties 1978 per 1984-1993 waarop op 9 maart kan worden ingeschreven. De emissie- koers wordt 7 maart voorbeurs be kendgemaakt. Mede door de terug gang van de bouwactiviteiten in de gezondheidszorg neemt het lenin genbestand van het IZF minder snel toe dan enige jaren geleden werd verwacht. Desondanks is de ver wachting dat het Instituut de eers tkomende jaren gemiddeld voor cir ca 40 min per jaar op de kapitaal markt zal opnemen. IHC HOLLAND heeft in de eerste twee maanden van dit jaar opdrach ten geboekt voor ruim 170 min. Hoewel sommige van de orders Sla je slag, word lid van het CNV! Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Christelijk Nationaal Vakverbond Utrecht, Ravellaan I. Postbus 2475. winstgevend zijn. wordt over het ge heel een aanzienlijk verlies geleden. Dit niettegenstaande de steun van de regering, die is verleend volgens de algemene regels de verliespartici- patie betreffende. De regering van Iran verstrekt opdracht voor de bouw van vier grote sleepzulgers, elk met een laadniiminhoud van 3000 m3. Deze opdracht werd in zware concurrentie met werven uit Europa en het Verre Oosten verkregen. Een Westeuropese aannemer bestelde een splijthopperzuiger. Deze zuiger wordt de grootste van dit type ooit in ons land gebouwd, aldus IHC De overige orders betreffen een tinbag germolen, een wandelend hefelland en een complete baggerinstallatle. NEURENBERG - In West-Duits- land is het aantal werklozen ln fe bruari met 10.600 toegenomen tot 1.224.100, overeenkomende met 5.4 procent (onveranderd) van de ar- beidsbevolklng. Dat heeft het cen trale arbeidsbureau in Neurenberg vrijdag bekendgemaakt. Eind febru ari 1977 waren er in de bondsrepu bliek 1.213.700 werklozen. Het aantal mensen dat met verkor ting van de werktijd te maken heeft, steeg vorige maand met 464 tot 251.637 en het aantal vacatures met 19 009 tot 223.705. gereedheid te hebben als op 4 april a.s. de Europese Optie- beurs (European Option Ex change) officieel zal worden ge opend door minister Andries- sen van financiën. Het gehele projekt heeft tot nu toe 127, miljoen gulden gekost, welk be drag voor het grootste deel is gefi nancierd (voorgeschoten) door de Vereniging voor de Effectenhandel. Om quitte te spelen zullen dagelijks 6 a 7000 contracten moeten worden afgesloten op de optiebeurs. Op deze beurs zal worden gehandeld in zgn. aandelen opties, het recht om gedurende een zekere termijn be paalde aandelen te kopen dan wel te verkopen tegen een tevoren vastge stelde koers. Vooralsnog zal dat al leen mogelijk zijn in de volgende aandelen Philips, Kon. Olie, Unile ver. I.B.M.. Kodak, General Motors, British Petroleum, I.C.L en Oeneral Electric Ltd. Oud-minister Westerterp, de alge meen directeur van de Europese Op tiebeurs, meent, dat de optiehandel na verloop van zekere tijd zal kun nen uitgroeien tot een nieuw beleg gingsinstrument, ook voor kleinere beleggers Deze laatste categorie in het bijzonder zal echter wel duidelijk moeten worden gewezen op de risi co's. die men loopt bij het meedoeh aan de optiehandel. Een goede, dui delijke voorlichting aan het publiek over de optiebeurs zal daarom drin gend nodig zijn, zo vindt de heer Wes terterp ADVERTENTIE leidén - tel. 071 -1239 42 Dat betekent, aldus president-com missaris drs. J. A. Bakker tijdens een buitengewone aandeelhoudersver gadering, dat wanneer de overheids financiering in de vorm van garan ties langer zou zijn doorgezet, de positie van de gewone schuldeisers zou worden aangetast. Het KSH-be- stuur heeft daarom aan de overheid gevraagd om een verliesbljpassing „voor een overigens bescheiden be drag" waarvoor terugbetaling pas zou geschieden na betaling van alle andere crediteuren De overheid heeft dat geweigerd, waarna het be stuur geen andere oplossing zag dan een aanvrage tot surseance Voor dit uitstel van betaling was trouwens nog een andere reden, zo bleek tijdens de discussie. De situa tie bij het concern is zo precair, dat voor enkele buitenlandse dochteron dernemingen een faillissement dreigde. Nederlandse KSH-bedrij- ven zijn vaak grondstofleverancier van de buitenlandse dochters. Weg vallen van het buitenland zou ernsti ge gevolgen kunnen hebben voor de werkgelegenheid bij KSH in Neder land. Na de surséance-aanvraag heeft KSH boedelkrediet aan de overheid aangevraagd waarvan ais de beta lingen stilstaan lonen en salaris sen kunnen worden betaald. Men verwacht hierover op korte termijn een beslissing. Een gevolg van de surséance is dat tijdelijk gedelegeerd commissaris Van Heusden zijn functie heeft neer gelegd. Hij had in september zijn post slechts willen aannemen op voorwaarde dat geen uitstel van be taling zou worden aangevraagd De heer Van Heusden is ook niet bereid als bewindvoerder op te treden tij dens de surséance Obligaties Een ander gevolg van het betalings uitstel is dat grote onzekerheid be staat over de periodieke aflossing op de 4.5 en 5.5 procent obligatielenin gen. Misschien krijgen deze obliga- tiehouders hun geld later nog eens geheel of gedeeltelijk terug. Voor Roulette Een personeelslid van KSH zei tij dens de aandeelhoudersvergadering in Amsterdam dat deze ten onrechte in het Hilton-hotel werd gehouden. Het Zandvoortse casino had hij een betere plaats gevonden. „Want de leiding heeft Russisch roulette ge speeld met werknemers en kleine aandeelhouders. houders van converteerbare obliga ties ziet het er echter somberder uit. En voor aandeelhouders achtte drs. Bakker de kans helemaal klein dat ze ooit nog eens een cent terugzien van hun belegging. Tijdens de vergadering maakte (nu ex-)commissaris Van Heusden nog bekend dat de onderhandelingen met Wessanen over de voedingsmid- delenpoot van KSH zijn mislukt Financieel directeur drs K J Storm zei een Jaarverlies van 40 50 miljoen te verwachten (afgelopen boekjaar 31 miljoen). De komende verliezen zullen voor 30 miljoen te wijten zijn aan rentebetaling en be drijfsvoering in verband met het En gelse Tilbury-project. Van de over heidssteun in de vorm van garanties aan bankiers is tot nog toe voor 80 miljoen gebruikgemaakt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO De vangst van tong en schol ten zuiden van Ierland is voor Nederlandse vissers sinds eer gisteren verboden, zo heeft het mi nisterie van landbouw en visserij meegedeeld. Dit besluit is genomen op grond van gegevens, waaruit blijkt, dat het in die wateren aan Nederlandse vissers toegewezen quotum (vangsthoeveelheid) is op gevist De vangsthoeveelheid was bepaald op 33 ton tong en 87 ton schol. Het verbod geldt tot eind dit jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 35