Van Brussels clubliefde jwordt niet gehonoreerd 'Wantoestand bij profrenners' Hockeynatie India nog geen eenheid Go Ahead laat verdienstelijke 'stand-in' hard vallen Anderlecht verliest uitgesteld Cup-duel Korbach verlengt contract bij PEC Kritiek op dwarsliggen van de NOS Twee testduels tegen Nederland Michel Stolker spreekt zorgen uit over sociale situatie beroepscoureurs Rinus Michels FIFA-rapporteur ZATERDAG 4 MAART 1978 SPORT TROUW/KWARTET PS 27 - RH 31 door Johan Woldendorp DEVENTER Opnieuw is Henk van Brussel stand-in bij Oo Ahead. Maar ook wanneer de assistent-oefen mee.ster er voor de vierde keer in slaagt om de Deventer cluk voor de eredivisie te behouden, dan nog kan er volgend sizoen voor hem geen plaatsje op de loonlijst worden vrijgemaakt. Na acht jaar trouwe dienst is ;de kroonprins plotseling te licht voor het grote werk. Van Brussel voelt zich geen verbitterd man. Wel is hij begrijpelijk diep geschokt door de ontslagaanzegging. „Het was voor mij te meer een grote verrassing, omdat mijn tweejarig contract, dat nu dus afloopt, de afge lopen zomer door Coerver (toen nog hoofdtrainer, nu medisch afgekeurd voor dat werk red.) werd herzien. Zonder dat ik er om gevraagd had. werd mijn salaris verhoogd en nam Coerver er als clausule in op, dat ik een serieuze gegadigde voor het hoofdtrainersschap zou zijn, wan neer hij om de een of andere reden weg zou vallen." Dat „getuigschrift" was voor mana ger Bob Maaskant en het bestuur van Go Ahead geen aanleiding om hun vertrouwen aan Van Brussel te schenken. Maaskant: „Ik wil niet zeggen, dat je een meubelstuk bent, wanneer je ergens acht jaar zit, maar het is wel zo, dat iedereen dan je zwakke punten kent. Voor ons was die opsomming te groot om met hem in zee te gaan." Dus wandelde Maaskant naar de royaal met kraampjes bezette trai- nersmarkt, toen Van Brussel de aan loop naar de sprong over de lat nam. Maaskant is tot dusver niet bepakt en bezakt thuis gekomen. Hij moest twee aanbiedingen (Vaclav Jezek en Thijs Libregts) laten liggen, maar hoopt volgende week wereldkundig te maken, wat de „strooptocht" heeft opgeleverd. Het is zo goed als zeker, dat Joop Brand, tot het eind van dit seizoen formeel technisch coördinator bij Volendam, na een jarenlange absentie in de Adelaars horst terug keert. Een dergelijke wisseling van de macht zal Van Brussel, inmiddels als hulptrainer opgevolgd door oud-spe ler Ruud Geestman, nog triester stemmen. „Ik ben door Joop Brand gek gemaakt voor dit werk. Hij heeft me in allerlei opzichten geholpen. Maar buiten dat vind ik hem een groot vakman. Ik had door zijn toe doen zelfs bij Volendam kunnen ko men hij belde me vlak voor deze competitie op maar ik wilde er financieel niet op achteruit gaan en dat zou gebeuren, wanneer ik het aanbod van Brand had geaccep teerd." Henk van Brussel ging er min of meer vanuit, dat het bezit van het A- diploma (vorig jaar slaagde hij voor het moeilijkste trainersexamen, dat de KNVB kent) vele deuren zou ope nen. Nu de aanbiedingenstroom nog niet bijster onstuimig is, beseft hij. dat hij door clubliefde bedrijfsblind is geraakt. Go Ahead is voor Van Brussel hij is er ook jarenlang betaald voetballer geweest een stuk van zijn leven geworden. „Ach teraf moet ik zeggen, dat ik te beze ten van die club ben geweest. Het was en is altijd jakkeren en jagen. Ik had een aantal jaren geleden al op de A-cursus kunnen komen, maar maakte de studie door tijdgebrek niet af. Als ik had doorgezet, had ik AMSTERDAM-FC Porto heeft de wegens de regen uitgestelde wed strijd tegen Anderlecht met 1-0 ge wonnen. Het was een wedstrijd in de kwartfinales van het toernooi voor bekerwinnaars. Er waren 50.000 toe schouwers. Scheidsrechter was de Ier Carpenter. Het winnende doel punt werd in de 37e mlniuut ge scoord door Gomes. Dusbaba (Anderlecht). Teixeira en Rodolfo (beiden FC Porto) kregen een gele kaart. Real Betis uit Sevilla en Dynamo Moskou hebben in de eerste wed strijd van de kwartfinales van dat zelfde toernooi voor bekerwinnaars met 0-0 gelijkgespeeld. In het Benito Villamarin stadion zijn 35.000 toeschouwers getuige geweest van het doelpuntloze gelijkspel. Nottingham Forest heeft zich ge handhaafd in de strijd om de Engel se voetbalbeker. De lijstaanvoerder van de League won op eigen veld met 3-1 van Queen's Park Rangers. ZWOLLE Frits Korbach heeft zijn contract bij PEC met drie jaar verlengd. De trainer van de eerste divisieclub. die het vorige jaar een twee-jarige verbintenis onderteken de. zal nu nog vier jaar aan de Zwol se club verbonden zijn. Feyenoord zal aan het einde van dit seizoen zo goed als zeker Willy Kreuz kwijt raken. De Oostenrijker is nagenoeg rond met Atletico Ma drid over een twee jarige verbin tenis. misschien eerder het diploma gehad en was ik wellicht eerder ergens als hoofdtrainer aan de bak gekomen. Dat dat niet is gebeurd, is overigens niet de schuld van Go Ahead." Het heet, dat een pas afgestudeerd oefenmeester in zijn vak een groen tje is. Henk van Brussel bestrijdt dat. „Ik heb elf jaar betaald voetbal gespeeld en ben nu voor het achtste jaar assistent-trainer. Ik vind dat een ideale ervaring. Daarom ver baast het mij, dat Go Ahead een geroutineerde oefenmeester zoekt zonder naar ondergetekende te kij ken. Voor mij is er nu een vreemde situatie ontstaan. Ik ben er, toen ik moest inspringen voor achtereen volgens Jan Notermans, Leo Been hakker en twee keer Wiel Coerver, altijd goed uitgerold. Ik kan heerlijk werken, voel me door Maaskant ge steund omdat hij achter mij staat, ben zo vrij als een vogeltje in de lucht, mag het seizoen afmaken, maar ben niet goed genoeg voor het werk, dat ik nu doe." Toch heeft het er alle schijn van, dat Henk van Brussels voetbalvloot niet hoeft te kapseizen in die woelige zee met zijn schuimende golven. Het resterende programma vermeldt we liswaar enkele wedstrijden tegen topclubs (AZ'67 en FC Twente), maar juist in die „potjes" wordt Go Ahead altijd opgezweept door een extra portie bezetenheid. Bovendien heeft de voorheen kwetsbare verde diging door de komst van Nico van Zoghei en Dick Schneider aan waar de gewonnen. Van Brussel: „Het ver schil is duidelijk waarneembaar, ook bij de jonge spelers individueel. De kern moet nu eenmaal gerouti neerd zijn. Peter Amtz voetbalt bij AZ ook beter nu Wim van Hanegem op het middenveld staat. Diezelfde Amtz behoorde vroeger, 21 jaar jong, tot de kern van Go Ahead. Dat DEN HAAG De Tweede-Ka merleden Voogd, Ter Beek en Kosto (allen PvdA) hebben kri tiek op de NOS voor wat betreft haar weigering mee te werken aan het plan van enkele omroe pen een verslaggever naar Ar gentinië te zenden, die tijdens de wereldkampioenschappen voetbal verslag gaat doen van hetgeen zich buiten de voetbal stadions afspeelt. In aan minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken gestel de schriftelijke vragen verwij zen de Kamerleden naar berich ten, waarin gezegd wordt dat de reden voor de weigering van de NOS de vrees is, dat bij kriti sche verslaggeving over de toe standen in Argentinië de repor tages over de voetbalwedstrij den in gevaar zouden kunnen komen. De kritische verslaggeving zou ongenoegen bij Argentijnse au toriteiten kunnen opwekken. Aan minister Van der Klaauw is gevraagd, na overleg met minis ter mevrouw Garden»ers-Be- rendsen van CRM, mee te de len, welke maatregelen in de onderhavige zaak genomen worden. door Onno Zeisman Programma Eredivisie AMSTERDAM De interlandwedstrijd die het Nederlandse "hockeyelftal verleden week tegen België speelde, mocht nog zo officieel worden genoemd, wat inzet betreft was het voor menig een een oefenpartijtje. Geheel anders ligt het met de twee wedstrijden, die India zaterdag (Eindhoven) en zondag (Amstel veen) komt spelen. Toch geldt net zo goed als tegen de Belgen, dat het hier niet meer is dan een testen van twee teams, die enkele weken later in Buenos Aires deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap. India is nu eenmaal iets bijzon ders in de hockeywereld, een legendarisch land, vijftig jaar geleden zo goed als nu. Voor de twee tegenstanders van dit weekeinde komt daarbij dat de voor laatste wereldkampioen (1973) be zoek krijgt van de laatste (1975). Twee erkende topploegen dus. die beide straks iets moeten goedma ken. Want bij het wereldtoernooi van 1975 in Maleisië werd Nederland op een tot dan voor onmogelijk geachte manier vernederd en bij de Olympi sche Spelen van Montreal, die na dat wereldkampioenschap kwamen, viel India ernstig terug. Zodat men kan spreken van twee titelhouders, die alles te winnen hebben. Geen wonder dat de echte liefheb bers zich in drommen opmaken om een of beide wedstrijden te gaan zien. Vooral de trek naar het Frans Otten-stadion in Eindhoven belooft opmerkelijk te worden. De hoofdtri bune was in een wip uitverkocht en de rest van de kaarten vliegt ook HENK VAN BRUSSEL Go Ahead gaat tegen het einde van het seizoen pas goed HEDEN PSV-FC VW (20.00 uur) NAC-Feyenoord (20.00 uur) MORGEN AZ*67-FC Den Haag Sparta-NEC FC Twente-FC Amsterdam Haarlem-Volendam Ajax-Telstar FC Utrecht-Go Ahead Eagles Vitesse-Roda JC was een foute constructie. Van een jong talent mag je niet verwachten, dat hij vierendertig goede wedstrij den speelt." Twente-trainer Spitz Kohn is het grote voorbeeld van Henk van Brus sel. „Toen Willem de Vries te oud werd, schoof Kohn Niels Overweg (oud-speler van Go Ahead - red.) naar voren als zijn opvolger. Zo n zet is typerend voor een weloverwogen opbouw van het elftal. Bij Go Ahead is dat nooit mogelijk gebleken. Ik heb geen kritiek op de verkoop van veelbelovende voetballers als Amtz, Van Deinsen en Van Marwijk, om dat zonder dat en zonder het Jeugd huis de club niet meer had bestaan. Aan de andere kant is het feit, dat ik de laatste vijf jaar drie hoofdtrai ners heb meegemaakt, één van de redenen, dat Go Ahead lager staat geklasseerd dan het verdient. Iedere trainerswisseling heeft tot gevolg, dat er andere ideeën worden ge spuid. Er zit geen lijn in. Al een paar seizoenen voetbalt Go Ahead pas aan het eind van de competitie goed." Eerste Divisie HEDEN FSC-Heracles (20.00 uur) MORGEN SC Amersfoort-SC Cambuur Excelsior-Veendam FC Dordrecht-De Graafschap PEC-MW FC Vlaardingen-SW FC Groningen-Eindhoven Heerenveen-Helmond Sport Willem Il-FC Den Bosch MOSKOl' Dr horkrywfdtlfijdfn lijdfin dp Olympische Sprlen van l##0 in Movkou lullen np kun*lgra* worden gespeeld. Givleren werd in Movkou de overeenkom*! getekend voor de aan leg van kun»lgrn»veldcn luwen hel Ruwivch nrganivalieromilr en een Wevlduilve firmn. Kunvlgra* werd voor hel eervl gebruikt lijden* de Olympivche Spelen von IS7C in Montreal. weg. Aan het begin van de week had de Bokkerijders-club. die de hockey- promotie in Limburg nastreeft, al meer dan 1200 kaarten verkocht: men kan er zeker van zijn dat het In Eindhoven een enorme drukte wordt. Van Amstelveen, waar het nationale hockeycentrum Wagener stadion trefpunt is, kan een soortge lijk magnetisme worden verwacht. De Nederlandse selectie bereidt zich reeds maanden vol ernst voor. Eigen lijk al sinds september 1976 toen na de Spelen van Montreal onmiddel lijk gedacht kon worden aan het eerstvolgende titeltoemooi. Spelers trokken zich terug, werden uitverko ren. lieten zich ompraten voor een door Johan Woldendorp ETTEN-LEUR Sinds 30 januari heeft de WBW, de belangen vereniging van beroeps wielrenners, een nieuwe voorzitter. (Oud- )sprinter Piet van der Touw na een afwezigheid van elf jaar nam de Alphenaar de afgelopen zomer weer deel aan de Neder landse kampioenschappen volgde tijdens de jaarvergadering in het Rotterdamse sportcomplex Ahoy' Michel Stolker op. Van der Touw is een opmerkelijk gezicht binnen het gezelschap vakbondsbestuurders. Hij was weliswaar lid van het WBW- college, maar vond tot voor kort, dat hij zijn tijd er eigenlijk zat te verdoen. Een half jaar geleden klaagde hij bijvoorbeeld: „Tijdens de Zesdaagse van Rotterdam (januar 1977 red.) werd ik verzocht plaats te nemen in het bestuur. Ik heb ja gezegd, maar moet de eerste uitnodiging voor een vergadering nog ontvangen. Nou ja, dan ebt bij mij de inspiratie weg." Van der Touw vindt het een uitda ging om de WBW-koe bij de horens te vatten; vandaar, dat hij zich de voorzittershamer liet overhandigen. Toch is de WBW niet de ingeslapen club, die Van der Touw dacht aan te treffen. In zijn bijna drie jaar duren de periode als praeses heeft Michel Stolker (een gewezen wegrenner, hij voltooide de Tour de France in 1957 en in 1962) zich wel degelijk voor de belangen van de broodrijders inge zet „Al hebben de mensen, die zeg gen, dat ik enthousiaster ben begon nen dan geëindigd, wel gelijk. Maar dat is altijd het geval met dit werk. Ik moest afnokken, omdat ik een beetje dolgedraaid was. Voorlopig houd ik me afzijdig. Misschien, dat ik me over een paar jaar weer voor de WBW ga inzetten." Het belangrijkste, dat Stolker in zijn ogen heeft bereikt, is de hoge organi satiegraad van de beroepsrenners. Negentig procent van de professio nele pedaalkunstenaars is lid van de WBW. „Het is heel belangrijk, dat praktisch alle renners achter de be langenvereniging staan. Dat een stelletje goede renners zich wil inzet ten voor allerlei zaken. Immers, de KNWU beschouwde de WBW tot voor kort als een nietszeggend club je. Binnen de unie heerste een vol strekte monopolie-gedachte. De mensen daar wilden niets met ons te maken hebben. Nu is de WBW een gelijkwaardige partner." Michel Stolker refereert aan de inter ne belasting, die de noodlijdende KNWU bij de zo mogelijk nog nood- lijdender licentiehouders hief. Tien procent van het zuur verdiende, vaak te magere prijzengeld moest onverwijld in de uniekas verdwijnen. Stolker: „Dat is een enorme rel ge weest. veroorzaakt door het feit. dat de WBW niet in het gesprek over die maatregel werd betrokken. Wij heb ben voor elkaar gekregen, dat de afdracht gehalveerd werd, zodat vijf procent onder de renners kon wor den verdeeld. Met dreigementen en het stijf houden van je been kun je een hoop bereiken. De fout, dat de WBW niet werd uitgenodigd voor de betreffende vergadering, is later recht gezet. Ik ga er vanuit, dat ze in september wel aanwezig is bij het smeden van de plannen voor het nieuwe Jaar. Het moet niet zo zijn, dat je voortdurend als kat en hond tegenover elkaar staat." Natuurlijk zijn er wensen over ge bleven. Stolker denkt vooral aan de sociale positie van de profcoureur en aan het feit, dat er in de beroeps- sport te veel beunhazen rondlopen. Merkwaardig genoeg pleit de 44-jari- ge Brabander niet voor het in het leven roepen van een aparte sport- commissie voor beroepsrenners. Die wens prijkt immers torenhoog op de prioriteitenlijst van de WBW. Ster ker. het gegeven dat de unie mondi ge profpedaleurs ais een leger me laatsen beschouwt, heeft Eddy Beu gels (tot de afgelopen herfst als sportcommissielid belast met het fietsen om den brode) er toe geïnspi reerd de banden met de KNWU te verbreken. Daar komt bij, dat de sfeer tussen zijn opvolger Hans de Moor en de bondsbonzen ook al iet wat broeierig is. Toch zegt Stolker: „Dat manco is uitstekend opgelost door de SBB (de groepering, die voornamelijk profwedstrijden coör dineert en contracten daarvoor af sluit). Daar komt bij, dat op initia tief van Karei Jansen (secretaris penningmeester van de Vereniging van contracspelers, een organisatie die nauw samenwerkt met de WBW - red.) de Nederlandse Cen trale van Belangenorganisaties in de sport is opgericht. En omdat de NCBS subsidie van CRM krijgt, is het duidelijk, dat de KNWU ons niet links kan laten liggen." MICHEL STOLKER (rechts): „Iedere profrenner moet minstens 'minimumloon ontvangen" Gewapend door die wetenschap vindt Michel Stolker, dat de WBW op de barricaden moet klauteren om voor de rechtspositie van de uiterst kwetsbare beroepsrenner te knok ken. „Je zit met een stel mensen, dat, wat de inkomsten betreft, op of onder het bestaansminimum zit De vrouw moet dus aan het werk. Zake lijk gezien is dat misschien normaal, maar ik noem het een wantoestand. Het belangrijkste is de gezagsver houding. Neem als voorbeeld een coureur van Peter Post. Stel. dat hij per jaar honderd wedstrijden rijdt, waarvan de helft in ploegverband. In dat geval is er sprake van een gezagsverhouding en worden er so ciale lasten voor hem betaald. Daar van mag hij 15 procent onkosten aftrekken. De andere helft bestaat uit criteria, waaraan hij op eigen risico deelneemt. Nu is het zo. dat hij kansloos is. wanneer hij in de tweede ronde lek rijdt of op een andere manier materiaalpech krijgt Beroepsrenners zouden in zo'n geval de beschikking over een mecanicien moeten hebben Prof renners komen vaak over uit het buitenland om een criterium te rijden. Ze mogen dan niet het risico lopen om door materi aalpech niets te verdienen." De tweede zorg van de afgetreden voorzitter ls het niveau van de pro fessionele fietsers. In principe kan iedereen een proflicentie aanvragen om vervolgens als beroepsrenner door het leven te gaan. De KNWU zal niemand een strobreed in de weg leggen: om de doodeenvoudige re den. dat zij teder proces, dat tegen haar wordt aangespannen. verliest. Het geval 8terk deze Jongeman van (destijds) 19 jaar wilde prof wor den. de KNWU was daar tegen, maar moest hem op bevel van de rechter als zodanig accepteren staat de unie nog akelig scherp voor ogen. Michel Stolker: „Wat zou moeten, maar wat niet valt te realiseren, is. dat iedere profrenner minstens het minimumloon krijgt. Overigens, wanneer ik het over profxenners heb. praat ik over atleten. Een hark hoort niet op de fiets thuis. Ik ga ook niet tegen Tom Okker tennissen De vraag is alleen hoe Je dergelijke Jon gens moet weren. Zij zeggen dood leuk: „Ik mag loodgieter worden, dus mag ik ook beroepsrenner wor den." En de rechters geven hen ge lijk, want die stellen: „Hij kan niet zo hard fietsen als Eddy Merckx. maar dat geldt voor de meeste wiel renners." Je moet dus Iets anders bedenken. Ze kunnen namelijk niet sturen; ze zijn derhalve een gevaar voor de sport. In criteriums zie je ze allemaal in een te zware versnelling trappen Het zou een stap in de goede richting zijn, wanneer in plaatselijke rondes het gebruik van een vaste, lichte versnelling ver plicht wordt gesteld". Overigens accepteert de VVBW die „harken" wel als lid. Michel Stolker: „Wat moet Je? Ze hebben het recht om zich te organiseren. Je kunt ze in het voorjaar niet achter elkaar wei geren. De kans bestaat, dat een re delijke oud-amateur faalt, zodat een ander zich in de middenmoot kan rijden. Vijfentwintig goede renners, dat is voor een criterium te weinig. Je bent blij met meer. je hebt ae zonder meer nodig." Bondscoach Van Heumen en Ties Kruize (rechts) come-back, werden afgewezen, be hielden hun plaats. Dat proces is zo doorgegaan eigenlijk tot het aller laatst Want nog geen twee weken geleden kreeg Peter van der Horst de harde boodschap dat hij niet mee mocht en vernam de Hagenaar Piet Gunning tot zijn stomme verbazing, dat hij aan de reis kon deelnemen. Waarmee coach Van Heumen trouw blijft aan zijn standpunt dat de vorm van het moment de doorslag geeft. Een mooi standpunt, dat enige twijfels op roept nu de competitie reeds maan den stil ligt en de coach moet afgaan op trainingsprestaties Is dus duidelijk dat de Nederlandse ploeg nog verre van een eenheid is. voor India geldt dit sterker dan ooit. De Indiërs lopen krom van de pro blemen. Maanden geleden werden daar al zestien spelers aangewezen om naar Argentinië te gaan. Maar in december brak er een ruzie uit tus sen spelers en keuzecommissie Het gevolg: zes van de besten trokken zich terug of werden uit de ploeg gestoten. Onder hen zijn 8urjit Singh, goed voor de strafcorners en geduchte spelers als Aslam, Govinda en Balder Singh. Voor die zes moesten nieuwe inter nationals worden gekozen. In een land met zo veel goede spelers hoeft dat geen moeite te kosten, maar hoe brengt men er eenheid in? En: hoe komt men aan routine? Vier Inter lands tegen Pakistan brachten dui delijkheid: het Indiase hockey was op weg naar een ramp. Zodat alsnog een aantal rebellen zijn terugge haald, als een knieval van te machti ge officials. Dat oude Indiase elftal komt nu naar Nederland, op doorreis naar het wereldkampioenschap In Eindhoven en Amstelveen kan ge toetst worden hoe het ermee voor staat. Door Nederland of het echt klaar Is voor de reis, door India of het allemaal toch wel meevalt. Ook in het kader van de voorberei ding reisde de Nederlandse selectie eind 1977 naar India om er enkele wedstrijden, tegen de toen nog ver minkte ploeg, te spelen, waarvan er twee werden verloren en twee onbe slist eindigden. De slotwedstrijd werd gespeeld In Madras Daar ont moetten de spelers de grootst denk bare armoede. Een achttal was er zo van onder de Indruk dat het onder de bezoekers van zaterdag en zondag een collecte op touw zet ten gunste van pater Schlooz uit Madras. De Indiërs zullen er niet blij mee zijn dat hun nood zo duidelijk wordt ge maakt, maar het gaat hier om een tractor van 30.000 gulden ten behoe ve van eenvoudige landbouw in een melaatsenkamp. Een gebaar van menslievendheid, uitgaande van Ron en Tim Steens. Maarten Sikklng, Pierre Hermans. André Bolhuis, de Inmiddels uitge vallen Peter van der Horst, Tom van 't Hek en initiatiefnemer Geert van Eyk. Wie weet wat ze na hun reis naar Argentinië bedenken. AMSTERDAM - Rinus Michels is door de internationale voetbalfede ratie (FIFA) samen met de Brazili aan José Bonetti, de Mexicaan Ho- racio Caserin en de Westduitser Karl Heinz Heddergott aangesteld als rapporteur-coach voor Argenti nlë. Dit deelde een officiële woord voerder van de KNVB mede. De oefenmeester van Barcelona zal over de wedstrijden in een van de vier groepen een technisch rapport moeten maken De studiegroep van vier staat onder leiding van de En gelsman Sir Walter Winterbottom Op 27 mei vindt in Buenos Aires de eerste bijeenkomst van de commi.v sie plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 31