üe slaapt, werkt, eet op verkeerde tijden' Marokkaanse gezinnen gaan niet terug naar vaderland Werken in vier- of vijfploegendiensten, wat betekent dat? Vier-ploegendienst Vijf-ploegendienst Blijvende vestiging meestal niet gewild Toch nog zes torens aan Bijlmerdreef ÜTERDAG 4 MAART 1978 TROUW/KWARTET RH 23 In de discussie over de arbeidsplaatsenovereenkomsten. die de vakbonden in de lopende CAO-onderhandelingen willen afslui ten. staat de vijfploegendienst centraal. Werken in vijfploegen wordt gewenst in bedrijven als Shell, DSM en Hoogovens. In de afgelopen weken hebben we in deze krant aandacht besteed aan die vijfploegendienst. Ir. F. E. Mathijsen Gerst, voorzitter van de directie van Hoogovens verklaarde, dat de invoering van de vijfploegendienst zou neerkomen opt het aantrekken van 1.800 personeelsleden en een loonsomstijging met 90 miljoen gulden. De vakbonden zeggen oog te hebben voor de financiële consequenties en bepleiten daarom een zeer geleidelijke invoering, waarbij over de verdeling van de kosten valt te onderhandelen. Bij Hoogovens zijn de werknemers bereid dit jaar 1.5 procent van de automatische prijscompensatie op te geven, hetgeen voor Hoogovens al een besparing kan opleve ren van vi|ftien miljoen. Het gaat de bonden overigens niet alleen om het eerlijker verdelen van de geringere hoeveelheid werk, maar ook om het scheppen van betere arbeidsomstandigheden. De bonden vinden eer\ vijfploegendienst beter aansluiten op het huiselijke en sociale leven van de werknemers en bovendien mindqr lichamelijk belastend dan een vierploegendienst Over de vraag wat het werken in ploegendienst in het algemeen en in vier of vijf ploegen in het bijzonder voor een individuele werknemer inhoudt, gaat het volgende verhaal door Henk Thomas „De grootste oorlogen ontstaan hier wanneer iemands vrouw jarig is en je geen snipperdag meer hebt of er geen kan krijgen, omdat er te weinig mensen op de ploeg zijn. Iedereen verzuimt wel een aantal dagen per jaar zonder werkelijk ziek te zijn. Ik kan me dat goed voorstellen, je voelt je dan sociaal beroerd, zeg ik maar. Nee, bij mij komt dat niet vaak voor. Maar het gebeurt je altijd wel eens. Stel je eens voor: je zit thuis, dochter jarig en het is gezellig. Je moet dan toch steeds weer denken aan die nachtdienst die om tien uur begint en waarvoor je om negen uur de deur uit moet. Je hebt geen snipperdag of je krijgt 'm niet en dan meld je je maar ziek. Ik vind, dat zo iemand eigenlijk wel ziek is, want op dat moment baal je zo, dat je werkelijk niet in staat bent te werken". Jaap Niesten is walser bij Hoogovens in IJmuiden. Hij is 41 jaar, heeft twee kinderen en een vrouw, woont buiten en werkt sinds 1970 in vol continu, in vier ploegen dus. Zijn inkomen is als dat van de modale man en hij is actief lid van de Indu striebond NKV. In het begin van het gesprek is niet helemaal duidelijk of hij zelf een afkeer heeft van werken in vier ploegen of dat de bond vindt, dat hij dat vinden moet. Allengs wordt duidelijk, dat het eerste toch het geval is. Hij zelf vindt het werken in vier ploegen naar. maar hij zegt: „Er lo pen veel mensen in de ploegen rond, die door de onregelmatigheid wor den gecharmeerd. Kijk, onregelma tigheid heeft ook wel voordelen, want je maakt bepaalde dingen in het gezinsleven mee. waar je in nor male dagdiensten geen weet van hebt. Zo heb ik nog wel de gelegen heid overdag alleen met mijn vrouw samen te zijn, een kop koffie met haar te drinken of om samen naar de markt te gaan. Zelf heb ik ook wel een periode gehad, dat ik de vier ploegendienst met hand en tand heb staan verdedigen. Ik ben erop terug gekomen, omdat ik steeds meer ben gaan beseffen daik er mijn leven door bekort. En als je voor je tijd dood gaat, heb je ook niets aan meer aan voordelen als samen koffie drin ken en naar de markt gaan". (Grimlacht: „Wel ben ik door de ploegendienst van het roken afgeko men. Vooral 's nachts rookte ik me kapot, waardoor ik ^né 's ochtends helemaal lam voelde, 's Ochtends is het hier trouwens vergeven van col lega's die in de nachtdienst volledig zijn uitgekleed. Ik ben toen gaan beseffen, dat ik me naar twee kan ten het graf in werkte en ben daar om met roken gestopt". Niet overdrijven Aan de hand van bijgaand schema reconstrueren we de dagindeling, die door het werken in een vierploe gendienst wordt opgelegd. De och tenddienst van 6 tot 14.00 uur wordt nog als prettig ervaren. Immers, om 15.00 uur is men thuis, ziet men de kinderen uit school komen en staat de avond voor de deur. De aardig heid van dat laatste mag niet over dreven worden, zegt Jaap Niesten. „Je krijgt wel eens visite, heel gezel lig, je drinkt een borrel, maar om 10 of 11 uur ga je toch eens op je horloge kijken en denken: mensen ik vind jullie erg aardig, maar hoe pel nu maar op, morgen moet ik weer vroeg op". Vroeg op is voor Jaap Niesten 4.30 uur. De ochtenddienst duurt drie dagen. Jaap Niesten Dan volgt een vrije dag, de dag voor koffiedrinken en de markt. Op vrij dag begint de nachtdienst, 's Och tends staat hij om ongeveer 8 uur op, rommelt wat tot ongeveer 14.00 uur, gaat dan een paar uur plat, omdat hij 's nachts moet werken. Deze vrijdagavond is niet geschikt om vrienden en kennissen te ont vangen, te gaan biljarten of naar de TV te kijken, want om 21.00 uur gaat Sld3pp6riOCIQ Jaap Niesten de deur uit omdat de nachtdienst om 22.00 uur begint. Hij verkeert dan in onzekerheid over de afloop van die spannende film op TV. Zwaar hoofd Zaterdagmorgen. 6 uur is de eerste nacht achter de rug. Tegen zevenen ligt Jaap in bed en slaapt tot 12 uur. Hij ontbijt met een lunch. Praten over de vrije tijd die nu volgt is overdreven, zegt Jaap. ,,Je hebt te weinig geslapen, je hoofd is te zwaar." „Het is vooral deze nacht dienst, die de ploegendienst zo be roerd maakt". „Het begint al als Je overdag in bed ligt om te slapen. Op een mooie zomerdag hoor je je vrouw buiten, zonnend, praten met de buurvrouw, of de kinderen spelen met het nodi ge lawaai. Op een winterdag speelt zich alles in huis af, dan wordt ge stofzuigd, gespeeld, of visite ontvan gen. Je kan dan niet behoorlijk sla pen en je staat op met lood in je hoofd. Ik ben meestal geïrriteerd zo'n dag. De kinderen zeggen dan: 't is weer zover, pa heeft nachtdienst. Ze gaan me dan liever uit de weg. In feite houdt het gezin meer rekening met me dan normaal nodig is, alleen omdat ik me niet jofel voel. Ieder een, vrouw, kinderen, vrienden en kennissen worden geconfronteerd met het feit, dat ik ploegendiensten draai." De nachtdienst is maandag achter de rug. Tot twaalf uur is geslapen, maar de dufheid blijft. Tussen 22 en 24 uur weer naar bed. Dinsdag om 8 uur normaal uit de veren, nu rede lijk uitgeslapen, maar om 13.00 de deur uit, want de ploeg moet om 14.00 uur weer op. Jaap Niesten: „Tussen de wisseling van de ploegen heb je een dag vrij, maar bij de overgang van de nacht- naar de mid- dagdienst is dat in feite niet zo. Je hebt je vrije dag nodig om te slapen. Deze wisseling noemen we hier daar om: „effe brood halen." De middagdienst frustreert het ge zinsleven in hoge mate, vertelt Jaap Niesten. Om 22 uur is hij afgelopen, om 23.00 uur ben-je thuis. Je kan dan nog net het staartje van het laatste nieuws meepikken voor je naar bed gaat. De kinderen heb je misschien even in de morgen gezien voor het naar school gaan en mis schien ook 's middags als ze niet overblijven. De middagdienst is donderdag achter de rug, de vrijdag is vrij en op zaterdagmorgen begint met de ochtenddienst het verhaal opnieuw. l 23-456789 10 11 12 13 14 15 1617 10119 20121122 23 24 IIMinimum. mmmmmmm»»»»»»»»»»»»*■-—.--i werken wniimiiinm reistijd slapen vrije tijd 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 MM»****»****- H - -i*1-.".— INI Opmerkingen: De reistijd is in dit schema op een uur gesteld. Voor veel werknemers in ploegendienst is die tijd veel langer; soms tot drie uur per dag. Alleen in de middagdienst haalt de ploeg een nachtrust van acht uur. In de overige diensten is het minder, het minst in de ochtenddienst. Het duurt lang eer een ploegendienstwerker in het weekeinde vrij is, namelijk eens in de zes weken. De vrije tijd die aan de nachtdienst vooraf gaat is geen echte vrije tijd. omdat men door verstoring van het ritme overdag slaapt en op de vrije avond zich niet fit voelt. In de nacht en middagdiensten is sociaal leven in de avond onmogelijk terwijl door de ochtenddienst beperkingen opgeworpen worden omdat men de volgende morgen weer vroeg moet beginnen. De overschakeling van nacht op middagdienst noemt men geen vrije dag. Je moet in feite slaap inhalen die dag. Men noemt dit „effe brood halen". Er is te weinig tijd om goed te herstellen. Alles is er nog niet mee verteld, zegt Jaap Niesten en hij wijst erop, dat zelden de normale slaapperiode van acht uur wordt gehaald en dat er een 'lange tijd voorbij gaat voor men een weekeinde vrij is. „Ik weet zeker, dat als je het vierploegenritme jaren leeft, je conditie verslechtert Je slaapt op verkeerde tijden, je krijgt je ontbijt, lunch en warme hap op verkeerde tijden en je hebt vrij op verkeerde tijden. Steeds weer word ik eraan herinnerd, dat mijn gezin op andere tijden leeft dan ik. Met de kinderen naar het bos of het strand, gewoon een dagje uit is er niet bij. Iemand die niet in een ploegen dienst werkt, begrijpt er trouwens niets van. Je leeft het hele jaar op de kalender, zelfs met je vakanties zit je in dat rdoster." Werken in ploegendienst verstoort het slaap-waak ritme, bemoeilijkt het huiselijk leven en frusteert het lidmaatschap van de klaverjasver- eniging, de biljartclub of de plaatse lijke fanfare. Een ouderdag op school meemaken is zeldzaam. Over de medische aspecten van de ploe gendienst lopen de meningen uit een. Critici beweren, dat onregelma tigheid leidt tot verstoring van de spijsvertering, wat samen met te Links staat het schema van een dagindeling van een werknemer in vierptoegen- dienst, rechts dat van de man, die in vijfploegendienst werkt. Het lijkt, dat in belde gevallen maar drie ploegen aan het werk zijn. Oat is niet zo, de in het schema onzichtbare vierde en vijfde ploeg heeft een vrije dag. Vier of vijf ploegen zijn nodig om werkelijk vol continu te draaien. Immers, een werknemer (een ploeg) mag maar 40 uur per week werken. Drie werknemers (drie ploegen) werken per week 120 uur. Een vot-continubedrijf moet evenwel per week 168 (7 maal 24) uur draalen. Er is dus een vierde of vijfde ploeg nodig. We zien dan ook. dat een werknemer in een vierploegendienst niet 40, maar 42 (168 gedeeld door 4) uur werkt. Voor de twee te veel gewerkte uren krijgt hij compensatie: 13 vrije dagen per jaar. De werknemer in vijfploegendienst werkt 168 gedeeld door 5, is 33,6 uur per week. weinig nachtrust kan leiden tot ziek ten als maagzweren e.d. De vraag rijst niettemin of de zoge- wenste vijfploegendienst veel onge makken kan opheffen. Vier of vijf ploegen, wat maakt het uit, het zijn ploegen, zou men kunnen tegen werpen. Jaap Niesten: „aan het werken in vijf ploegen zitten natuurlijk ook bezwaren. Er zijn echter grote voor delen: je draait minder nachtdien sten, je hebt meer weekeinden vrij en de vrije tijd tussen de wisseling van diensten wordt langer, zodat je meer tijd hebt om te herstellen." Okto-Winschoten Het papier- en kartonbedrijf Okto in Winschoten, onderdeel van Kappa, is één van de zeer weinige bedrijven in Nederland waar de vijfploegen dienst anderhalf jaar geleden bij de oprichting is ingevoerd. Bij Okto heeft men dus geen ervaring met de vierploegendienst en daarom wil personeelschef Hoffmann ook geen uitspraken doen over de vraag wat de mensen liever willen: vier of vijf ploegen. Immers, tegenover korter werken in vijf ploegen staat meer verdienen in vier ploegen. De toe slag op het basisloon in een vier ploegendienst is 30 procent en die op vijfploegen 17 procent. De heer Hoffmann: „Hier in Win schoten werken wij bij Okto met vijf ploegen, bij Philips in Winschoten draaien vier ploegen. ~.owel Okto als Philips in Winscho ten heeft geen bijzondere proble men bij het werven van personeel. „Hoewel het niet gemakkelijk is. kunnen we allebei in onze perso neelsbehoefte voorzien en ik denk dan ook, dat mensen die in vijf ploe gen willen werken en daarvoor een loonoffer willen brengen, bij ons aankloppen en degenen, die bereid zijn langer te werken om meer te verdienen naar Philips zullen gaan. Dat selecteert zich dus zelf. Ik geloof dan ook. dat je niet kan zeggen, dat mensen liever in vijf ploegen wer ken. Ik denk dat het individueel verschillend ligt." Bij Okto zijn de diensttijden per dag zodanig aangepast, dat ze beter aan sluiten op het normale huiselijke en sociale leven van de werknemers. Komen de ploegen in een vierploe- gensysteem normaal om 6. 14 en 22 uur op. bij Okto zijn de tijden 7. 15 en 23 uur. Het ploegenrooster bij Okto ziet er als volgt uit: drie dagen middagdienst van 15 tot 23 uur. twee dagen vrij, vier dagen ochtend dienst, twee dagen vrij, drie nacht diensten en drie dagen vrij. Dan volgt weer de ochtenddienst Een roostercyclus duurt bij Okto vijf we ken en in die periode heeft een werk nemer 7 ochtenddiensten. 7 middag diensten en 7 nachtdiensten. Voordelen De heer Hoffmann ziet. vanuit het standpunt van de onderneming, voordelen van de vijfploegendienst boven het werken in vier ploegen. Het rustiger rooster bij voorbeeld. „In een vierploegendienst werken de mensen niet 40 uur. maar eigenlijk 42 uur Daarvoor krijgen ze per jaar 13 dagen, die vrij op te nemen zijn. Je hebt dus steeds een grote hoe veelheid vrije dagen boven het be drijf hangen, waarvan de opneming niet te organiseren is." De heer Hof fmann constateeert verder, dat lan delijk gezien de belangstelling voor het werken in vier ploegen taant (hoewel Okto dat niet merkt». Het ziekteverzuim bij Okto ligt met zeven procent beneden het landelijk gemiddelde. Ook op dit punt wil de heer Hoffmann niet concluderen, dat dit het gevolg is van een aange namer dienstrooster. Hij zegt: „De mensen hier zijn jong. en medisch gekeurd en dit drukt het verzuim percentage Als we in vier ploegen zouden werken met dezelfde jonge mensen, dan zouden we mogelijk hetzelfde percentage bereiken." Als aandeel van de vijfploegen dienst ziet de heer Hoffmann de loonkosten, die bij Okto duidelijk hoger liggen dan bij vergelijkbare bedrijven met vierploegendiensten. „Je hebt met vijf ploegen 19 procent meer mensen nodig om die ploegen te bezetten, maar 13 procent minder (30 min 17» ploegentoeslag te beta len. Daartussen zit een gat van 6 procent en dat is een fors bedrag AMSTERDAM Marokkanen, die hun gezin naar Nederland laten overkomen, komen er meestal niet toe om terug te keren naar hun vaderland. Dit concludeert mevrouw Van den Berg-Eldering na een ondereoek onder 45 Marokkaanse gezinnen, waarop zij gisteren aan de Universiteit van Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de sociale wetenschappen. „Absoluut uitzonderlijk", zei dierenarts P. van de Vijver uit IJzendijkc nadat moedergeit Mieke dc dokter en de eigenaar had verbaasd met een geite-vijfling. Moeder Mieke en haar drie dochters en twee zoons verblijven in dc kinderboerderij Dc Hollandse Hoeve te Goes. Mevrouw Van den Berg, die zelf de Marokkaanse taal machtig is. heeft twee jaar lang een intensieve relatie met deze gezinnen gehad. Uit haar onderzoek blijkt dat Marokkaanse werknemers vaak hun gezin naar Ne derland laten overkomen, omdat door de afwezigheid van de vader in Marokko het huwelijks- en gezinsle ven ontwricht wordt. Daarnaast speelt aantrekkingskracht van het Nederlandse sociale verzekerings stelsel (ziekenfonds e.d.» een rol bij de verhuizing van het gezin. Op het moment dat zij besluiten het gezin te laten overkomen, zijn de Marokkanen niet van plan zich blij vend in Nederland te vestigen. Vol gens mevrouw Van den Berg kunnen de Marokkaanse gezinnen „het hoofd maar net boven water hou den" in de beginperiode van hun verblijf in Nederland. De financiële verplichtingen zijn erg groot en no pen vaak tot het doen van overwerk. Deze gezinnen zullen nooit zo veel kunnen sparen dat ze naar hun va derland kunnen terugkeren. Blijvende vestiging Mevrouw Van den Berg vindt dat Marokkanen die hun gezin laten overkomen, van overheidswege de garantie moeten krijgen, dat zij zich hier blijvend kunnen vestigen. Zij zouden in het kader van de bijstandswet in aanmerking moeten komen voor een vergoeding in reis- en inrichtingskosten. De financiële lasten zouden zodoende kunnen ver minderen, aldus mevrouw Van den Berg Door verlichting van de finan ciële lasten kunnen de Marokkaanse gezinnen meer aan de Nederlandse samenleving deelnemen. Het werken in ploegendiensten en het overwerk is dan niet meer nodig, zodat de Marokkaanse werknemer de tijd krijgt om een cursus Nederlands of een vormingscursus te volgen. Mevrouw Van den Berg wijst er op dat het merendeel van de Marok kaanse vrouwen geen werkkring bui tenshuis heeft. Deze vrouwen heb ben volgens haar geen mogelijkheid zich in het Nederlandse leven te mengen, zolang er geen verplichting bestaat tot het volgen van een cur sus Zij pleit dan ook voor het ont wikkelen van een algemene intro ductiecursus voor buitenlanders; waarin naast het leren van de Neder landse taal ook informatie wordt ge geven over de Nederlandse samenle ving en cultuur. Deze cursus zou de Nederlandse overheid verplicht moe ten stellen voor alle niet leerplichti ge Marokkaanse gezinsleden Onderwijs Grote kritiek heeft mevrouw Van den Berg op het zogeheten biculture- le onderwijs voor Marokkaanse kin deren (het onderwijs in de eigen taal en cultuur» „Deze vorm van onder wijs stelt niet veel voor en moet op de helling," vindt mevrouw Van den Berg. „Het onderwijs moet gericht zijn op een evenwichtige ontwikke ling van het Marokkaanse kind in Nederland." Mevrouw Van den Berg toont zich in haar proefschrift uiterst bezorgd over „de verloren generatie", de Ma rokkaanse kinderen boven de tien jaar. Door hun gebrekkige beheer sing van de Nederlandse taal zullen zij evenals hun ouders de laagste posities in het bedrijfsleven gaan en blijven bezetten. Volgens mevrouw Van den Berg moeten de Marokkanen wel hun ei- >gen cultuur behouden. Per wijk of stad moeten dan ook voldoende Ma rokkaanse gezinnen wonen om het onderlinge contact mogelijk te ma ken. Aan de andere kant dienen de Marokkanen verspreid tussen Ne derlandse gezinnen te wonen om de contacten tussen Nederlanders en Marokkanen te stimuleren, zo schrijft mevrouw Van den Berg. Zij verwacht, dat in de komende jaren nog zeker enkele duizenden Marokkanen naar Nederland komen. Omdat de werving van arbeiders is gestopt, zullen dat hoofdzakelijk vrouwen en kinderen zijn. De Marok kanen zijn op het ogenblik in aantal de tweede groep buitenlandse werk nemers. In ons land zijn volgens cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek 82.000 Turken en 47.000 Marokkanen. Mevrouw Van den Berg-Eldering heeft haar proefschrift vooral ge schreven voor „eerste lijnswerkers" en voor degenen die het beleid ten aanzien van buitenlandse gezinnen bepalen. De handelseditie is onder de titel „Marokkaanse gezinnen in Nederland" in de boekenzaak te ver krijgen. Kosten 21.50 (met subsidie van CRM). Uitgeverij is Samson in Alphen aan de Rijn. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wethouder De Cloc van Amsterdam cn gedeputeer de Van der Knoop van Noord Hol land zijn overeengekomen dat de bou-.v van zes woontorens langs de Bijlmcrdreef opnieuw overwogen kan worden. Dc torens zijn naast de parkeergarages bij Frissenstein. Fleerde. Florijn. Geinwijk. Geren- stcin en Gliphoeve gedacht. Gede puteerde Staten hebben destijds deze torens uitgezonderd van de goedkeuring van het bestemmings plan voor de Bijlmermeer, omdat niet gegarandeerd kon worden dat Protest Venceremos tegen steunweigering Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Venceremos. een solidariteitsorganisatie met Cuba, heeft bij minister van ontwikke lingssamenwerking De Koning pro test aangetekend tegen diens afwij zing van een subsidieverzoek door deze organisatie. De bezwaren van de minister richten zich tegen het vermeende politieke karakter van de steun aan Cuba. Venceremos zegt daarentegen in haar protest, dat zij niets anders doet dan feitelijke in formatie geven over de situatie op Cuba, die onlosmakelijk verbonden is aan het politieke stelsel in dit land Dat de minister dit afwijst, is volgens Venceremos, een aanwijzing voor politieke censuur De organisatie wijst verder op eer dere uitlatingen van minister De Koning, waarin hij het toejuichte dat organisatie: als NOVIB uit hun actie Gast aan tafel gelden ter be schikking stelt voor projecten op Cuba. Voorts wijst Venceremos erop dat zij als organisatie geen verleng stuk hoeft en wil zijn van de rege ring en ze betreurt het dat de rege ring op deze manier particuliere ini tiatieven onmogelijk maakt. de woontorens in de sociale sector zouden worden gebouwd Gedepu teerde Staten zijn nu bereid alsnog medewerking te verlenen, n,> is ko men vast te staan dat realisatie in de woningwetsfeer niet mogelijk is Het niet uitvoeren van de woonto rens. een project van ongeveer 700 woningen, zou belangrijke financie Ie consequenties hebben voor de ge meente Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23