Onderdrukt Vrijmaken de man de vroegere rol van „veroveraar" niet meer kan spelen. Boer: „Door het weg vallen van het zwanger schapsrisico is ook het span ningsveld in de seksuele rela tie weggevallen. Niet alleen dat de man geen jager meer is. hij is en nu moet ik me misschien wat grof uitdruk ken ook een boer gewor den. die zaait in een woestijn, waar het zaad niet opkomt. Voor een man was het zich seksueel bewijzen altijd een uitdrukking van zijn manne lijkheid. Zodra hij er nu in slaagt deze drift onderge schikt te maken aan zijn den ken. zodra hij de vrouw niet meer alleen als sekse-wezen, maar als mens kan zien. is hij volgens mij geëmancipeerd." ..Wat de uitwerking van de pil betreft heb ik trouwens nog een hypothese: zou het niet zo kunnen zijn dat de pil zulke psychische veranderin gen bij de vrouw veroorzaakt, dat zij de man afstoot? Stelt de vrouw zich misschien daardoor zo zelfstandig, zo mannelijk op dat de man geen troost meer vindt bij de vrouw, maar begrip zoekt bij kameraden? Bovendien heeft de seksuele vrijheid, die de pil heeft gebracht, ook een bijzonder negatieve kant. Seks wordt genuttigd alsof het een zakje patat of een broodje ham is. Hierdoor is een totale liefdeloosheid ont staan, die de man-vrouw-re latie grondig verstoort. Het is een verhouding van gebrui kers en verbruikers ge worden." Niet alleen de seksuele revolu tie, ook het verlies aan autori teit van de vader in het gezin, van de gezagsdrager in de maatschappij zou aan de man een deel van zijn oude „man nenrol" hebben ontnomen. Boer: „Dat is zo. De maat schappij heeft de man veel verantwoordelijkheden afge nomen: de man is vaak op zijn werk. in het bedrijf, het verlengstuk van de computer geworden. En thuishet vaderschap zoals dat vroeger werd beleefd is overgenomen door moeder de vrouw. Zij bepaalt naar welke school de kinderen gaan. hoe de kinde ren gekleed gaan. welk huis wordt gekocht, hoe het huis wordt ingericht. Hierbij moet ik overigens wel zeggen dat ook al zullen de feministes het daarmee niet eens zijn dat de vrouw in de geschiede nis van onze cultuur altijd al heeft gedomineerd, maar dan op de achtergrond. Kijk maar naar de rol van vrou wen in de bijbel, het boek dat zo n grote invloed op onze cultuur heeft gehad en dat misschien verkeerd is geïn terpreteerd. „De vrouw heeft in de samen leving altijd een overheersen de rol gespeeld bij het nemen van de beslissingen door de man. Alleen gunde zij de man vroeger die vermeende man nenrol: voor het oog van de wereld, in de openbaarheid, mocht hij domineren, mocht hij de uitvoerder zijn. Die uit voerende rol dreigt de man op het ogenblik ook nog te worden afgenomen Mis schien dat de man zijn zoge naamde mannenrol slechts nog kan demonstreren in uni form. in de oorlog die een vrijbrief is voor moord en ver krachting maar dat is na tuurlijk niets nieuws. In onze tijd leidt het zelfbewustzijn van de vrouw, de agressivi teit die sommige feministes tonen, het verlies aan autori teit door de man en de seksu ele revolutie ertoe dat veel mannen agressief worden te genover de vrouw. In de vrou wenbeweging wordt daarom gezegd dat de man moet emanciperen. En terecht, want uit angst vallen veel mannen in houding en ge drag steeds terug op die ver meende mannenrol. En dé4r- van, om mens te kunnen wor den. moeten zij zich vrij maken." «DAG 4 MAART 1978 lan deze pagina werkten mee Huib Goudriaan en Kees |e Leeuw (tekst) en Tom Janssen (tekening). PS 19 - RH 21 Door de emancipatie van de vrouw lijkt de oude positie van de man te wankelen. De autoritaire gezagsdrager in de samenleving, de „patriarch" in het gezin, de „mannelijke" krachtpatser die alles voor vrouwlief regelde, maar ook vader die het zo goed wist, hebben afgedaan. Maar heeft de man al een nieuwe rol weten te vinden? Het Amerikaanse weekblad Newsweek, dat vooral de „culturele revolutie" van de jaren zestig verantwoordelijk stelt voor de veranderende rol van de man, schreef „De mannen herzien hun opvattingen over wat het belangrijkste in het leven is, wat succes is en hun kijk op zichzelf als de almachtige echtgenoten en minnaars." Gerard de Haas, de Utrechtse docent in de jeugdkunde, een van de weinigen in Nederland die schrijft over de zich wijzigende positie van de man, meent dat door de seksuele revolutie van de jaren zestig de vrouw een Vrijheid kreeg, die de man van oude voorrechten beroofde. In de vrouwenbeweging wordt gezegd dat na de emancipatie van de vrouw nu de man moet emanciperen om zich bewust te worden van zijn veranderde situatie. Is die „mannenemancipatie" slechts een modieuze kreet of steekt er meer achter? Gerard de Haas wil op deze vraag geen stellig antwoord geven: „Er zijn nog zo veel vragen, onbewezen stellingen en niet onderzochte feiten. Wel betrekken op het ogenblik de mannen de vrouwenemancipatie veel te weinig op hun eigen situatie. Ze wachten af, terwijl hun positie al belangrijk Is verschoven. Veel vrouwen willen hierover praten, maar de mannen geven tot nu toe te weinig thuis, ik spreek overigens liever over menselijke emancipatie en participatie (deelneming) van de mannen aan het bewustwordingsproces van hun veranderende rol." Op deze pagina komen twee mannen aan het woord, die wel over „mannenemancipatie" hebben nagedacht. „Ook al houd ik me met man nenemancipatie bezig, dat wil nog niet zeggen, dat ik representatief zou zijn voor de steeds groter wordende groep van mannen die zich met hun rol bezighouden. Ik kan dus ook niet zeggen: je moet het zus of zo doen. Dat hoeft ook niet, want dat weet een ieder wel voor zichzelf. Dat wil ik duidelijk voorop stellen." Zijn naam is Maurits, hij is 24 jaar, woont in Amsterdam en studeert medicijnen. Ruim een jaar geleden kwam hij in aanraking met blaadjes als „Mannentaal" en „Info- man", las daar wat in en ging zich meer verdiepen in zijn rol als man in deze maat schappij. Hij bezocht een Mannen-dag, hoorde daar het een en ander over praatgroe pen en raakte betrokken bij de oprichting van 't Zand mannetje, het Amsterdams mannenhuis, waar mannen elkaar kunnen ontmoeten zonder vrouwen in de buurt. Maurits: „Ik ben van liever lee in een praatgroep gaan zitten en doe nu mee aan een radicale therapiegroep, maar verder was ik net als de mees te mensen in Nederland, die denken van: mannenemanci patie, tja. Ik had er wel zo m'n eigen gedachten over. maar er niet zoveel over ge praat. Daarom wil ik niet als voorbeeld dienen van „de geëmancipeerde man". Dat lijkt me niet juist en ik kan dan ook beter iets zeggen over mannenemancipatie in het algemeen en niet zozeer over mezelf." man-vrouw-mens iets kunt doen omdat het goed is, al vind je het nog zo rot. Het even flink zijn en redeneren van het moet toch gebeuren, is typisch iets dat bij mannen hoort. Maurits: „Ik weet ook wel, dat veel mannen kleinzerig zijn en voor wie dat dus niet opgaat, maar mannen die dat kunnen, moeten het zeker be houden. Mannelijkheid is niet taboe of slecht, als je het maar ten goede aanwendt. Aan de andere kant het zijn kunstmatige termen is typisch vrouwelijk het naar iemand kunnen luisteren. Gelukkig zijn er veel mannen die dat niet hebben wegge drukt, maar ook nog kunnen. Mannen die niet altijd op hun gelijk staan en bij alles de beste moeten zijn. Waar het om gaat is dat hij op beide fronten meer mens kan wor den door dit alles beter te ontwikkelen. En iedereen weet wel waar zijn sterke en zwakke punten liggen. Dat hoef ik hem niet te vertellen." Zegt dat je hiervoor steun kunt vinden in een praat groep, waar met elkaar ge sproken wordt over eenzaam heid, relaties, geld, werk, sek sualiteit en andere zaken waar iedereen mee blijkt te zitten en waar je niet zo mak kelijk in je eentje uitkomt. Zo'n groep geeft je beschut ting, er is een speciale sfeer en er kan ook hard in worden gewerkt. „Mijn - ervaring is dat het makkelijker is om deze onderwerpen alleen met mannen te bepraten. Natuur lijk kun je ook zonder een praatgroep emanciperen en is zo'n groep echt geen voor waarde, maar voor veel man nen is het toch wel een ont dekking, dat ze juist met mannen goed kunnen praten. Ik kan me echter best voor stellen, dat iemand liever in een gemengde groep zit of juist helemaal niet in een groep. Dat moet iedereen voor zichzelf uitmaken, al leen steun vanuit een groep kan je wel helpen bij Je eigen ontwikkeling tot mens." Maurits: „Je moet het uitein delijk zelf doen, maar het is wel belangrijk om het niet te laten afweten en te zeggen: dat kan ik niet. Het is soms erg gemakkelijk om in de rol van onderdrukker te blijven hangen en de moed te laten zakken. Als Je niet goed weet hoe of wat, kun je erover na denken en als je het dan nog niet weet, kom je er mis schien wel achter als de vrou wen in Je omgeving zeggen, dat ze het niet meer pikken. Je kon niet beter dat is waar anders had je het wel gedaan. Weet je echter wel iets beter, doe het dan ook. Het is altijd goed het beste te kiezen." Hij ontkent niet, dat er best wel veel mannen zijn die zich geen onderdrukker voelen, maar als ze goed bij zichzelf te rade gaan kunnen ze moei lijk ontkennen en zal er toch iets moeten gebeuren. Ten minste, als ze graag met vrouwen op gelijkwaardige basis in deze maatschappij willen omgaan. Natuurlijk kun je als man met een vrouw best een prima relatie hebben zonder enige vorm van onderdrukking, maar naar bulten toe speel je wel verstoppertje, want daar geldt het niet en onderdruk je als man wel degelijk alle vrouwen die je tegenkomt. Daar heerst de onderdruk king, waaraan je Je niet kunt onttrekken, maar waar je Je wel tegen kunt verzetten. Maurits: „Een vrouw die niet naar een man lacht is bij voorbaat een bedreiging voor hem, want het stereotiepe beeld van de vrouw is: lief en schattig en als er problemen zijn is zij gedienstig en maakt hij de dienst uit. Wijkt en vrouw van dit patroon af, dan steigert bijna elke man. Ge beurt dat niet, dan is hij geëmancipeerd en heeft hij geen problemen met zijn rol. Het gaat nu echter juist over mannen en ik denk dat dat er een heleboel zijn, zo niet allemaal die er wél proble men mee hebben. Die het ver velend vinden, dat ze bij voorbeeld de kameraadschap die ze met een vrouw hebben niet met een man kunnen hebben of omgekeerd. En het is nogal wat, als je met pak weg de helft van de wereldbe volking geen goede maatjes kunt zijn. Uiteindelijk zullen we moeten toegroeien naar één mooie mensen-maat schappij, waarin de één de ander niet meer onderdrukt. Ik heb daar alle vertrouwen in". Vertelt tot slot, dat mannen vooral hun positieve dingen niet moeten vergeten. Bij voorbeeld niet moeten gaan roepen: wij hebben eeuwen lang niks mogen voelen, nu gaan we voelen en verge ten na te denken. Het is uit stekend om je gevoel terug te krijgen dat heb je allemaal gehad maar voelen is wel om te voelen en verstand heb je om erover na te denken of het goed is wat je doet. We hoeven echt niet zielig en schuldbewust in eenhoekjete kruipen. Zeg gerust maar eens hardop, wat Je er goed aan vindt, dat je man bent. Kom er maar eens voor uit. wanneer je het voor een vrouw hebt opgenomen en niet hebt meegedaan aan de gangbare trend van: stomme wijven, het enige recht dat ze hebben is het aanrecht of wat ze nodig hebben is dat ze eens een keer goed gepakt worden. 8ta er maar eens bij stil, ga er mee door en praat erover met andere mannen, want je kunt van elkaar veel leren en vooral veel afleren. „De gemiddelde man is ang stig en onzeker geworden en dit leidt weer tot agressiviteit tegenover de vrouw", vindt de 54-jarige redelijk gelukkig gehuwde H. Boer uit Rotter dam. Boer baseert deze me ning op gesprekken, die hij in zijn antiquarische boekhan del nogal eens met klanten voert over de vrouwen- en mannenemancipatie. Vol gens Boer is er geen ontko men aan: „De man moet emanciperen en emanciperen betekent vrijmaken." Op de vraag waarvan de man zich dan wel moet vrijmaken, ant woordt hij: „De man moet zich vrijmaken van het idee dat hij mannelijk moet zijn; hij moet niet op z'n strepen van het man-zijn gaan staan, maar zich gaan realiseren dat hij in de eerste plaats mens is. Dit betekent dat hij vrouw en man in de eerste plaats als mens moet gaan zien. Ook als een vrouw geestelijk of intel lectueel meer is dan hij, moet hij dat kunnen erkennen, los van de gegevenheid van de sekse. Mannenemancipatie vind ik terecht als het in houdt dat man en vrouw naar een eenheid moeten groeien, waarin ze elkaar aanvullen. Ik zie niks in mannenemanci patie en ook niet in vrou wenemancipatie als man nen zowel als vrouwen zich in groepen apart tegenover el kaar opstellen en vanuit angst en agressie wederzijds tegenover elkaar polariseren. In sommige vormen van fe minisme zie ik al een sluime rende fascistische tendens: het tot vijand verklaren van een hele groep, in dit geval de mannen. Ook een mannene mancipatie zou zich negatief kunnen ontwikkelen. Maar als er een doorbraak in het denken over de man-vrouw relatie in de maatschappij zou komen, zouden mannen noch vrouwen zich als groep behoeven op te stellen." Boer ziet als voornaamste oorzaak van de onzekerheid bij de man, dat hij na de seksuele revolutie, na het ingang vin den van de pil, van .Jager de gejaagde" is geworden. Met andere woorden: nu de vrouw zelf kan bepalen of ze zwan ger wil worden of niet is hier door, en ook door tal van andere factoren, haar zelfbe wustzijn zo toegenomen, dat HllizllL Vertelt dat in onze maat schappij heel duidelijk te zien is, dat vrouwen onder drukt worden en dat dat alles te maken heeft met hoe man nen zich tegenover hen op stellen. Zij hebben de rol van onderdrukker toebedeeld ge kregen. Onder meer door d^ manier waarop ze zijn opge voed en het feit dat het altijd al zo was. Mannen onder drukken vrouwen, dat leer je vanzelf en het is heel moeilijk om je aan dit patroon te ont worstelen. Maurits: „Steeds meer vrou wen pikken deze situatie ook niet langer en vinden het te gek wat er gebeurt. Ze komen in opstand en uiten hun ver zet of luidkeels of wat ingeto gener, maar ze zijn er wel mee bezig. Als man kan je er ge woon niet omheen, omdat deze toestand ook duidelijk met jezelf te maken heeft. Als je onderdrukt wordt, kom je gemakkeliikinopstand en als onderdrukker voel je dat er wel wat scheef zit, maar zit je tevens opgezadeld met een schuldgevoel. Jij bent het im mers die onderdrukt en het is helemaal niet best dat je een man bent. Dat schuldgevoel werkt echter alleen maar ver lammend en daar kun je wei nig mee. Ja, je kunt heel schuldbewust een buiging maken naar de vrouwen en zeggen: ik vind het erg goed waar jullie mee bezig zijn, die emancipatie en zo. Toch ge loof ik niet, dat dat de manier is. Je kunt je beter afvragen wat je er zelf als man aan kunt doen om in die situatie verandering te brengen." Stelt dat alle mannen in prin cipe onderdrukkers zijn van de vrouw. Het hangt samen met het systeem waarin we leven en de man de boven toon voert. Die houding tegenover een vrouw van: je kunt zeggen wat je wilt, maar ik neem je niet serieus. Dat kan zich in de meest extreme vormen voordoen en geen vrouw kan er zich aan ont trekken, juist omdat ze vrouw is. Overkomt je dat als man. omdat je bij voorbeeld onderdrukt wordt als jood, kleurling of homo, dan kun je zeggen: dat pik ik gewoon niet Zeg je dat als vrouw, dan wordt al gauw opgemerkt: die. dat lijkt wel een kerel en daarmee wordt de zaak afge daan. Als een man zijn ge zicht maar niet verliest, want dat kan hij zich niet veroorlo ven. denkt-ie, terwijl het er bij een vrouw niet toe doet." Maurits: „Ik denk dat het be langrijk is dat een vrouw haar waardigheid terugkrijgt en dat tegelijkertijd mannen hun echte waarden opnieuw leren ontdekken en waarde ren. Zich niet neerleggen bij hun schuldgevoel, maar daaraan werken en ook geen genoegen nemen met een om gekeerde onderdrukking, een situatie waarin de vrouwen in de maatschappij de baas zijn en deze keer de mannen de onderdrukten. Daar schiet je ook niets mee op. Uiteinde lijk zullen beide groepen moeten emanciperen, als je tenminste onder emancipatie verstaat: je ontwikkelen tot mens. Mannenemancipatie is dan ook voor mij het streven om een man zijn waardig heid, zijn echte vermogens terug te geven." Legt uit, dat dit betekent dat je handhaaft wat je in het leven hebt weten te behou den. Bij voorbeeld het feit, dat je goed kunt nadenken, dat je kunt opkomen voor jezelf en dat je leiding kunt geven. Zaken die je als ty pisch mannelijk kunt be schouwen, maar die nu hele maal worden ingezet voor de onderdrukking. Aan de ande re kant moet je dingen die als typisch vrouwelijk worden beschouwd en waarvan je af stand hebt moeten doen, op nieuw zien te verwerven. Een mannelijke tendens is, dat je

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 21