Indo-China bleef jachtterrein grote machten remlin heeft leheime nog iteeds nodig wVertrek van Amerikanen bracht nog geen vrede 25 jaar na het overlijden van Jozef Stalin H iERDAG 4 MAART 1978 BUITENLAND TROUW/KWARTET PS 15 - RH 17 oor Johan ten Hove cho h" tie dacht dat na de Ameri ka aanse aigang in Indo-China, u bijna drie jaar geleden, de rote vrede was aangebroken, cho eeft zich deerlijk vergist. Wie acht dat de communistische l, roederlanden, ongehinderd te[ oor gekonkel van grote mo- t m endheden, met het puinrui- v: ïen konden beginnen, is be- m rogen uitgekomen. Welis- 1 1 raar is de overleefde, doch in Ju' onservatieve kring nog ar J teeds gekoesterde domino- rhi heorie niet uitgekomen, het- :kii elfde moet gezegd worden ei an de in progressieve kring ehuldigde opvatting dat p' ommunistische broeders el- aar miet in de haren vliegen n dat communistische grote nogendheden minder zelf- uchtig zijn dan de imperialis- ische Verenigde Staten. )e Verenigde Staten hadden bij ?_]Vijze van spreken hun hielen nog liet gelicht, of de Sowjet-Unie en le Chinese Volksrepubliek maak ten zich op om de inderdaad hero- iche overwinning van de Viets. de Ihmers en de Laotianen zo niet oor zich op te eisen dan toch te tellen dat het zonder hun hulp illemaal niet gelukt zou zijn. De nkt van de felicitatie van de beide lommunistische mogendheden was nog niet droog of hun advi- eurs begonnen elkaar in de betref- ende landen al te beloeren, n zo langzamerhand moet voor de iele wereld duidelijk zijn geworden lat de Sowjet-Unie en China in Suidoost-Azië tegenstrijdige belan den nastreven. Zij proberen ieder voor zich een invloedssfeer op te jouwen, waarbij de kleinere landen in het gebied tegenover elkaar wor den uitgespeeld, zelden tot heil van de plaatselijke bevolking. Als nu de aloude tegenstelling tus sen Vietnam en Cambodja weer oplaait tot een regelrechte oorlog snellen de communistische grote mogendheden niet toe om de twis tende broeders uit elkaar te halen. Integendeel, het heeft er veel van dat China en de Sowjet-Unie het vuurtje eerder aanwakkeren dan doven. Welgevallen De strijd tussen Vietnam en Cam bodja wordt in de niet-communisti- sche buurlanden (door de Amerika nen met hyn kennis van de plaatse lijke flora de goede kant van het bamboegordijn genoemd) op zijn minst met enig welgevallen gezien. Kisten met de lijken van slachtoffers van de gevechten langs de grens tussen Vietnam en Cambodja. Al voor de Amerikaanse aftocht zagen de regeringsleiders de bui hangen en vroegen zich bezorgd af wat de Amerikaanse belofte om Zuidoost-Azië te beschermen tegen het oprukkend communisme, nog waard was. Opgevoed met John Foster Dulles' domino-theorie, die stelt dat als er één land voor de communistische bijl gaat de rest spoedig zal vallen, wachtten zij de onvermijdelijke nederlaag van de Verenigde Staten niet af en togen vrij massaal naar Peking om hun opwachting te maken bij Mao Tse- toeng. Waar ze hartelijk ontvangen werden, omdat Peking wel een zeer pragmatische buitenlandse poli tiek voert. De Chinese leiders vra gen aan gasten niet of ze links of rechts zijn en ze in eigen land al of niet een feodale structuur handha ven en zelfs niet of ze Maoistische bevrijdingsbewegingen te vuur en te zwaard bestrijden. Pekings bui tenlandse politiek wordt bepaald door een welhaast panische angst voor de Sovjet-Unie en elke relatie in een gebied waar net een machts vacuüm is ontstaan, is meege nomen. Zo knoopten alle leden van de AS EAN (Associatie van Zuid-oostazi- atische landen, bestaande uit Indo nesië, de Filippijnen. Maleisië, Thailand en Singapore) behalve In donesië hartelijke betrekkingen aan met de Volksrepubliek. Ook het meer neutrale Birma volgde hun voorbeeld. Eveneens werd toe nadering gezocht tot Vietnam en Cambodja. Cambodja, dat na de overwinning op de Amerikanen een aan vreemdelingen gaat grenzende buitenlandse politiek voert, wees in het begin contacten zonder meer van de hand. Alleen de Chinezen, die het land tijdens de oorlog van uitgebreide steun voorzagen, wer den toegelaten. Vietnam dat kort na de oorlog gezien werd als de machtigste staat op het Indo-chi- nese schiereiland, weigerde in eer ste instantie de ASEAN te erken nen als zijnde „een verbond van Amerikaanse marionetten." Wederopbouw Vietnam probeerde en zegt dat steeds te doen een zo neutraal mo gelijke positie in te nemen, maar de Sow jet-Russische invloed is onmis kenbaar. Het land heeft natuurlijk veel aan de Russen te danken en het heeft bij de wederopbouw nog steeds hulp nodig. Vietnam is nog steeds niet in staat de ruim vijftig miljoen inwoners voldoende te eten te geven. Eind vorig jaar beloofde de Sowjet-Unie 200.000 ton graan te sturen, terwijl China eerder gedane toezeggingen vrijwel zeker niet zal herhalen, laat staan uitvoeren. Waar Vietnam staat, misschien wel tegen wil en dank, werd vorige herfst duidelijk bij het zeer korte bezoek van de Vietnamese partij leider Le Duan aan Peking. Hij werd er uitermate koel ontvangen en trapte de Chinezen op hun hart door de Sowjet-Unie hogelijk te prijzen. Waar Cambodja staat werd een paar maanden eerder eveneens dui delijk toen de Cambodjaanse leider Pol Pot met groot ceremonieel werd ontvangen. Pol Pot prees de Volksrepubliek en met name de overleden partijleider Mao Tse- toen en haalde uit naar de Sowjet- Unie in het bekende Chinese jargon. Dat Viets en Khmers eikaar in de haren vliegen is op zich niets nieuws. Er bestaan eeuwenoude conflicten tussen beide bevolkings groepen, zoals die ook tussen de Thais en de Viets en de Khmers en de Thais bestaan. Zowel Vietnam en Cambodja hebben nu ook toege geven dat er eigenlijk al direct na de gezamenlijke overwinning tegen de Amerikanen de nodige onrust en spanningen langs hun grenzen tot uitbarsting kwamen. Rode Khmer troepen vochten kort na de val van Saigon al met Vietnamese eenhe den over de beheersing van een aantal eilandjes in de Golf van Thailand en ook in de Papagaaie- bek is het nooit rustig geweest. Nieuw is dat nu twee communisti sche giganten tegenover elkaar staan en misschien zelfs daadwer kelijk aan de gevechten deelne men. Vietnam houdt tenslotte vol tal van Chinese soldaten gevangen te hebben genomen. Terwijl Cam bodja zegt dat aan Vietnamese zij de „blonde en sterke" Europeanen meevechten. Vietnam heeft zich tot op heden militair zeer terughoudend opge steld. Het land moet in staat ge acht worden Cambodja in korte tijd onder de voet te lopen Viet nam heeft momenteel ruim 600.000 man onder de wapenen, terwijl Cambodja slechts kan beschikken over een legermacht van 90.000 sol daten. Ook in aantallen tanks, pantserwagens en vliegtuigen is Hanoi zijn kleinere buurland verre de baas. Uitlokken Toch is het steeds Vietnam geweest dat om vredesonderhandelingen heeft gevraagd, hetgeen even zo vaak door Cambodja van de hand gewezen werd. Vietnam houdt zich volgens sommige waarnemers rus tig omdat het bevreesd is voor moeilijkheden aan de noordelijke grens met China. In het algemeen is men het er over eens dat het Cambodja is dat de nog steeds oplaaiende gevechten uitlokt en ook in eerste instantie de grens overstak. Eén theorie zegt dat de Cambodjaanse leiders dat deden om interne moeilijkheden te maskeren, en het Cambodjaanse volk een gevoel van eenheid bij te brengen tegenover een buitenland se vijand. Gezien de enorme armoe de waarin het land verkeert zou dit wel een laatste noodsprong van de leiders moeten zijn en waar zij ze ker niet toe over zouden gaan zon der te kunnen rekenen op hulp van buitenaf. En dat brengt ons op de tweede theorie. Deze zegt dat Cam bodja Vietnam bewust uit zijn tent moest lokken en wel op dringend verzoek van de Chinese Volksrepu bliek. Peking wil met behulp van Cambodja laten zien hoe onbe trouwbaar de machtigste commu nistische staat op het Indochinese schiereiland wel is. Een staat die tot overmaat van ramp ook nog eens zeer nduwe banden onder houdt met de gevaarlijkste grote mogendheid die er momenteel be staat, de Sowjet-Unie. China wil dit dan vooral laten zien aan de niet- communistische Zuidoostaziati- sche wereld, waarmee het net goe de betrekkingen heeft opgebouwd. Peking is volgens deze theorie na melijk zeer bevreesd voor het diplo matieke offensief dat de Vietname se leiders onlangs ontketend heb ben bij met name de landen van de ASEAN. En China ziet hierin de hand van Moskou. te maken dat het geen expansieve plannen heeft en dat het de revolu tie zeker niet zal exporteren. Vietnam handelde (op verzoek van Moskou?) op deze manier omdat het met lede ogen de hartelijke betrekkingen zag groeien tussen Peking en een aantal leden van de ASEAN. Vietnam kreeg, samen met de Sowjet-Unie. het benauwen de idee ingesloten te worden door Peking welgezinde regeringen, en besloot tot de facto erkenning van de ASEAN voordien het ..Ameri kaanse paard van Troje" in Azië. Angstgevoelens Het wordt dan duidelijk waarom Cambodja tijdens de reis van de Vietnamese minister aankondigde de banden met Vietnam te verbre ken en niet voor niets kwamen vooral toen de berichten los over grootscheepse gevechten aan de wederzijdse grens. Cambodja en China speelden in op de angstge voelens in de niet-communistische Aziatische wereld, waar al langer gevreesd werd dat Vietnam streef de naar overheersing van heel In do-China. Het beoogde effect is duidelijk terwijl de Vietnamese mi nister van buitenlandse zaken rondreist door de ASEAN-landen en daar de vredelievende bedoelin gen van zijn land zit uit te dragen, valt datzelfde Vietnam een broe derland gewapenderwijs binnen. Deze theorie verklaart de terug houdendheid van de Vietnamese strijdkrachten en de voortdurende Vietnamese aandrang op vredeson derhandelingen en zelfs de bereid heid vredestroepen van de Verenig de Naties in het omstreden gebied te accepteren. Vietnam moet im mers tegenover de ASEAN-landen duidelijk maken dat het geen ag- gressieve bedoelingen heeft. Gemengd Ingesloten Vietnam heeft immers zijn afwij zende houding tegenover de ASE AN-landen en de rest van niet-com- munistisch Azië al lang laten va ren. De Vietnamese minister van buitenlandse zaken, Ngoejen Duy Trinh is eind december en begin dit jaar op reis gegaan langs vier van de vijf ASEAN-landen en heeft in de verschillende hoofdsteden eco nomische en handelsakkoorden ge sloten. Verder heeft Vietnam met India een verdrag gesloten waarbij India belooft Vietnam kerntechno logie te verschaffen, mits die voor vreedzame doeleinden gebruikt gaat worden. Vietnam sloofde zich uit bij de buurlanden om duidelijk Die ASEAN-landen zullen onder tussen de .rode broedertwist met gemengde gevoelens gadeslaan. Aan de ene kant is het conflict voor hen geruststellend. Een sterk, eens gezind communistisch blok. dat een gevaar zou kunnen opleveren voor de rest van Zuidoost-Azië, zit er voorlopig niet in. Aan de andere kant is zo'n gewapend conflict in een gebied waar de machtsverhou dingen nog niet definitief zijn voor alle omringende regeringen een ri sico. De strijd kan zich uitbreiden tot een grote oorlog, waar dan zon der twijfel de grote mogendheden bij betrokken zullen zijn. En hoe groter de betrokkenheid van de mogendheden, hoe groter de kans dat de kleineren worden misbruikt. Bij zo'n haard van onrust in de buurt wordt het voor de andere regeringen ook moeilijker de zaak jes binnenslands in de hand te houden. Dor J. den Boef ten krachtig en langdurig applaus van ongeveer 5000 toehoor- Iers noodzaakte vorige week de minister van defensie van de lowjet-Unie, Dmitri Oestinow, zijn rede in het Kremlin ter elegenheid van het 60-jarig bestaan van het Rode Leger te taderbreken. Twee keer probeerde de minister tevergeefs een lind te maken aan deze bijvalsbetuiging, want zij gold niet één an de huidige leiders van de Sowjet-Unie, maar Jozef Stalin, de ttleenheerser die op 5 maart 1953 overleed. 'elke waarde moet aan dit incident orden toegekend? Valt de bijval bij e duizenden te verklaren uit het lit. dat zij voornamelijk uit oorlogs- «teranen bestonden? Applaudis- lerden zij spontaan, of dachten j dat bijval van hen verwacht rerd° Te oordelen naar de reactie an minister Oestinow was dit laat- le niet het geval. Maar ook hij kan errast zijn geweest door de instem- ïing die het eigenlijk maar terloops oemen van de naam van Stalin (die ijna dertig jaar alleen aan de macht 'as) teweegbracht. iettemin is het voorval als incident Fperend voor de wijze waarop 25 lar na het overlijden van Stalin de liders van de Sowjet-Unie nog altijd iet goed raad weten met de man die an 1924 tot 1953 over het wel en wee an alle Sowjetburgers kon beslis- tn. Het in 1956 op het 20ste congres 8n de communistische partij van de owjet-Unie door Nikita Chroes- ingezette proces van „de-stali- isatie" is al geruime tijd geleden fgesloten Want 30 jaar geschiede- lis kan je niet ongedaan maken >aarom wordt voorzichtig gepro- eerd de ontluistering van Stalin, ie zeer bewust in gang werd gezet, oveel mogelijk ongedaan te maken, n 1956 hadden Chroestsjew en de odere Sowjet-leiders volop reden om een verklaring te geven voor het feit dat zij tijdens het bewind van Stalin, waarin vele miljoenen het slachtoffer van terreur werden, zich als trouwe helpers van de dictator hadden gedragen Begrijpelijk was, dat Stalin door zijn politieke nako melingen zo zwart mogelijk werd af geschilderd. Slachtoffer? Er valt dus wel iets voor te zeggen dat men in Moskou besloten heeft, de rol die Stalin tussen 1924 en 1953 heeft gespeeld wat meer met de wer kelijkheid in overeenstemming te brengen. Dit laatste valt ook af te leiden uit de publikatie van de „me moires" van Nikolai Patolitsjew. de bijna 70-jarige minister van buiten landse handel, die ook onder Stalin al belangrijke posten bekleedde. Pa tolitsjew beschrijft zijn vroegere meester als een leider, die het slacht offer werd van de activiteiten van overijverige carrière-makers. Volgens Patolitsjew waren de bloedi ge vervolgingen in de jaren dertig voornamelijk het werk van mensen, die bij hun superieuren in het gevlei wilden komen door zich toe te leggen op de „ontmaskering van vijanden van het volk". Stalin was naar zijn mening een man met een sterke wil. die naar zijn ware bedoelingen liet Jozef Stalin raden, aldus de minister in zijn boek „Een proef van rijpheid", maar ook iemand die begrip kon opbrengen en waardering toonde voor jongeren die bij het partijwerk waren ingescha keld. Het boek van Patolitsjew is tot dus ver het enige in zijn soort dat in Moskou werd gepubliceerd door ie mand die zelf deel uitmaakt van de hoogste leiding in de Sowjet-Unie, één van de velen in de Stalin-perio- de, die de plaatsen innamen van degenen die slachtoffer van de poli tieke terreur waren geworden Pato litsjew beweert echter dat hij van zijn positie gebruik kon maken om mensen te redden die volkomen ten onrechte in gevangenissen terecht waren gekomen en die onder dwang hadden bekend, „vijanden van het volk" te zijn. Veelzeggend is ook het antwoord van het in de Sowjet-Unie verschij nende Engelstalige blad „Moscow News" op de vraag van een lezer, waarom de naam van Stalin in de Sowjet-Unie zo weinig wordt ge noemd. Daarin wordt gezegd dat „niemand Stalin de plaats wil ont houden die hij in de geschiedenis inneemt. Zijn rol is vastgelegd in talrijke officiële documenten en in theoretische en historische studies. In de grote Sowjet-encyclopedie wordt in het begin over Stalin ge zegd, dat hij een leidende persoonlijkheid in" de partij en de internationale vakbeweging was en een voortreffelijke theoreticus en propagandist van marxisme en leni nisme." Op deze lof volgt een korte levensbe schrijving. waar in te lezen valt dat Stalin een bijzonder aandeel had in de ideologische en politieke nederla gen van het Trotzkisme en het op portunisme van rechts. Er wordt echter niet bij verteld dat Stalin in 1924 aan de macht was gekomen door manipulaties met het politieke testament van de in dat jaar overle den Lenin, van wie bekend was dat hij Stalin niet als opvolger wenste. De vervolging van Trotzky was dan ook in de eerste plaats bedoeld om een grote rivaal uit de weg te kun nen ruimen. Niettemin levert „Moscow News" ook kritiek op Stalin. „Er waren ook theoretische en politieke vergissin gen in het werk van Stalin. De per soonlijkheidscultus veroorzaakte ernstige schendingen van de socia listische wetten en bracht grote schade toe aan de partij en de zaak van het communisme. In 1956 ver oordeelde het 20ste partijcongres de persoonlijkheidscultus rondom Sta lin, omdat zij vreemd was aan de geest van het marxisme-leninisme en het wezen van het socialistische systeem", aldus „Moscow News". Het blad besluit met de opmerking dat „er maatregelen werden geno men en uitgevoerd die een terugkeer naar en een verbreiding van de leni nistische normen van het partijle ven en de principes van de partijlei ding mogelijk maakten." Niet ver meld wordt dat de „afrekening" met Stalin pas in 1961 op het 22ste con gres van de communistische partij van de Sowjet-Uie haar hoogtepunt bereikte. In dat jaar werd ook het gebalsemde lichaam van Stalin uit het Lenim-mausoleum op het Rode Plein verwijderd. Veel veranderd Er is in de 25 jaren sinds de dood van Stalin in de Sowjet-Unie veel veran derd. Dat is niet alleen het gevolg geweest van het verdwijnen van Sta lin uit het machtscentrum. Ook toen hij nog leefde, was er onder de op pen-lakte een drang naar meer vrij heden en betere levensomstandig heden. Op den duur zou ook Stalin daaruit consequenties hebben moe ten trekken. Zijn opvolgers waren in 1956 gedwongen, dat te doen. nadat zij Stalins laatste chef van de gehei- ir? politie (KGB). Lawrentia Beria hadden uitgeschakeld. De Sowjet-strijdkrachten met als voornaamste vertegenwoordiger maarschalk Zjoekow maakten het mogelijk de macht van de geheime Het eenvoudige graf van Stalin politie aan banden te leggen, die tijdens het bewind van Stalin de politieke terreur als handwerk had bedreven. Ook nadat Chroestsjew in 1964 aan de kant werd gezet, bleef de greep van de strijdkrachten op de gang van zaken in de Sowjet- Unie groot. In de afgelopen jaren hebben zich echter veranderingen voltrokken en lijkt de geheime poli tie haar macht te hebben uitgebreid ten nadele van de strijdkrachten Na het overlijden van minister van defensie en opperbevelhebber maar schalk Gretsjko ging de leiding over de strijdkrachten over op de al ge noemde Dmitri Oestinow. een bur ger naar de keus van partijchef Leo nid Breznjew, die zichzelf opperbe velhebber (en maarschalk) maakte. De geheime dienst trad onder lei ding van Joeri Andropow (al in 1967 door Breznjew aangewezen) meer en meer op de voorgrond. In september vorig jaar hield Andropow een grote rede ter ere van Felix Dzersjinski, de oprichter van de Tsjeka die 100 jaar geleden werd geboren. De Tsjeka was de voorloper van de KGB In december bestond de geheime politie 60 Jaar. Welke belangrijke plaats zij nog altijd (of opnieuw) inneemt in het 8owjet-systeem. blijkt uit de grote aandacht die aan dit feit werd besteed. In een hoofd artikel van het theoretische tijd schrift „Kommunist" wordt de KGB lof toegezwaaid voor zijn strijd tegen de „door het imperialis me bedreven subversie en haar uit werking bij een zeker deel van de bevolking, dat een onvoldoende ont wikkeld gevoel voor burgerplicht heeft." Hoe groot dat deel is. valt niet te zeggen Te oordelen naar de enorme inspanningen die de KGB zich moet getroosten, gaat het bepaald niet om een te verwaarlozen groep en ook niet uitsluitend om de „dissi denten" die zich openlijk tegen het systeem keren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17