garanties Heerema :ijn niet waterdicht 'Coups' schrikken bedrijfsleven op Staking in België brengt problemen voor DAF-Nederland Dollar in herstel <8* Westland Utrecht Ormas— Sharps reken machines met telstrook ïeen uitzicht meer op elfstandigheid KSH Shell Chemie wil winst gevendheid verbeteren oor Stevin Groep en Ballast-Nedam Verlies afgelopen jaar 31 miljoen #\ORMAS BV Verlaging van operationele kosten Weinig fruit veel groente Steeds meer markten in Nederland Hypotheekbank nv H isdag 28 Februari 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet P 13 - RHS 15' in een onzer verslaggevers fRECHT/AMSTELVEEN Zowel de Stevin Groep als de Ballast-Nedam hebben van ir P. S. perema de toezegging gekregen, dat hij het aandelenbelang dat hij via de Antillian Holding eft verkregen slechts als een belegging ziet en dus geen invloed op het bedrijfsgebeuren zal Jlen uitoefenen. De Stevin Groep heeft die toezegging zwart op wit; de Ballast-Nedam heeft die dedeling mondeling van een van de naaste medewerkers van de heer Heerema gekregen. Bescherming tegen 'overval jewel een schriftelijke toezegging fer waarde heeft dan een monde- zijn geen van beide juridisch jaterdicht", zo blijkt uit gesprek- n met secretaris mr A. C. van Wijk 1 Stevin en met drs B. M. Meer- |n, directeur financieel beleid van j Ballast-Nedam. jide bedrijven zien daarin echter aanleiding zich ongerust te fcken. evm Stevin Groep merkte in de loop n de afgelopen zomer, dat de om- tten in de aandelen aan de effec- nbeurs in Amsterdam opvallend fgen. Direct werd een onderzoek ar naar ingesteld, maar pas zeer :ent kwam het bedrijf er achter e de grote koper was. Ook de ban- ir kon in die tijd geen idee geven achter die grote aankopen zat. de vraag of men bij Stevin is schrokken,antwoordt de heer Van jk „ja en nee". Op het moment dat loort dat iemand zonder dat je het et veertig procent van de aande- heeft verworven, kijk je er van >s van wie het is." De toezeg- ng die de heer Heerema schriftelijk eft gedaan heeft echter tot de ge- ichte geleid, dat deze situatie geen idelige gevolgen hoeft te hebben. „Er is geen reden om die toezegging niet te geloven," aldus de heer Van Wijk. Bovendien heeft Stevin, aldus de heer Van Wijk, enige bescherming hoewel die niet „waterdicht" is. Die bescherming zit in het feit, dat de Stevin Groep een structuur-nv is. Dat betekent, dat de macht van de aandeelhouders beperkt is. Zo heb ben de aandeelhouders geen recht om de raad van commissarissen te benoemen. Daarnaast heeft Stevin prioriteitsaandelen, waarvan de ei genaren onder meer het (alleen)recht hebben tot het vaststellen van het aantal leden van de raad van com missarissen en van de raad van bestuur. Ballast De Ballast-Nedam heeft pas afgelo pen vrijdag contact gehad met de Antillian Holding. Toen heeft een van de naaste medewerkers van de heer Heerema namens hem monde ling de toezegging gedaan, dat met het aandelenbelang van vijftig pro cent geen invloed op het bedrijfsge beuren zal worden uitgeoefend. Noch het bedrijf, noch de bankier wisten tot voor kort wie de grote koper van de aandelen was. „Nee, we schrokken niet toen we het hoorden want we schrikken niet zo gauw, maar we waren wel verbaasd," zegt de heer Meerman op een desbetref fende vraag. Het lijkt hem niet waarschijnlijk, dat Ballast-Nedam iets tegen deze ontwikkeling zal gaan ondernemen. Het bedrijf is namelijk niet bang, dat de heer Heerema zich niet aan zijn woord zal houden. Niettemin, zal de nu ontstane situa tie aan de orde komen in de vergade ring van de raad van commissaris sen, die eind deze week wordt gehou den. Deze vergadering stond al vast, zo voegt de heer Meerman desge vraagd hieraan toe. In het geval dat de Antillian Holding de heer Heerema dus zich niet aan de toezegging zou houden, zal hij naar het oordeel van Ballast-Nedam nog weinig kunnen beginnen. Ook de Ballast-Nedam is een structuur-nv, hetgeen inhoudt dat de commissa rissen „zichzelf" benoemen en dat de aandeelhouders in dit opzicht geen rechten hebben. Anders dan de Stevin Groep, heeft de Ballast-Nedam echter geen verde re garanties, zoals prioriteitsaande len. Er wordt echter, zoals opge merkt, geen constructie ter beveili ging overwogen. 1 t aal. in een onzer verslaggevers 4STERDAM Koninklijke Scholten-Honig heeft onder de ersende omstandigheden geen uitzicht op een zelfstandig ortbestaande vennootschap, die zich op eigen kracht weer zou unnen herstellen van de zware financiële tegenslagen van de Ifgelopen jaren. Daartoe ontbreekt namelijk het noodzakelijke ligen vermogen en daarmee ook de leencapaciteit, die samen de liddelen zouden moeten verschaffen om een grote onderneming Is KSH te kunnen voortzetten. en *ei li en e ADVERTENTIE Bilthoven. Rembrandtlaan 9 Tel, (030)787844* Telex 40130 levering vla dealers at schrijft de raad van bestuur in it verslag over het op 31 augustus indigde boekjaar. De commissa- n schrijven in hun voorwoord t dit verslag dat het hen niet moge- k is een jaarrekening aan te bie- •n. die een getrouw beeld geeft van et KSH-vermogen per 31 augustus, as na denu in voorbereiding zijnde xstructiïrering zal bekend zijn op elke basis de waardebepalingen aats moeten vinden. Er is in het ir.slag dan ook geen accountants- irklaring, schrijden commissa- >sen. e raad van bestuur voegt daar nog in toe dat in de cijfers ook geen kening is gehouden met eventuele isitieve uitkomsten van de schade- aims die bij het Europese Hof zijn gediend na de EG-maatregelen in- Ike de isomerose (maissuiker). KSH ïeft in het recente verleden tiental- n miljoenen in de isomerose ge- ivesteerd en werd toen getroffen >or een EG-heffing van twaalf gul per honderd kilo van dit odukt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Shell Nederland Chemie overweegt een aantal maatregelen om de winstgevendheid te verbeteren. Dit nu, zoals gemeld, de chemische bedrijven van Shell Nederland Chemie in Pernis en Moerdijk samen in 1977 bij een omzet van 2,3 miljard gulden een verlies hebben geleden van 145 miljoen gulden. ht< 'erkgelegenheid t bestuur streeft er op dit ogen- ik naar. aldus het bestuur, dat de ustriële capaciteit van de KSH- edrijven en de daardoor geboden erkgelegenheid zoveel mogelijk te ïhouden. De overheidssteun maakt et KSH mogelijk de bedrijfsvoering deze overgangsperiode voort te itten. Er is nu gelegenheid „om de idrijven op ordelijke wijze van de iuwe naar de oude toestand te in overgaan". tlgens de voorlopige cijfers heeft iH in het afgelopen jaar ƒ31,1 ljoen verloren tegen 16 miljoen 1975 76. Overigens boekte het con ti vóór verrekening van betaalde ontvangen rente een bedrijfsre- 'Jiltaat dat beter was dan in 1975/76: 19 miljoen tegen 14 miljoen. De terestpost was in het afgelopen ';4 öekjaar 8 miljoen ongunstiger en J rder waren er buitengewone lasten r en 10,5 miljoen. De netto omzet eeg nog van 908 tot 994 miljoen. tn jaar geleden had het KSH-be- uur nog in de jaarvergadering de irwachting uitgesproken dat het in t periode maart-augustus 1977 be- r zou gaan. Dat dit niet gebeurd is. hrijft het bestuur toe aan de eco- ïmische wereldrecessie, gepaard lande met voortdurende kosten- 'r ilgingen ten gevolge van inflatie en üuta-onrust lt het verslag blijkt verder nog dat Ie Nederlandse onroerende goede- n ter waarde van 262 miljoen in rpotheek gegeven zijn In Neder- nd zijn verder de voorraden en irderingen op buitenlandse doch- g rs (totaal 396 miljoeni, machines, itallaties en aandelen tot meerde- er(j zekerheid overgedragen aan de ankiers van het concern. Tot verbetering van de winstgevend heid wil men komen door de organi satie zo efficiënt mogelijk te doen zijn en door de werktijden van ieder een zo volledig mogelijk te benutten. Verder zal door goede kwaliteit van dc produkten een zo groot mogelijk marktaandeel moeten worden vero verd. Als onderdeel van de verlaging van de operational kosten wordt, behal ve aan besparingen op de totale loonsom, o.a. gedacht aan technolo gische verbeteringen in de proces voering. Zo zou bijv. de aanmaak van een bepaald produkt, die tot nu toe in twee fabrieken geschiedt die beide niet op volle kracht draaien, in één fabriek kunnen worden gecon centreerd. Het personeel van de te sluiten fabriek zou dan elders binnen de onderneming moeten worden ingezet. Loonkosten Wat de loonkosten betreft, deze zijn bij de chemische bedrijven Shell in Pernis en Moerdijk sinds 1974 geste gen tot een totaal van 270 miljoen gulden. Voor een deel was dit het gevolg van een uitbreiding van het personeelsbestand met 400 man (eind 1977 telden Shell Chemie Moer dijk en Pernis tezamen ruim 7100 man, waarvan alleen Pernis 6250 man). Ook speelde echter een rol een stij ging van de loopkosten per man met niet minder dan 40 procent. Een loonstijging die, aldus de Shell, o.a. door sociale verzekeringen en andere arbeidstijden, beduidend groter is dan in de ons omringende landen het geval is geweest Oorzaken van de slechte gang van zaken bij Shell Chemie liggen bij-de slechte situatie in de Westeuropese textielindustrie en de minder goede gang van zaken in de metaalindus trie. Van invloed is voorts het feit, dat de invoer van chemicaliën uit Oost-Europa thans in 10 procent van de Westeuropese vraag voorziet. Oosteuropese rubber neemt nu in Nederland ongeveer 30 procent van de markt in beslag. Tenslotte exporteren de Verenigde Staten tegenwoordig (mede als ge volg van de lage dollarkoers) goedko pe aromaten naar West^Europa. Door al deze omstandigheden is er voor de chemische industrie sprake van een belangrijke overcapaciteit in West-Europa. Een verbetering op korte termijn valt niet te ver wachten. LENING: De uitgiftekeors van de 7,75 pet lening 1978 per 1989-2003 groot 25 min ten laste van de Ne derlandse Antillen is vastgesteld op 100 pet. Inschrijving op 1 maart Idee voor Stevin-Groep en Ballast-Nedam? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Nederlandse bedrijfsleven is eind vorige week opgeschrikt door een tweetal opmerkelijke „overvallen". Kort na elkaar werd bekend, dat de op Curac.ao gevestigde Antillian Holding van ir. P. S. Heerema een belang van 40 procent in de Stevin Groep (omzet in 1976 f. 1.7 miljard, aantal personeelsleden ruim 15.200) en van 50 procent in de Ballast-Nedam Groep (omzet in 1976 1,2 miljard; aantal werknemers ruim 7.100) had verworven. rema, die momenteel (vermoedelijk stemmen te beschikken, zodat er weinig gevaar voor ongewenste be sluiten is te duchten. Daarmede heeft ir. Heerema een be langrijke vinger in de pap gekregen bij beide aannemingsconcerns. De verklaring van hem, dat Antillian Holding niet de bedoeling heeft zich met het bedrijfsbeleid van beide concerns te gaan bezighouden, maar uitsluitend als belegger zal optreden is hier en daar met de nodige twijfels ontvangen. Uiteraard doen beide „coups" van de afgelopen week een aantal vragen rijzen. De meest beklemmende is wel, kan dat zomaar dat een buiten staander (in dit geval dus ir. Heere ma) het in belangrijke mate voor het zeggen krijgt in een onderneming tegen de wil van directie en perso neel van een bedrijf in. Het antwoord daarop is: ja, althans in het geval dat de aandelen van het betrokken be drijf in het openbaar (dat is aan de effectenbeurs) worden verhandeld. Door naar een bank of naar een effectenkantoor te stappen en daar een opdracht tot koop van de be trokken aandelen te geven, kan een ieder deze in zijn bezit krijgen zon der dat iemand daar iets aan kan doen. Voorwaarde is natuurlijk wel, dat de aspirantkoper financieel vol doende in de melk te brokkelen heeft en dat er mensen zijn, die hun aande len willen verkopen Stemrecht Toch hoeft het bezit van een groot aantal aandelen in een bepaalde on derneming nog niet te betekenen, dat men het nu ook voor het zeggen heeft in dat bedrijf. Denkbaar is een constructie, die veelvuldig in de praktijk wordt toegepast, waarbij het stemrecht dat ieder aandeel heeft (doorgaans één stem per aan deel) wordt beperkt. Iemand met 100 aandelen kan dan bijv. niet meer dan 6 stemmen uitbrengen. Het be stuur van de onderneming zal dan doorgaans ervoor zorgen over meer Ook is het mogelijk dat het bestuur van een bepaald bedrijf, als heter de lucht van krijgt dat iemand door het opkopen van aandelen de macht tot zich probeert te trekken, dit streven tegengaat door nieuwe aandelen uit te geven. Deze worden meestal on dergebracht bij een welgezind per soon of instelling. Het bestuur kan zo over de vereiste stemmenmeerder- heid blijven beschikken. Stevin, noch Ballast-Nedam blijkt zich van één van deze mogelijkhe den te hebben bediend. En zo kon het gebeuren dat Ir. Heerema ineens een belangrijke stem in het kapittel blijkt te hebben bij beide concerns. Daarmede komen we op de beant woording van de tweede vraag, die ongetwijfels bij velen zal zijn opge komen, wie is deze ir. P. S. Heerema. Ir. Heerema De laatste jaren is het rond deze Nederlandse waterbouwkundige in genieur opmerkelijk stil geweest. Anders was dat in de Jaren 1963 en volgende het geval. Toen verscheen zijn naam regelmatig in de dagblad kolommen in verband met het tele visieeiland in de Noordzee het REM-eiland en de perikelen rond de Volks Aandelen Trust, opgericht om geld te verdienen met dit piraten- eiland. Om nog even in de herinnering terug te roepen, niet alleen ir. Heerema was initiatiefnemer (en tevens bou wer) van dit REM-eiland, ook Corne lls Verolme en drs. Fehmers (de di recteur van het over de kop gegane bankiershuis Teixeira de Mattos) stelden zich achter dit project, dat uiteindelijk op een falikante misluk king uitliep en vele goedgelovigen van hun spaarcentjes afhielp. Hee- uit fiscale overwegingen) in Zwitser land woont, verdiende als water bouwkundige veel geld in Venezuela en in het Caribische gebied. Tijdens de tweede wereldoorlog gaf hij blijk van pro-Duitse houding door zich bij de SS aan te melden. Omstreeks de jaren zeventig verdwijnt hij in Nederland naar de achtergrond. Zijn werkterrein verlegt hij naar het buitenland, waar hij zich weer bezig houdt met zijn specialiteit, de off shore, dat is het uitvoeren van wer ken op zee. Thans is hij (met zijn familie) de voornaamste aandeel houder van de op Curasao gevestig de Antillian Holding. Op Curasao hebben zich de laatste jaren op gro te schaal allerlei maatschappijen gevestigd die willen profiteren van het gunstige belastingklimaat dat de Nederlandse Antillen bieden aan buitenlandse financieringsmaat schappijen, beleggingsmaatschap pijen en andere constructies. Enkele duizenden van dergelijke „papie ren" bedrijven zijn thans op Cura sao geregistreerd. Zij brengen de zwakke Antilliaanse economie jaar lijks een slordige duit (tientallen miljoenen guldens) in het laadje aan registratierechten, belastingen enz. Al deze bedrijven profiteren van het feit, dat zij op gTond van de belas tingverdragen die Nederland heeft gesloten (o.a. met de Ver. Staten) de Antillen vallen als onderdeel van het Koninkrijk daar ook onder als buitenlandse ondernemingen in de Antillen maar een schijntje aan be lastingen behoeven te betalen over behaalde winsten, uitgekeerde divi denden en wat dies meer zij. Het betreft hier een volkomen legale zaak. Al die bedrijven, die hun zetel op Curasao hebben, doen in feite niets onregelmatigs Zij profiteren slechts van de mogelijkheden die de wet hen laat en waarop zij door in de belastingwetgeving zeer terzake kundigen attent zijn gemaakt. EINDHOVEN De 1.100 arbeiders van DAF Trucks te Oevel in België zijn gisteren in staking gegaan. Die actie is het gevolg van het vastlopen van onderhandelingen over een nieuwe CAO Breekpunt in de onderhandelingen was voor alles de eis van de vakbonden inzake arbeidstijdver korting. De bonden willen de werkweek op den duur terugbrengen tot 36 uur Dit jaar had men de arbeidstijd van 40 tot 39 uur per week willen zien teruggebracht. De staking bij DAF in Oevel kan gevolgen hebben voor het Neder landse DAF-bedrijf in Eindhoven. Daar gebruikt men namelijk onder delen die in Oevel vervaardigd wor den. Volgens districtsbestuurder H. van Deyk van de Industriebond CNV zou de Belgische staking het bedrijl in Eindhoven kunnen gaan raken als de bevoorrading met de in België gemaakte onderdelen na een dag of drie ophoudt. Het is onwaarschijn lijk dat dan Nederlandse werkne mers tijdelijk in Oevel te werk ge steld worden om de produktie daar aan de gang te houden. De Neder landse bonden hebben het werk in België besmet verklaard. De heer Van Deyk had ook niet de indruk dat in Eindhoven een solida rity tsstaking zou uitbreken. DAF Trucks is een bedrijf dat min of meer dank zij regeringssteun overeind blijft en de werknemers zouden ver moedelijk niet bereid zijn hier het werk neer te leggen. ADR. VOLKER: Dit Nederlands bedrijf gaat samen met de Noorse Aker Groep een volgens Volker uniek werk uitvoeren in opdracht van Norpipe SA te Stavanger in Noorwegen. Met de opdracht is een bedrag gemoeid van ca. 100 min, waarin het aandeel van Volker 50 pet is. SERBADJADI: Heeft in 1977 een winst geboekt van 168.297 (v.j. 1.2 min). Voorgesteld wordt dit resul taat in mindering te brengen van het verliessaldo dat daarna 1,1 min be draagt, zo blijkt uit het jaarverslag. TILBURGSCHE HYP: Bij de TU- burgsche hypotheekbank is de winst voor belasting en reservering vorig jaar met 72 pet toegenomen van ƒ6,55 min in 1976 tot 11,3 min in 1977. Hierbij moet wel rekening wor den gehouden met een eenmalige bate, in verband met de verkoop van het kantoorpand. De voor uitkering beschikbare winst steeg van bijna 983.000 tot 1,62 min. Eerder werd voorgesteld het dividend over 1977 te verhogen van ƒ5 tot 7,05 per certificaat van 50 en van 2,30 tot 3 per aandeel van 50 waarop 10 pet is gestort. Ook voor dit Jaar wordt op een gunstig resultaat gere kend. KON. OLIE: 9 maart in de namid dag zullen de resultaten en het voor te stellen slotdividend van de Koninklijke Nederlandsche Petro leum Maatschappij en van de Maat schappijen der Konlnklijke-Shell Groep over 1977 worden bekendge maakt UNILEVER: gaat dinsdag 7 maart nabeurs de voorlopige cijfers over 1977 bekendmaken, alsmede het voor te stellen slotdividend op de gewone aandelen over 1977. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De dollar heeft het bij het begin van de nieuwe week beter gedaan dan de laatste tijd het geval is ge weest. In plaats van een voort durende daling was er nu eens sprake van een herstel. Dat laatste was met name in Amsterdam nogal aan de forse kant. Bij een wat nerveuze handel met weinig volume ging de waarde van de Ameri kaanse munt nl. met drie cent omhoog tot 2,1960 tegen vrij dag bij het slot 2,1660. Bank papier noteerde 2,14-2,24. Ook elders op de valutamark ten in Europa was het beeld dat de dollar bood beter. Van invloed hierbij was ongetwij feld het nieuws over het voorlopige akkoord in de Amerikaanse kolen- mijnbouw. Voor wat meer onzeker heid zorgde echter de oproep van de „New York Times" aan William Mil Ier om zijn benoeming tot president van het Amerikaanse centrale bank systeem niet aan te nemen. Dit met het oog op bij Textron gepleegde „onregelmatigheden" tijdens de pe riode. waarin Miller dit bedrijf leidde. Teneinde te voorkomen dat de Zwit serse frank nog meer zou stijgen, zoals de laatste dagen voortdurend het geval was naarmate de dollar verder inzakte, hebben de Zwitserse monetaire autoriteiten een aantal besluiten genomen die de toevloed van kapitaal uit het buitenland moeten tegengaan doordat de Zwit serse frank minder aantrekkelijk wordt. Zo is naast de verlaging van de officiële rente met een half pro cent tot één procent en na uitbrei ding van de categorieën van niet ingezetenen, die op deposito's bi) Zwitserse banken een zgn „strafren te" van 40 procent per jaar moeten betalen, nu ook een verbod afgekon digd op de verkoop van Zwitserse effecten aan niet-lngezetenen Voorts is de invoer van buitenlands bankpapier weer gebonden aan een maximum van 20.000 Zwitserse frank per persoon per kwartaal. In West-Berlijn heeft dr Otmar Em- minger. de president van de West- duitse centrale bank, verklaard dat de bank zich zorgen maakt over de daling van de dollar die hij 20 pro cent ondergewaardeerd noemde. De Bundesbank wil een bijdrage leve ren voor het wegnemen van de druk op de munt. maar niet ten koste van de prijsstabiliteit in de Bondsrepu bliek. DEN HAAG De fruitoogst in de negen landen van de Europese Ge meenschap is het afgelopen jaar bij zonder klein geweest namelijk 15,1 miljoen ton. Dit heeft het bureau voor de statistiek van de Europese Gemeenschappen meegedeeld. Vo rig jaar was de oogst 18,3 miljoen ton en het gemiddelde over de Jaren 1972 tot en met 1976 was 17,7 mil joen ton. De produktievermlndering heeft zich in vrijwel alle EG-landen voor gedaan en betreft de meeste hoofd produkten (appels, peren, perziken, sinaasappelen, druiven). De groentenoogst in de Europese Gemeenschap heeft vorig Jaar. vol gens de jongste schattingen 23.7 miljoen ton bedragen tegen 21,3 mil joen in 1976 en 22,6 miljoen gemid deld in 1972-1976 Oorzaak van de slechte fruitoogst was het ongunstige weer in voorjaar en zomer 1977. De groenteteelt werd door dat weer Juist begunstigd en sommige landen hadden zelfs een buitengewoon grote groentenoogst STEENWIJK Nederland telt mo menteel 860 warenmarkten, waaron der 681 weekmarkten, 137 jaarmark ten en 21 selzoenmarkten. een stij ging ten opzichte van 1974 met 16 procent. Dit cijfer steekt wel schril af tegen de daling van het aantal gevesügde detailhandelsbedrijven In 1972 was de Jaaromzet naar fisca le gegevens 1.6 miljard gulden Nu schat men deze op ruim drie miljard Deze gegevens verstrekte mr. D W. Beels. voorzitter van de vereniging van secretarissen van kamers van koophandel In Nederland op de Jaar vergadering van de Centrale vereni ging voor de ambulante handel. Het laatste Jaar zijn er 600 nieuwe kooplieden geregistreerd. ADVERTENTIE Pandbriefbiljetten In coupures van 1.000,- of 10 000.-. Aan toonder. Looptijd 5 jaar Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: opklimmend van 5}h% na twee jaar tot 8% na vijf jaar. Volgens samengestelde interest- (Effectief rendement 0%). Verkrijgbaar bij uw adviseur voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren. Amsterdam, Rokin 74-76.020-24 91 02 Amsterdam. Westeinde 26.020-26 44 00 Amsterdam. Sarphatistraat 1020-25 25 25.1st 41 en 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15