Puccini's opera Tosca opnieuw in première Golden Earring in de echoput Bernstein in Amsterdam Proloog benadert werk en werkloosheid vernuftig Noordhollands Orkest speelt op hoog niveau Organisten buigen zich over kerkelijke liturgie Celloconcert met Raphael Sommer Nieuwe boeken Amerikaanse dirigent leidt vier concerten 'Met je handen in je zakken' bestemd voor jongeren BINNENLAND door Jac. Kort AMSTERDAM Vrijdagavond vond in de Amsterdamse Stadsschouwburg opnieuw de première plaats van de opera „Tosca". Opnieuw, want deze ijzersterke opera van Giacomo Puccini, die geschreven werd in 1900, is de laatste decennia herhaaldelijk in dit theater op de planken gebracht. Ook ditmaal was de enscenering weer toevertrouwd aan gastregisseur Lotfi Mansduri, die voor een nieuwe instudering zorgde en tekende Max Röthnis Berger voor decors en kos tuums. De nieuwe instudering was nodig, omdat voor de voornaamste rollen nieuwe mensen zijn aangetrokken. De titelrol werd thans gedaan door de Amerikaanse sopraan Johanna Meijer. Mario Cavaradossi door de Bulgaarse tenor Michael Svetlev en Scarpia door Donald Mclntyre, een uit Nieuw-Zeeland afkomstige bas. De intrige speelt zich af te Rome in het jaar 1800. De zangeres Floria Tosca en de schilder Mario Cavara dossi beminnen elkaar, maar gera ken in de problemen, doordat de laatste hulp verleend heeft aan de politieke gevangene Angelotti. De politie-officier Scarpia neemt Cava radossi gevangen, maar belooft aan Tosca, dat hij hem zal vrijlaten op voorwaarde, dat de vrouw hem ter wille is. Scarpia schrijft een (waarde loos) vrijgeleide voor de schilder, doch Tosca steekt de politieman dood. Zij meent nu bevrijd te zijn van haar belager en tevens haar ge liefde te hebben gered, maar komt aan het eind van het drama tot de ontdekking, dat Cavaradossi wel de gelijk wordt doodgeschoten. Zij stort zich in wanhoop van de Engelenburg in de diepte. Volle pond Bij een voorstelling, die in wezen door R. N. Degens HAARLEM Van de twee celloconcerten die Dmitri Sjostako- witsj geschreven heeft, is het eerste uit 1959 nog het meest aantrekkelijke. Ondanks de soms eindeloos lijkende herhalingen van een eenmaal gelanceerd thema, biedt het voldoende gelegen heid tot afwisselend fraai zangerig en speels virtuoos spel voor de vertolker van de solopartij, om een uitvoering tot een boeiende aangelegenheid te maken. gedragen wordt door slechts drie personen, komt het natuurlijk wel zeer sterk aan op de zang- en spel- kwaliteiten waarover dezen beschik ken. Welnu, zowel Johanna Meijer als Michael Svetlev gaven op beide gebieden hun rol het volle pond. Voortreffelijke acteurs met schitte rende stemmen. De bas Donald Mclntyre stond qua stem niet op gelijke hoogte, maar zette overigens toch een goede Scarpia op de planken. De kleinere rollen waren bezet door Nederlandse vocalisten: Nico Boer, Hubert Waber, Tom Haenen, Joep Bröcheler. Wim Huysman en Thea van der Putten, zulks met uitste kend resultaat. De muzikale leiding van het geheel berustte bij Kenneth Montgomery, die de voorstelling heel goed in de hand hield en het Omroeporkest voortreffelijk, maar bij ogenblikken te luid, liet spelen. Behalve in Amsterdam (op 27 februari, 1, 8 en 12 maart en 11 april) is „Tosca" te zien in Utrecht op 16 maart. Eindhoven 18 maart, Breda 22 maart, Tilburg 1 april, Schevenin- gen op 3 en 5 april en Rotterdam op 7 april. door W. H. Wolvekamp AMSTERDAM De 47ste jaarvergadering van de Gereformeer de Organistenvereniging vond zaterdag plaats te Amsterdam. Zoals gebruikelijk was er sprake van twee bijeenkomsten: een 's morgens in een der zalen van Krasnapolsky. waar het huishoude lijk gedeelte werd afgehandeld en besprekingen werden gevoerd rond de kerkelijke liturgie, terwijl 's middags in de Waalse Kerk een complete muzikale vesper werd gehouden. Donald Mclntyre en Johanna Meijer in Tosca. Medewerking hieraan verleenden de Mattinencantorij o.l.v. Wim Klop penburg. de organist Piet Wiersma en B. Tobé en Jan Pasveer (schriftle zingen en gebeden). De aanwezige leden lieten zich tijdens deze vesper meermalen in beurtzang horen De landelijke vereniging telt nu meer dan duizend leden. Er zijn 361 donateurs en 177 bijdragende ker ken De verleden jaar afgetreden voorzitter H. K. W. Frenkel vond zijn opvolger in Jan Pasveer. Bij de ge houden bestuursverkiezingen werd herkozen drs J. van Nieuwkoop. Drs K de Jong Ozn stelde zich in ver band met zijn drukke werkzaamhe den als staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen niet herkies baar. Hij werd vervangen door J. Meyster, eindredacteur van het vere nigingsorgaan „Organist en Ere dienst." In de Orgelbouw Advies Commissie werden als nieuwe adviseurs be noemd dr A. J. Gierveld en J D, van Vlaanderen, mede in verband met het overlijden van J. M. Vetter. Het ministerie van CRM geeft voor 1978 9000 gulden subsidie, de Geref. Sy node 5000 gulden. Zestien kandida ten namen deel aan het examen Ker kelijk Orgelspel, waarvan er twaalf het diploma behaalden (één, de heer R. F. E. Lodder „cum laude"). Raphael Sommer, de nu ruim veer tigjarige Tsjechische cellist, speelde het vrijdagavond met het Noordhol lands Philhannonisch Orkest onder leiding van Elyakum Shapirra. Een merkwaardig man deze Sommer. Hij speelt uitstekend cello, wat je dan ook van iemand die zich aan dit concert waagt mag verwachten. Maar hij heeft een paar „tics" die zo sterk de aandacht trekken, dat ze die soms van zijn spel afleiden. Hij snuift niet, en zingt ook niet mee, maar hij trekt gezichten, poseert, wanneer hij een aantal maten rust heeft, met gebogen bovenlichaam en hoofd als de denker van Rodin, en staart bij langzame passages onafge broken door het plafond van de zaal naar de hemel, alsof hij daar de bengeltjes vandaan wil spelen. En aangezien hij dat soms ook werkelijk figuurlijk doet, vergeef je hem die (ongetwijfeld onbewuste) show graag. Maar afleidend is het wel. Aandacht waard Jammer, omdat Sommer voofal door zijn magnifieke toonvorming (hier te bewonderen in het langzame tweede deel en in de uitgebreide solo-ca dens) op puur muzikale gronden aandacht voor zijn optreden waard is. Ook al ontbreekt het hem in de snelle passages wat aan lenigheid en trefzekerheid. Misschien was de nog al trage reactie van het orkest op Shapirra's aanwijzingen daar ook wel schuld aan. Orkest en dirigent waren hoorbaar beter op dreef in het „Concert voor Orkest" van Zoltan Kodaly, dat en kele jaren vóór het gelijknamige werk van Kodaly's vriend en landge noot Bartok ontstond. Zoals in de meeste werken van Kodaly is ook dit Concerto meer rechtstreeks met de Hongaarse volksmuziek verbonden dan dat van Bartok. Kodaly's talloze koorcomposities zijn daar eveneens mooie voorbeelden van. Helaas wor den die nog zeldzamer in ons land uitgevoerd dan zijn instrumentale werken. Wat men daaraan mist, hebben de helaas weinige bezoekers vrijdag avond kunnen horen in de zeer sono re en overtuigend expressieve uit voering door een op ongewoon hoog niveau spelend Noordhollands Phil- harmonisch. Dat trouwens in de be kende Vuurvogel-muziek van Stra- winsky tot slot van dit concert an dermaal bewees tot welke voortreffe lijke ensemble-prestaties het onder iemand als de Israëlische gastdiri- gent Elyakum Shapirro in staat is. Het programma, dat was begonnen met een wat overbodig „gebaar" naar de Nederlandse scheppende toonkunst: de enkele minuten du rende fanfares voor drie trompetten en drie trombones die Otto Ketting bijna een kwart eeuw geleden schreef, was een laatste behoedzame poging de Haarlemse muziekliefheb bers dit seizoen in een serie van drie concerten met goed in het gehoor liggende eigentijdse muziek te laten kennismaken. Een poging die zoals gebruikelijk een nauwelijks halfvolle zaal ople verde, maar die toch ook met in langdurig applaus uitgedrukt en thousiasme werd beloond. door Geert Kistenmaker LEIDEN Tussen twee Ame rikaanse toernees door gaf de Haagse roek-formatie Golden Earring afgelopen vrijdag eer. eenmalig concert voor de Ne derlandse fans. Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlandse band een succes volle serie optredens in Ameri ka gehad, en vol trots werd de groep twee weken geleden door een grote schare fans op Schiphol ingehaald. Het concert had plaats in de Groen oordhal te Leiden, een hal die, zoals wederom bleek, uitermate onge schikt is voor dit soort evenementen. De enorme galm die een dergelijke grote hal van nature bezit zorgt er voor dat het oorspronkelijke geluid nauwelijks te onderscheiden is. Om dit tegen te gaan zet men de verster kers flink wat harder, hetgeen niet alleen de galm vergroot, maar ook het publiek met doofheid bedreigt. Een beter uitgekiende luidspreker opstelling, verspreid door de zaal, lijkt me beter voor het geluid en voor het gehoor van de aanwezigen. Een enkel woord over de verdere entourage. De vermelding „alleen zitplaatsen" op de aankondigingen heeft geen enkele zin als deze zit plaatsen, die uit zeer wankele vis sersstoeltjes blijken te bestaan, wor den gebruik als staanplaatsen. Wie niet wilde of durfde te staan op deze enge klapstoeltjes kon alleen de kui ten van zijn voorbuurman zien. Professionele show In het optreden van Golden Earring zaten alle kenmerken van een pro fessionele show zoals we die alleen gewend zijn van de Amerikaanse topgroepen. Alles was aanwezig: vuurwerk, grote spiegels achter het toneel, acht volgspots, zwaaiende lichtbakken, kortom, kosten noch moeite waren gespaard. Ook de muziek was trefzekerder, hechter dan voorheen. Alle bekende successen werden gebracht, die dan ook door een duizendkoppig publiek uit volle borst werden meegezongen. Toch werd het geen uitzinnig dans feest. De muziek van Golden Earring hinkt op twee gedachten. Enerzijds wil men pretentieus, stemmig georches- treerde muziek, van de andere kant wil men stevige dansmuziek spelen. De combinatie levert noch muziek door Jac. Kort AMSTERDAM De vermaarde Amerikaanse dirigent en com ponist, Leonard Bernstein is in de hoofdstad, waar hij een viertal concerten zal leiden. Op 1 en 2 maart voert hij met het Concertgebouworkest en het Groot Omroepkoor van de NOS de Missa Solemnis van Beethoven uit. Hier aan werken de volgende solisten mee: Monteserrat Cabellé, sopraan, Hanna Schwarz, alt. René Kollo, te nor en Kurt Moll. bas. Op 8 maart geeft hij met hetzelfde orkest opnieuw een concert in het Concertgebouw, waarbij uitgevoerd' zullen worden de Tweede en Derde Symfonie (Eroica) van Beethoven. De baten van dit laatste concert zijn geheel bestemd voor Amnesty Inter national. Leonard Bernstein Zaterdamiddag was er een perscon ferentie in het Amstel Hotel, waarop de maestro, die in achtentwintig jaar niet in Nederland heeft gedirigeerd, allereerst werd ondervraagd over zijn compositorische activiteiten. Na zijn beroemde West-Side-8tory, waarmede hij had gehoopt de stroom van typisch-Amerikaanse musicals op gang te brengen, zijn er geen werken van tijdgenoten ont staan, die hem wat kwaliteit betreft tevreden kunnen stellen. Bernstein blijft er niettemin van overtuigd, dat er plaats is voor ty pisch-Amerikaanse opera's, aange zien de Amerikaanse taal weliswaar van Engelse afkomst is, maar daar van op wezenlijke punten toch is onderscheiden, aldus de dirigent. Amnesty International Een ander punt en zeker niet minder belangrijk op deze persconferentie, was het concert, dat hij op 8 maart geeft ten bate van Amnesty Interna tional. Bernstein gaf reeds eerder in Miin- chen een concert ten bate van deze instelling, die zich. gelijk men weet, beijvert voor het lot en zo mogelijk de vrijlating van allen, waar ook ter wereld, die zich omwille van hun geloof of politieke overtuiging in ge vangenschap bevinden. De gehele opbrengst van dit concert, waaraan allen belangeloos medewer ken. komt aan dit doel ten goede. Ook de zaal wordt gratis afgestaan. Wie. hetzij hij sympathiseert met de doelstelling van Amnesty Internati onal. hetzij omdat hij Beethovens Symfonie II en III, gedirigeerd door deze befaamde Amerikaanse compo nist of dirigent, die hier slechts zel den komt. wil horen, kan, wanneer hij weet, dat op 1 en 2 maart alles uitverkocht is. wellicht nog een kaart bemachtigen voor 8 maart. Het belooft een gedenkwaardig con cert te worden. Leerboek medische sociologie, socia le wetenschappen toegepast in de gezondheidszorg, onder redactie van dr C. W. Aakster en prof. dr G. Kuiper. Uitg. Wolters-Noordhoff/ Van Loghum Slaterus. 282 blz. - 37.50. Vier boekjes van Elsevier te Amster dam: Kies uw auto 1978, KNAC auto- jaarboek met foto's en technische gegevens van 270 personenauto's (246 blz. - 8.50); Kies uw motor 1978, KNMW motorjaarboek met foto's en technische gegevens van ca 200 mo dellen met toer- en wedstrijdkalen der (256 blz. - 8.90); Kies uw cara van 1978, met foto's, tekeningen en gegevens van ca 150 toerc ara vans en vouwwagens (190 blz. - 10.90); Kies uw zeilboot 1978 m.m.v. KNWV met foto's en tekeningen en gegevens van ca 200 zeilboten tot 9 meter (240 blz. - 10.50). Bij uitgeverij Teleboek te Amster dam verschenen: Spiegel van onze tijd, de mens in de samenleving door prof. H. van Praag (270 blz - 24.-) en Het nieuwe paradijs, streekroman van M. van Goeree (247 blz. - 18.90). Hoe veilig is veilig?, onze hang naar geborgenheid en de beloning van het durven wordt beschreven door S'Shapiro en H. Ryglewicz. Uitg. Bruma, Utrecht. 198 blz. - 18.90. Wetenschap en ideologiekritiek, op- Stellen van L. Althusser, T. de Boer, P. K. Feyerabend, H. Kunneman, G. Radnitzky en A. C. Zijderveld. red. H. Kunneman, uitgave: Boom, Mep- pel, 220 blz. - 25.-. Fata Morgana door Hans Herlin. Uitg. Bruna, Utrecht, 285 pag. 24,90. In Wenen gesitueerde spe lende roman. Oesters, roman van Kees Pronk, spelend in Yerseke. Uitg. Opus 2. Kortgene. 167 blz. - 23.75. Cameratest 1978. Jan Vorst vervaar digde een serie tests van reflexca mera's en objectiefseries. Verder een marktoverzicht van alle leverbare camera's, objectieven en diaprojec toren. Uitg. Born, Amsterdam. 220 blz. Geen prijsopgave. voor de „body", noch voor de „mind" Kenmerkend is dat slechts door dynamiekverschillen rustige stukken van climaxen worden on derscheiden. Een goed voorbeeld hiervan is het bekende „Radar Love", waarvan zelfs uitvoeringen van drie kwartier geen uitzondering zijn. De verrichtingen van de muzikanten op het toneel waren niet echt interes sant. De groep bezit geen ware to neelpersoonlijkheid. Naar Neder landse maatstaven gemeten heeft Golden Earring de absolute top be reikt, maar op Amerikaans niveau is alleen bekendheid bereikt. Inhoude lijk wordt de groep door vele colle ga's geëvenaard. In zijn openingswoord memoreerde voorzitter Jan Pasveer dat liturgie en kerkmuziek levende zaken zijn. Hij noemde o m. de oecumenische liturgische handreiking „De eerste dag" (helaas wat hoog in prijs), ter bestrijding van allerlei liturgische wanorde en willekeur, de uitgave „Onze Hulp", vermeldende diverse vormgevingen voor de orde voor de eredienst, het verschijnen van het „Compendium" bij het liedboek en de oprichting van de Interkerkelijke Kerkmuziekschool te Utrecht, waar ook de Gereformeerde Kerken ver antwoordelijkheid willen dragen Verder een eigen begeleidingsbundel bij de psalmen De GOV is als lid toegetreden tot de Mitteleuropaische Kontakte Evan- gelischer Kirchenmusik. met als voorzitter dr Willem Mudde. Laatst genoemde. als gast ter vergadering aanwezig, hield een levendig plei dooi voor samenwerking op litur gisch gebied in grotere kerkelijke verbanden, zij het met behoud van eigen identiteit. Bachwerken Tijdens de 's middags gehouden ves per speelde de organist Piet Wiersma enkele Bachwerken: Praeludium en fuga in C gr. (Peters Band II no 1), de eerste Trio-sonate in Es. Vater unser im Himmelreich (met de stereotiepe jamba-versvoet in de omspelende stemmen). „Wer nur den lieben Gott lasst warten" (een der zgn. Schubler- koralen) en Preludium en Fuga in a kl (Peters Band n no 8). Daar het orgel in de Waalse kerk een halve toon te hoog staat, moest men zich. ook zonder in het bezit te zijn van absoluut gehoor, wel even instellen op het daardoor veranderde klank beeld dezer composities. Wiersma speelde technisch zeer be heerst in evenwichtige tempi en met, doorgaans goed gekozen registraties Slechts het langzame middendeel van de Trio-sonate leek ons in dit opzicht minder geslaagd. Als Canti- cum klonk in de Vesper Montever di's Magnificat voor twee vierstem mige koren, solisten, strijkinstru menten en basso-continuo. De Mat- tinen-cantorij onder Wim Kloppen burg maakte hiermee een goede beurt De belangstelling voor deze jaarvergadering was groot. Een scène uit de nieuwe Proloog-produktie „Met je handen in je zakken". Simpkins Je vraag om opslag wordt afgewezen, maar in de stafbespreking was die vraag een groot suc ces: „er werd hartelijk om gelachen." door André Rutten UTRECHT De nieuwe, ge slaagde produktie van Proloog „Met je handen in je zakken' zaterdag in het volle jongeren centrum Rasa in Utrecht ge speeld, is bestemd voor wer kende en werkloze jongeren. De produktie is heel eenvoudig, maar wel vernuftig van opzet. De jonge acteurs die erin meespelen, lijken niet zo zeer een rol als wel zichzelf te spelen, waarbij zij zich inleven in de situaties waarin wer kende en werkloze jongeren verke ren. Zij treffen elkaar in de kleine garage van een wat oudere werkge ver. die als monteur een vaste baan heeft bij de plaatselijke vleeswaren- fabriek Vlegro (negentig man perso neel). maar in zijn vrije tijd graag aan auto's knutselt en daarmee iets bij verdient. Zijn schoonzusje, dat op dezelfde fabriek werkt, brengt hem daar be zoekjes. samen met haar vriendin, en die heeft weer een jongen op sleep touw. die min of meer permanent werkloos is, omdat hij best wil wer ken maar niet tegen de bemoeizucht van bazen kan. Maar wie je er als toeschouwer het eerst ziet binnenkomen is Gerard, een jongen die er niet tegen kan dat hij niets te doen heeft en komt kij ken of hij niet wat klusjes kan doen. Deelgenoot Je krijgt een aantal ontmoetinkjes in die garage te zien. waarin je ieders eigen geaardheid, met humor uitge werkt en met humor gespeeld, leert kennen en ook deelgenoot wordt van hun lotgevallen, met als centrale ge gevens er In: het dreigend ontslag van vijftien man bij de fabriek, de staking die daaruit ontstaat, de ac ties die er voorbereid worden om „de mensen" aan de staking te laten deelnemen. Dat is allemaal heel eenvoudig, heel menselijk uitgewerkt: eigenlijk kij ken ze allemaal erg onwennig tegen acties op, ze zijn er bang voor. maar merken wel dat ze onvermijdelijk zijn, moedigen elkaar dus aan. doen het, ondergaan er de spanning van en zijn opgelucht als ze het er goed van afgebracht hebben. Het aantrekkelijke van die menselij ke benadering is. dat zij ruimte biedt zowel voor bewuste kwinkslagen als voor uit de situaties ontstaande grappige effecten. Dat maakt alles herkenbaar en overtuigend. Je hebt de indruk dat het echt is wat Je die mensen daar ziet doen. Opmerkelijk was. dat je de zaal lang zamerhand op temperatuur voelde komen, bij het spel betrokken raken, waardoor ook de liedjes, die de sce nes afsloten, meer instemmende re acties kregen Ook die liedjes wer den door de spelers goed „voorgedra gen" en van een verrassende mimiek een soort knipoogjes naar de zaal voorzien, wat een animerend ef fect had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7