Politiek tumult Jblijft in China Hoe de Sowjet-autoriteiten een kind gebruiken om de moeder te straffen Voorlopig akkoord in mijnstaking VS OAE steunt Canarische bevrijdingsbeweging Patriottisch Front wil oorlog Rhodesië tot einde bewind-Smith Acht mensen geëxecuteerd in Hangtsjou Studenten en politie botsen in Italië h|Moskou: Washington Tbo' Jreuk tussen Egypte :n Cyprus een feit Oud-premier Gandhi wint stembusstrijd in staat Karnataka Spanje reageert verbijsterd Vijftien doden bij rampen in 'In Oeganda vormt zich nieuw verzet' Indonesië blijft bang voor China Israël India biedt Vietnam kerntechnologie aan MAANDAG 27 FEBRUARI 197B BUITENLAND T rouw/Kwartet PEKING (AFP, Reuter, UPD De Chinese premier en partijlei der Hoea Kwo-feng heeft gisteren het vijfde nationale Volkscon gres geopend met te zeggen dat de Chinese Volksrepubliek er beter voorstond dan verwacht mocht worden, maar dat het politieke tumult nog lang niet voorbij is. Zijn woorden werden onderstreept door muurkranten in Hangtsjou, de hoofdstad van de zuidelijke provincie Tsjekiang, waarin stond dat dertien cellen van contra-revolutionairen waren opgerold en acht leiden de figuren waren terechtgesteld. Volgens getuigen die de inhoud van de muurkanten meedeelden aan het Franse persbureau AFP. telden de dertien cellen 32 leden, van wie dege nen die niet geëxecuteerd werden rijn veroordeeld tot langdurige ge vangenisstraffen. De oudste ter dood gebrachte was 52 jaar en de jongste 1. De 32 mannen waren ervan be schuldigd dat zij zich aan contra revolutionaire activiteiten te buiten waren gegaan en politieke propagan da hadden verspreid met als doel de ondermijning van het socialistische systeem. Zij werden volgens de muurkranten gedreven door „diepe ontevredenheid over het centraal co mité van de Chinese communisti sche partij, geleid door voorzitter Hoea Kwo-feng". Nationale eenheid Het hoofdthema van de drie en een half durende rede van premier Hoea was de noodzaak van nationale een heid en politieke stabiliteit om de ontwikkelingsplannen van China te verwezenlijken die het land aan het eind van deze eeuw tot een machtige ^industrialiseerde grote mogend- leid moeten maken. De invloed van sen ge- lers die 'en. ter. eld. ROME (Reuter) In Rome zijn dan zaterdagavond ruim dertig linkse studenten aangehouden in de loop van de ergste gevechten die tot dus ver dit jaar hebben plaatsgehad tus sen studenten en de politie. Honderden linkse studenten had den een verbod genegeerd en waren aan een mars begonnen om onder wijshervormingen op grote schaal te eisen. Op hun weg vielen ze met benzinebommen auto's, winkels en autobussen aan. De politie greep daarop naar traangasbeschietingen. De aangehouden studenten zullen worden bekeurd wegens bezit van boden wapens, waaronder pisto- aldus de politie. neens op zaterdagavond hielden igeveer 10.000 linkse personen, on der wie studentenleiders uit Frank rijk en West-Duitsland, een vreedza me betoging in het sportpaleis tegen de verbanning vorige week van een linkse stemmingmaker uit Rome naar het afgelegen eiland Linosa in ^..de Middellandse Zee. De verbanning ^^-had plaats aan de hand van een onderd jaar oude wet, die de rege ring toestaat iemand alleen reeds onder de verdenking van een straf- ovbaar feit te interneren. en di ton vervalst ons beleid main Hoorn van Afrika ™,MOSKOU, WASHINGTON (UPI. 1 Reuter) Zonder in details te tre- den heeft de Sowjet-Unie de Vere ngde Staten ervan beschuldigd het Russische beleid in de Hoorn van 0» Afrika verminkt weer te geven. Het j. officiële Russische persbureau Tass, dat de Russische beschuldiging be- t kendmaakte, reageerde hiermee op ^~»n waarschuwing van het Ameri- ministerie van buitenlandse :en dat het Russische beleid in de loom van Afrika de betrekkingen ?n de twee landen zou kunnen schaden. Eerder had een Amerikaanse rege- ingsfunctionaris te kennen gegeven naiidat de VS overwegen de strijd in de ;hrij Hoorn van Afrika tussen Ethiopië p eden Somalië aanhangig te maken bij an dde Veiligheidsraad van de Verenigde adu (aties. De functionaris zei dat de kop cgering-Carter gelooft dat Afri- d vj^aanse kwesties geregeld moeten worden door de Afrikanen. „Maar rate laar de kwesties in de Hoorn zo Or ngewikkeld zijn en partijen buiten Z^Afnka daarbij betrokken zijn, is het soms nodig deze te behandelen in orums die breder zijn en buiten fcfrika reiken." ■volg)ndertussen heeft de Somalische ainister van informatie Abdoelkas- an Hassan een beroep gedaan op VS om geen militair materieel ld- 1 an Ethiopië te leveren. Washington va ad ver eden week bekendgemaakt ■v°1 iet-dodelijk materieel naar Addis ot- ibeba te zullen sturen. Hassan zei lat Somalië met stomheid is gesla- kre en door de „dubbelzinnigheid van {we%et beleid van de regering-Carter" 'at betreft het conflict in de Hoorn an Afrika. De minister wees erop 'chl- at Carter beloofd had noch Ethio- 1 noch Somalië wapens te leveren an e olang deze beide landen in een oor- iso< og verwikkeld zijn. ie. 'AIRO, LARNACA (UPI, Reuter) )e breuk tussen Cyprus en Egypte s gisteren een feit geworden door iet vertrek van de Cyprische am- •assadeur uit Cairo en van de Egyp- ische ambassadeur uit Larnaca. Egypte verbrak de betrekkingen na iet Cyprische Tiptreden tegen de Igyptische commando-actie op het liegveld van Larnaca. Daarbij lie- vijftien Egyptenaren het leven. de radicalen is nog diep geworteld en er zullen nog meer zuiveringen nodig zijn om die uit te roeien en „dat is de eerste taak voor het volk van ons land". Hoea Kwo-feng had het over de zogenaamde „bende van vier", onder leiding van Mao Tse-toengs weduwe Tsjiang Tsjing die in okto ber '76 gearresteerd werd. De premier diende ook een ontwerp in voor een economisch tienjaren plan waaraan al in 1975 was begon nen en dat op het vierde Volkscon gres door de overleden premier Tsjoe En-lai was voorgelegd. Een van de voornaamste zaken hierbij is het op hoger peil brengen van de technologie van het land. „Daartoe moeten intellectuelen en technici een grotere rol spelen en de basis van de regering worden verbreed." Hoea beloofde het Chinese volk „een nieuwe opbloei van de cultuur" door een eind te maken aan de cul tuurpolitiek van de „bende van vier". Hij eiste ook modernisering van de strijdkrachten, die „alle voorbereidingen moeten treffen voor de bevrijding van Taiwan". Buitenlandse reis Wat de buitenlandse politiek betreft herhaalde premier dat China tegen de alleenheerschappij van supermo- gendheden zoals de Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie is. Hij noem de de Sowjet-Unie de gevaarlijkste. „China zelf zal nooit naar hegemo nie streven," aldus de premier. Di plomatieke kringen in Peking zei den gisteren dat Hoea hoogstwaar schijnlijk dit jaar zijn eerste buiten landse reis zou ondernemen. Hij zou onder meer naar Joegoslavië gaan om het bezoek te beantwoorden dat president Tito vorig jaar aan Peking heeft gebracht. Hij heeft verder een uitnodiging van de Franse president Valery Giscard d'Estaing aanvaard om naar Parijs te komen. Waarnemers menen dat de rede van Hoea, vergeleken met de standpun ten op het elfde partijcongres dat in augustus vorig jaar gehouden werd, hoegenaamd geen nieuws heeft op geleverd. NEW DELHI (Reuter. AF) De vleugel van de Indiase Congrespar tij, die achter oud-premier Indira Gandhi staat, stevent af op een overwinning bij verkiezingen in de zuidelijke deelstaat Karnataka. Zaterdag zijn in vijf Indiase deelsta ten verkiezingen begonnen voor nieuwe deelstaat-parlementen, en hoewel de definitieve uitslagen nog wel even op zich zullen laten wach ten was gisteravond duidelijk dat de nieuwe Congres-partij van mevrouw Gandhi in Karnataka de overwin ning zou behalen. Van de 84 zetels die tot gisteravond zijn toegewezen, gingen er 52 naar de Gandhi-aan- hangers. De regerende Janata (volks)partij van premier Morjarji Desai kreeg er 28 terwijl de oude Congrespartij slechts één zetel vero verd bleek te hebben. De verwach ting is wel dat de oude Congrespar tij het in de andere vier staten beter zal doen. In de deelstaat Karnataka heeft Indira Gandhi na de splitsing in de partij het hele bestaande par tijapparaat kunnen overnemen om dat de leider van de partij in de staat, Devaraj Urs, een van de ver trouwelingen van mevrouw Gandhi is, die nauw betrokken geweest zou zijn bij de scheuring in de partij. Van een medewerker MADRID „Wij leveren het materiaal voor de gewapende acties. Wapens, bommen, explosieve stoffen, etc. De mikpunten van onze acties zijn militaire en economische objecten van Spanje op de Canarische eilanden. De gewapende groepen, stoottroepen zoals wij ze noemen, zijn vrij hun acties zo uit te voeren zoals zij dat willen. Wij geven alleen enkele algemene richtlijnen. Als de actie eenmaal volbracht is stellen de groepen ons ervan op de hoogte en dan eisen wij vanuit Algiers de actie op." eigenschappen van de eilanden die typisch Spaans zouden zijn. WAVERLY, YOUNGSTOWN (Reu ter, UPI) In het Amerikaanse Wa- verly, in de staat Tennessee, zijn vrij dag negen mensen om het leven geko men en werden meer dan vijftig ande ren zwaar gewond, toen een tank wagon met 75.000 liter vloeibaar pro- paangas ontplofte. De wagon maakte deel uit van een goederentransport van 24 wagons dat woensdag was ont spoord. De ontploffing deed zich voor toen arbeiders bezig waren de pro paan over te pompen in tankwagens. De wagon ontplofte midden in het centrum van Waverly, waardoor bijna twintig gebouwen in de buurt volledig met de grond gelijk gemaakt werden (zie foto). Een tweede eveneens met propaangas geladen wagon ontplofte niet en de brandweer was voortdu rend bezig deze nat te houden om een tweede ontploffing te voorkomen. Pas gisteren slaagden deskundigen erin het gas over te pompen in tankwa gens, zodat de ongeveer 2000 inder haast geëvacueerde mensen naar hun woningen terug konden keren. Wat precies de oorzaak was van de ontplof fing is nog niet bekend. Wel waren op enige afstand mensen met snijbran ders bezig aan de andere ontspoorde wagons. Gisterochtend deed zich een nieuwe ramp voor met een ontspoorde vracht- trein. In Youngstown, in de staat Flo rida, kwamen zes mensen om en wer den er ongeveer twintig ziek, nadat zij chloorgas hadden ingeademd dat uit een lek kwam van de ontspoorde trein. De meeste doden waren passe rende automobilisten. De ongeveer 300 inwoners binnen een cirkel van 16 kilometer van het ongeluk zijn geëva cueerd. WASHINGTON (Reuter, AP) Aan de langste staking in de Amerikaanse kolenindustrie komt mogelijk binnenkort een ein de nu de onderhandelaars van de vakbonden der stakers en die van de mijndirecties in het geheim een voorlopig akkoord hebben bereikt. Dit werd het afgelopen weekeinde meegedeeld door president Jimmy Carter. De mededeling over het akkoord, dat nog goedgekeurd moet worden door de verenigde mijnwerkersbond, werd gedaan twee uur voordat presi dent Carter via de televisie zou be kendmaken welke maatregelen de regering zou nemen om aan de sta king, die nu al ruim tachtig dagen duurde, een eind te maken. De voorlopige overeenstemming tus sen de mijndirecties en de onderhan delaren van de vakbonden komt aan bijna alle eisen van de mijnwerkers tegemoet. De werkgevers hebben de boeteclausules bij wilde stakingen en de produktiviteitsgaranties laten vallen. In de looptijd van het ak koord (drie jaar) zullen de lonen met LONDEN (Reuter) In Oeganda vormt zich momenteel een opposi tiebeweging tegen het bewind van Idi Amin. Leden van de beweging zijn afkomstig uit Amins bewind. Dit heeft de voormalige Oegandese leider Milton Obote verklaard in een vraaggesprek met de BBC. Obote werd in 1971 door een staatsgreep van Amin omvergeworpen. Het be lang van de nieuwe oppositie in Oe ganda is, aldus Obote, het feit dat zij niet steunt op slechts een godsdien stige groep of stam maar dat zij op brede lagen in Oeganda kon terug vallen. Volgens de Oegandese radio heeft Amin bij de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties een klacht ingediend wegens het door Obote aan de BBC toegestane vraaggesprek. 2,40 dollar per uur worden verhoogd, hetgeen een stijging inhoudt van 38 procent. Functionarissen van de vakbond proberen nu het voorlopige akkoord aan de leden „te verkopen". Deze campagne kan een dag of tien duren. Als de mijnwerkers de over eenkomst goedkeuren, zal het nog wel drie weken duren voordat de steenkolenproduküe normaal is. President Carter liet weten dat hij hoopte dat de mijnwerkers het voor beeld van de onderhandelaars zou den volgen en het akkoord zouden onderschrijven. „Daarmee is niet al leen het nationale belang gebaat, maar ook dat van uw gezinnen. Mocht u zich er niet achter stellen dan zal ik drastische maatregelen moeten nemen die al door mij waren voorbereid." Volgens functionaris sen had de president voorbereidin gen getroffen voor het uitvaardigen van een bevel tot hervatting van het werk gedurende een afkoelingsperio de. De president kon de stakers dwingen aan het werk te gaan vol gens de Taft-Hartley-wet, die stamt uit de Eerste Wereldoorlog en de president de bevoegdheid geeft in te grijpen als de nationale veiligheid van het land in gevaar komt. De langdurige staking heeft in tal van staten tot ernstige moeilijkhe den geleid. Duizenden arbeiders moesten naar huis gestuurd worden daar de elektriciteitsvoorzieningen vanwege de sterk slinkende kolen- voorraden afgesneden werd. Gouver neurs van verschillende staten had den gezegd dat er een economische chaos dreigde, tenzij de staking beëindigd en de kolenproduktie spoedig hervat zou worden. JAKARTA Indonesië is voorzich tig bij pogingen tot normalisering van de betrekkingen met China „omdat Peking niet zijn verlangen heeft opgegeven tot inmenging in de binnenlandse betrekkingen van het land". Dit heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Mochtar Koesoemaatmadja, zater dag meegedeeld. Hij zei dat de communistische par tijvoorzitter Hoea Kwo-feng eind vorig jaar een ontmoeting had ge had met verbannen Indonesische communistische leiders in China. Indonesië, dat een grote Chinese ge meenschap heeft, is ook bezord over recente stappen van Peking tot het vestigen van nauwere banden met overzeese Chinezen, zei hij. Aan het woord is Antonio Cubillo, secretaris-generaal van de MPAIAC. de onafhankelijkheidsbeweging van de Canarische Archipel. De MPAIAC gelooft dat de Canari sche Archipel een Europese kolonie in Afrika is. De oorspronkelijke be woners van de Canarische eilanden horen tot het Guanchevolk. Een volk verwant aan de Berberbevolking van Noord-Afrika. Exotisch Hoewel de wat exotisch aandoende theorieën van Antonio Cubillo slechts gehoor vinden bij een min derheid van de anderhalf miljoen Canariërs kreeg de MPAIAC de sym pathie van een groot aantal Afri kaanse landen. Algerije bood onder dak aan de MPAIAC en voorzag tot voor kort Cubillo van een uur zend tijd per dag op de Algerijnse radio. Ook Libië. Tanzania, Angola en Mo zambique steunen de MPAIAC. De Organisatie van Afrikaanse Een heid (OAE) heeft dit weekeinde in de Libische hoofdstad Tripoli besloten de MPAIAC te steunen. Ook besloot de OAE een onderzoekscommissie naar de Canarische Archipel te stu ren om ter plaatse de situatie te bestuderen. 47 Afrikaanse landen stemden voor, twee landen, Marokko en Mauretanië, stemden tegen. Voor Afrika vormt de Canarische Archipel ondubbelzinnig een kolonie en het is te verwachten dat de Afrikaansen landen de Canarische kwestie voor zullen leggen aan de dekolonisatie commissie van de Verenigde Naties. Spaanse regeringsfunctionarissen reageerden gisteren met verbijste ring op de uitspraken van de confe rentie van ministers van buitenland se zaken van de OAE in Tripoli. Van uiterst links tot uiterst rechts protes teerde men gisteren in Spanje tegen de „beslissingen van Tripoli". Voor de Spanjaarden is het Afri kaanse karakter van de Canarische eilanden een lachertje en is de MPAIAC een terroristische club. Commentaren wijzen erop dat de OAE kennelijk alleen gekeken had naar de geografische ligging van de Canarische eilanden, op 115 km af stand van de kust van West-Afrika en op meer dan 1000 km afstand van de zuidkust van Spanje en niet naar de sociale, culturele en taalkundige Visakkoord Aan te nemen valt dat de Afrikaan se landen bij hun beslissing meer argumenten hebben laten meespe len dan de opvattingen van de MPAIAC over de Afrikaanse her komst van het Guanchevolk Enkele dagen voor de „beslissing van Tripo li" ratificeerde het Spaanse parle ment het visakkoord tussen Spanje en Marokko. Dit visakkoord bete kende de Spaanse erkenning van de Marokkaanse soevereiniteit over de wateren van de westelijke Sahara. Een groot aantal Afrikaanse landen legde deze ratificering uit als een goedkeuring van het Drielandenak- koord van november 1975 waarbij de Spaanse Sahara verdeeld werd tussen Marokko en Mauretanië Volgens de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Marcelino Ore- ja droeg Spanje in november 1975 niet de souvereiniteit van de Sahara over maar slechts het bestuur van het gebied. Algerije en Libië vinden deze stelling echter een aanfluiting. „Concessies doen op het gebied van de ontginning van grondstoffen of het verlenen van visrechten is geen kwestie van beheer maar van soeve reiniteit", zeggen zij. Verschillende Spaanse pogingen om besluiten van de OAE ten aanzien van de Canarische eilanden te voor komen mislukten. Wel slaagde de Spaanse socialistenleider Felipe Gonzalez, die het grotendeels met de Algerijnse kritiek op het Spaanse beleid in de westelijke Sahara eens is. erin tijdens een bezoek aan Al giers, de Algerijnse autoriteiten er toe te bewegen de zendtijd van de MPAIAC in te trekken. Hiermee hoopte Algerije steun te vinden bij de publieke opinie in Spanje in z'n strijd tegen het visak koord tussen Spanje en Marokko. Het heeft niet mogen baten. Het Spaanse ministerie van buitenland se zaken heeft gisteren als reactie op de „besluiten van Tripoli" een harde verklaring uitgegeven waarin Alge rije verantwoordelijk wordt gesteld voor het „ongelooflijke initiatief van de OAE". Tevens wordt gesteld dat er „in deze omstandigheden geen sprake van kan zijn dat de Spaanse ambassadeur naar Algiers terug keert". LOESAKA, MAPEOTE (AFP, Reuter) Het Patriottische Front van Rhodesië heeft gisteren beloofd „tot het einde" oorlog te voeren totdat afgerekend is met het blanke minderheidsbewind. Het front stelt Groot-Brittannië verantwoordelijk voor de vernietiging die het veroorzaakt. Dit werd gesteld in de Stem van het Volk van Zimbabwe, het officiële or gaan van de vleugel van het Patriot tische front die onder leiding staat van Josjua Nkomo. In het orgaan werd ook voor de eerste keer de Verenigde Staten aangevallen van wege steun aan de interne regeling die de Rhodesische premier Ian Smith met een aantal zwarte leiders overeen is gekomen. Eerder hadden leiders van het Patri ottisch front elke deelneming aan het overleg tussen de regering-Smith en ln Rhodesië gevestigde nationa listische groeperingen van de hand gewezen. In een verklaring op een persconferentie in Mapoeto zeiden Nkomo en Robert Mugabe dat zij Engeland en de Verenigde Staten nadrukkelijk laten weten dat zij niet zullen deelnemen aan onderhande lingen met het blanke bewind in Rhodesië. Britse functionarissen gaven vrijdag te kennen dat Engeland opnieuw zou proberen de twee guerrillaleiders te overreden mee te werken aan een vreedzame regeling. Nkomo en Mu gabe verklaarden opnieuw dat over leg alleen kan plaatsvinden tussen Engeland, als de koloniale mogend heid en het patriottisch front als de werkelijke vertegenwoordiger van het volk van Zimbabwe. „Voor een dergelijk overleg staan wij open." aldus de twee leiders. Zij beschuldig den echter de Britse regering ervan steun te verlenen aan de door hen afgewezen interne regeling van het conflict. De Rhodesische zwarte nationalisti sche leider Ndabaningi Sithole heeft ondertussen een beroep gedaan op de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) en de Verenigde Naties met hun oordeel te wachten op het resultaat van de ln Salisbury plaats vindende besprekingen voor een in terne regeling tussen blank en zwart. Sithole leidt de Afrikaanse Nationa le Raad (ANC), een van de drie zwar te groeperingen die met premier Smith over een dergelijke regeling onderhandelen. Sithole was niet zelf op de OAE- vergadering van ministers aanwezig. door Henk Wolzak Toen in Leningrad Misja Woitsjanski zaterdag twaalf jaar werd, begon in het westen een internationale campagne met het doel de Sowjetautoriteiten te bewegen om Misja toestemming te geven om zich bij zijn moeder in Londen te vervoegen. Zijn moeder dr. Marina Woitsjanska- ja is een 42-jarige Russische psychia ter die dertien jaar lang in psychia trische ziekenhuizen in Leningrad heeft gewerkt. In 1973 had dr. Woits- janskaja ontdekt dat (politieke) dis sidenten in haar inrichting werden opgenomen en daar gewelddadig werden behandeld met gevaarlijke doses drugs om hen te „genezen" van hun „ziekte". Omdat zij trachtte te protesteren tegen deze behandelin gen waaraan gezonde mensen wer den onderworpen, en omdat ze pro beerde sommige patiënten te helpen, werd ze geschaduwd door de KGB (Russische veiligheidspolitie), gene geerd door haar collega's en tenslot te gedegradeerd in rang. In 1975 be sloot zij met haar zoontje, Misja, en haar moeder te emigreren naar het westen. van Misja's vader, Jewgeni Woits janski, van wie ze al twee jaar ge scheiden leefde. Toen zij in 1975 be sloot te emigreren, bezwoer haar ex- man dat hij zou toestemmen dat Misja met haar mee zou mogen. Hij zei. dat Misja enkele maanden later zou kunnen komen, zodra zij een baan en een woonplaats had gevon den. Dat hij zijn toestemming ogen schijnlijk zo gemakkelijk gaf. is niet verwonderlijk daar hij nooit veel in teresse in het kind had getoond. Chantage In 1974 scheidde dr. Woitsjanskaja De moeilijkheden begonnen toen dr. Woitsjanskaja in het westen begon te vertellen over het Russische mis bruik van de psychiatrie; de Russi sche autoriteiten begonnen Misja te gebruiken als chantagemiddel om haar het zwijgen op te leggen, of om haar te straffen als ze niet zweeg. Haar ex-man die zich in een uiter mate kwetsbare positie bevindt (hij is niet alleen Jood, maar werkt als militair technicus op een fabriek die uiterst belangrijk is voor de veilig heid) bezweek al snel (en begrijpe lijk) voor de druk van de Sowjet autoriteiten. Enkele weken na het vertrek van Marina Woitsjanskaja uit de Sowjet-Unie. trok hij zijn per missie om Misja te laten emigreren in en stond een gerechtelijke proce dure toe om dr. Woitsjanskaja als nog alle moederlijke rechten te ont nemen. Als de Sowjet-autoriteiten erop ge staan hadden Misja onder voogdij te stellen van zijn vader, dan zou alle hoop om Misja naar het westen te krijgen ijdel zijn geweest. Echter, na een protestcampagne in het westen, bedachten zij zich en besloten niet verder te gaan met hun voornemens Maar het proces kan elk moment worden hervat. De Sowjet-autoriteiten hebben me vrouw Friedlender (Misja's oma) ver telt. dat haar dochter een anti-Sow- jetelement is en dat zij gestraft moet worden. Deze stellingname maakt duidelijk dat het gevecht om Misja en zijn moeder te herenigen niet een Misja Woitsjanki simpele zaak van „touwtje trekken" is. Het is een strijd voor het alge meen menselijk recht, dat deze jon gen uit Leningrad wordt herenigd met zijn moeder ln Londen. Marina Woitsjanskaja gaat echter door met haar campagne tegen het misbruik maken van de psychiatrie om politieke redenen. Afgelopen au gustus heeft ze hierover gesproken tijdens het internationale congres over de geestelijke gezondheid ln Vancouver in Canada en op de bij eenkomst van de W.P.A. (Wereld Psychiaters Associatie) in Honoloe- loe op Hawai. Ter gelegenheid van Misja's verjaar dag wordt nu alom actie gevoerd. In Londen heeft de voorzitter van het comité „Laat Misja Gaan", de be kende toneelschrijver Tom 8top- pard, op een persfoncerentie gespro ken. Demonstraties worden georga niseerd. De actie voor Misja wordt ondersteun door vele internationale bekende persoonlijkheden, zoals de violist Yehudi Menuhln. de zangeres Joan Baez, de schrijvers Noam Chomsky. I F. Stone. Iris Murdoch en Arthur Miller. Als u wilt helpen, schrijft dan een briefje naar het Algemeen Diako- naal Bureau van de Gereformeerde Kerken, postbus 2211, Leusden Vervolg van pagina I Naar van welinge lichte zijde verluidt heeft Owen een reeks „voorstellen" vanuit de Jor daanse hoofdstad Amman naar Je ruzalem meegebracht. Een van de voorstellen zou de mogelijkheid in houden van gebiedsruil tussen Jor danië en Israël. Dit idee, dat voor de eerste keer ter sprake wordt ge bracht, zou volgens kringen in Jeru zalem hoofdzakelijk gebieden be treffen die voor de Joden enerzijds en voor de moslims anderzijds van grote religieuze waarde zijn met andere woorden, ook het oostelijk deel van Jeruzalem. Naar verluidt zou de leiding ln Jeru zalem nu ook de mening zijn toege daan dat slechts een toetreding van Jordanië tot de Israëlisch-Egypti- sche vredesbesprekingen serieuze voortgang mogelijk zou maken. Owen schijnt in het gesprek met Dajan te hebben gewezen op de schadelijke uitwerking van de Israë lische politiek van nederzettingen op de vredesinspanningen. NEW DELHI - India heeft Vietnam studiemogelijkheden aangeboden voor geleerden, ondermeer op het gebied van kernenergie. Dit is be kendgemaakt door een woordvoer der van het Indiase ministerie van buitenlandse zaken. Het aanbod is een antwoord op een verzoek om studiefaciliteiten dat de Vietnamese premier Pham Van Dong zaterdag deed aan zijn Indiase ambtgenoot De«ai.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5