PR in beroep tegen litbreiding UC-fabriek Drie fietsers bij aanrijding gedood Brut# Acties op komst in kartonindustrie Diabeet een chemische bedrijfsleider Welzijn staat centraal op congres van RPF Cabinet heeft kernenergiewet overtreden' Kritiek Aantjes op ëf (samenwerking PvdA en CPN ■s SGP-leider Abma vindt beleid van kabinet onduidelijk Zoning in Den Haag uitgebrand ""Han bekent moord Februaristaking herdacht Veel slachtoffers in verkeer Patiënt moet voor deel energiehuishouding lichaam zelf regelen Fleurop voor.. NDAG 27 FEBRUARI 1978 'an onze parlementsredactie IIJMEGEN De PPR zal in beroep gaan tegen uitbreiding van de ultracentrifugefabriek in Jmelo. Binnen het partijbestuur wordt gewerkt aan een beroepschrift, waarover de Raad van Itate zich zal moeten buigen. „Met de uitbreiding in Almelo heeft het kabinet de kernenergiewet vertreden," zei PPR-voorzitter H. Verbeek zaterdag in Nijmegen, op het congres van zijn tien jaar ude partij. BINNENLAND Trouw/Kwartet iet Van een onzer verslaggevers ASSEN Mr Wlm Aantjes, fractie- eider van het CDA in de Tweede tamer, vindt het een kwalijke zaak lat de PvdA in de provincie Gronin- ;en een lijstverbinding is aange- [aan met ondermeer de CPN. „Dat s nadelig voor de verhouding met de andere partijen en dat vreet ook andelijk door," zo zei hij in een vraaggesprek met radio Noord. ,Als de PvdA in één provincie zich permitteert met een niet-democrati- sche partij een lijstverbinding aan te gaan, kun je er niet onderuit dat dit nog wel dezelfde partij is die in andere provincies ook aan de verkie- tingen deelneemt," aldus Aantjes. Verder zei Aantjes, dat het verschil van mening tussen de ministers Van Ier Klaauw en Kruisinga over in hering van de neutronenbom niet letekent, dat er een conflict bestaat ussen het CDA en de WD. Per- oonlijk was hij het op dit punt niet ens met Van der Klaauw, zei lantjes. 'Kabinet-Van Agt Sfieeft slecht geweten' "OOGEVEEN (ANP) Oud-pre- ier Den Uyl heeft op een jaarver- [adering van het gewest Drenthe iet kabinet Van Agt bestempeld als „het kabinet van het slechte gewe- Hij deed dit onder meer naar lanleiding van het niet nakomen -an een toezegging van oud-minis- r Boersma van sociale zaken, die 'oor aanvullende werken in Drente ihonderd miljoen gulden meer iu hebben toegezegd, dan het hui- ;e kabinet nu waarmaakt. een motie drong de vergadering bij Den Uyl op aan, te zorgen voor it behoud van de werkgelegenheid Drente, vast te houden aan de iding van de rijksdiensten, aan ie kwaliteit van het onderwijs en indere voorzieningen in de kleine kernen, eld' anWan onze parlementsredactie UTRECHT SGP-fractieleider in de Tweede Kamer ds H. G. Abma Bindt het door het kabinet-Van Agt Aangekondigde beleid onduidelijk, lij zei zaterdag op de algemene ergadering van de SGP in Utrecht jat aan de regeringsverklaring van Kabinet „geen touw vast te kno- Judjen was". De regeringsverklaring kwam bij tfcbma over als „Den Uyls stem en flegels handen," zo zei hij. Het af- ichtelijke formatiegeworstel van orig jaar noemde Abma een blote Mnachtsstrijd". Hij noemde het uit- angspunt dat de verkiezingsuitslag an mei vorig jaar dwingend naar jen voortzetting van het Kabinet- *t>en Uyl zou hebben gewezen „een unstig verdichte fabel". bma besteedde grote aandacht an het zestigjarig bestaan van de GP, in het teken waarvan de jaar- hee ergadering van afgelopen zaterdag I ond. Hij constateerde een vermin- r ering van partijkeus uit religieuze Jj aorkeur en een nivellering van de nb lecifieke principièle profielen als vi ivolg van het samengaan van VP, ARP en CHU in het CDA. Hij ue, oemde het extra noodzakelijk dat e SGP een typisch reformatorisch ccent legt op de politieke deelna- da] «- Want „zonder ons zou de vaag- ^id en de grauwheid alleen maar temen". vo )EN HAAG (ANP) Een beneden- Ji een bovenwoning aan de Haagse jendrik Zwaardecroonstraat zijn pstetochtend door onbekende oor- in vlammen opgegaan. Aan ind en inboedel is voor anderhalve i schade aangericht. f twee echtparen en drie kinderen "sten het pand op tijd te verlaten, Waarschuwd door het geblaf van twee honden van één van de nnen. STRICHT (ANP) De 39-Jari- Maastrichtenaar Wim van S. !ft zaterdag bij de politie bekend 28-jarige vriendin Tonnie ids door wurging om het leven icht te hebben. De man kwam' elf aangeven bij het politiebu- iu. Hij zei dat hij de vrouw gedood J bij zijn caravan tijdens een he- ruzie. Dr J. Zeldenrust heeft "Tfctie verricht op het lichaam van 8 «vrouw. Het onderzoek wordt nog Ier voortgezet. De PPR-actie richt zich tegen de vergunning, die minister Van Aar- denne (economische zaken) heeft verleend voor uitbreiding van de UC- fabriek. Naar de mening van de PPR kan de bewindsman niet voldoen aan de voorwaarden, die aan de ver gunning verbonden zijn. De kerne nergiewet spreekt onder meer over „bescherming van mensen, dieren en goederen." Er is, in de PPR-visie, niet aan die voorwaarde te voldoen zolang de discussies over veiligheid en bescherming rond kernenergie nog niet zijn afgerond. Steeds meer zorgen Volgens de PPR blijkt dat onder meer uit de uitgestelde besluitvor ming over nieuwe kerncentrales. Ook aan een andere wettelijke voor waarde, de nakoming van internatio nale verplichtingen, zou niet vol daan kunnen worden. De zorgen van de PPR over ontwikkelingen rond kernenergie zijn volgens de PPR- voorzitter op dit moment „vele ma len groter" dan bij de oprichting van de partij. De radicalen koesteren „geen al te overspannen verwachtingen voor de komende raads- en statenverkiezin gen," zei mevrouw Ria Beckers, voorzitter van de PPR-Tweede Ka merfractie, zaterdag in Nijmegen. Mevrouw Beckers drong erop aan dat de partijbesturen van PvdA, D'66, PPR en PSP een discussiepro ject „Samen overleven" op touw zet ten. Die discussie moet uitmonden in een gezamenlijke visie op de groei van de welvaart, „het allerbelang rijkste vraagstuk van dit moment." Oud-premier Den Uyl (PvdA) zei za terdag „dat zonder de PPR het de afgelopen jaren niet mogelijk zou zijn geweest een samenwerking van progressieven tot stand te brengen." De meest wezenlijke betekenis van de partij was deelname aan het kabi net-Den Uyl, meende de huidige op positieleider. Het kabinetsbeleid in zake kernenergie, milieu en hervor ming van ondernemingsraden zou er zonder PPR-inbreng anders uitge zien hebben. „Bij het .omturnen' van de samenleving kunnen de socialis ten de PPR niet missen," zei Den Uyl. Van de kant van de grootste vakcen trale. de FNV, kreeg de PPR kritiek op de inzichten over economische groei. De jubileummanifestatie had als motto „Het betere werk" meege kregen. De PPR-fractie op het spraakmakende rapport van de We tenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid is volgens FNV-werk- gelegenheidsspecialist Comman deur „een groeivijandig verhaal." Hij waarschuwde voor te veel aandacht voor arbeidsintensieve produkties, waardoor de noodzaak van bedrijfs winsten uit het oog verloren wordt. „Een sterk economisch draagvlak is nodig om overheidsuitgaven en soci ale zekerheid op peil te houden," aldus Commandeur. Oud-minister Boersma van sociale zaken, thans CDA-Kamerlid, wees de PPR op de „wet van de traag heid," de omstandigheid, dat geves tigde machten en de ingewikkeld heid van de maatschappij vernieu wingen tegenwerken. DEN HAAG (ANP) In een woning in de Paulus Potterstraat in Den Haag heeft de recherche zaterdag middag het lichaam van de 29-jarige Frangaise L. M. aangetroffen. De politie denkt aan een misdrijf. De anatoom-patholoog dr Zeldenrust, die sectie op het lijk heeft verricht, constateerde, dat de jonge vrouw aan schedelletsel is overleden. De voorzitter, de heer P. Langerer, zei dat de RPF nog steeds een storm achtige groei doormaakt. Men heeft 120 kiesverenigingen en in acht pro vincies zal de RPF deelnemen aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten. De hervormde kerk van Katwijk voerde tijdens het congres actie om In Amsterdam is zaterdag de februaristaking van 1941 herdacht op het Jonas Daniel Meyerplein waar bij het standbeeld van de Dokwerker bloemen gelegd werden door veel burgers en vertegenwoordigers van organisaties. AMSTERDAM (ANP) Bij diverse ongelukken in het afgelopen weekeinde zijn minstens elf mensen om het leven gekomen. In de gemeente Wijchen werden in de nacht van zaterdag op zondag drie mensen gedood, toen zij als fietsers werden aangereden door een auto. Ex-minister Boersma spreekt het PPR-congres toe. Van onze correspondent PUTTEN Ongeveer 350 mensen hebben zaterdag in Putten een politiek congres bijgewoond van de Reformatorische Politie ke Federatie (RPF). Het was grotendeels een bezinning op de ontwikkeling van het welzijn. de bede in de troonrede terug te krijgen. Hoewel iedereen achter deze actie stond, meende men toch dat dit geen taak was van het congres. Iedereen werd opgeroepen deze actie individueel te steunen. Op het congres werden inleidingen gehouden door W. Huzzer, algemeen secretaris van de stichting Gerefor meerde Sociale Academie te Ede, de heer R. H. Matzken, directeur van een centraal onderwijskantoor te Amsterdam en J. H. Velema, christe- lljk-gereformeerd predikant te Nun- speet. Gevaar Deze inleidingen stonden in het te ken van wat een christen heeft te verstaan onder het welzijn. In dit verband zei de heer Matzken dat het grootste gevaar dreigt wanneer men beweert de mensen volmaakt geluk kig te maken: „De pogingen om de hemel op aarde te verwezenlijken hebben altijd weer geleid tot de hel." De heer Huizer meende dat het op zichzelf een goed teken was dat we leven in een land waar de verzorging van diegenen die om welke reden dan ook om hulp verlegen zitten goed en deskundig is geregeld. Wel zijn was volgens hem geen zaak van de enkeling of liefhebber, maar voor ons allen. Tenslotte betoogde ds Velema dat het in het welzijn om drie belangrij ke zaken ging: gehoorzaamheid aan de bijbel, gezagseerbiediging en ge- rechtigheidsbetoning. Een forum kreeg een stroom van vragen te beantwoorden. Hierbij kwam ook de positie van de vrouw ter sprake. Het forum zei dat bij de RPF de vrouw in de politiek gelijke rechten heeft als de man, maar ver der meende men dat bijvoorbeeld de werkende vrouw zich van de arbeids markt moest terugtrekken ten bate van de werkloze man. De taak van de vrouwen ligt in de eerste plaats in het gezin, zo werd betoogd. Twee van hen, de 47-jarige G. Wou ters en zijn 48-jarige vrouw M. de Wildt waren op slag dood. De zuster van de vrouw, de 51-jarige mevrouw J. de Wildt, overleed later aan haar verwondingen in het ziekenhuis in Nijmegen. Twee inwoners van Deurne zijn bij een ongeluk in hun woonplaats om het leven gekomen. Het zijn de 23- jarige A. Joosten en de 47-jarige me vrouw M. van de W. de echtgenoot van mevrouw Van de W. werd bij het ongeval gewond. Dat gebeurde toen hij met zijn auto linksaf wilde slaan en daarbij in botsing kwam met de motorrijder Joosten, die hem tege moet reed. Bij een ongeluk in de gemeente Roermond zijn zaterdag twee perso nen om het leven gekomen en drie meer of minder ernstig gewond. Ge dood werden de 17-jarige Anita Kraayveld uit Roermond en de 20- jarige Henk Romeinders. Drie ande re inzittenden van de verongelukte auto werden gewond. De auto kwam op de linkerrijbaan terecht en botste daar tegen een lantaarnpaal en een muur. De 23-jarige M. J. M. E. Buljs en de 16-jarige Corné van Holten uit Ou denbosch zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag om het leven geko men bij een ongeluk in Hoeven. Zij ADVERTENTIE eerstaarw zaten in een auto. die met hoge snel heid van de weg raakte en tegen een boom botste. In Venlo is zaterdagmiddag de 9- jarige Matje van Nieuwenborg uit Blerick om het leven gekomen, toen hij met zijn fiets onder een vracht wagen kwam, die plotseling rechtsaf sloeg. De 20-jarige Dennis Mout uit Chaam (N-Br) is zaterdagochtend in zijn woonplaats verongelukt. Hij werd op de fiets van achteren aangereden door een auto. Politiekogel mogelijk doodsoorzaak man RIETHOVEN (ANP) De 42-jarige J. M. Pruimboom uit Waalre is in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen, waarschijnlijk door een kogel uit een politiepistool. Zekerheid omtrent de doodsoorzaak heeft de politie echter nog niet. Net na middernacht signaleerde een politiepatrouille in Bergeyk een auto. die hen verdacht voorkwam. In verband met enkele tientallen onopgeloste roofovervallen in de Brabantse Kempen de laatste maanden, wilden de politiemannen een onderzoek instellen naar de in zittenden van de wagen. Deze ver dween echter met grote snelheid. Na een achtervolging werd de auto enige tijd later teruggevonden. De vier inzittenden gingen er vandoor in de bossen. De politiemannen los ten eerst enkele waarschuwings schoten, waarna ze gericht schoten. Tijdens een zoekactie daarna von den ze in de bossen het lichaam van de 42-jarige inwoner van Waalre. De politie vermoedt dat hij een van de Inzittenden van de auto was. De wagen bleek achteraf gestolen te zijn. Zolang het onderzoek nog gaande is. wil de politie geen verdere mededelingen doen over deze zaak. Van een onzer verslaggevers OUDE PEKELA De werknemers comité's van de communis tenleider Fré Meis bereiden weer acties voor in de kartonindu strie. Enkele honderden kartonarbeiders waren zaterdag in Oude Pekela bijeen. Meis verwierp daar het door minister Van Aarden- ne aanvaarde rapport over herstructurering van de kartonindu strie in Oost-Groningen. Voor het eerst in het bestaan van de actiecomité's werd ook gesproken door een niet-communistische politi cus, nl. provinciaal CDA-lijsttrekker Jan van der Ploeg. Hij hekelde het feit dat minister Van Aardenne had geweigerd een delegatie van karton- werknemers te ontvangen, terwijl hij wel tijd had om allerlei andere dele gaties te woord te staan. De even eens uitgenodigde PvdA- en WD- lijsttrekkers kwamen niet opdagen. Meis vond het laf dat PvdA-gedepu- teerde Hein Heering verstek liet gaan. Meis meent dat de bedrijven met overheidssteun kunnen blijven be staan. De stelling in het rapport dat er geen ontslagen hoeven te vallen, vond hij een fopspeen. Het ver vroegd pensioneren (volgens hem op basis van het minimumloon) en de sluiting van enkele fabrieken, ko men op hetzelfde neer. Het wordt alleen wat sluwer Ingekleed. „We zul- len wel weer de barricaden op moe ten. Zonder strijd hebben we nog nooit iets bereikt," zei hij. Sanering nog erger In tegenstelling tot Meis betoogde Van der Ploeg dat het rapport wel moet worden aanvaard omdat een sanering nog veel ernstiger gevolgen zal hebben. Wel had hij veel kritiek. Er had ook onderzocht moeten wor den of naast de beide internationale concerns die de fabrieken moeten overnemen, met overheidssteun (in de vorm van risicodragend kapitaal) niet een Gronings concern als derde poot mogelijk was geweest, om te voorkomen dat de fabrieken filialen worden waarover elders de belangrij ke beslissingen worden genomen. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers UTRECHT Diabeet zijn is een vak. Met die terloopse maar stellige bewering ontlokte dr A. van der Meiden, docent massacommunicatie aan de Utrechtse universiteit, een lach van herkenning aan de afgestampte congreszaal, waar zaterdag het tweede nationale diabetes symposium zich afspeelde. De zaal was hoofdzakelijk ge vuld met mensen die zelf sui kerziekte hebben, dus ze wis ten waar hij het over had. Een diabetespatiënt moet als een volleerd chemisch be drijfsleider een stuk regeling van de energiehuishouding van zijn lichaam overnemen, omdat het natuurlijke regel mechanisme onvoldoende of niet meer werkt. Het gaat om de regeling van het bloedsui kergehalte door het hormoon insuline. Omdat niemand een-twee- drie een volleerd bedrijfslei der is en omdat misgrepen nogal ingrijpende gevolgen kunnen hebben, is suiker ziekte, zeker voor de „begin ner" een moeilijke kwaal, waarbij steun en raad van meer ervaren lotgenoten heel belangrijk kan zijn. Dat is een van de belangrijkste functies van de organiseren de Diabetesvereniging Ne derland (DVN). Er zijn enkele honderdduizenden patiënten in Nederland, dus het gaat om een omvangrijke proble matiek. Voorlichtingsfilm Hoe ingrijpend dat probleem kan zijn, toonde de nieuwe voorlichtingsfilm van de DVN die op het Utrechtse symposium zijn première be leefde. Een jonge man spuit zichzelf volgens schema in met de insuline die zijn li chaam onvoldoende meer aanmaakt. Hij stimuleert daarmee de tijdelijke opslag van suiker zijn bloed, dat er onvoldoende is omdat hij zijn maaltijd uit tijdgebrek had uitgesteld tot later. Op weg naar zijn werk zakt zijn bloedsuikergehalte tot bene den het werkbare minimum (een „hypo", zegt de vak man), waardoor hij half bui ten westen met zijn brom fiets op het trottoir een voet ganger van de sokken rijdt. Hij wordt op verdenking van dronkenschap opgebracht, waar uiteindelijk een politie- arts op moeizaam voorlich tende wijze tot de conclusie komt dat hij een ontregelde diabeet is. Een bekertje kof fie met erg veel suiker brengt hem in enkele minuten weer bij zijn positieven. De deskundige zaal vond die dokter maar langzaam van begrip en had ook weinig sympathie voor zijn slotbe- toog dat deze onverstandige man misschien best straf baar was wegens rijden onder Invloed (van verkeerd ge bruikte Insuline), maar klap te toch beleefd. Het probleem was intussen duidelijk gesteld: een diabeet heeft zelf het evenwicht in de hand tussen de hoeveelheid suiker uit verteerd voedsel, en de mate waarin dat tijde- lijk, onder invloed van insuli ne, wordt opgeslagen voor la ter gebruik als energiebron. Dat betekent niet alleen di eet maar bovendien op vaste tijden vaste hoeveelheden eten en bepaalde hoeveelhe den insuline spuiten een radicaal andere manier van leven. Elastiek Daar zit meer elastiek in dan op de papieren voorschriften is te zien, bleek op het sym posium. De patiënt die mid den in een restaurant met een weegschaaltje de toeges tane heoveelheid aardappe len afpast, moet nodig eens met een meer ervaren collega gaan praten. De algemene sfeer rond de voorgeschreven leefwijze is ook soepeler ge worden dan die ooit wel ge weest is. „Wie wijkt er wel eens van de voorgeschreven dosis insuline af?" werd er als vraag de zaai in gegooid. On geveer de helft van de han den ging omhoog. „Prima"! glunderde diabetesspecialis te dr J. Terpstra vanaf het podium. Het probleem is met vaste doseringen namelijk niet sluitend te ondervangen. Een vast dieet en een vaste dosis insuline kunnen een keurige „instelling" van het bloedsui kergehalte opleveren, maar alleen indien en voorzover ook het energieverbruik con stant is. Een bekend pro bleem is dat van de ontregel de diabeet die in het zieken huis keurig weer Is ingesteld, weer aan het werk gaat en na een maand promt weer is ont regeld: de instelling klopte alleen keurig voor een abnor maal laag niveau van licha melijke activiteit. Toch is, na het overwinnen van de angst en met enige handigheid, voor een diabeet een prak tisch normaal leven te be reiken. Daarbij dient wel gelet te worden op een aantal moge lijke medische complicaties. Op het symposium werd de nadruk gelegd op oog- en voetafwijkingen. Een diabeet heeft een verhoogde kans (één op vijftig, zoals u hier zit") op afwijkingen van het netvlies van het oog. Dat maakt geregelde controle no dig, want wanneer het ge zichtsvermogen merkbaar is aangetast, is het te laat om daar nog iets tegen te doen, waarschuwde oogheelkundi ge dr S. Rlaskoff. Een ingreep in een matig vroeg stadium kan daarentegen verdere uit breiding vaak voorkomen. De voetklachten komen voort uit een vaak bij diabe ten voorkomende specifieke aantasting van de zenuwen die het gevoel in de voetzool overbrengen. Verkeerd schoeisel of zelfs een steentje in de schoen kan dan lelden tot blaren en zwerende won den die pas in een laat stadi um worden opgemerkt. Met goede hygiëne en geregelde controle kan dat worden voorkomen, aldus de Leidse orthopedist G. J. Onvlee. wieergeengatinziet Ooct 'n mem good: ron bloemengroct. Mwk keus uil hel Fleurop idcecnbock bi| u bloemist Fleurop Inlerflorj Mul er voor Koninginnegracht IJS, DenHüg"

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3