Animo voor baan in onderwijs daalt Nederzettingenbeleid Israël blijft ongewijzigd Effect met Nieuwe Haaöse Courant enmetNieuwe Leidlse Courant Titel weer voor Heiden 'Diabeet zijn is een vak' - pagina 3 In Trouw krant In deze krant Zorg om kernwapens Zuid-Afrika in Executies in China 53 doden HET WEER Droog en zonnig Geweer tegen supporters Aantal aanmeldingen drastisch verminderd Kraakdag in 23 steden 53 doden bij treinongeluk in Argentinië Brand op booreiland Twaalfjarige rijdt jongetje dood met gestolen auto Meeste kiezers zijn 'honk-vast' Met Trouw weet je wat je hebt Welkomstvoordeel Trou*X Trouw hoort bij u Trouw O 36STE JAARGANG NR 10384 MAANDAG 27 FEBRUARI 1978 La'%è. il a&tt MfE? elke dinsdag Is er Trouw voor jou UITGAVE TROUW KWARTET B V - HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING O. POSTMA - POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 iMAANDl- I 46.40 (KWARTAAL) 183,40 (JAARl POSTGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK NO 23 00 12 574 - GEMEENTEGIRO XI1000 - LOSSE VERKOOPPRIJS ƒ0 60; FRANKRIJK FRS 3 50 DUITSLAND DM 1.80. LUXEMBURG FRS 13 PAGINA 2 PAGINA 3 Een aantal kleine politieke partijen vergaderden zater dag: de PPR vierde het tienja rig bestaan, de RPF had een verkiezingscongres, de SGP hield ook een jaarvergadering. PAGINA 4 Voor het eerst Nederlands minister in Spanje PAGINA 5 Kind gebruikt om moeder te straffen PAGINA 6 Nederlands oudste ge schiedenis herschrij ven? Onzin, is de reac tie van professor Van Es, PAGINA 7 Kunst dit weekend: Tosca, Proloog, Noordhol lands orkest, Earring, or ganisten en Bernstein in Amsterdam. lands orkes ganisten ei Amsterdam Op de meeste plaatsen droog met zonnige perioden. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind. Maximumtemperaturen omstreeks twaalf graden, maar op de wadden enkele graden lager. Morgen en overmorgen: eerst overwegend droog, later plaat selijk regen. Middagtemperatu- ren ongeveer elf graden. Morgen zon op: 7.29 onder: 18.17 maan op: 0.00 onder: 9.49 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Door de alarmerende berichten over dreigende werkloosheid In het onderwijs is de belangstelling voor opleidingen tot leraar, onderwijzer en kleuterleidster drastisch verminderd. Het aantal aanmeldingen voor de cursus 1978-79 ligt ongeveer dertig procent lager dan vorig jaar om deze tijd. In 23 Nederlandse steden zijn zater dag ter gelegenheid van de tweede landelijke kraakdag, leegstaande hui zen, hotels, kazernes en andere over heidsgebouwen bezet. Dit om de aan dacht te vestigen op de vele leeg staande gebouwen in ons land, tegen over het grote tekort aan betaalbare woningen. Gisteravond waren nog twaalf pan den in tien verschillende steden door kraakgroepen bezet. De kraakdag was georganiseerd door het Landelijk Overleg Kraakgroepen met het doel de Eerste Kamerertoe te bewegen de binnenkort daar te behandelen anti- kraakwet niet aan te nemen. De Tweede Kamer heeft deze wet al aan genomen. De nog bezette panden be vinden zich in Amsterdam (drie), Schiedam, Tilburg, Dordrecht, Wage- ningen, Apeldoorn, Den Haag, Nij megen, Leeuwarden en Sneek. Som mige panden zijn door de krakers ontruimd omdat er incidenten dreig den en het de bedoeling was deze actie strikt geweldloos te laten verlo pen. In Amsterdam was het o.a. een voormalig hotel aan de Wetering schans, dat gekraakt werd. De actie voerders zijn van mening, dat dit pand uitstekend geschikt is voor be woning door alleenstaanden en twee persoons-huishoudens. Bij de instituten voor de oplei ding van leraren met een twee de- of derdegraads bevoegd heid is het aantal aanmeldin gen twintig tot dertig procent lager dan vorig jaar. Bij de Vrije Leergangen/V.U. zelfs bij na veertig procent. Alleen het Amsterdamse instituut D'Wit- te Lelie merkt nog weinig van de terugloop. De scherpe daling van het aantal inschrijvingen wil overigens niet zeg gen dat straks het aantal eerstejaars studenten even hard achteruit gaat. Tot nu waren de lerarenopleidingen steeds ver overtekend. Jaarlijks moesten honderden gegadigden wor den teleurgesteld Nu ziet het er naar uit dat in de meeste studierichtingen iedereen een plaats kan krijgen. De daling van het aantal aanmeldingen is wel een aanwijzing, dat de angst voor werkloosheid er goed in zit. Nog duidelijker is dat bij pedagogi sche academies en opleidingen voor BUENOS AIRES (UPD In het noorden van Argentinië is zaterdag op een overweg een reizigerstrein op een zware vrachtauto gereden. Vol gens de politie zijn er zeker 53 doden en 56 gewonden. Elf van de 18 wa gons van de trein ontspoorden. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. Hij zegt de licht- en bel- signalen niet te hebben gehoord of gezien. JERUZALEM (UPI, Reuter) Het Israëlische kabinet heeft gisteren besloten zijn politiek ten aanzien van de nederzettingen in de sinds 1967 bezette gebieden niet te wijzigen. man, dat is onze mas- 0-1 cotte! Het kabinet had gisteren voor de tweede keer in een week haar hou ding ten aanzien van de Joodse ne derzettingen besproken. Verwacht werd dat het Israëlische kabinet de stichting van nieuwe nederzettingen in de bezette gebieden tijdelijk zou stopzetten omdat dit vraagstuk het voornaamste struikelblok vormt bij de vredesonderhandelingen met Egypte. Het besluit, de uitbreiding van de bestaande nederzettingen in de Sinai en het overbrengen van burgers naar militaire kampen op de westelijke Jordaanoever te steunen, werd unaniem genomen na een lang durig en emotioneel debat over de toemomst van de bezette gebieden. Het officiële communiqué luidde: „Het kabinet heeft politieke kwes ties en het vraagstuk van de neder zettingen besproken. Het kabinet heeft besloten dat inzake deze twee punten geen nieuwe besluiten nodig zijn." Regeringsfunctionarissen in Jeruzalem verklaarden dat er geen verandering van het Israëlische be leid plaats zal vinden voor het be zoek van premier Begin volgende maand aan Washington. In antwoord op vragen zei een woordvoerder dat het besluit van het kabinet betekent dat er geen wijzi ging is gekomen in de regeringspoli- tiek. Hij zei dat Israël in de naaste toekomst zijn politiek van het vesti gen van nieuwe nederzettingen in militaire bases op de westelijke Jor daanoever zal voortzetten. Wel is het voorstel van de Israëlische minister van landbouw, Sjaron, op grote schaal nieuwe nederzettingen te bouwen verworpen. De minister van defensie, Weltzman had eerder te kennen gegeven gekant te zijn tegen nieuwe nederzettingen terwijl er nog vredesbesprekingen gaande zijn. Slag voor vrede De Palestijnse bevrijdingsbeweging (PLO) noemt het besluit van het Israëlische kabinet een ernstige slag voor de vredespogingen in het Mid den-Oosten. De woordvoerder van de PLO. Majid Aboe Sjarrar, vertel de desgevraagd dat het Israëlische besluit tevens de mislukking aan toont van de pogingen van de Egyp tische president Sadat een regeling met Israël te bereiken. „Het besluit is voor ons geen verras sing," aldus Sjarrar. „Wij hebben nooit verwacht dat de Knesset zijn politiek zou wijzigen, anders dan door geweld. Zijn vastbesloten hou ding om voort te gaan met deze illegale nederzettingen is een ernsti ge slag voor de pogingen tot een rechtvaardige en duurzame vrede te komen." In een interview met het Jordaanse persbureau verklaarde Owen dat elk vredesakkoord voor het Midden- Oosten moet voorzien in de terug keer van de Palestijnen, naar hun haardsteden waar zich vroeger Pa lestina bevond." Er moet een vader land voor de Palestijnen komen, maar niet noodzakelijk een soeve reine staat, aldus de minister die verder van mening was dat de Pales tijnen aan de onderhandelingen over hun toekomst moeten kunnen deelnemen. Een toetreding van Jordanië tot de huidige vredesbesprekingen tussen Aan boord van het reusachtige oliebooreiland Statfjor dat op het continentale plat van Noorwegen in de Noordzee in aanbouw is, is dit weekeinde brand uitgebroken. Vijf mensen vonden de dood, terwijl het gigantische eiland slechts licht werd beschadigd. kleuterleidsters. Door de daling van) het geboortencijfer en dientengevol ge van het aantal leerlingen in kleu ter- en lager onderwijs, wordt de kans op een baan voor afgestudeer den in de komende jaren steeds slechter. De voorspelling was, dat in 1982 de helft van de gediplomeerden geen baan zou kunnen vinden. Dit gegeven leidde vorig jaar al tot een spontane daling van het aantal eerstejaars aan academies en oplei dingsscholen met ongeveer tien pro cent ten opzichte van het jaar daar voor. Nu wordt ten opzichte van 1977 ?en daling verwacht met ongeveer dertig procent. Rondvraag Israël en Egypte lijkt niet meer zo onwaarschijnlijk. Dat is de mening van politieke kringen in Jeruzalem na het eerste werkgesprek tussen Owen en zijn Israëlische collega Mosje Da jan. De twee politici hebben een gesprek van twee en een half uur gevoerd, dat volgens hun eigen woorden „goed, uitvoerig, informatief en waardevol" was. Owen en Dajan weigerden op details van het ge sprek in te gaan. Vervolg op pagina 5 De sectie opleidingen van de algeme ne bond van onderwijzend personeel (ABOP) heeft een rondvraag gehou den bij de opleidingen van het open baar en neutraal-bijzonder onder wijs. Daaruit blijkt dat bij pedagogi sche academies het aantal inschrij vingen 28 procent lager is. Bij oplei dingen voor kleuterleidster is de ani mo met 32 procent terug gelopen. Op grond hiervan moeten de voor spellingen van het ministerie wor den heizien. meent de sectie van de ABOP. In 1981 zullen er ongeveer evenveel onderwijzers beschikbaar komen als er nodig zijn, en aan kleuterleidsters dreigt dan zelfs een tekort van meer dan zevenhonderd. Het sectiebestuur waarschuwt voor een situatie waarin noodzakelijke verbeteringen van het onderwijs, zo- DEN HAAG (ANP) - Een twaalfja rige scholier uit Den Haag heeft gistermiddag met een gestolen auto het vierjarige Marokkaanse Jongetje Toufik Ben Mahdi doodgereden. Het slachtoffertje, dat met acht kin deren op de stoep van de Trekweg in Den Haag speelde, raakte beklemd tussen de pui van een woning en de auto. Het zesjarig broertje Najb, dat ook beklemd raakte, is in een zie kenhuis opgenomen. De twaalfjarige jongen bekende te genover de politie de geparkeerd staande auto te hebben gestolen. Volgens de scholier was de wagen niet afgesloten en door een lege accu niet tot rijden ln staat. Volgens zijn verhaal heeft hij de accu in een schuurtje bii zijn huis opgeladen. Over de Trekweg rijdend raakte hij de macht over het stuur kwijt en schoot het trottoir op. De politie vermoedt, dat hij in plaats van op de rem op het gaspedaal heeft getrapt. DEN HAAG (ANP) Het aantal kiezers, dat bij de komende verkie zingen voor de provinciale staten op woensdag 29 maart anders zal stem men dan bij de Tweede Kamerver kiezingen in mei vorig jaar, zal vrij gering zijn. De meeste mensen blij ven de partij van hun keuze ditmaal trouw. Deze conclusie heeft de onderzoeker Maurice de Hond getrokken uit het nieuwste Rooie Haan-Nipo-verkie- zingsonderzoek. Het betrof de maandelijkse pelling onder 3780 personen. Verwacht wordt dat de geconsta teerde stabiliteit onder de kiezers zal blijven en dat ook in de volgende onderzoekperiode de verschuivin gen gering zullen zijn. Een beweging van enige omvang vertoont alleen DS'70, welke partij nog verder leeg loopt. Verder schat onderzoeker De Hond dat de opkomst van de kiezers bij de komende verkiezingen duidelijk la ger zal zijn dan bij de verkiezingen van vorig jaar. HIJ verwacht een opkomstpercentage van tussen de 62 en 77. als verkleining van de klassen, on mogelijk zouden zijn door een te kort aan leerkrachten. Ook de kwa liteit van de opleidingsscholen dreigt te worden aangetast door ont slag van bekwame docenten. Het streven naar een nieuwe basisschool voor kinderen van vier tot twaalf en de her- en bijscholing zouden in ge vaar kunnen komen. Volgens de heer J. de Jong, secreta ris van de vereniging van docenten aan christelijke pedagogische aca demies, is de situatie bij de confessionele opleidingsscholen ver gelijkbaar met die in het openbaar onderwijs. Hij schat de terugval van het aantal inschrijvingen op onge veer 25 procent. Er zijn echter ook academies waar de belangstelling nog even groot is als vorig jaar. Geen 'wachtgeld' De heer De Jong hoopt dat het mi nisterie van onderwijs een soepel personeelsbeleid zal voeren. Straks hebben we weer veel docenten nodig om de her- en bijscholing te verzor gen, zegt hij. Het zou onverstandig zijn om nu al die mensen op wacht geld te zetten. De daling van het aantal aanmeldin gen voor opleidingsscholen zal ook consequenties hebben voor het ac tieplan dat minister Pais wil opstel len ter bestrijding van de werkloos heid. Dit plan zou in mei verschij nen. Uiteraard moet nog worden af gewacht of de gevolgen dit Jaar reeds zo ingrijpend zijn als nu wordt aangenomen. Maar dat de eerder gedane voorspellingen over tiendui zenden werkloze kleuterleidsters en onderwijzers ietwat voorbarig zijn lijkt wel zeker. Tenslotte kan men zich afvragen of de verminderde be langstelling voor de lerarenoplei ding gevolgen heeft voor de beloof de uitbreiding van het aantal insti tuten. Van onze sportredactie AMSTERDAM Met een op merkelijk vertoon van macht heeft de Amerikaan Eric Hei den in Gotenburg zijn wereld titel bij de schaatsers gepro longeerd. Heiden was na de eerste drie door hem gewon nen afstanden al zeker van het kampioenschap. In het titel- toernooi in Zweden was voor de Nederlandse rijders een dit seizoen bijna traditionele on dergeschikte rol weggelegd: Hilbert van der Duim klas seerde zich uiteindelijk als beste Nederlander op de ne gende plaats. De voetbalcompetitie draaide voor wat de betaalde sector betreft dit weekeinde na enke le weken „kwakkelen" weer volledig. Van de toppers moest Ajax in Deventer bij Go Ahead een verrassende 1-0 nederlaag incasseren. De Amsterdamse landskampioenen hadden daarmee niet alleen een wei nig perspectiefrijke generale voor het woensdag te spelen Europa Cup-duel tegen Ju- ventus, maar raakten tevens achterop in de strijd om de tweede en derde plaats bij de wel winnende formaties van FC Twente en AZ'67. PSV ging onverdroten voort op weg naar de titel door FC Amster dam in het Olympisch Stadion met 0-7 te overklassen. Af en toe merk Je dat communicatie nog wel wat uitwerkt ook. Een paar ogen openende berichten over dreigende werkloosheid in het onderwijs en de aanmelding voor leraars- en onderwijzersopleidin gen zakt in. Geen paniek wij gaan door met zinnig nieuws. I >e nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel, betaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking lebben ontvangen) f 6,55 minder voor de eerste termijn. Schrijf op de envelop: Thiuw-Kwartet, antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel Is niet nodig.die betalen wij. Keilen kan ook: 020-91:1456. afdeling sen ice. nieuwe abonnee: I adres: plaats: 1 giro: I adres: betaalt per kwartaal opgegeven door: L..-_

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1