'Nieuwe beroepsopleidingen moeten het gat in de Mammoetwet dichten' DICHTBIJ i Trouw commentaar tekening van een lezer lofstra en de hypotheekrente (1) Hofstra en de hypotheekrente (2) Leraren HTS bang baan te verliezen Man bekent vrouw gedood te hebben Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. hield nagenoeg dezelfde taak In mei voorstel voor onderwijs 16- tot 18-jarigen Gemeenten willen bouw van scholen stuk versnellen ■hET m-u op V/EG- WAAR. JE WADERING- VAN JE OB VAN AeïlEVE ^IET-ROKERS Aanhoudend zacht vriend(in) niet alleen 'aardig' ouderen ganzegeld minder herrie ATERDAG 25 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet en van de voorstellen van prof. lofstra inzake ..inflatieneutrale be lastingheffing" heeft sterker dan an- Icre elementen de aandacht getrok- en in de afgelopen dagen. Het betreft het voorstel om op leningen betaalde rente, waaronder hypo theekrente niet meer volledig af trekbaar te laten zijn voor belastin gen. Beweerd wordt nu dat dit voor stel voor mensen met een middenin komen. die de laatste jaren een huis hebben gekocht, een inkomensver laging van honderden guldens per maand gaat kosten. Het zou zeer te betreuren zijn wan neer om deze reden dit onderdeel van Hofstra's voorstellen voorgoed in de la zou verdwijnen. Niemand namelijk zal er in reëel inkomen op achteruit gaan, wanneer de voorstel len worden uitgevoerd zoals Hofstra ie heeft bedoeld, met een duidelijke overgangsregeling. Onder de huidige regeling wordt als gevolg van de inflatie het beslag van de hypotheekrente in het inkomen Waarom verdienen Hofstra's voor dellen te worden uitgevoerd? Hoge inflatie is de oorzaak van veel ellen de. Pensioenvoorzieningen worden er bijna onbetaalbaar door. Gepen-' sioneerden merken in de meeste gevallen dat zij met harde premie- guldens hadden betaald, en nu zach te ontwaarde guldens terugkrijgen, lerwijl ook nog eens hun pensioen achteruit keldert, doordat de toesla gen onvoldoende zijn om de inflatie bij te houden. Om nog maar niet te spreken van de vele bejaarden die hun oudedagsvoorziening gedacht hadden te baseren op een gespaard kapitaaltje. Hoge inflatie ontregelt ook het ge- tele economische verkeer. De hoge inflatie van de afgelopen vijftien aar is aangewezen als een van de belangrijkste oorzaken van de huidi ge omvangrijke werkloosheid. Inflatie is een vorm van zelfbedrog, van uitstel van moeilijkheden. „In flatie is in feite weinig anders dan een grootscheeps en zeer grillig pro- is van herverdeling van inkomens, lïe sterkste groepen zij die de listen op anderen kunnen afwente len ontspringen de dans. Maar de pwakkeren (veel pensioentrekkers en kleinere ondernemers) moeten steeds weer de klappen opvangen," eoals het CDA-program „niet bij zen and d Van onze onderwijsredactie EINDHOVEN - Leraren bij het technisch hoger onderwijs zijn bang voor het verlies van hun baan als er in deze tak van onderwijs opnieuw bezuinigd wordt. De vereniging van hogere technische scholen heeft daarom een brief geschreven aan de Tweede Kamer, waarin wijziging van de begroting wordt gevraagd. De onderwijsbegroting 1978 wordt dinsdag in de Kamer behandeld. Volgens de vereniging is het nu de zevende keer dat er bezuinigd wordt op hoger technisch onderwijs. Sinds 1968 is al 35 procent „gekortwiekt", aldus de brief. Het wordt bijna on verantwoord ingenieurs af te leve ren. Ook voor de docenten wordt het een hachelijke zaak, want „achter de wolken schijnt de werkloosheids uitkering". ASSEN (ANP) De 39-jarige on derwijsassistent H. J. K. uit Havel- te heeft volgens de rijkspolitie in Assen bekend zijn 35-jarige vrouw te k Je hebben gedood. Volgens zijn beken- van de huiseigenaar steeds kleiner. Hoe hoger de inflatie, hoe sneller de afneming van dit aandeel verloopt. Maar ook: hoe hoger het inkomen, hoe sneller de afneming. Huiseige naren profiteren dus nu van hoge inflatie, en zij profiteren meer naar mate hun inkomen hoger is. Zij hebben belang bij veel inflatie op dit punt. Uitvoering van de voorstellen van Prof. Hofstra heeft dan tot gevolg dat dit profijt geleidelijk, uitge smeerd over een aantal jaren, wordt verminderd. Die geleidelijkheid is juist bedoeld om te voorkomen dat er mensen in reël inkomen op ach teruit zouden gaan. Al die voorbeelden, waarin sprake is van honderden guldens inkomens verlaging, zijn gebaseerd op de ge dachte dat de plannen van Hofstra ineens geheel zouden worden door gevoerd. Er is echter niemand die dit heeft overwogen, laat staan voor gesteld. Deze cijfervoorbeelden staan dus buiten de werkelijkheid. DEN HAAQ Staatssecretaris drs. K. de Jong Ozn. Is de enige bewindsman op het departement van onderwijs en weten schappen, die het kabinet Den Uyl heeft overleefd. De rest van het spraakmakende vierspan moest plaats maken voor de ministers Pais en Peijnenburg en voor staatssecretaris Hermes. Voor de positie van De Jong maakt het weinig uit of de minister nu Van Kemenade of Pais heet. Zijn taak is nagenoeg dezelfde gebleven. Alleen kreeg hij meer zeggenschap over de experi menten en de eventuele wetgeving van de middenschool, doordat De Jong alle plannen, stukken en maatregelen over de middenschool mede zal ondertekenen. De politieke eindver antwoordelijkheid echter blijft in handen van minister Pais. Toch beziet De Jong zijn taak op het ministerie van onderwijs met andere ogen dan tijdens de vorige kabinetsperiode. Meer nog dan toen zal hij kleur geven aan de CDA-doelstellIngen. „In het kabinet Den Uyl waren wij de gedogers. Dat betekende dat je „ja" of „nee" kon zeggen tegen de voorstellen van de PvdA. Nu het CDA In het kabinet met de WD een coalitie vormt moeten we aan duidelijkheid winnen. Die profilering van het CDA wil ik mee helpen maken. Het CDA heeft geheel eigen ideeën over de taak van de overheid ten aanzien van het onderwijs. WIJ zijn voor een grote terughoudendheid. De overheid is voor ons In de eerste plaats voorwaarden schep pend, maar het echte werk moet door de onderwijsmensen door de school zelf gebeuren. In die afpaling van de rol van de overheid zie ik een duidelijke stellingname van het CDA." Zijn politieke thuishaven is de ARP. In die partij voelt hij zich nauw verwant met politici als Aantjes en De Boer. „Als ik niet opnieuw staatssecretaris was geworden maar bijvoorbeeld lid van de Tweede Kamer had ik waarschijnlijk tot de loyalisten behoord." Staatssecretaris De Jong studeerde geschiedenis aan de Vrije Universiteit. Hij werd leraar, was daarna vijftien jaar lang rector. „Ik bep een echte praktijkman," zegt hij niet zonder enige trots. brood alleen" het zo treffend formu leert. Juist de hypotheekrente is een goed voorbeeld van het citaat hierboven. Juist de sterkste groepen, de hogere inkomens, profiteren daar het meest van de inflatie. De lagere inkomens hebben veel minder aan die aftrek van hypotheekrente. Juist een be leid gericht op bevordering van ei gen woningbezit, zal daarom de gel den, die nu zijn gemoeid met de aftrek van de hypotheekrente, rechtvaardiger moeten zien te ver delen, zodat ook de lagere inkomens aan bod komen. Het recht op een eigen woning begint niet bij het modale inkomen. Het feit dat men gerekend heeft op profijt uit inflatie hetgeen in wezen het argument is van die huis eigenaren die nu zo krachtig protes teren mag geen doorslaggevende reden zijn om het kwaad van de inflatie niet verder terug te dringen uit onze samenleving. Het is te hopen dat Minister An- driessen van Financiën en zijn colle ga's in het kabinet het CDA-pro gram in gedachten houden, wanneer zij straks een definitieve beslissing moeten nemen over de voorstellen van prof. Hofstra. door Hanneke Wijgh In mei komt staatssecretaris De Jong met een voorstel voor uitbrei ding van de onderwijsvoorzieningen voor de groep 16- tot 18-jarigen. De Jong: „Het wordt een tweejarige be- roeps9pleiding, die gekoppeld zal kunnen worden aan een school voor het lager beroepsonderwijs, het mid delbaar beroepsonderwijs of aan een streekschool. De keuze hangt af van een aantal criteria. De nieuwe beroepsopleidingen moeten ge spreid worden over de regio's en over de zuilen." De naam van deze nieuwe beroeps opleiding is nog niet bekend. De Jong: „Ik heb aan de vaste commis sie voor het onderwijs al om sugges ties gevraagd. Maar de naam doet niet zo ter zake. Hoofdzaak is dat er voor deze groep jongeren, die niet door kunnen stromen naar het mid delbaar beroepsonderwijs en ook geen plaats vinden op de arbeids markt, dat er voor hen een beroeps opleiding komt die op hetzelfde ni veau staat als het primair leerling wezen. Het diploma zal toegang ver schaffen tot het middelbaai beroepsonderwijs. Het hoeft in te genstelling met het voortgezet tech nisch onderwijs, waar ook voor wordt gepleit, géén eindonderwijs te zijn. De nieuwe beroepsopleiding past in het kader van de mam moetwet." Veelvoud van beroepen Het „gat in de mammoetwet" heeft al op vele plaatsen tot wildgroei geleid. Het voortgezet technisch on derwijs is er een van, maar ook de kopklassen, een soort vijfde klas op de vier-jarige lagere technische, school, zijn er een voorbeeld van.' Tot voor enkele jaren konden zes tienjarigen met een mavo- of een lbo-diploma op zak in de praktijk aan de slag. Ze werden dan opgeno men in een van de leerlingstelsels, zodat het beroep voor een deel op school en voor een deel In het bedrijf werd geleerd. Maar sinds de invoe ring van het minimumjeugdloon en de teruggang op de arbeidsmarkt zijn de werkgevers niet meer zo hap pig op deze groep jongeren. Jeugd werkloosheid is het directe gevolg. Tussen de zestien en 23 jaar zijn bijna honderdduizend jongeren voor korte of langere tijd werkloos. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft minister Pais voorgesteld de scholenbouw in het voortgezet on derwijs te bespoedigen. Het plan hoeft de regering geen extra geld te kosten. Het voorstel van de VNG houdt in, dat de schoolbesturen, waaronder veel gemeenten, hun plannen zelf voorfinancieren en uitvoeren. Op het moment dat de school volgens de planning van het rijk aan de beurt is, zouden de besturen de gel den uit de schatkist terug kunnen krijgen. Voorwaarde is dat alleen scholenr die binnen vijf k zes jaar volgens het scholenbouwplan aan de beurt komen, van deze regeling gebruik maken. Tekeningen, bij voorkeur m liggend formaat, sturen aan Trouw, jury Naam en adres Ran achterzijde vermelden Voor g prent. Postbus 859. n is er een boeken bon tenis waren er huwelijksmoeilijkhe den. Hij was van Heerhugowaard, waar hij verbleef, woensdag naar Havelte gekomen om de moeilijkhe den met zijn vrouw bij te leggen. De Jong: „De oplossing van dit pro bleem is een van mijn hoofdprojec ten. De nieuwe beroepsopleidingen gaan veel geld kosten. Maar de fi nanciering zal niet geheel op reke ning van dit departement hoeven te komen. Het is immers een probleem, waar meer departementen mee te maken hebben. Het geld wat nu bijvoorbeeld in de werkloosheidsuit keringen wordt gestopt, zou straks wel eens gebruikt kunnen worden om de nieuwe beroepsopleidingen mee te financieren." Een veelvoud van beroepen komen in aanmerking voor de nieuwe be roepsopleiding. Zoals bouw, metaal, elektrotechniek, economische en administratieve beroepen en de de tailhandel. De koppeling aan een school voor lbo, mbo of een streek school hangt bijvoorbeeld af van de onderwijsvoorzieningen, die op die school aanwezig zijn. En van een aantal nader te ontwikkelen cri teria. De Jong: „Per 1 augustus 1979 kun nen er een aantal opleidingen begin nen. Hoeveel? Dat kan ik niet zeg gen. De Tweede Kamer en diverse instanties moeten zich nog over het voorstel buigen. Maar in principe kan er op die datum worden begon nen. Honderdtwintig scholen heb ben een aanvraag ingediend." „Overigens komt er voor meisjes al eerder soelaas. Op 1 augustus van dit jaar beginnen er dertig projecten met middelbaar huishoud- en nij verheidsonderwijs en middelbaar sociaal-pedagogisch onderwijs. Scholen die opleiden voor kinder verzorgster, bejaardenhulp, ar- beldstherapeute, sportinstructeur, een heel scala van verzorgende en assisterende beroepen. Net als bij de nieuwe beroepsopleidingen, die een Jaar later beginnen, wordt ook hier geen einddiploma van een mavo of een lager beroepsopleiding ge vraagd. Iedereen die tien jaar onder wijs heeft gevolgd, kan in principe worden toegelaten." Gigantische operatie „Die hele omschakeling van de be staande opleidingen naar nieuwe is een gigantische operatie. Met die dertig projecten is op den duur bijna vijftien miljoen gulden gemoeid. Dat is meer dan aan de midden school wordt uitgegeven. Straks als de hele operatie is voltooid, zullen zo'n 40.000 leerlingen in de leeftijd van zestien tot achttien jaar bij dit onderwijs zijn betrokken. Het is wel iswaar een schoolsoort die overwe gend door meisjes wordt bezocht, maar meisjes zijn al zo vaak achter gesteld. Het is niet erg dat ze een keer voorop lopen." In de IJ mond heeft het Kohn- stamm-instituut uit Amsterdam on langs een onderzoek gehouden naar HET WEER door Hans de Jong l_ 1 J ifff fffi Weerrapporten ras ■st" Het was gisteren een schoon lente- gen dagje. De thermometer bleef uitste rf kend in de pas na een nachtelijk minimum van 11.6 graden Celsius om één uur op de vliegbasis Twente: ruim 22 graden hoger dan maandag- fr morgen vroeg. In het zuiden en oos- ten is het gistermiddag twaalf gra- den, op een enkele plaats dertien graden geworden. In Friesland was pp 's middags de vorst uit de grond e verdwenen en door de zachte lucht °nin combinatie met de zon, maar vooral toch ook door de steeds ver der door de harde vorstlaag heen r Iringende neerslag met temperatu- n ren boven nul. Met eigen ogen heb ik 0 kunnen waarnemen op een ama- ke leurstation in het noorden dat de t elektronisch weergegeven tempera tuur om 's middags twee uur op dertig centimter onder het maaiveld )lus 0.1 graad Celsius bedroeg, ter- t Wijl zij 's morgens nog -0.6 graad Celsius was geweest. z De vogels bleven ook gisteren niet Itilzitten: er kwamen berichten bin- ^nen over kieviten. Tegelijk echter 0(j 'ok een brief van abonnee P. J le deijer in Aalsmeer. Die zette de domper een beetje op de lentevreug de: „Al is het nu zacht weer en zou ik ïlg^raag een doorbraak naar een zacht voorjaar voorspellen, het tegenover- ïestelde is waar: wij krijgen helaas in maart met zeer koud weer te doen, waar opnieuw kan overgaan in een vorsttoestand." Meneer Meijer observeert de merels en hoor nu eens wat hij daarover ter berde brengt: „De merels laten het volle dig afweten. Als zij om deze tijd gaan zwijgen, is ook elke doorbraak naar lenteweer uitgesloten. Dan zou het windstil, zonnig weer moeten zijn en voor het gevoel aangenaam (gisteren overigens toch wel), maar voor lenteweer zullen wij zeker tot april moeten wachten". Het is inte ressant af te wachten wat er van deze profetie uitkomt. Een brief schrijver zit overigens op dezelfde golflengte als profeet Pruiksma te Boksum, die eerder de zachte winter zo goed voorspelde en nu ook al waarschuwt tegen voorjaarskou en een witte paas. Het aardige bij die natuurvoorspel- lers vind ik, dat zij zo zeker van zichzelf zijn en alles zo concreet naar voren brengen, om niet te zeg gen zwart-wit. De weervoorspellers met hun winkels van apparatuur zijn daarbij vergeleken eigenlijk maar grote aarzelaars. Nu lijkt het ook mij waarschijnlijk, dat de huidi ge „up" in maart wel weer gevolgd zal worden door een „down". Er is immers nü duidelijk sprake van een golfbeweging zacht-koud-zacht,, waarvan de amplitude (verschil tus sen de hoge en lage uitwijkingen) vrij groot is geworden. En dus men sen .reken maar op wat maartse buiten dit jaar, blijven ze weg dan valt de schade mee. Abonnee Klinkert in Amsterdam heeft nog een paar bijzonderheden over extreme seizoenen die hij in het verleden heeft meegemaakt: „in de winter van 1938/39 heb ik tegen kerstmis bij Pingjum (Friesland) achter een bus lopen te duwen die in de sneeuw was vastgeraakt. In 1939/ 40 was het ook raak. 1941/42: Stalin grad. In de winter van 1944/45 zakte ik wegens gebrek aan medicijnen, honger en kou op straat in elkaar. Als volkstuinder hoorde ik, dat door de felle winters van 1940/45 verschil lende onderstammen appels uit de handel zijn genomen. „Hoe heeft men vroeger zonder com puters en satellieten het weer kun nen voorspellen? Antwoord: wel, heel gewoon: met minder (vaak) ge gevens van elders en met een gerin ger inzicht in de achtergronden van het atmosferisch gebeuren, maar toch met een door routine, pienter heid en zo u wilt Fingerspltzenge- fühl, toch zeer aannemelijke resulta ten, gelooft u mij. En o jahet weer blijft dit week end en wellicht ook begin volgende week zacht met temperaturen van tien tot twaalf graden maximaal, nu en dan wat zon maar ook wel regen door toedoen van een zeer diep ge worden depressie ten westen van de Britse eilanden: 945 millibar oftewel 709 millimeter op uw gangbaro meter. Amsterdam De Bilt Deel en Eeldc Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vtuiingen Zd Limburg Aberdeen Athene- Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagcnfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Tunis weer zwaar bew rwaar bew. zwaar bew zwaar bew geheel bew zwaar bew, zwaar bew geheel bew zwaar bew. geheel bew. zwaar bew onbewolkt motregen zwaar bew half bew geheel bew regen gehpel bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. regen zwaar bew. regen half bewolkt half bewolkt zwaar bew. zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew zwaar bew 17 HOOGWATER zondag 29 februari, Vliuingen 3 53-16 15, Harlngvlletalulzen 4.12-16 24, Rotter dam 5 46-18 20, Scheventngen 5.10-17 22, Umul- den 5.47-17 59. Den Helder 0 58-22 06. Harllngen 12 22 Delfzijl 1.47-14.18 HOOOWATER maandag 27 februari. Vlissin- gen 4.27-16.50, Hartngvlletslutzen 4.46-17.01, Rotterdam 6 23-18 20. Scheventngen 5.43-17 58, «LJmulden 6.23-18.38, Den Helder 10.28-22.39. Harllngen 0 18-12.54. Delfzijl 2.24-14.54 Staatssecretaris De Jong: „Ik had waarschijnlijk tot de loyalisten behoord." de onderwijsmogelijkheden voor de leeftijdsgrens zestien- tot achttien jarigen. Het rapport schetste een somber beeld. Duidelijk werd ge steld dat het plan van Hoogovens om de bedrijfsschool te veranderen in een nieuwe beroepsopleiding, ook voor de toekomst geen uitweg biedt voor de problemen in de IJmond. De Jong: „Een bedrijfsschool is we zenlijk iets anders dan een beroeps opleiding. Een bedrijfsschool leidt op voor een functie in het bedrijf. Zo'n opleiding moet ook door het bedrijf worden betaald De nieuwe beroepsopleidingen zullen sterk praktijk gericht zijn, maar daar naast zal veel aandacht worden be steed aan vorming. Een mens is geen machine. Het menselijk geluk op de arbeidsplaats hangt van meer dingen af dan van vakkennis al leen." Motivatie-probleem Als straks de nieuwe beroepsoplei ding werkelijkheid wordt, is daar mee het gat in de mammoetwet ge dicht. Is daarmee niet automatisch de leerplichtverlenging tot achttien jaar een feit? De Jong: „Nee, je zult altijd leerlin gen blijven houden, die er niet over peinzen om tot hun achttiende in de schoolbanken te blijven zitten. Ik weet ook niet of dat moet. Tot zes tien Jaar vind ik prima, zolang zijn ook de ouders voornamelijk verant woordelijk, maar daarna legt de stem van de jongen of het meisje ook gewicht in de schaal. Je kunt moeilijk iemand van zestien of ze ventien jaar als een onmondige be handelen. Een van de grote proble men waar de mensen in het onder-' wijs mee kampen is het motivatie probleem. Op die leeftijd en eigen lijk ook al eerder zijn sommige Jon gens en meisjes bijna niet meer tot een opleiding te bewegen." „Later, als ze ontdekken dat een goede opleiding toch belangrijk is. zie Je ze in groten getale naar de schoolbanken terugkomen. De be langstelling voor het avondonder wijs is dit jaar van 42.000 naar 55.000 gestegen. Voor de moedermavo en havo zijn de cijfers 14.000 tegen zes duizend in 1976. Ook bij de staat sexamens vwo, havo en mavo stij gen de aantallen. Kennelijk neemt de motivatie toe als men er in de praktijk iets aan heeft." „Een vriend of vriendin moet niet alleen iemand zijn, die je aardig vindt, maar ook aantrekkelijk. Dat heeft niets met mooi of lelijk te maken, maar Je moet toch iets aan trekkelijks in elkaar ontdekken. Ik ben er achter gekomen, dat ik geen vriendschap kan hebben met ie mand, die me lichamelijk afstoot, Verder vind ik het heel belangrijk, dat je het gevoel hebt, dat Je vrien den voor je opkomen als er wat is. Loyaliteit. Stel: één van m'n vrien den hoort iets slechts over mij, dan zal hij of zij dat niet zomaar gelo ven, maar denken: „dat kan ge woon niet waar zijn". En omge keerd heb ik dat ook, dat ik in de bres spring voor m'n vrienden". Een dertigjarige vrouw legt in het maartnummer van Mensen van Nu uit wat voor haar vriendschap bete kent en wat ze van echte vrienden verwacht. „Niet dat m'n vrienden geen slech te eigenschappen mogen hebben. Vrienden zijn geen heiligen. Dat is ook juist het kenmerk van een goe de vriendschap, geloof ik, dat Je ook hun negatieve kanten kunt zien, dat Je hun slechte eigenschap pen op de koop toe neemt. En daar kun je best ook wel eens iets over zeggen, vind ik. Ik geloof dat het kritiek op elkaar kunnen hebben De samen vierhonderdduizend le den tellende ouderenbonden heb ben aan de gemeenteraden ge vraagd om de ouderen (via de plaatselijke afdelingen van de bon den) te betrekken bij alle maatre gelen die voor hen van belang zijn. Dat kan, vinden zij, door vertegen woordigers van de ouderen deel te laten nemen in het werk van de verschillende raden en commissies. Ze willen ook betrokken worden bij het ontwikkelen van plannen die betrekking hebben bijvoorbeeld op het welzijn en de huisvesting. Geen plannen vóór de ouderen maken zónder de ouderen, is hun stand punt. De bonden werken samen in het zogenaamde Cosbo, de in het centraal orgaan samenwerkende bejaardenorganisaties. (Het zijn de algemene Nederlandse bond voor ouderen (200.000 leden), de unie van diocesane katholieke bonden voor bejaarden en gepensioneer den in Nederland (175.000 leden) en de protestants-christelijke oude renbond (elfduizend leden).) ook bij een goede vriendschap hoort. En verder natuurlijk het hebben van belangstelling voor el kaar, interesse voor wat ze bezig houdt, voor de mensen, met wie ze omgaan. Daar praat Je over, daar informeer Je naar. Vrienden vind ik heel wat anders dan familieleden. Dat zijn mensen, die er altijd zijn, ook al bemoei je Je een tijdlang niet met ze. Ik denk aan m'n broers bijvoorbeeld heel anders dan aan m'n vrienden. Ik heb het gevoel, dat Je aan een vriendschap iets moet doen, net zoals je aan elke relatie iets moet doen, die blijft niet vanzelf in stand Je kunt vriendschappen dood laten bloe den door nooit meer iets van je te laten horen, door nooit geïnteres seerd te zijn in hoe het de ander vergaat, nooit langs te gaan of op te bellen. Een goeie vriendschap is voor mij iets. waaraan Je allebei iets moet doen. Ik denk, dat Je ook ongeveer dezelfde behoefte moet hebben om elkaar te zien, te spre ken of dingen samen te doen" De wilde ganzen, die elke w^ek voor IKON-radio en tv actie voeren voor telkens weer een ander doel, hebben vorig Jaar in hun 52 vluch ten iets meer dan drie miljoen gul den „verzameld". De grootste be dragen werden gegeven voor hulp bij sociale activiteiten van Dom Helder Camera in Brazilië (286.250 gulden), leniging van de nood na de cycloon en de vloedgolf in India (200.000 gulden), het oecumenisch radiopastoraat (147.095 gulden) en de hulp na de aardbeving in Roe menië (137.555 gulden). Een ingenieurs- en projectenbu reau, Alph Engeneering in Bever wijk, gaat proberen een tramdraal- stel te ontwerpen dat minder ge luidshinder en minder slijtage meebrengt dan de draaistellen die nu in ons land in gebruik zijn. Als het nieuwe draaistel (met gestuur de assen) blijkt te voldoen, wil met het toepassen in de tramrijtulgen die in de Jaren tachtig en negentig in ons land zullen rijden. Met de opdracht is ongeveer 150.000 gul den gemoeid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5