Conflict valt niet fraai recht te breien Nederlandse Moslims willen subsidie Gesprek vakbonden VMF weer op gang HET FUNDAMENTELE EN HET FUNDAMENT Wraakgevoelens bij VVD na openrekken 'trukendoos' door Kruisinga eerst min §eudMidï§e opeten Overeenkomst CAO stukadoors 'Karakter van VU verwatert' In Nieuw-Zeeland Europese conferentie over positie vrouw in de Islam Vrede in affaire koopsompolissen Dorp in actie voor milde politie-agent T. WEVER B.V. - FRANEKER ZATERDAG 25 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet3- ADVERTENTIE door Ferry Mingelen DEN HAAG Links had in maanden niet meer zo gelachen. „De ministers buitelen vechtend over de keien," zei WD-fractieleider Wiegel vroeger altijd vol leedvermaak als er in het kabinet-Den Uyl weer wat mis ging. Wat de ministers van het kabinet Van Agt-Wiegel donderdag presteerden sloeg echter alles wat op dat vlak vertoond is. Zij vochten hun meningsverschillen niet uit op de keien, maar voor het front van de Tweede Kamer, achter de regeringstafel. Het is twijfelachtig of Kruisinga zich door de linkse interrupties tot schen ding van de kabinetsafspraak heeft laten verleiden. Het lijkt er meer op dat hij de tactiek heeft gevolgd die Van Agt in de abortusaffaire toepas te: als je het in het kabinet niet kan winnen, dan niet aarzelen, maar je eigen standpunt keihard openbaar maken in de Tweede Kamer. Je maakt je eigen keihard openbaar maken in de Tweede Kamer. Je maakt je zo bij je collega's in het kabinet niet populair, maar het moet wel heel ernstig zijn, willen de ande re partijen daarvoor het voortbe staan van het kabinet opofferen. En ondanks alle woede zal de WD het kabinet op dit moment toch niet willen laten breken op de neutronen bom. Verwijdering van Kruisinga uit het kabinet brengt de kabinetscrisis voor de deur, dus ook daarmee zul len de liberalen wel voorzichtig zijn. Dit alles kan Kruisinga hebben be dacht toen hij duidelijk afwijkend van het regeringsstandpunt zogehe ten ook namens minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) zich in principe tegen invoering van de bom uitsprak. Uitspraak vermeden Van der Klaauw had tevoren een ja of nee tegen de bom vermeden door erop te wijzen dat zo'n uitspraak de Nederlandse positie in het internationale overleg zou schaden. Hij wijst de PvdA-motie waarin de regering wordt gevraagd in de NAVO tegen invoering van de bom te plei ten, van de hand. Kruisinga zei: „Ik heb wel oog voor de mogelijke mili taire voordelen van het wapen, maar ik zie voor mij toch vooral de zeer grote bezwaren van nationale en internationale politieke en ethische aard die aan dit wapen kleven. Daar om moeten wij in de geest van wat in deze Kamer naar voren is gebracht onze uiterste best doen om introduc tie van dit wapen te voorkomen en daarom in de eerste plaats trachten om besprekingen met de Sovjet- Unie in gang te zetten." Den Uyl daagt Kruisinga vervolgens uit duidelijk afstand te nemen van het pro-neutronenbomverhaal van de VVD, maar Kruisinga pareert die aanval. Vervolgens interrumpeert Brinkhorst (D'66): „Betekent het dat de Nederlandse regering als de minister met deze intentie, die hij zoeven heeft uitgesproken en die voor hem zo duidelijk is, het overleg ingaat bij de bondgenoten het afzien van het neutronenwapen zal bepleiten? Kruisinga: „Dat beginsel heb ik in principe naar voren gebracht. Die intentie lag ook in het betoog van de minister van buitenlandse zaken op gesloten." Den Uyl: „Ik zou mijn pogingen om duidelijkheid te verkrijgen nog niet willen staken. De heer Kruisin ga zei volstrekt iets anders dan de heer Van der Klaauw. De heer Krui singa zei dat in beginsel in zijn uit spraak lag opgesloten dat de Neder landse regering zich zal inzetten om de aanmaak van het neutronenwa pen te voorkomen. Ik hecht er zeer aan dat ook de heer Van der Klaauw nadrukkelijk uitspreekt dat hij deze mening is toegedaan Wat is het antwoord van de heer Kruisinga hierop?" Kruisinga antwoordt: „Ja", waarop WD-leider Rietkerk per interruptie probeert te redden wat er nog te redden valt door te beweren dat er geen verschil in de standpunten zit. Hoongelach in de linkse fracties. Terwijl Den Uyl en Rietkerk daar over bakkeleien, wisselen Kruisinga en Van der Klaauw enkele woorden achter de regeringstafel, waarop Kruisinga verklaart: „De minister van buitenlandse zaken verzoekt mij nog eens te zeggen dat dat ook zijn standpunt is en dat hij dat in de aanvang duidelijk heeft gezegd." Briefje Van der Klaauw zakt verbijsterd achterover in zijn stoel en begint driftig een briefje te schrijven aan Rietkerk, die getergd voor de WD- banken heen en weer loopt. De ver bijstering van Van der Klaauw is begrijpelijk, hij had Kruisinga niet gezegd: „Ik ben het met je eens." maar hem dringend toegefluisterd: Laat die zaak aan mij over." Waar om is hij toen niet opgestaan om Kruisinga te corrigeren? Een insi der: „Van der Klaauw is nog te veel ambtenaar, hij is niet gewend aan dit soort trucs, wist gewoon niet wat hij moest doen, daarvoor zit hij nog te kort in de politiek." Die trucs, daar is Kruisinga een meester in en hij was niet van plan later deemoedig te gaan verklaren het bij het verkeerde eind gehad te hebben. Mijn verklaring past pre cies binnen de intenties van het ka binet, laat hij na afloop meedelen. Kruisinga speelt de zaak hard: giste ren dreigde hij intern te zullen op stappen indien vice-premier Wiegel hem openlijk zou afvallen. Wat heeft Kruisinga nu in zijn act met de heren Den Uyl en Brinkhorst precies bereikt? De lijn van het ka binet was als volgt: Van der Klaauw vermijdt een standpunt over de neu tronenbom met het argument dat een uitspraak de positie van Neder land in het internationale overleg over de bom zou verzwakken. Krui singa krijgt desondanks de ruimte zijn persoonlijke afwijzing van de bom in de Tweede Kamer breed te etaleren. Beiden spreken zich er voorts voor uit, het vraagstuk van de neutronenbom te bespreken in de onderhandelingen met het War schaupact over wapenverminde ring. Doet het Warschau-pact geen concessies, dan pas komen kabinet en Kamer opnieuw voor de vraag te staan of de bom door Nederland moet worden ingevoerd in navolging van de andere NAVO-landen. Niet eensgezind Dat betekende uitstel van de beslis sing en dus van de problemen, en toch een beleid dat aansloot bij het CDA-standpunt, waarin ook voor onderhandelingen met het War schau-pact gepleit wordt. En ook het CDA heeft nog geen eensgezind antwoord op de vraag wat er moet gebeuren als andere NAVO-landen de neutronenbom toch invoeren. De opstelling van het kabinet zal daarom niet over de hele lini^slecht bij het CDA gevallen zijn. Als CDA en WD beiden van het volle pond afzagen, was men er wellicht wel uit gekomen. De mantel der liefde, der politieke opportuniteit, ligt nu echter aan stukken gescheurd op de regerings tafel. Van der Klaauw en de WD zinnen op wraak, de ministerraad zal wel erg kromme pennen nodig hebben om de zaak weer recht te breien. Dat soort pennen is in poli tiek Den Haag doorgaans wel aan wezig, maar (raai wordt het nooit ©i het vers gebraden tOmruten haantje van Herman Kramer. Joure ...de enige echte UTRECHT (ANP) Het maandag vastgelopen overleg tussen de vakbonden en de raad van bestuur van VMF zal weer worden hervat nu de raad van bestuur de bonden gisteren telefonisch heeft toegezegd dat men toch bereid is zo spoedig mogelijk een totaalplan op tafel te leggen over de toekomst van het VMF- concem. De raad van bestuur wil bovendien op centraal niveau met de vakbonden van gedachten wisselen over de toekomst van het concern en proberen op die manier tot overeenstemming te komen. J Xf TM 1 Dit heeft bestuurder Jan Schermer van de industriebond NVV gisteren meegedeeld. Hangende dat overleg met de vakbonden zullen op stapel staande reorganisaties bij Stork Be pak. Conrad Stork, International Handling en ook mogelijke reorgani saties bij de apparatenbouw (Stork Velsen, Brons werk Utrecht) de ijs kast ingaan. Maandag liep het overleg tussen de „Misschien mag ik u een paar goede adviezen geven vakbonden en de raad van bestuur van VMF vast, omdat de VMF-top niets van het vakbondsvoorstel voor het opstellen van een totaalplan wil de weten, ondermeer omdat de reor ganisaties die nu op stapel staan niet meer terug zouden kunnen worden gedraaid. De vakbonden hadden maandag ondermeer ook gevraagd of men als men geen totaalplan wilde opstellen dan wel wilde ga randeren dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen maar vol gens Schermer weigerde VMF, toen eveneens die toezegging te doen. Daarop braken de vakbonden woe dend het overleg af. Dat de VMF-top nu wel een totaal plan wil opstellen en tevens reorga nisatieplannen wil annuleren is vol gens Schermer met name gebeurd onder druk van dreigende arbeids onrust, een zaak waar VMF, dat al problemen genoeg heeft, nog verder mee van huis zou zijn. Werknemers- en werkgeversorgania- ties hebben overeenstemming be reikt over nieuwe cao voor het stu kadoors- en terazzobedrijf. In deze bedrijfstak werken achtduizend mensen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De raad van de centrale interfaculteit (filosofie) aan de Vrije Universiteit heeft gewaar schuwd tegen een ontwikkeling waardoor het christelijk karakter van de VU bedreigd zou worden. De raad doet dit naar aanleiding van een besluit dat hij zelf zij het onder protest heeft genomen. De raad wijzigde namelijk op voor schrift van hogere organen het fa culteitsreglement zodanig, dat raadsleden niet meer hun instem ming hoeven te betuigen met de evangelische doelstelling van de VU. Volgens het faculteitsreglement van 1973 was dit wel vereist. Voortaan zal dit van kandidaat raadsleden niet meer gevraagd wor den, omdat stilzwijgend wordt aan genomen dat ieder aan de VU naar vermogen in de geest van de doel stelling zal handelen. De raad van de interfaculteit vindt dit een on aanvaardbare verwatering van het eigen karakter van de VU. Kamervoorzitter Vonde ling (rechts) leider van de parlementaire delegatie die thans een bezoek aan Nieuw-Zeeland brengt, had gisteren een ontmoe ting met de honorair con sul van Nederland,de heer R. S. Wells en zijn vrouw. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Vandaag begint in het Amsterdamse RAI-congrescentrum een conferentie, die geheel in het teken staat van de positie van de vrouw binnen de Islam. Secretaris L. A. Dilmohammed van de Nederlandse Islamitische Sociëteit: „Wij hebben deze conferentie, die tot zondagavond zal duren, georga niseerd omdat er in het Westen erg veel onbegrip bestaat over de situatie van de vrouw in de Islam. Wij willen informatie over dit thema geven, omdat de Moslim vrouw in Nederland, zowel als de Nederlandse vrouw die geen Moslim is, hiermee heeft te maken." De 28-jarige Dilmohammed -r Nederlander en van Suri naamse afkomst oordeelt dat de positie van de vrouw in de Islam in Nederland veel te negatief wordt gezien. Maar vele Nederlanders die in Islamitische landen met vakantie zijn geweest, of Ne derlandse vrouwen die met Moslims gehuwd waren, ver tellen toch vaak dat de vrouw in de Islam wordt gediscrimi neerd? Dilmohammed: „Er is een groot verschil tussen de zeer bijzondere positie, die de vrouw volgens het geloof, vol gens de Islam moet bekleden en. de geïsoleerde situatie waarin de vrouw zich bevindt "in afgelegen dorpen. Boven dien, in het Westen had de vrouw enkele tientallen jaren geleden een ondergeschikte positie, die veel erger was. En in die afgelegen gebieden t neemt de vrouw wel geen deel aan de maatschappij, maar dit komt voort uit de gTote waardering voor de vrouw, die immers niet voor het levensonderhoud mag vechten. In de Islam als ge loof wordt uitgebreider dan welke godsdienst ook over de vrouw gesproken en hebben man en vrouw gelijke rechten." Half miljoen Dilmohammed acht de con ferentie van het grootste be lang, omdat in de nabije toe komst West-Europa en ook Nederland in toenemende mate zal worden geconfron teerd met de Islam: „Er leven in Nederland nu driehon derdduizend Moslims (me rendeels Marokkaanse en Turkse werknemers en voor een kleiner deel Surinamers, Indonesiërs en Nederlan- 'Ar A Ar X i i; ii i i :r :i t ii ii ii ii Si ii Si Si Si ii M Si t> ders). En door de gezinsher eniging zullen zoveel vrou wen en kinderen van buiten landse werknemers naar Ne derland komen, dat de Mos lim-gemeenschap in dit land over twee jaar ongeveer een half miljoen leden zal tellen. Na het christendom is de Is lam hier de tweede gods dienst, en het Jodendom de derde." Ruim vier jaar geleden nam Dilmohammed met andere Moslims het initiatief tot de oprichting van de Nederland se Islamitische Sociëteit. Deze groep telt nu enkele honderden vaste leden en zegt vooral op te komen voor de integratie van de Moslims in de Nederlandse samenle ving. De sociëteit heeft als tweede doelstelling het tot el kaar brengen van de verschil lende nationaliteiten Mos lims in Nederland. Dilmohammed beschouwt het werk van zijn sociëteit als welzijnswerk en heeft het mi nisterie van CRM om subsi die verzocht. „Maar de over heid ziet in de Islam een reli gie en wil geen religieé subsi diëren. Hierbij wordt uit het oog verloren dat wij onze cul turele identiteit willen op bouwen, dat wij onze mensen moeten opvangen. Op 16 april komen de Moslim-orga nisaties uit heel het land in de RAI bijeen om een struc tuur op poten te zetten om het integratieproces op gang te brengen. Als daar ons standpunt is bepaald zullen we een protestbrief aan de overheid sturen." De Nederlandse Islamitische Sociëteit is ontstaan uit een initiatief van individuele Ne derlanders, maar na een reis van Dilmohammed en mede werkers door het Midden- Oosten kwamen er veel im pulsen en financiële steun uit 1 U v v j? .11 A .Jl JlV.,11 Jl f if ij i! rit; r it Schets voor het Islamitisch Centrum Nederland, Duivcndrecht komt. dat volgens de plannen in de Vensenpoldcr bij Arabische landen. De socië teit verwacht dit jaar met de bouw van een Islamitisch Centrum Nederland, in de Vensenpolder bij Duiven- drecht in Amsterdam, te kun nen beginnen. Voor „culture le activiteiten" in dit cen trum zou de sociëteit graag subsidie van CRM krijgen. Maar Dilmohammed vreest dat CRM ook die culturele activiteiten als „religie" zal zien en zich zal beroepen op de scheiding van kerk en staat. „Wij verlangen geen geld voor de bouw van de moskee, ook niet voor de be taling van de geestelijke lei der, maar zuiver voor het cul turele en welzijnswerk." Er is tevens een culturele manifes tatie verbonden aan de van daag te houden conferentie in de RAI. Voor deze manifestatie wor den drieduizend belangstel lende Moslims verwacht. Op de conferentie zullen toespra ken worden gehouden door Islamitische hoogleraren uit een aantal Europese landen. De conferentie wordt door de organisatoren trouwens als „Europees" gekarakteri seerd. De Maielsische prinses Ramona Nazaruddin, echtge note van de ambassadeur van Maleisië in Nederland, zal de opening verrichten. In formatie wordt gegeven door de Nederlandse Islamitische Sociëteit, tel. 020-902512. Van onze sooecon. redactie DEN HAAG Directeur Van Steen- sel van de verzekeringsmaatschapij „Stad Rotterdam" eist niet langer rehabilitatie van de vereniging van belastinginspecteurs vanwege de brief van deze verenigingen aan Ka mervoorzitter Vondeling over de af faire van de koopsompolissen. „Par tijen achten het incident gesloten." zo staat in een communiqué dat Van Steensel en de inspecteursvereni gingen hebben uitgegeven na een gezamenlijk gesprek. Van Steensel had zich in zijn eer en goede naam aangetast gevoeld door de brief van de Inspecteurs. Die brief vroeg om een ondereoek naar de bewering, in een krante-artikel, dat Kamerleden en bewindslieden mis bruik hadden gemaakt van voorken nis door nog gauw omstreden koop sompolissen te kopen vlak voordat de markt door kamer en regering gesloten werd. Van 8teensel zelf had voordien zelf zich ook al zo'n polis aangeschaft. De inspecteurs wijzen er op dat hun brief in geen enkel opzicht betrek king had op de heer Van Steensel, „al dan niet gefinancierd met ge leend geld, geenszins in strijd met de wet." Voorts zeggen de inspec teurs het te „betreuren als de heer Van Steensel narigheid heeft onder vonden van hun brief". Van Steensel van zijn kant verklaart nu overtuigd te zijn van de goede bedoelingen van de inspecteurs. „De strijdbijl is begraven." aldus voorzitter Schurer van de inspec teurs. Hij hoopt dat de aandacht nu weer kan worden gericht op de wer kelijke kwestie, namelijk of politici al of niet hebben geprofiteerd van voorkennis op belastingterrein. Van een onzer verslaggevers NIEUWE TONGE - Het Zuid hollandse plaatsje Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee dreigt de enige rijksrayon- agent die het dorp telt de 30- jarige Hans Gaasenbeek kwijt te raken. Volgens woord voerder Rinus de Haan van een inderhaast opgericht actie comité wordt de politieman overgeplaatst omdat hij te wei nig bekeuringen zou geven. Hans Gaasenbeek is sinds no vember 1973 agent in Nieuwe Tonge. tot tevredenheid van de bevolking. Volgens De Haan lost de politieman veel problemen op zonder dat daar bij proces-verbaal wordt opge maakt. In Nieuwe Tonge is een pamflet verspreid waarin de bewoners worden opgeroepen behalve hun handtekening ook voorbeelden te geven van situ aties waarbij agent Gaasen beek een bemiddelende rol heeft gespeeld. Deze actie leid de er toe dat drie kwart van de 2600 inwoners zich uitgespro ken hebben voor handhaving van de agent. Volgens het comité ziet Gaa senbeek veel meer in een be middelende dan in een bestraf fende taak, een zienswijze die hem door zijn superieuren niet in dank zou worden afgeno men. Een overplaatsingsaan bod zou Oaasenbeek inmid dels hebben afgewezen met als belangrijkste motief, dat hij zijn werkwijze ook elders zal handhaven. Agent Gaasen beek was gisteren hoewel in dienst voor commentaar on vindbaar. Districtscomman dant J Warneke van de rijk spolitie in Dordrecht reageer de voorzichtig op de situatie. De overplaatsing heeft diens- ttechnische en menselijke re denen. Het lijkt mij niet gepast om. waar het toch de privacy van een van onze mensen be treft, met een verklaring te komen. EEN BELANGRIJKE HANDLEIDING BIJ HET GESPREK OVER DE KERN VAN HET CHRISTELIJK GELOOF Zojuist verschenen: Over de kern van de christelijke leer door Dr. J. M. R. DIERMANSE Omvang 90 pagina's. Paparback I 9,90. Het belang van deze uitgave valt niet beter te typeren dan met een tweetal citaten uit de kerkelijke pers: „De beschouwingen van Or. Diermanse verdienen een breed publiek en een diepgaand gesprek. Hier en daar ontmoet ie signalen van vermoeidheid in het confessionele gesprek. Er zijn kerkleden onder hen ambtsdragers die hel gereformeerde belijden als een zaak van gisteren en eergisteren beschouwen Er zi|n ook kerkleden en weer onder hen ambtsdragers die zich met dat gereformeerde belijden zo verknocht weten, dat ze voor wezenli|ke problemen op dit gebied de ogen volledig gesloten hebben Zowel het ene als het andere verschijnsel is lot schade van de kerkelijke en chnstelijke gemeenschap. Ik zou beide groepen weer eens aan het lezen en aan het studeren willen hebben Want beide grdepen zouden van de geschiedenis heel veel kunnen leren. Oat Dr. Diermanse daartoe een belangwekkende bijdrage heeft geleverd, staat voor mi| als een paal boven water! (O». L. H. Kwast in ds FRIESE KERKBODE) „Graag wil ik aandacht vragen voor deze studie, omdat daarin een probleem aan de orde wordt gesteld, dat voor het leven in en de bezinning op de kerk van hel grootste belang is Diermanse is onmiskenbaar gemotiveerd door een ruime ervaring in gesprekken en dialogen binnen de eigen kerk en tussen de kerken De eenheid der kerk gaat hem daarbij ter harte. En zqn bedrage is kennelijk mede bedoeld ais een poging om dichter bi| deze eenheid te komen Zijn studie is m i. geschikt als leidraad voor gesprekken hierover in samenkomsten van ambtsdragers en gemeenteleden We zijn met het door Dr. Diermanse aangesneden probleem voorlopig nog met gereed Dat hij ons iaat zien wat er allemaal aan vastzit en alvast enkele ignen uitstippelt waarlangs wi| voorwaarts kunnen, geeft hem recht op onze erkentelijkheid (Prot. Dr. J. Veenhof In het GEREFORMEERD WEEKBLAD) Een uitgave van: POSTBUS 59 - TELEF. 05170-3147 Verkrijgbaar in de boekhandel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3