NO: vrije keuze tussen :akelijk en ethisch handelen Ta) iHoge winst ABN Waarom Nationale-Nederlanden gelooft 5 belegger een taak te hebben de Nederlandse economie. Nieuwe president van F staa|-2ooo j centrale bank in VS nog altijd niet in functie Werkgevers in commentaar op Arabische boycotbepalingen: In verband met omkopingsaffaire systeembouw Belastingmensen wijzen bedrijven op fiscale mazen Zwitsers remmen stijging frank af Te veel branden in bedrijf: verzekering moeilijk te vinden. Nationale-Nederlanden is een grote verzekering maatschappij, en dus per definitie een belegger van formaat. De totale beleggingen bedragen circa 20 miljard gulden. Door de inkomsten uit dat vermogen en de toevloed van premies neemt dat bedrag jaarlijks met 2 a 3 miljard gulden toe. Ongeveer de helft is belegd in effecten en leningen. Met dat geld zijn onze deskundigen voortdurend actief in de weer. Ze kopen aandelen en obligaties op de Amsterdamse effectenbeurs en nemen meestal niet geringe belangen in gerenommeerde Nederlandse fondsen. Maar ook op buitenlandse beurzen laten ze zich niet onbetuigd. Ze lenen geld aan de overheid en verstrekken financieringen aan het bedrijfsleven. In die laatste categorie komen de zaken pas tot stand na zorgvuldige studie van onze economische experts. Die er in nauw overleg met de bedrijven voor zorgen dat de financieringen ten volle verantwoord zijn. Aanpassing aan veranderde situaties maakt het beleggingsbeleid tot een dynamische aangelegenheid. Toch is dat beleid selectief. Want hoe we het geld ook beleggen, risico's gaan we zoveel mogelijk uit de weg. Tenslotte gaat 't voornamelijk om spaargeld van onze verzekerden. Dat uiteindelijk voor het grootste deel ook weer voor hen bestemd is. En ze hebben recht op de grootst mogelijke zekerheid. Nationale-Nederlanden bTERDAQ 25 FEBRjARI 1978 FINANCIEN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 27 leiden - tel. 071 -1239 42 fan een onzer verslaggevers pEN HAAG Als bedrijven op zakelijke gronden handel rijven met de Arabische landen en daarbij de eisen van die nden inzake de boycot van Israë inwilligen, „behoeft dit nog en ethische standpuntbepaling in te houden," schrijft het lerbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) in zijn week blad „Onderneming". Het Nederlands Christelijk Werkgevers- jerbond (NCW) beraadt zich nog over een standpunt. werkelijke oplossing voor de iblemen kan alleen maar komen ir een beëindiging van de oorlogs ituatie," aldus het VNO in een com- r<r ïnentaar op de brochure van het Centrum voor Informatie en Docu mentatie Israël (CIDI). In die bro chure worden overheid, semi-over- ïeid en bedrijfsleven beschuldigd tan het boycotten van Israël ten leeftiji einde de handel met de Arabische landen veilig te stellen. Deze brochu re, aldus het VNO, heeft de laatste tijd tot nogal wat onrust geleid in drs. lerlei Jangi laag later in een aakte 'rralgei kringen van bedrijfsleven en poli tiek. Vandaar het commentaar op de brochure van het CIDI. De kern van het vraagstuk, dat door het CIDI opnieuw aan de orde is gesteld, is volgens het VNO, dat de landen, verenigd in de Arabische LIGA in hun strijd tegen Israël in 1951 een boycotbureau hebben opge richt om de Israëlische economie te schaden. Dit boycotbureau hanteert verschillende methoden die er in fei te alle op neerkomen, dat bedrijven Over 1976 werd 10 pet in contanten uitgekeerd. AMSTERDAM De Algemene Bank Nederland heeft haar een geconsolideerde brutoresultaat voor voorzieningen en belastin- in vorig jaar zien stijgen van 509,6 min tot 563,3 min. De consolideerde nettowinst komt uit op 235,5 min tegen 205,8 min over 1976, hetgeen een stijging betekent van 14,4 pet. door Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 22,50 tot jetiek f23'50 Per gewoon aandeel van 100 nominaal. Hiervan is al afie jj/11,50 als interim dividend uitgekeerd. Het slotdividend van 12 kan naar keuze geheel in contanten worden ontvangen of voor 5,50 in contanten en voor nominaal 2,50 in agio-aande- Doral de i De Algemene Bank Nederland gaat heeft het bedrijf bekendgemaakt. ^'150 min 8 pet 20-jarige kapitaal- n"°' tn Etonian bligaties 1978 uitgeven tegen een toers van 100 pet. De lening, waarop op 3 maart kan worden ingeschre- egeia ven zal worden afgeiost in tien gelij- v,J-Ve termijnen op 1 april van de jaren 19 tot en met 1998. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. De stor ting is op 31 maart. NEDERLANDSE MIDDEN STANDS BANK: het balanstotaal steeg vorig jaar met 22 pet tot 27,3 miljard gulden. De winst steeg met 26 procent tot 98,2 miljoen gulden. Voorgesteld wordt het dividend te Iverhogen van 10 tot 11 gulden. Hier- Ivan is al betaald als interim ƒ4, of [ƒ2,50 in aandelen ten laste van de lo-reserve. JEAN HEYBROEK (groothandel machines voor land-, tuin- en we- inbouw en huishoudelijke appara- [ten) zal voorstellen over 1977 een dividend uit te keren van 15 pet, waarvan 10 pet desgewenst in aande len ten laste van de agioreserve, zo die op enigerlei wijze een zakelijke relatie met Israël onderhouden, bui ten gesloten worden van handel met de Arabische landen. Volgens de regels van het boycotbu reau mogen bedrijven die met Arabi sche landen contracten afsluiten, geen zaken doen met Israël. Boven dien mag zo'n bedrijf zelfs geen za ken doen met een bedrijf in eigen land, dat wel relaties met Israël on derhoudt. Daarnaast is er de boycot, gericht op personen en met name op Joden. Dit laatste blijkt uit het feit, dat werkne mers van Nederlandse bedrijven, die in Arabische landen opereren, een zogenaamde niet-Jood-verklaring moeten kunnen tonen. Twee vormen. Het VNO noemt deze twee vormen van boycot, de zakelijke en de per soonlijke apart. De persoonlijke boy cot wordt door het VNO verworpen. „Terecht heeft de toenmalige minis ter van binnenlandse zaken De Gaay Fortman in 1977 het afgeven van niet-Jood-verklaringen door ge meenten verboden (De Kerken in Nederland namen dit besluit al wat eerder). Voor zover het VNO bekend is, geven Nederlandse bedrijven der gelijke verklaringen, zo zij dat al zouden kunnen, ook niet af. Navraag, enige weken geleden, leer de ons, dat bedrijven die zakelijke relaties met de Arabische landen on derhouden, inderdaad niet aan offi ciële niet-Jood-verklaringen kunnen komen, maar dat zij „dit probleem" ondervangen door zelf mondeling of schriftelijk (dat blijft onduidelijk) de Arabische opdrachtgever te verzeke ren, dat geen Joodse werknemers in het Arabische land te werk zullen worden gesteld. „Ten aanzien van de zakelijke boy cot," schrijft het VNO, „is de beoor deling van een wenselijke gedrags houding gecompliceerder." Het VNO constateert, dat het op zichzelf niet ongebruikelijk of onacceptabel is. dat een bepaald land voorwaarden stelt bij zijn zakelijke transacties. „Wanneer men uitgaat van de feite lijke oorlogssituatie dan is het, ook historisch gezien, helaas veelal ge bruikelijk dat landen niet wensen dat derden zakelijke relaties met de tegenstander onderhouden. Een der gelijke constatering is objectief en houdt geen beoordeling in van de politieke situatie in het Midden-Oos ten," aldus het VNO. Nadelen Het VNO vindt, dat het CIDI nogal wat gemakkelijk vaststelt, dat be drijven met „ruggegraat" (die dus niet op de Arabische eisen ingaan) geen zakelijke nadelen daarvan on dervinden. In de praktijk zijn dat bedrijven die een uitzonderlijke po sitie innemen. Voor de meeste be drijven is dat niet het geval, omdat zij in een concurrentiestrijd zijn ge wikkeld met vergelijkbare andere bedrijven die vergelijkbare offertes doen Het VNO is van mening dat ieder bedrijf vrij moetzijnzijn eigen keuze te maken tussen zakelijk en ethisch handelen. „De overheid heeft daar bij een eigen taak en zal bij het inhoud geven aan die taak het be lang van de export voor ons land zwaar moeten laten wegen." PPR-man Limburg: SITTARD (ANP) Verscheide oud belastinginspecteurs die op rijks kosten hebben gestudeerd, treden in Zuid-Limburg op als adviseurs van bedrijven om die de mazen in het fiscale netwerk te helpen vinden. Dit zei voorzitter P. van der Heiden van de PPR in Limburg in Sittard, bij de viering van tien jaar PPR in Limburg. Er zijn zelfs oud-belastinginspec teurs, zo klaagde hij, die buitenland se bedrijven adviseren bij vestiging in het zuidelijk herstructureringsge bied, en die daarmee vermogens op strijken. De fiscale manoeuvres van politici waarop de belastinginspecteurs terecht hebben gewezen liggen volgens hem in hetzelfde vlak als de handigheden van het bedrijfsleven door oud-belastinginspecteurs aan te trekken. Hij betreurde het. dat in Zuid-Lim burg steeds sprake is van het ver dwijnen van arbeidsplaatsen, maar nooit van aantasting van vermo gens. „Bedrijven gaan aan de lopen de band failliet; de eigenaren bedie nen zich van stromannen en gaan weer onverdroten voort met andere BV's, die door de overheid ook wor den binnengehaald als redders van een stuk werkgelegenheid." Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM G. William Miller, enige tijd geleden door president Carter van de Verenigde Staten aangewezen als opvolger van Arthur Burns als hoogste man van de Amerikaanse centrale bank. het Federal Reserve System, is nog altijd niet in functie. En het ziet er naar uit, dat het ook nog wel even zal duren voor het zo ver is. Miller, tot zijn benoeming als hoofd van de centrale bank president van het Amerikaanse concern Textron, wordt er nl. van beschuldigd betrok ken te zijn bij een omkopingsaffaire. Althans hij zou, zo willen de berich ten, er van geweten hebben Om klaarheid over een en ander te krij gen zal Miller volgende week dins dag (opnieuw) worden gehoord door de commissie voor het bankwezen van de Amerikaanse Senaat. De omkopingsaffaire, daarvan Mil ler zou hebben geweten (of had móe ten weten) betreft Bell Helicopter, een dochtermaatschappij van Tex tron. Bell Helicopter zou door het betalen van een kleine 3 miljoen dollar aan „Commissie" een order ter grootte van 500 miljoen dollar van de Perzische strijdkrachten hebben verworven. De steekpenningen zou den o.a. zijn betaald aan hoogge plaatste Perzische militairen en wel via het Perzische verkoopkantoor van Bell Helicopter. Air Taxi ge naamd. Laatstgenoemd bedrijf werd „gecontroleerd" door de inmiddels gestorven chef van de Perzische luchtmacht. Geen vermoeden De eerder door' Miller gedane uit spraak. dat hij geen vermoeden heeft gehad van het bestaan van banden van Bell Helicopter met de Perzische luchtmacht-generaal wordt door leden van het Ameri kaanse Congres met een korreltje zout genomen. Als een positief punt voor Miller geldt echter, dat de on derzoekingen die tot dusverre door de commissie voor het bankwezen van de Amerikaanse Senaat hebben plaatsgevonden geen feiten aan het licht hebben gebracht, die ln tegen stelling zijn met de door Miller geda ne uitspraak. Dit neemt niet weg. dat „verrassingen" niet uitgesloten worden geacht en dat het „groene licht" voor Miller nog wel eens even op zich kan laten wachten. Akkoord CAO VenD Van onze soc.-economische redactie UTRECHT Vroom en Dreesmann heeft zich in het kader van het CAO- overleg bereid verklaard twee maal per jaar met de bonden te praten over de economische vooruitzichten en het werkgelegenheidsbeleid van het bedrijf Als er door V en D. plannen worden ontwikkeld die een duidelijke veran dering binnen het bedrijf beogen dan zullen de bonden daar in het allereerste stadium bij betrokken worden. Verder zijn de bonden en het grootwinkelbedrijf 25.000 werknemers het eens geworden over de prijscompensatie Boven dien krijgt het CAO-personeel en het middenkader een tientje ter ver goeding van het verhoogde BTW- tarief op aardgas. Over de CAO is overeenstemming bereikt. ?leg( :oek >pra oon ïogel ïgen verl dat oen ri irrer det hoe ten ervoi l wij re ke me n ini at, )m n bi; 3stei ber rten he« Bal le". n n traa fn I d te ':der ij dl BERN De Zwitserse rege ring heeft maatregelen geno men om te voorkomen dat de frank, de sterkste munteen heid ter wereld nog verder ten opzichte van de dollar zal stij gen. Sinds augustus vorig jaar voerd is de dollar in Zwitserland met 30 procent gedaald. ;t vei De maatregelen houden in de eerste eerd plaats in dat op tegoeden van bui- 1P0I1 tenlanders van meer dan 10 miljoen franken 12 miljoen) een boete cont betaald moet worden van 10 procent ïen per kwartaal. Daarmee hopen de met i Zwitsers de stroom van buitenlands Ve h geld, dat uit de dollar „vlucht" af te raenlj remmen. Een tweede maatregel is de verlaging van het disconto (de officiële rente) van 17. tot 1 procent. De dollar daalde ook gisteren weer op de valutamarkten hoewel de ver wachting dat de Amerikaanse munt in Duitsland beneden de 2 mark zou zakken, niet is uitgekomen. In Am kj sterdam zakte het Amerikaanse be taalmiddel van 2,174 tot 2,165. De Amerikaanse monetaire autori teiten blijven volharden in een mondjesmaat steunen van de dollar op de geldmarkt in New York. Valu tahandelaren maken zich daar grote zorgen over. Intussen is ook de Brit se krant Daily Mirror met de be schuldiging gekomen dat president Carter de dollar zo laat zakken om Duitsland en Japan te straffen. De regeringen van deze landen weige ren hun economie te stimuleren om daarmee een impuls te geven aan de hele westerse economie. >el Zl» MADE Het feit dat het Confectie bedrijf Vaner de laatste jaren drie keer is afgebrand, is voor de veize- keringsmaatschappijen aanleiding geweest het Madense bedrijf voor eventueel komende brandschades voor niet meer dan maximaal 75 procent te verzekeren. Directeur Van Oorschot wil het risico zo be perkt mogelijk houden en daarom geen grote voorraden meer aan leggen. tl' jfc ftd i he |sta deni Dat heeft ertoe geleid dat hij voor in negentien van de 84 personeelsleden wod ontslag heeft aangevraagd. De heer Van Oorschot heeft, volgens zijn lactf ^KBen, heel wat moeite moeten doen om nog een verzekeringsbe drijf bereid te vinden zijn confectle- atelier tegen brand te verzekeren. Jlen goede finaneicrings- polilick is een gezonde prikkel voor hel bedrijfsleven. (I)rs. J.D. Hallink, bfïcctcn cn Leningen)

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 27