trainers honkvast Heiden: ster zonder faciliteiten Voetbalgrenzen Italië geopend ^#0 Cruijff wil geen ruzie Minstens negen oefenmeesters veranderen in eredivisie van club 'Afzeggen WK vanwege Danny' Belangstelling Rensenbrink en Geels Amerikaan rekent pas op erkenning in eigen land na Winterspelen rr föSïfrtjTx Afgelastingen Van Hanegem nog vijf jaar bij AZ Tennisteam biedt fel verzet 22 »TERDAG 25 FEBRUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet 23 door Johan Woldendorp X TLBURG De huidige trainersdans lijkt swingender dan ooit. ind van dit seizoen afscheid van hun club. De tiende, Jan M-lotermans, werd eind oktober door zijn broodheer (AZ'67) op de JJJ eien gesmakt. Deze exodus staat in schril contrast met het ezoek aan de vacaturebank van vorig jaar. Toen hadden alleen iZ (Notermans, inmiddels vervangen door Cor van der Hart), 2S 'AC (Hans Dorjee), Telstar (Mircea Petescu) en het gepromo- eerde Volendam (Jan Mak) een nieuwe technisch directeur 2V2 n de eerste divisie is een geheel ndere ontwikkeling aan de gang. ëgenover het vertrek (op dit ogen- 7 lik althans) van drie oefenmeester, - e komende zomer, en het tussen- 26'/» jdse afscheid van Laszlo Zalai ?6;'' leerenveen, de puntenstrijd was ,61/; og maar enkele dagen oud) en An- ré Maas jvan MVV naar het Belgi- 977 de komst van liefst negen trai- 43 kers. Er bestaat zelfs een kans, dat lie kloof nog breder wordt. Jan irouwer heeft weliswaar zijn ontslag lij Willem II ingediend, maar op andrang van de spelersgroep over- jeegt de vroegere KNVB-coach zijn 1 vijf jaar durende huwelijk met de 'ilburgse club uit te bouwen tot een log langduriger periode. )e zaken op een rijtje zettend, ont laat het volgende beeld: in de eredi- pisie zijn zes buitenlanders werk- aam: Ivic (Ajax), Malatinsky (FC )en Haag). Boskov (Feyenoord). 3Ó°® lughes (Haarlem), Petescu (Telstar) 72 oo in Kohn (FC Twente). Van dat zestal «so nertrekt de helft met voorlopig onbe- 6e55 :ende bestemming. Daarnaast zijn 76oo »im van de Meent (FC Amsterdam). £5 lenk van Brussel (Go Ahead Ea- les), Rob Baan (FC VVV) en Jan lotermans enthousiast aan het solli- iteren. Wiel Coerver (Go Ahead) laakt om medische redenen af, ter wijl Cor Brom (naar Ajax), Piet de bisser (van RDW Molenbeek naar i'C Den Haag) en Hans Croon (naar VW) al een nieuw onderkomen lebben gevonden. Feyenoord haalde de Tsjech Vaclav Jezek terug naar iederland een daad trouwens, die door de WON (de vakbond van de lefenmeesters) fel wordt betwist :odat alleen Amsterdam, Go Ahead ïagles, NEC en Sparta mutaties cennen. In de op één na hoogste voetbalklas se, waar alle trainers de Nederlandse lationaliteit bezitten, liggen de za- aanmerkelijk eenvoudiger, irlopig kunnen slechts De Graaf- ap. Helmond Sport (die zich op ibieuze gronden van hun oefen- leester respectievelijk Henk El lens en Harry van Tuel ontdeden) en mogelijk Willem II technische mankracht gebruiken. MW, dat de volledige beschikking heeft over George Knobel, is niet direct uit op ten hooggekwalificeerde vervanger van André Maas. Kortom, de altijd overvolle trainers- narkt biedt een uitermate levendige Banblik. Hans Croon, die zelf in korte ;ljd rond was met een nieuwe werk lever: „Wanneer één of twee trainers van club veranderen, wordt de bal iltijd snel aan het rollen gebracht. Dit jaar is het wel erg, maar dat heeft e maken met de golfbewegingen, die je altijd in ons vak kunt waarne- nen. Vorig jaar was het erg rustig en volgend seizoen zal het niet anders Zijn. Juist aan het eind van deze competitie lopen veel twee- en drie jarige contracten af." Croon is een enthouslast'e voorstan der van langdurige verbintenissen met een club. „Ik zou er inderdaad voor willen pleiten, dat een trainer zich langer aan een vereniging bindt, het liefst voor zes of zeven jaar. Coler (vroeger voorzitter van het betaalde voetbal - red) lanceerde destijds het idee om contracten een minimum looptijd van drie jaar te geven. Op die manier wilde hij rust In het betaalde voetbal brengen. De positie van een trainer is echter te gevoelig voor resultaten op korte termijn om dat te verwezenlijken. In Spanje kun je er na drie slechte thuiswedstrijden al uit vliegen. Aan de ene kant maakt de risicofactor het vak interessant je blijft er wakker van maar aan de andere kant ga ik niet voor de lol weg. Ik woon uitstekend in Nijmegen. Ik heb echter het idee, dat NEC presta- tief zijn plafond heeft bereikt. Om de zesde of zevende plaats te hou den, moeten er risico's worden geno men. Het bestuur durft dat niet te doen, omdat het geen verkoopob ject als Jan Peters meer achter de hand heeft." Vanzelfsprekend is ook de WON een warm voorstander van meer rechtszekerheid voor haar leden. De immer strijdbare secretaris-gene- BOKSEN De kersverse wereldkampioen boksen in het zwaargewicht Leon Spinks tou een aanbieding hebben gekregen van twee miljoen dollar (ongeveer 4.400.000 gul den i om zijn Utel op het spel te zetten tegen Ken Norton. Hel gevecht zou In mei ol Juni moeten plaats vinden De manager van Bpinks. Don King deelde een en ander In New Vork mee raai Jaap van der Leek: „Jan Noter mans heeft ooit gezegd, dat hij te vreden is met een lager salaris, wan neer daar de zekerheid tegenover staat, dat hij tot in lengte van jaren werk kan krijgen De sociale zeker heid zou in een CAO geregeld moe ten worden. Je kunt in dat geval ook aan aftopping van de salarissen den ken. Al zul je, vind ik, een bepaalde clausule in moeten bouwen. Er zijn altijd clubs, die in paniek raken, wanneer ze een paar wedstrijden verliezen." Toch speelt het trainersdansorkest in de ogen van de WON uiterst melodieuze muziek. Ajax en FC Den Haag hebben immers hun buiten landse oefenmeester vervangen door een Nederlandstalige collega. Alleen Feyenoord ging met eën bui tenlander in zee; reden voor Van der Leek om bij het ministerie van soci ale zaken op het weigeren van een verblijfsvergunning voor Jezek aan te dringen. Op dat punt is de WON aanzienlijk strenger geworden dan enkele jaren geleden. Toen was Iede re hooggekwalificeerde buitenlan der en dat is Jezek als coach van Europees kampioen Tsjecho-Slowa kije toch welkom, omdat iedere Nederlandse trainer er veel van kon opsteken. Van der Leek nu: „Dat standpunt is achterhaald, omdat veel Nederland se trainers inmiddels in het bezit van een A-diploma zijn. Twee jaar geleden konden we vrede hebben met een verblijfsvergunning voor Ivic en Malatinsky, maar een aantal maanden geleden hebben we de toenmalige minister Boersma herin nerd aan zijn uitspraak, dat er geen verblijfsvergunningen worden ver strekt, zolang de Nederlandse ar beidsmarkt in de behoefte kan voor zien. Bij ons is het nu zover. Boers ma heeft dat toen trouwens ook MADRID Johan Cruijff gaat niet naar Argentinië om ruzie niet sijn vrouw te voorkomen. Deze reden gaf hij op in een interview met het Spaanse weekblad Que. In Que zegt Cruijff, dat hij en zijn vrouw Danny na het WK-toernooi 1974 in West-Duitsland ruzie kregen naar aanleiding van foto's, waarop hij stond afgebeeld „relaxend met andere vrouwen" (het befaamde Hilltrup-incident). „Ik heb mijn vrouw toen beloofd, dat ik nooit meer zou meespelen in een toernooi om de wereldbeker. Deze belofte wil ik houden en daarom ben ik niet beschikbaar." aldus Amsterdamse Cruijff in het Spaanse weekblad. Over zijn naderend afscheid wilde Johan kwijt, dat hij na veertien jaar genoeg had van het spel. Na zijn actieve carrière zal hij zich volgens Que blijvend in Barcelona vestigen. MILAAN Nu de Europese commissie met vertegenwoordigers van de voetbalbonden de toepassing van het recht op vrij arbeidsverkeer binnen de Europese gemeenschap heeft vastge legd wordt verwacht dat de rijke Italiaanse clubs de Europese voetbalmarkt zullen bestormen. Over de vraag of het openstellen van de grenzen voor Italië een gunstige ontwikkeling zal betekenen, lopen de meningen nogal uiteen. Voorstan ders roepen luidkeels dat het spel peil nu omhoog zal gaan, tegenstan ders vinden dat alleen de rijke clubs van deze maatregel kunnen profite ren en dat jong talent door de invoer van buitenlandse spelers buitenspel komt te staan. Feyenoord-trainer Boskov feliciteert zijn collega Ivic met het behalen van de landstitel, eind vorig seizoen. Aan het einde van dit seizoen zullen beiden al weer uit het voetlicht verdwijnen en wellicht terugkeren naar Joegoslavië. terecht gesignaleerd. Vandaar dat we begin deze maand een brief aan het directoraat arbeidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken hebben gestuurd met het bekende verzoek. Vrijdags ging de brief de deur uit, zaterdags benoemde Feyenoord Jezek tot trainer. Het gaat niet tegen hem, het gaat om het feit, dat er voldoende Nederlanders zijn met een A-diploma. Nederland staat in de internationale voetbal wereld erg hoog aangeschreven. Vroeger konden we veei van buiten landers opsteken. Momenteel heb ben we die betaalde stagelopers niet nodig." Eén van de doelstellingen van de EEG verhaalt, dat er binnen deze groep landen vrij werknemersver keer dient plaats te vinden. Een Duitse trainer moet dus moeiteloos in Nederland zijn brood kunnen ver dienen. Van der Leek echter: „Die regeling is er inderdaad, maar in de voetballerij is het zo, dat de be voegdheden bij de bonden liggen. In Duitsland moet iedere buitenlandse trainer de Duitse bevoegdheid ha len. Nou, daar heb Ik gretig op inge haakt. Ik heb de KNVB voor ogen gehouden: „Jullie vinden, dat Jullie opleiding de beste ter wereld is. Dus is het logisch, dat buitenlanders, die hier willen werken, eerst het A-di ploma halen (Kohn, Hughes en Pe tescu hebben dat gedaan red.)." Geheel los van deze problematiek staat het in beweging zetten van de trainerscaroussel, terwijl de compe titie nog maar voor twee-derde ge deelte Is afgewerkt. In theorie is het voor Cor Brom erg aantrekkelijk, dat Ajax (ten koste van Sparta?) de KNVB-beker verovert. Heeft Hans Croon er alle belang bij, dat het in zorgen gewentelde FC VW zich handhaaft als eredivisieclub. Croon zelf: „Afgezien van de financiële be langen van Je huidige club, is het een kwestie van moraal om je tot de laatste dag voor je baas in te zetten. Je mag geen stoom afblazen." En Jaap van der Leek: „We hebben te doen met volwassen professionals, die hun contract stipt dienen na te leven. Bovendien wanneer een trai ner ook maar één keer de belangen van zijn nieuwe club boven die van zijn huidige vereniging stelt, is hij voor zijn leven gebrandmerkt." De Italiaanse voetbalbond zal vol gende maand een beslissing nemen over het aantal buitenlandse spelers, dat door een vereniging mag worden opgesteld. De vedetten, die het meest In de belangstelling staan en waarvoor sommige Italiaanse topclubs bereid zijn miljoenen uit te geven, zijn Mi chel Platlni (Nancy), Gerd Müller (Bayem Muenchen). Kevin Keegan (Hv) en Rainer Bonhof (München GLADBACHl Andere Europese sterrren, die bij Italiaanse clubs op het verlanglijstje staan, zijn de Nederlanders Rob Rensenbrink (Anderlecht) en Ruud Geels (Ajax), de Deen Alan Simons- son (Borussia Mönchengladbach. Europees voetballer van het jaar) en Peter Barnes (Manches City). Sergio Campana, voorzitter van de Italiaanse vereniging van beroeps voetballers, verklaarde geen invasie door Johan Woldendorp GOTHENBURG Wellicht breekt morgenmiddag het histori sche ogenblik aan, dat een teener een 64 jaar oud record verpulvert. In 1914 werd de legendarische Noor Oscar Mathisen voor de vijfde keer in zijn loopbaan wereldkampioen hardrijden op de schaats. De 19-jarige Eric Heiden staat in theorie op het punt om voor de 6e keer (op rij nog wel) gelauwerd te worden als de snelste man op de smalle ijzers die alle continenten op deze aardbol kennen. Vanzelfsprekend vormen de vijf wereldtitels van de Amerikaan geen blauwdruk van het handvol gouden medailles dat Mathisen verzamelde. Maar dat beiden een unieke prestatie leverden, staat buiten kijf. De Scandinavische geweldenaar deed er zeven jaar over om de flonke rende succesketting aan een te rij gen. In 1910 en 1911 snoepte de Rus Strunnicov hem de titel af terwijl Heiden er nog geen twee jaar voor nodig hjad. De studentikoze dok- terszoon profiteerde gretig van het feit dat ook de oudste junioren en de sprinters ieder jaar om wereldtitels schaatsen. Aan de prestatie van Heiden doet dat uiteraard niets af. Integendeel, vorig jaar kende hij nog het voordeel een underdog te zijn. De verlammen de overtuiging, waarmee hij deze maand in Montreal en Lake Placid respectievelijk het junioren- en het sprintkampioenschap op zijn naam schreef, illustreert het unieke van zijn, in de toekomst nauwelijks te evenaren, talent. Uniek is helaas ook de aandacht die Eric Heiden in zijn onmetelijke va derland mag inhaleren. Sportmin- nende Amerikanen zien hem niet. Faciliteiten zijn hem en zijn train- ster Dianne Holum, vreemd. Heiden teerde vorig jaar op het royale zak geld van zijn vader. Holum kan hem maar incidenteel bijstaan en moet de begeleiding en coaching voor het leeuwedeel overlaten aan de Neder lander Peter Schotting en de super star himself. Eric Heiden: „Ik word afgeschilderd als het rijkeluis zoontje, maar ik wil, wat de financiering van de wedstrij den betreft geen beroep meer op mijn vader doen. Ik vind dat ik bij het Olympisch Comité moet kunnen aankloppen. Tevergeefs. Goed, de De volledige loting voor het eerste nummer van het wereldkampioenschap in Gotenborg, de 500 meter, ia: Eerste rit: Lobanov (SovvKawahara (Jap)., tweede rit Martsjoek (Sovt-Storholt (NOO).. derde rit: Kleine (Nedl-Zaierskl (8ov>., vierde rit: Van der Duim (Ned)-Sjöbrend (Noolvijfde rit: Vriend (Ned)-Stensen (Noo)., zesde rit: 8tenshjemmet <Noo)-Helden (V8).. zevende rit: Webster (Can)-Martello (Ita)., achtste rit: 6alak- ka (Fln)-Wooda (V8)., negende rit: Lesjkln (SovVAlppl (Fin)., tiende rit: Wamlcke (DDR>- Junell (Zwe)., elfde rit. Qustafson (Zwe)-Coates (Aus)., twaalfde rit: Schwarz (W DlcD-Ehrig (DDR)., dertiende rit. Pasman (Ned)-Sandys (OB).. veertiende rit: Barron (Can)-Koea Tsjeng-Tsjang (Chl).. vijftiende rit: Oomez (Spa)-Schumacher (W Did)., zesUende rit: Belle (FraKYamoto (Jap). De loUng van de 5000 meter Eerste rit: Lesjkln-Van der Duim, tweede rit: 8tensen-Lobanov. derde rit: 8Jöbrend-Zazerski, vierde rit: 8tenshJemmet-Vriend. vijfde rit: Ka- wahara-Klelne, zesde rit: Storholt-Helden, ze vende rit: Barron-Woods, achtste rit: Coates- Ehrig, negende rit: Gustafson-Martsjoek. tien de rit: M&rtello-Junell. elfde rit: Alppi-Wamlc- ke. twaalfde rit: Schumacher-Salakka. dertien de rit Schwarz-Yamoto. veertiende rit: Qomez- Sandys, vijftiende rit: Pasman-Belle, zesUende rit: Webster-Koea Tajeng-Tsjang. ERIC HEIDEN: „Krijg ik na de Winterspelen geen geld, dan neem ik mogelijk gas terug. deelneming aan de WK wordt voor mij betaald, maar Dianne Holum, (dit weekend eveneens op kosten van de Amerikaanse schaatsbond in Gothenburg, al moest zij tot vrijdag werken red.) moet maandag weer weg en ik kan alleen op eigen kosten meedoen aan de recordwedstrijden in Inzeil. Wereldkampioenschappen spreken niet aan in de Verenigde Staten. Pas wanneer ik op de Olym pische Spelen van Lake Placid in 1980 gouden medailles win, leert men mij wellicht kennen. Daarvan hangt het ook af hoe mijn sportcar- rière er uit g8at zien. Ik hoop geld te ADVERTENTIE Naar school. Met alle kindjes l' uit de buurt. S/P Bussen rijden A- hier niet. 1 m/V Dus we gaan met ons autootje. kunnen maken op de Winterspelen; ln dJe zin dan, dat ik steun krijg. Zo niet. dan neem ik mogelijk gas terug." Het vergaren van Olympische roem kan aan de andere kant van de At lantische plas een lucratieve zaak zijn. Denk bij voorbeeld aan de zwemmer Mark Spitz, die bij wijze van spreken geld verdient aan elke stap die hij in de buurt van klikken de fototoestellen en zoemende film camera's. Denk ook aan de tienkam- per Bruce Jenner. die iedere dag in tv-commercials te bewonderen valt. Zelfs de hond van de atleet vormt een aardige bron van inkomsten. Aan de andere kant staat het voor beeld Dianne Holum, die over tallo ze hindemissen moet springen om de schaatssport populair te maken. Peter Schotting: „Amerikaanse sportjournalisten kozen vorig Jaar John Naber (meervoudig Olympisch kampioen zwemmen red.) als de sportpersoonlijkheid van het Jaar. Eric kwam ergens op de zesde of zevende plaats terecht. Slechts op één onderdeel ln deze wereld van onbegrip en miskenning gedijt het talent Eric Heiden. „Ik voel me ontspannen omdat nie mand zich met mij bemoeit In Eu ropa hangen de mensen de hele tijd om me heen. Dat kan wel eens een nadeel zijn." Dat lichtpuntje echter, dat verzinkt in de duisternis wanneer de vijfvou dige kampioen opmerkt: „De kunst ijsbaan van West Allis gaat pas half november open. In vier weken tijd moet ik dus de top zien te bereiken. Ik zou graag naar Europa willen, maar nogmaals, daarvoor is geen geld beschikbaar." Heiden moet in de zomermaanden dan ook een stevige voedingsbodem voor zijn resultaten in het seizoen leggen. De ook in de wereld van de insiders fel ter discussie staande ge wichttraining komt nauwelijks op zijn programma voor. Heiden: „Ik werk af en toe met zandzakjes, die een totaal gewicht van maximaal 50 kg hebben. Soms gebruik ik ook kleine halters, maar dat is meer een hulpmiddel voor bepaalde bewegin gen dan dat het als een onderdeel van een krachttraining is bedoeld. Zomers is mijn training een menge ling van explosieve oefeningen en duurlopen. Ik sprint veel, ren vaak tegen heuveltjes op, maar loop ook afstanden van meer dan 20 km. Een wezenlijk onderdeel van mijn trai ning is verder het wielrennen. Alle oefeningen zijn er primair op gericht om de specifieke schaatsbewegin- gen zo goed mogelijk na te bootsen. Ik moet, wanneer het seizoen aan breekt, beter beslagen ten ijs komen dan mijn concurrenten. Voordat de wedstrijden begonnen, heb ik bij voorbeeld maar één keer tien kilo meter kunnen rijden." Eric Heiden, studerend aan de uni versiteit van Wisconsin in Madison, wil niet alleen sportief, maar ook maatschappelijk slagen. „Wat het schaatsen betreft, ligt mijn toe komst, dacht ik. meer ln het klasse- mentswerk dan in de sprint All roundwedstrijden geven mij ook meer voldoening. Op de universiteit hoop ik toegelaten te worden tot de faculteit, waar ik sportarts kan wor den. Je weet wel. het werk dat jullie wereldkampioen van 1975, Harm Kuipers, doet." Hoe lang staat Eric Helden nog op de bovenste tree van het „wereld platform"? Johs Tenmann, de Noor se schaatseminentie. vindt dat Ho- lums trainingstheorleén al meer dan tien Jaar zijn achterhaald. Andere kenners beweren dat Helden, even als indertijd Dag Fomaess en Per Ivar Moe, binnen een Jaar is „opge brand". In de boezem van de KN8B zal men ongetwijfeld hoofdschuddend rede neren, dat Helden te vroeg voor de leeuwen ls gegooid. Als altijd zal de tijd het moeten leren Kinnesinne ligt ongetwijfeld ten grondslag aan deze reeks nieuwe commentaren. Eén keer op Je nummer worden ge zet ls leuk. Maar vijf of mogelijk zes keer van buitenlandse spelers ln Italië te verwachhen „daar zij ln eigen land ook een flinke duit verdienen". Hij zei verder dat het openstellen van de grenzen niet of nauwelijks zal leiden tot het terugdringen van de hoge transferbedragen, die voor Ita liaanse spelers worden betaald. „Misschien worden de Europese ve detten netzo duur als de Italiaanse". Campana gaf echter toe dat het be sluit om het contracteren van bui tenlandse spelers binnen de gemeen schap toe te staan rechtvaardig ls gezien in het licht van het recht op vrij arbeidsverkeer De voorzitter van minder vermogen de clubs beweren dat de rijke clubs nu ln staat zullen zijn de beste spe lers uit Europa aan te trekken en daardoor het al bestaande niveau verschil zullen vergroten DEN HAAG Alle afdelingen van de KNVB, behalve de afdeling Noord-Brabant, hebben de wed strijd, vastgesteld voor vandaag, af gelast in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen. Ook de wedstrijden in de sector van de betaalde Jeugd zijn afgelast. De wedstrijden ln de afdeling Noord-Brabant en de amateurwed strijden in de zaterdagsector wor den qua doorgang overgelaten aan de adviezen van betreffende consuls. ALKMAAR Willem van Hanegem en AZ'67 zijn het met elkaar eens geworden over een nieuwe verbinte nis. Vanaf 1 juli treedt een nieuw contract in werking, die de 34-jarige middenvelder voor vijf jaar hetzij als speler, hetzij als medewerker van de technische stal aan de Alk- maarse club verbindt. Programma Eredivisie Heden: Go Ahead Eaglcs-Ajax (20.00 uur) MORGEN: NEC-FC Den Haag FC VVV-Sparta FC Amslerdam-PSV Volendam-FC Twente Telstar-Haarlem RodaJC-FC Utrecht Feyenoord-Vitesse NAC-AZ'67 Eerste Divisie HEDEN: MVV-FC Dordrecht (19.30 uur) MORGEN: SC Cambuur-Wageningen Veendam-SC Amersfoort De Graafschap-Excelsior SVV-PEC Heracles-Vlaardingcn Eindhoven-Fortuna SC Helmond Sp.-Groningen Den Botch-Heerenveen AMSTERDAM Zoals verwacht heeft het Nederlandse tennisteam, dat onder leiding staat van interim- coach Ed van Breukelen, geen kans gezien om Tsjechoslowakije te ver slaan in de strijd om de Koning Gustaaf-beker. Zonder Tom Okker verloren de Nederlanders toch nog eervol met 1-2. Het enige punt werd bewerkstelligd door Louk Sanders die zijn tegenstander Jan Kodes klopte met 6-3, 6-7, 7-4 en 6-4 Rolf Thung verloor zijn partij, ondanks fel verzet, tegen Jiri Hrebec (5-7,7-5, 6-3). Ook het gelegenheidsdubbel Thung/ Sanders bood ln het dubbelspel ge ducht tegenstand De Nederlanders verloren met 6-7 (tie break 3-7) 1-6. Door deze interland promoveert Tsjechoslowakije naar de eerste af deling van het Koning Gustaaf-be- ker-toernooi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 23