CLAT: een front tegen onderdrukking Van de boeren van Naranjal tot de arbeiders van Mexico-Stad i1 - [ATERDAG 25 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet 11 Wat is uw oordeel over het congres dat CLAT in november van het afgelopen jaar hield? Emilio Maspero: „Het zevende con gres van CLAT was het beste uit de geschiedenis van onze vakbeweging. De kritische opstelling van de deel nemers getuigde van een grote poli tieke rijpheid. Ondanks verschillen van mening is men er toch in ge slaagd een gemeenschappelijke poli tieke lijn te vinden. Naast het con gres. dat tal van organisatorische zaken besprak, werd voor het eerst in de geschiedenis van de Latijnsa- merikaanse vakbeweging een confe rentie over de rechten van de arbei ders georganiseerd. Het eindrapport van deze conferentie eist een alge mene amnestie voor alle gevangen zittende leden van vakbonden in La- tijns-Amerika, inclusief Cuba. Deze conferentie heeft ook het einde van het fascisme geproclameerd. Zoals het nu in Latijns-Amerika gaat kan het niet verder. Het huidige hoogte punt van repressie moet een start punt worden voor een nieuwe demo cratisering. Dat is een heel geleide lijk proces, maar CLAT is zich ervan bewust, dat de weg naar de vrijheid stap voor stap gelopen moet worden. Vrijheid is iets dat door voortduren de actie veroverd moet worden. Dat vergt hernieuwde deelname van de vakbonden aan het politieke leven." Er bestaan in sommige kringen nogal wat tijfels over de manier waarop CLAT haar activiteiten financiert. Met name de steun van de Westduitse Konrad Adenauer Stichting wordt nogal bedenkelijk gevonden. Wat is de houding van CLAT tegenover steun verlenende organisaties? Emilio Maspero: „De Konrad Ade- mjuer Stichting helpt CLAT al gerui me tijd. Het geld dat zij geeft wordt vooral gebruikt voor vormingsactivi teiten. Bij alle hulp die we krijgen stellen we steeds als voorwaarde, dat we zelf over de besteding ervan moe ten kunnen beslissen. Dat geldt voor de hulp van de Nederlandse organi saties zoals ICCO en NOVIB, maar even goed voor het geld van de Kon- rad Adenauer Stichting. CLAT vindt het van belang dat het publieke geld uit de ontwikkelde landen goed te recht komt. Publiek geld van rege ringen van ontwikkelde landen moet niet rechtstreeks naar de regeringen van ontwikkelingslanden gaan. Dat Emilio Maspero is secretaris-generaal van de CLAT. In een persoonlijk gesprek komt hij uiterst rustig, haast flegmatiek over. Hij beantwoordt vragen zonder veel omhaal van woorden. Wanneer hij voor zijn aanhangers staat, dan weet hij zich tot de bekende Latijnsamerikaanse emotionele hoogten op te werken, zijn toehoorders in alle staten van enthousiasme en verbroedering brengend. Deze twee kanten van zijn persoonlijkheid zijn wellicht te verklaren uit zijn afkomst. Als zoon van Italiaanse ouders heeft hij deel aan de westerse rationaliteit, als Argentijn beleeft hij de Latijnsamerikaanse emotionaliteit en het gevpel voor de f betekenis van het met begeestering gesproken woord. Emilio Maspero gaat tegen de belangen van de arbei ders in. De beste hulp is die welke ten goede komt aan de arbeidersbe weging die democratisch en progres sief is." Er bestaat in Nederland ongerustheid over de politieke richting van CLAT. gezien recente conflicten in bij CLAT aangesloten bonden in Ecuador en Peru en meningsverschillen tussen CLAT en de vakbeweging van Hon duras. Wat is de houding van uw organisatie in deze conflicten? Emilio Maspero: „Het probleem met de bij de CLAT aangesloten bond van Ecuador CEDOC is voorbij. Ve- lasco. die aanvankelijk een deel van de vakbondsleden achter zich had. sloot zich aan bij de communisten en is door de aanhangers van de vierde Internationale voorgesteld als hun kandidaat voor het presi dentschap. Zijn bond werd eerst er kend. maar inmiddels is de bond van Cuisana erkend door de rege ring. CLAT heeft een missie naar Ecuador gestuurd om met de basis te spreken om zo uit te zoeken wie de werkelijke vertegenwoordiger van de arbeiders en boeren is. Daar uit bleek dat meer dan 85 procent van de basis bij Cuisana hoorde Tijdens het congres kregen we bo vendien een telegram uit Ecuador waaruit bleek dat het tot een breuk was gekomen in de samenwerking tussen de bond van Velasco en de twee andere grote vakcentrales van Ecuador Na deze breuk zijn twintig bonden die zich in eerste instantie bij Velasco hadden aangesloten, te ruggekeerd naar Cuisana. „Ik vind wel dat dit soort proble men, dat iedere democratische orga nisatie heeft, hier opgelost moet worden CLAT is een democratische organisatie, die deze gevallen op zijn nationale en internationale merites beoordeelt Zo heeft in'Peru de basis van de bij de CLAT aangesloten CNT zich afgekeerd van Victor San chez Zapata, omdat deze met het militaire regime ging samenwerken. Bij de staking van 19 juli werkte deze man met de politie samen Dat is geen CLAT meer Wij stonden helemaal achter die algemene sta king". „In het geval van Honduras ging het om het probleem van de externe financiering. Na de wervelstorm Fifi, die dat land een paar jaar gele den trof. kwam er een grootscheepse hulpactie op gang Er kwamen mil joenen dollars het land binnen, zon der dat er enige planning achter zat Dat was niet goed voor de organisa ties van het volk. Het leidde tot een ontstellende corruptie. In die situa tie heeft de bij de CLAT aangesloten bond van Honduras bilaterale rela ties aangeknoopt met hulpverle ners. Daartegen zegt de CLAT nee Bilaterale hulp leidt tot een balkant sering van Latijns-Amerika De hulpverleners kunnen landen op die manier tegen elkaar uitspelen, wat leidt tot allerlei kolonialistische toestanden. De CLAT en de bij ons aangesloten bonden zijn gebonden aan de afspraak, dat alleen multila terale hulp wordt aangepakt. Het congres heeft nu een commissie in gesteld die zal proberen uit te vin den hoe het geld in Honduras ge bruikt wordt. Wanneer deze com missie rapport heeft uitgebracht, dan zullen besluiten genomen wor den over Honduras Waarom neemt CLAT dit standpunt in. Betekent dat niet het gevaar van een enorme bureaucratie op uw hoofdkwartier in Caracas? Emilio Maspero „We hebben deze regeling, niet omdat we graag een groot bureaucratisch apparaat wil len hebben, maar uit strategische overwegingen We willemonze auto nomie van denken, beslissen en ac tie voeren bewaren De geschiedenis laat zien dat geld corrumpeert. Op de top van CLAT wordt democrati sche controle uitgeoefend. Het Cen trale Comité heeft op dit congres weer een mandaat gekregen, nadat er in alle openheid over allerlei za ken is gesproken De CLAT is een zeer volwassen organisatie, waarvan mensen met uiteenlopende inzich ten lid zijn De één is voor honderd procent CLAT. de ander voor vijftig maar ze spreken allemaal mee Naranjal is een dorpje in het binnenland van Pana ma. De naam betekent „dorp van de sinaasap pel". Het ligt vijf uur ver wijderd van Panama- Stad. Twee uur oVer de Panamerican snelweg, die behalve in de Amerikaan se kanaalzone weinig op een autoweg lijkt, nog eens twee uur laverend over een binnenweg vol gaten en kuilen en ten slotte nog een half uur lo pen. Naranjal, een paar le men huizen en een los staand afdak, waaronder een paar zelf getimmerde banken staan, zodat je niet in de zon hoeft te zitten. Na verloop van tijd verzame len zich zo'n twintig boeren uit de omgeving, allen leden van de Panamese boerenbond FE- NAC. Ze hebben allen vele uren gelopen voor de bijeen komst. Elke boer heet ons har telijk welkom en spreekt de hoop uit dat wij het naar onze zin zullen hebben. Alle aanwe zigen zijn kleine zelfstandige- boeren met enkele hectaren grond. Ze leven nog vrijwel ge heel buiten de geldeconomie. Hun produkten verkopen ze wel aan langstrekkende han delaren, maar die betalen er maar weinig voor. Ze worden verder voortdurend in hun be staan bedreigd door de opruk kende agro-industriën, die door de regering opgericht worden, grote landbouwbedrij ven met een uiterst moderne werkwijze. De kleine boeren kunnen tegen een vast loon daar gaan werken, maar ze zijn dan wel hun zelfstandigheid kwijt. Geen van de aanwezige boeren heeft trek in zo'n vaste betrekking. Ook van de door de regering opgerichte „assen- tiamientos" verwachten ze niet veel. Ook daar kunnen ze een vast loon krijgen, als ze voor de regering een stukje grond bewerken, maar het ple zier is dan wel van het boeren af. De aanwezige boeren hebben hun heil gezocht in de FENAC, de Panamese boerenbond, die is aangesloten bij de landelijke vakcentrale CIT, (Central Ist- mefta de TrabajadoresJ centra le van arbeiders van de land engte, zoals Panama genoemd wordt. Om aan de onvoordeli ge tussenhandel te ontkomen, hebben de boeren van de FE NAC een afspraak gemaakt met de andere bij de CIT aan gesloten bonden, dat zij hun produkten voortaan zullen le veren aan de leden van deze bonden. Daarmee worden de tussenhandelaren omzeild, de boeren krijgen een hogere op brengst voor hun produkten en de consumenten behoeven er minder voor te betalen. Zo be leven de kleine boeren van Pa nama hun solidariteit met de arbeiders Colon is de havenstad die aan de noordkant van het Panama kanaal ligt. Columbus zou die stad in het Nederlands heten. Vergeleken met Panama-Stad is deze stad een armzalige gri bus. Na wat zoeken vinden we het kantoor van de vakbond waar we zijn moeten. Kantoor is een groot woord. Er staan een bureau met een telefoon en ongeveer veertig klapstoe- len. De ruimte naar de straat is slechts afgesloten met metalen rasterwerk, zoals bij alle aan grenzende huizen. Alle gelui den van de straat dringen door: kinderen die schreeu wend met een hond spelen in de goot van de straat, die blank staat door de voortdu rend neerplenzende regen, toe terende auto's en veel luid pra tende mensen. Het grootste deel van de bevol king van Colon bestaat uit zwarten, die ten tijde van de aanleg van het Panamakanaal hier naar toe zijn gekomen om werk te vinden. De helft van de bevolking van de stad is werk loos. De vakbondsafdeling die we bezoeken werd in augustus opgericht en bestaat nog maar uit enkele tientallen leden en vertoont nog alle kenmerken van een pril begin. Enthousiast laat men de acht nieuwe aan meldingen van deze week zien. Tijdens ons bezoek komt weer iemand zich aanmelden: een vrouw van het bedienend per soneel van hotel Scorpio in Co- Ion. Ze wordt onmiddellijk aan ons voorgesteld en heet ons, net als de andere aanwezigen, uitgebreid welkom in Colon. De grote problemen waarmee de stad kampt zijn de werk loosheid en de lage lonen. En daartegen verenigen de arbei ders in deze stad zich. Mexico Mexico-Stad telt honderden fabrieken. Matosa is er een van. Er worden voornamelijk pompen en instrumenten voor de houtbewerking gemaakt. Er werken meer dan 130 arbei ders, die vrijwel allemaal geor ganiseerd zijn in de Nationale Vakbond van Arbeiders in de IJzer- en staalindustrie (SNTI- HA). De leden van deze bond die bij Matosa werken geven een eigen bedrijfsblad El Gril- lo uit. dat al aan zijn 24-ste nummer toe is. Daarin wordt voorlichting gegeven over het verloop van de onderhandelin gen over een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst, er staat een uiteenzetting in over de rechten die de arbeiders hebben en een stukje over de geschiedenis van deze vakbe weging. In dit tamelijk geavan ceerd bedrijf verdienen de ar beiders aanzienlijk meer dan het minimumloon. De arbeids omstandigheden zijn bijzon der goed. De fabriek beschikt over een comfortabele kantine en naast de fabriek ligt een enorm grasveld, waar uiter aard tussen de bomen ook doelpalen zijn opgesteld. Toch blijft er ook voor de arbeiders van Matosa veel te wensen over. Hun lonen zijn de afgelo- door Herman Amellnk pen jaren wel gestegen, maar in koopkracht gedaald en daar klagen ze allemaal over. Hun bond, maakt deel uit van het Frente Autentico de Trabajo, het autentieke arbeidersfront, een van de kleinere, onafhan kelijke Mexico. vakbonden van Bij elkaar Wat verbindt de boeren van Naranjal, de arbeiders van Co- Ion en de arbeiders van het bedrijf Matosa in Mexico-Stad met elkaar? Hebben ze iets ge meenschappelijks, waardoor ze bij elkaar horen? Zij hebben gemeen, dat ze ge zamenlijk opkomen voor hun eigen belangen. Ze hebben zich georganiseerd in vakbonden. En deze bonden zijn verenigd in de CLAT, een onafhankelij ke Latijns Amerikaanse vak centrale. Zo maken zij zich sterk tegen de hen onderdruk kende machten in de samenle ving. CLAT, die zijn hoofdkwartier in de Venezolaanse hoofdstad Caracas heeft, is van oor sprong een christen-democra tische vakbeweging De CLAT werd in 1954 opgericht in de Chileense hoofdstad Santiago, omdat de tot dan toe bestaan de vakbonden van Latijns- Amerika of aan het lijntje van de Verenigde Staten of aan de leiband van Moskou liepen. Oorspronkelijk heette de be weging CLASC. waarbij de laatste letter voor „christelijk" stond. In 1971 werd die naam veranderd, omdat men niet de reputatie wilde hebben dat men aan de hand van de kerk liep. De afgelopen jaren heeft men zich geleidelijk losge maakt van de christelijke ach tergrond, hoewel de invloeden van het christelijk sociale den ken zeker nog niet verdwenen zijn. Men presenteert zich nu als een democratische, socia listische beweging, maar bovenal als een onafhankelijke vakcentrale. Kapitalisme De politieke lijn van CLAT brengt ernstige kritiek mee op het kapitalistische stelsel, dat in Latijns-Amerika gedomi neerd wordt door Amerikaanse ondernemingen. Over de on derneming zegt het beginsel programma van de CLAT: „De onderneming is een werkge meenschap die wordt geken merkt door de produktie van goederen en diensten. Omdat de onderneming een deel is van de economische structuur, moet ze zichzelf instellen op de wezenlijke aard van die struc tuur, hetgeen inhoudt dat ze deelneemt aan de realisering van het gemeenschappelijk welzijn. Daarom moet alles uit gesloten worden dat een uit buiting van sommige mensen door anderen inhoudt, dat slecht gebruik van grondstof fen met zich brengt en oat de personaliserend werkt. Dat be tekent dat een volledige demo cratisering van de onderne mingen noodzakelijk is en dat alle kapitalistische eigendoms verhoudingen en het collecti visme worden uitgesloten." CLAT is niet van mening dat bij de huidige crisis van het kapitalistische stelsel de revo lutie voor de deur staat. In een rapport over de nieuwe econo mische orde stelt de vakcen trale dat de evenwichtsmecha- nismen van het kapitalisme zo groot zijn,dat zelfs grote crises het systeem niet snel ten val brengen Maar dat voortdu rend herstel van een nieuw evenwicht brengt wel een steeds grotere verzwakking van het stelsel mee. Het voort- durend'hameren op decentrali sering en democratisering van de ondernemingen kan ertoe bijdragen, dat het kapitalisti sche stelsel uiteindelijk om zeep wordt gebracht, aldus CLAT. Deze ontwikkeling impliceert een positieve waardering van dö revolutie Dat moet wel een revolutie van het volk zijn. vindt CLAT De revolutie zal wel geweld met zich brengen, maar niet omdat de arbeiders opstaan tegen hun bazen, maar omdat de gevestigde machten alles zullen doen om hun positie te behouden Hei geweld yan de revolutie zal rechtstreeks evenredig zijn met de mate waarin de heer sende groepen zich tegen deze ontwikkeling willen verzetten. CLAT keert zich echter even zeer tegen communisme Tij dens het congres, dat eind no vember van het vorig jaar in San Jose, de hoofdstad van Costa Rica, werd gehouden, werd niet alleen geprotesteerd tegen de gevangenhouding van vakbondsleiders in rechtse dictaturen, maar ook tegen het vasthouden van politieke ge vangenen door het Cubaanse regiem. Korte tijd na het con gres werd Reynold Gonzalez een van de leiders van de Fede ratie van Cubaanse Revolutio naire Arbeiders (CTCR). een bond die bij CLAT is aangeslo ten, vrijgelaten, nadat hij ruim 17 jaren achtereen in de gevan genis zat. Aan selectieve ver ontwaardiging zal de CLAT zich niet gauw schuldig ma ken. Wanneer het om de onder drukking van mensenrechten en vakbondsrechten gaat zal men steeds Argentinië en Chili in een adem noemen met Cuba. Vorming CLAT besteedt een groot ge deelte van het budget aan vor mingsactiviteiten. Alle bij de CLAT aangesloten bonden be schikken over vormingscentra, waarin arbeiders t^wustge- maakt worden van de situatie waarin zij verkeren. Bovendien bevinden zich in Latijns-Ame rika diverse regionale centra, waarin het kader van de bond opgeleid wordt, terwijl de top In Caracas getraind wordt Men waakt ervoor dat de top te zeer van de arbeiders en boe ren aan de basis vervreemdt Na verloop van een aantal ja ren keren alle topleiders weer naar de basis terug om zich weer te wijden aan het gewone werk: het vechten voor verbe tering van lonen en arbeidsom standigheden. Financieel probeert CLAT vol ledig onafhankelijk te zijn van steun verlenende instanties. Elk Jaar wordt er In de aange sloten bonden een groot scheepse campagne gevoerd om een dag loon van iedere arbeider voor de bond te krij gen. Voor veel van de leden van CLAT, die op of onder de rand van het bestaansmini mum leven, een welhaast on mogelijke opgave. De boeren van Naranjal vertelden dan ook dat zij dat beslist niet kon den betalen. Maar de arbeiders van Matosa kunnen dat wel Zij betalen daardoor mee aan de verbetering van het lot van de boeren van Naranjal.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11