Kritisch beeld van een verziekte wereld aatschappelijke factoren van lang voor consumptiebeleid Best-sellers 1 DAGEN SSABON ER KLM CL. HOTEL a.452/ Personalia „IK KAN NIET DE HELE NACHT MET M'N RUG NAAR HEM TOE KWAAD LIGGEN TE ZUN." Tsjech Smetacek met werk van landgenoot CNV: keur besteding van ontwikkelingsgeld goed KUNST >bers en Kok op TNO-congres j KLM luis in de lucht. Vermeulen-prijs voor Andriessen Centrum speelt 'Bikkelhard' JAG 24 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet een onzer verslaggevers TERDAM Wat is begonnen als consumentenbescherming, zal zich moeten ontwikkelen tot :onsumptiebeleid dat ook rekening houdt met maatschappelijke factoren als energieschaars- rondstoffenvoorziening en milieu. Deze gedachtengang vertolkten gisteren oud-minister d Lubbers van economische zaken en FNV-voorzitter Wim Kok met wat nuanceverschillen een internationale conferentie die TNO over het onderwerp organiseert. sprake van harmonie én belan- rijd in de relatie tussen fabri- >n en consumenten, aldus Lub- Ze hebben elkaar nodig en ze en ook samen een forse wel- sgroei opgebouwd. Maar door roei is de onderlinge afstand sot en zijn er onvolmaaktheden vroeger overzichtelijke markt- anisme opgetreden. De consu- heet'. maar een beperkte in- hij kan kiezen uit een pakket iren en diensten dat hem wordt (boden, maar de samenstelling dat pakket is voor hem een -en. vers topman H. A. van den Ho- ond dat de consument met zijn •vrijheid wel degelijk ook het Dd beïnvloedt. Van de tien op de markt gebrachte pro- in sneuvelen er zeven of acht, bij het vooronderzoek negen- ocent al was gesneuveld. ook Kok verwierp die redene- Nog afgezien van de versluie- invloed van uitgekiende recla- en verkooptechnieken, het marktmechanisme leidt vol- hem tot een onmetelijke ver- ng van vernuft, menselijke in- ADVERTENTlE it voorjaar er even tussen uit. Een eisje naar Lissabon. U ziet. voor d hoeft u 't niet te laten, i ssabon is een schitterende stad eel te zien en te genieten valt.Ga en door de eeuwenoude moorse lama, rondneuzen op de beroemde dmarkt. genieten van een cerveja jees biertje) en daarna smullen in zellig fado-restaurant. Heerlijk! '3-78. Daarna 8 dagen v.a. 590.-. K BU UW KLM-AGENT. herkent'm aan het KLM-uithang- lij is uw vertrouwde adviseur en •st ervaren man om uw uitstapje abon te regelen. JT1S BROCHURE. 1{j c e KLM heefteen speciale brochure .glüesteld voor korte reizen naar Ton.Istanboel. Wenen. Parijs iden met alle itie en talloze 'm halen bij ibureau óf (an toor óf t/mbe coupon in. >oskaHB )UPON. irt u mij de :hure „Europese Steden" nongef ran keerde open envelop 5 luren naar KLM Nederland. J.SPL/UC. Antwoordnummer I 1.1110 WG Amsterdam fr! spanning, grondstoffen en energie. „U hoort mij niet beweren dat die verspilling onder een ander econo misch systeem zou kunnen worden vermeden", zei Kok. Maar hij meen de wel dat de invoering van een weloverwogen beleid, dat ook reke ning houdt met de indirecte gevol gen van produktie en consumptie, zou kunnen leiden tot een maat schappelijke planning die de ver spilling beter zou beperken. De FNV-vooizitter zag voor de vak beweging een actieve rol in het con sumentenbeleid. De specifieke con sumentenorganisaties blijken voor al de beter geschoolden te bereiken. De vakbeweging vertegenwoordigt grote groepen van de bevolking met een lager opleidingsniveau, en wil dan ook gericht hun positie als nogal kwetsbare consumenten verbeteren. „En ik kan u vertellen dat het bereiken en interesseren van die groep geen gemakkelijk zaak is." Een geïntegreerd consumentenbe leid, aldus Kok, heeft ook te maken met gezondheidszorg, huisvesting, ruimtelijke ordening, milieu, ener giebeleid en werkgelegenheid. Voor de ontwikkeling van zo'n beleid zou eigenlijk een staatssecretaris met bijbehorend ambtelijk apparaat no dig zijn. Die is er niet; er wordt wel gestudeerd, maar te langzaam. En in de regeringsverklaring van het kabi net-Van Agt had Kok geen enkel teken van activiteit op dit terrein aangetroffen. Ook Lubbers had het trouwens destijds in zijn Structuur nota vergeten. In zijn openingstoespraak had TNO- voorztter Stuyt uiteengezet waarom zijn organisatie een conferentie over de relatie tussen comsument, indu strie en overheid had georganiseerd. Als onafhankelijk onderzoekappa- raat staat TNO aan alle drie de partijen ter beschikking. Het door deze consument van opdrachten op gezette congres wordt vandaag afge sloten. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het Christelijk Nationaal Vakverbond vraagt de regering goedkeuring voor de besteding van het geld dat de regering aan het CNV ter beschikking stelt voor hulp aan de derde wereld. Het CNV wil dit geld besteden aan twee projecten in Suriname, een in Roeanda en aan de hulp die het Wereldver- bond van de Arbeid (WVA) geeft aan ontwikkelingslanden. Het overleg hierover zal op 9 maart plaatsvinden met minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking. Het CNV kan op grond van een over eenkomst met de vorige minister van ontwikkelingssamenwerking Pronk aanspraak maken op een be drag van 1,2 miljoen gulden voor projecten in de derde wereld. Van dit bedrag wil het CNV 900.000 gulden doorspelen aan het Wereldverbond van de Arbeid, dat dit bedrag zal besteden aan een groot aantal ont wikkelingsprojecten in Afrika, La- tijns-Amerika en Azië. Het gaat hier bij vooral om steun aan vakbondsac tiviteiten en coöperaties. Het CNV blijft tegenover de minister verant woordelijk voor de besteding van deze gelden, die in nauw overleg'met het CNV door de WVA uitgegeven zullen worden. Suriname Verder stelt het CNV de regering voor een bedrag van 5000 gulden te besteden voor steun aan een Suri naamse consumentencoöperatie, die haar werk verricht in de arme wijken van Paramaribo. Deze coöperatie heeft bij de start in 1974 nogal grote verliezen geleden, waardoor haar vermogenspositie is aangetast. Om de geloofwaardigheid van het insti tuut coöperatie te behouden, is het noodzakelijk dat deze coöperatie „Cosurico", uit de financiële nood gehaald wordt. Voorts wil het CNV een bedrag van 90.000 gulden besteden voor steun aan de Progressieve Werknemersor ganisatie in Suriname. Deze PWO krijgt daardoor de beschikking over meer mankracht. Verder zal het geld besteed worden aan de voorberei ding van een sociaal-economisch program en voor vormingsactivitei ten. De PWO bestaat uit 23 bonden en bondjes en telt 6.000 leden. Ook wil het CNV een bedrag van 30.000 gulden ter beschikking stellen voor steun aan een project van Ceco- tret, het instituut voor hulp aan de derde wereld van de Zwitserse vak beweging voor de opbouw van een coöperatie in de Afrikaanse staat Roeanda. Voor het overige geld, dat door het CNV zelf nog is aangevuld met 120.000 gulden uit eigen midde len, zijn momenteel projecten in voorbereiding in Zuid-Afrika, Haïti en Argentinië. Humanitair Ook dit jaar zal weer een bedrag besteed worden aan humanitaire hulp aan diverse landen, waar de vakbondsrechten geschonden wor den, zo werd gisteren door het CNV meegedeeld. Het afgelopen jaar steunde het CNV in nood geraakte leden van vakbonden in Argentinië en Chili. Over de hulp die dit jaar ter beschikking gesteld wordt, kon CNV-secretaris voor ontwikkelings zaken Hofstede niet in bijzonderhe den treden, gezien de gevaren die dit met zich meebrengt voor de mensen die geholpen worden. Het CNV heeft voorts een brochure uitgegeven voor het bevorderen van de belangstelling voor de derde we reld onder de eigen leden, geschre ven door Nico Kussendrager, buiten- land-redacteur van deze krant. Hof stede sprak van een unieke uitgave omdat het voor het eerst is dat een vakbeweging op deze manier de za ken van de derde wereld ter sprake brengt, zonder tevoren gepubliceer de concept-conclusies. Ook de hou ding van de vakbeweging wordt kri tisch ter discussie gesteld in deze brochure, die voor discussie- en werkgroepen van het vakverbond bestemd is. Directeur Rivo Naar verwachting zal per 1 maart drs K. H. Postuma worden benoemd tot directeur van het rijksinstituut voor visserij on derzoek (RIVO) te IJmuiden. Hij volgt prof. dr P. Korringa op, die met pensioen is gegaan. Klaas Postuma, (51) studeerde in 1956 af als bioloog in Groningen. De heer Postuma trad op 15 september 1955 bij het RIVO in dienst en is sinds 1 februari 1977 plaatsvervan gend directeur. Rechterlijke macht Mr R. M. Pe ters, gerechtssecretaris bij de recht bank in Den Bosch, is benoemd tot officier van justitie in het arrondis sement Den Bosch, in de rang van substituut-officier van justitie. Aan mr J. E. Wlgg Elinkhuizen is op zijn verzoek met Ingang van 1 mei 1978 eervol ontslag verleend als grif fier van de rechtbank in Utrecht. Bromfietser omgekomen ZELHEM (ANP) Op de Doetin- chemseweg in Zelhem is de zestien jarige G. Wiltink uit Doetinchem omgekomen toen hij met zijn brom fiets de weg overstak en door een personenauto werd aangereden. AMSTERDAM - De Matthijs Ver- meulen-rpijs 1977, groot 7.000 gul den is door de stichting Amster dams Fonds voor de Kunst toege kend aan Louis Andriessen voor zijn compositie „De Staat". Volgens de commissie die tot de toekenneng adviseerde (J. Elsen- doorn, dr. C. W. F. Hillen, C. Wolff) heeft Louis Andriessen de in de af gelopen jaren in ons bekend geraak te „minimal music" met De Staat op een hoger plan gebracht door er op sublieme wijze een commentaar op te geven en er tegelijkertijd iets aan toe te voegen, waardoor de toehoor der onontkoombaar wordt gedwon gen zich bezig te houden met de ideeën betreffende de maatschappe lijke positie van de muziek zoals die aan de orde wordt gesteld in „De Staat" van Plato. De bij de prijs behorende oorkonde zal worden uitgereikt tijdens de feestelijke bijeenkomst van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst op vrijdagavond 28 april in de Koningszaal van Artis te Amster dam. Tijdens deze bijeenkomst wor den tevens de oorkonden overhan digd aan Armando (Herman Gorter prijs), Louis Ferron (Multatuliprijs), Kees Verheul (Busken Huetprijs) en Harry Sierman (H. N. Werkman- prijs). alsmede de Albert van Dal- sumprijs 1976/77 aan het collectief dat de produktie van de toneelvoor stelling „Schreber" heeft uitge bracht. De bankierszoon (Jules Hamel) in gevecht met een louche journalist (Jimmy Berghout) in „Bikkelhard" door André- Rutten AMSTERDAM De toneelgroep Centrum vervolgt ln „Bikkelhard", waarvan woensdagavond de première gegeven werd in Centrum-Bellevue, de kennismaking met David Hare, een lid van de jongste Engelse schrijversgeneratie, van wie zij aan het begin van het seizoen „Rock '69" gespeeld heeft. Dat was Hare's debuut van 1970: het doodlopen van hooggestemde bewe gingen uit de jaren zestig in drugs en alcohol. „Bikkelhard", uit 1974 houdt zich bezig met de kinderen van een welvarende Londense ban kier. die in verzet zijn tegen hun vader, zonder zich echt aan hem te kunnen onttrekken. Het plot, dat David Hare daarvoor gebruikt, past in het genre van de brutale, hardhandige particuliere speurder, die door harde vragen en bruut optreden achter de waarheid komt. In dit geval is dat de zoon van de bankier, die twaalf jaar geleden, toen hij net vijftien was, van huis is weggelopen en in Peru in de wapen handel is terecht gekomen. Hij is naar Londen teruggekomen, omdat zijn jongere zus op mysterieuze wijze verdwenen is, en hij wil achterhalen wat er gebeurd is. Hij ontdekt inder daad. welke rol zijn vader en diens zakenrelaties daarin gespeeld heb ben. maar probeert die ontdekking te ontkennen, omdat hij er geen raad mee weet. Het stuk levert zo een kritisch beeld op van een samenleving waarin ei genlijk alles verziekt is, waarin geen grein hoop over is, laat staan geloof, laat staan liefde. Dat is ook exact het beeld, dat de voorstelling onder regie van Lode- wijk de Boer ervan oplevert, zij het met nauwkeurige nuances getekend. Opvallend is bijvoorbeeld hoe de zoon (Jules Hamel) in zijn hele ge drag toch een spiegelbeeld is van de vader (Frans Vorstman): beide bik kelhard, maar dat als een masker, als een aangeleerde houding, om zich zelf staande te houden, waarin de vader aanzienlijk verder getraind is dan de zoon, en andere hulpmidde len gebruikt. De vader een uiterlijk correct gedrag, muziek, literatuur. De zoon een brutaal nonchalant ge drag, geforceerde kritische kijk op de werkelijkheid en verachting daar van. Bijbeiden en bij de anderen (Henriëtte Tol, Elisabeth Hoytink. Jimmy Berghout, Luk van Mello) wordt die krampachtigheid, het spe len van een bepaalde houding om overeind te blijven ln een verziekte samenleving, duidelijk zichtbaar. Dat is het interessante en het knap pe van stuk en voorstelling, die men uiteraard niet als aangenaam kan ondergaan. ADVERTENTIE door Jac. Kort Je hebt ruzie met je vriend, vriendin, man of vrouw. Of liever: woorden. Bij het naar bed gaan is nog niets opgelost. En dan? Toch vrijen? Of eerst de ruzie tussen de lakens verder uitknokken? Elkaar koel de rug toekeren? Lees eens wat daarover in het nieuwe nummer van Mensen van Nu staat. Nog meer in dat maart- nummero.a.: Dromen. Wat betekenen ze, wat kun je daardoor van jezelf te weten komen? Jonge gezinnen in geldnood. Heel veel jonge gezinnen kampen met een te krappe beurs. Hoe komen ze er mee rond, hoe weten ze toch weer de touwtjes aan elkaar te knopen? Wat voor problemen en crisis situaties kunnen daarvan het gevolg zijn? Voorts een zeer karakteristieke fotoreportage over het thema 'vrouwen', gesprekken over wat vriendschap betekent, een verhelderend artikel over hyperventilatie - wat meer is dan zo maar benauwdheid -, en nog vele verhalen, artikelen, nieuwtjes en tips over jezelf en anderen. Het nieuwe nummer van Mensen van Nu ligt vanaf vandaag in de winkel. Voor 3,50. Voor inlichtingen over een abonnement, bel 030 - 32 84 ll. AMSTERDAM Het Concert gebouworkest geeft dezer da gen een reeks concerten onder leiding van de Tsjechoslowaak- se dirigent, Vóclav Smet&cek, de 72-jargie orkestleider, die nooit tevoren in de hoofdstad is opgetreden. Op deze concerten voert hij uit „Ini- cialy" van zijn landgenoot Jiri Pau- er, geboren in 1919 en de Zesde Sym fonie van Antonin Dvorsjak. Het eer ste werk, dat dateert uit 1974, is voor Amsterdam een novum. Als solowerk werd woensdag- en donderdagavond het Derde Piano concert van Sergej Prokofjew ge speeld door de Braziliaanse pianiste Christina Ortiz. Zaterdag- en zon dagmiddag zal Theo Bruins de solist zijn in het Derde Pianoconcert van Béla Bartók. Het eerstgenoemde Inicialy moet ge zien worden ais een soort van Re quiem, dat Jiri Pauer heeft gecom poneerd ter nagedachtenis van zijn op 18 november 1973 overleden leer-" meester. Alois Hóba. Het hoofdthe ma van het werk is op diens naam (b- a-bes-a) gebaseerd. Indien dit werk respresentatief is voor het compone ren in het Tsjechoslowakije van he den, dan moet daaruit geconclu deerd worden, dat daar uitstekend vakwerk wordt gemaakt, maar dat de inventiviteit met op hetzelfde peil staat. Als we dit werk vergelijken met wat Janacek een halve eeuw geleden schreef, dan moet op dit gebied van een terugval gesproken worden. Het Derde Pianoconcert van Prokof jew was echt een kolfje naar de han den van Christina Ortiz Deze uit bundige, over het gehele klavier bui telende en daverende pianopartij, die praktisch geen ogenblik met rustgelaten wordt door het druk- doenerige orkest vond in de jonge Braziliaanse kunstenares met haar vurig temperament een voortreffe lijk vertolkster. Véclav Smetócek deed zich kennen als een orkestleider van grote kwali teiten. Zulks bleek zowel in Pauer's compositie als in de begeleiding van het Prokofjew-concert. Ook qa de pauze ln Dvorsjak's Sym fonie gaf hij uitstekend leiding aan het orkest met veel zin voor de op bouw van het werk en grote aan dacht voor de details. Het was te bemerken, dat het orkest zijn direc tie op prijs wist te stellen. AMSTERDAM Een wegwijzer naar de best-sellers van de wereld wil het maandblad ,,Boek Magazine" zijn, waarvan zo juist het eerste exemplaar is verschenen. Geïnspireerd op het Amerikaanse „Book Digest" brengt het iedere maand selecties en hoogtepunten uit de nieuwste best-sellers in Neder land en daarbuiten, aldus de hoofd redacteur John Bakkenhoven. De re dactie stelt zich, ook weer aldus John Bakkenhoven, geheel onafhan kelijk op ten opzichte van de uitge verijen, en „hanteert actualiteit en kwaliteit als selectiecriteria". Aange zien de informatie die ln dit maand blad gegeven zal worden zich met name op best-sellers richt, mag ver ondersteld worden dat ook de kwan titeit (van de oplage) een niet onaan zienlijk woordje bij de selectie mee zal spreken. Er wordt dan ook ge streefd naar het uitkiezen van boe ken die een groot publiek aan spreken. Het eerste nummer beantwoordt naar inhoud geheel aan deze opzet. Er worden selecties in afgedrukt uit o.a. Niet morgen maar nu van Wayne Dyer (die aangeeft hoe Je een vrij gezond en gelukkig mens kan wor den). uit Spelen met puzzels uit Schatrijke mensen van Joseph Thorndike, uit De eeuw der onzeker heden van Galbraith, er wordt ge schreven over Doctor Vlimmen: van boek naar film en er wordt een proef je gegeven van wat Julius Fast over De taal van het lichaam bij sex, macht en agressie te vertellen heeft Dan is er een interview met Harry Mullsch en (ln een speciaal katern van 32 pagina's) een lang fragment uit De doornvogels van Colleen McCullough. In het tweede nummer komt een interview met Marnix Oijsen, selec ties uit onder meer De naakte mens van Desmond Morris, uit een blogra fie van Onassls en uit het Briesende Paard van Rlen Poortvliet. Opmaak en uitvoering zijn bijzonder aantrek kelijk zodat Boek Magazine (uitgege ven door Media 2000 B V Amster dam) ook best eens een best-seller zou kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9