Zuidafrikaan maakte de beste persfoto Beweging in Tilburgs onderwijsconflict griep i Trouw commentaar tekening van een lezer VERDER ncident Bestuur Moller-instituut en ontslagen docenten beraden zich Problemen van jaren kwamen nu tot uitbarsting Voorjaar nadert SHMSPRIL. helpen snel! let niet op 't woordenboek voor niets actieschip [RIJDAG 24 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet Tegenstanders van de invoering van de neutronenbom, waartoe onze krant zich rekent, kunnen nogal eens in verlegenheid worden ge-, bracht met argumenten, ontleend aan de spelregels van het internatio naal verkeer. Verzwakt men niet zijn onderhandelingspositie door op - voorhand een zo duidelijk stand punt in te nemen? En wat te doen, ils bijvoorbeeld de meerderheid van de NAVO-landen wel kiest voor de invoering van de neutro nenbom? Komt Nederland dan niet een te geïsoleerde positie te staan? Deze op zichzelf aannemelijke ar- gumenten zullen mensen die ge neigd zijn, wat meer begrip op te trengen voor de neutronenbom er makkelijk toe brengen, tenminste litstel te bepleiten van een defini- ;ieve standpuntbepaling. Maar ook principiële tegenstanders kunnen rdoor in de verleiding worden ge bracht, het definitief kiezen van een •sitie over dit netelige probleem, nog wat uit te stellen. Het is precies die afweging geweest, die, naar vastgesteld kan worden, een meer derheid van het kabinet heeft doen besluiten voor een keuze die in feite neerkomt op uitstel. Waar het echter een zo principiële taak betreft, heeft een minderheid zich bij die uitkomst niet willen sj^nfceerleggen. Dat alles leverde giste- en in de Tweede Kamer het weinig erheffende schouwspel op, van gr twee ministers die elk een verschil- ^^lende versie gaven over de inhoud Goz van het kabinetsstandpunt: koren go( it. d wa ind. deli evon na op de molen voor de oppositie, die nauwelijks haar pret kon verhullen en woede bij de VVD, die zich als voorstander van uitstel in het geheel niet kon vinden in de duidelijke uitspraken van Kruisinga, namelijk dat Nederland het overleg in zal gaan met de intentie dat de neutro nenbom niet mag worden inge voerd. Het is een betreurenswaardig inci dent, dat zich niet had mogen voor doen. Het getuigt niet van al te grote stuurmanskunst, is een in breuk op de subtiele spelregels die een kabinet jegens het parlement in acht heeft te nemen, maar, wat erger is, het doet afbreuk aan de gedachtenwisseling over een zo se rieuze en principiële kwestie als de al dan niet invoering van de neutro nenbom. De dagen van intensief overleg nog eens overziende die regeringsfrac ties en het kabinet zich hebben getroost om tot een eensluidend standpunt te komen, kan vastge steld worden dat de VVD deze principiële kwestie te zakelijk heeft overwogen, te weinig oog heeft ge had voor de politiek-ethische gela denheid van het onderwerp. Dat bij een aantal CDA-ministers de zake lijke opvatting ingang heeft gevon den, is te betreuren. Uiteindelijk is daarmee mede de basis gelegd voor dit onverkwikkelijke incident, waarvan we slechts mogen hopen, dat het de komende dagen met meer aandacht voor de principiële kant van de zaak kan worden opge lost. Imre Benkö uit Hongarije eindigde als eerste in de categorie „kunst en wetenschappen" met dit portret van een balletleer ling. De persfoto van 1977 die Leslie Hammond de titel „traangasterreur" gaf. AMSTERDAM De prijs voor de beste persfoto van 1977 gaat naar de Zuidafrikaanse fotograaf Leslie Hammond. De foto „traangaster reur" eindigde in de 21ste wedstrijd van World Press Photo ook als eerste in de categorie „algemeen nieuws". De winnende plaat van Hammond toont een groep zwarte bewoners van het kamp Modderdam bij Kaap stad, vluchtend voor de politie die met traangas een actie uitvoert. De menigte protesteert tegen de sloop van haar huizen. De jury van World Press Photo, die gisteren de uitslag bekend maakte, moest haar selectie maken uit bijna 3700 foto's: een record aantal inzen dingen. Onder de 714 mededingers was een groot aantal Nederlanders. Vincent Mentzel won met een foto serie over China de eerste prijs in de categorie „kleurenfotografie". De winnende foto's en een selectie uit de overige inzendingen zullen vanaf 5 april in het Amsterdamse Vincent van Gogh-museum te zien zijn. Prins Bernhard. beschermheer van World Press Photo zal deze tentoon stelling openen en de prijswinnaar Leslie Hammond, de trofee „het gouden oog" en een bedrag van 5000 gulden uitreiken. De tentoonstelling zal in verschillende steden in Neder land en in het buitenland te zien zijn. Tekeningen, bi| voorkeur in liggend formaat sturen aan Trouw |urv politieke prent. Postbus 859. Naam en adres *an achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenoon *&,"y Jdas EEN NIEUW "WAPEN" door Barend Mensen TILBURG Er lijkt enige beweging te komen in het al drie weken muurvast zittende conflict tussen het bestuur van de Katholieke Leergangen in Tilburg en een aantal docenten en studenten van het Moller-instituut. Voor het eerst is er monde ling contact geweest tussen het bestuur en de studenten die de directievleugel van het instituut bezet houden. Daarbij werden de wederzijdse standpunten ten aanzien van het ontslag van twee docenten onder de leep genomen. Intussen heeft het gezamenlijk on- .derwijzend en niet-onderwijzend personeel besloten bemiddelaars te zoeken om de lijnrecht tegenover elkaar staande partijen uit de impas se te halen. Als bemiddelaars wor den genoemd de Kamerleden Van Kemenade (PvdA) en Mertens (CDA). De rebellerende studenten naar schatting 75 van de 1800 stagne ren met hun actie de bestuurlijke en administratieve gang van zaken. De studie in dit instituut voor de oplei ding van leraren voor het voortgezet onderwijs gaat gewoon door. „Het broeit met name in de afdeling Ne derlands," aldus de directeur van een ander instituut van de Katholie ke Leergangen. „Bij de rest hebben de studenten Nederlands met hun- actie geen poot aan de grond ge kregen." Aanleiding Directe aanleiding tot het ongenoe gen en de daaruit voortgevloeide be zetting is het ontslag van de docen ten Nederlands J. Sturm en F. Creemers. Zij waren te laat van kerstvakantie teruggekomen en hadden dit op een voor de directie van het Moller-instituut nogal pro vocerende wijze gemotiveerd. Ter wijl ze al terug waren uit hun vakan tie-oord hadden zij bovendien een prentbriefkaart laten nazenden. Te kenend voor de werkelijke oorzaak van het conflict was dat daarop was geschreven. „U hoeft zich over ons geen zorg te maken, wij zitten dicht bij een katholieke kerk." Met dit nazenden werd gesuggereerd dat de heren nóg wat later terug zouden komen. De directie vond dit „stui tend en misleidend". „Als je dit soort dingen doet." aldus onze zegsman, „dan maak je het voor je directie en ook voor je zelf wel erg moeilijk." De directie loste het probleem simpel weg op door het bestuur van de Katholieke Leergangen te verzoeken Sturm en Creemers op staande voet te ontslaan. Dat gebeurde ook. Een aantal docenten, leden van het niet- onderwijzend personeel en studen ten verklaarden daarop de twee min of meer tot martelaren van een de- mocratiseringsstrijd. waarin zij dan ook inderdaad voorop gelopen hadden. Exponenten „Het conflict is er een van jaren. De in de sectie Nederlands ontstane problemen zijn nu als het ware tot een uitbarsting gekomen. Er waren HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten De temperatuur begint er echt zin in te krijgen Gisterenmiddag is het in Zeeland, Brabant en Zuid-Holland al tien graden geworden, in zuid- Engeland en Bretagne twaalf tot dertien, in Parijs vijftien graden. Twee dagen terug was het daar nog vorstig bij vijf centimeter sneeuw. De levende natuur reageert duide lijk op het zachtere weer. De kievi ten zijn op de wieken gegaan en de heggemus laat horen dat zij er is en het zal niet de enige vogelsoort zijn die een keel opzet Na de snel ingevallen dooi liggen wij aan de oostzijde van een brede lage- druktrog waarvan het centrale deel tot over Spanje en zo verder zuid waarts over Marokko reikt. Aan de oostkant ervan dringt warme lucht steeds verder naar noordelijke re gionen op In zuidwest-Nederland was volgens de medewerkers daar de lucht al lente-achtig geworden met altocumulus-wolken. Wanneer daar vandaag, zoals verwacht wordt, de zon in het spel betrokken wordt, zou het er wel eens twaalf a dertien graden kunnen worden. Bel gië voorziet veertien graden. En dat is nu duidelijk het voordeel ervan, wanneer diepe depressies zich naar het zeegebied ten westen van de Britse eilanden begeven: luchtdruk daar tijdelijk 954 millibar en satellietstoringen die met regen over west-Frankrijk op ons af ko men. Er nadert inmiddels alweer een nieuwe, terwijl de Golf van Biskaje vol buien zit, gevolgd door barome terstijgingen tot zes millibar in drie uur tijd. Ook die zijn voorboden van alweer een volgende storing op de oceaan. Op negenduizend meter hoogte ver loopt een straalstroming van 120 knots (bijna 220 kilometer per uur) via Noord-Spanje. Frankrijk en West-Duitsland naar Oslo en omge ving om daar naar het oostzuidoos ten af te buigen en boven de Zwarte Zee uit te komen. De NO AA 5-satelliet gaf gisteren uitzicht op een omvangrijk neer- slaggcbied, soms van duizend kilo meter breedte, van vlak ten zuiden van IJsland tot Zuid-Italië en met inbegrip van zowel Engeland als West-Polen, de oostelijke helft van Spanje en Marokko. Er staat een zacht weekeinde voor de deur met nu en dan wat regen of een bui en middagtemperaturen van tien graden of hoger: wat een ver schil met begin deze week, toen Eel- de minus dertien graden gaf. Het is zoals zo vaak bij een zich tijdens felle zonneactiviteit voor doende meridionale circulatie (noord-zuid/zuid-noord) extreme weersomstandigheden, óf veel te koud op de ene plaats en tegelijk op een andere veel te warm Om toch nog even een ijzig toetje te larderen, zijn hier een paar weercij- fers van Ontario geldig over de maand december 1977 De eerste helft van de maand was ongewoon koud. de tweede zeer zacht met in Toronto 128 millimeter neerslag: grootste december-som sedert 1899. Totale december-sneeuwhoogte in Londen 134 cm. Trenton 121 cm. Kingston 154 cm: nieuwe, absolute records Het allerkoudst in Yukon was Mayo met -52.5 graden Celsius De barometer in Dawson wees ge middeld 1.028 mb. aan. een verkla ring voor de grote winterkou. Wintersport In de bergen van Midden-Europa wordt het van uur tot uur warmer De vorstgrens stijgt van 2.000 tot 2.500 meter Onder dit niveau zal poedersneeuw veranderen in een klef oud sneeuwdek Langs de noor delijke Alpen-rand manifesteert zich de föhn. In de Harz regent het en dooit het vier tot zes graden, in de Beierse Alpen en het Zwarte Woud, in de dalen, zelfs tien graden. Alleen in de onderste tweeduizend meter is er gevaar voor kleine lawines. Enkele sneeuwhoogten: Freuden- stadt 100, Sankt Blasien 80. Klein •Walsertal 100, Zugspitzplatt 380, Garmisch 70. Berchtesgaden 30, Sant Moritz 63. Zermatt 119, Cha- monix 5. Le Corbier 3. Val d'Isère 350 en Les Deux Alpes 7 meter sneeuw HOOGWATER zaterdag 25 februa ri, Vlissingen 3.21-15.40. Haringvliet- sluizen 3 39-15.52, Rotterdam 5.13- 17.50, Scheveningen 4 39-16.49. IJ- muiden 5 13-17.23, Den Helder 9 26- 21.32. Harlingen 11 50-23.42. Delfzijl 1.10-13 43 Station Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca MQnchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm nax. neerslag weer lemp. 7-19 uur regen 9 0.6 regen 8 1 half bewolkt 7 1 regen 5 04 zwaar bew 11 0 1 zwaar bew 6 03 zwaar bew 10 06 regen 8 05 zwaar bew 9 02 zwaar bew 11 0 regen 5 H onbewolkt 14 0 geheel bew. 17 0 regen 3 0 1 zwaar bew 17 0 half bew 12 0.1 regen 8 01 geheel bew 11 0 onbew -6 0 zwaar bew 7 0 zwaar bew 6 0 geh bew -1 0 regenbui 16 1 geheel bew 7 0 geheel bew 14 0.2 regen 7 2 zwaar bew. 14 2 geh bew 16 9 geh bew 20 0 zwaar bew 3 0 geh bew 15 0 geh bew 9 0 zwaar bew 16 0 hall bew 16 0 zwaar bew 12 0 licht bew 3 0 ADVERTENTIE KINDERTABLETTEN docenten die er rond voor uit kwa men dat ze er niet alleen waren om les te geven maar ook om bestaande structuren te doorbreken. Sturm en Creemers waren de exponenten daarvan. Zij wilden wat beoogd wordt met de vorig jaar in het leven geroepen instituutsraad, die echter nog niet aan een competentie-afba kening is. forceren Aan de motie van het personeel, waarin de ontslagen werden afge keurd, moet dan ook wel de juiste betekenis worden gehecht. Om te beginnen werd die motie met 32 stemmen voor, 28 tegen en 26 ont houdingen aangenomen, waaruit blijkt dat de „meerderheid" maar uit 32 van de 200 bestond. Bovendien was de solidariteit van de voorstem mers met de ontslagenen niet altijd vrij van de vrees dat het bestuur aan een al bereikte mate van vrijheid zou kunnen gaan tornen. Met andere woorden: bepaald niet allen vinden Sturm en Creemers. die met hun wat bizarre acties erop uit waren de rust te verstoren, even leuk en aardig, maar ze hebben bezwaar tyegen het eenzijdig en zonder overleg genomen besluit hen te ontslaan.' Werkelijke oorzaak Ook dit wijst erop dat de ontslagen slechts aanleiding zijn. De werkelij ke oorzaak is de logische behoefte aan een andere structuur, die stellig ook bestaat bij de minder strijdvaar- digen De bestuursstructuur van de Katholieke Leergangen is zeer auto cratisch, het kan moeilijk worden ontkend Wat Katholieke Leergan gen heet is te beschouwen als één groot „schoolbestuur", dat een stuk of tien opleidingsinstituten met in totaal 13.000 leerlingen beheert. Met de dagelijkse leiding zijn belast twee professionele bestuurders, drs M. H J. Zijen en G M C Kroon. Direct onder hen staan de directeu ren van de instituten. Boven hen staat een curatorium onder voorzit terschap van een kabinets-informa- teur, prof. Van der Grinten. De leden van dit curatorium worden door het episcopaat de gezamenlijke bis schoppen benoemd. De Katholie ke Leergangen liggen dus stevig ver ankerd in de R.K. kerk. Bij de benoe ming van curatoren worden de direc ties van de instituten wel betrokken, maar dit lijkt meer vanwege de aan te trekken „deskundigheid" dan om reële inspraak, laat staan medebe slissingsbevoegdheid te geven. 'Bolwerk' Deze antieke bestuursvorm nu wordt door velen als niet meer pas send in deze tijd gezien. Er wordt luidkeels door de opstandigen en binnensmonds door de gematigden gesproken van een „bolwerk van macht", dat weinig ruimte laat en dat twee jaar geleden van de docen ten nog een verklaring van loyaliteit met de katholieke beginselen eiste. Het verzet van Sturm daartegen leidde ertoe dat de verklaring niet meer werd gevraagd Het zou hem later de benoeming tot hoofddocent hebben gekost waarvoor de sectie Nederlands hem had voorgedragen Het bestuur ontkejide dit, zoals het nu evenzeer weerspreekt dat de ont slagen te maken hebben met het feit dat de betrokken docenten als last pakken worden beschouwd, die tel kens weer trachtten de identitei' van het Moller-instituut te onder mijnen. Maar een ieder heeft daar zijn eigen gedachten over. Het zou onrechtvaardig zijn te be weren dat de leiding van de Katho lieke Leergangen totaal niets van vernieuwingen en van gedeelde ver antwoordelijkheden zou willen we ten. Zij staat welwillend tegenover de Moller-Instituutsraad. noemt dit college zelfs waardevol. Maar zij is van oordeel dat eerst aan beide zij den een afbakenipg van taken en verantwoordelijkheden moet plaatsvinden voor er van vrucht baar overleg sprake kan zijn De raad heeft dit steeds nog voor zich uitgeschoven, ook al door interne problemen, In september van vorig jaar heeft het bestuur schriftelijk om concrete voorstellen gevraagd Een eerste oriënterend gesprek is gehouden. Daar is het aan de kant van de raad verder bij gebleven. „Nu zitten we in een situatie waarin de raad helaas niet bij machte is als gesprekspartner te fungeren", aldus het bestuur Gesprek Het eerste gesprek tussen bestuur en bezetters intussen heeft voor de laatsten niets uitgehaald wat de ontslagen betreft. Het bestuur blijft bij de juistheid van zijn besluit. Het zegt dat toetsing daarvan ligt bij de rechter. De ontslagen docenten, van wie Sturm inmiddels een functie In Enschede heeft aanvaard, zijn dan ook van plan hun ontslag aan de rechter voor te leggen Er heeft ook een gesprek plaats gehad tussen hen (vergezeld van een raadsman) en het bestuur. Dat was wederzijds be doeld om een weg te vinden naar de oplossing van het conflict. Conclu sie was dat beide partijen behoefte voelden aan intern beraad De ko mende dagen zal moeten blijken of dit gesprek werkelijk nut heeft gehad „In dit soort ontwikkelingen worden er natuurlijk altijd fouten ge maakt", zegt ons de van een af standje naar het Moller-instituut kijkende directeur. „Democratise ring stelt hoge eisen aan de mensen en wij wij zijn daar. aan beide zij den. slecht voor opgevoed Barens weeën zijn echter onontkoombaar wil er iets nieuws worden geboren Moeilijk vooral blijkt het altijd weer te zijn elkaar bij voorbaat het ver- trouwpn te geven dat nodig is om tot duidelijker contouren te kunnen ko men en het samen denken en het samenwerken zo te kunnen organi seren dat het aan beide kanten vruchtbaar is ,De krant moet je zonder een woordenboek kunnen lezen Maar het lukt niet altijd zo duidelijk te zijn. Trouwens, in sommige geval len brengt zelfs het woordenboek geen opheldering. Omdat het duistere woord afkomstig is uit een bepaalde taalkring en tot een vakjargon behoort. Zo'n eigen taalkring wordt bij voorbeeld gevormd door alles wat tot „politiek Deii Haag' behoort en de departementen met aanver wante instanties Het kan jaren duren voor woorden uit deze hoek tot een woordenboek zijn doorge drongen. Terwijl het halve land er toch mee te maken heeft Zo n woord, waartegen iedereen in deze tijd van het invullen van de belastingpapieren aanloopt is „forfait' Om eerlijk de inspec teur in te lichten moet je weten wat een ..huurwaardeforfait" is. een „reiskostenforfait" en moge lijk nog meer forfaits. En als dan in de Tweede Kamer ook nog ge sproken wordt over belasting en huisvestingproblemen paraderen de „forfaits" ook nog door de krantekolommen. Terwijl zelfs de grote Van Dale ons in de steek laat. Want „forfait' is volgens dit woordenboek 1 bij de hoop. in eens. voetstoots 2 (handidiscon- tenng a forfait, onder afstand van recht op regrës enz. enz Prisma's Vreemde Woordenboek Van Dale heeft niet het laatste woord geeft de afkomst van het woord aan. namelijk het Franse woord forfaire. De vertaling is: buiten de norm iets doen. misdoen En ook afwijkend handelen Het is een verrassende verklaring. Het kan toch niet de bedoeling van de inspecteurs zijn denk aan hun brief over de koopsompolissen aan de voorzitter van de Tweede Kamer ons met de forfaits, al lijkt hel er taalkundig op. op het spoor van de misdaad en valse aangifte te zetten. Nee. de bedoeling van de invoe ring van de „forfaits" is de invul ling van het belastingbiljet ge makkelijker te maken, zodat de opgaven op het biljet eerlijker kunnen zijn Die eerlijkheid geldt ook van de kant van de belastingdienst te genover de belastingbetaler Zo is het billijk de reiskosten naar het werk van het inkomen af te trek ken. zodat je minder belasting hoeft te betalen Maar aangezien er geen afstand tot welk werk ook precies gelijk is. heeft de belas tingdienst. om een administratie ve chaos te voorkomem. een aan tal vaste bedragen vastgesteld (in de toelichting op het belastingbil jet staan ze in een staatje ver meld) die kunnen worden afge trokken. Deze vaste afgesproken en vastgestelde bedragen zijn nu de „forfaits". Het huurwaardeforfait is ook zo'n vast bedrag iin de toelichting is weer een tabel opgenomeni dat bij het inkomen moet worden op geteld. omdat de gelukkige hui zenbezitter geen huur hoeft te be talen zoals de buurman tegeno ver. maar wel zijn hypotheekrente die hij moet betalen weer kan aftrekken van het inkomen Dat moeilijke woord forfait", waarmee meer dan de helft van de burgers heeft te maken, staat dus voor simpele, alledaagse en rechtvaardige dingen als het wo nen en reizen En wat het „mis doen" betreft! let maar niet op het woordenboek Inwoners van het Brabantse Eer- sel die een voortuintje rijk zijn. krijgen voor niets een boom van de gemeente. Zij kunnen zelfs nog kiezen uit vier verschillende soor ten Voorwaarde is dat de boom pjes minstens tien Jaar blijven staan op de plaats waar ze ge plant worden Ze worden gratis thuisbezorgd De „rainbow warrior", een schip van de internationale actiegroep ..Greenpeace" die onder meer protesteert tegen de vangst van met uitsterving bedreigde walvis sen. zal van 16 tot 20 mei naar Nederland komen Het schip, dat is aangeschaft met gelden van de actie Geef om de Natuur, zal aanleggen in Rotter dam, Amsterdam en Harlingen. In Harlingen wil de groep steun geven aan tegenstanders van ver vulling van de Waddenzee Verder wil men in ons land geld inz - me len en proberen bemanningsleden aan te trekken Later gaat de ..Rainbow warrior" naar Oslo om te protesteren tegen de voort gaande vangst van de „minke of kleine vinvis die met uitsterving wordt bedreigd

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5