jeen vast recht op koop huurhuis Iteun aan APO's ioepeler geregeld Debat Een school van vier tot zestien jaar Regering zwijgt over WK voetballen Gratis bij elk krat: 5 Heineken viltjes en 5 kansen om éénvande2050 prijzen te winnen. Staatssecretaris Brokx geeft VVD nul op request 'vraag' Veel naar vondeling -M E T Z LER legering tegen opzegging contract ^PTT-Zuid-Afrika 5 Opleiding voor bijzondere hulp aan schoolkinderen Industriebonden zien wel weer wat in federatie Geen oplossing conflict vakgroep- co-assistenten Groep ouders en leerkrachten in Schagen komt met plan: Heerlik, helder Heineken. 'Funderend onderwijs' ^2RUP lUOAG 24 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet an onze parlementsredactie EN HAAG De VVD heeft van staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting nul op het request ikregen over de fervente VVD-wens om huurders van woningwetwoningen het vaste recht te :ven hun huurhuis te kopen. het debat over de begroting voor olkshuisvesting bleek de staatsse- etans wat betreft de verkoop van oningwetwoningen compleet het eleid van het vorige kabinet over te emen, tot grote teleurstelling van VD-woordvoerder De Beer. Deze eriep zich in het debat vele malen ergeefs op het regeerakkoord CDA- iVD, waarin volgens hem het vrijwel igeclausuleerde kooprecht staat jgenomen. Staatssecretaris Brokx (i erover: „Wat de heer De Beer wil geen kooprecht, maar een ver- oopplicht voor de woningbouwver- ïigingen. Dat staat niet in het re- eerakkoord." 'H uts Jrokx hield het erop met instem- hing van de PvdA en CDA-fracties Je Hn {- dat zittende huurders hun wo- lingwetwoning kunnen kopen, maar n als de woningbouwvereniging it wil, en als bovendien het betrok- gemeentebestuur daarmee in- mt. Verkoop mag niet plaatsvin- »n als in de betrokken gemeente het belang van de volkshuisvesting in gevaar komt doordat er te weinig woningwetwoningen achterblijven, en bovendien mag een woningbouw vereniging niet met alleen nog maar slechte woningen blijven zitten. Motie ingetrokken Op de vraag van De Beer of er eigen lijk nog verschil is met het beleid dat tot nu toe werd gevoerd, gaf Brokx geen duidelijk antwoord. Volgens PvdA-woordvoerder Van Dam ech ter is het beleid wat betreft de verko pen nog stringenter geworden dan voorheen, omdat nu voortaan ook gemeentebesturen, en in laatste in stantie ook het departement van volkshuisvesting, beslissingen tot verkoop moeten toetsen aan het volkshuisvestingsbelang. De uitleg van Brokx van de volks huisvestingspassage in het regeerak koord, was voor PvdA-woordvoerder Van Dam (ex-staatssecretaris) aan leiding om zijn eerder deze week ingediende motie over veiligstelling van de verkopen, weer in te trekken. Hij toonde zich volledig tevreden gesteld met het voorgenomen beleid. In de loop van het debat werd duide- lijk dat de CDA- en WD-fractie aan de verkooppassage een heel verschil lende uitleg geven. De Beer (WD): t,,Het recht op verkoop kan je niet laten afhangen van het politieke oor deel van een willekeurig lokaal be- i Stuur." Cornelissen (CDA): „Maar de plaatselijke situatie van de volks huisvesting is toch zeer belangrijk?" De Beer: „Dat staat niet in het re geerakkoord." Geen zware verhoging Staatssecretaris Brokx kwam giste ren terug op zijn woensdag wat op schudding verwekkende mededelin gen over een eventueel sneller op trekken van de huur van woningen waarvoor kwalitatief gezien nog steeds te weinig huur betaald wordt. Hij wees de uitspraak van Van Dam, dat daarmee het beleid-Udink (huur verhogingen soms met 20 procent) weer terugkomt, volledig van de hand. „Dat is een etiket dat ik niet opgeplakt wens te krijgen, en dat hoeft ook niet," aldus Brokx, die benadrukte dat hij volstrekt geen zware algemene huurverhogingen in de zin heeft. Brokx zei alleen bedoeld te hebben te overwegen of iets sneller dan voor zien de verhouding tussen de huur prijs en de kwaliteit'van de woning in het redelijke kan worden ge bracht. „Maar ik heb mijn keus nog niet definitief bepaald, en ik wil in ieder geval geen rigoureuze huurver hogingen," aldus Brokx. Aan het slot van het debat gisteren toonde Brokx zich bereid om een knelpunt in de regeling voor de indi viduele huursubsidies op wijziging te herzien. Dit nadat Van Dam daar op had aangedrongen. Deze wees op het feit dat bejaarden, die na hun pensionering in hun huis willen blij ven wonen, maar door terugval in inkomen eigenlijk een te hoge huur moeten betalen, nu buiten de subsi dieregeling vallen. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Meer dan veertig echtparen hebben inmiddels al la ten weten dat ze het jongetje, dat zaterdag in Wateringen gevonden werd in een vuilniszak op het ijs van de oude wetering, graag wil len adopteren. Het vondelingetje, dat de naam Dick IJsbrand van de Wetering heeft gekregen, is voorlopig drie maanden toever trouwd aan de raad voor de kin derbescherming. Deze raad gaat onderzoeken aan welk pleeggezin het kind toegewezen wordt. Als Dick IJsbrand een jaar in het pleeggezin verzorgd is. kunnen z'n pleegouders «en verzoek tot adop tie indienen. Of het kind zal worden toegewe zen hangt vooral ook af van de moeder. Bij de recherche gaat men er van uit dat zij gevonden zal worden. Een onderzoek moet dan uitwijzen waarom de moeder tot haar wanhoopsdaad kwam. Dan moet ook blijken of de moe der, als ze haar kind opeist, in staat is Dick IJsbrand groot te brengen. Is ze dat niet, dan kan ze uit de ouderlijke macht worden ontzet Het is ook mogelijk dat ze bereid is schriftelijk te verklaren afstand te doen van haar kind. Er zal echter, zo benadrukte een woordvoerder van justitie, een be slissing worden genomen in het belang van het kind. De nog onbe kende moeder hangt waarschijn lijk een strafvervolging boven het hoofd. Dick IJsbrand maakt het overi gens uitstekend: hij wordt ver pleegd in het Hippolytuszieken- huis in Delft, maar heeft de cou veuse al verwisseld voor een wieg. Burgemeester Langemeijer van Wateringen deed deze week aan gifte van de geboorte in het stad huis van zijn gemeente. De naam van het jongetje is verzonnen door „pleegvader" mr J. de Wit, officier van justitie in Den Haag. De eerste naam is de voornaam van de jongen die de baby zater dag zag liggen, terwijl de tweede verwijst naar de barre weersom standigheden. De achternaam is afgeleid van Wateringen en Oude Wetering, de naam van de sloot waarin de vuilniszak gevonden werd. ADVERTENTIE bril: iedèrs óógmerk! fan onze sociaal-economische redactie pEN HAAG Minister Albeda (sociale zaken) heeft in een brief lan vakbeweging en werkgevers zijn voorwaarden voor steun verlening aan APO's (arbeidsplaatsen-overeenkomsten) wat pinder strak geformuleerd. t let CNV heeft hierover „voldoe- en vindt dat Albeda de bezwa- van de vakbeweging ter harte (ft genomen. Maar de FNV ziet er 03 jlechts een stap in de goede richting ji. en zegt dat de praktijk nog moet ^•ptwijzen of vakbonden en werkge- ;rs bij hun CAO-onderhandelingen HAAG (ANP) De regering oelt niets voor opzegging van het fTT-contract met Zuid-Afrika dat iet mogelijk maakt met girobetaal- aarten in dat land contant geld op e nemen. Wel is de regering vier- cant tegen de mogelijkheid dat met lirobetaalkaarten ook in Namibië Zuidwest-Afrika) geld kan worden en opgenomen. Dit omdat de regering Züidafrikaanse gezag over Na- libië onwettig acht. PTT is overigens niet buiten zijn (kje gegaan bij het afsluiten van iet contract met de Züidafrikaanse Wel zal bij volgende contrac- de PTT eerst overleg moeten ?ren met de politieke top op het linisterie van verkeer en water- itaat. linister Van der Klaauw zei dit isteren in antwoord op vragen uit Ie Kamer. minister stelde overigens, dat als [sluiting van het contract thans lan de orde zou zijn, hij er beslist (gen zou zijn. „Vanuit de optiek an het Nederlandse buitenlandse deid mag ik niet verhelen dat de ifsluiting van dit contract geen ge- zaak is." üit de voeten kunnen met de nieuwe formulering. Minister Albeda houdt maximaal 150 miljoen gulden beschikbaar voor steun aan APO's. Ook nu ziet hij nog niet gebeuren dat dit geld mede kan worden gebruikt voor overgang van vier- op vijfploegendiensten. De vak beweging heeft juist hiervoor steun gevraagd aan de regering. Bij Hoogo vens zaten de onderhandelingen juist op deze kwestie vast. Met zijn nieuwe formuleringen acht de minis ter wel steunverlening mogelijk aan vervroegde uittreding (stoppen met werk op 63-jarige leeftijd met goed deels behoud van loon), maar alleen in bepaalde regio's of in bepaalde bedrijfstakken die in herstructure ring verkeren In zijn oude eisen voor steun had de minister gesteld dat de APO het functioneren van de arbeidsmarkt wezenlijk moest verbeteren, geen blijvende verhoging van produktie- kosten mocht veroorzaken (wat met vijfploegendiensten het geval zou zijn), het natuurlijk verloop van per soneel niet in de weg mag staan, en de mobiliteit van werknemers op de arbeidsmarkt niet mag belemmeren. Al deze elementen komen ook nog in de nieuwe formulering voor. Nu echter zegt de minister dat hij een gezamenlijk steunverzoek van vakbonden en werkgevers zal „toet sen aan criteria", waarbij de elemen ten uit de oude formulering als crite ria worden opgevoerd. Onder voor waarde van die toetsing spreekt de minister nu echter bovendien met zoveel woorden uit dat de regering „openstaat voor voorstellen tot bete re verdeling van de beschikbare ar beid." ADVERTENTIE (Binnenkort bij uw winkelier.) DEN HAAG (ANP) Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken] vindt dat het niet op de weg van de regering ligt een uitspraak te doen over de wereldkampioenschappen voetballen in Argentinië en de deelneming van Nederland daaraan Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer in antwoord op vragen die door Kamerleden uit de PvdA en de PPR waren gesteld Aandachtig luisteren de Kamerleden Stemerdink, Den Uyl en Van der Stoel (staand, PvdA) en Brinkhorst (zittend, D'66) naar een van de sprekers tijdens het debat over de neutronenbom. Vervolg van pagina 1 Terwijl de WD-fractieleider wit- weggetrokken van kwaadheid rond liep in de Kamer, zaten de opposi tiefracties zichtbaar vergenoegd over zoveel ellende in het regerings kamp het debat te volgen. De gevoe lens in de CDA-fractie waren ge mengd. Enerzijds had men ook wel moeite met de manier waarop Krui- singa zijn afwijzende neutronen bomstandpunt had doorgedrukt, maar anderzijds is men het ook te veel eens met dat standpunt om daarover diep te treuren. Kruisinga had tenslotte maar officieel namens het kabinet in de Kamer een stand punt vertolkt waartoe het kabinet zelf in het voorafgaande beraad met de fractieleiders niet bereid was ge weest. De harde opstelling van Wie gel tegen het CDA in het voorgaan de beraad had veel kwaad bloed gezet. In CDA-kring zei men daarom nu: „Kabinetsstandpunt is kabi netsstandpunt. Wij houden vast aan wat Kruisinga heeft gezegd. Hoe on verwacht dat ook was." Gezien alle verwarring in het debat vond de Kamer het maar beter enige uren te schorsen voor intern beraad van de fracties. Aanvankelijk had men gisteravond na de schorsing willen doorgaan, maar minister Van der Klaauw was verhinderd in ver band met een banket met de Konin gin en liet corps diplomatique. Toen bleek dat zowel Kruisinga en Van der Klaauw ook aanstaande dins dag niet in de Kamer zouden kun nen zijn in verband met een verblijf buitenlands, wenste de Kamer daar niet mee akkoord te gaan. Aantjes (CDA) en Den Uyl (PvdA) vonden dat de ministers hun reizen dan maar zo moeten inkorten zodat ze dinsdag wel in de Kamer kunnen zijn. De ministers zegden toe dit te zullen proberen. ADVERTENTIE EUROPA MEUBEL Omdat u niet elke dag meubelen koopt Met het oog op dat standpunt wilde hij niet ingaan op de inhoud van de bespreking die binnenkort op zijn ministerie met het bestuur van de KNVB wordt gehouden over de we reldkampioenschappen. De minister liet de Kamer wel weten dat naar het oordeel van de Neder landse regering de mensenrechten in Argentinië in ernstige mate worden geschonden. De Nederlandse regering is bereid, aldus minister Van der Klaauw. poli tieke gevangenen uit Argentinië in Nederland toe te laten. Gehoopt wordt dat de Argentijnse autoritei ten bereid zijn aan dit beleid mee te werken door gevangenschap om te zetten in ballingschap. Volgens de minister kan aanwezig heid van de Nederlandse ambassa deur in Argentinië bij manifestaties ter gelegenheid van de kampioen schappen op geen enkele manier als steun aan het Argentijnse regime Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Er komt een oplei ding voor het beroep van „remedial teacher", dat is een onderwijzer(es) die belast wordt met extra hulp aan leerlingen die achterop raken in het gewoon lager onderwijs. Per 1 september kunnen honderd mensen worden toegelaten tot de opleiding. De cursus wordt in vier plaatsen gegeven: Nijmegen (katho lieke pedagogische academie). Gro ningen (rijks academie), Rotterdam (gemeentelijke academie) en Utrecht (christelijke academie) „Kom eens kijken: er begint een af- slankprogramma op tv Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De besturen van de Industriebonden NVV en NKV heb ben „indringend gediscussieerd" over de vraag of de vorig jaar vast gelopen besprekingen om tot een federatie te komen weer kunnen worden hervat. In een verklaring, die de Industriebond NVV gisteren heeft uitgegeven staat dat de bon den nu „voorzichtig optimistisch" zijn over een poging om elkaar te vinden. De twee besturen zullen het resul taat van het gesprek 15 maart aan de wetgevende organen van beide bonden voorleggen. Als deze orga nen instemmen met het bereikte resultaat dan is de verwachting dat men in oktober van dit jaar het definitieve besluit tot vorming van een federatie zal nemen. Die moet dan begin 1979 functioneren. De besprekingen over de federatie- vorming in november liepen vast omdat de Industriebond NVV de fe deratie als een „tussenstation" zag op weg naar een fusie, terwijl de NKV-bond een fusie niet als voor waarde vooraf wilde aanvaarden worden uitgelegd. De vraag of leden van de Nederlandse regering naar Argentinië zullen gaan. als Neder land de finale mocht halen, noemde Van der Klaauw „theoretisch" Van een onzer verslaggevers UTRECHT De raad van de medi sche faculteit van de rijksuniversi teit in Utrecht acht zich niet be voegd een uitspraak te doen in het conflict dat is ontstaan tussen een aantal co-assistenten en de vak groep volwassenenpsychiatrie De raad is van mening dat dit een kwestie is van de vakgroep zelf. Wel is er een voorstel aangenomen om een commissie vrijblijvend te laten bemiddelen in het conflict dat al dateert vanaf begin februari. De groep van ruim twintig junior co- assistenten geheten Juko-groep 24. weigert om principiële redenen pa tiëntendemonstraties bij te wonen. Zij vinden dat deze puur dienen voor het onderwijs aan studenten en geen nut hebben voor de patiënt, vaak vernederend zijn voor hen. Zij volgen nu een door hen zelf samen gesteld programma dat uitgaat van een bredere basis en met alternatie ven voor de zogeheten patiëntende monstraties. Dit programma is ech ter door de vakgroep volwassenen psychiatrie afgekeurd. Die vakgroep vindt dat de co-assistenten ver plicht zijn demonstraties bij te wonen. Het gevolg van de weigering is nu dat de groep het klinische gedeelte van het co-assistentschap psychia trie niet mag doorlopen, geen docto raalexamen kan afleggen en zo doende niet kan afstuderen. De Ju ko-groep 24, die inmiddels veel ad hesiebetuigingen heeft gehad van verschillende groepen medische stu denten en de cliëntenbond had de faculteitsraad om een uitspraak ge vraagd of het mogelijk is dat men sen die op principiële gronden pa tiëntendemonstraties weigeren hun studie niet kunnen voltooien. Dit omdat het overleg tussen de groep en de vakgroep volwassenen-psychi- atrie helemaal was vastgelopen. Van onze onderwijsredactie SCHAGEN Een groep van ouders en leerkrachten in Schagen wil proberen een school op te richten voor kinderen van vier tot zestien jaar. Vanavond wordt hierover een informatieve avond gehouden. Eind maart moet de gemeenteraad beslissen over de aanvraag van een dergelijk experiment bij de minister van Onderwijs. Een school voor kinderen van vier tot zestien omvat behal ve kleuter- en lager onderwijs ook vier jaar voortgezet on derwijs. De totale periode van twaalf jaar wordt „funde rend onderwijs" genoemd. De vorige minister van On derwijs, dr. J. A. van Keme- nade, heeft de mogelijkheid geopend om hiermee te expe rimenteren. Uitgangspunt van het funde rend onderwijs is. dat kinde ren zich op school kunnen ontwikkelen zonder al te drastische overgangen. Daar om wil men het experiment met een nieuwe basisschool (4-12) koppelen aan het expe riment met een midden school (12-16). Mogelijk nog dit jaar, anders volgend jaar, zullen de eerste proeven met funderend on derwijs beginnen. Een van de scholen die daarvoor het meest in aanmerking komen, is de Vrije School in Amster dam. De Vrije Scholen heb ben al veel langer ervaring met vormen van aaneenge sloten onderwijs. De werkgroep funderend on derwijs in het Noordholland se Schagen is september vo rig jaar opgericht. Een eerste peiling onder de ouders lever de al driehonderd sympathi santen op. De werkgroep wil het expert-" ment. beginnen in de nog te bouwen wijk Muggenburg. Over drie jaar kan daar een nieuwe openbare school be ginnen. Deze zou dan tevens een afdeling middenschool kunnen omvatten. Overzichtelijkheid Een van de initiatiefnemers is Wim van Gelder. Hij is le raar aardrijkskunde geweest aan de rijksschool voor ma- vo-havo-vwo in Schagen en is nu hoofd van een experimen tele basisschool in dezelfde plaats. Deze school is opgezet volgens het Jenaplan en om vat drie stamgroepen: kinde ren van vier tot zes, van zes tot negen en van negen tot twaalf. „Wij denken aan een school die groot genoeg is om kinde ren alle mogelijkheden te ge ven. maar die tevens over zichtelijk genoeg is om een werkelijke leefgemeenschap te kunnen vormen. Uitgaan de van een middenschool van 350 leerlingen en een basis school van ongeveer 200 leer lingen, kom je dan op een school voor 500 600 leerlin gen. De afdeling midden school zal in beperkte mate open staan voor kinderen van andere lagere scholen." „Voor ons is niet belangrijk," zegt Wim van Gelder, „hoe je zo'n school voor funderend onderwijs precies noemt. Ons gaat het om de sfeer waarin opvoeding en onderwijs plaatsvinden. Binnen een Je naplanschool werken we met stamgroepen waarin kinde ren van verschillende leeftij den bij elkaar zitten. Elke groep heeft zijn eigen sfeer, maar er is toch een soortge lijk pedagogisch klimaat dat de hele school bepaalt. Dat is belangrijk voor kinderen tot twaalf jaar en dat zou je, ook als ze ouder worden, graag vasthouden. Vandaar onze gedachte om een midden school te koppelen aan een basisschool Overgangen Is het geen nadeel van een school voor funderend onder wijs dat kinderen van hun vierde tot hun zesde in het zelfde wereldje blijven zit ten' Heeft de overgang van de ene naar de andere school behalve het nadeel van het onbekende ook nie» het voor deel van het nieuwe' Wim van Gelder: „Op de Je naplanschool zoals wij die nu hebben zit je van je vierde tot je twaalfde Maar dat bete kent niet dat er geen over gangen zijn. Als je van de kleutergroep overstapt naar de onderbouw (6-9) of van de onderbouw naar de boven bouw (9-12), kom je ook in een andere gemeenschap met andere regels en gewoonten. Je ziet kinderen dan binnen een paar maanden sterk ver anderen. De overgangen zijn alleen minder abrupt dan bij de overstap van de ene school naar de andere". Hebben kinderen van vijf tien, zestien nog een bood schap aan kleuters van vier of vijf? Wim van Gelder. „Elke leeftijdsgroep heeft na tuurlijk neiging om elkaar op te zoeken en dat is ook goed. Maar dat betekent niet dat je niets voor elkaar betekent. Je ziet soms dat jongeren van een jaar of vijftien heel goed met kleine kinderen omgaan, omdat die een bepaald appel op hen doen, dat ouderen niet doen Op een school die leefgemeenschap wil zijn, moet je ervan uit gaan dat je iets van elkaar kunt leren. Zoals een ziende iets van een blinde kan leren of een Ne derlands kind iets van een Turks kind. zo kan een klein kind iets voor oudere leerlin gen betekenen". Leefgemeenschap Wim van Gelder vindt dat scholen soms teveel georga niseerd zijn vanuit de leer stof. Die bepaalt de indeling in jaarklassen, de werkwijze en de inrichting van het ge bouw Te weinig wordt beseft dat de school ook een leefge meenschap is, die je vanuit het kind moet opbouwen, or ganiseren en inrichten. Dat is niet in strijd met het karak ter van de school als leer- mstituut Leven en leren moet samengaan. In een school voor funderend onder wijs heb je volgens Van Oel- der betere mogelijkheden om dat te realiseren".

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3