Zuinige auto gevraagd Fransen herdenken Citroën AUTOBIOGRAFIE Jaap Molenaar: tenzij we ons bekeren Shell daagt ontwerpers in spe uit: Japanners beheersen motorfietsverkopen Autobouwer van Nederlandse afkomst Christelijke Stichting voor Scheppingszorg bestaat een jaar Nieuwe versies voor Fiat 131 'Natuurbehoud moet beginnen bij gewone man' 'Actie Geuldal' brengt meer dan twee miljoen op Sicco de Jong Citroën's fabriek in de beginjaren: massaproduktie was toen al het doel, zij het dat er nog geen I lopende band was. In de grote Citroën-showroom aan de Parijse Champs Ely- sées is deze maand een ten toonstelling van oude model len van dit merk gehouden ter ere van het feit, dat de oprich ter honderd jaar geleden ge boren werd. Die befaamde au toconstructeur, André Ci troën, was de zoon van een Nederlander, Levie Bernard Citroen. Toen André Citroën op 5 februari 1875 in de Rue Lafitte te Parijs geboren werd, woonden zijn ouders daar nog niet zo lang. Zij waren uit Amsterdam gekomen, waar Andrés vader diamanthandelaar was. Le vie Bernard Citroen was er opge groeid en bleef in de Nederlandse hoofdstad wonen na zijn huwelijk met de Poolse Masza Kleinman in oktober 1871. Loopbaan re rond een Zuidafrikaanse dia mantmijn. In 1884 pleegde hij zelf moord. André Citroën toen zes jaar zette echter alles op alles bij zijn studies en kon zo zijn opleiding krijgen aan de befaamde Ecole Po- lytechnique, waar hij in 1900 zijn bul haalde. Na zijn militaire dienst begon hij een werkplaats voor V- vormige tandwielen, die weldra tot een fabriek uitgroeide. Hij opende ook in het toen nog tsaristische Rusland een fabriek te Moskou en vervolgens, in sa menwerking met de autofabriek Skoda uit Praag, een Oostenrijks- Hongaarse fabriek voor rader werken. In 1908 reorganiseerde hij de toen befaamde Parijse autofabriek Mors en in 1915 stichtte hij in samenwer king met het ministerie van oorlog een fabriek van granaten aan de Quai de Javel, op de linker-Seine- oever. bleem „Doublé Chevron" (dubbele V) nog altijd aan de V-vormige ver- tandingen doet denken. De serie- produktie werd gelijk groots opge zet. Zodoende kon Citroen de prij zen verlagen en daarna bleek hij met steeds meer geavanceerde ont werpen te komen. De eerste geheel stalen carrosserie van Europa, geslaagde monsterrit ten door Afrika en wereldrecords van de „Rosalie" brachten hem grote doch kortstondige roem. Zijn naam stond helverlicht op de Eiffeltoren zonder dat de Fransen zich realiseerden, dat daar het Ne derlands voor hun woord „citron" stond maar toen de donkere tijd van de wereldcrisis aanbrak verga loppeerde André Citroën zich fi nancieel met zijn meest befaamde automobielconstructie, de „Trac tion Avant". Hij heeft zijn fabriek aan Michelin moeten verkopen, welk bedrijf Citroen twee jaar gele den aan Peugeot moest overdoen. Maar de diamanthandel bood hem te weinig perspectief, hij vertrok naar Parijs en verloor daar zijn vermogen met een oplichtingsaffai- Wereldrecords Hier begon in 1919 de autoproduk- tie van het merk. waarvan het em- Op 3 juli 1935 stierf de befaamde constructeur van Nederlandse komaf, volkomen in de vergetel heid. s 1,1IJDAG 24 FEBRUARI 1978 TROUW/KWARTET RHS 15 Shell heeft een uitnodiging, die tevens uitdaging inhoudt, gedaan aan een aantal onder wijsinstellingen om een zo zuinig mogelijke auto te ont werpen. Zo'n auto moet een verbrandingsmotor hebben, die loopt op superbenzine met een snelheid van minstens vijftien km per uur. Vorig jaar werd in Engeland bij een der gelijke zuinigheidsmara thon" een verbruik van één heuse liter op 388 kilometer behaald. De uitnodiging is reeds aanvaard door een aantal scholen. Het gaat daarbij om de TH's van Delft, Eind hoven en Twente, enkele hogere technische scholen en een paar on derwijsinstituten voor de auto branche. Shell looft aan start- en prijzengeld tienduizend gulden uit, waarvan een kwart bestemd is voor de winnaar van de Shell Zuinig- heidsmarathontrofee. Record Het idee is vorig jaar ontstaan in Engeland. Personeelsleden van Shells motorlaboratorium in Thornton bouwden daar voertuig jes om er onderling zuinigheids wedstrijden mee te houden. Dit hobbyisme werd gecultiveerd en leidde tot een krachtmeting in spaarzaamheid op het circuit van Mallory Park, waar het Cranfield Institute of Technology met de eer en de trofee ging strijken. Inmiddels hebben de mensen van het Shell-laboratorium het gemid- deldE van Cranfield al aanzienlijk verbeterd door een verbruik van 1 op 485 te bereiken. Dit is nu het record voor benzine-auto's, want met dieselmotoren bereikte een leerling van de bedrijfsschool van Daimler-Benz vorig jaar zelfs 1 op 674. Vormgeving De kneep zit 'm in een minimale lucht- en rolweerstand. Door de vormgeving van voertuigen valt een belangrijke mate van zuinig heid te bereiken, maar ook door een zo gering mogelijk gewicht te realiseren. Aan materialen heeft men dus niet veel nodig: volgens Shell leerde de ervaring dat aan dit soort ontwerpen niet meer dan 250 gulden uitgegeven behoeft te worden. Eén van de eisen is dat het voertuig drie óf vier wielen heeft. Drie wie len is gunstiger, omdat daarmee ten opzichte van een vierwieler in principe al éénvierde aan rolweer stand minder gemeten wordt. Bo vendien betekent één wiel minder ook minder gewicht. Spaakwielen De zuinigste auto tijdens de door Shell vorig jaar in Engeland georganiseerde wedstrijd was deze „cilinder" van de Cranfield- autoschool. Fiat heeft nu officieel de komst van het model 131 Diesel in de nazomer I aangekondigd. Verder zijn de ge- I wone uitvoeringen van de 131 Mira- 1 fiori uiterlijk gemoderniseerd, is er I een pittiger Supermirafiori bijge- 1 komen en staat ook nog een tweeli ter 131 Racing voor de lente op het I programma. I De uiterlijke veranderingen aan de I vier jaar geleden uitgebrachte Fiat T 131 betreffen vooral het front, het I interieur en het instrumentenpa- I neel. De wagen heeft nu rechthoe- I luge koplampen Motorisch zijn de 1.3 liter- en 1,6 liter-uitvoering ge lijk gebleven, maar de Supermira fiori heeft diezelfde motoren met hogere vermogens: resp. 57 DIN- kW (78 pk) en 71 kW (96 pk). De prijzen van deze komende maand te verwachten modellen zullen ver moedelijk onder de achttien mille blijven. Er komt één zeer complete uitvoering van. De 131 Racing zal een sportief aan geklede auto zijn met nog hoger vermogen. De 131 Diesel krijgt eve nals de Racing een motorinhoud van twee liter. Verder zijn van deze twee versies nog geen details be kendgemaakt. Uiteraard worden voor wagentjes van dit zuinige soort, dat voor wed strijden dient, lichtgewicht spaak- wielen gebruikt, van een type dat de Tour de France-renner zal aan spreken. De dunne fietsbanden worden natuurlijk zo hard mogelijk opgepompt om elk energieverlies door wegcontact te vermijden. Een zeer belangrijke uitdaging is zodanig construeren van een mi nuscule benzinemotor die uitein delijk de brandstof in bewegings energie moet omzetten dat daar mee de prestatie ten top gevoerd kan worden. Hiervoor gaat men meestal uit van een bromfietsmo tortje, bij voorkeur een viertakt van 50 cm1 inhoud. De carburatie- afstelling daarvan luistert natuur lijk zeer nauw. Vasten Ten slotte moeten de zuinigheids- auto's ook nog tenminste één zit plaats hebben. Waarbij het aanbe veling verdient dat de chauffeur een broodmager persoon is, die nog wat extra wil va6ten om zijn ge wicht minimaal te maken, want ook dat scheelt als het om rolweer stand gaat. De zuinigheidsmarathon wordt be gin juli verreden: de preciese plaats en datum moeten nog worden vast gesteld. De KNAC verleent mede werking. Shell zal tijdens de Tweewieler- RAI, die maandag geopend wordt, een eigen ontwerp tentoonstellen dat goed bleek voor één liter op 391 kilometer. hij in financiële nood raakte, werd hem een verzetspensioen toegekend door de Stichting 1940-'45. Molenaar had in de Tweede Wereldoorlog Jo den geholpen door ze tot aan de Franse grens te begeleiden op vluchtroutes, maakte valse per soonsbewijzen voor de verzetsbewe ging en werd in de laatste oorlogs winter gearresteerd en kwam in de gevangenis aan de Amsterdamse Euterpestraat terecht Een van de gevolgen van deze tijd was slape loosheid. „Maar in dat keldertje in de Euterpestraat ben ik het klinkt wat pathetisch ook bekeerd. Al ben je in zo'n periode in een uiterst ontvankelijke stemming en al kun je zoiets later psychologisch wel ver klaren. ik had toch het gevoel dat de bliksem insloeg, toen ik twee jon gens in een naburige cel hoorde zeg gen dat „ze morgen bij onze Heer" zouden zijn. Weliswaar ging ik voor die tijd wel naar de kerk vader en moeder voelden daar overigens niets voor maar na die tijd werd het anders. Romantici zoals ik heb ben religieuze neigingen, maar heb ben er moeite mee daar iets duur zaams van te maken." Liedjeszanger Na de oorlog ging Molenaar iets to taal anders doen dan in de lijn lag van zijn studie (hij was afgestudeerd in de antropologie); hij werd name lijk schrijver van liedjes en cabaret teksten. Via een vriend kwam hij in contact met de kleurrijke Amster dammer wijlen Nicolaas Kroese. ex ploitant van het restaurant d'Vijff Vlieghen. „Als je bij mij achter de piano komt, krijg je vijfentwintig gulden per avond", zei Kroese en Jaap Molenaar accepteerde dat aan bod met graagte. Als pianist-liedjes zanger werd hij „ontdekt" door de NCRV. Hij studeerde in die tijd, naast zijn werk als entertainer bij Kroese, theologie aan de Vrije Uni versiteit. Hij wilde dominee wor den, om het evangelie te kunnen verkondigen, maar als tekstschrij ver en documentairemaker bleek hij ook het evangelie te kunnen uitdragen. „Rentmeester" Jaap Molenaar betreedt in Fries land soms de kansel in zijn hoeda nigheid van voorzitter van de Chris telijke Stichting voor Schepping- zorg. als de man die de christenen wil wijzen op hun taak als rentmees ter over alle leven op aarde Een jaar geleden, op 14 februari 1977, werd de stichting opgericht. Naast initiatief nemer Molenaar zetten ook prof. dr G. Th. Rothuizen, hoogleraar ethiek in Kampen, de dichter-theoloog Hans Bouma en ds. J Boneschans- ker, hervormd predikant in Grouw de schouders onder de stichting. In de statuten staat dat de stichting als doelstelling heeft „het bevorde ren van het inzicht, dat de mens van Godswege uitdrukkelijk de op dracht heeft gekregen tot het bewer ken en bewaren van de aarde en dat die opdracht de wijze van wer ken duidelijk bepaalt." Christelijk? Dit doel draagt de nu 60-jarige drs Molenaar al enkele Jaren uit in lezin gen, in gastcolleges, op gespreks- avonden en in themadiensten in de kerk. Alleen in 1977 hield hij in Friesland 84 lezingen voor christelij ke verenigingen en bonden, gaf hij 42 uur les op scholen, sprak hij vier keer vanaf de preekstoel en twaalf keer voor niet-christelijke organisa ties. Op de vraag of het wei zo hard nodig was weer een nieuwe organisatie ten behoeve van het milieu aan de reeds bestaande toe te voegen, die boven dien het stempel „christelijk" wordt opgedrukt, antwoordt Molenaar: „In de kerkelijke wereld zijn ook veel mensen, die vrezen dat het mis gaat met de schepping. En om die mensen niet in hun hemd te laten staan, heb ik een gebouwtje met een duidelijk christelijke signatuur wil len metselen Tevens wil ik christe nen, die zich niet zo hiervan bewust zijn. erop wijzen dat zij voor het Folo: Arie Legerstee bewaren van de schepping moeten kiezen. Juist als christenen hebben wij grote verplichtingen tegenover de schepping Wij zijn hier niet neer gezet om de aarde uit te buiten en voor economisch gewin te vernieti gen. Gelukkig blijkt uit de reacties, die ik krijg dat steeds meer mensen zich hiervan bewust worden." „Gereformeerde Jongeren kwamen onlangs hier in Friesland in een stemming van gezonde opstandig heid voor de dag met een eigen inbreng ter bescherming van het mi lieu voor het CDA Ook willen velen dat er niet uitsluitend antropocen trisch. met alleen de mens in het middelpunt, gepreekt wordt alsof er geen planten en dieren zijn. Christe nen hebben al zoveel misdaan de wapens gezegend in 1914. kinderar beid goedgekeurd, kruistochten te gen onschuldige oosterse volken ge houden. Toch zijn er nog mensen, die de activiteiten van de stichting als onchristelijk ervaren. Toen ik in een open brief pleitte tegen het in polderen van een bepaald deel van de Waddenzee, kwamen er ingezon den stukken in de pers „Jaap Mole naar probeert onder het mom van „christelijk" inpolderen tegen te gaan Alsof het onchristelijk is. het voor de schepping op te nemen. Wij mogen over de natuur heersen, om dat we kinderen Gods zijn. Lees in de bijbel psalm 104 („Des Heren heerlijkheid in de schepping") erop na en de ecologische voorschriften in het bijbelboek Deuteronomium. Behalve dat Christus en de thora bescherming van de schepping vra gen, zegt ook Je gezond verstand het." Van onderop Overigens is Friesland nog zo onge rept; is het wel nodig juist in Fries land te waarschuwen legen het aan tasten van de natuur? Molenaar: „Juist omdat de aanwe zigheid van de natuur hier nog zo vanzelfsprekend is. moeten de men sen worden wakker geschud. Als je het verval van de natuur opmerkt, als het wordt gesignaleerd, is het meestal te laat Ze zien er hier geen been in een prachtige rij bomen te kappen. En daar heb ik na zeven jaar wonen in Friesland wel enig begrip voor. want die boer komt met al zijn zwoegen nauwelijks boven het inkomen van Jan Modaal uit Alle groepen zullen, als we de schep ping willen redden, een veer moeten laten." Molenaar is ervan overtuigd dat het natuurbehoud moet beginnen bij de „gewone man", bij de huisvrouw en niet bij de politici Kamerleden en ministers komen volgens hem pas in beweging door druk van onderop Maar is de aarde nog wel te redden0 Sommige christenen zeggen dat het te laat is. dat we in de eindtijd leven Molenaar vindt dat een onbijbelse en gemakzuchtige opvatting „In de bijbel waarschuwden profeten dat het mis ging. maar altijd werd erbij gezegd Tenzij, tenzij jullie je beke ren. Uiteindelijk bekeerden de men sen in Nineve zich ook. Luther heeft trouwens gezegd „Als ik hoor dat morgen de wereld vergaat, zal ik vandaag nog een appelboompje planten." Je moet tegen jezelf en tegen de Heer kunnen zeggen ik ben tot het laatst toe doorgegaan (Drs Jaap Molenaar, Kerkbuurt 54, Suawoude (Fr.) slaat open voor reac ties en voor financiële bijdragen aan de Chr. Stichting voor Schepping- iorg.) VALKENBURG (ANP) - De door de stichting „Het Limburgs Land schap" en de „Vereniging tot behoud van natuurmonumenten" gevoerde actie Geuldal heeft het streefbedrag van twee miljoen ruimschoots ge haald. de vorig Jaar begonnen actie heeft twee ton meer opgebracht dan verwacht, in totaal 2,2 miljoen. Vele tienduizenden particulieren, be drijven en Instellingen hebben finan ciële steun verleend Hun bijdragen liepen uiteen van vijf cent tot een, ton De grootste gift was afkomstig van het Prins Bernhardfonds Met het geld kunnen enkele uit het oogpunt van natuurwetenschap, landschap en cultuurhistorie belang rijke objecten in het Geuldal behou den blijven en hersteld worden door Huib Goudriaan SUAWOUDE Drs. Jaap Mo lenaar, die vooral in Friesland een heilzame bezorgdheid wil oproepen over het lot van de natuur, lijkt zich weinig zorgen te maken over zijn eigen le vensbehoeften. De vroegere tv- documentairemaker, tekst schrijver en liedjeszanger, die de laatste jaren „milieumar kies" wordt genoemd, vraagt zich ook nooit af waar het geld vandaan moet komen voor zijn strijd voor het behoud van de schepping. Meestal komt het er gewoon. Zoals voor zijn nu een jaar oude Christelijke Stich ting voor Scheppingzorg. In zijn boerderijtje in Suawoude ver telt hij: „Ik heb nooit kunnen reke nen, ik begreep nooit een lor van wiskunde en moest staatsexamen doen, omdat dit geen wiskunde ver eiste. Als ik iets onderneem is de financiële kant niet bepaald mijn sterkste zijde." Jaap Molenaar denkt dan nog niet eens aan moeilijke fi nanciële operaties, maar aan bij voorbeeld een simpele treinreis, waarbij hij uit het oog verloor dat hij nog terug moest. In 1970 gaf hij de stoot tot de oprichting van de Raad voor Milieudefensie (nu Vereniging voor Milieudefensie). Molenaar reis de vanuit Suawoude naar Utrecht voor de oprichtingsvergadering, werd nog voorzitter ook. maar bleek (hij zat niet bepaald dik bij kas) alleen een enkele reis te hebben ge kocht. „Aan het slot van de bijeen komst vroeg men of de voorzitter nog iets te zeggen had. „Ja," zei ik, „misschien kan iemand mij wat geld lenen voor de terugreis." Zorgeloos Mocht Jaap Molenaar, die ook met woorden weieens zorgeloos om springt, ongewild de indruk hebben gewekt te koketteren met een zoge naamde „artistieke levenshouding", dan wordt deze indruk bij een nade re kennismaking al gauw weggeno men. Een gewilde levensstijl, het zich hullen in vrijblijvende frasen, is de milieumarkies volkomen vreemd. Hoogstens zou hem kunnen worden Drs Jaap Molenaar verweten indien dat een verwijt zou kunnen zijn nogal zorgeloos en speels in het leven te staan. Maar Jaap Molenaar wil bewust christen zijn en lijkt daarbij de woorden van Jezus in praktijk te brengen: „Weest niet bezorgd over uw leven, wat gij zult eten, of over uw lichaam, waar mede gij het zult kleden. Is het leven niet meer dan het voedsel en het lichaam meer dan de kleding?" Al tegen het einde van de jaren zes tig werd Molenaar zich ervan bewust- dat „het leven meer is dan het voed sel". dat de ongeremde jacht van de westerse mens naar meer welvaart ten koste ging van het beleven van andere waarden. Jaap Molenaar was als documentaire-maker in dienst van de NCRV en hij woonde in die hoedanigheid programma-vergade- ringen bij. „Ik heb in die vergaderin gen de collega's verweten, dat nie mand aandacht schonk aan de be dreigde natuur en aan bij voorbeeld het boek „Dode lente" van Rachel Carson (dat begin jaren zestig de Verenigde Staten wakker schudde). Daarna zijn we documentaires gaan maken als „Uit zelfbehoud" en ,,We stinken d'r in", waarmee de kijkers met hun neus op de milieuproble men werden gedrukt. Als gevolg hiervan werd ik door prof. Voous van de VU (nu emeritus gevraagd zitting te nemen in het comité tot voorberei ding van het Europees Natuurbe schermingsjaar 1970. We hebben daarbij nogal wat gelachen. Het was geloof ik in het perscentrum Nieuws poort dat een belangrijke functiona ris een bijeenkomst opende met de woorden. „Het milieu verkeert in nood, het leefklimaat moet kost wat het kost worden gered, maar de kos ten mogen niet verder stijgen dan en hij noemde een habbe- krats In het verzet In 1970 nam Jaap Molenaar het be sluit zich uit het wereldje van Bus- sum, van de televisie, terug te trek ken en zich geheel in te zetten voor het natuurbehoud door mensen be wust te maken van wat ze soms vernielen. „Geholpen door de Lieve Heer en het toeval" vertrok hij zon der enige inkomsten met zijn vrouw Nynke naar Suawoude. Juist toen Vier Japanse merken* beheersen thans 83 procent van de motorfiets verkoop in Nederland. Die verkoop is vorig Jaar met vijftien procent gestegen tot ruim zeventiendui zend motoren. In 1975 hadden de Japanse merken een aandeel van 68 procent in de verkoop; vorig jaar was dat al 78 procent. Vooral het merk Honda is sinds de vorige Tweewieler-RAI sterk ko men opzetten. Het aandeel van Honda in de verkoop steeg van 35 procent in 1975 tot bijna 44 procent vorig jaar. Het tweede Japanse merk, Suzuki, viel wat terug. Derde staat nu Yamaha en vierde is Ka wasaki. Op de vijfde plaats in de verkoop komt het eerste Europese merk, BMW, met een aandeel van 6,5 procent in de totale verkoop. De motorfietsen zullen weer specia le aandacht krijgen tijdens de Tweewieler-RAI, die maandag ge opend wordt. Nederland telt thans naar schatting van de RAI circa tachtigduizend motorfietsen. Dit aantal is de afgelopen vijf jaar bij na verdubbeld, terwijl het aantal bromfietsen met één derde afnam tot ongeveer ééneneenkwart miljoen. De Japanse automerken hebben thans in Nederland een aandeel van rond twintig procent in de au toverkoop. Honda is ook als auto merk in opkomst; het automerk Suzuki wordt in ons land niet meer verkocht. Eén van de nieuwtjes op de Tweewieler-RAI voor volgende week: de Honda CX 500 met een viertaktmotor van een halve liter inhoud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 15