ulia': film met mijlpaal-waarde limmen' zwak verfilmd Uw geld laten groeien. En toch vrij kunnen opnemen. Wij helpen. ABN Bank Jint in de clinch met zijns gelijken Films over theologie van de bevrijding DE DOORZETTER' Prolongaties en reprises RHS )AG 24 FEBRUARI 1978 Trouw/Kwartet P 13 - RHS 11 door W. Wielek-Berg „Julia is geregisseerd door een bedaagde regisseur, gebaseerd op een verhaal van een oude dame, gesitueerd in een tijd die zelfs voor niet meer jonge mensen defintief geschiedenis is geworden desalniettemin heeft hij een mijlpaal-waarde, betekent hij dat het getij In Amerika in het algemeen en in Hollywood in het bijzonder begint te keren (als we tenminste niet te maken hebben met handig inhaken op modieuze tendenzen, maar daarvoor is de film toch te eerlijk). lessa Redgrave en Jane Fonda in .Julia1 K>r D. Ouwendijk ter Faber is een acteur met n gezicht, dat uit louter la- ende vriendelijkheid schijnt boetseerd te zijn. Dat gezicht eft hij, onder leiding van mregisseur Guido Peters, oeten lenen aan de vee-arts )octor Vlimmen", de held uit it gelijknamige boek en de lm, die op basis van dat boek maakt is. wat belegen woord „held" is in verband zeker niet misplaatst, rat de door de auteur Mr. Root- ontworpen vee-arts Vlimmen op de bekende struis-histori- Amanier van het romanschrijven brede halen, met kop en schou- uit boven het al even zwaar ette miezerige milieu, waarin zijn praktijk uitoefende. De ma- van de film, Guido Peters, heeft, iunend op het scenario dat hij ien met Ben Verbong uit het ik heeft getrokken, geprobeerd it struis-heroïsche wat af te zwak- :n. De wat iele figuur van Peter tber leent zich ook niet zo gemak- lijk voor een, zowel lichamelijke geestelijk, breedgeschouderde itbeelding. 'amflet iten we zeggen dat via scenario en gie geprobeerd is om de uitgespro- boekenfiguur die Roothaerts limmen is. de film vee-arts wat te rmenselijken. Een proberen dat j voorbaat tot mislukken gedoemd as. Omdat de hele Vlimmen-creatie pamflet is geweest. Een schot- chrift in de vorm van een pseudo- iman. constructie van het hele verhaal erop gericht om het gelijk van de srsoon om wie het gaat te bewijzen, et eventuele gelijk of ongelijk omt niet onbedwingbaar voort uit psychische aanleg van die hoofd- trsoon. Het fungeert als een kap- iok waaraan allerlei handelingen en Peter Faber als Doctor Vlimmen wederwaardigheden van personen worden opgehangen. Zoals bekend gaat het in het door Roothaert geschreven boek om hu welijksmoeilijkheden waarin Vlim men is geraakt. Moeilijkheden die volgens een redelijke procedure ze ker uit de wereld waren te helpen. Maar tegen die procedure komt ver zet van de kant van een deels eigen machtig handelend deels dom-ran- cuneuze geestelijkheid. Die geeste lijkheid kan in Vlimmens woonmi- lieu, een Brabantse dorpsgemeen schap, op onvoorwaardelijk respect rekenen. De verlichte geesten niet meegerekend. Zo ontstaan er tussen Vlimmen en zijn leefgemeenschap wederzijdse animositeit en wrok. Dit werkt weer door in allerlei voorvallen waarbij Vlimmen, als vee-arts en dorpsbewo ner, betrokken raakt. Alles nogal omslachtig en willekeurig. Voorvalletjes betrokken had moeten worden. De hele film is daardoor gaan bestaan uit een serie door een heel ijle draad met elkander verbonden voorvalle tjes. Door het ontbreken van enige psychologie is ook de sfeertekening al bijzonder schraal uitgevallen. Om bijvoorbeeld de benepenheid en loerigheid van de dorpse samenle ving te typeren verschijnen er, als Vlimmen thuiskomt, telkens de ge zichten van twee oude dametjes voor de ramen van het tegenover Vlim mens woning gelegen huis. Het ef fect is komisch bedoeld. Maar de herhaling werkt negatief. De groot ste zwakte van de film bestaat hier in, dat de persoon van de vee-arts Vlimmen nergens de contouren krijgt van een levende mens. Hij blijft Peter Faber in de rol. Nu moet erkend worden, dat Faber die rol volgens de hem opgedragen gege vens operatie van een koe, boos heid tegenover een klandestien wer kende slager, omgang met arme keu terboertjes e.d. redelijk verricht. Maar hij komt nooit buiten zijn Fa- ber-verantwoordelijkheid. Dat is trouwens de doem van elke film zon der een eigen samenvattende psy chologische kern. Er is geen figuur, die buiten het fysieke omhulsel van de acteur of actrice treedt. Voor de rest haalt het camerawerk zeker een voldoende. Wat er aan dra matiek uit landschap en situaties is te halen, is er over het geheel geno men ook wel uitgehaald. Minder ge lukkige momenten wat dat betreft kunnen we hier buiten beschouwing laten. Ze zijn door wie gaat kijken met de klompen aan te voelen. Amsterdam-Tuschinsky I en 34 ande re Nederlandse bioscopen, 16 jr. Vastgesteld dient te worden, dat hij zonder Watergate, zonder Nixons val, zonder het aarzelende begin van een Amerikaanse verwerking van het lang niet fraaie verleden en zon der de nieuwe en sterke opleving van de vrouwenbeweging niet gemaakt had kunnen worden. Aan deze zaken heeft regisseur Fred Zinnemann, hoe bekwaam hij zich ook kweet van de taak waarvoor hij werd gesteld, eigenlijk part noch deel: hij is geboren in Wenen, heeft gestudeerd in Parijs en was daarom zeer geschikt voor het oproepen van de sfeer in een film, die voor een belangrijk deel in die twee steden speelt. Verder is hij een vakkundig (soms voortreffelijk) cineast („Te se venth Cross", „High Noon", „A Man for all Seasons" en „The Day of the Jackall" staan daar onder andere borg voor) en daarmee basta. Laten we met de oude dame begin nen. Zij is Lillian Hellman, in de jaren dertig en veertig beroemd ge worden door zeer sociaal geënga geerde toneelstukken als „The Chil dren's Hour", „The little Foxes", Watch on the Rhine", „Another part of the Forest" en „Toys in the Attic"; in de tijd van de ketterjager McCar thy verguisd, uitgestoten en bijna brodeloos gemaakt om haar politie ke ideeën (in „Scoundrel Time" geeft ze daarvan een door haat verstikt verslag) en pas de laatste tijd in haar land van herkomst in ere hersteld en zelfs door Hollywood aan de boezem gedrukt. Het waar gebeurde verhaal „Julia" staat in haar prachtige herin neringen-bundel „Pedimento". Ver haal en film spelen in de jaren dertig voor velen even ver weg als de tachtigjarige oorlog. Doch in „Julia" wordt niet alleen de sfeer van het Europese fascisme getekend, maar ook het klimaat van Amerikaanse links-intellectuele kringen tot voor kort absoluut taboe. De vrouwen De laatste jaren is er veel gemord over het feit, dat Hollywood de vrou wen links liet liggen en zich concen treerde op glansrollen van mannen actrices kregen alleen de kans in de marge te ageren, bij voorkeur als prostituée's, neurotische vrouwen en/of stoeipoezen. Doch „Julia" gaat over de vriendschap tussen twee vrouwen, die allebei grote persoon lijkheden zijn, wier gevoelens, zelfbe wustzijn en plaats in het leven niet door mannen worden bepaald. En ze worden gespeeld door Jane Fonda (Lillian Hellman) en Vanessa Red grave (Julia), die beiden bekend zijn om hun progressieve sympathieën. Vooral de eerste heeft, omdat ze Amerikaanse is, daarvan heel wat ongemak ondervonden. Nu zouden al die min of meer princi piële zaken best een krampachtige film hebben kunnen opleveren, als daar Fred Zinnemann niet was ge weest ja, we komen toch bij hem terug. Die is er eigenlijk aan voorbij gegaan, voor hem stond centraal het feit dat een mens uit liefde of vriend schap tot dingen in staat is, die haar of hem boven zichzelf uittillen. Ver der heeft hij het thriller-element, dat „Julia" ongetwijfeld bezit, voortref felijk gebruikt en zorgde hij ervoor dat de geest van de tijd zo getrouw mogelijk werd opgeroepen: elke jurk, elke hoed, elk interieur en exte rieur klopt. Zodat „Julia" niet alleen een belangwekkende, maar ook een spannende film is geworden. Geheimzinnigheid De intrige van „Julia" is van een geheimzinnigheid, die sommigen aan de authenticiteit heeft doen twijfelen. Hoogstwaarschijnlijk ten onrechte, want wie zou durven be weren dat het leven niet geheimzin nig is? Lillian Hellman is vanaf haar Jeugd in diepe vriendschap verbonden met Julia, een meisje van zeer rijken huize, uitzonderlijke intelligentie en schoonheid en bezeten van een hart stochtelijke drang naar sociale ge rechtigheid die maakt dat ze haar familie veracht. Als heel Jonge meis jes trekken ze veel samen op, later wordt de band losser Omdat Julia eerst in Oxford en dan in Wenen bij Freud gaat studeren. Als Lillian wanhopig worstelt met haar eerste toneelstuk gaat ze naar Parijs om het af te maken. Daar leest ze over het bloedbad in de Weense arbei derswijk Floridsdorf waar Julia woont. Ze krijgt een mysterieus tele foontje en vertrekt naar Wenen, waar ze Julia ernstig gewond in een ziekenhuis vindt. Ze bezoekt haar een paar maak, doch opeens is haar vriendin verdwenen. Ze gaat terug naar Amerika, schrijft haar toneelstuk en wordt een be roemdheid. In 1937 nodigt men haar uit voor een theaterfestival in Mos kou en ze reist over Parijs, waar het ene schitterende feest op het andere volgt, met vaag schuldgevoel geno ten door Lillian. Ze wordt benaderd door een man, een vriend van Julia, die haar vraagt hun ille'gale werk te steunen door vijftigduizend dollar naar Berlijn te smokkelen. Rillend en bevend stemt ze toe (ze is Joods). In Berlijn ontmoet ze Julia, wier been is afgezet en die een kind blijkt te hebben dat in de Elzas is onderge bracht. Ze kunnen slechts kort bij elkaar zijn, doch ze zullen elkaar ^spoedig in New York terugzien. Maar Julia komt niet in New York. In Moskou krijgt Lillian een tele gram dat ze door de nazi's is ver moord. Ondanks al haar moeite slaagt ze er niet in, Julia's kind op te sporen. Actrices en acteurs Jane Fonda is uitstekend in haar rol van Lillian Hellman (ook al merkt men soms enigszins geïrriteerd dat daar een actrice heel goed staat te spelen), maar ze wordt overscha duwd door Vanessa Redgrave als Julia. Een vrouw wier schoonheid van binnenuit straalt, niet aange tast door een afzakkende rok, slor dig opgestoken haar en afgetrapte schoenen. Elk verzet heeft zulke De indiaan uit de film ,De rijken sterven ook' door Aldert Schipper Klassenstrijd is zo'n akelig woord, maar het geeft eigenlijk prima aan, wat er in heel wat Zuidamerikaanse landen aan de gang is. In de film De Ommekeer van Jan Kees de Rooy, die van daag in Soeterijn Theater in Am sterdam in première gaat, zie je hoe een moeder van vijf kinderen voor dag en dauw opstaat en de vuilniszakken van de rijke men sen in de Columbiaanse hoofd stad Bogota leeghaalt op zoek naar voer voor haar ezel en wat mestvarkens. Tegen negen uur 's ochtends meldt zij zich bij haar „mevrouw" voor haar tweede baan. Die mevrouw vindt wel eens dat haar huishoudelijke hulp stinkt en moe is. Zij weet niet dat haar hulp eerst nog de varkens heeft gevoerd, waarvan het vlees te duur is voor haar eigen kin deren. Uitbuiting Paus Paulus noemde dit uitbui ting. Maar hij stuitte daarbij op weerstand van heel wat kerkelij ke leiders in Latijns-Amerika. Op 9 april 1948 stonden nog priesters vanaf hun kerktoren te schieten op mensen, die uitgebuit werden. De klassenstrijd loopt door de kerk heen. Dat is ook duidelijk te zien in „De rijken sterven ook", een tweede film van De Rooy, die eveneens morgen getoond wordt. Je ziet er een Indiaan uit Equador die vertelt hoe de kerk de India nen vroeger dwong tot veel te kostbare feesten. Maar de kerk was niet de kerk van de Indianen, maar van de mestiezen, die neer zagen op de Indianen en zo deed de kerk ook mee aan de klassen strijd. Maar er verandert iets in Equador. Bisschop Leonidas Pro- ano ging naar het Vaticaans Con cilie en kwam als een ander mens terug. De Indiaan vertelt dat de priesters vroeger te paard kwa men. maar nu komen ze lopend. En het Indianendorp bouwt zijn eigen kerkgebouw. De bisschop kiest voor het volk. Dat betekent dat de bisschop nu ook regelma tig bedreigd wordt en reeds een maal in de gevangenis vastzat. De nieuwere inzichten, dat Chris tus koos voor de armen en dat de kerk daarom ook voor de onder liggende lagen moet kiezen, wor den gewoonlijk samengevat on der de titel bevrijdingstheologie. Over deze theologie gaan de twee films, zonder dat het theologische films zijn geworden. Behalve morgenmiddag om twee uur in het Soeterijn Theater, Lin- naeusstraat 2 in Amsterdam draaien de twee films op maan dag 27 februari om half negen in het Kijkhuis, Noordeinde 140 ab in Den Haag en van maandag tot en met vrijdag 3 maart 's middags om een en om drie uur in het Soeterijn Theater onder het Insti tuut voor de Tropen in Am sterdam. vrouwen voortgebracht, ook onze. Is „Julia" zijn de alleen een vrouwenfilm, mannen uitgebannen? 'Geenszins, daarvoor zorgen met name Jason Robart als Dashiell Hammett, de schrijver die door Lilli an Hellman innig en koppig werd bemind en met wie ze dertig jaar lang optrok (niet zonder daverende ruzies en intermezzo's waarin ieder zijn eigen weg ging) en Maximilian Schell ais de boodschapper in Parijs. Beiden maken van hun betrekkelijk kleine rollen iets onvergetelijks: al leen al door de manier waarop ze staan en lopen weet je hoe ze zijn. Robarts met zijn cynische eerlijk heid een rots in de branding, Schell, schichtig, verlegen en opgejaagd, niet minder betrouwbaar en integer in de dingen waarop het aankomt Amsterdam-Calypso; Den Haag-Asta; Rotterdam-Calypso I, 16 jr. De makers van de film zijn aan deze pamflettistische constructie van Vlimmens levensverhaal vrijwel ge heel voorbij'gegaan. Daardoor haal den ze de werkelijke bestaansreden uit de hele creatie. Ze werden ge dwongen om zich te concentreren op voorvallen, met verwaarlozing van wat er eventueel aan psychologische en karakterologische motieven bil Hint Eastwood, als acteur ontdekt door de meester der spaghet- i-Westerns Sergio Leone, regisseert nu al verscheidene jaren zijn igen films, met wisselend succes. i „The Gauntlet" (in het Neder- ads uitgebracht als „De Doorzet- r" maar de titel betekent „Spits teden lopen") marcheert hij langs latgetreden paden, doch hij doet ft met ferme en vakkundige pas. toderwerp is de aloude filmstrijd m een door de tand destijds aange- reten en de alcohol uitgeloogde, laar toch niet van een zekere naïeve trlijkheid plus een grote dosis aan- «kkingskracht gespeende enkeling ten bijna allen. 'at wil het geval: Clint, de politic ian, wordt door een superieur uitge- tuurd om iets op te knappen wat fn routine-klusje heet te zijn, doch ich eds spoedig ontpopt als ge- eel iets anders. De eerste dreun omt, als de gevangene die hij van as Vegas naar Phoenix moet ver- beren geen man blijkt te zijn. doch en vrouw (Sondra Locke) die hem «zweert haar te laten waar zij is, kndat niemand in de gokhuizen en Aders een halve cent geeft voor haar toen als ze eenmaal de gevangenis muren achter zich heeft gesloten. fc-i ze misschien wel een beetje ge- Ijk heeft begint hij te geloven, als *n door hem opgecommandeerde 'uto voor zijn ogen ontploft en als *n huis. waarin het ongelijke paar is gevlucht, door geweervuur letterlijk met de grond gelijk wordt gemaakt gaan hem de ogen verder open. Maar dat de schieters politiemannen zijn, net als hijzelf, daar begrijpt hij lange tijd niets van. Wij wel, want er is niet veel hersenwerk voor nodig om te raden wie de schurk is. Er wordt heel wat opgeblazen en doorzeefd in „The Gauntlet" en het is allemaal al eens eerder vertoond. De achtervolging door de helikopter lijkt zo overgenomen uit een be roemde Hitchcock-fllm. Maar de ca lamiteiten zijn goed getimed (al thans voor driekwart van de lengte) en daarom is de film best spannend. Aan het eind gaat hij trekken, de tocht per gekaapte en gepantserde autobus lijkt geen einde te nemen en het opbloeien van iets heel moois tussen smeris en gevangene komt ook niet bepaald als een verrassing, maar all&. In zijn soort kan hij er best mee door. W. Wielek-Berg Amsterdam-Cineac Damrak I en Rembrandtpl.th.; Rotterdam-Arena; Utrecht-Camera; Groningen-City I; Hilversum-City; Den Bosch-Euro I; Amersfoort-Cinema; Eindhovcn-Me- tropole; Heerlen-Rivoli; Leiden- Luxor, 16 jr. U wilt sparen en toch tegelijkertijd een aantrekkelijke rente over uw spaargeld ontvangen. Maar u wilt ook op ieder gewenst moment over uw geld kunnen beschikken. Dat kan bij de ABN. Want de ABN heeft spaarvormen waarmee u in alle vrijheid toch een flinke rente kunt maken. Wij helpen u hier alvast met drie voorbeelden. 1. U neemt een ABN Spaarboekje of een 'gewone' ABN Spaarrekening. Daarmee mag u vrij opnemen tot f2.500,- per maand. Uw rente is dan 4%. 2. U kiest voor de handige ABN Girospaar rekening. Opnemen en storten doet u alleen via uw bank- of girorekening. U hoeft er de deur niet voor uit En zonder opnamekosten mag u tot f 5.000,- per maand opnemen terwijl uw rente 5% blijft 3. Als u méér rente wilt, maar toch nog vrij over uw geld wilt beschikken, neemt u een Spaar- Extra-rekening. Uw rente is dan 6%, maar als u geld opneemt betaalt u 1% opnamekosten per keer. De mensen van uw ABN-kantoor helpen u graag verder bij uw keuze. U kunt mij helpen door informatie te sturen over uw vele spaarvormen. Dhr/Mevr.: Straat Plaats:TeL: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor In ongcfrankeerde envelop zenden aan: ABN Bank, Afd. OD. 50, Antwoordnummer 1555,1000 PA Amsterdam. Providence Magistrale film van Alain Resnals over verval, dood en de creatieve capriolen van een oude. zieke schrijver. De gehele week ln Tuschlnskl 5, Amster dam en Select, Utrecht. Pad re Padrone Schitterende film van de Italiaanse gebroeders Tavlani over een Sardijnse herdersjongen die zijn Isole ment overwint door middel van de taal. De gehele week in Clnétol. Amsterdam, 23 febr. Liga, Zoetermeer; 25 febr. De Hommelscoop in Bergen op Zoom Que la Fête commence. Perfecte histori sche film met dubbele bodem van de Franse regisseur Bertrand Tavernler. De gehele week in 8tudlo. Sneek Meneer Hulot roei vakantie. Klassieke comedie van en met Jacques TatL De gehele week 1q City 4, Amsterdam. Te Gek om los ie lopen. Ontroerende film van Italiaans collectief over nieuwe we gen om krankzinnigen te integreren ln de maatschappij. 28 febr. en 1 maart 8oc. Akademie Den Elzent, Eindhoven Alle Turken heten Ali. Film O ver dage lijkse discrlmlnaUe, getoetst aan de lief de tussen een oude werkster en een Jonge Marokkaanse gastarbeider van de Duitse cineast Rainer Werner Fassblnder. 1 maart ln Synopsis, Nleuwegeln. 2001, A Space Odyssey. De beste science fiction-film ooit gemaakt door meester Stanley Kubrick De gehele week ln Luxor. Nijmegen; Rlalto, Amsterdam en 8tudlo 2000, Den Haag. La Dentellière. Tedere liefdesgeschiede nis van de Zwitserse regisseur Claude Goretta over een paar dat niet tezamen kan komen omdat de woorden hen schei den. De gehele week in Tuschlnskl 4. Amsterdam; Alhambra 4. Enschede; Stu dio. Groningen; Rembrandt 5, Eindho ven; Lldo 3. Leiden. Annie Hall. De beste film van en met de geniale Amerikaanse komiek Woody Al len. vol grapjes en droefenis. De gehele week ln Alhambra 2. Amsterdam: Metro- oole 4, Den Haag en Casino 2. Breda Dillinger is dood. De beste film van Marco Ferrerl over een man die uit verveling een moord begaat. 24 febr. De Kokkerjuf fer;* I maart Akhnaton, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11