;C vestigingsmanager V erwarring rondom actie zwerfkatten Vahanfie? Beter, best, Bulgarije 1 Angola beducht voor Zuidafrikaanse inval Dwang bij psychiatrische behandeling soms nodig NU IN HETVOORDEUGE OCCASION CENTRUM VAN UW CHKYSLER/SIMCA DEALER. KOM SNEL LANGS. Ambassadeur zoekt steun in Nederland Nationale Ziekenhuisraad: Tegenspraak in Vlaardingen BON Boek beter - boek Bulgarije Klemvast? VRIJDAG 24 FEBRUARI 1978 TROUW/KWARTET P 8 - RHS r:%v De Angolese ambassadeur De Almeide met rechts van hem Sietxe Bosgra, vertegenwoordiger van comité Zuidelijk Afrika (het vroe gere Angola-comité). Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Angola is overtuigd van nieuwe agressie van de kant van Zuid-Afrika. Wij zijn bezig een machtig leger op de been te brengen, dat sterk genoeg zal zijn om weerstand te bieden aan militair optreden van Zuid-Afrika. Met behulp van onze Cubaan se vrienden bereiden wij ons voor op de dag van een invasie." Dat zei gisteren in Den Haag Luis de Almeida, de nieuwe ambassa deur van de volksrepoubliek Angola in België en Nederland, met standplaats Brussel. De Angolese regering wil op den duur zowel in Brussel als in Den Haag een ambassade. ..Angola zal de ereschuld inlossen, die het land heeft jegens Nederland Van Nederland en de Scandinavische landen is vele malen kritiek gekomen op de koloni ale overheersing door Portugal. Volgens de ambassadeur zijn er in de ruim twee jaar sinds het vertrek van de Portugezen belangrijke verbete ringen doorgevoerd in Angola. Hij noemde als voorbeelden de voedsel situatie (het visverbruik is verdrie voudigd) het transport (de aanschaf van een groot aantal vrachtwagens) het onderwijs (op de Angolese scho len zitten drie maal zoveel leerlingen als in de Portugese tijdi en de be strijding van het analfabetisme on der volwassenen. Schepen Nederland kan bij de verdere ont wikkeling van de republiek een be langrijke rol spelen, aldus De Almei da: „Wij willen hier schepen kopen en wensen Nederlandse steun bij de oprichting van een koelindustrie, waarmee het mogelijk wordt dat op vele plaatsen in het land verse vis en groente voorhanden zal zijn." De Almeida ontkende, dat er in zijn land geen godsdienstvrijheid be staat. ..Die vrijheid is er wel. Het is de rooms-katholieke kerk. die het tegendeel beweert. Deze kerk be schikte in de Portugese tijd over tal van privileges. Die hebben wij afge nomen. De r.k. kerk heeft geen kri tiek geuit op de overheersing, terwijl veel protestanten met hun leven hebben betaald voor de onafhanke lijkheid van Angola. Er is geen enke le aanleiding om voorrechten in stand te houden." aldus De Almeida. De ambassadeur ontkende eveneens „de talrijke westerse berichten over oorlog in Angola". De Almeida: „Er zijn van tijd tot tijd gevechten tus sen Angolese troepen en Zuidafri kaanse militairen, aan de grens van ons land en Namibië, dat door Zuid- Afrika bezet wordt gehouden." Eenheden van de Unita (vroegere bevrijdingsbeweging in Angola, te genstander van de MPLA, waaruit de volksrepubliek Angola is voortge komen) worden door Zuid-Afrika aangezet tot acties tegen Angola, aldus de ambassadeur. De aanwezig heid van Cubaanse militaire advi seurs in Angola moet er vooral toe leiden, dat de Angolezen de meer ingewikkelde wapens kunnen bedie nen „om het hoofd te bieden aan de Zuidafrikaanse agressie." Ook van Rusland wordt steun ontvangen, maar „Angola zal nimmer de verkre gen onafhankelijkheid prijsgeven." Volgens De Almeida zal Angola „nooit een satellietstaat worden, van welke mogendheid dan ook." UTRECHT 'ANP) Het recht op een goede, verantwoorde behandeling van patiënten, kan soms dwang mogelijk maken. Absolute vrijheid kan. met name in de psychiatrische ziekenhui zen niet altijd gegarandeerd worden. Dit is de reactie van de Nationale Ziekenhuisraad op het interimrap port van de werkgroep rechtspositie patiénten in psychiatrische zieken huizen ide zogenaamde commissie- Van Dijk). Volgens de NZR is maximale vrij heid als behandelpnncipc niet altijd mogelijk: ..chaotisch ontredderde mensen hebben veelal behoefte aan en recht op een beveiligde omge ving De. NZR vindt verder dat de behandeling in de eerste plaats ge richt moet zijn op de bescherming van de patient zelf. verder op die van zijn medepatiënten en zijn hulpver leners Volgens de NZR wordt er tegenwoordig nogal eens getornd aan dit recht op grond van het prin cipe. dat de NZR overigens achter haald noemt, dat therapie slechts in een absoluut vrije omgeving kan ge dijen ..Recht op een goede behande ling kan inhouden dat dwang moet worden toegepast", aldus de NZR Wel vindt men dat elke patiënt in Weekmedia b.v. is de uitgeefster van een groot aantal nieuws- en huis aan huis bladen o.m. in de regio Noord-Holland. Voor onze vestiging in het Gooi zoeken wij een Tot zi|n taken behoren het geven van de dageti|kse leiding aan de medewerkers van de vestiging Hij is verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken van een vestiging met 20 medewerkers en rapporteert rechtstreeks aan de direktie van Weekmedia De geschikte kandidaat heeft een middelbare schoolopleiding en ervanng in de advertentiebranche Kennis van marketing en media technieken is een vereiste Tot de sollicitatieprocedure behoort een psychologische test. Inlichtingen en sollicrtaties de heer F v d Berg. adj direkteur Week media bv Dorpsstraat 54-56. Amstelveen Telefoon 020-451515 Van onze correspondent VLAARDINGEN In Vlaardingen is een uiterst verwarren de situatie ontstaan rondom de vangactie van zwerfkatten. De door de gemeente ingehuurde kattenvanger, de heer J. Stam, is deze week begonnen met het uitzetten van een aantal vangkooien. Op last van volgens zijn zeggen enkele ambtenaren heeft hij zijn werkzaamheden tijdelijk ge- s taakt. De burgemeester van Vlaardin- genl W. Kieboom. zei gisteren des gevraagd niets van een opschor ting van de vangoperatie te we ten Kieboom: „De actie gaat nor maal door. Vooralsnog ben ik niet bereid een ander standpunt voor de oplossing van het katten-pro- bleem in te nemen. Ook de opzet, van de actie wordt niet veran derd. Zieke en agressieve katten worden afgemaakt, evenals ge zonde katten waarvoor zich geen nieuwe eigenaar meldt. Natuur lijk hoop ik dat de meeste katten een nieuw tehuis krijgen ik ben beslist niet anti-kat maar ik ben realistisch genoeg om de mo gelijkheid dat voor een aantal katten geen opvang wordt gevon den. onder ogen te zien." Leden van de Vlaardingse dieren bescherming hebben inmiddels laten weten, dat zij er niets voor voelen gezonde zwerfkatten af te laten maken. Kieboom hierover: De dierenbescherming heeft daar geen zeggenschap in. De gemeen te „stalt" de zwerfkatten slechts bij de dierenbescherming. De overeenkomst voor het afmaken van de beesten is aangegaan met een dierenarts. Inmiddels zijn er ook honderden handtekeningen en tientallen protestbrieven tegen de gemeen telijke actie binnengekomen. Burgemeester Kieboom is niet ondersteboven van die reacties. „Het is opvallend dat verreweg het grootste deel van de brief schrijvers buiten Vlaardingen woont. Er zijn ook instemmende reacties binnengekomen." Het initiatief van de Nijmeegse aannemer J. W. M. F. in Den Bosch om een bedrag van ƒ80.000.- aan te wenden om de Vlaardingse plannen desnoods met geweld te dwarsbomen neemt burgemeester Kieboom niet serieus. „Ik laat me door nie mand bang maken. Het lijkt mij ook zonde van het geld." aldus Kiebooms reactie. De vangactie van kattenvanger Stam heeft naar zijn zeggen slechts twee zwerfkatten tot nu toe opgeleverd. Zij zijn volgens Stam bij het asiel afgeleverd. Bij het asiel ontkent men echter de opname van twee zwerfkatten. „Wij hebben hier nog geen zwerf kat gezien, zo was de reactie daar. „Wij weten niet beter dan dat de actie is stilgelegd." aldus een zegsman van het asiel. principe het recht heeft een behan deling te weigeren De hulpverlener wordt in zo'n geval ontslagen van de plicht tot het verlenen van hulp. Maar. vindt de NZR. de hulpverlener kan zich in een aantal situaties niet zonder meer distantiëren van de hulpvrager. Wat ingrepen betreft, waarvan de gevolgen niet meer terug te draaien zijn (hersenoperaties, sterilisatie, castratie) deelt de NZR de opvattin gen van de werkgroep De commis sie-Van Dijk zegt hierover in haar rapport, dat tot onherstelbare ingre pen niet mag worden overgegaan, zelfs niet met instemming van de cliënt zelf. zonder dat het oordeel gevraagd is van een onafhankelijke psychiater, terwijl er ook overleg moet zijn met familie of andere vertrouwenspersonen. Over het al dan niet handhaven van de elektros hock-therapie. zegt de NZR. dat deze methode vooralsnog gerekend moet worden tot een onherstelbare in greep en dus ontoelaatbaar is. Alles wat u in uw vrije weken zoekt, vindt u in Bulgarije. Zon en zee. Eeuwenoude cultuur en hypermodern comfort. Luxe hotels en lieflijke appartementen. Prachtige bossen en brede stranden. Talloze campings voor automobilisten en caravanners. Dat is Bulgarije! Voor een veel voordeliger vakantie. Vrij reizen door het hele land, paspoort en voucher voor toeristische diensten zijn voldoende. Kinderen van 6-12 jaar reizen mee voor half geld. U krijgt als toerist een premie van SO^o op de officiële wisselkoers. NATIONAAL BULGAARS VERKEERSBUREAU Reguliersdwarsstraat 54-58 - Amsterdam C. Tel. 020-24 84 31. Bijvoorbeeld: 8 dagen hotel (volpension) "TB vanaf 399,- 2 weken hotel (volpension) vanaf ƒ494,- Excursiemogelijkheden te over; niet alleen folklore, kunst, kerken, kloosters, de beroemde Rozenvallei, maar ook bijvoorbeeld: 2 dagen Istanbul (per boot) vanaf 160,- of 2 dagen Moskou (per vliegtuig) vanaf ƒ240,- Ook dat is Bulgarije! U kunt boeken bij Holland International. Vernu, Christoffel of bij üw reisbureau. Stuur mij vrijblijvend uitvoerige informatie over vakantie 1978 in Bulgarije. TR3 Naam: Adres: Plaats: Ongewild kunnen werknemers soms met problemen in de klem zitten. Het CNV is er om te helpen. Belangenbehartiging van persoon en groep. Niet met grof geweld, wèl met overleg, vanuit een overtuiging, eerlijk en gemotiveerd. Zó werkt het CNV. Ook voor u! Sta sterk met't CNV! Bel 030-941041. Chr. Nationaal Vakverbond, Utrecht, Ravellaan 1Postbus 247S. DE SIMCA1100 WINTEROCCASION. Uit z'n hele voorraad occasions heeft uw Chrysler/Simca dealer z'n beste Simca's 1100 geselecteerd. Hij heeft ze voorzien van 5 nieuwe banden en allerlei acces soires als vloermatten en stoel- hoezen. Zodat ze echt weer als nieuw zijn. De Simca 1100 Winteroccasion. Het beste van het beste uit het toch al voordelige Occasion Centrum van uw Chrysle^Simca dealer. Kom eens langs. En doe het snel. Want zo'n buitenkans wil iedereen wel. De Simca 1100 Winteroccasion. De beste 1100 van de voorraad inclusief: autoradio AM/FM •mistlampen bekledingshoezen •vloermatten nieuwe accu en.5 nieuwe banden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10