'Collega-boeren in Boven-Volta' Humanisten gaan zich richten tot EO-kijkers IKON-radio vreest 'verbannen' te worden MouOVO 1 Vanavond in NOS-Panoramiek Kritiek op plan zenderkleuring lu In Apeldoorn 4500 arbeidsplaatsen nodig in 12 jaar i DONDERDAG 23 FEBRUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet door Nico Kussendrager HILVERSUM Het verhaal «droogte, honger, armoede» is bekend, maar de benadering is anders. De problemen van Boven-Volta wor den un NOS. Panoramiek, Neder land 1.22.05 uur» gezien door de ogen van Harm Evert Waalkens. een boer uit het Groningse Finsterwolde. Met een cameraploeg reisde hij naar het Noordafrikaanse land en dat le vert beelden op van grote tegenstel lingen tussen hier en daar. Het be sneeuwde Groningse landschap, te genover de woestijn, wuivend graan tegenover kale zandvlakten, draai ende molens tegenover drooggeval len putten. Kortom, ons land van „melk en honing" (muziek: Holland, mijn Holland, ik vind Je zo mooi) tegenover één van de armste landen ter wereld, overschot tegenover tekort. Ondertussen gaan de boeren hier door met het maken van steeds gro tere melkplassen en boterbergen. Als boer. zegt Waalkens. ben je daar voor niet verantwoordelijk, als bur ger wel. En. gaat hij door. de moei lijkheid is niet dat wij hier te veel hebben, maar dat er daar tekort be staat. Er Is in Boven-Volta (en ande re ontwikkelingslanden) geen koop krachtige vraag, de mensen hebben geen geld om voedsel te kopen en daardoor wordt er niet gezaaid en geoogst. Buitenlandse ontwikkelaars probe ren daar wat aan te doen. In Boven- Volta krijgen boeren in een bepaalde streek steun bij het kweken van sperziebonen voor de Franse markt Volgens de plannenmakers was er daarna nog genoeg tijd en geld voor het verbouwen van eigen voedselge wassen. Maar niets menselijks is de Bovenvoltanen vreemd: de inkom sten worden voor een deel gebruikt voor andere zaken (bromfietse. tran sistorradio's zijn gewilde artikelen in de derde wereld) dan verbetering van de landbouw. Het is weer één van de voorbeelden waar bij het op zetten van een ontwikkelingsproject weinig rekening is gehouden met de gevolgen. En er is wat dat betreft veel meer te Sperziebonen worden gekweekt voor de Franse markt. noemen. Na de grote droogte werd op grote schaal begonnen met ziek tebestrijding en veeverbetering, waardoor de veestapel groeide. Maar nu is juist een oorzaken van het oprukken van de woestijn in Noord- Afrika de grote veestapel, de koeien trappen vooral rond de putten de grond kapot waardoor die ver waait. Vol verbazing loopt Waalkens rond in Boven-Volta. bij wat hij een aantal malen noemt zijn „collega- boeren". Maar dan wel collega's, die er een stuk beroerder aan toe zijn dan hij zelf. in een land dat onverge lijkbaar veel slechter af is dan Ne derland. Dat op eens een andere ma nier te laten zien is de verdienste van de Panoramiek-film, die wordt uitge zonden in het kader van een serie over de verhouding tussen arm en rijk. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM IKON-radio toont zich bezorgd over de plannen tot zenderkleuring van de Nederlandse radio. Aan het NOS- bestuur. dat 14 maart in de openbare vergadering het onderwerp zenderkleuring zal behandelen, schrijft de directeur van IKON- radio. de heer J. W. de Haan. dat hij vreest dat de radioprogram ma's van de kerkelijke zendgemachtigde zulien worden wegge drukt. Hij zegt dat. als de zenderkleuring op 1 oktober van dit jaar doorgaat, de IKON-programma's zullen wor den verbannen naar de toekomsUge zender Radio 2. die alleen op de middengolf is te beluisteren. In om- roepkringen wordt voor Radio 2 wei nig belangstelling van de luisteraars verwacht omdat het station een „on- beluisterbare brij van verschillende boodschappen-programma's zal gaan bevatten", aldus De Haan. Hij vraagt het NOS-bestuur daarom uit te spreken dat zendgemachtig den met een speciaal karakter als IKON en met een geringe hoeveel heid zendtijd in principe niet thuis horen op een zender, die bij voorbaat kansloos wordt genoemd Het be-, staansrecht van IKON zou op zo'n manier worden ondermijnd en als onbeduidend ter zijde worden ge schoven. IKON-radio vreest dat als de luister cijfers van Radio 2 te laag zullen zijn men zich in een later stadium zal afvragen of het wel nodig is geld en energie daaraan te besteden Direc teur De Haan gelooft wel. dat wijzi gingen nodig zijn om tot verbetering van het functioneren van de radio te komen en hij zou ook wel een bijdra ge willen leveren om te komen tot een betere ..beluisterbaarheid" van de radio. UTRECHT (ANP) Onder de titel EO-supplement zal het Humanisti sche Verbond zondagavond voor te levisie uitleggen waarom de EO „on volledige, onjuiste en misleidende voorlichting heeft gegeven over het humanisme". Het verbond wil zo de kijkers van de EO uitleggen wat humanisme werkelijk inhoudt. Spreker is prof. dr. J. P. van Praag, voorzitter van het Humanistisch Verbond. Een paar maanden geleden heeft het Humanistisch Verbond bij de EO geklaagd over de manier waarop het humanisme werd beschreven in de televisie-serie van de EO „Hoe zouden wij dan leven?". Het huma- In zijn brief aan de leden van de J. W. de Haan, directeur IKON- radio Eerste en Tweede Kamer merkt hij nog op dat het moet worden be treurd dat In de kwestie zenderinde ling alleen overleg is geweest tussen de grote omroepverenigingen, zon der alle betrokkenen te hebben ge hoord. Er zou meer aandacht moeten worden besteed aan de wijze waarop de omroepwet moet worden uitge voerd. aldus de radio-directeur van IKON Speciaal vandaag De NCRV brengt de BBC- setie Ten from the twenties (verhalen van D. H. Larcnce) op het scherm onder de Neder landse titel De liefde van Fanny en Annie. Elizabeth Bennetten Shirley Steedman spelen de hoofdrollen. Ned. 2 I 20.25 Panoramiek bevat een docu mentaire over de grote verschil len die er tussen Nederland en de Derde Wereld bestaan op het gebied van voedsclproduktie en eetgewoonten. Ned. 1 22.05 In Hier en Nu gesprekken met minister De Koning en ook met oud-minister Hofstra (over belastingplannen). Ook reporta ge over lijfstraffen op het eiland Man. Ned. 2 22.20 De serie Groeten van Paulus wordt afgesloten met een be zoek aan Rome. Ned. 2 23.00 In Globaal een gesprek met kandidaat-voorzitter van de NCRV drs Th. D. Jansen. Hilv. I 16.30 In een rechtstreekse uitzen ding speelt het Radio Kameror kest o.l.v. Willem van Otterloo suites van Ravel en Rich. Strauss en Beethovens vierde symfonie. Hilv 2 20.05 Plank-Gas gaat over goede voornemens van overheid en verkeersorganisaties en over de negatieve maatschappelijke ge volgen van het verkeerssys teem. Hilv. 1 21.40 Ton Hydra kan wegens ziekte zijn tv-rubriek niet verzorgen. Radio vandaag- HII.VERSl'M I <298 m rn FM-Kanalenl NCRV 7«7 Nieuws. 7 02 Hel levende Woord. 7 08 (Sl Te Deum Laudamus gewij- d< muwek 1 30 Nieuws 7.41 (Sl Hier en nu 7 55 (Si Vandaan donderdag: gevarieerd programma 8 24 (S) Trefwoord 8 30 Nieuws a Gymnastiek voor de huis vrouw *.4»<SlWie weet waar Willem Wever wooM* f.45 (Sl Onder de hoogtezon 10.30 Nieuw» 10 33 <S> In t ulver 12.00 (Sl De Kilt ma Hawaiian» Show 12.15 Boer en tuin der 12 28 Mededelingen t b v land- en tuut- l'Ouw. 1230 Nieuws 1241 (Si Hier en nu (Si Middagpauzediend 13 15 'Si Een uur rüiuur, magazine 14.15 (Sl NCRV-Glo baal: gevarieerd programma. (15.30 Nieuws) 17.30 Nieuws. 1732 (S) Hier en nu. 18.00 (S) De kerk vandaag, informatie over kerk en samenleving P.P.. 18.19 Uitzending van D'66 NCRV. 18.30 Nieuws 18.41 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.35 (S) Leger des HeilskwarUer 19 50 NCRV-Leerhuis. 20.00 (Si Draaischijf. 21.20 Eén, twee. uit de maat. 21.40 Plankgas 22 00 Rondom het Woord. 22 25 Zojuist verschenen. 22.30 Nieuws. 22 40 (Sl Politiek weekoverzicht. 22.50 (Sl Van onze correspondenten. 23 00 (S) Klank- snoer 23 55-24 00 Nieuws HILVERSUM II (402 m en FM-Kaoalen) AVRO 07 00 Nieuws 07 11 Ochtendgym nastiek. 07.20 AVRO-klok. lichte muziek '08 00 Nieuws 08 11 Radiojournaali. 08 50 standen. AVRO 09 40 Schoolradio. 10.00 Radio Lawaaipapegaai, kinderprogramma. 10 10 Arbeidsvitaminen, verzoekplaten. (1100 Nieuws. 11.03 Radiojournaal). 11.30 Rondom twaalf. 12.15 Sportpanorama. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal 13.25 Beurs plein 5. 13.30 'n Middagje AVRO. gevari eerd programma (16.00 Nieuws. 16.03 Radi ojournaal) 17.00 13-Speciaal, jeugdpro gramma. 17.40 De Vrije Gedachte 17 55 Mededelingen 18.00 Nieuws. 18.11 Radio journaal. IKON: 18 30 Kleur, informatief programma AVRO. 1900 Aspecten, kun strubriek. 20.00 Nieuws. 20 05 (S) Het Radio Kamerorkest klassieke muziek. <20.57 Emi- le Hullebroeek. radioportret) 22.05 (S) Ka mermuziek. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.05 Actualiteitenover- zicht Radio-TV; 23.10 De krant van morgen. 23.20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even op adem komen. yoga. 23.55-24.00 Nieuws. TV vandaag 18.45 NOS Do FabeHjeskranl 18.55 Journaal 19 04 TROS: O moede*, «at «s h 21.50 NOS: Dan Haag vandaag NEDERLANOI 10 J0 NOS/NOT 18 1SOS/TELEAC NEDERLANOI 18.45 NOS: Paspoort voo» JoegoNaven 11.55 NOS: Journaal 19 04 NCRV: PadOnglon 19.10 De venchoppekng leugdsene ASTERIX EN HET EERSTE LEGIOEN Twi-V--w AliHiHiH/.'V SSïïi? IHQbHCE esY- YHO^Ot!) /^T^V Vn/'.s»-. Y-**' V/A f 'OEFix O.UDT >T ^""^sV Jv ,J,eT rv v teuK* Tjrt DaQQ HESCK x J4 SEEM oo«M<je J /en* Y ^TESEV Y Y HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH nisme zou daarin in verband zijn gebracht met terrorisme, anarchis me, abortus, bloedbaden, wanhoop, chaos, normloosheid en willekeur, aldus het verbond. Het verzoek van de humanisten aan de EO om binnen het EO-program- ma hun beginselen te mogen komen uitleggen heeft de EO afgewezen. De EO verwees naar verdere afleverin gen van de serie. Tevens zal een congres worden gehouden met een openbaar debat naar aanleiding van de serie. Het Humanistisch Verbond vindt zo'n debat echter verwarrend omdat „redelijke argumenten en on wrikbare geloofsvoorstellingen geen partij voor elkaar zijn". Van een* onzer verslaggevers APELDOORN De gemeente Apeldoorn heeft tot 1090 4500 nieu we arbeidsplaatsen nodig. Nieuwe bedrijven zullen daarin grotendeels moeten voorzien. Voor deze uitbrei dingen is nu 31 hectare industrieter rein beschikbaar. In de komende jaren wordt 110 hectare nieuw ter rein gereedgemaakt. Dit staat in het structuurplan Apeldoorn 1978. De werkgelegenheid in Apeldoorn loopt nu terug. Een aantal Apel- doornse bedrijven verkeert in moei lijkheden. Van Gelder Papier en Philips.Electrologica kampen al eni ge tijd met problemen. De ANZA- Nettenfabriek heeft een steunaan vraag ingediend bij het rijk. Dit be drijf, een onderdeel van het Verto- concern te Rotterdam zal in ieder geval het personeelsbestand moeten inkrimpen. De gemeente ondersteunt deze be drijven onder meer door direct con tacten met het rijk te leggen. Daar naast zullen gemeentebesturen werkgelegenheid stimuleren door bedrijven te werven. Voor 1978 is daarvoor een programma opgesteld dat via gerichte publiciteit bedrij ven gaat opsporen, die zich in Apel doorn zouden kunnen vestigen. De uitbreiding van de werkgelegen heid heeft gevolgen voor de woning bouw. Het structuurplan Apeldoorn 78 voorziet in een uitbreiding van een aantal nieuwe woonwijken. Tus sen nu en 1990 moeten naar schat ting ruim vijftienduizend woningen worden gebouwd. 1312: Gozewijn van Uylen had het juiste ogenblik niet beter kunnen uitkiezen. Met een krachtige zwaai slingerde hij Loetje Saloe naar bui ten. Sponningen braken, ruiten vlo gen rinkelend aan stukken, en met een doffe slag trof Loetje's hoofd de schedel van de aanstormende por tier. Toen werd het stil en smidje Verholen dacht opgelucht: „Gom- peldepippel! Daar kom ik mooi af! Ongelofelijk, zeg! Zou dat werk zijn van Gozewijn?" En jawel, hoor. Daar kwam de trotse overwinnaar al aan. Met zijn ene hand raapte hij het gummiknuppeltje van de grond en met zijn andere greep hij Loetje Saloe in de kraag. Een fraaie buil, bijna zo groot ais een duive-ei, sier de Loetje's schedeldak en hij was in een zodanige toestand van versuf fing geraakt, dat hij niets bemerkte van wat er verder met hem gebeur de. Dat was trouwens heel wat, want om te beginnen sleepte Gozewijn hem naar hetzelfde vervallen schuurtje, waar Vieze Pietje destijds zijn legertje roofridders had gedrild. Het zag er daar nog net zo uit als vroegeréén grote bende rom mel dus van lege kisten en vaten, oude flessen en beschimmelde do zen. „Komt allemaal prachtig van pas," gromde Gozewijn. Met wat dikke henneptouwen bond hij Loe tje bijeen tot een handzaam bundel tje mensenvlees en dit bundeltje borg hij op in een groot, leeg wijn vat. En juist op dat moment sloeg Loetje Saloe zijn ogen op. waaruit twee krokodilletranen drupten van vervalst verdriet. „Ik zal het nóóit weer doen," steunde hij. „Da's je geraajen óók!" dreigde Gozewijn. „En ik timmer je nóg een paar van die sakkerlootse builen op je kop. als je m e niet metéén vertelt waar mijn kist met goud is!" FERD'NAND HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen) TROS: 7 02 (S) Met Peter gaat het beter. 9.03 (S) De Hugo van Gelderen Show. 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter, Klaas en Prijzen. 14.03 (S) Polderpop- Sirade. 16.03 (S) Europarade. NOS: 18.03 e vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal. TROS: 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Ferry Maat's Soul Show. 22.02 (S> Sesjun. 23.02 (S) Close-up. 0.02 (S) De Hugo van Gelderen Show. 1.02-7 00 (S) De Nachtwacht. HILVERSUM IV (FM-kanalen) KRO 7 00 Nieuws. 7.02 (S) Badinene 9.00 Nieuws. 9.02 (Si Aan woorden voorbij 9 10 (S) Solo. 10 00 (S) Pianorecital. 11 10 (S) Radio Kame rorkest. 11.59 Bericht Vastenactie. 12.00 (S) Rondom.- Bartók. 14.00 Nieuws. 14 02 Spektakel. 14.30 (S) Klassiek trio voor fluit, altviool en cello. 14.45-17.00 (S) Lulu, opera van Berg. 19.35 De D* Voormekaar Show 20.00 NOS: Journaal 20.25 NCRV: De bek* van Fanny en A/wy. tv-spe» 21.15 Van een reiger en een kraanvogel lefcenhbn 21.30 De (amine Bellamy, tvserle 22.20 Hier en nu 23.00 Groeien van Paokjs 23.10 NOS: Journaal 64 Edward Random had het briefje dus in de brievenbus kunnen laten vallen zon der dat zij hem zag, en twee andere leden van de familie Random had den dat ook kunnen doen zijn stiefmoeder, mevrouw Jonathan Random, en oom Arnold. Juf frouw Ora merkt alle mogelijke klei nigheden op, en ik heb haar ge vraagd of iemand van hen soms handschoenen droeg. Nou, Edward Random niet, maar mevrouw Jonat han en meneer Arnold wel. Oom Arnold draagt altijd handschoenen. Hij bespeelt het orgel, en is erg pre cies met zijn handen. Maar hand schoenen of geen handschoenen, er horen meer vingerafdrukken dan die van juffrouw Dean op dat briefje te staan. Zelfs de meest kieskeurige persoon gaat niet met handschoe nen aan voor de schrijfmachine zit ten. Wat betekent dat de vingeraf drukken opzettelijk zijn verwijderd. En dat wijst op voorbedachten rade." Miss Silver zei: „De initialen waren getypt?" ..Ja." „En die zijn nu uitgewist?" „Zo goed als. De tweede zou een R kunnen zijn." „Is meneer Edward Random onder vraagd over dat briefje?" „Ja. Hij ontkent het getypt te heb ben. Luistert u eens, dit heb ik voor lopig uitgewerkt wat betreft moge lijke verdachten. Wij zullen Edward Random eerst nemen. Beweegreden. Gezien uw gesprek met Clarice Dean, zwak, of zo goed als geen. Maar er kan iets zijn in hun verhouding waar wij niets van afwe ten. Kennelijk viel zij hem lastig, en kennelijk was hij daar boos over, zoals blijkt uit de verklaringen van juffrouw Sims en mevrouw Stone - „Hij praatte op erg kwade toon," en „Zij zei dat hij haar bang maakte als hij zo deed en dat zou ik ook zijn geweest," Ik veronderstel dat zij hem wel zo geërgerd zou kunnen hebben dat hij haar een klap op haar hoofd gaf en haar liet ver drinken." „Had zij dan een klap gehad?" Hij knikte. „Op haar achterhoofd en daarna is zij verdronken. Zoals ik al zei, ik acht het wel mogelijk dat iemand kwaad genoeg wordt om dat te doen, maar er zaten geen vinge rafdrukken op bet briefje, behalve die van haarzelf. Dus was degene die het briefje getypt heeft van plan haar te vermoorden. En dat haalt een streep door het idee van een plotseling provocatie. U ziet dus wel dat het niet zo gemakkelijk is Ed ward een beweegreden op zijn dak Patricia Wentworth A. W Sijtholl - Alphen te schuiven. Maar nu komen wij tot de Gelegenheid, en dan is alles bo tertje tot de boom. Het was tien uur toen hij naar de pastorie rende, en zei dat er een vrouw verdronken was in de oversteek. Hij was op weg naar huis nadat hij de middag en avond had doorgebracht bij meneer Barr, de oude rentmeester van Lord Bur- lingham, wiens taak hij overneemt. De afstand naar de oversteek is ruim een kilometer maar hij heeft het huis van meneer Barr om kwart over negen al verlaten. Bury en ik hebben hem gisteravond gesproken, en hij zegt dat hij over een ruiterpad gegaan is door het bos, en langzaam gelopen heeft. Hij zegt dat hij het prettig vindt 's nachts in het bos. Allemaal heel begrijpelijk en best mogelijk, maar het komt een beetje ongelukkig uit, gezien het feit dat er in het getypte briefje een afspraak met Clarice Dean wordt gemaakt voor half tien. Het ontmoetingspunt was duidelijk de oversteek, want in het briefje staat „Zelfde plaats," en daar kwamen zij vandaan toen me vrouw Stone ze de avond tevoren had gezien. Nou, hij was vroeg ge noeg weggegaan om op. tijd op de afgesproken plaats te zijn, ruzie met haar te maken, haar bewusteloos te slaan en zich er van te vergewissen dat zij werkelijk dood was voordat hij naar de pastorie ging om hulp te .halen. Zo ziet u, het begint er kwa lijk uit te zien voor Edward Random." Miss Silver keek hem peinzend aan. „Mevrouw Ball vertelt mij dat hoe wel meneer Edward Random de ge woonte had heen en terug te gaan via de oversteek, er een heel goede weg is van het huis vawmeneer Barr, die uitkomt op een landweg naar Greenings, die je misschien hebt op gemerkt aan de kant van het dorp die het dichtst bij Embank ligt. Als meneer Edward juffrouw Dean had vermoord, zou hij dan naar de pasto rie zijn gelopen om hulp te halen? Het was niet nodig op die manier de aandacht op zichzelf te vestigen. Hij had deze keer bij uitzondering eens de andere weg naar huis kunnen nemen, of tenminste kunnen zeggen dat hij dat had gedaan." Frank haalde zijn schouders op. „Iemand is niet in een volkomen redelijke geestestoestand als hij een moord begaat." Miss Silver zei: „Als Clarice Dean is vermoord door degene die zijn vin gerafdrukken van dat briefje heeft verwijderd, dan is de hele zaak heel zorgvuldig van te voren opgezet. Als dat Edward Random was geweest, zou hij zijn handelingen na de moord niet aan het toeval hebben overgelaten." Frank knikte. „Dat ben ik met u eens. Maar hij heeft misschien gedacht dat hij de verdenking van zich af zou wentelen door meteeen weg te hollen om hulp te halen. Wordt vervolgd Even puzzelen Horizontaal. 1. putemmertje, 4. vreemde munt, 7. metselspecie, gift, 9. interest, 11. dwaas. 12. drietal. 14. bevel, 15 wereldtaal, 16. lid' woord, 17. welpenleidster, 19. bij, 21. spelleiding, 23. hetzelfde. 24. Euro-?80 peaan, 25. telwoord, 26. zeer brand baar koord. Verticaal. 1. vlaktemaat, 2. rand. 3. gebakken steen. 4. wapen. 5. schor tje, 6. vroeger, 7. treurspel, 10. rivier tje tussen Sleeswijk en Holstein. 13. plaats In Spanje. 17. palmboom. 18. plaats in Frankrijk. 20. vaarwel, 22. een weinig. Oplossing vorige puzzel 1. sop. 2 pekel. 3. ram, 4. ieder. 5. nader. 6. kater, 7. hekel. 8. ara, 9. Artis, 10. nop. SPRINKHAAN *n

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4