3onn vraagt Amerika iazi-kunst terug 1 TIP VOOR MAART: KoopdenieuweTIPinde supermarkt UNST deTijd deTijd deTijd deTijd 4 imsterdams 'hilharmonisch weer lewoon aan het werk Alternatief geschenk tijdens boekenweek F filmfestival terlijn opent net 'Première' UIT DE WEEKBLADEN 'Wie is mijn naaste?' Weekblad Record Memoires Belastingen Hulp aan Cuba Begerige VVD Gevangenen Minderheden Rood en lastig ïhaplin verbrandde lerste eigen film iERDAG 23 FEBRUARI 1978 TROUW/KWARTET 11 iSHINGTON (AP) De Amerikaanse regering is van plan op korte termijn een beslissing te tien over een Westduits verzoek om teruggave van duizenden kunstwerken, die aan het einde 1 de tweede wereldoorlog in beslag werden genomen. schilderijen werden geconfis- j omdat men bang was dat hun jning mogelijk aanleiding zou ■n tot het opleven van de Duitse lire geest. In de Verenigde Sta lijn slechts enkele van deze wer- tentoongesteld. Het merendeel j de schilderijen is opgeslagen in i gebouw in Washington en in een jrdepot in Zuid-Colorado. tgering in Bonn is tot haar ver- gekomen op aandringen van itenaars en hun families, die het ;e culturele erfgoed uit de be- ;ken periode willen behouden. ti-Führer Adolf Hitler gaf destijds Iracht tot een uitgebreide kunst- campagne. Kunstschilders moesten bezoeken brengen aan het front, ge vangenissen en vluchtelingenkam pen om de Nazi-gedachten ten aan zien van de tweede wereldoorlog op het linnen vast te leggen. Na afloop van de oorlog werden bij na 9000 werken naar de Verenigde Staten verscheept, waarvan er vele inmiddels spoorloos verdwenen zijn. In 1973 liet het Amerikaanse leger weten dat de in beslag genomen col lectie nog 6300 schilderijen bevatte. In 1961 werden meer dan 1600 wer ken aan West-Duitsland teruggege ven, waar zij echter tot op heden niet zijn tentoongesteld. Mevrouw Bess Hormats, de vroegere beheerster van de collectie, zei onlangs in een inter view met de Washington Post, dat niet alle Duitse schilderijen kunnen worden bestempeld als Nazikunst. Sympathiek lor Jac. Kort ki ISTERDAM Ternauwernood zijn de feestelijkheden van |t zilveren jubileum voorbij,, of de „gewone" werkzaamheden in het Amsterdams Philharmonisch Orkest en zijn dirigent, |ton Kersjes nemen weer een aanvang. (jsdagavond stonden zij opnieuw het podium van het Concertge- jiw voor de uitvoering van werken li Vivaldi, Mozart en Duruflé. Ro- i Allwaon, plaatsvervangend eer- f concertmeester en Ronald Ma- i die als eerste concertmeester bij t APhO werkzaam is, traden op als jsten in het Concert voor 2 violen strijkorkest in a, opus 3 nr 8 van jtonio Vivaldi. deden zulks met fraaie toon, uit- Ikende homogeniteit en boeiende brdracht, waarbij het orkest voor L goed sluitende begeleiding zorg- feg or redenen die jl. maandag in deze jriek zijn vermeld, kon Bella Davi- vitch haar aandeel in het gepro- immeerde concert voor twee pia- s van Mozart niet vervullen. De dende engel was ook dit keer er de in Londen woonachtige Hon- pianist. Peter Frankl. Hij dde, eveneens van Mozart, het loconcert in C groot. K.V. 503. werk uit 1787, dezelfde tijd irin de Praagse symfonie ont- id, een werk ook, waaruit veel ;nsvreugde tot ons komt. kl gaf van dit Concert een ichtig doorzichtige vertolking, k genuanceerd, en van grote bewe- lijkheid in de hoekdelen, waarbij t orkest zich tan nauwste aan- lot. Na de pauze betraden het lonkunstkoor Amsterdam, de mez- sopraan Carolyn Watkinson en de riton, Ruud van der Meer het po- im voor de uitvoering van het Re- iem (1947) van de Franse compo- It Maurice Duruflé geboren in )2 jt is een compositie naar de beste idities van de Franse school sinds ndy en Fauré. Het Gregoriaans lelt in dit werk een opvallende rol. :rliJN (Reuter). Gisteravond de 28ste „Berlinale", de grote te- nhanger van het filmfestival van nnes. in Berlijn geopend met de n ..Première" van de omstreden illywood producer John Cassave- In totaal nemen twintig landen el aan de strijd om de gouden en veren „beren" die als onderschei den zullen worden uitgereikt, ft accent bij dit filmfestival s oral liggen op films uit landen die g weinig als filmproducenten be nd zijn. Onder die landen bevin- n zich Australië en Cuba die res- ctievelijk negen en vijf films in- nden. Voor het eerst sinds 1973 irdt ook weer deelgenomen door aël. Een groot aantal films komt landen van het oostblok. Opval- ïd is de afwezigheid van nieuwe anse films. De directeur van het itival Wolf Donner schrijft dit toe n een crisis in de Franse filmindu- ie die vergelijkbaar is met die in est Duitsland van een jaar of tien leden. Voor het eerst heeft de Be- nade ook een afdeling kinderfilms larvoor tien inzendingen kwamen Australië. Engeland, West Duits- id. India en Oost Europa Het is uitstekend voor koor en orkest geschreven en heeft enige mooie so logedeelten. Koor, solisten en orkest gaven van het werk een uitstekende vertolking, door Anton Kersjes op inspirerende wijze geleid. „Op sommige schilderijen worden gevangenen zelf zeer sympathiek ge portretteerd. Gevechtsscènes wor den voor het merendeel objectief weergegeven; de kunstenaars heb ben in hun werken zelf vaak hun afschuw over de oorlog tot uitdruk king kunnen brengen", aldus me vrouw Hormats. „Na de inval in Rus land komt de Duitse kunst echter in het teken van de tragiek en de ont moediging te staan. Men schildert de ongelukkige soldaten, die zich door de Russische sneeuw voortslepen. Mevrouw Hormats is van mening dat de schilderijen aan West-Duitsland moeten worden teruggegeven. „De relatief weinige werken, die nazi-pro- pagandaschilderijen kunnen worden genoemd, zien er slechts een genera tie nadat zij voor het duizend-jarige rijk werden vervaardigd al zó pom peus en belachelijk uit, dat zij alleen door de meest extreme leden van de neo-nazi beweging serieus genomen kunnen worden." De werken werden destijds in beslag genomen krachtens een regeling in de Potsdam-overeenkomst welke be paalde dat de bezetting van Duits land erop gericht was „de nationaal- socialistische partij en daaraan ge lieerde organisaties te vernietigen, alle nazi-instellingen te ontbinden, ervoor te zorgen dat zij geen nieuw leven meer worden ingeblazen en alle nazi- en militaristische activitei ten of propaganda te voorkomen". De slachtoffers van de computer of de ondergang van de 'mavo-klantjes'. Joan Smithuis beschrijft hoe na de fusies nu ook de automatisering de gewone kantoorman en -vrouw bedreigt. Vooral in het bank en verzekeringsbedrijf is veel eenvoudig werk verdwenen: 'Nu mikken wij op havo plus een feeling voor exacte vakken.' Een slecht geweten is voor een rechter noodzakelijker dan een toga. Zegt mr. J. van Andel. scheidend president van het gerechtshof in Arnhem. En: 'Van gevangenisstraf, zoals ze op 't ogenblik meestal ten uitvoer wordt gelegd, verwacht ik geen enkel heil.' Een openhartig interview van H. van Run. GOUDA De werkgroep christelijk boekenweek geschenk heeft ervoor gezorgd dat ook dit jaar weer een alternatief boekenweekgeschenk kan worden uitgereikt. Vorig jaar werden van het boekje „Het gouden sieraad" van Piet Prins tijdens de kinderboekenweek door ruim 350 boekhandels meer dan 260.000 exemplaren verkocht. De werkgroep is nu gekomen tot een uitgave „Wie is mijn naaste?" als boekenweekgeschenk 1978. Legerpredikant J. J. Poort heeft het geschreven. Het heeft als ondertitel: Vijf praktische oefeningen in naastenliefde. De auteur had als opdracht te schrijven over „Bijbel en communicatie", omdat het thema van de boekenweek „Boek en communicatie" is. In zijn voorwoord geeft de schrijver echter toe dat hij daarin niet geheel geslaagd is. Het is dan ook geen theoretische verhandeling geworden, maar vijf levensechte praktijkverhalen, geput uit de ervaringen van de auteur. Aldus de werkgroep. Deze uitgave zal tijdens de Boekenweek 1978 (van 2 tot en met 11 maart) in vele boekhandels gratis verkrijgbaar zijn bij een aankoop van 17,50 aan boeken. Na de boekenweek is de prijs 4,90. Verder De voorzitter van de Katholieke Onderwijs Vereniging: 'School moet opvoeden tot werkloosheid' Arie Kuiper: Hulp aan Cuba moet dóórgaan H.J. Neuman: Bezit israel kernwapens? Henk Suèr: Corruptie in Hilversum. Bon voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 6 gulden. naami -N plaats- l181 Zonder postzegel zenden aan de Tijd. Antwoordnummer 6, Amsterdam Betaling na ontvangst van acceptgi Betaling na ontvangst van acceptgiro. Overal te koop: 12.50 l ^tóonnementerv W. 020-23 M Kind in bad verdronken ARNHEM (ANP) - De zesjarige Ed win Dreijling uit Arnhem is verdron ken toen hij in bad zat. De jongen heeft vermoedelijk een aanval van epilepsie gehad. Toedienen van zuurstof mocht niet meer baten. Accent Accent zoekt het weer in wat stunt werk, zoals het verhaal van een Bel gische kelner die de „friet" niet zag, uitgleed (nee, niet bedoeld als mop) en voor de veertigste keer in zijn leven een lichaamsdeel brak: Record! En een verhaal over de kever van Volkswagen (inclusief de verdachte afkomst van het wagentje), waarvan straks de twintig-miljoenste zal zijn geproduceerd. Fords record met de T-Ford (vijftien miljoen) was al in '72 gebroken. Record! Voorts een verhaal over ex-minister Jan Pronk wiens dronken aanwezig heid in de Tweede Kamer een „triest dieptepunt was in de annalen van ons parlement", aldus Accent. Record! Pikante bijzonderheid: Pronk zou „meer dan eens" handtastelijk zijn geweest tegenover KLM-stewardes- sen, iets wat op de bijgeplaatste foto overigens niet wordt gedemon streerd. Accent kijkt ook achter de scher men van de bokssport, met name naar het duel tussen Mohammed Ali en Leon Spinks, waarvan de uit komst doorgestoken kaart was. Het ging om de jackpot, „ongetwijfeld een record". In het kader van de strijd tegen de RAF neemt het blad de Radio Stad Amsterdam op de korrel. Elseviers Magazine Een gluurderige foto van Nixon en diens voormalige stafchef Halde- man siert het omslag van Elseviers Magazine, die daarmee het eerste van een serie hoofdstukken uit Hal- demans memoires publiceert. De vraag blijft in hoeverre de krasse onthullingen op waarheid berusten, dan wel een goede oude dag voor Haldeman moeten waarborgen. Daarover helaas geen letter. Omgeven door kleurenfoto's een re portage over het bezoek van het koninklijk paar aan Suriname, waarin ook aandacht voor de ont wikkelingsproblemen: „Wij hebben hier een kans te bewijzen dat een ex- kolonie ook in deze tijd zonder revo lutie of dictatuur uiteindelijk self supporting kan worden". EM is teleurgesteld over het schaar se aantal man-uren dat de aankoop van de F-16 (de order van de eeuw) ons bracht: „De F-16 bracht wel werk, maar niet in Nederland". Hoogendijk schrijft over „de heilige koe" van ons land: de sociale voor zieningen. „Wie ernaar kijkt, is al bij voorbaat verdacht". Vrij Nederland De belastingaffaire bij de Holland Amerika Lijn is volgens Vrij Neder land een belangrijke testcase voor het prestige van de overheid, temeer daar het blad verbanden legt naar oud-staatssecretaris Grapperhaus (thans commissaris van de HAL). In hetzelfde artikel worden de belas tingtrucs uit de doeken gedaan, waarvan de HAL zich zou bedienen. Mies Bouwman vertelt over de on dergang van haar programma „Net werk". Over de verstrengeling van belangen in Hilversum zegt ze: „Ie dereen weet dat er van alles gebeurt, maar niemand doet er wat aan. Maar de AVRO-top zei: kindje, wat maak je je toch druk. Er is in ons bedrijf werkelijk niets aan de hand". Hans Smits ziet „witte plekken" In het dagboek van Ed. van Thijn: „Het is boeiend om te lezen, maar het vormt geen basis voor de toe komst". In het kleurenkatern alles over de buikwind. ofwel de flatus, ofwel ge woon gasvorming bij de mens. De Tijd „Ik sta pal voor de katholieke school. Dat is mijn eerste keus", zegt voorzitter Sef van Wegberg van de Katholieke Onderwijsvereniging (KOV) in De Tijd. „Maar waar de omstandigheden daartoe aanleiding geven, vind ik de oecumenische school een heel aanvaardbaar alter natief. Ik wil dat dan positief tege moet treden." „Als Cuba in Afrika verkeerde din gen doet (volgens de PSP in Ethio pië, volgens mij vooral in Angola), waarom moeten we dan die Cubaan se arts die zit te springen om een röntgenapparaat, daarvoor straf fen? vraagt Arie Kuiper zich af. Hij beschouwt dat als een vorm van neo-koloniaal paternalisme waar we nu maar eens vanaf moeten en pleit dan ook voor hulp aan Cuba. net zo goed als hulp aan Indonesië. De scheidende president van het Arnhemse gerechtshof mr J. van An del laat zich openhartig ondervra gen door Herman van Run. Mr Van Andel: „Ik heb m'n hele leven in een toga gezeten en ben eraan gewend, maar ik vind 't een nutteloze verto ning. Een verkleedpartij die er al leen maar toe kan bijdragen een afstand te vergroten, die juist ver kleind moet worden." De Groene „Een onheilspellende ontwikkeling" signaleert Maarten van Dullemen in De Groene op het ministerie van ontwikkelingssamenwerking, waar in snel tempo een aantal zaken van de door Pronk ingebouwde progres sieve elementen wordt ontdaan. „Het lijkt erop, dat het CDA bereid is zonder al te veel pijn in het hart, een begerige WD wat brokken toe te werpen. Om zich elders, bijvoor beeld op het punt van de sociale minima, voorlopig nog wat staande te kunnen houden". Annet Bleich noemt de vijf anti terreurwetten, die vorige week met slechts één stem meerderheid in de Westduitse Bondsdag werden aan genomen „een nieuwe aanslag op de Duitse rechtsstaat". „Het ls niet meer de melkboer die je uit bed belt" staat er boven haar verhaal. Op de middenpagina's gaat Geert Mak in op de „wonderbaarlijke uit tocht uit de psychiatrische inrich ting San Giovanni" uit Italië oftewel „Afscheid van de sleutelbossen en de witte jassen in Triëst". Flip Schrameijer concludeert dat na vijf jaar actie in de Nederlandse psychi atrie nog „veel te gek is gebleven". De Nieuwe Linie In De Nieuwe Linie schrijft W. F. Werthelm dat er voor minister De Koning van ontwikkelingssamen werking geen reden tot tevreden heid ls over het vrijlaten van een aantal politieke gevangenen. Hij noemt het „een nieuw Indonesisch schimmenspel", omdat ze praktisch allen geselecteerd zijn op slechte gezondheidstoestand of hoge leef- tijd. In DNL verder veel aandacht voor Chili. Kook Koster beschrijft zijn terugkeer in dit land na vier jaar en merkt op, dat Pinochet of Pinoccio zoals de bevolking de tiran noemt, met z'n verklikkersapparaat één ding heeft bereikt: angst, vrees en stilte. Luis Corvalan zegt in een in terview met Jan Keulen als secreta ris-generaal van de Chileense Com munistische Partij, dat zijn streven is: „alle stromingen van de oppositie verenigen". Hervormd Nederland Hervormd Nederland heeft een le zenswaardig artikel met Herman Verbeek, voorzitter van de PPR en priester van professie. Verbeek zegt een heleboel kernachtige dingen, zo als „Je kunt alleen geloofwaardig voor minderheden opkomen als je zelf minderheid bent". Hij is in de politiek gegaan omdat hij „als pries ter alleen maar bezig was slachtof fers op te lappen. Aan de oorzaak van het kwaad kwam hij niet toe". En dan besteedt HN ook aandacht aan het omstreden „voetballen in Argentinië". Bert Schuurman zegt: „Wanneer men tussen „ja" en „neen" door wil gaan en ik denk dat dat kan zal dat alleen maar geloofwaardig kunnen als de solida riteit met de voor de mensenrechten vechtende Argentijnen zo effectief mogelijk gestalte krijgt." Voorts filosofeert Gerard de Haas over het toenemende verschijnsel dat de mensen steeds meer met hun voornaam aangesproken (of beje gend?) willen worden. Gerard Hulshof neemt ons radio- bestel onder de loep en Henk Koet sier schrijft over de salariskwestie in verband met de groep leraren die wensen te matigen. Ten slotte in HN Rudolf Poortier over het werk van de schrijfster Hella Haasse. Haagse Post De Haagse Post laat de fors gebouw de en populaire ex-staatssecretaris Jan Schaefer aan het woord in ver band met de kofnende gemeente raadsverkiezingen. Schaefer stelt zich teweer tegenover de CPN en merkt op: „Ik wil ervoor zorgen dat Amsterdam rood en lastig blijft" Ook in HP natuurlijk de kwestie van het wereldkampioenschap voetbal len, echter benaderd vanuit de ge zichtshoek van de guerrillabewe ging de Nonteneros, die niets van een boycot wil weten. HP vroeg naar de motieven. Het blad brengt verder een huive ringwekkend verhaal over de Ameri kaanse waanzin van het eind van de Jaren vijftig, toen men (evenals nu met de neutronenbom, het lijkt een herhaling) ervan uitging dat tacti sche kernwapens werkelijk bruikba re wapens waren op een werkelijk (Europees) slagveld. Derhalve wer den mariniers zo dicht mogelijk bij de haard van nucleaire explosie ge plaatst. waarna ze, als de hittegolf was gepasseerd, naar het centrum moesten oprukken. Alles werd ge filmd onder de tekenlilmachtige ti tel „Operatie Smoky". Maar van de mariniers die destijds aan het ge weld werden blootgesteld weet nie mand het fijne af. Zeker is dat cr heel wat aan leukemie zijn gestor ven. EW YORK (AFP) - De op 25 de- imber overleden Charlie Chaplin Kft de negatieven van de eerste lm die hij maakte door vuur ver- f'tigd „Uit jaloersheid omdat hij lm goed vond, maar er zelf geen mie rol in speelde", aldus zijn V'hter Geraldie in een interview in i Amerikaans tijdschrift Zij ging fel in op vragen wat voor (ilm het en wanneer hij werd gemaakt mimhuis Lente in huis en tuin Eet u smakelijk de grote schoonmaak: en voordelig: snel en grondig, aardappelvariaties stap voor stap ovenschotels ]|l| nu de tuin opknappen alles over varkens- iljl de versierde paastafel vlees 3U tips die geld besparen 15 soorten brood hartige taarten ruim 200 menu- combinaties U en uw gezin belastingtips voor vrouwen zakgeld: hoe en wat? mooi door gezichts maskers vakantie-verzekering tips, tips, tips

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 11