DRUKKE TIJDEN VOOR AJAX PSY-Volendam, een duel dat afgelast had moeten worden Zweedse actie omvangrijk VÖÊ 1 1 i sëüBH? EJi FOK E R IN&:. Hans Croon tekent bij FC VVV KNVB wil gesprek met Kamerleden WK-spelers gevraagd voor ,solidariteits-wedstrijden' Argentina '78 Nieuwe lijst met politieke gevangenen (AANDAG 20 FEBRUARI 1978 SPORT Trouw/Kwartet ZEIST Het bondsbestuur van de KNVB heeft zaterdag geantwoord op de brief over Ar gentinië, die acht Kamerleden op 8 februari hadden gestuurd aan de voetbalbond. De brief, ondertekend door voorzitter W. A. G. M Meuleman en de beide vice-voorzitters J. W. van Marle en J. Hogewoning, heeft de vol gende inhoud: Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, Relus ter Beek, Hans de Boer, Laurens Jan Brink horst, Wim Keja, Chel Martens, Wim Meijer, Joep Mommer- steeg en Erica Verkerk-Terp stra. „Mevrouw, mijne heren, Er mag geen enkel misverstand over bestaan dat de KNVB elke vorm van totalitarisme volstrekt afwijst. Vaststaat dat Amnesty International een lijst heeft ge produceerd van 117 landen waar sprake is van schending van mensenrechten. Het algemene probleem is wat de juiste ge dragshouding tegen die landen moet zijn. Dat geldt niet alleen ten aanzien van politieke en economische, maar ook van cul turele betrekkingen en derhalve ook voor de sport. Ter zake kan er naar onze over tuiging geen sprake zijn van enigerlei vorm van selectieve opstelling. Door de FIFA werd reeds in 1964 besloten het we reldkampioenschap van 1978 in Argentinië te houden. In 1968 werd het toen dictatoriaal gere geerde Spanje aangewezen voor de organisatie in 1982, de eind ronde van 1986 vindt plaats in Columbia. Door de UEFA werd Italië be last met het Europese kampi oenschap 1980. Dit betekent voor ons dat wij in de voorronde van dit kampioenschap zowel in Oost-Duitsland als in Polen zul len moeten spelen. Met ons amateurelftal zullen wij, bij plaatsing, deelnemen aan de komende Olympische Spelen, die in 1980 in de Sovjet Unie zullen worden gehouden. Ten aanzien van internationale ontmoetingen bepaalt de KNVB, op grond van zijn erva ring en zo nodig na verkregen actuele informaties, zijn hou ding. Zo is door ons al enige maanden geleden aan de vorige minister van buitenlandse za ken, mr. M. van der Stoel, ge vraagd ons ten aanzien van Ar gentinië van advies te willen dienen. Genoemde bewinds man was hiertoe niet alleen be reid, hij heeft bovendien be werkstelligd dat de ambassa deur in Argentinië behulpzaam was bij de verkenningsreizen, die functionarissen van onze bond onlangs in Argentinië heb ben gemaakt. Het is duidelijk dat wij ons thans met zijn ambtsopvolger dr. C. A. van der Klaauw in verbinding hebben gesteld. Wij willen u niet onthouden dat wij uit uw brief een zekere voor ingenomenheid ten aanzien van ons beleid hebben geproefd. Het is bovendien zo dat wij den ken dat uw brief eerder een reactie is op recentelijk ontsta ne anti-Argentinië acties dan de bedoeling heeft een principiële discussie over de totale proble matiek op gang te brengen. Het geen, naar onze mening, toch het geval zou moeten zijn. Omdat wij denken dat geen en kele onduidelijkheid ten aan zien van onze wederzijdse be doeling mag bestaan, lijkt het ons gewenst dat, mede gelet op de door u uitgesproken bereid heid, uw brief door u, in een gesprek met ons, nader wordt toegelicht." Handtekeningen van Meule man, Van Marle en Hogewo ning. Van onze sportredactie AMSTERDAM Door de algehele afgelasting van gisteren, is de „tijdnood" voor de clubs uit het betaalde voetbal opnieuw toegenomen. In verband met het naderende wereldkampioen schap voetbal gaat competitieleider Jan Huijbregts er nog steeds van uit dat de competitie in de eredivisie op 30 april moet eindigen, maar enkele clubs moeten nu al hun programma in elkaar persen om die streefdatum te halen. Vooral Ajax krijgt de komende maanden een overvolle agenda af te werken. Huijbregts heeft nu het complete eredivisie-programma van gisteren naar 24 maart (Goede Vrijdag) ver schoven. Zodoende krijgt de top-af- deling een „dubbel" af te werken, want voor Tweede Paasdag (27 maart) stond er al een ronde op het programma. Voor de eerste divisie gaat die oplos sing niet op. aangezien voor deze afdeling in het Paasweekeinde al een dubbel programma was vastgesteld. Huijbregts over dat probleem: „Het zit er in dat de eerste nu ook met Pinksteren een dubbel programma (13 en 15 mei) moet afwerken." Dat zullen met name de clubs, die zich voor de na-competitie plaatsen, niet zo'n succes vinden. Want dan die dubbel, begint drie dagen later al weer de extra reeks van zes ronden, die in een tijdsbestek van zeventien dagen afgewerkt dient te worden. Omdat het nog lang niet zeker is of komende woensdag de in te halen bekerwedstrijd Vitesse-Sparta en het competitie-duel NAC-FC Utrecht wel doorgang zullen vinden, wil Huijbregts op dit moment nog geen definiUeve oplossingen aandra gen. Hij zegt: „Er is nog geen reden voor paniek. Ik zie nog voldoende alternatieven. Maar we moeten de zaak inmiddels wel van week tot week gaan bekijken. Het heeft wei nig zin om op de zaken vooruit te lopen". Desondanks staat nu al vast dat een aantal clubs het zwaar krijgt in de komende maanden. Sparta moet in middels al vier wedstrijden inhalen. Het „leed" van de Rotterdammers (de beker-wedstrijden tegen Vitesse zijn gepland voor 22 februari en 1 maart, de competitiewedstrijd tegen Volendam voor 8 maart en het giste ren afgelaste duel tegen FC Amster dam dus voor 24 maart) valt in verge lijking met dat van Ajax en FC Twente echter nog mee. Er vanuit gaande dat Ajax zich plaats voor de halve finales van het KNVB-beker- toernooi na de 0-3 overwinning op Roda JC in het eerste kwartfinale duel valt dat alleszins te verwachten zullen de Amsterdammers alleen in de maand maart al tien keer moe ten spelen. Voor de internationals van de nog regerend kampioen ko men er nog enkele wedstrijden van het Nederlandse elftal bij. Het programma van Ajax ziet er tot eind maart hoogst waarschijnlijk als volgt uit: 26 februari: competitie: Go Ahead- Ajax, 1 maart: Europa Cup: Ajax- Juventus, 5 maart: competitie Ajax- Telstar, 8 maart: inhaalwedstrijd KNVB-beker: Ajax-Roda JC, 12 maart: competitie Volendam-Ajax, 15 maart: Europa Cup: Juventus- AJax, 19 maart: competitie: AJax- FC Amsterdam, 22 maart: eerste wedstrijd halve finale KNVB-beker. 24 maart: inhaalwedstrijd competi tie: Ajax-Roda JC, 27 maart: compe titie: FC VVV-Ajax. 29 maart: moge lijk halve finale Europa Cup. of tweede wedstrijd halve finale KNVB-beker. FC Twente zal het waarschijnlijk niet veel gemakkelijker krijgen. De Enschedese club Is sterk favoriet in de Europa-Cup ontmoeting tegen het Deense Vejle BK, waardoor plaatsing voor de halve finales op 29 maart en 12 april voor de hand ligt Bovendien moet FC Twente op 8 en 24 maart nog voor de competitie tegen resp. Go Ahead en Telstar inhalen. Wanneer Velje BK door FC Twente wordt uitgeschakeld, dan moet de oostelijke club in maart negen keer aan de slag. Jan Huijbregts heeft vorige week al voorzichtig aan de mogelijkheid ge dacht om Ingeval van hoge nood de KNVB-bekerfinale voor aan vang van het seizoen 1978-'79 te la ten verspelen. In dat geval zouden de data 19 en 25 april (eventuele replay) voor mogelijk inhaal-voetbal vrijkomen. Daarnaast laat het re glement Huijbregts de ruimte om de halve finales voor de beker weer terug te brengen tot één wedstrijd. Het inhaalprogramma dat Huy- door Johan Woldendorp EINDHOVEN De KNVB heeft een middel gevonden om de spelverruwing te bestrijden: voetballen op een betonnen gras- vloer. PSV-Volendam, een wedstrijd die eigenlijk niet gespeeld had mogen worden, kon alleen maar goed aflopen, wanneer de spelers bereid waren om het diepste respect voor eikaars lichaam te tonen. De beide, van nature technisch goed geschoolde ploegen, hadden er geen enkele moeite mee om dat offer te brengen. Slechts één keer moest er een verzorger uit de start blokken schieten om medische bijstand te verlenen. Wanneer er evenwel een deputatie schavers naar het Eindhovense stadion was afgereisd, had iedereen het ergste moeten vrezen. Vorige week gaven de hoge heren van de voetbalbond hun scheids rechters opdracht om de terreinen slechts in het uiterste geval onbe speelbaar te verklaren, Het competi tie- en bekerschema is immers zo in elkaar geperst, dat er nauwelijks uit- wijkdagen te programmeren zijn. „Toch," vond de niet alleen door competitiebesognes, maar ook door Europa Cupzorgen geplaagde Kees Rijvers, „zijn er nog wel enkele woensdagen beschikbaar om inhaal wedstrijden te spelen. Ook voor ons." De PSV-trainer hield een pleidooi om onder de huidige weersomstan digheden het gehele programma reeds op vrijdagavond naar een kli matologisch gunstiger datum te ver plaatsen. „Er is nu niets gebeurd, maar wanneer dat wel het geval was geweest, dan was dat met name voor de scheidsrechter erg vervelend. Hij moet immers de beslissing nemen om te spelen en neemt op die manier de bond een hoop problemen uit de handen." Egbert Mulder, de scheidsrechter van de regelmatig met 3-1 door PSV gewonnen wedstrijd, was niet de man die het terrein in eerste instan tie goedkeurde. Nadat de vorige week enkele rechtsprekers vergeefs naar hun klus waren gereisd, besloot de KNVB plaatselijke arbiters uit het betaalde voetbal in te schakelen voor het verantwoordelijke consul- werk. Gerard Geurds uit Eindhoven ontdekte zaterdagochtend geen on overkomelijke problemen en som meerde Egbert Mulder derhalve om de verre reis van Slochteren naar de lichtstad te ondernemen. „Een uit stekende beslissing van de KNVB," oordeelde de Groninger. „In ieder geval beter dan voorheen. De vorige week moest ik zelf om negen uur in Doetlnchem zijn om het terrein van De Graafschap te keuren. Nu krijg je, terwijl Je nog thuis zit, een be trouwbare indicatie van een col lega." Dat nam niet weg, dat Mulder voor een gewetensvolle beslissing stond. „Voor de eerste keer in mijn carrière moest ik zo'n moeilijk besluit ne men," bekende hij. „Vanaf vijf uur heb ik het veld herhaaldelijk ge keurd. Het enige waar ik bang voor was, was ijsvorming op het veld. Mocht na twintig minuten blijken dat spelen volstrekt onmogelijk was, dan had ik de wedstrijd kunnen staken. Daarom vind ik ook niet, dat de KNVB de scheidsrechters een erg grote last op de schouders heeft geschoven. Tenslotte ben Je een ver tegenwoordiger van de bond. En als arbiter heb ik machtsmiddelen ge noeg bij de hand om een gevaarlijk verloop van de wedstrijd te voorko men. Ik had ze niet nodig. Na tien minuten bleek, dat het voortreffe lijk ging." Ook al kan men discussiëren over het voor en tegen van bij voorbeeld het Westduitse keuringsbeleid (in de Bundesllga wordt er gevoetbald, zo lang het veld niet in een Noordpool landschap is herschapen), het is René van de Kerkhof schiet, hoewel gehinderd door Fred André PSV naar 3-1 tegen Volendam. Doelman Frans Hoek kan de bal niet stoppen. lachwekkend, dat de KNVB de meest potsierlijke goocheltrucs uit de hoed tovert om wedstrijden op de geplande datum tot een goed einde te brengen. Beter was het geweest, dat competitieleider Jan Huybregts zich aan het begin van het seizoen had gerealiseerd, dat een program ma met slechts twee wedstrijddagen op woensdagavond geen ruimte laat voor slecht weer. Het motief om niet meer speelruimte te creëren, ligt verscholen in de verplichtingen, die de KNVB tegenover de sporttoto heeft. Het reduceren van het aantal voetbalweekenden heeft consequen ties voor de inkomsten van de Stich ting Nationale Sporttotalisator en dus ook voor de toewijzing van sub sidieguldens aan de diverse sportverenigingen. Maar zoals er incidenteel midweeks lottoballe tjes aan het rollen worden gebracht, zo moet het ook mogelijk zijn om een paar keer per jaar twee totofor mulieren per week te distribueren. Overigens hoeft niet alleen de bond het boetekleed aan te trekken. De clubs namelijk kwamen uitgere kend dit jaar op het idee om vanaf de kwartfinale dubbele bekerwed strijden te spelen. „Onbegrijpelijk," oordeelde ook Kees Rijvers, zonder overigens de beschuldigende vinger nadrukkelijk in de richting van de betaald voetbalorganisaties te priemen. De barre omstandigheden hadden uiteraard gevolgen voor het niveau van de wedstrijd. De spelkwaliteit leed zichtbaar onder het keiharde, grotendeels besneeuwde veld. Toch beïnvloedde dit gegeven de score niet nadelig. PSV zou ook onder normale condities een vrij moeitelo ze overwinning op het dappere, vaak manmoedig ten aanval trekkende Volendam hebben behaald. Treffers van Harry Lubse, Jan Poortvliet en René van de Kerkhof (Pier Tol scoorde vlak voor rust tegen) beslis ten de wedstrijd in het voordeel van de toekomstige landskampioen. Trainer Jan Mak van de verliezende partij: „Dat de wedstrijd doorging, was vooral jammer voor het publiek. Aan het resultaat en de door ons gemaakte fouten doet het niets af. Wij hebben te weinig de aanval op gezocht, zeker voor de rust. en kre gen drie tegendoelpunten door even zovele persoonlijke fouten." PSV-Volendam 3-1 (M) 10 Lubse 1-0, 32: Poortvliet 2-0, 43: Tol 2-1, 56: René van de Kerkhof 3-1. Scheidsrechter: Mulder. Toe schouwers: 18.000. PSV: Ven Be veren; Poortvliet, Van Kraay. Brandts. Deacy; Willy van de Kerkhof, Van der Kuylen. Smits. René van de Kerkhof. Lubse. Deykers. Volendam: Hoek; Molenaar. Ouyt, André. Mol; J Jonk (Tuyp), Blllle Bond, HellingDick Bond. Kramer (Kwakman). ToL Van onze sportredactie NIJMEGEN - Hans Croon, op dit moment nog trainer van de eredivi sie-club NEC heeft een tweejarig contract getekend bij FC VVV. Het bericht van Croons overgang kwam gisteren als een grote verrassing in Nijmegen waar men dacht dat met Hans Croon wel overeenstemming leek te bereiken over een verlenging van zijn contract. Croon is bezig aan zijn tweede seizoen bij NEC nadat hij eerder trainer was van SVV, HVC, Volendam, Waregem (Belg) cn Anderlecht (Belg). Overigens had Croon zonder het te weten nog een uitstekende kans op een andere nieuwe overeenkomst. De afgelopen week mochten de spe lers van FC Brugge waar Ernst Hap- pel gaat vertrekken een pro'flel schetsen van de nieuw te benoemen oefenmeester Daarbij* bleek dat Hans Croon als voornaamste kandi daat werd genoemd. Croon zal het seizoen bij NEC ge woon verder uitdienen. door Ruud Verdonck AMSTERDAM Wat is het toch lastig om je zelf voor „het geweten van de wereld" te ver slijten. Wie de afgelopen weken de Argentinië-discussie heeft gevolgd kon zien en horen hoe langzaam een raderwerk ta gang werd gezet waar overdrij vingen, beschuldigingen en zelfbeklag in elkaar grepen om maar te kunnen komen tot dat geliefde eindprodukt: het Ne derlands elftal móet naar Ar gentinië. Wat zit Nederland im mers de wereld te bevoogden zolang hier nog slecht beveilig de kruispunten zijn? Het zelfde gaat in feite op voor Zwe den. nog zo'n stukje „geweten van de wereld". Nog zo'n welvarend land waar men het moeilijk heeft met het wereldkampioenschap voetbal ln Ar gentinië. Nog zo'n land dat ondanks alles toch zal gaan. De grote winst is dat brede lagen van de bevolking op de hoogte zijn gebracht, van de Ar gentijnse wantoestanden zodat nog slechts sportautoritelten op de aller hoogste wolken van eigendunk ln de nabije toekomst Argentinië kunnen uitkiezen voor hun festiviteiten. drie-persoons afvaardiging van de Zweedse „Aktionsgruppen" (Bojkot- ta fotbolls-VM) Nederland om hier met de actievoerders overleg te ple gen over internationale frontvor ming tegen Argentinië en het WK aldaar. Zweden spreekt al aanmerkelijk lan ger dan Nederland over het toernooi in Argentinië. In mei vorig Jaar be gon daar de discussie, op gang ge bracht door enkele sportclubs. De discussie werd vrij Intensief gevoerd, hoewel Zweden op dat moment nog niet zeker was van een plaats bij de laatste zesUen van Argentinië. Eind oktober volgde er een vergadering met het Argentinië comité en het Chili-comité. Met name het goed ge organiseerde Chill-comité speelde daarbij een belangrijke rol, al was het alleen maar omdat via de onge veer tachtig plaatselijke Chill-comi- tés snel contacten gelegd konden worden. De eerste Instemmende reacties kwamen van linkse groeperingen en de Jongere organisaties van politieke partijen. In november kwam de be langrijkste steun los toen de vak bond van werknemers in de staalin dustrie met 500.000 leden besloot om de boycot-acüe te steunen. Hoewel er eigenlijk geen sprake was van een echte boycot; de belangrijkste vraag die gesteld werd was verplaats het WK naar een ander land De afgelopen dagen bezocht een In feite is die vraag thans nauwelijks meer aan de orde omdat die ver plaatsing vrijwel onmogelijk is ge maakt. Het enige wapen is nog de boycot. De zaak is echter moeilijk komen te liggen omdat de boycot- vraag is doorgeschoven. Via de poli tieke partijen naar de voetbalbond en van de voetbalbond naar de spe lers. Door de verantwoordelijkheid daar te leggen ontstaat een scheef beeld. Ten onrechte moeten de voet ballers nu beslissen. Terwijl, aldus de Zweedse actievoerder, de verant woordelijkheid behoort te liggen bij de bevolking. Een enquête gaf on langs een beeld van de mening ln. Zweden: 25% vóór een boycot (in Nederland was dat 29%), 25% geen mening en 50% tegen. Van de puDüciteitsmedia m Zweden heeft met name het (sociaal-demo cratische) avondblad Aftonbladet zich uitgesproken vóór een boycot Dat blad heeft inmiddels al iets van de gevolgen gemerkt want redac teur Leiff Persson kreeg geen visum voor Argentinië toen hij daar de politieke situatie wilde gaan be schrijven. De Zweedse vereniging van journalisten zal om een boycot van het WK door de sportjournalis ten vragen indien blijkt dat één journalist geen visum krijgt. Twee jaar geleden hakte die vereniging met hetzelfde bijltje toen niet alle geaccrediteerde journalisten een vi sum kregen voor Tsjechoslowakijke waar het wereldkampioenschap ijs hockey (met Zweden) werd gehou den. Het gevolg van die boycot was dat uiteindelijk toch alle journalis- IT J «T ten een visum kregen. Maar, aldus Aktionsgruppen, we vragen niet om de solidariteit van de sportjournalis ten, we vragen om de solidariteit van het volk. Aktionsgruppen heeft onder de ge selecteerde spelers voor het nationa le team informatie verspreid over de toestand in Argentinië nadat de voetbalbond om die informatie had gevraagd. Daarbij is aan de spelers echter uok gevraagd om als zij naar het wereldkampioenschap in Argen tinië gaan na afloop zich beschik- Eredivisie bregts nu heeft vastgesteld ziet er als volgt uit: Het programma van afgelopen weekeinde wordt op Goede Vrijdag of mogelijk Paaszaterdag herhaald. Voor de rest ziet het inhaalprogram ma er als volgt uit: Eredivisie: NAC-FC Utrecht op 22 februari aanvang 20.00 uur, Roda- Haarlem op 1 maart aanvang 20.00 uur, FC Amsterdam-FC Den Haag op 7 maart aanvang 20.00 uur, Volendam-Sparta op 8 maart aanvang 16.30 uur. Telstar-PSV op 8 maart aanvang 16.30 uur. Go Ahe ad Eagles-FC Twente op 8 maart aanvang 20.00 uur. Eerste divisie: MW-8C Amersfoort op 28 februari aanvang 19.30 uur. Heracles-FC Dordrecht op 1 maart aanvang 16.30 uur, SVV-Excelsior op 8 maart aanvang 16.30 uur. Veendam-Cambuur op 8 maart aanvang 19.30 19.00 uur. Kwartfinales KNVB-beker: Vitesse- Sparta op 22 februari aanvang 16.00 uur. Sparta-Vitesse op 1 maart aanvang 20.00 uur. AZ'67-Wage- nlngen op 1 maart aanvang 20.00 uur. Ajax-Roda JC op 8 maart aanvang 20.00 uur. PSV-Volendam PSV FC Twente A 'i.T Ajax Sparta Feyenoord NEC RodaJC FC Den Haaf Volendam Vitesse NAC Haarlem FC Utrecht FC WV FC Amsterdam Go Ahead Eagles Telstar 23 17 6 22 13 6 23 13 6 23 12 7 22 10 7 23 8 8 23 10 4 22 8 7 22 11 1 23 9 4 3-1 0 40 54-10 3 32 45-18 4 32 52-20 4 31 47-27 5 27 35-23 7 24 37-30 9 24 31-34 7 23 25-24 10 23 41-42 10 22 34-37 8 21 32-42 9 19 21-33 9 18 23-34 10 17 25-34 12 17 30-51 12 15 26-17 14 13 32-45 17 6 15-54 Zaterdag: Go Ahead-Ajax (30 00) Zondag: NEC-FC Den Haag, FC VVV Sparta. FC AmsVerdam-PSV. Volendam-FC Twente. TeUtar-Haarlem. Roda JC-FC Utrecht. Feye- noord-Vitesse. NAC-AZ'67 Programma Eerste Divisie Zrterdag: MW-FC Dordrecht .19301 Zondag; SC Cambuur-Wagenlngen Veendam 8C Amersfoort. De Graafschap-Excelsior.SW' PEC. Heracles-FC Vlaardingen. Eindhoven- Fortuna 8C. Helmond 8port-FCOronlngen. FC Den Bosch-8C Heerenveen. Amateurvoetbal Zaterdag IA: RWH-SplJkenisse. Zwart Wit -28-Baren- drecht IB: Oo Ahead K-DOVO. Bennekom- ACV, 2A: Oranje Wlt-SSS, 2B: Marken-Jodan Boys. De Oeuzen-Volendam. 2C: 8DCP-WVF. AVW 66-Sparla N. Beker vijlde ronde: HHC- DOSC Zondag HOOFDKLASSE A Zondag: Elinkwijk-AFC. EDO-CVV. Xerxes- UVS, Blauw Wit-Neptunus. De Spartaan-L'm- ms. DWV-RVC. VUC-Aalsmeer HOOFDKLASSE B Zondag: Hoogeveen-Oermamcus Quick 20- Achilles'12. De Treflers-ROIIDA. Haaksbergen Rheden, Enschedese Boys-DOS'19. Emmen- Sneek, Ede-Friesland HOOFDKLASSE C Zondag: BW-Helmond. LongaLimburgia. TOP-UNA. RKC-8VN. WUhelmina 08-Almania. Oeldrop EHC. Voerendaal-Panningen lotto Inleg 3.656372 gulden, aantal deelnemers 662 502 Zr la een prtjzenpot van 1 770 239 gulden. Eerste prijs inclusief jackpot: 641 334 gulden Tweede prljg: 173.678 gulden Derde prijs 260 517 gulden. Vierde en vijfde prijs 347 355 gulden. De winnende lottogetallen sljn: IS - 21 25 - 28 - 38 - 41 en het reservegetal Is 16. Sporttoto Een winnende kolom In foto 7 aiel erali volgt uit: I I - I I 1 3 1 - 1 I - 3 I 3 - I. De inleg is 693.064 gulden, hel prijrrnbidrag 329.20S gulden, het aantal deelnemrrt 208.342. De prijzen zijn: ecrile prijt: 131.6S2 guldrn, tweede prijt: 82.301 gulden, derde prijt: 115.222 gulden. baar te stellen voor solidzriteitswed- strijden waarvan de opbrengst ten goede komt aan de solidariteitsbe wegingen met Argentinië. Ze zijn het met ons eens. aldus Aktions gruppen, dat ze gaan voetballen ln een land met een fascistisch regime, nu dan moeten ze na afloop iets terug doen. De Zweedse vakbond van werkne mers in de staalindustrie (die overi gens geen steun heeft gevonden bij de Nederlandse Industriebond NVV) organiseert in april een tweedaags seminar voor de ongeveer tachtig Zweedse sportjournalisten die het WK in Argentinië zullen gaan bezoe ken. Daar zal opnieuw de beschikba re informatie over Argentinië gege ven worden zodat die journalisten eenmaal in Argentinië in staat zijn om relevante Informatie buiten het voetbal gebeuren te kunnen geven. Aktionsgruppen Is voorzichtig met het optimisme over de kans van slagen van een boycot-acüe. Daar voor is in feite nodig dat maar één land zich om politieke redenen van het WK terugtrekt. Daarom dient de actie internaüonaal aangepakt te worden. Er moet één schaap over de dam komen voor er mogelijk (waar schijnlijk zeker zeggen de acüegroe- pen) meer zullen volgen. Voor wat dat betreft kijken landen als Zwe den. Nederland. Frankrijk en Span je voorlopig nog naar elkaar. BUENOS AIRES (AP) De Argentijnse militaire regering heeft de derde lijst met namen van politieke gevangenen gepu bliceerd. Op de vrijdag open baar gemaakte lijst kwamen 423 personen voor die gevangen zit ten in Coronda in de provincie Santa Fe. Twee weken werd met deze pu- blikaties begonnen als reactie op druk uit de Verenigde Staten en andere landen die wilden dat mededelingen zouden worden gedaan over duizenden mensen die in Argentinië worden ver mist nadat de militaire junta in maart 1976 de macht greep cn overging tot het elimineren van linkse activisten. Woordvoerders van de beweging voorde mensenrechten in Bue nos Aires hebben verklaard dat op de eerste lijst veertien na- inen stonden van mensen die naar men aannam werden ver mist. De familie van de anderen die op de eerste lijst voorkwa men wist wel dal zij vastzaten, maar niet precies waar. De ana lyse van de tweede lijst, die vorige week vrijdag is uitgege ven, is nog niet klaar, zo liet de beweging voor de mensenrech ten weten. In totaal staan er op dr drie lijsten de namen van 1.924 mensen. Ala de lijst helemaal compleet is cn de regering heeft geen aanwijzing gegeven over hel tijdstip waarop het zo ver zou kunnen zijn zullen activisten voor de mensenrechten en in stanties in het buitenland een duidelijker beeld kunnen krij gen van het aantal arrestanten sinds de machtsovername in 1976. Zegslieden van de bewegingen voor de mensenrechten hebben verklaard dat er zeker zevendui zend mensen sinds de coup bij de politie als vermist zijn opge geven. Het is echter niet duide lijk hoeveel van hen op de lijst van 3.607 gevangenen voorko men die de regering al sinds 23 december vorig jaar «egt te hebben. De Verenigde Staten beweren dat de junta de volmachten die zij zich door de staat van beleg heeft toegekend, misbruikt om bepaalde Argentijnen van hun burgerrechten te beroven. Ame rika heeft vorig jaar de militaire hulp aan Argentinië stopgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9