'Beestenboel' Amerongen ban voor Rijnwater Matra-Simca Rancho: ruim terreinmodel AUTOBIOGRAFIE Elektromobiel voor vier personen is nog kansloos <£H5> Infiltratie-proeven wekken verzet Scholier (10) stopt brandende sigaar in jaszak AUTOKEUS "MAANDAG 20 FEBRUARI 197B TROUW/KWARTET KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN KINDERBOEKEN Hans Andreus liet als laat ste kinderboek het prachtig uitgevoerde ..Verhaal van de draak Fabian" na. in schitterend formaat en uit voering. en met helderrood binnenkaft. Tekenaar Jack Pnnce en Andreus hebben nauw samengewerkt bij dit nostalgische relaas van de draak die volgens de men sen nooit heeft bestaan; hij is er nooit geweest zeggen *u. Maar Fabian is de allerlaat ste draak op de aarde, al- leeft hij geheel teruggetrok ken met zijn vrouw Gundo- berta. die niet van druk- doen of vechten houdt. Maar de draak moet toch. man zijnde, laten zien wat- le kan dus vuurspuwend, staartzwiepend en brullend gaat hij zijn gang. Alleen. Gundoberta heeft het wel gezien, maak je niet druk voor niks. Maar ik ben de laatste, zullen de ridders die geen draak meer vinden niet denken dat hij zich niet meer durft te vertonen? Er op af dus. Zijn eerste ridder is een ver loederde Ridder Zonder Geld of Goed. met gebro ken lans ook nog. hij bedelt niet. maar leeft van de goedheid der mensen. Boe ren die het stel zien mompe len half vergeten tover spreuken tegen draken, ge vechten worden georgani seerd. waar men tegen beta ling met de laatste draak zich kan meten (een over zicht van het Toernooiveld, en de stomme koppen van de tenslotte gevelde ridders ontbreken niet. zeer geestig, diti, en tenslotte gaat Fabi an er flink tegenaan: alle ridders tegelijk. Nu is hij beroemd, maar hij wil niet meer. „Ik doe het niet meer. ik stop. ik staak, ik weet het niet hoor. maar dat vechten valt me toch tegen, ik vind het verve lend. ik vind het saai. Wat zeg je? Mijn plicht? Bedoel je mijn plicht om jouw zak ken te spekken?" Fabian gaat terug naar zijn vrouw; leven zij lang en gelukkig? Dat staat te bezien, maar wel worden zij door zich te verschuilen kleiner en klei ner. en als je nu een hagedis ziet is het Fabian de Draak die onze vechtende schel dende wereld zat is. Een schitterend boek. vol van de melancholie van Andreus. 'Pappa is een hond' Eenzelfde eenheid van teke naar en schrijver treft men aan in het nieuwe boekje van Guus Kuyer. waar Ma rion Crezée een indrukwek kende creatie heeft gele verd. „Pappa is een hond" had ook kunnen heten „De hond is Pappa". Mark wordt op een dag wakker en vindt huis en wereld van levende mensen verlaten. Vader weg. moeder weg. al leen een herdershond, die waar hij bang voor was. kijkt hem aan en volgt hem alsof hij van hém was. De huizen zijn leeg op de woest brullende honden en katten na. de school is leeg. maar spreeuwen en kraaien vlie gen op; andere dieren zitten opgesloten; Mark krijgt het druk met loslaten en verzor gen van de beestenboel. Dat valt gruwelijk tegen, de loeiende koeien die de stad inzwermen geven alleen al zoveel problemen (hoe melk je zo'n dier? Hoe krijg je kalveren te pakken die hen van de overlast ontdoen?) Dat duurt uren. Mooi is koe in truttige salon, al is het verhaal gruwelijk eenzaam. Hond noemt hij pappa, paard meester Buikhuizen; stallen vol varkens maakt hij los. opgepropte kippen bevrijdt hij. Een vliegen plaag boven stad en land is hij te slim af. alles is dood. zucht Mark. alleen wij niet. Met krullebollen van scha pen trekt hij dwars door Eu ropa. met gaksnavels, hoorndragers, bijtbekken en dravers; de stad stinkt, maar de droom van eruit te trekken zit dicht bij een nachtmerrie, één tekening (pagina 75) suggereert sub liem de verlatenheid van het kind in dit kwalijke, knap geschreven soort sprookje. Onoplosbare problemen moet Mark oplossen, snel beslissen, zelf denken; hij is de enige tweebener zonder vleugels. In Gibraltar ont dekt hij dieren die hij Spie gels noemt, in één herkent hij zijn vriendinnetje Betty. En Kuyers credo „het is best goed dat de mens al leen zij" (want hij houdt niet erg van mensen» gaat hier niet op. want pas als Betty is herkend wordt hij opnieuw een beetje geluk kig. Eenzaamheid aan kin deren. de eenzaamste aller schepselen, over te brengen, is niet zo moeilijk en hou den van dieren is inderdaad een stuk makkelijker, want je wordt altijd beloond. De leeuw Leopold De leeuw Leopold bevat prachtige verhalen van een filosofisch en mild auteur: Reinter Kunze. Over leeu- we. en ook over wegen want die heb je nodig om elkaar te bereiken. De speelgoed leeuw. door Neeltje op wiel tjes voortgetrokken, groeit op een dag uit tot een Leeuw, vlucht van de zolder waar een opgerolde vlag lag die nooit mee uit mocht. Wie los loopt, krijgt honger, redeneert Neeltje en zij gaat zorgen. Wie groeit wordt evenwel gezien. Politie aan de deur „U houdt een leeuw verborgen. Ontkennen is zinloos. Ik weet alles." To veren? Dat mag helemóll niet, want iemand die to vert is machtiger dan de po litie. En dat is het ergste wat er kan gebeuren. Zeker niet voor niets, en voor dit soort verheugende dreun- tjes tegen politiestaten kreeg dit boek een bekro ning. Er zijn ook verhalen over de draak Jakob, die de lucht inging en over het verdwe nen jongetje Lodewijk van het internaat, een dromer, want als de juffrouw reken sommen uitlegt, vraagt hij „Juffrouw kun je een vlieg dresseren." (Wie zoiets leest, denkt aan zijn eigen kind dat. klein, een handen wrijvende bromvlieg op de ruit zag en vroeg „Mama kan die vlieg ook Achte ruit?" Zo trefzeker, zo vol van dingen die je zelf niet kunt verzinnen maar alleen observerenderwijs waar neemt. is dit boek. Als Lodewijk gevonden wordt (een visser heeft hem worst gegeven en verzorgd) roept de agent ontkennend: „Dat kan Lodewijk niet zijn. Die kent niemand die met hem gaat vissen." Weet hij veel! Er zijn nog toegif ten ook, niet minder dan drie. hoe liep het bijvoor beeld af met Sneeuwwitjes stiefmoeder? En kun je el kaar vertrouwen? Want wantrouwen is het ergste. Het veroorzaakt kille har ten en waar die zijn wordt het nooit lente. Bij Kunze wel. want hij houdt van de mensen. De ark van Noach Het platvloeren van bijbel se verhalen is een steeds meer voorkomend en be kend verschijnsel; niet moeilijk, want succes verze kerd. Uitgever en prijs zijn een betere zaak waard dan deze bewerking van het bij belse zondvloedverhaal „De ark van Noach". in Genesis 6-9 compact en ijzersterk van compositie verteld. Voor dit „procédé" was voorhanden een serie ach ter-glas schilderingen van Erna Emhardt die kleurig en fleurig zijn, een mooi sprookjesboek waardig. Maar waar zij Genesis 6 uit gebeeld heeft, is nergens de ontroering, de naïveteit ei gen. Henk van Kerkwijk moest bij die platen een tekst schrijven die paste bij de prenten. Het resultaat is door Gertie Evenhuis treurig, het getuigt ook van domme overmoed of van kortzichtige arrogantie, deze oude teksten zo bar stensvol geheimen zó te ba gatelliseren. te popularise ren. met grollen en drollen of het een amusementsver haaltje voor de teevee betrof. Noach zelf is steeds kwa kend aan het woord. Daar mee is het legendarische van deze vertelling meteen al vermoord. En wat hij dan nog uitkakelt is bijzonder flauw en oubollig, ook de toestanden vol ongein met de dieren (last van vlooien en zo). Zulk werk gaat erin als koek (men zie hele aan tallen kinderbijbels op „dit recept" geschreven". Maar geef mij maar, van dezelfde uitgever „Het grote boek over vriendschap met die ren", vol relaties tussen mensen die zich om de een of andere reden aan één dier hebben gehecht. Schitte rende platen van Janus GrabianskL Als toegift vandaag een ju weel van een prentenboek „Borre en de zwarte nacht- kat", door Jenny Wagner en Ron Brooks gelijkelijk ge maakt. Het vrouwtje Roos je vindt met hond Borre de nachtzwarte kat; zij vindt hem prachtig, Borre denkt daar anders over en kniest; maar als Roosje ziek wordt, zit kat de dag erop te spin nen op de stoel en Borre staat bij de poort; of niet.Pasteltinten en -woorden, vol kinderlijke momenten. Hans Andreus HET VER HAAL VAN DE DRAAK FABIAN, uitg.mij Holland, Guus Kuyer. PAPPA IS EEN HOND, Querido, 14.90 Reiner Kunze DE LEEUW LEOPOLD, Querido, 14.90. Erna Emhardt en Henk van Kerkwijk: DE ARK VAN NOACH, Ploegsma 17.90. Grabianski: HET GROTE BOEK OVER VRIEND SCHAP MET DIEREN 24.90 id. Jenny Wagner en Ron Brooks: BORRE EN DE NACHTZWARTE KAT, uitg. Leminscaat, 13.90. en verder: voor wie van DIK KE boeken houdt: DIEREN FABELS, verzameld door Johan van Nieuwenhuizen, verlucht door Carla Hartjes- veld, uitg. Holland, 24.50. Alfred Köhner: KRAAL OOGJE, fijnzinnig muizen prentenboek, Lemniscaat ƒ7.90. Tony Ross: GOUDHAAR TJE EN DE DRIE BEREN, Deltos Elsevier, 11.90. Lennart Hellsing en Svend Ootto: DE REIS VAN DE LUCHTBEREN, uitg. Lem niscaat, 7.90. en van Tamara Danblon en tekenaar Anton WOUTER DE LEEUWENTEMMER (uitg. Dupuis, 12.90:, met midden in het boek een eige naardig verldaar-vouwblad over „opscheppen" door J. Godfrind, psycholoog. (Het staat er echt bij, en het hele prentenboekje wordt ver klaard, psychologisch!) Van een onzer verslaggevers AMERONGEN/UTRECHT De commissie waterkwaüte heer Utrecht (ln de wandeling de commissie Koot, zo gen naar de voorzitter professor ir. A. C. J. Koot, hoogleraar ai technische hogeschool in Delft) zal zich dinsdagmiddag ui rig gaan bezighouden met het probleem van de waterwinni de Utrechtse Heuvelrug. Op korte termijn zijn daar maatre voor nodig en dat heeft deze week met name in Amerong nodige onrust veroorzaakt. «A „We werden door een van onze amb tenaren attent gemaakt op een ad vertentie in een van de plaatselijke kranten, waarin staat dat gedepu teerden van Utrecht van plan zijn het Waterleidingbedrijf Midden Ne derland toestemming te geven gedu rende vijf jaar op ons grondgebied proeven te gaan nemen de bodem te infiltreren met elders op te pompen Rijnwater. Daar zijn we erg van ge schrokken, vooral omdat er een paar jaar geleden sprake was van soortge lijke plannen: die zijn na protesten van onze kant afgewezen, mede om dat ze in strijd waren met de wette lijke voorschriften. Sindsdien heb ben we er niets meer van totdat we die advertentie onde kregen", vertelde de wethoud( sociale zaken van Amerongi heer C. J. van Bameveld. Amerongen is meteen tot mas len overgegaan. In een spoede raadsvergadering heeft het ge tebestuur unaniem protest aa kend bij gedeputeerden van U B en W van Leersum hebben dels hetzelfde gedaan. De bez richten zich vooral op de ,.a bakse" manier waarop volge heer Van Barneveld „langs ee terdeurtje" wordt geprobeei proeven toch door te zetten Mevrouw J. van der Wal-van Pelt, één van de toekomstige bewoonsters zaterdag de eerste paal voor de nieuwbouw aan de Rotte-bocht ges Daarmee ging het tweede nieuwbouwproject in het kader van de stadsve wing in de wijk Het oude Noorden van start. Voor de toekomstige bewone deze wijk worden 159 woningwetwoningen aan de Rottebocht bestem bouwplannen werden ontwikkeld door een team waarin bewoners, de p groep Het oude Noorden, gemeentelijke diensten, werkgroep Kokon-an ten en de woningbouwvereniging de Combinatie in Rotterdam samenw Siccode Jong Amerikanen proberen er mee te komen Het Amerikaanse ministerie voor Energiezaken heeft de au- tofabriek Chrysler en het in elektronica gespecialiseerde concern General Electric opge dragen volgend jaar twee elek trische personenauto's te leve ren. Maar in het algemeen ziet de au to-industrie weinig in de elektrische personenauto. De accu's hebben een te ongunsti ge verhouding tussen vermo gen en gewicht, luidt de opinie van bijvoorbeeld General Motors. Dit concern heeft verscheidene „ge neraties" elektrische auto's ge bouwd. maar steeds voor stadsge- bruik en voornamelijk als tweezit- ters De nieuwe wagen van Chrysler en General Electric dient een vierzit- ter te worden. Het bedrijf Globe Uni on zal daarvoor speciale loodbatte-' rijen met een hoge energie-inhoud ontwikkelen. De actieradius moet 120 km bedragen. De Amerikaanse regering wil dat deze elektromobiel geschikt is voor massaproduktie. in de hoop dat de bedrijfskosten en de prijs niet zullen onderdoen voor een benzine auto. Maar volgens GM is die hoop ijdel. h!tDe Amerikaanse Cilicar: stekker in het stopcontact en rijden maar. fewi Doch als volwaardige auto blijkt de elektromobiel moeilijk te verwezenlijken. Nieuw type en ruimere garantie bij Alfa Romeo Alfa Romeo heeft een nieuwe versie van het model Alfasud uitgebracht en tegelijk bekendgemaakt, dat ook voor de andere typen de garantie is uitgebreid. Die garantie geldt nu twee jaar op het lakwerk van alle Alfa Romeo's eerst alleen voor de Alfasud en bovendien worden de motoren van het Italiaanse merk voor honderdduizend kilometer of twee jaar gegarandeerd. De nieuwe garanties van Alfa Ro meo gelden de kosten voor zowel materiaal als arbeidsloon. Bij de motor is het elektrische gedeelte daarvan echter niet inbegrepen en de lakgarantie geldt alleen op voor waarde dat de Alfa-rijder tussen de twaalfde en veertiende maand na aankoop zijn wagen bij de dealer laat controleren op de toestand van de lak. Volgens de fabriek is het lakprocédé aanzienlijk verbeterd door voorbehandeling van de car rosserie met twee verflagen op zink- basis. De nieuwe Alfasud-versie is de 1.3 Super met 50 DIN-kW (68 pk) vermo gen, een vijfversnellingsbak en een aantal verfraaiingen in het interieur en aan grille en bumpers. De prijs van deze versie bedraagt 14.990 gulden. accu's en er moet eerst maar eens een betere batterij komen, aldus GM De zink-rukkelbatterij zou daar voor geschikt zijn. maar die is veel duurder en gaat korter mee. Series In Amerika zijn wel series kleine elektrische auto's gemaakt door Sebrine-Vanguard Inc. in Florida. welk bedrijf al eerder regeringsop drachten kreeg. Maar ook deze uit voertuigjes voor golfterreinen en vliegvelden ontwikkelde wagentjes zijn duur gebleven en bieden geen mogelijkheden, die met een gewone auto vergelijkbaar zijn. Een aantal Leyland nu ook in aktie voor autogas British Leyland heeft een versie van het model Allegro uitgebracht waar bij voor LPG-rijders een tank is in gebouwd. die onder de laadvloer van de combinatiewagen Ugt Deze Alle gro 1300 Estate valt met autogas tank onder de normale garantie, zo als die eerder door Renault en Flat voor alle modellen werd aangekon digd De dealers van British Leyland zor gen zelf voor inbouw van de gas tank De keus voor de tanks is geval len op de merken Landi Den Hartog en Vialle Autogas. Ook de andere Leyland-modellen met 1.3 liter motor de gewone Allegro, de Marina Coupé en de Ma- rina-bestelwagen worden met gastank normaal gegarandeerd De gastank kost bij de Leyland-dealers vijftienhonderd gulden, excl. BTW. van de „Citicars" van Sebring-Van- guard is naar Eropa geëxporteerd, maar zonder veel resultaat. Europese fabrikanten hebben even eens met elektrische auto's geëxperi menteerd. De Italiaanse carrossier Zagato bracht het kleine model Zele >in de verkoop en in Frankrijk is de 'Citadine Electrique uit Clermont- Ferrand enige tijd in de belangstel ling geweest. Maar beide zonder op merkelijke resultaten. De Europese autofabrikanten Bri tish Leyland. Fiat en Renault heb ben elk kleine elektromobieltjes ont wikkeld. maar verder dan prototy pes is het niet gekomen. Met de huidige batterijen zijn elektrische personenauto's te duur en te onprak tisch is tot nu toe de eensgezinde mening in de autoindustrie. Of Chrysler en General Electric dat kunnen veranderen is zeer de vraag. Citroën CX 2500 D feller en zuiniger Citroën liet op de Bedrijfsauto-RAI nog één nieuwtje nakomen: een CX met een grote 2,5 liter dieselmotor. Deze nieuwe motor wordt zowel voor de sedan CX Berline als voor de stationcar CX Break geleverd. Volgens Citroën is de nieuwe motor soepeler en pittiger dan de oude CX 2200 Diesel, waarmee het merk zijn entree in de dieselautomarkt maak te. Doch bovendien zou het verbruik bij stadsritten gemiddeld 22 procent voordeliger uitkomen. De motor biedt 55 DIN kW (75 pk) vermogen. De CX 2500 D wordt binnenkort leverbaar. (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Een tienjarig Turks jongetje had op de gang van de minister De Visserschool in Maass luis een niet goed gedoofde sigaar in een van zijn jaszakken gestopt. De jongen had de sigaar 's morgens onderweg naar school opgestoken. Het gevolg was een sterke schroei- lucht op de gang en in de garderobe van de school, waarna de Maassluise brandweer werd gealarmeerd. Dit is een van de feiten, die vermeld worden in het jaarverslag van de Maassluise Vrijwillige Brandweer. Het Maassluis korps is in 1977 totaal 63 maal opgetreden: 33 maal bij brand. 23 maal bij hulpverlening en vijf maal bij wacht- en waakdien- sten. De Matra-Simca Rancho, die vorige week zijn officiële pre mière beleefde tijdens de Be drijfsauto-RAI, beantwoordt als automobiel aan een ver scheidenheid van doelstellin gen. Er is een uitvoering met een tweede achterbank voor grote gezinnen en een versie met slaapplaatsen. Uitelijk is het een terreinwagen, maar in rijeigenschappen doet het mo del meer als een extra ruime Simca 1100 aan: aan dat model is trouwens het onderstel ont leend. De Rancho is een tussenvorm van de „pretauto", zoals een Citroën Méhari of Renault Rodéo. en de terreinwa gen met vierwielaandrijving van het type Landrover. Dat geldt qua prijs en prestaties. Op de weg blijkt het gedrag overeenkomstig dat van de Simca- voorwielaandrijvers. De mo tor uit de Simca 1308 GT is de 1440 cm3 met 59 DIN-KW (80pk) vermo gen. die de 55 kilo zwaardere en uiteraard hogere wagen vlot laat meekomen in het verkeer. Geen overdreven acceleratie, maar toch altijd nog een officiële topsnelheid van 145 km per uur. De wegligging en het veercomfort- mogen er zijn. Op dat laatste vlak slaat de Rancho de militaire jeeps met stukken. Maar het is dan ook al bestaat er een „military look" geen legerwagen en het is eigenlijk evenmin een volkomen terreinauto. De aangedreven voorwielen klieven zich goed door slechte wegen, mits de ondergrond maar geen rul zand of dikke modder is. In dat geval raakt men bij geringe snelheid toch wel met de wagen vast. Ook al is het een hoog op de wielen geplaatst voertuig met een flinke ruimte onder de bo dem. En ook al gedragen de Pirelli HR-banden (nota bene gemaakt voor hoge snelheden) zich in het ter rein goed. De kleine Franse fabriek Matra, die zo nauw met Chrysler-Simca samen werkt. heeft met deze aparte auto (veel bekijks onderweg) een compro mis moeten sluiten. De banden bij voorbeeld zijn voor terrein en voor de weg gschikt, hoewel bij nat weg dek het risico van doorslippen met deze harde banden weer wat groter is. De overbrengingsverhoudingen van de versnellingen houden zo ook het midden van wat voor een terrei nauto en een normale personenwa gen gebruikelijk is. Het schakelen gaat iets stroef, maar de bediening van het mechanismen is verder ui terst gemakkelijk. De Rancho heeft een lichtgewicht polyester carrosserie, die de wagen de ruimte van een bestelauto geeft, maar toch leuk is om te zien. De uitrusting mag met mistlampen, zoe klicht, rembekrachtiging, sport stuur, goede stoelen met hoofdsteu nen en ruitewisser achter zeer com pleet genoemd worden. De kar is berekend op vijfh< kilo bagage en een aanhanger kilo. Als gemiddelde voor het neverbruik kan één op negen wórden aangehouden. De houdt het model ook wel ex< 23.495 gulden incl.BTW. Sla spijkers met kopp word lid van het CN' Samen sta je sterk! Bel 030-941041. Christelijk Nationaal Vakver Utrecht. Ravellaan 1Postbus De buitengewone ruime Rancho van Matra-simca: een beetje terreinauto, goed voor reij

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 8