Telle jacht op andstichters Noord-Ierland arters Panama-politiek: moedig en riskant Volkscongres China deze maand bijeen m ilestijnen claimen rantwoordelijkheid imaanslag Jeruzalem Opmars van Ethiopië loopt vast half doden door benzinebom jng: Val Sadat met wapens voorkomen 'Zuid-Afrika zegt Israël steun toe' Rus polste Amerikaan over kernoorlog tegen China Israël pakt misdaad aan Voor 't eerst sinds 1975 GIRO 26655 Doden in Iran bij straatgevechten )AG 20 FEBRUARI 1978 BUITENLAND 'AST (UPI) De Noordierse politie verspreidde gisteren in ;t een aanplakbiljet met een foto van de zwart geblakerde lijke resten van een vrouw: één van de slachtoffers van de ag op een restaurant in de nacht van vrijdag op zaterdag. '4>ij kwamen in totaal twaalf mensen om het leven, terwijl gewond raakten. gruwelijke poster probeert de de mensen op te roepen actief pen bij het opsporen van de De politie zoekt die daders in igen van de IRA. het illegale epublikeinse leger dat al een aantal terreurdaden op zijn heeft staan. De aanslag op rant La Mon in een van de verontwaardiging gewekt in Noord- Ierland. In het restaurant was een groot gezelschap aan het dineren toen met een benzinebom het ge bouw in brand werd gezet. De een voudige bom zorgde onmiddellijk voor een vuurzee, die door de harde wind in zeer korte tijd over het hele gebouw werd verspreid. Trouw/Kwartet f iwijken van Belfast heeft grote De politie en de Britse strijdkrach- UZALEM, BEIROET, CAIRO (Reuter, UPI, AFP) Bij een aanslag op de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem is iren een bewoner van de westelijke Jordaanoever om het i gekomen en werden meer dan tien mensen ernstig gewond, tweede bom op het universiteitsterrein werd tijdig onscha- k gemaakt. ;emi ïst zi id. tn kos Wela laam i D !zoni Palestijnse persbureau WAFA, inniji 'ïn ze^el *n Beiroet heeft, meld- q Ier op de dag dat de aanslag het was van Palestijnse comman- Volgens het persbureau zijn heidene mensen bij de ontplof- Jim het leven gekomen. Het was rde ontploffing van een bom n een week in Israël. Afgelopen lag ontplofte een bom in een wat aan twee mensen het leven ev ie en waarbij 43 personen ge werden. Een afgelopen donder- ontplofte bom veroorzaakte islachtoffers. liddellijk na de aanslag arres- de Israëlische politie een aan- bische studenten voor onder- Het universiteitsterrein Ie ontploffing zich voordeed genover het bureau van de &sche minister-president. Jpens iraëlische minister van justitie ir zei het afgelopen weekeinde ^n toespraak tot studenten, dat merikaanse wapenleveranties iet Midden-Oosten een versto- van het evenwicht betekenen in ebied. Hij zei van mening te zijn Egyptische piloten onmiddellijk aoedi-Arabië in training zullen i in het gebruik van de moderne ijrikaanse gevechtsvliegtuigen, iter van defensie Weizman ver- alle >ai ste rde dat de leveranties van F-5e nd i F-15 lou telIen aan Egypte en van F hu tellen aan Saoedi-Arabië de andelingspositie van Israël bij rredesbesprekingen zullen ver- da rf Egyptische president Sadat ver- v" rde afgelopen zaterdag dat deze p%lische houding bepaald wordt de wens om het sterkste land in het Midden-Oosten te blijven, en een „bron van angst" voor de buurlan den. Israël wil eigenlijk niet. aldus Sadat. dat enig ander land in het Midden-Oosten óók nauwe banden met de Verenigde Staten onder houdt. Hij las verder de Verenigde Staten de les door te zeggen dat dit land Israël aanmoedigt een harde houding aan te nemen door dat land zoveel wapens te geven. De levering aan Egypte door de VS kan niet worden vergeleken met wat Israël allemaal al heeft, aldus de Egypti sche president. Val Sadat President Carter verklaarde afgelo pen vrijdag dat de leverantie van vliegtuigen aan Saoedi-Arabië en Egypte niet beschouwd moet wor den als het uitoefenen van druk op Israël. Ook heeft die leverantie niets uit te staan met de vestiging van nederzettingen door Israël in de be zette gebieden. Carter noemde deze nederzettingen eerder illegaal. Wat wel de bedoeling is van de leveran ties maakte de Amerikaanse verte genwoordiger bij de Verenigde Na ties Andrew Young duidelijk. Op een bijeenkomst in Florida zei Young dat de vrees van omverwerping van het bewind van Sadat door het leger een bepalende factor geweest is voor de leveringen. Mensen die Sadat van de troon wil len stoten schijnen er wel te zijn. gezien het feit dat afgelopen zater dag 34 mensen in staat van beschul diging gesteld zijn wegens een po ging de regering van Sadat omver te werpen. De samenzweerders die zou den behoren tot een organisatie van artsen, apothekers en studenten, hebben al bekend dat zij plannen hadden voor sabotage aan fabrieken en openbare instellingen, zo melden regeringskringen in Cairo. ten hebben al twintig personen, allen betrokken bij de IRA, gearresteerd. Op grond van de speciale wetten tegen terreur in Noord-Ierland kun nen zij een week worden vastgehou den zonder dat er bewijs tegen hen moet zijn ingebracht. Het publiek heeft op de oproep van de politie gereageerd met tal van telefoontjes. Of er bruikbare tips bij waren kon gisteravond niet worden gezegd. In de Ierse hoofdstad Dublin werd zaterdag een protesttocht gehouden door de Noordierse vredesbeweging van de Nobel-prijswinnaressen Betty Williams en Mairead Corrigan. De tocht was tien dagen geleden al geor ganiseerd maar werd nu „een mars van rouw" genoemd in verband met de ramp in Belfast. De ongeveer dui zend deelnemers werden lastig ge vallen door enkele tientallen sym pathisanten van de IRA. In een toe spraak riep Betty Williams op het geweld te stoppen „uit liefde voor het Ierse volk" Op de foto's. Het totaal uitgebrande restaurant in Belfast waar twaalf do den vielen (boven). De „mars van rouw" in Dublin (onder). JERUZALEM (Reuter, AFP) De komende drie jaar zal Zuid-Afrika voor meer dan 200 miljoen gulden hulp geven aan Israël, voor de helft in kredieten en voor de andere helft in goederen. Dit meldde gisteren de Jerusalem Post. Een akkoord dien aangaande zou bereikt zijn tijdens het bezoek van de Israëlische minis ter van financiën Ehrlich aan Zuid- Afrika. Minister Ehrlich, die eind vorige week in Israël terugkeerde, deelde mee dat hij Zuid-Afrika niet heeft voorgesteld Israël als door- voerland te gebruiken voor Zuidafri- kaanse produkten dig in derde lan den minder gewenst zijn. ^BEVRIJDINGSFONDS KOMITEE kZUIDELIJK^ fAFRIKAl STEUN NU SWAPO VOOR EEN VRIJ NAMIBIË Toelichting op Haidemans onthulling WASHINGTON (AP) Er is in 1969 door de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie wel gesproken over de mogelijk heid van een aanval met kernwapens en China. Het is echter niet waar dat de Russen de Amerikanen zouden hebben gevraagd gezamenlijk China aan te vallen. Dit blijkt uit de reactie van een goed ingelichte Amerikaan op de onthulling waarmee Bob Halde- man, een vroegere top-medewer- ker van Richard Nixon, vorige week de wereldpers haalde. Die onthulling, die voorkomt in Hai demans binnenkort te verschij nen boek. hield in dat de Russen in 1969 aan de Amerikanen zou den hebben voorgesteld samen een kernoorlog tegen China te be ginnen. Daarbij zou het (kleine) Chinese arsenaal aan kernwapens geheel kunnen worden vernietigd zodat de grote mogendheden op dat gebied van China geen con currentie meer hoefden te duch ten. Het verhaal van Haldeman (die voor zijn aandeel in het Wa- tergate-schandaal nog in de ge vangenis zit) is zowel door Wash ington als Moskou ontkend. Het persbureau AP kreeg dit weekeinde van een goed Ingelicht zegsman te horen dat Haidemans onthulling toch een kern van waarheid bevat. De Amerikaan, die uiteraard onbekend wil blij ven, vertelde dat de Amerikaanse regering in augustus 1969 indirect door de Russen is gepolst over de vraag: „Wat zou de houding van de Amerikaanse regering zijn als de Russen een aanval met kern wapens op China zouden uitvoe ren?" De Rus die deze vraag hard op stelde in Washington was Bo ris Dadidow, die toen als tweede secretaris bij de Russische am bassade in Washington werkte en van wie bekend was dat hij ook verbonden was aan de Russische inlichtingendienst. Hij zou de kwestie aangesneden hebben in een gesprek met de Amerikaanse diplomaat William Stearman. een specialist op het gebied van com munistische activiteiten in Indo china. Tijdens een lunch in Wash ington had Dawidow tegen Stear man gezegd dat hij een huivering wekkende vraag had, die niet offi cieel aan de Amerikaanse rege ring kon worden gesteld. Het bleek dat de Russen wilden weten wat de Amerikaanse houding zou zijn als de Sowjet-Unie de grens incidenten met China zouden aangrijpen om een kernaanval te gen de Chinezen te beginnen. Stearman had op eigen gezag meegedeeld dat zo'n aanval door de Amerikanen zou worden be schouwd als een ernstige bedrei ging van de wereldvrde De Ame rikaanse diplomaat had van zijn merkwaardige gesprek met zijn Russische collega direct verslag uitgebracht aan zijn superieuren, die daarop president Nixon had den ingelicht. Op die manier moet Bob Haldeman er ook van hebben gehoord, want hij was immers chef van Nlxons staf in het Witte Huis. De zegsman van AP noem de Haidemans versie van het ge beurde echter een „volslagen ver gissing". JERUZALEM (Reuter. DPA) De misdaad in Israël tiert te welig en daarom heeft de Israëlische regering gisteren besloten daaraan op krachtdadige wijze een einde te ma ken. Het besluit van de regering is genomen op basis van een enige tijd geleden uitgebracht rapport over de georganiseerde misdaad, dat een grote schok veroorzaakte. Uit dat rapport blijkt dat de mis daad is doorgedrongen tot in het regeringsapparaat en industriële kringen. Op die manier zouden er jaarlijks voor miljoenen guldens verdienc i worden door roof. smokkel en drugl Handel. Volgens het rapport zou alleiïn al aan de drughandel in Israël pe.r jaar meer dan 200 miljoen gulden v erdiend worden. De drug handel ï'.ou bovendien bijzonder goed georganiseerd zijn. Als oorza-èk van de georganiseerde misdaad wijst het rapport de gerin ge aandacht aan die de Israëlische regering in het verleden aan dit pro bleem heeft besteed. Ook de Israëli sche politie zou zich onvoldoende van haar taak hebben gekweten. Volgens het rapport zouden onge veer 10 mensen de georganiseerde misdaad in Israël uiteindelijk in handen hebben. Zij zouden contac ten hebben over de hele wereld. Op een persconferentie verklaarde mi nister van politie en binnenlandse zaken Burg, dat vanaf nu alles zal worden gedaan om „de misdadigers de nek te breken." HONG KONG (UPI) China heeft aangekondigd dat het nationale volkscongres, het wetgevend orgs ian in het land. op 26 februari bijeen zal kennen. Dat het congres bijeen zou worden geroepen werd verwacht. De aankondiging op zichzelf is echter wel verrassend, want de afgelopen vijftien jaar meldde China nooit van tevoren dat een belangrijke bijeenkomst zou worden gehouden. Het huidige (vierde) congres werd in januari 1975 voor een termijn van vijf jaar gekozen. Het is daarna nooit meer bij elkaar gekomen. Door de politieke woelingen na de dood van Mao Tse-toeng en de daarop volgen de zuiveringen vielen er veel leden weg. Verwacht wordt dat het nieuwe congres akkoord zal gaan met een herziening van de grondwet en weer zal besluiten tot de invoering van de functie van voorzitter (president) van de republiek, een functie die in 1975 werd afgeschaft. Het congres zal ook een premier moeten aanwij zen. Partijlei tier Hoea Kwo-feng be kleedt momenteel ook het premier schap, maar waarschijnlijk zal hij deze postopge ven en alleen partijlei der (en missckiien ook staatshoofd) blijven. De belangrijkste kandidaten voor de functie van premier zijn Tong Tsjao-ping en Joe Tsjoe-li. Deze laatste wordt gezien als de be langrijkste architect van het econo misch beleid vair de huidige Chinese leiding. TEHERAN (UPI) - In het Iraanse Tabriz zijn zaterdag bij een twaalf uur durend gevecht tussen de politie en religieuze demonstranten min stens zes mensen omgekomen en 125 gewond. Volgens onofficiële be richten is het aantal doden veel ho ger. Zondag patrouilleerden eenhe den van de politie door de straten om de rust te handhaven. De ge vechten van zaterdag braken uit na dat een ondergrondse oppositie groepering had opgeroepen tot een algemene staking. De regering ver oordeelde de oproep van de wat zij noemde „islamitische marxisten' Volgens de officiële berichten gin gen tijdens de rellen 4 banken in rook op en werd op tientallen andere plaatsen eveneens brand gesticht. Waarnemers schrijven de onlusten toe aan de groeiende invloed van ondergrondse geestelijke leiders op de overwegend conservatieve mo hammedaanse bevolking van de Iraanse provincies. MOGADISJOE (Reuter, AP) So malië beweert dat de opmars van Ethiopische troepen in de Ogaden- woestijn tot stand is gebracht So malische militaire leiders verklaar den dit aan verslaggevers die afgelo pen weekeinde de Ogaden bezoch ten. Volgens de Somaliërs is het Ethiopische offensief vastgelopen in het Achmargebergte. Dat gebergte vormt een natuurlijke drempel ten noorden van het grote, tamelijk vlakke deel van het Ogaden-gebied. dat nog steeds in handen van door Somalië gesteunde troepen moet zijn. De Ethiopiërs voeren hun aanval uit met behulp van Russische wapens en naar alle waarschijnlijkheid de directe steun van Cubaanse mili tairen. Vorige week hadden de Ethlpiërs duidelijk een overwicht, maar vol gens Somalische bronnen kunnen zij met sterk gemechaniseerde troe pen niet goed vooruit in de bergen, waar de vijandelijke guerrillaeenhe den in het voordeel zijn. Amerika In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba heeft de Amerikaanse afge zant David Aaron het afgelopen weekeinde gesproken met de sterke man van Ethiopië, Mengistoe. Over het gesprek is niets bekend ge maakt Aaron is speciaal afgevaar digd door president Jimmy Carter loek^^ >kd ge M ir to W lerin t ni< i ze r J. W. Schulte Nordholt rdrt iet iozeer ben ik nu ver-Amerikaniseerd dat ik ontdekt ben door Coact. Op u bfdag brengt de post mij een brief van die vereniging met het vriendelijke dringende verzoek om steun. Financiële maar vooral ook politieke, rvolk ik een brief schrijven het model is al bijgevoegd aan mijn fctor? Kan ik in mijn club of kerk, waar ik ook maar bij hoor, de goede Kschap van Coact helpen verspreiden? 1 is zo'n ingenieuze Amerikaanse af- ig. De letters betekenen: Committee lericans for the Canal Treaties. Een niging bedoeld om de regering te steu- in haar streven om het vong jaar )ten verdrag met Panama te laten ikeuren door de Senaat. Coact ijvert voor, vooral om wat tegenwicht te tegen de actie van de andere kant, onservatieve tegenstanders van het rag Zo werkt de politiek hier, de kie- moeten meepraten, brieven schrijven lun vertegenwoordigers ir de Senaat, at is op zichzelf toch eer goed ding. t is hier de afstand tussen represen- en gerepresenteerde zo groot, zo ab- :t en onpersoonlijk vooral, als bij ons. enator telt zijn post na, zoveel brieven voor, zoveel van tegenstanders. Daar t hij mee rekenen wil hij te zijner tijd zit voor zes jaar) herkozen worden. te duchten is dat Cuba of Rusland ooit ook na het jaar 2000, als Panama het kanaal geheel in handen krijgt een voet tussen de (sluis)deur zullen krijgen. Want dat is al maar door het argument van de tegenstanders: Panama staat op goede voet met Cuba, het heeft zelf een nogal linkse dictatuur, het komt nog zover dat Cubaanse soldaten die immers ook al in Afrika gesignaleerd zijn daar landen en de zaak overnemen. Fraaie verdragen zeggen de voorstanders. We kunnen het de bewoners van Panama toch onmogelijk kwalijk nemen als ze verbitterd zijn over de manipr waarop wij, Noord-Amerikanen, daar in hun land in 1903 de zaak bedisseld hebben. Dat ging toch tegen alle recht en rede in. De historicus die naar het verleden kijkt kan dat alleen maar beamen. Het zou onmogelijk zijn om hier die hele operette achtige geschiedenis weer op te halen, maar een paar saillante punten moeten toch vermeld. Het Panama-kanaal was een droom, al lang te voren gekoesterd, maar onzeker, omdat ten eerste de Engelsen in het midden van de 19e eeuw nog machtig genoeg waren om in een verdrag met de Verenigde Staten overeen te komen, dat zij partij in de uitvoering moesten zijn (Clayton-Bulwer 1850) en ten tweede om dat er geaarzeld werd of het kanaal het beste door de landengte van Panama, of noordelijker door Nicaragua zou kunnen worden gegraven. de reclame voor en tegen is het de st om met grote namen te zwaaien, ct heeft alle filmstenen, bisschoppen, Jondsleiders en generaals die maar szins overgehaald tonden worden in lange lijst in zijn drukwerken uitge- d, van Shirley Temple en John Wayne ris He-president Ford en Henry Kissinger. delen allen het /ertrouwen dat de lal-verdragen eer zegen zullen zijn ast r de Verenigde Staten, dat de betrek- rs, ten met heel Ziid-Amerika er door tn verbeteren, dal er geen enkel gevaar Dat kan niet, zeggen de voorstanders, want één van de twee verdragen, het neu- traliteits-verdrag (het andere handelt over ROGping de operatie van het kanaal tot het jaar 2000) stelt nadrukkelijk dat „de Verenigde Staten en Panama overeenkomen om de volstrekte neutraliteit in dit verdrag vast gelegd te handhaven, opdat het kanaal blijvend neutraal zal zijn, ondanks de beëindiging van welke andere verdragen ook. tussen de twee partijen gesloten" (art. 4). Is dat toch wel een beetje een wissel op de toekomst? Kan men gezien de uiterst labiele toestand van de Latijns-Ameri kaanse landen, wel zo zeker zijn van wat op papier zo plechtig wordt gegarandeerd? Vertrouwen de Amerikanen niet weer, vol gens hun oude hebbelijkheid, teveel op fraaie verdragen? Laten we eerst naar het verleden kijken, Omstreeks 1900 begonnen de Amerikanen, na hun overwinning op Spanje in 1898 en bezetting van de Philippijnen, ernstig over een kanaal te denken. Het was de tijd waarin de Verenigde Staten plotseling ont dekten wat een omvang ze hadden, luid keels hun roeping in de Stille Oceaan verkondigden, geloofden dat ze een bijzon dere missie hadden in China waar dui zenden Amerikaanse zendelingen werkten en derhalve ernst maakten met betere verbindingen. Engeland, midden in de Boerenoorlog schijnbaar nog machtig, kon niet anders dan zich terugtrekken en het verdrag van 1850 verloochenen (Hay Panncefote, 1900) en zo was de weg vrij. Maar waar? De meerderheid van de Senaat gelootrte in een kanaal door Nicaragua. Het was oji dat moment dat een lobby begon de aandacht op Panama te vestigen. De Fransman. Bu- nau-Varilla kwam er voor over uit Frank rijk. bewerkte diverse politici, schreef een pamflet om de voordelen van Panama i lan te tonen, redeneerde dat Nicaragua veel - te vulkanisch was voor zo'n graaf-onden .ne ming en kreeg op het beste moment de hulp van de voorzienigheid. In mei I!I02 barstte de vulkaan Monotombo in Nica ra- gua plotseling uit en toen de Amerikaar \se senatoren na zo'n „act of God" (zoals d at in de Angelsaksische wettelijke taal he»„»t) nog aarzelden, stuurde de slimme Frai is- man aan alle senatoren een postzegel, k( >rt tevoren in Nicaragua verschenen, waar op die vulkaan te zien was. De Senaat koos Panama. Maar die ls m- dengte behoorde toen nog bij Colombia en met dat land moest er dus een verdr ag gesloten worden. Dat lukte al spoec lig (Hay-Herran 1903) maar toen begingen de Colombianen. niet tevreden met de f insm- ciële vergoeding van 10 miljoen dolla r 'die hun geboden werd, de fout het verdrag; in hun senaat te verwerpen. Weer leek alles vergeefs en weer sprong de handige Bu- nau-Varilla in de bres. In november van 1903 barstte er, georganiseerd en betaald door de Panama-lobby, een revolutie ui t in Panama tegen Colombia, die een daverand succes werd. Er kwamen nog wel hier en daar wat generaals en kolonels aan te »as. maar er was er geen één niet omkoopb aar en zo verliep de hele zaak. met bove ot lien een Amerikaans oorlogsschip op de rede, zonder bloedvergieten. Panama werd een zelfstandige republiek, dezelfde avon cl nog erkend door de Verenigde Staten. 'An de nieuwe natie benoemde als haar diploma tieke vertegenwoordiger in Washington i zo waar de heer Bunau-Variila, die wel 10 «der- tijd voor de Franse kanaal-compagni e in Panama eeweest was, maar geen druppel Panamees bloed, laat staan een Panamees paspoort bezat. Rechtvaardig De Fransman sloot snel een verdrag na mens Panama met de Amerikaanse rege ring (Hay-Bunau-Varilla 1903) waarin deze alle rechten kreeg om dwars door Panama een kanaal te graven, wel tegen dezelfde vergoeding die Colombia beloofd was maar met volstrekte negering van Pana mese territoriale rechten. De Panamese delegatie die ijlings naar Washington was gekomen om nog een vinger in de pap te hebben werd in New York opgehouden en kwam zo precies een dag te laat. Een kritische senator gaf als commentaar: „Ik vrees dat wij te groot zijn geworden om nog rechtvaardig te zijn." Zo kwam het verdrag tot stand. De nieuw bakken diplomaat Bunau-Varilla ging weer naar Parijs terug, met 40 miljoen dollar als schadevergoeding voor de Fran se rechten en de Amerikanen begonnen te graven. Wat de Fransen niet hadden klaar gespeeld lukte hun na enorme Inspanning, waarbij ook nog de malaria en de gele koorts, die duizenden doden hadden ge vergd onder de arbeiders, werden bedwon gen en precies in 1914, toen de wereld in brand vloog, was het vredeswerk voltooid. Vernederingen Later kregen ze een beetje spijt van hun bruuske optreden. Woodrow Wilson, de president die de buitenlandse politiek weer een ethisch cachet trachtte te geven betaalde zelfs aan Colombia in 1921 een schadevergoeding van 25 miljoen dollar, een soort smartegeld. En in latere Jaren werd het verdrag enigszins verzacht of tenminste voorzien van wat verheven zins wendingen, in de overeenkomsten van 1936 en 1955. Op papier kreeg Panama wat meer zeggenschap. Tot heden is de werke lijkheid gebleven dat de Amerikanen uit het Noorden de dienst uitmaken. Dai wordt, zo bewaren de voorstanders van het nieuwe verdrag nu. door de Pana- mezen en trouwens door heel Latijns-Ame- rika gevot'd als een laatste restant van onvervalst kolonialisme. De vernederin gen van 190 zijn niet vergeten omdat ze nog dagelijks voortduren. Nog altijd loopt er midden door de souvereine staat van Panama een zone van 10 mijl breed die geheel door de Verenigde Staten bezet is en dat is in de huidige wereld een onduld bare krenking. Zo geredeneerd zou een verdrag als het onderhavige dat Panama een eigen beheer in het vooruitzicht stelt in het jaar 2000 en dat tot dan de Paname- zen aanzienlijke inspraak geeft in de actu ele exploitatie, juist voor de Verenigde 8taten zelf goed zijn. De doom zou uit het vlees worden gehaald. Panama zou een vriend worden in plaats van een mokkende vijand, heel Zuid-Amerika zou erkennen dat de machtige buurman in het Noorden het nog zo kwaad niet meent. Carter kan niet anders, gezien zijn nadruk op een ethische politiek, dan zo handelen. Maar het is natuurlijk allemaal in zekere zin een gok. Niemand kan werkelijk een zinnig woord zeggen over de toestand der wereld in het jaar 2000. En het is de vraag of guerrilla-gevaar niet meer te vrezen zal zijn dankzij het verdrag, want de tegen stand van uiterst links in Panama ertegen is even radicaal als die van uiterst rechts in Amerika. De enige werkelijke garantie voor het kanaal, voor de vrije scheepvaart in dit deel van de wereld is eigenlijk de macht van de Verenigde Staten Alleen vanuit een machtspositie is het mogelijk om Panama de lang-ontbeerde rechten te geven. Is het ook nodig, aLs men geloven wil dat macht niet altijd in de weg hoeft te staan van recht. Macht kan niet los gezien worden van mensen, dat ls de rechtvaardi ging en de zin van Carters moedige, riskan te Panama-politiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5