Meer eenheid in 'aanpakken' van werklozen met twee inkomens 1 gr lü II Horizon Pelsjasweer 'Vooral aan grens verleiding groot' MAANDAG 20 FEBRUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE Trouw/Kwartet TV-COMMENTAAR a door Ton Hydra Terecht werd in Horizon aandacht besteed aan de vindingrijkheid van jongeren. Knutselaars van nu zijn misschien de pioniers voor de volgende generatie. Een door het ministerie van economische zaken uitgelokte wedstrijd zette heel wat kinderen tussen 9 en 14 jaar aan het denken over mogelijkheden tot energiebesparing. Opmerkelijk vond ik de bijdrage van een paar jongelui die in een stripverhaal de complete samenleving van een dorp onder de loep hadden genomen. Daarin bleken de kinderen zelfs de waarde te onderkennen van collectieve voorzieningen. Grappig dat zij teruggrepen op oervormen van kleine samenlevingsverbanden, inclusief het gezamenlijk bereiden van voedsel. Horizon toonde als Nederlandse vindingen met perspectief een beeldversterker en een voegenbikker. De Delnocta is reeds met succes toegepast bij nachtoefeningen van het leger en bij opnamen in het duister van de gijzelingsacties. Het apparaat, dat door opjaging van elektronen een beeld driemaal kan versterken, is ook gebruikt bij het observeren van nachtvlinders. De resultaten daarvan zijn 11 maart te zien in het programma Wetenschap in Beweging. Van belang voor het restaureren van historische bouwwerken is die andere Nederlandse vinding: de voegenbikker. Het opknappen van oude en vaak gehavende muren is een moeizaam en tijdrovend karwei. Door het losblkken met traditioneel gereedschap breken dikwijls de stenen die juist zo nodig zijn om het authentiek karakter van het bouwsel te kunnen bewaren. Met de elektronische voegenbikker snel en heelhuids uit de metsellaag te verwijderen. Franse biologen hebben ontdekt dat je aardappelen niet langer hoeft te poten omdat ze te stekken zijn. Met het uitéén aardappel gekweekte materiaal hebben zij inmiddels een oppervlakte van vijftig voetbalvelden beplant. Het zal vooral Nederlandse kwekers tot nieuwe activiteiten aansporen, denk ik. Niet alleen omdat we met elkaar een miljoen ton aardappelen per jaar consumeren, maar nog meer omdat wij het grootste exportland zijn. En dat zullen wij willen blijven. Het NOS-programma Waar hoor ik thuis? is meer dan een serie waarin jeugdige kijkers enigszins vertrouwd worden gemaakt met mensen uit ontwikkelingslanden. De tussen de reisreportages gemonteerde vertellingen van Mies Bouhuys zijn doortrokken van oeroude elementen waardoor ik ze wijsheidsverhalen zou willen noemen. Ze zijn het waard, in boekvorm te worden uitgegeven. Een kostelijk stukje „horizon". HET WEER door Hans de Jong ..Klaar op Sint Silvyn (17 februari), het Zal nog twee maanden winter zijn". De zon scheen vorige week vrijdag en dus... houd de pelsjas maar klaar. Er staat ons misschien nog menige winterse surprise te wachten, als de volksweerkunde ge lijk krijgt natuurlijk. Een voorbeeld jaar in deze is 1958. Toen begon het namelijk ook pas omstreeks de 10de februarj te vriezen, van tijd tot tijd. streng -9 tot -11, met van tijd tot tijd een fikse sneeuwstorm met isole ment van dorpen en dat ging zo door tot diep in maart. In begin maart werd zelfs overwogen of er al of niet een elfstedentocht zou worden ver reden Pas op 23 maart volgde er een warmtegolfje, maar in feite brak niet voor eind april het voorjaar aan en dat was toen zo ineens zomer met Limburg op 29 graden. Maar nu snel de actualiteit. De weer kaart doet voor morgen nog weinig verandering verwachten met domi neren van een hogedrukzone van IJsland via Denemarken tot de Zwarte Zee. in de komende nacht vriest het weer matig en plaatselijk streng hier en daar tussen -10 en -15 graden vooral omdat de as van ho- gedruk dan onze omgeving zal pas seren. Temperaturen onder -15 wor den gekarakteriseerd als zeer streng. Volgens andere kaarten handhaaft zich ook woensdag op een niveau van 5000 meter hoogte een duidelij ke koude noordwestelijke stroming van Groenland naar Scandinavië de Noordzee en zo verder naar Duits land. Het is waarschijnlijk dat hier mee dan een koufront wordt aange voerd waarachter zich sneeuwbuien voordoen. Ook kan langs dat front zelf een zone met sneeuw tot ontwik keling komen. Op de grondkaart te kent zich ten oosten van IJsland een kleine depressie af die met lucht drukdalingen van 2 tot 4 mb in drie uur tijd zich een weg naar het zuid zuidoosten tracht te banen en bij ons in hoofdzaak na vandaag de wind naar westelijke richtingen zal doen terugdraaien. Ook bij de zuid punt van Groenland begon gisteren de barometer te dalen onder invloed van het koufront van deze storing. Het is wel zaak om zo'n vrijbuiter wat in de gaten te houden. Het zou niet de eerste keer zijn dat dit uitloopt op een soort sneeuwof- fensief of zelfs een complete sneeuw storm in het noordoosten van het land, de voorbeelden zijn er van februari 1958 en 1955. Hetss onwaar schijnlijk dat een volgende depres sie ten westen van de Golf van Bis kaje bij ons invloed zal uitoefenen, evenmin als de voorafgaande dat deed (alleen wat meer oostenwind) die in zuidwest Engeland de sneeuw tot 6 meter deed opwaaien en Parijs met 20 cm sneeuw bedacht. *Nog enkele curieuze feiten: Ten Post in Van een onzer verslaggevers ARNHEM/GROESBEEK In een tijdsbestek van enige weken is in Groesbeek (bij Nijmegen) een vijfentwintigtal zogeheten steunfraudeurs of zwartwerkers door de politie gearresteerd. Mensen met twee inkomens: een uitkering krachtens de WW of de WWV en een meestal in Duitsland verdiend salaris en soms een loon uit beunhazerij 's avonds. „Groesbeek" kan wellicht een vingeroefening genoemd worden, die gevolgd zal worden door meer eenheid in aanpak in een groter gebied. De Arnhemse officier van Justitie mr. F. Th. Boerwinkel, heeft met vertegenwoordigers van gemeente lijke sociale diensten en bedrijfs verenigingen overleg gepleegd over het op dit punt te voeren beleid in zijn arrondissement Waarom Groesbeek? Adjudant G. Loermans. waarnemend groepscom mandant van de rijkspolitie in die gemeente: „Ergens moet een begin gemaakt worden. Ik hoop dat ze el ders dit voorbeeld zullen volgen. Overal langs de grens is de verlei ding erg groot. Het was een geslaag de actie." Ongeveer een maand geleden werd ertoe besloten nadat Oroesbekena- ren niet ondertekende brieven naar de betreffende instanties hadden ge stuurd. De rol van verklikker is niet sympathiek, zeker niet wanneer men zich ook nog in anonimiteit hult. maar Groesbeek zelf vond dat het de spuigaten uitliep. De fraudeurs of zwartwerkers baden zich in luxe. kunnen doen wat ze willen, wonen nogal eens in dure bungalows en voor de deur staat dikwijls een slee. De groepscommandant van de rijks politie in deze gemeente, adjudant H J Hesselink. heeft gezegd dat er bij zijn, die meer dan een ton ten Radio vandaag HILVERSl'M I (Z9S m en FM-kanalenl TROS 7 00 Nieuws 7 02 (S> Rustig bijko men 7 30 Nieuws 7 41 (S) Aktua-ochtcndidi tie 30 Nieuws. 8.36 Gymnastiek voor de huisvrouw 846 (S) Kom er maar eens bij. 10 00 <S> Een oude hit in nieuwe snit 10 30 Nieuws ;0 33 (S) Kleutertijd 10 45 (S) Week in week uil. informatief programma RVU: 11 40 Is eetbaar geiond*. informatief programma VPRO 12 00 Het VPRO-forum. 12 26 Mededelingen tb v land- en tuinbouw. 12.10 Nieuws 12.41 Antwoord 13.00 D Colle- le 14 00 Embargo, informatief programma IS 00 Radio Vrij BelHie IS 30 Nieuws 15 33 FanUslieke vertellingen, kinderprogram ma EO 16 IS (S) Licht en uitlicht 17.00 (S) Eigen wijs OVERHEIDSVOORLICHTING. 17 20 Nederland en de Derde Wereld EO onrechte aan sociale uitkeringen hebben opgestreken. Een derde? Een maand geleden „ving" de politie diverse korpsen werken samen op één middag zestien man tegelijk bij de grens. Ze kwamen terug uit Duitsland. Daarna zijn nog negen mensen aangehouden en de ver wachting is dat er nog veel meer zullen volgen. Het vermoeden be staat dat in Groesbeek bijna een derde van hen, die WW of WWV ont vangen. er ook nog eens een baan op na houdt Bij de sociale diensten in Groesbeek is het tegenwoordig een stuk rustiger dan voorheen. Op vrijdagmorgen was het er tot voor kort een gekken huis. Velen kwamen dan gauw even hun centjes ophalen en reden vervol gens gezwind met hun snelle auto de grens over. De actie heeft ook een aanzienlijk neveneffect gesorteerd: meer dan honderd inwoners lieten zich sindsdien bij het gewestelijk 17 30 Nieuws. 17 32 (S) Klankbord. 18.10 (S) EO-Metterdaad PP 18 19 UiUendinf van de PPR EO 1830 Nieuws 18.41 (S) Te gast bij de EO 19 00 (S) Ronduit, jongerenprogram ma 19 40 (S) De Bijbel open 20 00 <S> Ga er eens voor zitten. 20 40 (Si Brazilië vandaag. 20 55 (Sl Tenslotte. NOS 21.05 iS) Hobbys- coop 21 30 Voor blinden en slechtzienden. 21 40 Open Schóo! 22 25 Bond zonder naam. 22 30 Nieuws. 22 40 Boerenbont. Veronica 22 55 (Sl Infurmatieshow met actualiteiten en muziek 23 55 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalenl NCRV 7 00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek 7 20 NCRV-lied. 7 24 Hel levende woord 7 29 Te Dcum Laudamus: gewijde muziek 7 54 Op de man af. 8.00 Nieuws 8 11 Hier en nu 8 25 Vandaag maandag 9 00 Plein Publiek, informatief programma 10935 Waterstanden) 1100 Nieuws 1103 Zing je mee en doe ook mee 11.13 Muziek in uw straatje 12 00 Het nuttigen van etenswa ren is toegestaan, lunchprogramma 13-00 Nieuws 13 11 Hier en nu. 13.30 Onder arbeidsbureau als werkzoekende schrappen. Onderzoek heeft voor de aanhou ding zowel in Nederland (administra tief) als in Duitsland (vooral bij bouwprojecten) plaatsgevonden. Het misbruik komt vooral aan het licht in gemeenten waar zogeheten sociale rechercheurs actief zijn. Er wordt nu naar gestreefd de krachten te bundelen (in Noord-Brabant is reeds geëxperimenteerd in dat op zicht). Aan landelijke richtlijnen wordt nu gewerkt. Op meer plaatsen, vooral in de grensstreek, zijn acties te verwach ten. Om het schrikbeeld van een heksenjacht weg te hemen, is erop gewezen dat het beslist niet gaat „om de kleine man die terecht een sociale uitkering ontvangt". Volgens de officier van justitie mr. Boerwinkel is het de bedoeling te komen tot een gerichte aanpak van het misbruik van de sociale wetten. Hierbij gaat het niet alleen om de werklozen maar ook om koppelba zen. De beleidsuitgangspunten moe ten op elkaar worden afgestemd. Hij achtte meer eenheid ook nodig om te voorkomen dat er tussen de verschil lende gemeenten en dergelijke rechtsongelijkheid zou ontstaan. schooltijd. NOS: 14.30 Open School. NCRV. 15 15 Allegro con spinto: meditatie en mu ziek 16.00 Nieuws 16.03 Rozegeur en prik keldraad. gesprekken. 17.55 Mededelingen. 18 00 Nieuws 18.11 Hier en nu. 18 40 (S) Muziek in vrije lijd. 19.30 Onderwijzen kunst of kunde4 19 50 Psalm van de week. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Instrumentaal ensem ble moderne muziek. 20.55 S) Sopraan en piano 21 35 (S) Literama, kriniek over boe ken. schrijvers en toneel. 22 10 (S) Poerama. poëzieprogramma. NOS 23 00 (S) Met het oog op morgen, met om 23.01 Actualiteiteno- verzicht radio-tv. 23.10 De krant van mor gen. 23.20 Den Haag vandaag en om 23.52 Even op adem komen. yogi. 23 55 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalenl KRO 7 02 (S) Drie op je 'zoterham. AVRO: 9 03 (S) De Beukers Show. 10.03 (S+M) Ar beidsvitaminen. 1103 Radiojournaal 1106 (Sl Postbus 700 verzoekplaten 12.03 (S) Joost mag niet eten. 14 03 Ra nojournaal. 14 06 (S) Pop-Contact I 15.03 iS' Pop-Contact II. 16.03 (S) Cees van Zijtveld (17.03-17.06 Radiojour- Speciaal vandaag De VARA presenteert de Is raëlische musical Koeni Lemel (een volksheld) in Tel Aviv. Ned. 1/19.04 Brandpunt geeft achtergrond informatie over Nederlandse hartpatiënten. Ned. 2/21.45 Van Charles Trenets optre den in ons land maakte de VARA vorig jaar september een reportage. Ned. 1/22.15 Theo Reitsma verslaat de fi nales om het Nederlands kam pioenschap boksen voor ama teurs. Ned. 1/23.04 In Plein Publiek wordt ge sproken over de overgangsjaren van vrouwen en mannen. Hilv. 09.00 ASTERIX EN HET EERSTE LEGIOEN Ik had het voornemen, de vesperviering te volgen omdat het aangekondigde onderwerp, De Taal van het Lichaam, alleen al psychologisch uitermate boeiend is. Door omstandigheden die ik niet helemaal in de hand had moest ik het echter met de laatste vijf piinuten doen. De slotwoorden van dr. Okke Jager hadden mijn hartelijke instemming; in algemene zin. maar ook in het detail. Aan de Symboliek van de berg der Ontmoeting koppelde de predikant de verwachting dat er van de gloed iets zou mogen afstralen op onze -medeschepselen. Op mensen en /dieren, zei hij. En na de weinig reden Ujbtoptimisme gevende polemieken Vfn onze krant, voegde ik er stilletjes aan toe: dus ook op de honden. Wel wetende dat dit eveneens een vrome wens zal blijven, omdat mensen onder elkaar al de grootst mogelijke moeite hebben om iets te laten blijken dat op gloed lijkt. Ook hier geldt: wat is eigenlijk je horizon? de nacht van zaterdag op zondag 12.3 gr. C., laagste wintertempera- tuur tot nu toe daar, Zuldhorn -10.4, Kampereiland, waar geen sneeuw ligt. -7.5 graden. Twente kwam een etmaal eerder lager met -14 graden op anderhalve meter en -16 graden vlak boven de sneeuw. Een station in Jutland meldde -25 graden C. van zaterdag op zondag: laagste tempe ratuur sedert de strenge winter van 1942. In Sleeswijk kan het vannacht weer -20 graden geworden zijn. Groot contrast: Biarritz in zuidwest Frankrijk registreerde midden in de nacht van zaterdag op zondag een temperatuur van 20 graden, Alican te in zuidoost Spanje kwam giste renmiddag zowaar tot 26 graden C, een volop zomerse temperatuur en dat in februari.bijna ongelooflijk! In het Kattegat en het Skagerak neemt ijsvorming zienderogen toe: dikte bij de Zweedse kust 15 tot 20 cm. De Botnische Golf geeft veel pakijs: ijsdikte in de zuidelijke ge bieden 5 tot 20 cm, in de noordelijke 30 tot 40 cm; afgaande op een ijs- kaart uit Stockholm. Een paar reacties op de zomerweer pagina van vorige week: Lezer Christiaans in Zutphen vond de pa rapluutjes en zonnetjes te weinig zeggen. Hij had liever een tempera- tuurgrafiek gezien of nog liever een grafiek van karaktergetallen van de zomer. Een abonnee in Amsterdam vindt warme zomers minder aan spreken dan koude zomers (dat is juist). Ook met eerstgenoemde ab onnee ben ik het in principe wel eens: alleen horen grafieken veel meer thuis in een wetenschappelijke publicatie dan in een dagblad met weinig specialistische lezers. Opval lend was dat een andere wel weer kundig gespecialiseerde abonnee echt iemand „met koppie koppie" en dr. voor zijn naam daar niet over viel en zich louter in lovende termen uitdrukte. Wellicht begrijpt hij de doelstelling van een krant beter. TV vandaag NEDERLAND I 11.00 NOS/NOT 18.16 TELEAC: TonaM (4) 18 45 NOS: Oe labeRpsknnf 18.66 Journaal 19.04 VARA: Koara Lamel in Tel Aw, musical 20 40 VARA Visie 21.35 NOS: Journaal 21.50 VARA: Muis. N-I*n 22.15 Charta» Tranai. reportage 22.55 SYMBIOSE 22 59 NOS: Journaal NEDERLAND II 18.45 NOS: Staatsloten 16.55 Journaal 19.05 KRO: Tom 4 Jerry A 19.15 Peppi en KoMu. leugdsene 19.30 De Muppel shov* 20.00 NOS: Journaal 20.25 KRO: Dagboek van ei rv-sene 21.20 Sanlord en zoon. comedy v 21.45 Brandpunt 22.25 7 Zand 33 22.50 Vastenoverweging 22.55 NOS: Journaal HET GEHEIM VAN DE UYLENBORGH 1309: Wat er achter zijn rug allemaal in de Swarte Piraet gebeurde, kon smidje Verholen op dit moment niet zo heel veel schelen. Met ingehou den adem liep hij op het portret af. dat daar aan de wand hing, mompe lend: „Wel gompeldepippel! Dat dat isja waaratje! Dat is de herbergier van de Swarte Piraet uit oom Jacob's tijd! Bij deze schavuit wou ik destijds een kopje koffie gaan drinken. Ik herinner het me nog als de dag van gisteren. Ik dacht een gezellig zeemanskroegje aan te treffen, maar wat vind ik? Een vun zig drankhol, waar het naar ver schaald bier en aangebrande koffie rook! Ja jadie waard was niet veel goeds met me van plan. En nou vraag ik me één ding af: zou dit rare herbergje nog altijd in dezelfde fa milie zijn?" Terwijl de smid zo voor dat schilderijtje stond te pein zen, gebeurden er achter zijn rug ook allerlei vreemde dingen. Om te beginnen was Loetje Saloe te voor-' schijn gekomen, gekleed in bolhoed en gelegenheidspak, horecafmodel A. Om niet onmiddellijk herkende worden, had hij een gitzwarte zoni ,al bril opgezet en hij trad de spinnij |Jn ge Gozewijn glibberig tegemo „Kan ik U misschien van dienst zi mijnheer?" glimlachte hij glad. ..C informeerde naar de baas van eh dieventent. Haha kos 3n\ lijk! Een grapje natuurlijk! Wela erd dan, die b&as ben IK. Mijn naam |n Loetje Saloe. Wees zo goed milaS privékantoor binnen te treden. D wa kunnen we een en ander daar ev§®__' rustig uitpraten 'nu FERD'NAND V( naai). NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal AVRO 19.02 (S) Het Steenen tijdperk. 20.02 Radiojournaal. 20.05 (S) Su perclean dreammachine. 21.02 (S) De negen- uur-jazz-show. 22.02 Radiojournaal. 22.05 CS) Pim Jacobs' platenscala. 23.02 (S) Candle- lightshow (0.02-0.05 Radiojournaal). VARA: 1.02 (S) Live-pop. 2.02 (S) Peter Holland. 5.02- 7.00 (S) Truck. HILVERSUM IV (FM-kanalen) VARA: 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Groot en klein, klassieke kamermuziek, 9.00 Nieuws. 9.02 Kinderen een kwartje? 9 30 Wonen, verschil tussen huis en thuis. 9.50 Schoolradio. 10.00 S) Radio Kamerorkest, klassieke muziek. 10.50 (S) Pianorecital, klassieke muziek. 11.20 (S) Feest der herkenning. 13.05 (S) Carmina Burana. opera van Carl Orff. 14.00 Nieuws. 14.02 Keuren en kiezen. 14.30 (S) Dood en stervensbegeleiding, gesprekken (3). 15.00 (S) Klassieke kamer- en orkestmuziek. 15.30- 17.00 (S) Radiophilharmonisch orkest met' solist: klassieke muziek. 61 Miss Silver had het borstrokje afge maakt dat zij aan het breien was. en was er nog eentje begonnen voordat het tijd was voor de theemaaltijd. Zij had zich grotendeels beperkt tot luisteren, en Ruth pas aangemoe digd met een vraag als de stroom vanmededelingen scheen op te dro gen. Zij bleef even doorgaan over het onderwerp de oversteek. „Hij is helemaal niet diep, wel alleen die ene plas? Dat lijkt mij toch een moeilijke plek om in te verdrinken." Ruth knikte. „Dat heb ik ook al gezegd maar John zei dat ik dat beter voor mij kon houden omdat zulke vreemde dingen werkelijk gebeuren, en de arme man dronken was." Miss Silver trok aan haar lichtroze bal. Maar Clarice Dean was niet dron ken", zei zij. „Nee, nee, natuurlijk niet dat moet een ongeluk geweest zijn. Het heeft vrij hard geregend, en dan zijn de stenen glibberig. Zij kan op haar hoofd zijn gevallen. Ziet u, zij moet Edward Random tegemoet zijn ge lopen er is echt niets anders waar voor zij over de oversteek zou zijn gegaan. En als zij haast had, is het best mogelijk dat zij op die stenen is uigegleden." Miss Silver bedacht hoe onwaar schijnlijk het was dat een flinke, gezonde jonge vrouw zou verdrin ken in een plas die hoogstens zestig centimeter diep scheen te zijn. Ten zij die iemand haar onder water hield. Zij kuchte wat afwezig, en vroeg: „Is er ooit eerder iemand in de over steek verdronken?" Hierop reageerde Ruth zeer geani meerd. „O, ja! Maar dat was een hele tijd geleden, ergens in de negentiende eeuw. Hij heette Christopher Hale, en je kunt zijn grafsteen zien op het kerkhof met een paar heel vreemde versregels erop. Ik kan het u wel laten zien als u wilt." Het viel zo uit dat miss Silver het graf van Christopher Hale zelf ont dekte. Daar zij om vier uur de theemaaltijd gebruikten was het buiten nog flink licht toen die afge lopen was. Het was een mooie, zach te avond, en na een middag binnens huis doorgebracht te hebben vond zij de gedachte aan een wandeling naar het kerkhof wel aantrekkelijk. Daar Ruth Ball ergens op bezoek moest in verband met de zondags school, vroeg zij in welke richting zij het graf zoeken moest, en ging zij er heen. Een oud dorpskerkhof is altijd vol belangwekkende dingen. Met hoeveel zwaar marmer hadden en kele van die vorige eeuwen op hun Patricia Wentworth A. W. Sijthofl - Alphen doden gedrukt! Wat stonden er een menselijke tragediën gegrift in som mige van die grafstenen! Hoeveel menselijke wrok stond daar opgete kend voor het nageslacht! "Hier rust Alice Jane Masters, echtgenote van Thomas Henry Masters. Die huis vrouw en meester wou zijn als zij, laat haar worden begraven evenals gij." Het jaartal hierop was 1665. Christopher Hale lag begraven aan het andere einde van het kerkhof, achter de kerk. Dat was een beschut plekje, vandaar misschien dat de versregels op de hoge grafsteen nog volkomen leesbaar waren. Of waren zij misschien, als een bezienswaar digheid. zo keurig onderhouden. In het stille avondlicht waren de letters duidelijk te lezen. Ter nagedachtenis aan CHRISTOPHER HALE Geboren 10 maart 1800. Verdronken 11 maart 1839 Deze steen is opgericht door Kezia, zijn vrouw Beschut, omsluierd door de duist're nacht, Zo smeedt het hart zijn snode plan Dc misdaad balt haar vuist in brute kracht, En velt terneer d'oprechte man Maar wie Oods heil'ge wetten over treedt, Die valt in Zijn geduchte handen; Een waterdood, hoe bitter ook en wreed, Is beter dan in 'i eeuwig vuur te branden. Miss Silver las het opschrift ver scheidene malen door. Zij vond het raadselachtig. Was het de dode on der die steen, die snode plannen had gesmeed tegen de oprechte man, of was hijzelf degene tegen wie die duistere plannen waren gericht? Zij draaide zich om, niet omdat zij iets hoorde, maar omdat zij instinc tief voelde dat zij niet meer alle was. Zij schrok even, toen zij Am Li Jackson zo dichtbij haar zag. 2 t was blootshoofds en had de zwaï d japon aan, die zij in huis droeg, zij was geruisloos aan komen lop I:,, over het gras in haar lichte hu schoentjes. Zij zag er vreemd bleek uit terwijl zij zei: „Zijn vrouw heeft die steen da neer laten zetten." Zij hief hat. hand op en wees ernaar. „Iederei'd kan het lezen deze steen is op| richt door Kezia, zijn vrouw. 'd staat niet bij wie die verzen geschi ven heeft, maar dat heeft zij z gedaan." „Weet u wat zij er mee bedoek mevrouw Jackson?" Annie Jackson was al zo bleek d het niet mogelijk zou hebben ge 1 ken nog bleker te worden, maar to deed zij dat. Dat kwam misschi door de invallende schemer» maar miss Silver geloofde dat nief— Annie liet haar stem dalen en zeièr „Noemt u mij niet zo. Hij is verdro ken, en ik ben niet meer getrouw Ik ben weer terug in dienst net aOZ vroeger bij juffrouw Wayne. Nu b ds ik weer Annie Parker." Wordt vervol i i !g! 1 2 3 i 2 3 Horizontaal woorden invullen zit verticaal dezelfde betekenis hebbt 1. drukte, 2. hachelijk, 3. schrijl met een goede stijl. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. stomp, 4. meter, 7. argot, storend, 11. rare. 13. aard, 15. Eli. mee, 17. ode. 18. ark. 20. Lea, stap. 24. telg, 25. negotie, 28. ris^x 29. roest, 30. ereis. Vert. 1. serre, 2. maté. 3. pro, 4. m< 5. Etna, 6. roede, 8. grandioos, 9. 8 10. dam, 12. alert, 14. rebel, 18. ast d 19. kan, 20. lee, 21. agens, 23. pers, [ei tier. 26. git. 27. tee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4