Nederland blijft Afrikaanse evrijdingsbewegingen steunen Brut# Publieksapotheek is kostenbesparend 85 O Pais zet mes in vivisectie iwl,i S ïF Ziekenfondsdirecteur H. C. van der Hoeven: hun zorg? VASTEMAKTiE iNDAG 20 FEBRUARI 1970 BINNENLAND Trouw/Kwartet |an een medewerker ^STERDAM De huidige Nederlandse regering zal tegenover bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika geen ander beleid eren dan de regering-Den Uyl. Dit heeft minister van buiten- ndse zaken Van der Klaauw afgelopen weekeinde gezegd in een isprek met een delegatie van de SWAPO, de bevrijdingsbewe- ng voor Namibië. Ider van de vijf man sterke delega- was Sam Nujoma, de president ,'n §WAPO. Hij zei dat hij naar geiïjlederland was gekomen om nog ens te bedanken voor de half mil- oen gulden aan steun die de vorige lijk r 01 „zoü i wij igering nog aan SWAPO had ge zonken. die var ove]ovendien wilde hij Nederland op de fogte brengen van de laatste ont- yikkelingen in Namibië, omdat zo fi hij, Nederland zo positief staat Uit genover het streven van de iers' WAPO. I en ;urt desgevraagd zei Nujoma dat minis- Irrenp" Van der Klaauw hem de verzeke- jng had gegeven dat het beleid van nieuwe regering ten aanzien van bevrijdingsbewegingen niet zal ie h(JwÜkén van het beleid van de vori- ie h? regering, ran tpiqoncessies ager ver de laatste ontwikkelingen indom Namibië, waar Zuid-Afrika de uitdrukkelijke wil van de hijzerenigde Naties nog altijd het be- procfind voert, zei Nujoma dat zijn orga- 10 mfisatie bereid blijft met Zuid-Afrika ver de toekomst van zijn land te iderhandelen. maar dan is het nu en rfel aan Zuid-Afrika om concessies te dat »en. char :ten ling te houden, zoals Smith in Rho- desië het Patriottisch Front buiten de deur probeert te houden. Aan de verkiezingen zou alleen de interne vleugel van SWAPO kunnen meedoen. Eén SWAPO Nujoma verklaarde tegenover ons nog eens met nadruk dat er geen sprake is van twee SWAPO's. Daar om zaten er in de delegatie die nu in Nederland is. ook vertegenwoordi gers van mensen die in Namibië bovengrondse activiteiten voor SWAPO verrichten. SWAPO is helmaal niet bang haar populariteit in verkiezingen te me ten, maar niet onder de huidige om standigheden. Immers, het Zuidafri- kaanse leger houdt momenteel de bevolking van Namibië in eenijzeren greep, en vooral de bevolking in het noorden van het land, dat aan Ango la grenst. Nu wonen in het noorden de Ovambo's, en van de ongeveer 800.000 inwoners van Namibië zijn er bijna 400.000 Ovambo's. De Ovambo's vormen de kern van SWAPO, een organisatie die nu tot een nationale beweging is uitge groeid. Nujoma liet er dit weekeinde geen twijfel over bestaan dat het Zuid- De SWAPO-leider Sam Nujoma in gesprek met de huidige en voormalige minister van ontwikkelingssamenwerking resp. De Koning en Pronk (links) afrikaanse leger moet verdwijnen voor er verkiezingen komen. Wel is SWAPO tot de volgende concessies bereid: er mogen 1.500 Zuidafri- kaanse militairen blijven, maar dan in het zuiden van het land en niet in het noorden bij de Angolese grens. SWAPO blijft ook bij zijn eis dat de VN toezicht moeten houden op de verkiezingen en ook feitelijk het be wind zouden moeten voeren tijdens de overgangsperiode naar voledige onafhankelijkheid. De SWAPO is dan bereid zijn guerrilla-eenheden in de kampen te houden. In het noorden van het land zou een VN- vredesmacht gelegerd moeten worden. Waar met SWAPO niet over te pra- Dals bekend bemoeien de vijf wes- irse landen die lid zijn van de Vei- ,p jheidsraad (Amerika. Engeland, "^est-Duitsland. Frankrijk en Cana- zich de laatste tijd intensief met amibië. ten valt, aldus Nujoma, is de toe komst van Walvisbaai, de enige diepzeehaven van Namibië. Zuid- Afrika vindt dat Walvisbaai niet bij Namiië hoort, omdat het Zuidafri kaans grondgebied zou zijn. Volgens Nujoma hoort Walvisbaai wel dege lijk bij een onafhankelijk Namibië. Deze haven vormt nu een van de belangrijkste obstakels op de weg naar een overeenkomst. De vijf westerse landen hebben SWAPO gevraagd Walvisbaai nu buiten de discussie te laten en er na de onafhankelijkheid een oplossing voor proberen te vinden. Maar Nujo ma zei, dat zijn organisatie dan de strijd voort zal zetten tot heel Nami bië bevrijd is. Nederland leefde zich de afgelopen dagen danig uit op het ijs en in de sneeuw. Op de Holterberg lag zoveel sneeuw dat er bij het hotel skiwed strijden werden gehouden. De toe loop en de belangstelling was zeer groot, (foto linksboven). Ook op de Gouwzee was het ouderwets raak: schaatsers, ijszeilers en de gebruike lijke koek en zopies (foto linkson der). Het Noordhollandse Broek in Waterland voldoet niet helemaal maar aan zijn naam. Ook hier trok jong en oud er op uit om zich de kunst op de smalle ijzers meester te maken of weer op normaal peil te brengen, (foto midden boven). De bosbaan in het Amsterdamse bos, waar normaal roeiwedstrijden wor den gehouden, bood dit week-end duizenden krioelende schaatsers de kans een flink baantje te trekken, (foto midden onder). Bijna on-Ne- derlands was het in Holten (Overijs sel) waar de Nederlandse kampioen vier-span rijden, de heer Vroklage, met ingespannen slee veel bekijks had (foto rechtsboven). Dat sleetje rijden ook weer anders kan bleek toen de jongen op de foto rechtson der zijn broertjes en zusjes een mid dagje „uit rijden" nam. Voor veel jonge kinderen is de late vorstinval de eerste kennismaking met ijs. De jongen hiernaast leerde op de origi nele ouderwetse manier schaatsen achter een keukenstoel. Zijn vader kijkt toe of alles naar wens verloopt. Overigens komen de ijsliefhebbers .ook de komende dagen aan hun trek ken: het blijft stevig vriezen mei in de nacht matige en zelfs plaatselijk strenge vorst. Voorlopig wil het dus nog niet zomeren. ADVERTENTIES Van een onzer verslaggevers HILVERSUM - Minister Pais (on derwijs en wetenschappen) wil de vivisectie tot het „aller aller, strikts noodzakelijke" gaan beperken. Hij zei dat zaterdagmiddag in het VA- RA-radioprogramma In de Rooie Haan. De minister heeft de universi teiten en hogescholen een exacte opgave gevraagd over vorm. hoe veelheden en doeleinden van proe ven met dieren. Uiterlijk 1 maart wil hij de antwoorden op deze vragen op zijn bureau hebben. „Dit om een duidelijk inzicht in de problematiek te krijgen. Dat inzicht bestaat tot dusverre niet in ons land," aldus de minister. Aan de hand van die gege vens wil hij nog verdere maatrege len uitstippelen. ii_ nveui kuni n( moe, t iialc get oog ger eent^, idat stzel >oor hun bemiddeling was er zater- een week geleden in New York en conferentie begonnen over de lekomst van Namibië, waaraan be- ilve de ministers van buitenlandse iken van die vijf landen ook de idafrikaanse minister van buiten- dse zaken. Dik Botha, de SWAPO de VN deelnamen. laar reeds de volgende dag verliet Iotha de besprekingen, zonder op- af van redenen en zonder te laten iten of hij het gesprek weer zou vatten. env lop Elijrf orb« ichl iti iv< kin At, N n is fil le ïnqi ry le r, nafei irty. li V *i qil ul h lei i d« ai Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Het oprichten van sociale apotheken waar apothekers in. loondienst werken, kan de kosten terugdringen en de apotheker zijn werkelijke taken (adviseur van artsen en patiënten, bereider van goede en goedkope farmaceutische preparaten) teruggeven" Dit stelt directeur H. C van der Hoeven van het ziekenfonds AZIVO in de brochure „Farmacie in Nederland". erkiezingen let gesprek was mogelijk geworden, zei Nujoma zaterdag, omdat de fAPO belangrijke concessies had edaan. Zo is de bevrijdingsbewe- ig nu bereid verkiezingen te aan- larden in Namibië voordat het land nafhankelijk is geworden. Die ver- iezingen zullen dan wel onder su- ervisie van de VN gehouden moe- in worden. Over dat punt zou wellicht nog 'ereenstemming met Zuid-Afrika reikt kunnen worden, maar Vor- ter voelt er helemaal niets voor de us van SWAPO in te willigen het vergrote deel van het leger van luid-Afrika voor de verkiezingen uit lamibië terug te trekken. Zuidafrikaanse regering heeft in plan uitgewerkt waarbij er in li verkiezingen in Namibië gehou- in zouden moeten worden en het ind op 31 december zogenaamd on- ifhankelijk zou worden. Er was luid-Afrika echter alles aan gelegen ie SWAPO buiten deze interne rege- Deze brochure is geschreven ter gelegenheid van de ope ning van de nieuwe AZIVO- apotheek in Den Haag. Het is de grootste (publieks-)apo- theek in West-Europa, alleen sommige ziekenhuisapothe ken zijn groter. De apotheek heeft een oppervlakte van ruim tweeduizend vierkante meter en er werken honderd mensen, onder wie drie apo thekers. De bij AZIVO inge schreven ziekenfondsverze kerden kunnen hun recepten overal in de stad in busjes deponeren en ze krijgen de medicijnen dan nog dezelfde dag thuisbezorgd In zijn brochure schrijft di recteur Van der Hoeven, dat het vestigingsbeleid van de apotheken zo moet worden gewijzigd, dat de belangen van de patiënt centraal staan en dat apotheken die in be ginsel niet streven naar winst de voorkeur hebben. De be staande wetgeving maakt het voor ziekenfondsen erg moeilijk om eigen apotheken op te richten. Er zijn er maar vier: in Enschede, Utrecht, Eindhoven en sinds 1898 in Den Haag. Inkoopbureau De meeste Nederlanders be trekken hun geneesmiddelen via apotheken van vrijgeves tigde apothekers en apo-" theekhoudende huisartsen. De apothekersorganisatie KNMP voert een eigen vesti gingsbeleid en is tot nu toe niet erg enthousiast voor het werken in loondienst door apothekers. De heer Van der Hoeven bepleit zelf „het ver- maatschappelijken" van de farmaceutische zorg. Natio nalisatie van de farmaceuti sche industrie lijkt hem prak tisch onmogelijk gelet op het internationale karakter ervan maar het is in Neder land wel mogelijk de com mercie uit de distributie weg te nemen. De AZIVO-directeur spreekt zich verder uit voor een cen traal (rijks-)inkoopbureau Als alle apothekers verplicht zouden worden hun genees middelen via dit bureau te betrekken, zou dat volgens hem twee voordelen hebben. Het bureau zou verantwoord en goedkoop kunnen inko pen en de ziekenfondsen zou den zich niet langer béhoe- ven af te vragen of ze de werkelijke inkoopprijs beta len. Op dit moment wordt geen rekening gehouden met kortingen, die een apotheker kan bedingen als hij grot* hoeveelheden inkoopt. De groothandel zou in plaats van een commerciële een so ciale functie moeten krijgen Onafhankelijke instituten zullen de kwaliteit van de ge neesmiddelen moeten beoor delen en researchwerk moe ten doen. „Op deze wijze", aldus de heer Van der Hoe ven, „kunnen niet alleen be- DEEL HUM ZORCr DEEL MEE! GIRO UTRECHT Een interieurfoto van de afgelopen zaterdag in Den Haag geopende AZIVO- apotheek, de grootste publiekapotheek in West-Europa. langrijke kostenbesparingen worden verkregen, maar bo venal zal de farmacie worden wat zij in het belang van de consumenbpatiënt moet zijn: sociaal." Geneesmiddelen AZIVO-directeur laat zich in de brochure ook kritisch uit over de omvang van het ge- neesmiddelengebruik. De kosten zijn voor dit jaar ge raamd op bijna 1.13 mil jard. Vorig jaar heeft elke zie kenfondsverzekerde meer dan vijfhonderd tabletten, capsules of poeders geslikt. En dat geldt dan nog alleen voor medicijnen op dokters recept. De heer Van der Hoe ven noemt het in het belang van de volksgezondheid, dat het medicijngebruik zover mogelijk wordt teruggedron gen. omdat elk medicijn een potentieel vergif is. Gemak kelijk zal dat niet zijn. De patiënt verwacht van zijn arts meestal een recept, de arts ziet vaak door tijd nood gedwongen veelal ook geen andere oplossing en de apotheker is financieel ge baat bij een flinke omzet Bij het publiek is er de laat ste jaren weliswaar sprake van een kleine kentering in de waardering van het medi cijngebruik. maar voor de ziekenfondsen als consumen tenorganisaties ziet de AZI VO-directeur „nog een grote taak weggelegd." „Alles wordt duurder. U kunt nu beter een pony kopen dan uw geld op de bank te houden."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3