)efensie tevreden over ntvangst in Rusland SOCIAAL ERE De overwinning van Yang en Yin gftfefbT: 'BKjuiijn eer gegevens en faciliteiten zouden wel gewenst zijn' ctie om de bede rug te krijgen de troonrede Ondernemingsraad NS tegen plannen minder conducteurs ïM',i Wintergroenten duur door vorst Verweer tegen discriminatie homeopathie Ina Broerse Kunsthandel de dry coningen schilderijen 19e en 20e eeuw Inlichtingen over deze rubriek Tel. 931662. -pDAG 18 FEBRUARI 1970 BINNENLAND Trouw/Kwartet 9 nd git ize liev tr Huib Goudriaan HAAG Het Nederlandse ministerie van defensie toont 1 tevreden over de wijze waarop de Sowjet-Unie Nederlandse irnemers heeft ontvangen bij de vorige week gehouden Bere- p-legeroefeningen „Ik heb de indruk dat de waarnemers goed onthaald en bijzonder gastvrij zijn ontvangen", zegt luite- «t-kolonel b.d. K. P. Bloema, adviseur van het bureau ontwa- jingsaangelegenheden van het ministerie van defensie. rouw- van 19 |ar dit neemt natuurlijk niet weg wij de uitwisseling van waarne- •s graag willen uitbouwen. Ook nsdag tien wij in de tekst van de aan- wigingen van oefeningen van sische kant graag wat meer gege- willen hebben en wat meer faci- ten voor de waarnemers. Overi- moeten we niet vergeten dat uitwisseling van psychologlsch- tieke aard is, bedoeld is om over weer vertrouwen te wekken en om bij elkaar te spioneren", Bloema. plaats 'grafe- ondo- •bru- ster- e jaar geleden begonnen de NA- en Warchaupactlanden volgens slotakte van de conferentie van sinki met de uitvoering van de naamde „vertrouwenwekkende ttregelen" in het kader van de ipanningspolitiek. Een van deze rouwenwekkende maatregelen dat de staten die aan de confe- ie hadden deelgenomen, ver klaarden voortaan grote militaire oe feningen te zullen aankondigen. Be sloten werd ook dat deze landen el kaar zouden uitnodigen waarnemers te sturen naar deze oefeningen. De Sowjet-Unie nodigde na de onderte kening van de slotakte van Helsinki waarnemers van zuidelijke Navo- landen uit bij de oefening „Kauka- sus". Daarna ontvingen noordelijke NAVO-landen een uitnodiging voor de oefening „Noord". Vorig jaar wer den voor het eerst Westduitsers uit genodigd bij de oefening „Karpa ten". Nederland kreeg voor het eerst een uitnodiging van de Sowjet-Unie om waarnemers te sturen bij de vori ge week gehouden oefening „Berezi- Een van de twee Nederlandse waar nemers, brigade-generaal A. P. A. van Daalen. zei volgens het ANP bij terugkeer in Nederland: „Gezien het feit dat dit de eerste keer was dat wij Brigade-generaal Van Daa len, een van de twee Neder landse waarnemers in de Sow jet-Unie: niet in de fijne keuken geweest daar een oefening mochten bijwo nen, was het duidelijk dat de buiten landse waarnemers niet in de „fijne keuken" konden kijken. Contacten met de manschappen zijn er nauwe lijks geweest en van een kennisma king met nieuw Russisch materiaal is geen sprake geweest." Was de brigade-generaal ontevreden i een onzer verslaggevers TWIJK De hervormde ge- ente is druk bezig een actie voor bereiden de regering zover te ngen de bede weer op te nemen le troonrede. ADVERTENTIE het rua- r en 22 lv t plan daartoe is geboren na de spraak van premier Van Agt, een ar weken geleden in een CDA- rgadering in Voorhout gedaan, en hem vragen over het terugbren- n van de bede werden gesteld. De er Van Agt zei toen in eerste in- mtie niet van het machtsmiddel bruik te willen maken de klok wat betreft terug te draaien maar lover mogelijk anders te zullen nken als de regering vanuit het fderlandse volk massaal verzoe- n in deze geest zouden bereiken. le gemeenteleden in Katwijk heb- n daarop de predikanten gebeld gevraagd of er kon worden inge- akt op die toezegging van de heer Agt. „Hij heeft ons min of meer bal toegespeeld", aldus ds. Chr. Hovius in Katwijk. Het re- ltaat is, naar hij gisteren vertelde, weest dat er een plaatselijk comi- is opgericht, waarvan ds W. Arke- ats, Schimmelpenninckstraat 8, ouderling E. J. Bergman deel tmaken. Het hoofdbestuur van de Ireformeerde bond in de hervorm- kerk heeft inmiddels adhesie met it plan betuigd. Het hoofdbestuur de confessionele vereniging is itzelfde gevraagd. „Over een dag veertien hopen we de zaken rond hebben en de actie, die een lande- jk karakter krijgt, officieel te kun- en beginnen," aldus ds. Hovius. imiddels heeft het hoofdbestuur in de hervormde mannenbond op reformeerde grondslag in een rief aan premier Van Agt en de DA-fractie gevraagd, alles in het erk te stellen, opdat de bede van fhankelijkheid weer wordt opgeno- ïen in de troonrede. TheraCoppens DE VROUWEN VAN WILLEM VAN ORANJE 'Een boeiend, dikwijls aangrijpend boek' (De Telegraaf). 'Kloek uitgevoerd, fraai geïllustreerd, onderhoudend' (Trouw). 302 blz. Gebonden f 36,50 Bij elke boekhandel ZUID-HOLLANDSCHE UITGEVERS MIJ. UTRECHT (ANP) De onderne mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen heeft zich uitgesproken tegen de plannen om deze zomer het aantal conducteurs op de treinen te verminderen. De spoorwegen kampen met een personeelstekort en verwachten voor de komende zomerdiensten een tekort van zeventig conducteurs. Dat wijt het bedrijf aan de sterk tegengevallen wervingsresultaten. Om het rijdend personeel toch het gegarandeerde zomerverlof te kun nen verlenen stelde de directie voor om met minder conducteurs te rij den. De ondernemingsraad vreest echter dat de service achteruit zal gaan en de diensten van het perso neel bemoeilijkt zullen worden. Man door dak gezakt ARNHEM (ANP) De heer P. van der Haar (45) uit Ermst is in het Radboudziekenhuis in Nijmegen overleden na een ongeval bij een bouwwerk in Wekerom. Het 'slach toffer zakte door asbest golfplaten van een dak en kwam zes meter lager op de betonnen fundering terecht. over zijn bezoek? Volgens het minis terie van defensie is het niet terecht hieruit een dergelijke vraag te distil leren. De zin van het uitwisselen van waarnemers ligt niet in het „elkaar bespioneren", maar in het opbouwen van betere contacten, van vertrou wen over en weer. Luitenant-kolonel Bloema: „In de slotakte van de conferentie van Hel sinki staat dat deze maatregelen vertrouwen moeten wekken, dus het politieke element staat voorop en niet het verkrijgen van inlichtingen, niet het spionage-element. Spione ren is niet vertrouwenwekkend. Voorop staat dat in het kader van de ontspanning van beide kanten be langrijke militaire gebeurtenissen worden gemeld en dat wordt gezegd: Kom erbij, we laten een en ander zien. Het is geen verplichting waar nemers te sturen of toe te laten. De juridische status van de afspraak oefeningen te zullen aankondigen en waarnemers uit te nodigen is trouwens omstreden. Sommigen zeggen: het is geen verdrag, het is een verklaring." „Maar ik heb wel de indruk dat men zich houdt aan de verklaring oefe ningen van meer dan 25.000 man aan te kondigen. Noorwegen en Ne derland kondigen ook al oefeningen tot 10.000 man aan. Gelukkig is er een toenemende neiging waarne mers uit te nodigen. Nederland heeft vorig jaar bij de oefening „Interac tion" in Duitsland voor het eerst landen, het waren er negen, uitgeno digd waarnemers te sturen: drie NA VO-landen, drie niet-gebonden lan den en drie Warschaupact-landen, waaronder de Sowjet-Unie. De Rus sen hebben toen een generaal ge stuurd. Wij hebben, zoals de meeste NAVO-landen, een nogal open be leid. Dat de Russen meer gereser veerd zijn bij het geven van facilitei ten aan waarnemers hangt ook sa men met hun gesloten systeem. Wij hebben een radio, televisie en pers die geheimzinnigheid negatief waar deren. Aanvankelijk hebben de Rus sen zelf geen waarnemers gestuurd. Vorig jaar waren zij voor het eerst aanwezig bij een Duitse en bij een Nederlandse oefening." Is het ook niet naïef om te denken dat deze waarnemers zouden moeten spioneren, terwijl satellieten vanuit de lucht toch alles al fotograferen? „Jazeker, het feit dat Russische en Amerikaanse satellieten alles foto graferen, versterkt mijn betoog dat het om de sfeer, om het politieke doel gaat. Het aankondigen van ma noeuvres, het uitnodigen van waar nemers is een onderdeel van het ontspanningsproces en proces bete kent ontwikkeling. Overigens een ontwikkeling, die wij wel graag zou den willen versnellen." Het uitnodigen en sturen van waar nemers is dus tot nu toe zinvol ge bleken? &sAtlTtEK Beeld van de Russische legeroefening „Berezina" in de omgeving van Minsk, Orsha en Polotsk. „In het Westen worden deze maatre gelen als zeer zinvol ervaren en wij willen de slotakte van Helsinki graag verder verfijnen. Wij zouden bij voorbeeld willen dat het gebrui kelijk wordt ook oefeningen tot 10.000 man aan te kondigen. En in de tekst van de aankondigingen zouden wij meer gegevens willen zien. Tevens vinden wij meer facili teiten voor de waarnemers gewenst: wat de bedoeling van de oefening is, dat materiaal wordt getoond, dat zonder beperkingen met de deelne mers aan de oefeningen kan worden gesproken." mi* Doet Nederland dat wel? „Wij hebben bij „Interaction" ge probeerd zo open mogelijk te zijn. We hebben de waarnemers ons ma teriaal getoond, we hebben de moge lijkheid geboden met de mensen te spreken en met helikopters boven het oefenterrein te vliegen. Nu wil ik niet zeggen dat de Russen in dit opzicht niets doen, maar als je een strenge vader hebt en je krijgt tien gulden zakgeld, dan denk je bij je zelf dat je nog liever vijfentwintig gulden zou krijgen. Maar het tot nu toe bereikte is een teer kasplantje, waarop je niet te zeer moet trappen." VENLO Door de vorst zijn de prijzen van verschillende winter groenten op de Coöperatieve Venlo- se Veiling in Grubbenvorst de laat ste dagen sterk opgelopen. Voor een kilo prei werd gisteren ƒ2.20 be taald, terwijl deze groente voor het invallen van de vorst hoogstens tachtig cent per kilo opbracht. Ook voor andere wintergroenten zoals spruiten, savoye- en boerenkool worden op de veilingen momenteel flinke prijzen betaald. De prijs van de spruiten was gisteren in Grub benvorst ƒ2.60 per kilo wat bijna het dubbele is van enkele weken geleden. Savoye- en boerenkool gin gen weg voor gemiddeld negentig cent per kilo, terwijl deze groente vorige week nog niet duurder was dan dertig cent per kilo. J mijn FTRECHT (ANP) - „Ik wil geen itzondering op de regel, het gaat lij om de regel zelf. Ik ben tegen iscriminatie van de niet traditio- eel geordende medische stand", al- us mr. H. Cost Budde uit Assen oor de centrale raad van beroep in trecht gisteren. Hij verweerde zich egen de weigering van de interpro- inciale ziektekostenverzekering ZR) om door een homeopathische rts voorgeschreven geneesmidde- elijkj ver8oeden' >at gebeurde al voordat de IZR drie lar geleden haar uitvoeringsbesluit wijzigde. Daarin kwam toen ook let- erlijk te staan, dat ze geen vergoe- ing gaf voor medicijnen die niet 'orden geleverd door een apotheker een apotheekhoudend arts of die iet zijn voorgeschreven door een lUisarts die is opgenomen in het eglster van erkende huisartsen van Ie KNMG. Jr Cost Budde bestreed om ver- chillende redenen, dat deze princi ple beperking van het begrip huis- ris formeel bindend kan zijn. Ho- neopathische artsen hebben ook an de universiteit gestudeerd en zij tezitten ook het artsendiploma. De ZR mag volgens mr. Cost Budde 'een partij kiezen tussen artsen die ich wel bij de KNMG laten registrc- en en zij die dat om een of andere eden niet doen. De centrale raad zal linnen drie weken uitspraak doen. ujn Hoewel chinezen al zo'n vijfduizend jaar be weren dat ze baat hebben bij acupunctuur, is het voor ons westerlingen tot op vandaag een omstreden zaak gebleven of je van spelde- prikken in je vel nu wel of niet beter wordt. Hoezeer allerlei onderzoekingen ook met el kaar in tegenspraak zijn, op één punt kunnen de onderzoekers elkaar meestal wel vinden. De acupuncturist boekt onmiskenbaar resul taat, wanneer het gaat om de bestrijding van pijn en spierkramp van rheumatische oor sprong, terwijl over de bestrijding van hoofd pijn. kiespijn en zenuwpijn ook wel gunstig wordt bericht. Dat neemt niet weg dat „de officiële genees kunst" soms niet de neiging kan onderdruk ken om de acupunctuur te verwijzen naar het domein van magnetiseurs, kruidendokters, iriscopisten en andere aanhangers van de zogeheten alternatieve geneeswijzen. Voor de acupunctuur is dat een treurig lot, want in de sociale verzekering kan het van belang zin of een geneeswijze wel of niet algemeen aan vaard is, laat staan tegen kwakzalverij zou aanleunen. Neem nu het geval van een Rotterdamse plaatwerker-af schrijver. Zo'n twaalf jaar gele den werd hij door een zeer ernstig bedrijfson- geluk getroffen. Al op weg naar het zieken huis was duidelijk, dat zijn rechterbeen er slecht bijlag en eenmaal in het ziekenhuis kon de dienstdoende chirurg geen andere beslissing nemen dan amputatie van het rechteronderbeen. Maar het ging mis. Nu doen artsen er in dergelijke gevalllen alles aan om een been zo mogelijk onder de knie te amputeren. En ook in de tweede operatie, die de plaatwerker moest ondergaan, werd er wederom gepoogd om een deel van het onder been te behouden. Het mocht niet baten. In de derde operatie zette de chirurg het been boven de knie af. De plaatwerker hij was pas 25 knokte terug. Twee jaar na het ongeluk begon hij bij zijn eigen werkgever enkele uren per dag administratief werk te doen. Hij breidde die werkzaamheden geleidelijk uit en in verband daarmee daalde zijn arbeidsongeschiktheids percentage krachtens de WAO tot 25 procent. Hij kon immers weer voor een deel in eigen onderhoud voorzien. Vier jaar na zijn ongeluk kreeg hij zijn definitieve prothese, maar na enige tijd kreeg hij hoe langer hoe meer pijn aan de beenstomp. Zes jaar na zijn ongeluk staakte hij zijn werk als plaatwerker-afschrij ver. Toen de pijnklachten ondanks de medische behandeling bleven aanhouden, wendde de plaatwerker zich in mei 1975 op eigen initia tief. doch met medeweten van zijn huisarts, tot een arts-acupuncturist. Met de vijftig be handelingen waren 1500 gulden gemoeid, maar het resultaat mocht er zijn. De acupunc tuur-behandelingen leidden tot een zodanige vermindering van de klachten en de man voelde zich er zo goed bij, dat hij in augustus, zijn werk voor halve dagen en in september voor hele dagen kon hervatten. Bij de be drijfsvereniging diende hij intussen een ver zoek in om vergoeding van de acupunctuur behandeling. Dat liep uit op een teleurstel ling. De bedrijfsvereniging wees het verzoek af, „omdat de acupunctuur-behandeling hier te lande niet tot de algemeen aanvaarde geneeskundige behandelingswijzen behoort." Tegen deze afwijzing tekende de plaatwerker beroep aan en de Raad van Beroep gal hem gelijk. Toch een vergoeding dus? Nee, de bedrijfsvereniging besloot verder te procede ren en legde de zaak voor aan de Centrale Raad van Beroep. Het gaat er in dit geval om. zo redeneerde dit wijze college, of de afwijzing van de bedrijfs vereniging in overeenstemming is met de redelijkheid. De Raad van Beroep vindt de afwijzing onredelijk en wijst erop dat in deze zaak sprake is van bevordering van de ar beidsgeschiktheid. Het al of niet behoren tot de algemeen aanvaarde geneeskunde is vol gens de raad op zich een te globale benade ring om de gevraagde vergoeding af te wijzen. Bovendien is naar de mening van de Raad van Beroep de acupunctuur elders gemeen goed. heeft de behandeling succes gehad en is door een medicus toegepast. Vervolgens nam de centrale raad de argumen ten van de tegenspartelende bedrijfsvereni ging nog eens onder de loep. De bedrijfsvere niging. gesteund door de Gemeenschappelij ke Medische Dienst, bleef van mening dat acupunctuur een behandelingswijze is, die in de officiële geneeskunde niet wordt erkend en dat op grond hiervan géén vergoeding van kosten dient plaats te vinden. Temeer, zo voegde de bedrijsvereniging eraan toe. nu geenszins is komen vast te staan, dat de bevordering van de arbeidsgeschiktheid van de plaatwerker een direct aanwijsbaar gevolg is van de acupunctuur-behandeling. Tijdens de rechtszitting heeft de raadsman van de plaatwerker de afwijzingsgronden van de bedrijfsvereniging met klem bestreden. Hij zette de zaken nog eens op een rijtje. De op de plaatwerker toegepaste acupunctuur behandeling werd verricht door een bevoegd medicus; inmiddels zijn er in Nederland enke le speciale poliklinieken voor acupuntuur in bedrijf, waarheen patiënten door huisartsen en specialisten worden verwezen; een aantal medici heeft een afzonderlijke opleiding tot acupuncturist gevolgd en daarvoor een diplo ma verworven. Ten slotte zal bij de plaatwer ker zelf in het kader van een kortgeleden hernieuwde amputatie acupunctuur worden toegepast en wel in de in de polikliniek van de afdeling neuro-chirurgie van een academisch ziekenhuis. Als acupuncturist treedt een aan dit ziekenhuis verbonden neuro-chirurg op. Na de bestudering van de stukken liet de centrale raad weten dat niet doorslaggevend is of de acupunctuur al of niet behoort tot de in Nederland algemeen aanvaarde genees kundige behandelingswijzen. Wél van door slaggevende betekenis vond de raad dat de acupunctuur-behandeling volgens een rap port van een arbeidsdeskundigè en een rap port van een verzekeringsgeneeskundlge wel degelijk heeft gestrekt tot de bevordering van de arbeidsgeschiktheid van de plaatwerker. Dat de man in 1976 wederom in de ziektewet was gegaan wegens pijn in de beenstomp deed daar niet aan af. Want. zei de centrale raad. sinds augustus 1975 heeft de plaatwer ker om financiële redenen de behandeling kostte dertig gulden per keer geen acu punctuurbehandeling meer ondergaan. De afwijzing was naar het eindoordeel van de centrale raad onredelijk en de bedrijfsvereni ging werd verzocht haar antwoord aan de plaatwerker te herzien. Of zoals chinezen het al ver voor onze jaartelling in hun wijsgerige geschriften schreven: De positieve kracht Yang overwint het negatieve, sombere Yin. Voor de plaatwerker is die oude Chinese wijs heid bewaarheid: Hij kreeg zijn vergoeding Rllksmuseum Meerminno- WBStieanlanum Prlnsosaegracht 30 's-Gravenhage. Aan het Malieveld tal. 070-462700. Tentoonatelllng „Vorstelijke Boekban den'' 19e eeuwse boekbanden uit de Koninklijke BibHotheek. Voorla permanente expositie van oudhe den en van de oudate gedrukte en hartd- geachreven boeken. Open: maandag t/rn zaterdag van 1-5 uur in de middag. Toegang kostelooa. CHINESE KUNST IMPORT-EXPORT Galerie „SING DO" LAAN VAN MEEROERVOORT 320A DEN HAAG HOLLAND TELEFOON 070-601557 Anes Is handgemaakt, desondanks gunstige prijzen. .Kom vrijblijvend onze showroom bezichtigen. Nwe. Spiegelstr. 57 A'dam, tel. 236642 18/2/-13/3 Frangoise Deberdt olieverven - aquarellen en grafiek 10 ceramisten exp. Laren, Brink 4 Hans Nahuys olieverven, aquarellen Joop Hollanders sculpturen 25/2-18/3 Jan J. van Waning Galerie Kunstha ndel Westersingel 35, Rotterdam 010-366004/360198. Verkooptentoonstelling Honoré Daumier 27 febr. - 27 mrt. Lithographisch werk oudtijds Ingekleurd. Verwerastr 28 Hertogenbosch TeL 073-142863 Paul Wonderllcb litho en brona plastiek Kunst- en Antiekcentrum Amsterdam Geopend vrljd. en zat. 10-18 uur en zondag (kijkdag13-17 uur. OUDEBRUGSTEEG 20. AMSTERDAM ENTREE VIA HOUTEN STEIGER tegenover Damrak no. 37. Vrij entree. GALERIE OE OUDE RYN DreMun Troon •ip M/l M 21/2/71 Oude fep 40 - Lxdan Tel. 071-1*4330 bl 2 Woe t/mia 12-17 uu do ev v 10-21 uu> spui 235a, den haag. tel. 070 - 403242. Nieuw antiquariaat: HONDIUS Prenten: stadsgezichten, plattegronden, landkaarten, vogets, bloemen, etc Art Deco-pochoira Geïllustreerde boeken: Beardsley. Crane, Ooré, Dulac. Rack- ham, Steinlen en vele anderen LAURIERGRACHT 71. Amsterdam dagelijks 1-6 uur Tel. 020-235527 Kunst- en veilingzaal kem makelaars-veilinghouders in roerende goederen regelmatig veilingen van kunst, antiek en inboe dels voor onze clientele zoeken w>i objecten voor goed gehalte verkoopcondn.es op aanvraag ook voor ai uw taxaties mzake verzekeringen succes sie etc tel. 070-244271 Nassau Dlllenburgstraat 2 Den Haag Rokin 154 >5 Amsterdam tot 29'3 FROM LONDON WITH LOVE Schild Tek Sculpt e.d groepstentoonst i s m Nicholas Treadwell Gallery London Open dt t/m za 10 30-17 30 uur teletoon 020-26 26 40 Mevr. J. W. te Winkel goed wonen moderne mteneurverzorgtng trans hoefsloot kostverlorenhot 147 let 430023 amstetveen

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9