WS waarschuwen Ethiopië i 'Uit/erkoop in Ehodesië' 'Moskou wilde steun VS voor kernaanval op China in 1969' Rissische schoten voor Amerikaanse boeg Autonome Baskische lestuursraad ge vormd -K Egypte en Kenia wisselen vliegtuigen uit •^Atherton herat pendeldiplomatie nel Kritiek ^an zwarte leiders Kritiek vakbond op Andreotti Haldeman: Nixon zat achter Watergate GIRO 26655 Bonn akkoord met anti-terreur verdrag kTERDAG 18 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet Den spoor oeterm 1 iets t lederlai lichte le Gou( >n at rdt op Ha Snelt! Haag o\ middi leentel weegt lie de Dat emeei voor eit h ijen, aan Jashington/addis abe- A (Reuter, UPI) De Araerl- aanse president Carter heeft thiopië een ernstige waar- iuwing laten horen. Als Ethi- lische troepen doorstoten er de grens met Somalië zal „een zeer ernstige inbreuk n op de vrede, en zelfs de wereldvrede in gevaar kunnen brengen", aldus de president in een gesprek met journalisten. pen terug te trekken uit de Ogaden. Tussen Somalië en Ethiopië woed den op het ogenblik zware gevechten over het bezit van de woestijn, die op het ogenblik Ethioplsch is. De Verenigde Staten zullen noch aan Somalië, noch aan Ethiopië wapens AlgeZHIlt leveren, zo liet hij weten. Op de So malische regering heeft Carter een dringend beroep gedaan haar troe- flTORIA (AFP) Gist'rmiddag is in Vitoria de algemene raad ian Baskenland, de eirste autonome Baskische regering ge vormd na talloze bespiekingen van vertegenwoordigers van de «schillende partijen over de verdeling van de portefeuilles. m je i ande /erhii d Debosj ze opf n< janu; bezjvi Algemene Baskische Raad is sa- inengesteld uit een president en vijf- en sloitien raadsleden en is gevnmd krach- ins een koninklijk decreet van 4 uari waarbij de pre-iutonomie Baskenland werd gevestigd. Ni Voor het ogenblik zijn allem de vijf tien raadsleden aangewezei: vijf uit de Spaanse Socialistische A'beiders- partij PSOE. vijf uit de Blskische Nationalistische Partij PN\ drie uit de Unie van het Democratsch Cen trum UCD. een uit de patij „Bas- kisch Links" en een onafhnkelijke. Na drie stemmingen was de presi dent nog niet gekozen. De stemmen waren gelijk verdeeld over de kandi daten: Ramon Rubial van de PSOE en Juan Ajuriaguerra van de PNV. Ingenieur Juan Ajuriaguerre, het oudste raadslid, presideerde de plechtigheid van de vorming van de raad. Hij zei, dat het een historische dag was voor het Baskische volk en voegde eraan toe. dat de pre-autono- mie een kleine stap was van het Baskische volk naar autonomie. Hij sprak de hoop uit. dat spoedig een veel grotere autonomie bereikt zou worden. Zee ga om te kr A oorself - 1 1 i* i actie tren v de Ci JERUZALEM (UPI. Reuer) Dit le Coi weekeinde begint de Aierikaanse dp hJ onderminister van buiteiandse za- 1p arti ken Atherton opnieuw an een be- middelingspoging, tussei Israël en Egypte. In Jeruzalem gisteren meegedeeld dat Atheon vanuit Washington eerst naarJeruzalem reist en dan pas naar Efpte. Dit is besloten tij dens een ontioeting van de Israëlische minister'an buiten landse zaken Dajan mezijn Ameri- kaanse collega Vanccerder deze LJ week in Washington. Vigens Dajan zal Atherton zich voornnelijk rich ten op het betrekken an Jordanië bij de vredesbesprekigen. Voor waarde voor de Jordaas deelname is dat Egypte en Israëlet over een verklaring van principsten aanzien van een oplossing vanirt conflict in het Midden-Oosten ens worden. Volgens Dajan is de .(ëlname van Jordanië aan de ondmandelingen belangrijker voor de K'Ptische pre sident Sadat dan het onmiddellijk oplossen van het probleem van de Joodse nederzettingen in de Sinaï- woestijn. De Egyptische minister van defen sie, generaal Mohammed Gamassl, gaat binnenkort naar Washington voor een gesprek over de militaire behoeften van zijn land. Dit meldde gisteren het dagblad Al Achram. Volgens de krant krijgt Gamassi de officiële Amerikaanse uitnodiging volgende week, wanneer een aantal ambtenaren van het Pentagon Cairo bezoekt. Deze ambtelijke delegatie komt alvast horen wat Egypte behalve de al toegezegde 50 F-5e jachtbommenwerpers op zijn mi litaire „verlanglijstje" heeft staan. Al Achram leverde triomfantelijk commentaar op de F-5-transactie. „Voor de eerste keer heeft een Ara bisch land het Israëlische monopo lie op Amerikaanse wapens doorbro ken," aldus het blad. ifdei Cl Ven «g jal aat a het a e jan heer nente seizoi n, de eslott rianu Brëa BS i kon ?lft. li LOESAKA (Réter, AP) In Rhodesië wordt een „uitverkoop" gehouden van e belangen van de zwarten, meent de radicale zwarte leider Jshua Nkomo. Zijn partner binn het Patriottisch Front Robert oegabe hekelde eveneens in felloewoordingen het eerder deze weeln Rhodesië geslo ten akkoord tusn blanken en ge matigde zwarteivloegabe zei dat de enige mogelij kW voor de Afrika nen hun „waardgeld" terug te win nen nu gewapee strijd is. Beide leiders sten iedere samen smelting tusserfc Brits-Amerikaan se voorstellen or Rhodesië, en het deze week berete binnenlandse ak koord uit Whington en Londen- hebben beide n afwachtende hou ding ingenon» tegenover de af spraken die de leider van de blanke minderheidsregering, Ian Smith, heeft gemaakt met drie zwarte voor mannen in Rhodesië. Het akkoord voorziet in de vorming van een overgangsregering, waarin blank en zwart vertegenwoordigd zijn. Daarna moeten de blanken in Rhodesië zich uitspreken over een nieuwe grondwet in Rhodesië, op grond waarvan eind dit jaar algeme ne verkiezingen zouden kunnen wor den gehouden". Volgens Nkomo be helst het akkoord pure „apartheid" en zullen de blanken van hun voor delen niets prijsgeven. President Carter heeft een bijzonde re afgezant naar Ethiopië gestuurd, met een boodschap voor het staats hoofd kolonel Mengistoe. Volgens het ministerie van buitenlandse za ken moet de afgezant, Aaron, nog eens duidelijk maken dat de Ver-' enlgde Staten neutraal zullen blij ven in het conflict. Aaron zal ook proberen meer inzicht te krijgen, al dus het ministerie, in de houding van Ethiopië, waarmee de Verenigde Staten op het ogenblijk geen betrek kingen onderhouden. Ethiopië krijgt uitgebreide militaire steun van de Sowjet-Unie en Cuba, maar heeft gisteren laten weten dat aan Somalische kant 12.000 man vechten afkomstig uit Arabische landen. Eén van de Arabische lan den die Somalië steunt is Egypte, dat wapens levert. Deze week werd door Kenia een Egyptisch vliegtuig, dat met granaten onderweg was, bo ven Kenia onderschept Kenia staat in de strijd aan de zijde van Ethiopië, onder meer omdat So malië behalve op Ethioplsch ook op Keniaans grondgebied aanspraken doet gelden. Als tegenmaatregel op het onder scheppen van het toestel legde Egypte later beslag op twee Keni- aanse vliegtuigen. Na 48 uur overleg tussen belde landen werd echter gis teren de zaak opgelost: de twee Ke- niaanse vliegtuigen vertrokken uit Cairo naar huis, terwijl eerder vanuit Nairobi het Egyptische toestel koers had gezet naar de thuishaven. Een Egyptische woordvoerder liet weten dat alles op een misverstand berust te en dat de „hartelijke verhoudin gen" tussen zijn land en Kenia geen schade hebben opgelopen. ROME (UPI, Reuter) Tijdens een bijeenkomst van zes politieke par tijen stuitte de Italiaanse regerings formateur Andreotti (rechts voor aan) op hevige kritiek op zijn verso beringsprogramma. Terwijl Andre otti probeerde de zes partijen waar onder socialisten, communisten en christendemocraten te overtuigen werd hij gisteren ook aangevallen door zowel de communistische als de niet-communistische vakbonden in Italië. Leiders van de Italiaanse vakbeweging hebben een bijeen komst met Andreotti geëist vanwe ge het programma dat voorziet in hogere belastingen en hogere prij zen voor elektriciteit en andere diensten. Ondertussen is gisteren opnieuw Ie mand in zijn benen geschoten. Deze keer was het een Romeinse slager. In tegenstelling tot eerdere dergelij ke aanslagen houdt de Italiaanse politie in het geval van de slager met de mogelijkheid rekening dat de da der geen politieke motieven had. ADVERTENIIb STEUN NU SWAPO VOOR EEN VRIJ NAMIBIË NEW YORK (AFP, UPI, Reu ter) President Nixon was „vanaf de eerste dag" op de hoogte van de expeditie van de „loodgieters" naar de plaats in het Watergate-gebouw waar het hoofdkwartier van de De mocratische Partij was. Dit zegt voormalig stafchef van het Witte Huis Robert Haldeman, die thans een gevangenisstraf uitzit we gens zijn rol in Watergate, in een boek dat in de komende dagen zal uitkomen onder de titel „The ends of Power" (Grenzen van de Macht). Daarin zegt hij overigens ook dat de oud-president in.twee gevallen als waar staatsman de Sowjet-leiders van snode plannen met kernwapens wist af te houden: eerst toen de Sow jet-Unie het plan zou hebben opge vat een kernaanval op China te ple gen en daarbij de steun van de VS vroeg, de tweede maal toen de Rus sen in Cuba een marinebasis met kernwapens begonnen te bouwen. Oud-minister van buitenlandse za ken Henry Kissinger reageerde ech ter wat China betreft met de mede deling niets af te weten van enig Sowjet-plan om de ontwikkeling van China's kernpotentieel in de kiem te smoren. Voor de televisie verklaarde hij: „Dat is niet waar. Ik kan mij daarvan helemaal niets herinneren en zo iets zou ik niet vergeten." Watergate, dat hem het president schap kon kosten, trachtte Nixon met alle mogelijke middelen in de doofpot te stoppen zelfs door hulp van de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA te vragen, zo gaat Halde man daarover verder in uittreksels uit zijn boek die werden gepubli ceerd. Volgens Haldeman wilde Nixon ten koste van alles bewezen zien dat voorzitter Lawrence O'Brien van de Democratische Partij werd betaald door miljardair Howard Hughes, die door Nixon werd veraf schuwd. Daartoe had de voormalige presi dent de expeditie naar het hoofd kwartier van deze partij laten orga niseren om de telefoon van O'Brien te kunnen laten afluisteren. De CIA wist volgens Haldeman al vanaf het begin van de zaak en saboteerde zelfs het werk van de „loodgieters" door een van zijn agenten in de groep te plaatsen. Deze, James McCord, heeft de ont dekking van de hele zaak mogelijk gemaakt door microfoons met opzet zo aan te brengen dat zij gemakke lijk zouden kunnen worden gevon den, zo schrijft Haldeman. De uitgewist 18'/* minuut band Nixon liet al zijn gesprekken op de band opnemen bevatte volgens Haldeman Juist een gesprek waarin Nixon feitelijk toegaf achter Water gate te zitten. De laatste zou zelf begonnen zijn met uitwissen, maar hij was daar zo onhandig in, dat zijn secretaresse dit moest overnemen. Nixon was volgens Haldeman ook de aanstichter van de inbraak in het bureau van psychiater Daniel Ells- berg, die geheime documenten van het Pentagon had gepubliceerd. Verder zegt Haldeman tenslotte over het Russische plan voor een kernaanval op China dat de Sowjet- Unie de Amerikanen in 1969 her haalde malen heeft benaderd met een verzoek om samen een kernaan val op China uit te voeren. Ter voor bereiding van deze aanval zouden* de Russen volgens Haldeman drie kilometer van de grensrivier Oesoeri met China 1.800 raketten met kern koppen hebben geïnstalleerd. Nixon greep in door krachtige afkeuring van zo een project uit te spreken Een jaar later, in 1970, ontdekten Amerikaanse satellieten dat de Sowjet-Unie in Cuba was begonnen met het opbouwen van een marine- kernbasis. Nixon waarschuwde de Russische leiders direct dat dit de ontspanning bedreigde, waarop de Sowjets het werk afbraken. Het officiële Russische persbureau Tass heeft deze beweringen van de hand gewezen. Doden bij ontploffing PARIJS (AP) - Waarschijnlijk door gaslekken hebben zich in Parijs zes ontploffingen voorgedaan. Daarbij zijn zeker vijf mensen gedood. Hal verwege de middag deden zich bin nen een half uur drie explosies voor, een paar uur later gevolgd door nog eens drie. De schade is groot. KOPENHAGEN (DPA) De Deense advocaat en parlementariër Mo- gens Glistrup, een fel bestrijder van belastingheffingen, is gisteren door een rechtbank in Kopenhagen wegens tal van financiële onregelmatighe den veroordeeld tot een boete van anderhalf miljoen kronen (ongeveer 600.000 gulden). Bovendien moet hij twee miljoen kronen aan belasting nabetalingen verrichten. Hij mag echter zijn ambt van advocaat blijven uitoefenen. De 51-jarige oprichter van een anti-belastingbeweging was aangeklaagd wegens duizenden gevallen van Financiële onregelmatigheden, waaron der het zich onttrekken aan belastingbetaling en bedrog. BONN (UPI, Reuter) De Westdult- se Bondsraad heeft gisteren de over eenkomst van de Raad van Europa inzake terreurbestrijding geratifi ceerd. De overeenkomst verplicht re geringen mensen uit te leveren die worden gezocht wegens vliegtuigka pingen, ontvoeringen en soortgelijke gewelddaden. In deze gevallen mag geen politiek asiel worden verleend. In de Bondsraad is een initiatief wetsontwerp ingediend, dat het ge dwongen voeden van gevangenen in hongerstaking wil verbieden. Met name leden van de Rote Armee Fraktion hebben de hongerstaking vaak gebruikt om verbetering van hun levensomstandigheden in de ge vangenis af te dwingen. Een van hen, Holger Meins, is aan de gevolgen van een hongerstaking overleden. Het initiatief-wetsontwerp zal waar schijnlijk stuiten op verzet van de Sociaaldemocratlsch-liberale coali tie, die geen „martelaren" wil creëeren. In het kantoor van de Westdultse luchtvaartmaatschappij Lufthansa in de Columbiaanse hoofdstad Bogo ta is ondertussen gisteren een bom ontploft. Motleven voor de bomaan slag zijn niet bekend Zie ook ons commentaar op pagina S door VICOR ZORZA Het Kre;in heeft een ongebruikelijke stap gedaan. Het heeft de Ameri kaanse esident Carter gewaarschuwd dat de besprekingen over de beperkii van de strategische wapens wel eens zouden kunnen mislukken, als hij dhavikken binnen zijn eigen regering niet kortwiekt. Gebeurt dat niet daikai dat maar één ding betekenen: een scherpe toename van het gevaar p en oorlog met kernraketten met alle gevolgen daarvan. Dit soorimodramatlsche waarschuwin gen wonen ezer dagen aan dovemanso ren gedanJet gevaar van een nucleaire oorlog tussle twee grote mogendheden ligt verder ?g dan ooit. Dat is voor een belangrijk el te danken aan de pogingen in het Khlin, dat daarbij gesteund wordt dooikaar opvolgende regeringen in de Verfde Staten, om de spanning tussen de «e landen te beperken. Maar als de awda een hele pagina aan de zaak van ontspanning besteedt, dan is er kennelijkts aan de hand. Maar wat? Het lijkt er ciet eerste gezicht op, dat de Prawda zichrgen maakt over het gebrek aan vooruitig bij de SALT-besprekin- gen, over hangzame tempo van de on- derhandelini en over het feit dat de Verenigde Sen momenteel hogere eisen stellen bij dnderhandelingen dan vroe ger. toen eeieer gematigder standpunt werd ingenen. Nergens in het artikel beschuldigt krant met zoveel woorden de Verenigdtaten van een wijziging van hun standpunt. Er wordt zelfs geconsta teerd dat president Carter herhaaldelijk het belang van het bereiken van een nieuw akkoord onderstreept heeft en dat deze houding van de Amerikaanse president een flinke impuls aan de onderhandelin gen heeft gegeven. Traditionele lijst Tot zover is er niets aan de hand. Maar deze houding is, aldus de Prawda, niet naar de zin van die krachten die de SALT- akkoorden „willen vertragen en zelfs hele maal in de soep willen laten draaien" en die de SALT tot een acuut politiek strijd punt ln de Verenigde Staten willen maken. Het artikel komt met de hele traditionele lijst van koude-oorlog-hitsers die loopt van het Pentagon en het „Comité voor het Huidige Gevaar" tot het militair-industri eel complex. Maar deze openlijke oppo nenten lijken het Kremlin minder ergernis te geven dan de meer verborgen tegenstan ders, die kennelijk als veel gevaarlijker worden beschouwd. Het artikel heeft het over bepaalde niet geïdentificeerde figuren die „niet de schijn op zich laden zich rechtstreeks tegen de akkoorden te verzetten, maar die er in feite met alle middelen naar streven steeds meer obstakels te leggen op de weg naar de afronding van de besprekingen". Zij geven voor dat zij het verdrag alleen maar willen verbeteren, maar als de regering niet doet wat zij zeggen dan „werpen zij hun mas-' kers af" en beschuldigen de regering ervan een te zacht en te meegaand standpunt in te nemen in de besprekingen met Moskou. Brzezinski Maar heeft de Prawda het hier alleen over de traditionele koude-oorlog-hitsers bui ten de regering? BIJ eerste lezing lijkt het daar misschien wel op, maar wie bereid is tussen de regels door te lezen, wordt een andere boodschap gewaar. Wat de Prawda eigenlijk zegt, bij nadere beschouwing, is dat bepaalde medewerkers van president Carter even slecht zijn als de vroegere koude-oorlog-hitsers. Daarbij wordt ge doeld op Zbigniew Brzezinski, de adviseur voor nationale veiligheid van de president, die in vroeger dagen Inderdaad meer dan iemand anders tot de aanhangers van de politiek van de koude oorlog behoorde. Afgezien van de minister van defensie Ha rold Brown, die vanwege het feit dat hij aan de top van het Pentagon staat per definitie het zwarte schaap van het Krem lin is, wordt Brzezinski van de regerings functionarissen het regelmatlgst aange vallen door de Sowjet-Unie. En dat ge beurt dan in nog scherpere bewoordingen dan waarme Brown wordt geattaqueerd, omdat hij beschouwd wordt als Carters kwade genius. Eén van de meer gedetailleerde en speci fieke bezwaren die de Prawda inbrengt tegen de houding van de Verenigde Staten bij het SALT-overleg kan worden terugge voerd op Brzezlnskl's vroegere Inzichten met betrekking tot beperkingen in de be wapening. De Prawda noemt zijn naam niet, zoals dat gebeurde bij minder belang rijke zaken. In dit geval zou het politiek niet verstandig zijn om zijn naam te ver melden. De Sowjet-autoriteiten doen hun werk op basis van de veronderstelling dat Brzezinski een man van de harde lijn is bij de bepaling van het bij SALT te voeren beleid, wat zijn lasteraars in Washington ook mogen zeggen, die hem vinden mee waaien met het Jasje van de president. Gematigd De Sowjet-autoriteiten zijn van mening dat Paul Warnke aan de andere kant van het spectrum staat. ZIJ beschouwen Warn ke, die de leider is van de Amerikaanse afvaardiging naar de SALT-besprekingen en die verder aan het hoofd staat van het bureau van wapenbeheersing en ontwape ning. als een gematigde. Het oordeel in Washington over Wamke is hiermee in strijd en belden hebben gelijk. De Russen zien in hem een harde onderhandelaar met de vlugge geest van een advccaat die met heel weinig argumenten een stevige rede nering kan opzetten, maar die evengoed kans ziet een nauwelijks zichtbare opening zodanig te verbreden dat de onderhande lingen een nieuwe Impuls krijgen op het moment dat ze in het slop dreigen te raken. De Amerikaanse minlnlster van buiten landse zaken, Cyrus Vance, bevindt zich naar het oordeel van de Sowjet-Unie tus sen belde uitersten ln. Hij functioneert inderdaad als een soort tussenpersoon, die misschien een lichte voorkeur heeft voor de inzichten van Warnke boven die van Brzezinski. tenminste voorzover het SALT-zaken betreft. Wat betreft hun ritue le aanvallen op minister van defensie Ha rold Brown, schijnen de Russen momen teel wat met hun handen in het haar te zitten over de man die enerzijds het groot ste militaire budget van de Verenigde Sta ten beheert, terwijl hij aan de andere kant meer dan enige minister van defensie se dert MacNamara de wensen en verlangens van de militairen poogt te kortwieken. Uiteindelijk kwamen de Russen tot hun eigen verrassing tot de conclusie dat Mac Namara een duif was, maar toen was het te laat en was hij al uit het Pentagon verdwe nen. Brown is niet meer duif dan McNama- ra ln het begin was. maar hij is evenmin een havik. Het ligt in de macht van het Kremlin door de reacties op zijn beleid hem in de ene of andere richting te duwen. Bij alle voorzichtige bewoordingen van de Prawda en het ontbreken van een directe discussie over de posisities van de voor naamste functionarissen binnen de rege ring, richt de Prawda zich in feite tussen de regels door tot de regering van de Verenig de Staten. Het blad waarschuwt de rege ring dat het Kremlin bij de SALT-bespre kingen slechts bereid is tot een bepaald punt te gaan en het wrijft Carter onder de neus dat het SALT-akkoord een misluk king zal worden als hij naar Brzezinski luistert ln plaats van naar Warnke Maar als dat inderdaad de bedoeling van Mos kou is, dan ziet het één gevolg van die waarschuwing over het hoofd. Door aan Carter duidelijk te maken hoe de Sowjet-autoriteiten denken over Brzezlns kl's inzichten, zou de president wel-eens tot de overtuiging kunnen komen dat zijn adviseur voor nationale veiligheid de juis te man Is op de Juiste plaaU en dat wel om meer redenen dan de meest voor de hand liggende. Als Brzezinski inderdaad de man van de harde lijn is, waarvoor de Russen hem houden en als hij inderdaad die in vloed op de president heeft die ze vermoe den. dan gaat dit diplomatieke en strategi sche spel om belangrijker dingen dan an ders het geval zou zijn geweest In een strijd om belangrijker zaken zullen de Ver enigde Staten, aangezien ze over grotere reserves beschikken, de meer waarschijn lijke winnaar zijn. zolang tenminste de strijd beperkt blijft tot conventionele za ken en niet over nucleaire zaken gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7