Polen wil meer evenwicht in handel met Nederland Einde melkoorlog nabij zoekt nieuwe wegen Rotterdam akkoord met sanering scheepsbouw ülternatief Tlan voor pinnerijen )ouwe Egberts daagt over idvertenties Nieuwe minimum-regeling houdt rekening met bezwaren EG Waarde Finse mark omlaag systeembouw P» Staai-2ÓOÓ j RDAG 18 FEBRUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet 29 «SCHEDE De ondernemingsra- p van de Enschédese spinnerijen Jmbeek-Oosterveld. Tubantia. jmttersveld en Bamshoeve heb- een alternatief plan gelanceerd pr de herstructurering van de Jnnerij-sector. gens het oorspronkelijke plan de beleidscommissie herstructu- ng textielindustrie zouden 1260 eidsplaatsen in Twente moeten vallen, waarvan 1000 in Ensche- De bedoeling van het alternatie plan s het verlies van de arbeids- atsen te spreiden, zodat Ensche- niet zo n zware klap krijgt. Be urder L. Doeve van de Industrie- id CNV vindt het alternatief wei- reéel. Bij de herstructurering van spinnerij-industrie zijn zeven entse spinnerijen betrokken met vestigingen. Enkele van deze ves- ngen zullen moeten worden ge- ten en de overige werden samen- roegd tot ..Spinnerij Nederland vestigingen die in het alternatie plan worden aangewezen om te rden gesloten zijn volgens Doeve t de meest voor de hand liggende, ovendien kost het alternatieve n honderd arbeidsplaatsen meer. Enschede zelf zouden hierdoor nder dan 1.000 man op straat ko- n te staan aldus Doeve. die het eede plan een hoogst vervelende ik noemde. ..Je krijgt nu hoogst otionele toestanden, omdat bij- [irbeeld de mensen in Almelo vin- dat de poten onder hun stoel rden weggezaagd door Enschede- collega's De STEVIN GROEP heeft enkele ■rnationale opdrachten met een amenlijke waarde van ongeveer >1.5 min ontvangen voor wegen- asfalteringswerken. Het ziet ernaar uit dat de samen- rkingsbesprekingen tussen de K GROEP en de FORTRESS ;OEP. beide in Rotterdam geves- d. zullen leiden tot de overneming Kok door Fortress. In het over- met de bonden is positief gerea- rd op de mogelijke ontwikkelin- n Ook de ondernemingsraad van ik is nu nadei geïnformeerd. Kok Fortress beleggen in onroerend ed. De netto-omzet van CRANE NE- RLAND is vorig jaar gedaald van 8.2 min. tot 35.6 min en de netto- nst van ƒ1,4 min tot ƒ1,2 min. rwacht mag worden dat het divi- nd over 1977 onveranderd gehand- afd zal blijven op 13 pet. Hiervan 5 pet als interimdividend taald. Het verlies van de LUCHTHA- SCHIPHOL is in 1977 gedaald. 1976 moest nog een verlies van 8 miljoen gulden worden geboekt. 77 zal kunnen worden afgesloten et een verlies van ongeveer 13 mil- en gulden een onzer verslaggevers ÏTRECHT Douwe Egberts heeft tn klacht gedeponeerd bij de Re- jame Codecommissie tegen een se- e koffieadvertenties van Jac. Her lans Prijsslag. In deze advertenties 'ordt, aldus Douwe Egberts, de in- •uk gewekt dat de roodmerk-koffie J. Hermans (ln een wit pak) tkomstig zou zijn van Douwe feberts. door J. den Boef Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het ziet er naar uit dat de melkprijs in rustiger vaarwater is gekomen nu een commissie van het Produktschap voor zuivel een nieuwe minimum-prijs heeft voorgesteld, opnieuw van 1,03 per liter volle verpakte melk. De melkfabrikanten hebben bovendien beloofd, zolang de nieuwe regeling nog niet van kracht is minder te zullen berekenen aan melkhandelaren welke ernstige concurrentie ondervinden van supermarkten, die met de melkprijs tot ver beneden de gulden waren gezakt. De demonstratieve bijeenkomsten van de melkhandelaren zullen niet doorgaan. Niet duidelijk is nog of grotere krui deniers zullen proberen hun volle dagmelk voor minder dan 1,03 aan de man te brengen door in West- Duitsland of België" in te kopen. Een woordvoerder van Ahold (Albert Heijn, Simon, Miro) zei dat zijn con cern hiertoe geen initiatief zou ne men maar zich op maatregelen zou bezinnen wanneer anderen wel on der de bodem zouden gaan zitten. Volgens de Nederlandse melkhande- larenorganisatie (NMO) wil de over heid er aan meewerken dat de nieu we melkprijsregeling waarover het bestuur van het Produktschap voor zuivel dinsdag moet beslissen, zo snel mogelijk van kracht wordt. EG-regels spraak zou vallen. Een woordvoer der van de Kon. Nederlandse Zuivel- bond FNZ acht het niet onmogelijk, dat de Belgen van dit houdbare pro- dukt jaarlijks 200 miljoen liter naar Nederland uitvoeren. De totale Ne derlandse melkproduktie was vorig jaar 1.700 miljoen liter. Het systeem van de minimumprijzen voor melk, brood en gedistilleerd was gaan wankelen door een uit spraak van het Europese Hof van Justitie in Luxemburg waarin de bo demprijs voor gedistilleerd strijdig met de EG-regels werd verklaard. De regeling voor melk leek sterk op die voor jenever en vieux. Dat het Produktschap nu toch een nieuwe bodemregeling heeft ontwor pen, is te danken aan het feit dat men rekening heeft gehouden met het voornaamste bezwaar van het Europese Hof. Het minimum gold zowel voor binnenlandse als buiten landse produkten op het gebied van melk, respectievelijk gedistilleerd. Het Hof zei daarover: wanneer de buitenlandse aanbieder een produkt zeer goedkoop op de markt bracht, kan onder de oude regeling het voor deel niet aan de consument worden doorgegeven. Het voorstel van de bestuurscom missie consumptiemelkprijzen van het Produktschap is nu de bodem van 1,03 uitsluitend te laten gelden voor in Nederland geproduceerde dagmelk, dat is het overgrote deel van wat hier te lande wordt opge dronken. Voor buitenlandse dag melk en voor de langer houdbare gesteriliseerde melk gaat de 1,03 niet op. De detailhandel zal zich daar moeten houden aan de inkoopprijs „franco winkel" (die door de verschil lende afstanden uiteen kan lopen) plus een vast bedrag aan distributie- kosten. Overigens is Ahold geen voorstan der van gestunt met de melkprijs. Contracten met de leveranciers zijn van lange duur en het concern is gebaat bij een ongestoorde aanvoer. Een onrustig prijsbeeld zou niet in het belang zijn van de continuïteit bij de leverancier, aldus de zegsman. Ahold is ook niet enthousiast over het idee op grote schaal melk uit Duitsland of België aan te trekken. Het concern heeft filialen door het gehele land en voorziening van uit het buitenland vergt een omvangrij ke organisatie wegens de afstand. Dat vraagt een lange termijnbeslis sing; met de buitenlandse melk kan je nauwelijks incidenteel stunten, verklaarde de zegsman. Ook Edah in Helmond wil niet eige ner beweging beneden het minimum gaan. ..Het past niet in het beleid", zegt de heer Van der Kaaij. Hij ver laagt liever een grote groep artike len in prijs dan dat hij met een paar produkten gaat stunten. Van mini mumprijzen is hij in het algemeen geen voorstander, al wil hij voor de melk wel een uitzondering maken. Bij Ahold neemt men wat dat be treft, eenzelfde standpunt in. Wanneer de detaillist toch buiten landse melk koopt, is dat voorname lijk gesteriliseerde melk uit België, een produkt. dat in de nieuwe rege ling niet onder de minimum-af- meestunten De bereidheid van de melkindustrie om de klein handelaren goedkoper te leveren op die plaatsen waar deze ernstige concurrentie ondervinden van supermarkten, geeft de melk- slijter de gelegenheid korte tijd mee te stunten. Inderdaad slechts kort want als de nieuwe regeling van kracht wordt, is het weer afgelopen. De afgelopen weken waren de ver schillen buitengewoon groot gewor den. Terwijl de melkbezorgende handel (die hogere kosten heeft dan de winkelier) ongeveer ƒ1,13 voor een liter volle melk rekende, waren er hier en daar supermarkten die zelfs beneden 90 cent kwamen. Die prijs was beneden de inkoopprijs van 94,5 cent (exclusief btw) die de kleinhandel aan de melkfabriek moest betalen. Dat de groten zo uitzonderlijk gaan konden gaan zit ten, kwam omdat de melkfabrieken aan de grote afnemers aanzienlijke hoeveelheidskortingen gaven. De melkhandelaren waren daar zo boos over dat zij aanvankelijk voor vandaag demonstratieve bijeen komsten hadden aangekondigd. De industrie is echter zoals gezegd bereid de prijsvoordelen tijdelijk door te geven aan de klein melk- slijter. Het Poolse ministerie van bui tenlandse handel is teleurge steld over de ontwikkeling van de economische betrekkingen met Nederland. Men zou de uit voer uit Polen graag naar een zelfde niveau zien opgetrokken als dat van de invoer uit ons land. De Nederlandse markt is voor Polen één van de belangrijkste voor in- en uitvoer, zowel wat het volume van de handel betreft als het niveau waarop deze zich ontwikkelt. Graag zou men zien, zo vertelde men mij op het ministerie in Warschau, dat de ge sprekken die de Poolse premier Piotr Jaroszewicz in Den Haag heeft ge voerd en de contacten die op depart- mentaal niveau tussen beide landen bestaan, ook tot betere resultaten voor Polen zullen leiden. Uit de Poolse gegevens over 1977 blijkt dat Nederland één van de wei nige landen is, die de uitvoer naar Polen ln vergelijking met 1976 kon den verhogen met rüet minder dan 23 procent. De Poolse uitvoer naar Nederland steeg eveneens, maar in mindere mate. waardoor een voor Polen nadelige situatie nog ongun stiger is geworden, aldus mijn ge sprekspartners. In Warschau hoopt men er terecht op, dat de handelsba lans zo snel mogelijk kan worden gelijkgetrokken, niet alleen bilate raal (tussen twee landen), maar voor al globaal. Goede naam Op het Poolse ministerie van buiten landse handel ziet men graag Neder landse goederen op de binnenlandse markt. Als handelspartner heeft Ne derland een goede naam, omdat het kwalltiteitsprodukten levert. Polen zelf heeft er belang bij dat de invoer uit Nederland wordt gehandhaafd, maar dat kan alleen het geval zijn als Polen meer mogelijkheden krijgt om zijn produkten naar Nederland uit te voeren. Als voorbeelden worden ge noemd textiel en sommige kolen- soorten. Wat dit laatste betreft, verwacht men in Warschau dat er grote moge lijkheden zullen ontstaan, als in Ne derland de gedachte veld wint dat de HELSINKI De Finse regering heeft besloten tot een waardever mindering van de Finse mark met acht procent, zo is in Helsinki be kend gemaakt. Blijkens een officiële bekendmaking gaat het om een al gemene devaluatie van het Finse geld. In de eerste plaats echter is het de bedoeling de waarde van de Finse mark aan te passen aan de koersont wikkeling van de D-mark, de dollar, het pond sterling en de Scandinavi sche kronen. De Noorse kroon werd eind vorige week eveneens met acht procent ln waarde verminderd. In april van het afgelopen jaar werd de Finse mark met 5,7 procent gede valueerd en in augustus met drie procent. Aanleiding vormden net als nu devaluaties van de Scandinavi sche kronen. De economie van Fin land is nauw verbonden met die van de Scandinavische landen. dichtheid van zijn bevolking het aanwenden van kernenergie noodza kelijkerwijs grote beperkingen zal opleggen. Polen heeft enorme reser ves aan grondstoffen als steenkool, die ook Nederland in staat kunnen stellen, zijn toekomstige energiebe hoeften voor een belangrijk deel te dekken. Blijkbaar laat men zich in Warschau bij deze gedachte lelden door de pogingen in West-DuiUland om de bouw van kerncentrales zo lang mo gelijk uit te stellen door op grote schaal het gebruik van kolen voor de opwekking van elektriciteit te propageren. In Nederland, dat in derdaad met de grootste bevol kingsdichtheid van alle landen in de wereld te maken heeft, liggen de problemen die met kernenergie te maken hebben uiteraard nog veel moeilijker. Men geeft in Warschau toe dat de Nederlandse uitvoer naar Polen niet uitsluitend Nederlandse goederen betreft Voor 30 tot 40 procent gaat het ook om transito-goederen, die via de havens van Rotterdam en Amsterdam naar Poolse havens worden verscheept. Niettemin is men van oordeel dat het voor de ontwikkeling van de handel tussen beide landen noodzakelijk is. dat de Nederlandse markt meer toeganke lijk wordt gemaakt. Tijdens het bezoek van premier Ja roszewicz aan Den Haag werd, aldus de woordvoerders van het Poolse ministerie van buitenlandse handel een verklaring getekend betref fende het aandeel dat Polen zou kunnen hebben in de behoefte van Nederland aan energiebronnen. Hierover verwacht men dit jaar con crete onderhandelingen, die naar de overtuiging van de Polen een voor beide landen gunstige oplossing tot; resultaat kunnen hebben zoals aL tussen Polen en andere Europese» landen tot stand is gekomen. Een dergelijk akkoord zou de weder zijdse omzet op hoog niveau kunnen stabiliseren, zo meent men in War- J schau, aangemoedigd door de resul taten, die al in onderhandelingen met andere Europese staten zijn ge- boekt. In nóg sterkere mate kan dat het geval zijn. als ook de samenwer king op het gebied van landbouw en J chemische industrie uitgebreid zou kunnen worden. Met name noemt men de contracten, die al met de Shell en Akzo zijn afgesloten en die voor uitbreiding geschikt zijn. Met zichtbaar genoegen maakt men op het ministerie melding van de J samenwerking bij de produktle van 1 hartsstimulatoren met de Neder landse firma Vitatron. De oorzaak daarvan is vooral, dat deze onderne ming een belangrijk deel van de medische uitrustig heeft geschon ken voor een centrum ter verpleging van kinderen, dat in Polen wordt opgericht als een monument ter na gedachtenis aan de talrijke Poolse kinderen, die tijdens de tweede we reldoorlog zijn omgekomen. Desgevraagd vertelde men mij dat ondanks de problemen in de wes telijke landen als gevolg van de eco nomische recessie op wereldschaal meer met westelijke dan met Oosteuropese landen handel wordt gedreven. Het beeld is echter enigs zins vertekend, omdat de goederen uit het Westen belangrijk in prijs zijn gestegen en de handel met de zgn. Comecon-landen het voordeel biedt dat vaste prijzen gelden voor een periode van vijf jaar. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat akkoord met het saneringsplan van de Beleidscommissie Scheepsbouw voor zover het de regio Rotterdam betreft. „Inkrimping van de scheepsnieuw- bouw is onontkoombaar en daarom moeten wij met een aanzienlijk ver lies aan arbeidsplaatsen in deze streek, zij het slechts met node. in grote lijnen akkoord gaan", zo schrij ven B W in een brief aan de beleidscommissie. Een verdere ver mindering van het aantal arbeids plaatsen dan nu is voorgesteld is voor Rotterdam evenwel onaan vaardbaar. Rotterdam heeft op en kele punten kritiek op het sanerings plan. waarmee (zoals bekend) de In dustriebonden NVV, NKV en CNV alsmede de Unie BLHP niet instem den. B W missen bijvoorbeeld de argumentatie voor de keuze van de te sluiten werven. Zo wordt bijvoor beeld voorgesteld Gusto en RDM te sluiten, terwijl juist bij deze werven de technologische kennis aanwezig is waarvan de scheepsbouw het m de toekomst moet hebben. Ook de sociale paragraaf, die de bon- d «n ontoereikend achtten van daar dat zij ook niet met het sane ringsplan akkoord gingen vindt Rotterdam teleurstellend. De gevol gen van de sanering voor individuele werknemers dienen in gelijke mate over alle werven te worden ver spreid. jeurenberg, eens per jaar het fekka van het speelgoed, fceft in de pas afgelopen beurs ten sensaties op speelgoedge- led gebracht. Dat kan volgens bmmige handelaren ook bijna iet meer. want zo langzamer- nd zijn de fabrikanten aan fet einde van hun kunnen. Te- ^nwoordig laten ze het uitvin- en van nieuw speelgoed dan Dk over aan psychologen en dedagogen. i Neurenberg dus niets nieuws on- tr de zon. Alles is er eigenlijk al. iet in de afgelopen dagen vertoonde Jalleen maar groter. Treinen, auto's luchedieren en (plastic) bouwste en zijn soms flink uitgegroeid. Ex- Manten kondigden tachtig novitei- In aan. hetgeen niet helemaal waar i De meeste nieuwigheden zijn in al)ite variaties op oude thema's. Vrij- *1 altijd ging het om verfijningen, jtbreidlngen, betere kwaliteit of Joderderne uitvoering. e verkopen in de speelgoedbranche pn. De geboortebeperking in de ?este Europese landen is van nade- e invloed geweest op de aanschaf a speelgoed. Ingewijden menen, fa het dieptepunt van 1976 achter rug is. Niettemin getroost de fa- hkant en de handel zich grote loeite in het zoeken naar nieuwe Zetgebieden en nieuwe kopers. Bij leuwe markten wordt gedacht aan t hobby- en vrijetijdsmarkt. De faitse speelgoedindustne heeft nu tn commissie in het leven geroepen fa de mogelijkheden van die markt i onderzoeken. Binnen een jaar )rdt op een bruikbaar rapport ge kend wassenen, maar ook degenen, die de 65 jaar gepasseerd zijn zullen worden bewerkt met vooral hobby-artikelen. Een woordvoerder van de Stichting „Goed Speelgoed": „ook deze cate gorie mensen mag niet worden ver geten. Juist hier ligt een enorm ter rein voor de hobbymarkt braak". Zijn de speelgoedverkopen dalende, de spellenbranche (als onderdeel van de speelgoedmarkt) beleeft nog al tijd topjaren. Een van de meest ver kochte spellen is ..Master Mind", waarvan er nu in drie jaar tijd zo'n 26 miljoen stuks in 90 landen over de toonbank zijn gegaan. De heer „meesterbrein" was zelf op de vak beurs in Neurenberg en toonde met trots het veruit duurste speelgoed: een spel. „master mind", uitgevoerd in puur goud en hier en daar versierd met edelstenen. Een spelletje „voor mensen die alles al hebben" werd erbij gezegd, en de prijs was ruim 65.000 gulden. Het spel kan nu trou wens ook met zijn vieren worden gespeeld. De modelbanen (racebanen) trokken in Neurenberg eveneens veel be kijks. Een nieuwigheid is. dat deze razendsnelle miniatuurauto's nu niet meer aan een rijstrook zijn ge bonden. Ze kunnen van de ene naar de ander kant worden geleid en el kaar zelfs inhalen. Door middel van een elektronisch systeem komt dit allemaal tot stand en het geheel wordt nog aantrekkelijker gemaakt doordat de autootjes een aantal „loopings" maken. Een Britse firma toonde een miniatuurauto. die kan worden „toegesproken". De auto volgt braaf de bevelen „rechts", „rechtdoor", „links" en „stop" op. maar eer. andere volgorde kan het computertje nog niet aan. neels- en materiaalkosten moeten opvangen", betoogde dezer dagen Heinz Schörs, voorzitter van de Westduitse speelgoedhandel in Neu renberg. Een van de belangrijkste concurrenten voor deze branche is de auto. „De auto staat bovenaan het verlanglijstje van ieder gezin en is die auto er eenmaal, dan moeten er vakantiereizen komen. Daarvoor wordt veel geld opzij gelegd, waar door andere uitgaven moeten wor den uitgesteld. Het fenomeen auto en de algemene trend om minder in de sector van de consumptiegoede ren te besteden, kost de speelgoed- handel op het ogenblik veel inkom sten". aldus de heer Schörs. De reële toeneming van de omzet in de speelgoedbranche in de meeste Westeuropese landen is vorig jaar ruim één procent geweest (bij de fabrikanten was dat ongeveer tien procent, omdat deze industrie haar grootste winst uit de export haalt). Dat is volgens ingewijden veel te weinig om van „goede zaken" te kunnen spreken en 1978 wordt dan ook met gering optimisme tegemoet gezien. Algemeen wordt verwacht dat het dit jaar opnieuw „knokken" wordt in het laatste kwartaal. Want zo ligt de situatie: in de eerste negen maanden kost de speelgoedwinkel doorgaans alleen maar geld. De winst moet in het laatste kwartaal (Sinterklaas en tegenwoordig ook de kerstdagen) alles goedmaken. „Op de gok" lejaarden Stagneren Is de speelgoedindustrie denkt aan euwe kopers, denkt ze aan bejaar- n Niet aleen het kind of de vol- „Ons grootste probleem van dit mo ment is op welke wijze de speelgoed- handel met hun stagnerende ver koop de telkens toenemende perso Uit een onderzoek van het Instituut voor Orthopedagogiek in Groningen is komen vast te staan dat tussen half oktober en eind december bijna 60 procent van de totale omzet van de Nederlandse detaillist moet wor den gemaakt. Sinterklaas en de ver jaardag blijken nog altijd de favo riete gelegenheden te zijn voor het geven van speelgoed. Uit één van de onderzoeken bleek, dat slechts 12 procent van alle ouders hun kind speelgoed geeft naar behoefte en ouders voor kinderen tussen twee en zes jaar meestal speelgoed kopen, waar zij zelf achter staan. Ook nog dit: bijna 40 procent van de ouders koopt in de winkel „op de gok", maar in 56 procent van de gevallen krijgt het kind waarom het heeft gevraagd. Veel wordt er in Neurenberg ook gesproken over de veiligheid van speelgoed. De Europese Commissie hoopt nog dit jaar uniforme richtlij nen voor de veiligheid van kinder speelgoed uit te kunnen geven. Deze richtlijnen zullen vooral betrekking hebben op de brandbaarheidsgraad en giftigheid van het gebruikte ma teriaal. Daarnaast moet speelgoed tegenwoordig aan twaalf eisen van bruikbaarheid voldoen. Enkele van de belangrijkste vuistregels, opge steld door de International Counsll for Childrens Play, zijn dat speel goed de fantasie van het kind vol doende ruimte moet laten, speelmo- gelijkheden moet bieden, begrijpe lijk, zinvol en verantwoord dient te zijn, in grootte overeen moet stem men met de leeftijd, evenals het materiaal en de sterkte dient te zijn aangepast aan de nodige hardhan digheid. Volgens een groothandelaar uit Mid delburg komt thans het meeste speelgoed in Nederland uit Japan (vanwege de prijs loopt dit wat te rug). Hong Kong. Taiwan en Zuid- Korea. Vooral dit laatste land is sterk in opkomst. Er wordt in ons land ruim 600 miljoen gulden per Jaar uitgegeven aan speelgoed en 90 procent daarvan wordt geïmpor teerd Het technische speelgoed (elektronisch, elektrisch en radio grafisch) komt veelal uit Japan, maar plastic en de pluche dieren zijn gevraagde artikelen uit Hong Kong, Korea en Taiwan. Ook vindt men in ons land nogal wat speelgoed uit West-Duitsland (play-mobll). Uit de Oostbloklanden komen ook steeds betere artikelen, maar vol gens de groothandelaar „weet Je wel wanneer je bestelt, maar weet Je nooit wanneer Je het in huls hebt". DU voorjaar komt houten bouws peel goed op de markt onder de naam Tingo. De importeur beweert dat het nieuw speelgoed is en dat is in zoverre waar, dat het hier gaat om een nieuwe variant op iets dat er al was. Tingo is voor jongens en meisjes vanaf vier jaar en het bestaat uit kleurige, grote, eenvoudige elemen ten met verbindingsstaafjes. Tingo is te koop ln dozen van drie verschillende formaten in de prijsklasse van 9,75, 16,75 en 24,80. Dollar opnieuw iets lager Krachtiger ingreep VS bij wanorde op valutamarkten AMSTERDAM - De Federal Rescr ve Board, het centrale banksysteem van de Verenigde Staten zal ln ster kere mate op de valutamarkt tussen beiden komen, naarmate de wanor de daar groter ls „Het bestrijden van de wanorde is daarbij het doel. niet het vaststellen van een bepaal de koers", zei bestuurlid Henry Wal licht, bestuurder van de Federal Reserve. Wallicht sprak na afloop van een tweedaagse conferentie ln Parijs van de zogehete ..Werkgroep drie" van de Organisatie van Economi sche Samenwerking en ontwikke ling (OESO). Somberder geluiden De koers van de dollar was gisteren op de belangrijkste Europese geld markten opnieuw iets lager dan het diepterecord van donderdag In Am sterdam werd de koers in de middaguren vastgesteld op 2,2250 nadat in de ochtenduren zelfs was geopend op 2,2120, een nieuw diep tepunt. Valutahandelaren zeiden dat de handel onrustig was Dollar bankbiljetten worden vandaag en maandag verkocht voor 2,27 en gekocht voor ƒ2.17. In Frankfort ïloot de dollar op 2.063 mark. enkele tienden van een pfennig lager dan donderdag. ADVERTENTIE leiden-tel 071 - 1239 42

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 29