Meer verzet tegen milieu-acties De Eerste Kamer moet geen kindermeid zijn Malaria groeit tegen spuiten in Wetenschap en techniek Twijfel over resultaten van natuurbescherming neemt toe A.. .,,r- i .i Opgeblazen stroom BINNENLAND Trouw/Kwartet19 Is het milieu ..uit"? Heeft actievoeren voor een schoner Nederland nog zin? Valt er de ko mende jaren nog wel iets te redden van de weinige overgebleven natuurgebieden? Moet niet worden gevreesd dat wat nu beschemd is, op den duur verloren gaat? Deze vragen worden in kringen van natuur- en milieubeschermers steeds vaker opgeworpen En de antwoorden zijn weinig hoopgevend. De aandacht voor het milieu neemt af; de nieuwe sleutelwoorden zijn de stagnerende economische groei en de daaruit voortvloei ende werkloosheid. De Vereniging Milieudefensie discussieerde enkele maanden geleden over de vraag of milieu-acties nog wel zin hebben; een voor de door Hans Schmit hand liggende vraag voor wie een tussenba lans opmaakt van pakweg acht jaar actievoe ren. Want de resultaten geven weinig reden tot enthousiasme. De Rijn wordt nog steeds vuiler, over de Oosterschelde is compromis op compromis gesloten en de Wadden worden door (onder meer) het vuile Rijnwater, inpolderingen en gasboringen bedreigd. Beschermde natuur gebieden, zoals het Naardermeer, dreigen ten onder te gaan aan vervuiling van buiten af. Natuur en Milieu, de stichting die honderden actiegroepen bundelt, kwam onlangs tot de ontdekking dat het beschermen van hier en daar een plukje cultuurlandschap niet meer dan een fopspeen is, omdat tegelijkertijd het licht op groen wordt gezet voor het platwalsen van de rest van Nederland. Tenslotte becijfer de onlangs de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een toekomst verkenning dat ook wanneer de groei tot staan wordt gebracht en tot nul wordt omgebogen, dit nog ingrijpende gevolgen voor natuur en milieu zal hebben. De actievoerders zoeken meer dan ooit el- kaars steun. De stichting Natuur en Milieu kreeg begin dit jaar een nieuwe structuur. Bij de stichting, waarin de elf provinciale milieufe deraties nauw samenwerken, zijn andere or ganisaties aangesloten, zoals Natuurmonu menten (meer dan een kwart miljoen jleden) en Vogelbescherming. Tussen Natuur en Mi lieu, Milieudefensie en de Waddenvereniging werden werkovereenkomsten gesloten en acht landelijke milieu-organisaties besloten zich te bundelen in een landelijk overleg, dat zich in belangrijke zaken gezamenlijk tot (vooral) regering en parlement richt. Voorzitter van Natuur en Milieu is ir. C. van der Veen, in het dagelijks leven directeur van het Amster damse waterleidingbedrijf en in die functie al jaren bekend ijveraar voor een schone Rijn. De toenemende twijfels over het succeè van de actiegroepen en de noodzaak tot bundeling vormen de aanleiding tot onderstaand vraag gesprek. AMSTERDAM De eerste milieuacties, aan het eind van de jaren zes tig waren veelal gericht tegen een directe bedrei ging of aantasting: een weg die zou worden aan gelegd, een weidevogel- gebied waar zou worden gebouwd, een vervuilen de fabriek. Tientallen ac tiegroepen ontstonden, werkten langs elkaar heen, deden dubbel werk. streefden op ver schillende wijzen nage noeg dezelfde doelen na. In de loop der jaren groeiden zij naar elkaar toe en werd de kennis gebundeld. In provin ciale federaties of in landelij ke verenigingen, zoals de Waddenvereniging en de Ver eniging Milieudefensie. In 1972 ontstond Natuur en Mi- Aeu als werkorganisatie van vier instellingen voor natuur behoud en milieubeheer: zes jaar later is Natuur en Milieu een overkoepelende organi satie die zitting heeft in vele adviesorganen van de rege ring. acties voert en steunt, en talloze bezwaarprocedu res voert. Ir C. van der Veen: ..De wens te komen tot één sterke orga nisatie op het gebied van na tuur en milieu, leefde sterk bij de vorige staatssecretaris ran CRM, Wim Meijer. Maar •k wij wilden tot een bunde ling komen. Ik vind dat als je wilt dat je stem gehoord wordt, je moet proberen met een stem zo krachtig moge lijk te spreken. We dachten eerst aan een federatief ver band. waarbij de gehele mi lieuwereld zou zijn aangeslo ten bij Natuur en Milieu Dat is niet helemaal gelukt, maar wel hebben we ons verenigd m het landelijk overleg, dat nu de spreekbuis is naar de regering en de Tweede Ka mer Die weten dan: dat vindt de sector natuur en mi lieu .Dat krachtig je stem laten horen, is niet de enige nood zaak tot bundeling. In onze maatschappij functioneren Allerlei krachten die als het ware vanzelf hun invloed uit oefenen. zoals de economi sche factoren. Er worden goe deren geproduceerd, daar is een markt voor en daarin moet worden voorzien. Met de markt groeit ook het pro- duktieapparaat en dat heeft gevolgen: het vraagt ruimte, er komen afvalstoffen in de bodem, het water en de lucht. Maar in onze maatschappij zijn geen tegenhoudende krachten: de negatieve gevol gen kun je alleen tegenhou den door overheidsmaatrege len. De overheid moet daar voor worden benaderd door pressiegroepen. Je hebt daar om een krachtige organisatie Ir. C. Van der Veen nodig om voor de belangen van natuur en milieu op te komen." Dat tegengas tegen die andere krachten lijkt nog weinig suc ces te heben opgeleverd. Ir. Van der Veen: „Er zijn ongetwijfeld successen ge boekt. In de eerste plaats is er een veel grotere belang stelling dan tien jaar terug Als toen iemand zei: zou je dat nou wel daar lozen, werd hij verbaasd aangekeken. Nu is er toch een, zij het geen volmaakte, wet tegen de ver ontreiniging van het opper vlaktewater. Er is een wet tegen de luchtverontreini ging, over chemische afval stoffen, er komt een wet te gen bodemverontreiniging en geluidshinder. Ik weet dat dit nog maar het begin is, dat je niet kunt zeggen: het is opge lost. Daarbij komt dat we nu. na de eerste succesjes. stui ten op een harder front van tegenstanders. Acties roepen reacties op. men zegt tegen ons: je moet redelijk blijven, je moet een zekere mate van milieuverontreiniging aan vaarden, je moet de vervui ling afwegen tegen de werk gelegenheid." Foto: Bert Nienhuis Bij Natuur en Milieu groeit, wat de bescherming van het cultuurlandschap betreft, het besef met een kluitje in het riet te zijn gestuurd. Dat er een paar gebieden zijn waar je vogeltjes en plantjes kunt be kijken, maar dat de rest wordt platgewalst. Heeft u geen angst met lege handen te blij ven staan? Ir. Van der Veen: „Die angst roept het landbouwbeleid en het beleid ten aanzien van natuurbescherming inder daad op. Wij vrezen dat een beperkt gebied tot natuurge bied wordt verklaard en dat de rest van Nederland voor landbouw, industrie en ste denbouw kan worden ge bruikt. Dat is een duidelijke illustratie van de hardere te genstand, van de hardere strategie tegenover ons. Wij voelen niets voor bescher ming als een soort afkoop; wij willen Nederland in zijn geheel een leefbaar land hou den. Je krijgt hetzelfde als destijds met de Indianen is gebeurd, die in reservaten zijn gezet en ten onder ge gaan. Op geïsoleerde reserva ten krijg je een permanente druk en het helpt niet twintig keer nee te zeggen teger. wel ke bedreiging dan ook, als het de eenentwintigste keer ja wordt." Zelfs als je altijd nee blijft zeggen, is de bescherming niet gewaarborgd. Het Naarder meer, de eerste aankoop van Natuurmonumenten. wordt bedreigd door vervuiling van buitenaf. Ir. Van der Veen: „Als je om een terrein een hek zet en zegt: hier mag niets gebeu ren, is het nog geen natuurge bied. Luchtverontreiniging, waterverontreiniging en la waai kennen geen grenzen. Je kunt het Waddengebied ruimtelijk wel beschermen door er in gedachten of op papier een hek om te zetten, maar dat lost niets op zolang de Rijn bij Den Helder voor de tweede keer ons land bin nenstroomt." Nederlands grootste natuurge bied, de Waddenzee, staat aan vele bedreigingen bloot, zoals inpolderingen, gasboringen en toenemende recreatie. Ver schillende overheden zijn niet ongenegen aan de druk toe te geven. Zouden die dreigende aantastingen kunnen worden weerhouden? Ir. Van der Veen: „Dat hangt van de regering en de Tweede Kamer af. Maar zonder vrees zijn wij niet. We proberen in ieder geval politieke partijen te beïnvloeden, een nauwe re latie met de politiek te hou den. Wat het weerhouden be treft. wij zijn als het ware bezig voortdurend een ge wicht tegen een berg op te duwen. Dat gewicht valt door de zwaartekracht omlaag, zo dat wanneer we even niet du wen het vanzelf zakt. Dat vraagt constante aandacht en inspanning. We moeten dag en nacht dat gewicht te genhouden en het nog zien op te duwen ook. Dat vraagt veel van de mensen die erbij betrokken zijn." De overheid is weinig conse quent in het naleven van de eigen bepalingen. Provinciale elektriciteitscentrales bij voorbeeld draaien soms ge woon zonder vergunning die ze volgens de wet inzake de 'Wij duwen gewicht tegen een berg op' luchtverontreiniging moeten hebben. Ir. Van der Veen: „De overhe den houden zich inderdaad niet altijd aan de bepalingen, zoals bij de elektriciteitscen trales. We gaan daartegen in en beroepen ons bij de Kroon, waarbij we ons echter wel constructief proberen op te stellen. We kunnen zeggen: we gaan tot het uiterste, we zijn een soort witte engel waar niets aan mankeert, maar daar schiet je niets mee op omdat je je dan in een isolement plaatst". Natuur en Milieu wil de eco nomische en werkgelegen heidsproblemen niet oplossen door het aanjagen van produk- tie en consumptie. Uw organi satie bepleit een toetsing van werkgelegenheid én natuur en milieu, wil komen tot een be sparing van grondstoffen en een kleinschalige, vriendelij ke technologie. Tegenstanders bespotten dit streven met: de boeren moeten weer kromme ruggen van de reumatiek krij gen, we moeten weer lezen bij kaarslicht. Ir. Van der Veen: „Je kunt de klok niet terugzetten, je kunt niet achteruit lopen. Maar je kunt je wel afvragen of het verstandig is de grondstoffen uit te putten, je afvragen wat je met al het afval moet doen. Grootschaligheid is mis schien goedkoper, maar heeft ook tot gevolg dat de mens zich steeds verder van zijn natuurlijke leefomstandighe den verwijdert. Als je de ont wikkelingen van alleen de laatste vijftig jaar ziet, kun je constateren dat we. als we daarmee doorgaan, vastlo pen. Als je wacht tot de wal het schip keert, is het in veel opzichten al te laat. We kun nen ook proberen met elkaar zodanig bij te sturen dat de groei op een aantal punten vrijwillig wordt beperkt. En daarbij willen we niet terug naar oude situaties. Het klinkt idealistisch, maar het is toch niet geheel wereld vreemd: we moeten gezamen lijk proberen bij voorbeeld minder energie te verbrui ken. Zo'n ombuiging kan be ter tot stand komen door overtuiging dan door dwang maatregelen. Je krijgt niets voor elkaar als het niet wordt gedragen door overtuiging. In onze acties zit dan ook de bedoeling voor te lichten en op te voeden.". door J. G. A. Thijs Wie afgelopen dinsdagavond om tien in een luie stoel bij de buis plaats nam om £P zijn gemak kennis te nemen van wat tv-rubriek Den Haag Vandaag over de lebatten in de Eerste Kamer zou berich- en werd in zijn verwachtingen teleurge steld In dat kwartier zendtijd geen voord over de activiteiten van het verge- eken met de Tweede Kamer toch altijd iog merkwaardige gezelschap politici, lat zich die dag op het Binnenhof uren- ang met de landspolitiek beziggehouden lad. Jgezien van de vraag of de verhalen die de terste-Kamerleden gehouden hebben nu zo aar- 'ig of zo belangrijk zijn. er was die avond een looie aanleiding geweest er wél iets over te tfeger. Juist toen was net bekendgeworden wel- [e partijen bij de statenverkiezingen van 29 laart naar de gunst van de kiezer zullen dingen. 'at ligt er in zo'n geval dan meer voor de hand an deze beide feiten te combineren en iets te erteilen over het verband tussen de komende tembusuitspraak en de zo op het oog wat teemde samenstelling van de Eerste Kamer 'an de komende verkiezingen weet, dat heeft et NIPO onlangs nog vastgesteld, meer dan elft van de Nederlandse bevolking heel weinig I helemaal niets en het staat wel vast dat op ■r^jn minst zo veel mensen er niets van begrijpen hoe het komt dat op het ogenblik de PPR in de Eerste Kamer zo sterk is en in de Tweede Kamer zo zwak: in de Eerste bezet de „club" van Bas de Gaay Fortman ongeveer zeven procent van de zetels (vijf van de vijfenzeventig), in de Tweede neemt de fractie van Ria Beckers sinds juni vorig jaar nog maar twee procent van alle zetels in (drie van de honderdvijftig). Geen overbodige luxe dus om even uit te leggen dat de Eerste Kamer zoals deze er nu uitziet de verkiezingsuitslag weerspiegelt van 1974. De toen gekozen statenleden hebben nadien ver deeld over twee stemmingen bepaald wie er in de kamer van vijfenzeventig zouden komen. De Eerste-Kamerleden worden namelijk nog steeds niet. zoals hun collega-parlementariërs aan de overzijde van het Binnenhof, direct door de kiezers aangewezen maar zij worden indirect („getrapt") gekozen, namelijk door de leden van de provinciale staten. Wat de kiezers over ruim vijf en een halve week zullen uitspreken zal pas over een paar jaar (ten dele al in 1980, maar voor het overige pas in 1983) in de samenstelling van De Eerste Kamer tot uiting komen. Om het nog wat ingewikkelder te maken, de Eerste-Kamerleden worden niet. zoals de Twee de Kamer, voor vier jaar gekozen maar voor zes jaar en zij treden in twee gedeelten af, om de drie jaar de helft Door dit alles is het mogelijk (en het is ook vaak het geval) dat politieke verschui vingen. zoals vorig jaar bij de Tweede-Kamer verkiezingen. jaren later nog steeds niet aan de Eerste Kamer te zien zijn. Vooral dat laatste is er de reden van dat het bestaansrecht van de kamer van vijfenzeventig vooral de laatste eeuw veelvuldig aangevochten is. Reeds de bekende CH-Politicus jhr. mr. A. F. de Savornln Lohman zag niets in het door de verdedigers van de Eerste Kamer veelvuldig aangevoerde argument dat deze moest waken tegen het gevaar dat de Tweede Kamer te veel onder de invloed van de „waan van de dag" en daardoor overijld zou handelen. Alsof de Eerste Kamer een soort van kindermeid van de Tweede moest zijn. spotte Lohman. De boden Kort na de eerste wereldoorlog, toen na Troel stra's actie gesproken werd over allerlei moder niseringen, kwam ook het bestaan van de Eerste Kamer weer ter sprake (een voorstel van Troel stra tot afschaffing werd verworpen) en de vrij liberaal Visser van Ijzendoorn zei toen dat alleen de boden erom zouden treuren indien de Eerste Kamer ten grave mocht dalen en haar uitvaart zou worden gevierd. En omstreeks dezelfde tijd zei de bekende staatsrechtgeleerde mr. R. Kra nenburg: „De Eerste Kamer heeft thans in ons staatsleven haar bestaansreden verloren." Maar de Eerste Kamer heeft tot nog toe alle kritiek en alle aanvallen overleefd; zij bestaat, zoals deze week gebleken is, nog steeds en wordt, al is de strijd de laatste jaren wat geluwd, ook veelvuldig verdedigd. Toen Kranenburg in 1951. zes jaar voor zijn dood. het voorzitterschap van de Eerste Kamer neerlegde, zei hij dat de Kamer het „recht van revisie" (het nog eens bekijken van beslissingen van de Tweede Kamer, die zij niet mag wijzigen maar alleen mag aannemen of verwerpen) met grote „gematigdheid en consti tutionele zin" gebruikt had. Dat de Eerste Ka mer conservatiever was dan de Tweede kon men volgens hem moeilijk meer zeggen, er zaten niet alleen ouderen meer in, maar ook veel mensen die nog volop in het leven stonden. Scheepshel Ten slotte iets over de voorzitter van de Tweede Kamer. dr. Vondeling. Indien waar is wat in een deze week door de gemeente Haarlemmermeer verspreid bericht staat, heeft Vondeling zich vergist toen hij aan minister Tuijnman schreef dat de naam Schiphol (die tot zijn ontsteltenis en die van veel anderen gewijzigd dreigt te worden in het afschuwelijke „Amsterdam Inter national Airport") afkomstig is van „scheeps hel". Het bericht van Haarlemmermeer vermeldt wat dr G. Karsten schrijft in het boek „Noord hollandse plaatsnamen": dat het middeleeuwse woord „hel" betekent: diepte van een gracht, sloot of bedding. Schiphol zou dus betekenen gracht of sloot voor schepen. De naam komt als „Schip Holl" al voor op een kaart van omstreeks 1610, ten westen van Amstelveen, en zou oor spronkelijk betrekking gehad hebben op een baai, waar de schepen bij storm vaak in gedre ven werden. En doordat de zee daar. om de woorden van Johan de Heers bekende „Scheep- ke onder Jezus' hoede" te gebruiken, vaak hol en hoog stond (hol hier in de betekenis van: met hoog opgezweepte golveni verging het de sche pelingen daar vaak slecht. Overigens: als Vonde ling zich vergist, zit ook Van Goors aardrijks kundig woordenboek (derde druk) ernaast, want ook daarin wordt „scheepshel" genoemd als voorganger van Schiphol. door Rob Foppema Er is een tijd geweest, nog tot in de jaren zestig, dat de Wereldgezondheidsorganisatie dacht dat malaria uit te roeien was Ik herinner me de voorlichtingsfilmpjes nog Gezondheidswerkers met de DDT-spuit door de Afrikaanse hutten heen. geen hoekje overslaand Weg muggen, weg besmettingsbron.Maar de malaria rukt weer op. Het overzicht dat Anil Agarwal geeft in de New Scientist (77. 274-277; 1978) komt neer op een grafrede voor die eenvou dige benadering Het leek zo goed te helpen. India bijvoor beeld: honderd miljoen geval len in 1952. na een zeer ge slaagd bestrijdingsprogramma tien jaar later nog maar zestig duizend. Het gaat nu al weer hard op weg naar de tien miljoen. Op wereldschaal zijn er naar schatting tweehonderd mil joen malariapatiënten: één op de vijf mensen in de risico gebieden. Verreweg de mees ten blijven wel leven. Maar de koortsaanvallen en de bloedaf- braak verzwakken de patiënt. En malaria komt terug. Wat er fout ging, was voornamelijk dat er zoveel DDT gespoten werd dat muggen er resistent tegen werden. Er kwamen an dere insecticiden beschikbaar, maar ook daartegen werd en wordt door muggen weerstand opgebouwd. Dat kwam lang niet altijd door malaria-campagnes alleen. Ge bieden in Turkije, Guatemala, India en noem maar op. waar muggen op verschillende mid delen tegelijk niet meer reage ren. hebben nog een andere bijzonderheid gemeen. Er wordt katoen geteeld en door intensieve bespuitingen tegen insektenschade beschermd Zo'n kortsluiting kan voorko men worden door bepaalde in- sekticiden te reserveren voor de openbare gezondheidszorg. Dat is minder eenvoudig dan het klinkt, want katoen- en an dere boeren zijn daar in het algemeen tegen En voorraden goedkope insekticiden heb ben. schrijft Agarwal. „de na tuurlijke neiging om naar boe ren toe weg te lekken". Tot nog toe heeft alleen Vietnam het gedaan: daar mag DDT niet meer in de landbouw worden gebruikt Sri Lanka heeft een soortgelijke beslissing voor malathion in overweging. Een andere factor die malaria in toenemende mate vrij spel geeft,is geldgebrek Op DDT mag dan door milieu beschermers veel zijn aan te merken, het heeft het geweldi ge voordeel dat het nogal be taalbaar is. Malathion is vijf maal zo duur bijvoorbeeld, en sommige alternatieven waar aan gedacht wordt, zijn tien tot honderd keer zo duur (en een stuk giftiger). En omdat insekticiden uit de sector aard- oliechemie komen, heeft de verhoging van de olieprijzen sinds 1973 bestrijdingspro gramma's voor heel wat lan den letterlijk onbetaalbaar gemaakt. Met het wankelen van die pro gramma's rukt niet alleen de malaria weer op. De spuiterij bracht ook het zandvliegje on der controle dat kala-azar overbrengt, de gevreesde „zwarte ziekte". Deze viscerale leishmaniasis verloopt zonder goede behandeling wél in ne gen van de tien gevallen dode lijk. De Indiase autoriteiten verwachtten vorig jaar eerder waren het er nog maar een paar honderd In de bedreigde gebieden zijn de spuitpro gramma's hervat Toch meent Agarwal dat we gezien de aanhoudende proble men. weer terug zullen moetea naar de strategiën van vóór het DDT-tijdperk Er zijn andere manieren om muggen het le ven onmogelijk te maken Wanneer in de oudheid niet moerassen tussen de zeven heuvelen van Rome waren ge draineerd, had chronische ma laria verhinderd dat de stad centrum van een wereldrijk werd. De larven van veel mug gesoorten worden groot aan het oppervlak van stilstaand water en nergens anders Structureel Dat aspect is in moderne be strijdingsprogramma's vaak volstrekt verwaarloosd, omdat DDT spuiten goedkoper, mak kelijker en sneller was. Maar structurele bestrijding aan de natte kant van de cyclus werkt wel. En op Cyprus en in Jorda nië zijn inderdaad moerassen drooggelegd De Portugese wet schrijft voor dat rijstvelden slechts met tussenpozen onder water gezet mogen worden In Mexico, waar rijst in greppels wordt verbouwd, blijkt het af doende te zijn om dat water te laten stromen. En in de onder gelopen Chinese rijstvelden zwemmen karpers rond met een gezonde eetlust. Met name in China, schrijft Agarwal. blijkt dat met massa le voorlichting en deelname van de bevolking bij het be heersen van de plaatsen waar muggen leven, aanzienlijke successen zijn te behalen te gen malaria Wanneer je de Chinezen vraagt, hoe zij mala ria onder controle krijgen, is het standaard-antwoord „Door propaganda." Een ge luid dat Chinakenners van elke opvatting zullen herken nen. Maar er zou in dit geval best iets in kunnen zitten VlSSMW «5MWI Deze ingewikkelde kruising tussen een elektriciteitscentrale en een luchtballon is door General Electric bedacht in opdracht van de gezamenlijke Amerikaanse stroomproducenten. Het is eigenlijk een energie-opslagbedrijf, bestemd om de piekbelastingen voor dr grote centrales op te vangen. Die leveren in de stille uren overbodig vermogen aan de motor (middenhoven) die compressoren (links) aandrijft. Zo wordt lucht in een ondergronds reservoir geperst tot een druk van 86 bar (atmosfeer). Wanneer in de piekuren extra vermogen nodig is, werkt de saak volgens de pijlen andersom. De perslucht wordt opgewarmd en mag wat uitzetten en wat stroom opwekken (rechts). Daarna dient hij als voorverwarmde verbrandingslucht voor de met gas gestookn- turhine die het grote werk doet. Die drijft de generator aan die eerder als motor dienst deed, en levert zo de grootste hap stroom En het aardigste is, zegt GEC. dat we er niets voor hoeven uit tc vinden. Het is allemaal bestaande apparatuur, cn ondergrondse reservoirs zijn er ook meer dan je zou denken. Alleen toen brandstoffen nog goedkoop waren, zou het grapje te duur zijn geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19