ingeland aarzelt over ikkoord in Rhodesië Lotharingen voor links onneembaar bolwerk Opnieuw politieke aanslag in Italië Israël sterker ook na wapenverkoop om sloeg gat in njUaska-pijplijn owjet-delegatie staakt eel overleg in Belgrado l^lvereenstemming over strijdkrachten 'jjSin zorgen over energie Arabische wapens naar Somalië Rector Bandoengs londsdag akkoord inti-terreurwet Te dronken voor vonnis \rts zorgt voor vertier in slappe lokale verkiezingsstrijd DAG 17 FEBRUARI 1978 BUITENLAND Trouw/Kwartet tartte een Conservatieve woordvoer der minister Owen. luidfj bewe nen a zal iNDEN, SALISBURY (Reuter, UPI) De Britse regering houdt nog een slag om de arm bij haar nder «deel over het akkoord dat premier Ian Smith en enkele zwarte leiders in Rhodesië hebben en v<feikt. De Britse minister van buitenlandse zaken noemde het gisteren nog te vroeg om een erond oordeel te geven. In Rhodesië zelf bereikten de blanke en zwarte onderhandelaars ngevi nieuw overeenstemming over een belangrijk punt: de opname van verzetsstrijders in de *n. «Jkomstige strijdkrachten van het land. ssem itnee ojor de resultaten die de Rhodesi- moet e premier en zijn zwarte of i prekspartners in Salisbury boe leen komt de Britse regering in een en i eilijk parket. Britten werken zelf, samen met e or^Amerikanen, aan een vredesrege- toonfc voor Rhodesië waarbij de radi- ergafc zwarte leiders Nkomo en Moega- voor nauw zijn betrokken. Dit tweetal le h^t niet mee aan de regeling die ?gen ith probeert te treffen, ug h Conservatieve oppositie in Enge ls v vindt dat de Britse regering an c 1 i not] veel te negatief doet over wat Smith tot stand heeft gebracht. Gisteren werd minister van buitenlandse za ken David Owen hierover zwaar aan gevallen in het parlement. Conserva tieve parlementsleden wezen er op dat leiders die nu met Smith een akkoord hebben bereikt een groot deel van de zwarte Rhodesische be volking vertegenwoordigen. Het re sultaat dat deze week in Salisbury is bereikt, werd door de oppositie om schreven als „het beste wat er sinds jaren is gebeurd in Rhodesië." „Waarom verwelkomt u dit niet?". ht^LGRADO (UPI, Reuter) De Sowjet-Unie heeft de stem- Ha ng bij de Oost-West-conferentie in Belgrado gisteren verder !n- H rslechterd. De Sowjet-delegatie staakte het overleg over de )ru8 kssage over de mensenrechten die moet worden opgenomen in Swo! verklaring waarmee de conferentie zal worden afgesloten. at is het Het heeft geen zin door de gaan," aldus de Sowjet-ambassa- >or ur Worontsow waarna de Russen anie vergaderzaal waar de mensen- inde :bten werden besproken verlietea Verleg over andere onderwerpen n gewoon doorgaan, maar de Rus- unn^n hebben al gedreigd ook daar een n ve ide aan te maken. esterse en neutrale deelnemers )0r n de conferentie in Belgrado vre- illaa n dat het nu wel eens echt onm°8e" etse k kan worden „Belgrado" nog af te ^rde uiten met een verklaring, waarin R m ik iets zinvols staat over de nale- Lel van de mensenrechten. Vooral eng<f westerse landen willen dat duide- ni|Jk wordt uitgesproken dat de nale- krul i 'jn ASKA (Reuter, UPI) Sabotage is de ooreaak van de schade 6n de olie-pijplijn door Alaska. Volgens de politie van Alaska is fet vastgesteld door deskundigen van de Amerikaanse strijd machten. ving van die rechten te wensen over laat. De Oosteuropese landen voelen daar niets voor. De meeste westerse landen zijn ook niet erg ingenomen met het Franse voorstel dat gisteren in omloop was. De Fransen hebben, om een akkoord met de Oosteuropeanen mogelijk te maken, een eigen tekst voor de slot verklaring opgesteld, waarin de kwestie van de mensenrechten ui terst omzichtig wordt omschreven. Te omzichtig naar het oordeel van verschillende westerse onderhande laars, zodat ook met deze Franse stap Belgrado niet uit het moeras was te trekken. Geen afwijzing De minister kwam daarop niet meer met een totale afwijzing van het ak koord van Salisbury. „Het is te vroeg om een overwogen oordeel te geven over de aanvaardbaarheid van het akkoord voor de gehele bevolking van Rhodesië," aldus Owen. Hij zei dat beslissend is of er vrije verkiezin gen mogelijk zijn waarbij Rhode- siërs zich direct kunnen uitspreken over het toekomstige bewind in hun land. Owen oogstte veel afkeurend geroep van de Conservatieven met zijn uit leg. Hij erkende vervolgens dat er inderdaad „vooruitgang" is geboekt in Salisbury, maar legde uit dat er voor Smith en zijn gesprekspartners nog verschillende hindemissen zijn te nemen. De minister waarschuwde dat het onverstandig zou zijn te ont kennen dat er buiten Rhodesië krachten zijn die de guerrilla in dat land zullen voortzetten als zij niet aan hun trekken komen. Strijdkrachten In Salisbury namen de onderhande laars opnieuw een zware hindernis op weg naar een compleet akkoord. Volgens bronnen die de onderhande lingen van nabij volgen heeft pre mier Smith ingestemd met de eis van de zwarten dat hun guerrilleros straks in de geregelde troepen moe ten kunnen worden opgenomen. Er is nu afgesproken dat mannen die nu nog meevechten in de guerrilla straks, als ze dat willen, „een militai re loopbaan kunnen voortzetten in de veiligheidstroepen". Hoeveel ver zetsstrijders op die manier kunnen worden ondergebracht is niet be kend: Volgens dezelfde bronnen in Salisbury is er ook een goede kans op overeenstemming over een andere belangrijke kwestie, het overgangs bewind. De voorstellen die daarvoor door de zwarte leiders (Moezorewa, Sithole en Chirau) zijn ingediend zijn niet afgewezen door 8mith. In de overgangsfase zal erg veel worden gevraagd van het dan zittende be stuur. Er bestond tot gisteren ver schil van mening over de samenstel ling van het bestuur en over de duur van de overgangsfase. Een woord voerder van de zwarte onderhande laars zei gisteravond: „We verwach ten een compromis te kunnen sluiten." ROME (UPI, Reuter) Ter wijl de Italiaanse president Giovanni Leone (foto links) de begrafenis bijwopnde van de door de Rode Brigades ver moorde rechter Riccardo Pal- ma werd gisteren Domenlco Segala, personeelschef van de Alfa Romeo fabriek, door de extreem linkse organisatie in de benen geschoten (foto rechts). Segala werd door een commando, dat uit een aantal gewapende en gemaskerde mannen bestond en eerst zijn auto tot stilstand had gebracht, neergeschoten. Het is de tiende aanslag op industriëlen, journalisten en rechters in Italië sinds juni 1977. Segala, die door vijf kogels werd geraakt, ligt zwaarge wond in een ziekenhuis. De aanslag gebeurde midden op de dag in een drukke straat. BIJ de aanslag raak te ook een zestienjarige jongen lichtgewond. Palma, die gisteren werd begraven, was eerder deze week vermoord toen hij zijn huls verliet op weg naar het ministerie van justitie. In een door de Rode Brigades ver spreid pamflet werden gegevens over Palma genoemd die niet pu bliekelijk bekend zijn. In Italië sluit men daarom de mogelijkheid niet uit dat de Rode Brigades over informanten in het ministerie van justitie beschikken. Ondertussen hebben de communis ten. socialisten en leden van de christendemocratische partij hevi ge kritiek geuit op het versobe ringsprogramma van de christen democratische regeringsformateur. Andreotti. Gesteld wordt dat de in het programma voorgestelde maat regelen niet voldoende zijn om de huidige crisis in Italië op te lossen. WASHINGTON, JERUZALEM (AP, UPI, Reuter) Amerikaan se experts op het gebied van defensie geloven dat president Carters plannen om gevechtsvliegtuigen aan Israël, Egypte en Saoedi-Arabië te leveren het militaire evenwicht in het Midden- Oosten ten gunste van Israël zullen veranderen. Tegelijkertijd heeft zowel de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, als de leider van de Israëlische Arbeiderspartij zich kritisch over de voornemens van Carter uitgelaten. ma van militaire leveranties tot 1985. Het zou stom van ze zijn om hun toekomstige militaire leveranties op het spel te zetten door vliegtuigen ter beschikking te stellen van de strijd tegen Israël, vooral dan wan neer het bijna zeker is dat zij ze zouden verliezen in de strijd met de Israëlische luchtverdediging. De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Kissinger, vindt e buitenlandse zaken, Kissinger, vindt A 1 1 C1 1 het Midden-Oosten is aangekondigd ongelukkig. In een vraaggesprek op de Amerikaanse televisie meende KissJnger echter dat de onderhande lingen tussen Egypte en Israël niet temin doorgang zouden vinden. Hij olieleiding die van noord naar tw Pd door Alaska loopt moest giste- na n worden afgesloten wegens een e pi it waaruit de olie de sneeuw op- >an< roomde. Ruim vijf uur na de ont- 50-0 skking kon het gat met een doors- se van vijf centimeter worden ge- Icht en weer enkele uren later kon pijp weer in gebruik worden geno- ONN (Reuter) Op het nippertje het Westduitse parlement giste- en akkoord gegaan met nieuwe »ettelijke bepalingen tegen terroris me. De omstreden wetten, die poli- le en Justitie nieuwe bevoegdheden even, werden tenslotte aanvaard iet 245 tegen 244 stemmen in de londsdag. De oppositie (CDU) was tgen omdat de maatregelen niet er genoeg zouden gaan. Enkele le en van de regeringspartijen meen- en daarentegen dat deze nieuwe nti-terreurwetgeving te ver ging en en aantasting van de rechtsstaat «tekende. men. De politie weigerde gisteren nadere bijzonderheden over de aard van de sabotage bekend te maken. Er werd alleen gezegd dat er gebruik was gemaakt van een bom. Het was de zesde keer sinds de ingebruikna me dat de Alaska-leiding moest wor den afgesloten. Staking Het bericht over de pijplijn kreeg in Amerika gisteren extra aandacht omdat de energie-voorziening toch al problematisch begint te worden door de langdurige mijnwerkerssta king. Verscheidene elektriciteitscen trales die kolen gebruiken zijn al begonnen de produktie te beperken. Miljoenen Amerikanen hebben de waarschuwing gekregen dat zij zo zuinig mogelijk met elektriciteit moeten doen omdat er anders drasti sche maatregelen nodig zijn. Er wordt daarbij gedacht aan Invoering van stroomloze uren. De regering- Carter oefent sterke druk uit op de werknemers en werkgevers in de mijnbouw, nu een akkoord te slui ten. De president heeft daarbij al gedreigd de staking te zullen beëin digen met wettige maatregelen. In een vraaggesprek met het Ameri kaanse persbureau UPI meende Dale Tahtinen, een vooraanstaand expert op het gebied van defensie, dat de voorgenomen verkoop van gevechtsvliegtuigen „in getallen de Arabieren bevoordeelt. Maar getal len alleen hebben geen betekenis. Je moet kijken naar de kwaliteit van het vliegtuig, de vaardigheid van de piloten, het onderhoud, de wapens die de vliegtuigen vervoeren en de bevel- en controlecapaciteiten. Be treffende al deze zaken zijn de Israë li's veel superieurder en de verkoop van F-15 en F-16 gevechtsvliegtui gen zal hun militaire overwicht ver sterken." Tahtinen is het ook oneens met het Israëlische argument dat de verkoop van 60 F-16 toestellen aan Saoedi- Arabië het militaire evenwicht nega tief zal beïnvloeden omdat Riad deze toestellen mogelijk aan Arabische confrontatiestaten ter beschikking IcCnnOlOglSCn zou stellen. „De Saoedi'szijn gebon- j den aan een Amerikaans program- InStllUUt OntSlSgBIl BANDOENQ (UPI, AFP) - De ree tor van het Technologisch Instituut in de Indonesische stad Bandoeng, professor Iskander Allsyahbana, is gisteren door de overheid van zijn functie ontheven. Een woordvoerder van het ministe rie van onderwijs en cultuur deelde mee dat een vier man tellende com missie zijn taak zou overnemen. Vol gens de overheid is de rector niet in staat gebleken de orde en rust te herstellen op de campus van de ho geschool, waar duizenden studenten nog steeds de lessen boycotten uit protest tegen het huidige beleid van de Indonesische regering en de vrij wel zekere herverkiezing van presi dent Soeharto. Sinds 9 februari hou den tweeduizend militairen het In stituut bezet. benadrukte dat naar zijn mening geen enkele Amerikaanse regering de veiligheid van de staat Israël in gevaar zou brengen. Niet flexibel Israels oppositieleider Peres vindt het tijdstip van de verkoop eveneens verkeerd en vreest dat het wel op de onderhandelingen met Egypte van invloed zou kunnen zijn. „Ik kan nauwelijks begrijpen waarom het midden in de onderhandelingen moet gebeuren," aldus Peres. Peres meent dat wanneer het de bedoeling van Washington is om Israël onder druk te zetten door verandering van het militaire evenwicht in het Mid den-Oosten ..dit geen enkele vorm van flexibiliteit in de onderhandelin gen" teweeg zal brengen. „Wat wij willen is redelijkheid niet druk." Vol gens de militaire expert van het Is raëlische dagblad Haaretz zal de ver koop van vliegtuigen aan Egypte en Saoedi-Arabië Israels vastbesloten heid om vast te houden aan de drie vliegvelden in de op Egypte verover de Sinai-woestijn alleen maar ver groten. Ondertussen heeft de Israëlische ge neraal Meir Zorea, de „smerige" poli tiek de rug toegekeerd. Zorea was afgevaardigde van de Democrati sche Beweging voor Verandering in het Israëlische parlement. Zorea is teleurgesteld door de houding van de leider van de partij, professor Jadin. die tevens vice-premier van Israël is. ADVERTENTIE De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Mosje Dajan (links), voerde gisteren in Washington overleg met zijn Amerikaanse ambtgenoot Vance (rechts). Centraal in de besprekingen staan de impasse in de vredesonderhan delingen tussen Israël en Egypte en de voorgenomen verkoop van Amerikaanse gevechtsvliegtuigen aan Israël, Egypte en Saoedi-Arabië. Amnesty International Zuld-Afrika: Blank en Zwart voor de wet ongelijk STILLE MARS zat. 18 febr. 14.30 uur, Malieveld, Oen Haag. Vervolg van pagina 1 Het akkoord tussen Cairo en Nairobi is uitgewerkt op een bijeenkomst tussen de Egyptische staatssecreta ris van buitenlandse zaken, Boetros Ghall en de Keniase ambassadeur in Cairo, Omar Achmed Fakih. Volgens de diplomaten in Mogadis- joe zouden naast Egypte veel conser vatieve Arabische staten wapens aah Somalië via derden hebben gele verd in ongemerkte kisten om opont houd te voorkomen. De meeste wa pens zouden in de Franse haven Marseille en op Cyprus in ongemerk te kisten zijn verpakt De meeste conservatieve Arabische staten heb ben de wapens gekocht op de open markt. Hun eigen wapens, voorna melijk afkomstig uit de VS, zouden zij niet willen leveren aan Mogadis- Joe om Washington niet tegen de borst te stoten. Ondertussen gaat Somalië door met de wereld te vertellen dat het wapen arsenaal de bodem bereikt heeft. Een Arabische diplomaat Uet echter weten dat „zij alles kunnen krijgen wat zij willen". De diplomaat zei dat de kwantiteit weliswaar niet op weegt tegen de Russiche leveranties aan Ethiopië maar „wij stellen daar kwaliteit tegenover". Tientallen 8o- maliërs hebben in Arabische landen opleidingen gevolgd om de luchtaf- weerraketten te bedienen. Cubanen Diplomaten in dé Ethiopische hoofd stad Addis Abeba hebben verklaard dat voor eind februari nog eens vijf tienhonderd Cubaanse soldaten in Ethiopië zullen aankomen. Vermoed wordt dat de Cubanen per schip naar Zuld-Jemen zuüen reizen van waar uit zij naar Ethiopië zullen vliegen. Veel van Ethiopië» passagiersvlieg tuigen zouden ai ruim een week ge reed worden gehouden om de Cuba nen in Aden op te halen. Vandaar dat de Ethiopische luchtvaartmaat schappij een aantal internationale vluchten moest afgelasten. Momen teel verblijven ai ruim drieduizend Cubanen in Ethiopië. DES MOINES, Iowa (Reuter) Een man die stomdronken achter het stuur van zijn auto vandaan was gehaald, is door rechter Ray Fenton wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken. Dat bewijs was er wel: toen verdachte Larry B. (33) in het buisje blies sloeg de naald van de meter uit tot ver over de rode streep. Zo ver. vond de rechter, dat moet worden aan genomen dat Larry niet meer wist wat hij deed. Dat beteken de dat hij niet de wettelijke vereiste toestemming kon heb ben gegeven om de proef te ondergaan. Want daarvoor moet Je wel weten wat je doet. De uitslag van de test was daarom juridisch niet aan vaardbaar ais bewijsmateriaal. En dus: vrijspraak. De auto waarin Larry probeerde te rij den. was overigens niet voor zien van voorbanden. ANCY Met uitzonde- flink succes zal boeken, al zal ng van het sterk gëindu- rialiseerde noorden is atharingen tot nu toe eeds een bolwerk van de ranse regeringspartijen m tweest. De zetelverde- 'nu ng in de Nationale verga ap ering voor dit noordoos telijke deel van Frankrijk Jijst dit wel uit. Van de 21 Istricten nemen de Gis- jai Irdisten van de PR er zes G«Jpor hun rekening, de aullisten van de RPR ^ven en anderen uit het geringskamp vier. Dat at voor links slechts vier ftels over. twee commu- v) Isten, één socialist en ü#n onafhankelijke links fgevaardigde. «l i in/<*h ig het niet ondenkbaar 81 »t links nier dij ae komende 'gemene verkiezingen een dit voornamelijk procentueel zijn. De niet-linkse partijen hebben namelijk een aantal coryfeën in het strijdperk ge bracht. die het bij de gemeen teraadsverkiezingen van vorig jaar geschonden beeld weer enigszins moeten verbeteren. Zulke kandidaten zijn de mi nisters Alice Saunier-Seité (Metz) en René Haby (Lune- ville). Nancy, het bestuurlijke cen trum van Lotharingen vormt samen met de rivaliserende stad Metz het voornaamste fort van de regeringsmeerder heid. De ongeveer 175 duizend kiezers in deze stad zijn opge deeld in drie districten: Nancy noord en de voorstadjes, Nan cy west en centrum en Nancy zuidoost. Nancy-noord wordt in Parijs vertegenwoordigd door Jean Jaques Servan- Schreiber, de bekende en bij sommige delen van de rege ringsmeerderheid en oppositie beruchte leider van dc Franse rechts-radicalen. Die omstre denheid blijkt ook uit de lijst van kandidaten. Ondanks dat Servan-Schreibers kandida tuur de goedkeuring en steun heeft van de gezamenlijke niet-gaullistische regerings partijen hebben gaullisten en centristen een tegenkandidaat gesteld, de arts Claude Huriet. Huriet is een plaatselijk zeer geliefde figuur, vooral sinds de 46-jarige Internist in Lotharin gen de nierdyallse heeft geïn troduceerd. De arts heeft de politiek van Nancy al eerder op stelten ge zet. namelijk bij de gemeente raadsverkiezingen. En ook toen ging het in feite tegen Servan-Schreiber. Deze was namelijk uit op de \orming van een naar zijn idee goed koppel. Hijzelf afgevaardigde in Parijs en vooritter van de regionale raad en zijn giscar- distische vriend en vertegen woordiger voor Nancy-west Claude Coulais op de burge- meestersstoel van Nancy Op deze manier zouden beiden het gehele politieke leven in en om Nancy kunnen beheersen. Huriet was hier helemaal niet van gediend en wist zelfs ge daan te krijgen dat het koppel Servan-Schrelber-Coulais uit elkaar werd gehaald. Nu heeft de arts dus besloten zich weer niet voetstoots bij de verkie zing van JJSS neer te leggen en waarnemers voorspellen dat hij het In de eerste ronde wel eens moeilijk zou kunnen maken voor de radicale leider. Keffertje Huriet is namelijk als enige belangrijke kandidaat al bezig aan zijn campagne. Ilij be zoekt de verschillende stads delen. houdt toespraakjes voor bejaardenclubs 'politiek spreekuur' en rustte niet voor hij deze week werd toegelaten tot het groepje politici, dat in het speciale programma van uit een Caravelle van het radi ostation Europe I vragen van luisteraars mocht beantwoor den. Oeen wonder dat hij zich al de bijnaam het keffertje heeft verworven. Huriet en 8ervan-8chreiber hebben overigens al wel be loofd elkaar in de tweede ron de te zullen steunen en dat is meer dan kan worden gezegd van de twee linkse gegadigden, een communist en een socia list. De communist Favaro weigert net als zijn overige par tijgenoten zo'n toezegging te doen voor de uitslag van de eerste ronde bekend is. In het tweede district van Nan cy, het westen in feite het cen trale deel van de stad, zal dit jaar het gevecht tussen links en rechts het spannendst zijn. Het Franse weekblad l'Ex- press plaatste „Nancy II" on langs in het lijstje van 31 sleu teldistricten. Het gaat in Nancy II om de figuur van de al eerder ten tonele gevoerde Claude Cou lais, de 53-Jarige burgemeester van de stad en staatssecretaris op het ministerie van indu strie. Coulais stond in 1973 te genover een kandidaat van de oude stempel, gedegen en niet al te links, en haalde het met maar 1100 stemmen meer. Coulais is omstreden. Hij geldt als een bouwburgemeester die geen truc teveel is om zijn ver langens erdoor 'te drukken. Aan hen heeft Nancy het te danken dat vlakbij het barok- centrum rond de Place Stanis las met zijn paleizen en over heidsgebouwen een enorme glazen toren, de Thiers van 25 verdiepingen, is neergezet. De toren die de gehele omgeving domineert. Hans Worst Links moet hem om zijn mani pulaties niet, rechts, vindt hem te weinig principieel Boven dien speelt ook hier zijn kama- raadschap met Servan-Schrei- ber, de man die Jaren geleden een gaullist uit de nationale vergadering verdreef en voor wie de gaullisten slechts de kwalificatie „Hans Worst" be zigen. Coulais zal het dit Jaar dan ook bijzonder moeilijk krijgen en zijn enige reddlns- boel schijnt in het linkse kamp te liggen. Er is namelijk gen enkele gematigde linkse kan didaat voorhanden. De links-radicaal behoort tot de linkervleugel van zijn partij en hetzelfde geldt voor de soci alist Jop Durupt en de commu nist en dan praten we nog maar niet van de diverse linkse groepjes zoals arbeldersmacht. marxistisch-leninisten en ma oïsten. Het linkse gezicht van links wordtwaarschijnlijk Coulais' redding. Het derde district van Nancy is eigenlijk het minst interes sant. Dr Pierre Weber, een re publikein, vertegenwoordigt het zuiden en oosten al sinds 1958 en niets wijst erop dat de kiezers hem daar in de steek zullen laten. Het enige interes sante is dat van de zeven kan didaten in district drie er maar liefst drie arts zijn. De politiek is kennelijk een gezond bedrijf door Bert van Panhuis ook al zal men dat niet zeggen als men de kenschets hoort dat Nancy net als Florence mooi is gebouwd, maar met een verrot te politieke situatie. Overigens moet net ais in vele andere delen van Frankrijk de verkiezingskoorts nog stijgen, want veel belangstelling is er nog niet. En dat geldt net zo goed voor de gevestigde partij en als voor de links activisti sche groepjes met hun bijeen komsten in rokerige brasse- rieën. Tot komende week de strijd officieel van start zal gaan met zoals het er nu uit ziet een staking van de televisie die tot nu toe de belangrijkste debat ten voor zich wist op te eisen zal het slechte weer in Frank rijk de gemoederen meer bezig houden dan de strijd tussen Unks en rechts.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 7