CDA-bestuur kiest Du Chatinier tot Haagse lijsttrekker Anti-kraakacties gaan door I Prinses Margriet opent nieuw gebouw van Akademie De Laan KORT CDA verwacht elf zetels in gemeenteraad Echtpaar zit door gemeente met 2 huizen 'Door vol te houden bereikte de slak de Ark' Haagse wethouder: 'Voldoende vervangende huisvesting' Avonden over kernenergie Leidse raad neem nog geen besluit over Churchillbru Meer plaatsen bemoeilijken kopen van huis Man aangehouden met 50 kilo hasj Alfred J. Kwak en koning Losbol VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 REGIO DEN HAAG Trouw/Kwartet és= Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het CDA-bestuur in Den Haag heeft de KVP-er W. du Chatinier. momenteel fractievoorzitter in de gemeente raad. aangewezen als lijsttrekker voor de komende gemeente raadverkiezingen. De definitieve verkiezingslijst met CDA-kandidaten voor de Haagse raad wordt half maart verwacht. Het wachten Is nog op de lijst van de CHU. Gezien haar eerste plaats op de ARP-lijst is het zeker dat het raadslid mevrouw H G. Otter-te Kolsté als tweede op de uiteindelijke CDA-lljst zal prijken. De derde DEN HAAG - Dat het hele stadsvernieuwingproces in Den Haag nog lang niet vlek keloos loopt is bepaald geen nieuws. Dat er merkwaardige dingen bij kunnen gebeuren werd gisteren duidelijk in de commissie voor volkshuisves ting. Een inspreekster, me vrouw Piket, vertelde de com missieleden dat de gemeente haar gevraagd had haar wo ning aan de De la Reyweg te verkopen. Er werd overeen stemming bereikt over de prijs en het echtpaar Piket sloot een banklening af voor de aankoop van een nieuwe woning. Daar na kwam echter het bericht van de gemeente dat afgezien werd van aankoop, het echt paar achterlatend met twee woningen en veel schuld. Reden hiervan was. aldus wet houder Van Hagen, dat de prij zen aan de De la Reyweg niet meer te betalen waren. Goed, vond mevrouw Glastra (PvdA), maar als er overeenstemming is bereikt tussen ambtenaren en het echtpaar, dan kunnen we ze toch niet zo laten zitten. De gemeente mocht volgens haar en anderen niet meer te rugkrabbelen. Mevrouw Van Liempt (PvdA) wist de wethou der bovendien te melden dat de prijs van het huis door de gemeente geboden was en niet door de eigenaar gevraagd. De wethouder zegde de commissie toe de zaak ter sprake te zullen brengen in het college van b. en w. plaats op de gezamelijke lijst van de drie christelijke partijen is automa tisch weggelegd voor de CHU. Alge meen wordt aangenomen dat die plaats wordt ingenomen door het raadslid H. Lammers. Het technisch lijstvoorstel dat al klaar is. geeft niet alleen richtlijnen voor de manier waarop de eerste drie plaatsen door KVP. ARP en CHU verdeeld moeten worden, maar geeft ook de verdere verdeling van de kan didaten over de CDA-lijst aan. Het CDA-bestuur verwacht in de nieuwe gemeenteraad tenminste elf zetels te behalen, één meer dan nu het geval is. Van de elf verkiesbare plaatsen op de kandidatenlijst zijn er vijf voor de KVP. drie voor de ARP en drie voor de CHU. Opvallend Is dat pas de twaalfde plaats is bestemd voor een vertegenwoordiger van de directe CDA-leden in Den Haag. De ARP heeft de elfde plaats op de lijst ge kregen. Daardoor krijgt de ARP al leen een grotere inbreng in de CDA- gemeenteraadsclub als er bij de ver kiezingen winst wordt behaald. Onvoorspelbare politieke wendin gen zoals een progressief program- college daargelaten komen er in het nieuwe college van burgemeester en wethouders na de verkiezingen twee CDA-stoelen vrij. De huidige CDA- wethouders, H. F. Happel en L. van der Weide, hebben te kennen gege ven niet terug te zullen keren in het college. (Happel blijft wel gemeente raadslid; hij komt op de verkiezings lijst op een vierde plaats). Als eerste gegadigde voor een zetel in het colle ge is Du Chatinier naar voren ge schoven. Wie de tweede vrijkomende wethoudersstoel gaat bezetten is nog moeilijk in te schatten. In CDA krin gen wordt Lammers als een serieuze kandidaat gezien, maar ook de raadsleden Otter-te Kolsté en Blan- kestijn (CHU) hebben belangstelling voor het wethouderschap. AMSTERDAM De Christelijke Vereniging tot Verpleging van Lang durig Zieken „Het Zonnehuis" in Utrecht geeft een 8,25 pet. 30-jarige obligatielening 1978 van 15 mil joen uit. De uitgiftekoers van de lening, waarop op 20 februari kan worden ingeschreven, is 100 procent. Notering op de Amsterdamse effec tenbeurs zal worden aangevraagd. De storting is op 15 maart. Hardon in Kloosterkerk DEN HAAG In de wekelijkse pauzedienst in de Kloosterkerk in Den Haag was het woord gisteren aan de Haagse wethouder van stads ontwikkeling. de socialist drs. J. IV. M. Hardon. Er kwam nu eens geen redevoering over stadsvernieuwingsgebieden, overleggroepen of bestemmings plannen, maar een filosofie over een prestatiemaatschappij waarin je steeds meer tijd te kort komt en waarin je elkaar nog dood concur reert ook. Hardon: „Wc willen zo graag beant woorden aan het beeld dat we den ken dat andere mensen van ons zou den willen hebben. Daarom willen we steeds méér, hoger op, verder tot we ten slotte ons niveau van onbe kwaamheid bereiken. En om dan weer die onbekwaamheid te verber gen, gaan we de schijn ophouden, gaan we toneel spelen, vaak tegen beter weten in. In die wereld sluiten we natuurlijk ook ons gevoel uit." liardon had verder nagedacht over ..het verschil tussen theorie en prak tijk." Een verschil dat het beschou wen van problemen en het aandra gen van oplossingen zo vaak zo moei lijk maakt. Hij stelde dat er soms te Opheldering gevraagd over onderzoek naar ambassade in Chili Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Centrum voor Chileense cultuur in Amsterdam heeft in een brief aan minister van buitenlandse zaken Van der Klaauw gevraagd om opheldering over een onderzoek door de Nederlandse am bassade in Chili. In antwoord op een eerdere brief van het centrum deel de Van der Klaauws voorganger Van der Stoel mee, dat hij de Nederland se ambassade opdracht had gege ven om een onderzoek in te stellen naar het lot van 22 vermiste Chileen se kunstenaars. Na het antwoord van Van der Stoel, dat op 26 juli werd verstuurd, vernam het cen trum niets meer over het verloop van dit onderzoek. Het Centrum voor Chileense cultuur verzoekt de minister om informatie over het ver loop van het onderzoek en vraagt hem tevens alles in het werk te stel len opdat zo spoedig mogelijk visa ter beschikking worden gesteld van de 22 vermisten, in de hoop dat dit hun opsporing en vrijlating zal be vorderen. Kosten ongeveer 6,5 miljoen gulden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Prinses Margriet komt vanmorgen naar Den Haag om het nieuwe gebouw van de Akademie De Laan aan de Morsestraat officieel open te stellen. „Officieel", want de opleidings school voor hoger en middelbaar beroepsonderwijs is al sinds 21 december van het vorig jaar in gebruik. De bouw van de academie, die ongeveer twee jaar duurde, heeft 6,5 miljoen gulden gekost. De opleidingsschool telt verschillen de afdelingen: een afdeling vor mingsklas. een Interim algemene schakelklas took wel bekend als INAS). een middelbare beroepsoplei ding civiele diensten (huishoudkun de). een afdeling kinderverzorging en de hogere beroepsopleiding dlëte- Uek. Met het betrekken van het nieuwe gebouw kwam er een eind aan een 77-jarige periode waarin de school gevestigd was aan de Laan van Meer- dervoort. Er was veel te weinig ruim te in het gebouw en het voldeed niet meer aan de eisen die aan een mo derne opleiding gesteld mogen wor den Het oude pand gaat, na wat interne verbouwingen, nog een aan tal Jaren dienst doen als onderko men voor de Haagse Sociale Acade mie. Dit totdat de HSA het nieuwe gebouw in het Forumgebied bij het Centraal Station in bezit kan gaan nemen. Het bouwterrein was dermate klein dat de architect koos voor een vrij hoog en compact gebouw van zes bouwlagen, waarvan één onder de grond. Het hoofdgebouw volgt de richting van het Afvoerkanaal, de gymnastiek- en tussenvleugel zijn op de Morsestraat gericht. De onderste verdieping bevat een fietsenstalling en een aantal berg ruimten. Op de begane grond naast de hoofdingang is de aula waar het combinatielokaal grootkeukenbe drijf naast gelegen is In de vier verdiepingen hoge lesvleu- gel bevinden zich 27 leslokalen, waaronder een handenarbeidlokaal. zes lokalen voor practicum voedsel bereiding en een lokaal voor groot- keukenbedrijf. De academie is in staat zelf video-opnamen te maken en deze uit te zenden naar alle loka len. Een aantal lokalen zijn speciaal ingericht voor de verschillende afde lingen. De bovenste verdieping heeft bovendien een kleine daktuin die niet alleen een functie voor het biolo- gie-onderwijs krijgt, maar ook voor de recreatie. De kunstenaars Lon Pennock en Eppo Kooy, gekozen na een openba re prijsvraag, verzorgden de vormge ving van de buitenruimte voor en achter het gebouw. Vandaag en volgende week zullen er weinig schoolse activiteiten in het gebouw plaatsvinden: ter gelegen heid van de opening zijn er enkele evenementen georganiseerd. Zo is er zaterdag een dag voor oud-leerlingen en voor familieleden van leerlingen. Maandag worden de buurtbewoners ontvangen en vrijdag is er een open dag voor HBO-studenten. makkelijk en ten onrechte gezegd wordt: ,,In theorie weten we het altijd zo mooi, maar in de praktijk is het anders", of „in theorie heb je natuurlijk gelijk, maar in de prak tijk Wethouder Hardon: „Soms lijken theorie en praktijk wel twee aparte werelden. Hebben we soms het verschil tussen theorie en prak tijk nodig om onszelf te verbergen?" itspraken als ,,ik wil wel, maar en „als het aan mij lag. ja dan noemde Hardon „allemaal excuses". De wethouder: „Je kunt geen grote tocht maken zonder een eerste stap te maken. Misschien gaat het lang zaam, maar denk dan aan de woor den van de Engelse predikant/schrij ver Charles Spurgeon in het verhaal over de zondvloed: „Door vol te hou den bereikte de slak de Ark." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Volgens de Haagse wethouder Van Hagen (volkshuisvesting) komt er bij de ontruiming van gekraakte gemeentewoningen helemaal niemand op straat te staan. Er is voor de krakers ói vervangende woonruimte óf een tijdelijke noodopvang. Hij ontkende dat er sprake was van langdurige leegstand van gemeentewoningen. De wethouder merkte gisterenmor gen tijdens de vergadering van de commissie voor volkshuisvesting op dat het gemeentebeleid ten aanzien van gekraakte woningen in wezen niet veranderd is: nog steeds wordt gepoogd gekraakte gemeentepan den op zo kort mogelijke termijn vrij te maken. Er is nu alleen een legale manier gevonden om krakers (door middel van een kort geding) uit het pand te laten zetten. Van Hagen meende dat Den Haag in het verle den zo tolerant was voor krakers, dat gemeentewoningen een geliefd ob ject werden. Hij onderstreepte dat de nieuwe manier van aanpak tot gevolg heeft gehad dat het aantal kraakacties de laatste tijd gedaald is. Kraken noemde de wethouder een onrechtvaardige daad omdat derge lijke acties het beleid van de ge meente, om de woningen zo recht vaardig mogelijk te verdelen onder de woningzoekenden, nadrukkelijk doorkruisen. Het gesprek in de commissie was het gevolg van een telegram van de Overleggroep Bijzondere Huisves ting, waarin gevraagd werd de ge- DEN HAAG Vanavond wordt in de Houtzagerij in Den Haag (Hout zagerssingel 76 een manifestatie tegen de uitbreiding van de UCN- fabriek in Almelo georganiseerd. Op deze bijeenkomst (120 uur) van het Haags Energie Komitce wordt de film „Liever vandaag aktief dan morgen radio-aktief' vertoond. Als spreker zal optreden Remi Poppe, voorzitter van het Milieu Aktiecen- trum Nederland. De toegang kost één gulden. De openbare avond van het Haags Energie Komitee vindt plaats in het kader van de voorberei ding voor de internationale demon stratie tegen de UCN-fabriek te Al melo op 4 maart. Op die dag zorgt het HEK voor bussen naar Almelo. Buskaarten zijn vanavond in de Houtzagerij of op het HEK-contact- adres (Zoutkeetsingel 71, Den Haag) verkrijgbaar. Het NIVON en de Stroomgroep Stop Kernenergie Den Haag organiseren zaterdag om 19.30 een discussie avond over kernenergie in het NI- VON-centru, Vrijstaathof 55, Den Haag. De bijeenkomst, die het mot to draagt „Geen kernenergie, wat dan wel?" begint met het draalen van de film „Meer kerncentrales?". Na deze Deense film zal er via een forum over kernenergie en de moge lijke alternatieven hiervoor gedis cussieerd worden. Ook op deze avond zijn buskaarten voor het ver voer naar Almelo op 4 maart ver krijgbaar. meentelijke ontruimingsactie kraak panden stop te zetten. De overleg groep zou de noodopvang van de grote aantallen krakers niet meer aan kunnen. Een telegram van de Stichting Regionaal Centrum voor Buitenlanders had diezelfde strek king. De wethouder zag geen reden aan de verzoeken te voldoen: zijns inziens was er voldoende noodop vang en was het tempo van de ont- Vijftal inbrekers in Den Haag aangehouden DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie heeft vier minderjarige jon gens en een meisje aangehouden op verdenking van het plegen van tien tallen winkeldiefstallen en inbraken door het hele land. De buit zou vol gens een schatting van de recherche een kwart miljoen gulden bedragen. Dit bedrag is geheel aan verdovende middelen opgegaan. Het vijftal (de meesten zijn al eerder voor soortge lijke delicten ingerekend) kon aan gehouden worden, nadat bij een in braak in Emmen het kenteken van een door hen gebruikte auto kon worden genoteerd. De buit, meestal bestaande uit juwelen en kleding, werd geheeld door een Hagenaar, die inmiddels ook is ingesloten. Deze zou ook voor het vervoer van de groep gezorgd hebben. ruimingsacties beslist niet te hoog. Hij was het eens met mevrouw Van Liempt (PvdA) die aanvoerde dat kraken weliswaar een onrechtvaar dige daad was, maar dat het een topje van de ijsberg van woonellende liet zien. „We willen geval voor geval bekijken", aldus de wethouder, „maar in principe zullen we zelden tolereren dat iemand in het kraak pand blijft zitten." DEN HAAG (ANP) De voorwaar den voor het kopen en betrekken van een woning worden opnieuw in een aantal gemeenten verzwaard: van 1 maart af zullen nog veertien gemeenten de eis van economische gebondenheid mogen stellen voor het betrekken van een koophuis. Er waren al vijftig gemeeenten die die eis al eerder mochten stellen. Nu zijn daar bijgekomen: Benthuizen (Zuid-Holland), De Bilt, Goedereede, Gouda, 's Gravendeel, Haastrecht, Hardinxveld-Giessendam, Hoorn, Leimuiden, Lisse, Noordwijk, Rijn- saterwoude, Scherpenzeel en Uit hoorn. Van onze correspondent LEIDEN Het is nog niet duidel of de Leidse Churchillbrug bewe baar of vast wordt. Dat hangt belangrijke mate af van het sta punt dat de betrokken ministei- in Den Haag in deze zaak zuip innemen. Als deze instanties ge- geldelijke steun willen verlenen de bouw van een vaste brug, zal ND! financiële last van zo'n ondervee ming wellicht te zwaar worden v( de gemeente Leiden. [eroi Een beweegbare brug zou ongev^nieu twintig miljoen gulden kosten, «fkon vaste zestien miljoen. Een tussent lossing is een brug met een ultnee baar gedeelte. Om de brug te otor d< nen zou men dan gebruik moet e maken van een drijvende bok of ii prek dergelijks. Dat zou dus alleen kot uitzonderingsgevallen kunnen jeiliji beuren. Bril Wethouder Waal (Ruimtelijke onjAme ning en openbare werken) toont vo» zich in de gemeenteraadsverga< e zw; ring van deze week gevoelig voor naw financiële argumenten die de heet ni van Zijp (CDA) vorige week tegen (tfth bouw van een beweegbare brug h cor aangevoerd. De CDA-fractie is v|d v mening dat de extra kosten van e beweegbare brug niet ten laste v de gemeente mogen komen. Andel gemeentelijke voorzieningen zo iil den daar vrijwel zeker onder moetf v lijden. De wethouder stelde voor, planning van de brug en de bijbeh rende voorzieningen in fasen te C' ten verlopen, zodat men altijd 2 kunnen terugvallen op een vaste een half beweegbare brug. Dit z|!LG wellicht nodig zijn, als Den Ha ng een negatief besluit zou nemen. "«sic belang van een beweegbare brugieSa toegankelijkheid van de Leidse bl nenstad over het water worf ve door alle fracties in de gemeentt raad erkend. Na de toezegging!at 1 van wethouder Waal keurde de meenteraad de begroting voor voorbereidingskosten unanie ve goed. Deze bedraagt achthonde r~ duizend gulden. ver" d g< Men zou inmiddels al wel kunn n h€ beginnen met de aanleg van vePfle keersvoorzieningen rond de Chui chillbrug. De belangrijkste daarvi !Sl® zijn: een nieuw kruispunt voor i n .a kruising Haagweg-Churchillaa waarbij voor voetgangers en fietse K Ki tunneltjes gegraven zullen worde u'~: en de aansluiting van de brug 1 de rijksweg A44, die via de Dr. Lel ng laan, de nog aan te leggen Verleng! wc Warmonderweg en de Plesmanlaa zal gaan verlopen. Het nieuwe kruik- punt zal wat verder van de Rijn komen te liggen dan de huidige kn sing, om oprijlanen naar de bn| lang genoeg te kunnen maken, tunneltjes zullen vijf en een h miljoen gulden gaan kosten, an DORDRECHT (ANP) - In Tilbli? is begin deze week de 27-jarige r1, van H. uit Dordrecht aangehoud 'ac met vijftig kilo hasj in zijn aui e c Woensdag heeft de politie nog twtod Dordtenaren aangehouden nafcn i aanleiding van de smokkel. De p4t y tij hasj was afkomstig uit Libani roe en had een waarde van lOO-O^kJc gulden. tee icht Alfred J. Kwak is een eend. Niet zomaar een toevallig voortpeddelende drijf-sijs. Nee, Alfred J. Kwak is een zeer onder nemende eend, begaan met het lot van de (derde) wereld, en vastbesloten om daar wat aan te doen. De veelbelovende eend Alfred heeft namelijk ge hoord dat er ergens ter wereld een land is zonder water, waar de eenden dus niet lekker kunnen rondpoedelen en koppetje duiken. Hij vindt dit vre selijk zielig en besluit om geld in te zamelen ten einde in dat verre land een eendenvijver te kun nen aanleggen met water erin. Hoe komt een eend aan geld? Alfred J. Kwak weet altijd raad hij gaat kroos verzamelen en ver koopt het aan zijn mede eenden in zakjes van een ons. Alfred doet goede za ken want in korte tijd heeft hij alle tientallen goudstukken verdiend. Maar dan gaat er iets mis. Koning Losbol van het land zit met een lege schatkist. Op koninklijk verzoek leent Alfred zijn goudstukken uit maar hij krijgt ze natuur lijk aiet terug van die los- bolkoning. Na tal van spannende avonturen krijgt Alfred toch zijn geld terug en wordt nog koning van het land ook. Alfred J. Kwak, hoofd persoon van Herman van Veens muzieksprookje, vertoeft deze week in Den Haag om met het Resi dentie Orkest in het Con gresgebouw een aantal voorstellingen te geven. Na een aantal voorstellin gen voor scholieren wor den vanavond en morgen avond vrije voorstellingen gegeven. Voor deze voor stellingen zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar. Naamgenoten van Alfred J. Kwak worden door de ondernemende eend uit genodigd gratis een voor stelling bij te wonen. Ie dereen die kan aantonen de achternaam Kwak, Quak of Quack te dragen, kan vandaag een invita tiekaart afhalen op het kantoor van het Residen tie Orkest, Statenlaan 28, Den Haag of aan de kassa van het Congresgebouw. KOFFIEBAR Zaterdag 18 fe bruari wordt in de Notelaer, Nieuw- koopseweg 11 in Pijnacker een kof fiebaravond van Youth for Christ gehouden. Het zangduo Ieter en Fri da zal optreden. Aanvang 20 uur. KWEKERIJ De Kwekerij van de Haagse Plantsoenendienst aan de Kwekerijweg Is zaterdag 18 fe bruari van 10 tot 12 uur voor het publiek geopend. Deze weken is men druk bezig met het gereed ma ken van de bekende geraniumbak- ken. Zaterdagmorgen is er ook een demonstratie van het zaaien van eenjarige planten en gazons, ook is er een plar.tendokter aanwezig en kunnen kamerplanten geruild worden. DANSAVOND Zaterdag wordt vanaf 9 uur in het wijkcentrum Ster voorde. Dr. van Mooklaan te Rijs wijk een dansavond gehouden met de Dixie Machine (jazz-orkest). ORGELCONCERTEN Zater dagavond wordt om 20.15 uur door Klaas Jan Mulder een orgelconcert gehouden in de gereformeerde kerk van Maasdijk. Op het programma staan werken van Buxtehude, J. S. Bach, Wheinberger, Guilmant, Ma- let en Young. AVONDML'ZIEK Zondag avond wordt in de Groene Kerk te Oegstgeest een concert gegeven door Theo Goedhart (orgel en clave- cimbel), Trudy van der Wulp (blok fluit) en Titia de Zwart (gamba). Aanvang 20.30 uur. Het programma omvat barokwerken uit de 17e en 18e eeuw (o.a. Sweelinck, Hftndel. Bach). De toegang is gratis; aan de uitgang wordt een collecte gehou den ter bestijding van de onkosten. JAZZ Het kwartet Rob Madna speelt zondag om 15 uur jazz-muziek in theater Pepijn, Nieuwe School straat 21-23 te Den Haag. RUTGERSSCHOOL - Volgende week viert de Rutgersschool in Den Haag het 25-jarlg bestaan met diver se activiteiten. Zondag zal om 10 uur in een ochtenddienst in de Petra- kerk aandacht besteed worden aan het jubileum: het schoolkoor ver leent medewerking aan de dienst. Voorganger is ds. A. J. R. Brussaard. Dinsdag is er feest voor de scholie ren (maaltijd cabaret). Donderdag ls er een ouderfeestavond vanaf half negen. NATUURWANDELING - Zon dag organiseert het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie een natuurwandeling door Clingendael. Verzamelen om 11 uur wachtershuisje aan de seweg. NATUURWANDELING Om uur start zondag een ling van ongeveer door De Horsten bij de ingang laan te Wassenaar. KLARINETKWARTET Rotterdams Klarinetkwartet zondag om 11.30 uur in het dencentrum Steenvoorde, Spoorlaan 62 te Rijswijk werken de renaissance, de barok, de ke tijd en de romantiek. VIOOLCONCERT Rouw en Kazuo Okumura zondag om 15 uur ln het Haags meentemuseum een vioolduo Zamecnik en een suite van CONCERT Germaine (zang) en Ap Bronkhorst concerten zondag om 14.30 gehoorzaal van de Haagse kring, Denneweg 64 te Den met allerlei volksliederen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 6