Gereformeerden: IKV moet ruimte houden India: herstel na cycloon Duiveluitbanning: deining in Noorwegen Liefdemaaltijd van pinkstervoorgangers IV 1 Dit brieven van lezers Noorse kerk wil kernwapens weg Protest Angolese bisschoppen Kerken Westen inzake Namibië VANDAAG Voorbijgangers 0)1 VRUDAG 17 FEBRUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet hue (ADVERTENTIE) LEUSDEN De deputaten, die de gereformeerde synode heeft aangewezen voor de be geleiding van de gereformeerde deelnemers in het interkerke lijk vredesberaad (IKV), vin den dat het IKV zijn ruimte moet behouden om als vredes beraad te kunnen blijven func tioneren. Het voortdurend ap pel op kerkleden achten depu taten van wezenlijk belang. Deputaten schrijven dit in hun rap port aan de synode. Hun invloed op het handelen van het IKV is maar beperkt. Gezien de structuur van het IKV enerzijds en de taak tot begelei den van de gereformeerde IKV-leden anderzijds zullen situaties waarin meningen botsen niet te vermijden zijn. Over de laatste vredesweek zijn de meningen binnen het deputaatschap verdeeld. Sommige deputaten willen van de toevoeging ..om te beginnen uit Nederland'' in het IKV-manifest, dat oproept tot afschaffing van de kernwapens, mets weten. Ook zijn enkele deputaten het er niet mee eens. dat hun de vredeskrant 1977 alleen maar veroordelend over kern wapens gesproken wordt Het even tuele alternatief van eenzijdige af schaffing van de kernwapens had huns inziens uitgewerkt moeten wor den. Pas dan zou sprake geweest kunnen zijn van een keuze tegen kernwapens De gereformeerde deputaten zijn het nu In de boekhandel Dr. G. H. ter Schegget Kernwoorden bij Marx Dit boek wil een inleiding zijn tot het filosofisch denken van Kart Marx De schrijver heeft de begrippen alfabetisch gerangschikt om het boek gemakkelijk hanteerbaar te maken Elk artikel kan op zichzelf gelezen en bestudeerd worden. Het boek is bedoeld voor studenten en andere belangstellenden, die zich enige inspanning willen getroosten om de oorspron kelijke Marx beter te leren kennen Het is ge groeid uit de lessen, die de schrijver ais docent filosofie over deze materie geeft aan de Sociale Akademie De Horst. 207 bladz.. paperback. 121.50 een uitgave van Ten Have, Baarn Van een medewerker UTRECHT In het kader van de voorbereidingen voor de Pinkster Europa Konferentie (PEK), die van 29 juli tot 6 augus tus in Den Haag plaatsvindt hebben 350 voorgangers en andere leidinggevenden uit de Nederlandse pinkster en volle evangelie beweging in Utrecht een „liefdemaal" gehouden. er echter over eens. dat de stelling- name van het IKV tegen kernwa pens in beginsel juist is. Het oorlogsvraagstuk staat op het agendum van de komende zitting van de gereformeerde synode. 6-10 maart. Het is de bedoeling, dat de synodeleden er dan „in conferentie- stijl" over zullen spreken. Een derge lijke informele behandelingsmetho de eindigt in een peiling van gevoe lens. De betreffende synodecommis sie zal daarna bezien, of er een syno dale uitspraak mogelijk is, die dan in een latere zitting aan de orde zal komen. In overweging is ook, het hele oorlogsvraagstuk opnieuw (het is namelijk al eens gebeurd) aan de kerken voor te leggen. Hoe kom je bij/tot een christelijke basisgroep 24-25 februari, Oud Poel geest, Oegstgeest (tel. 071-152445). Charismatische retraite voor ge vorderden met P. Vrancken, 21-26 februari. Cenakel Oirschot (tel. 04997-2254). Onderwijsvernieuwing, 24-25 fe bruari, 3-4 maart, 10-11 maart. 2-3 juni. 9-10 juni. Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). Als je (niet) liefhebt Wind- roosjongerenweekend met ds. T. Lekkerkerker en ds. J. Overduin. 24 en 25 februari, De Windroos. Reeu- wijk (tel 01829-3625). Deze ruc-ek s u'lsiurteKJ besiemd voo> ncie 'eact>es op >n deze kram geiezen be'icnieo amiieien en commentaren en rwei voor gedichten open Oneven oproepen o' reacties op adverient.es ideze laatste d-en«n tot de d*ectie gencw te worden i De mzend.ngen „oor deze rubnek dienen zo beknopt mogeii|k te z.|n De redaci.e behoudt z.cn het recht van bekorting voor Hel is ons helaas n.et mogeli|k over eik geval van bekoMmg oi n«tpiaats>ng (doorgaans een gevolg van een te groot aanbod) te corresponderen Br>even adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus. 859. Amsterdam B*j pub»«catie worden naam en woonplaats van de r"-;Vff «ir'-ield Boycot Het artikel „Overheid steunt Arabi sche boycot Israël" is gewoonweg onthutsend Ons land is wel op een laag peil gekomen als het ooglui kend toestaat, dat anti-Israël of niet-Jood verklaringen op ruime schaal worden ondertekend. Maar ja. geld stinkt toch niet? Leve de werkgelegenheid en de duiten. Laat principes maar varen. Israël ls een vreemd land, dat de grenzen, die aan dat volk in de bijbel toegezegd zijn, eigenlijk nog nooit bereikt heeft. In Salomo's tijd leek het er wat op, maar verder is er niet veel meer van terecht gekomen. Het is de tragiek van het volk dat het niet leeft zoals het zou moeten leven, en zolang het dat niet doet blijven de moeilijkhe den maart voortduren Maar dat we voor Israël op moeten komen staat volgens Oenneses 27 vers 9 vast: Wie u vervloekt, zij vervloekt, wie u ze gent. zij gezegend" Boskoop Joh. den Hertog Boycot (2) Verontwaardiging over de Arabi sche boycot en niet-Jood-verklaring maakt een tamelijk selectieve in druk. zo lang niet ook meteen de reden voor een en ander. nl. de Israë lische discriminatie van met name Palestijnse Arabieren aan de kaak gesteld wordt. Het zionisme als bele den door de staat Israël vraagt om dit soort moeilijkheden en verdient verder kritiek dan krokodilletranen Joden) wel degelijk Joden zijn ge bleven. Ds S. P, Tabaksblatt deed het zelfde in het september nummer van Hadderech, het maandblad van de Ned. Ver. van Jesjoea Hammasji- ach belijdende Joden. Den Haag S. van der Hert-Bronkhorst Geen tractaatjes(3) Wat zuster Rebecca schrijft, is vol komen Juist: wij (christenen uit de heidenen) worden bij Israël ingeënt, niet Israël bij ons. Israël blijft eerst. Op mijn doopkaart heb lk Psalm 87 staan „hen tellen als bij Israël inge lijfd, en doen de naam van Sions kinderen dragen Den Haag A. H. v.d. Meulen Kerkblad (1) Bruchterveld A. Struik Geen traktaatjes (2) ..Rabbijn Abramowitz vindt, dat een Jood die christen wordt naar een andere godsdienst overgaat Over de vraag of dat echt zo is. zouden ook christenen uit de Joden zich moeten kunnen uistpreken In Nederland hebben zij dat ook gedaan In het septembernummer 1977 van Ter Herkenning, tijdschrift voor christenen en Joden, uitgave Boekencentrum, hebben dr E. Fles- seman-van Leer, ds O H Cassuto en ondergetekende betoogd, dat Jood se christenen (of Messiasbelijdende Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel 05200-17030 „Vanuit ëën en dezelfde overtuiging trekken we tegenwoordig verschil lende politieke consequenties". Zo citeer ik uit een artikel van de heer Klei in uw blad van zaterdag Jl. En die citeerde ds Borgers uit Den Ham. uit het kerkblad voor Drente en Overijssel. „Eindelijk", denk je dan. dus nu kan en mag het einde lijk Want dat „tegenwoordig" is na tuurlijk misplaatst. Ds. Borgers is o.a. de doorbraak van na de oorlog en de Christelijke Democratische Unie van ervoor vergeten. Helaas: verder lezend blijkt dat „verschil lend" alleen maar betrekking te hebben op partijen die zich christe lijk noemen Hoe lang zal het nog duren voor de zin waar ik mee begon zonder beperking waar wordt? Langzaam breekt het besef door dat we elkaar de inhoud van ons geloof niet kunnen en mogen voor schrijven. Beilen G. Kuik Kerkblad (2) Het arükel van de heer Klei in Trouw van 11 februari over politiek in de kerk roert de tegenstelling links-rechts aan. Wie over bepaalde zaken, zoals het oorlogsvraagstuk. wat afwijkende gedachten heeft, wordt door veel van zijn mede-kerk leden al vlug als „links" gekwalifi ceerd Met verwijzing naar een be kende opmerking van prof. Diepen horst waag ik het te veronderstellen dat wat onze kant bezien links lijkt, van Gods kant bezien weieens rechts zou kunnen zijn. Is het overi gens noodzakelijk om een wat an ders denkende gelijk maar van rechts via het heerlijk neutrale mid den naar links te verbannen? In dezelfde krant stond het artikel van de heer Thijs „Oorlogen meer en meer een moordpartij". Dit artikel werd besloten met een opmerking van dr. Bruins-Slot in 1966 over het niet serieus nemen van het oorlogs vraagstuk door de «gereformeerde» kerken. Misschien werd dat toen ook ais een wat linkse opmerking beschouwd Hoe serieus is „rechts" er nu mee bezig? Rotterdam A. P. de Winter Agee Agee wordt uitgewezen op de kop af één dag voordag hij in beroep kon gaan bij de Raad van State. Is dit nu de christelijk-historische inbreng van dit kabinet? Christelijk: gedenk de vreemdeling die in Uw poorten is. Historisch: gedenk de gastvrijheid die Nederland aan vervolgden be wees. De CDA-fraktie (op 2 gelukki ge uitzonderingen na) koos voor ae machthebster (i.e. de christelijk-his torische bewindsvrouwe) in plaats van voor de onderdrukte. Welk ge loof moeten wij aan de fraaie belof ten van Van Agt en Aantjes hechten? Hurwenen A. Hollander Buber (3) Het lijkt mij goed om op het voet spoor van Willem Zuidema (Trouw van 14 februari) niet halverwege halt te houden, maar uw lezers de gehele volgende tekst van de genoemde passage van Buber te geven: „Wie echter de geest waarachtig die nen wil,' moet trachten alles wat vroeger verkeerd is gedaan (Buber noemt hiervóór met name Begins uitmoorden van een arabisch dorp, d.N.) weer goed te maken. Hij moet werken aan het opnieuw vrijmaken van de versperde weg naar een goe de verstandhouding met het arabi- sche volk. Heden komt het velen absurd voor. nu nog (vooral gezien de interne arabische situ aan een Joodse deelname aai f«t *ede- ratie te denken. Morgen, a ^'paal de van ons onafhankelijke wereld politieke factoren veranderd zijn, kan deze mogelijkheid ineens een zeer positieve belichting ontvangen. Het gaat er om om zoveel het van ons afhangt de bodem hiervoor toe te bereiden. Heden ten dage kan geen vrede tussen Joden en Arabie ren bestaan die alleen een ophouden van oorlog zou zijn. Er kan alleen een vrede bestaan die echte samen werking inhoudt. Onder de in zovele opzichten nog veel zwaarder gewor den omstandigheden ls het juist he den méér dan ooit door de geest geboden, de weg te banen voor de samenwerking der volken.' (1958!) Een goede verstaander heeft méér dan een half woord nodig. Amsterdam ADVERTENTIE nu in de boekhandel de langverwachte derde druk 180 bladz., paperback, f 17,50 Amsterdam Het was het derde jaar. dat een der gelijke maaltijd werd gehouden en er werd veel over eenheid en nederig heid gesproken. In zijn openings woord wees de voorzitter van de con ferentie. H.N. van Amerom, op Jezus' opdracht aan zijn discipelen, elkaar de voeten te wassen. „Voorgangers leren elkaar te aanvaarden, verbro ken contacten worden hersteld een nieuwe wind gaat waaien", meldde H. B. Colenbrander, sprekend over de regionale ontmoetingsdagen, die overal in het land gehouden worden. Hij riep de pinkster/volle evangelie gemeenten op, hun kerkdiensten niet langer afzonderlijk in de dagbla den te vermelden, maar deze onder één hoofd aan te kondigen. Namens de charismatische bewe ging en het blad Vuur sprak Titia Gips-Smit een groet uit. Zij vroeg schuldvergeving voor hetgeen de pinkstermensen vroeger vanuit de kerken ervaren hebben. Zij toonde zich blij dat het Pinkster-appèl toch is blijven klinken. Ze vroeg om ge bed voor de charismatische werkge meenschap en beloofde dat daar ook voor de komende pinksterconferen tie gebeden zal worden. „Nog maar twintig weken'.', zuchtte de penningmeester, J. Verwoert, sprekend over de financiering van de conferentie. De begroting bedraagt 350.000, een bedrag dat men tevo ren grotendeels binnen wil hebben, zodat de collecten tijdens de confe rentie voor zending en evangelisatie gebruikt kunnen worden. Evangeli satie zal ook een belangrijke rol spe len tijdens de conferentie: David Wilkerson zal tijdens enkele jeugd- rallies spreken, en 's middags zullen op de boulevard evangelisatie-acties gehouden worden. Europees voorzitter Jakob Zopfi uit Zwitserland verheugde zich al op de Pinksterconferentie: de voorberei dingen verlopen vlot en goed. en jullie Hollanders zijn snel geestdrif tig, tenminste bij het zingen. „Ik heb geen medelijden met jullie, dat er nog zoveel te doen ls, maar dat alles over zes maanden voorbij is" Van een onzer verslaggevers UTRECHT De wereldraad van kerken heeft bericht ontvan gen uit India, dat er goede vorderingen gemaakt zijn bij de herstelwerkzaamheden in Tamil Nadu en in Andhra Pradesh na de cycloon-ramp van november 1977. In Tamil Nadu omvat het huizen- bouwprogramma 3400 huizen in 103 dorpen. De grond voor 2950 huizen is al gereed gemaakt om aan een stevi ge fundering te kunnen beginnen. Stenen, cement en timmerhout lig gen klaar om daarna gebruikt te worden voor de fabricage van de huizen. In 41 dorpen in Andhra Pradesh zijn totaal 6800 huizen gepland voor her bouw. Ongeveer de helft hiervan is al klaar, terwijl meer dan tweeduizend huizen in aanbouw zijn. Verder is een werkgelegenheidspro gramma voor vijfduizend mensen van start gegaan om de wegen te herstellen en de irrigatie en drinkwa tervoorziening weer te reguleren. Bo vendien moeten ongeveer zeshon derd weefgetouwen worden vervan gen. Vooral voor de sociale begelei ding en verbetering van het inkomen van de allerarmsten zijn nog steeds financiële middelen nodig. Door de gezamenlijke kerken in Ne derland is zeker een miljoen gulden bijeengebracht, maar nog meer geld is nodig. Loze belofte Zo langzamerhand wordt het toch wel duidelijk dat het regeer-akkoord tussen CDA/VVD met kunst en vliegwerk tot stand is gekomen. De handhaving van de koopkracht voor alle werknemers tot en met een jaar inkomen van zestigduizend gulden (eis van Wiegel) is bijvoorbeeld al losgelaten. Een loze belofte van de WD. Dit kabinet zit nu volkomen op de lijn van de vorige regering Den Uyl La.v. de koopkracht, garantie tot en met een jaarinkomen van dertigduizend gulden. Wiegel zwaai de wel met royale beloften voor de middengroepen dus boven Jan Mo daal. maar hij moet nu alles weer inslikken. Deze kiezers van de VVD staan nu in de kou! A. J. STEIN In de krant van maandag 13 febru ari jl. werd bij het ingezonden stuk van de heer J. L. Apperloo uit Berkel onder de titel „Ikon-show (2)" een verkeerde naam geplaatst nl. de heer J. L. Apperen Onze excuses. Ikon-show (4) Dat er over gesproken wordt is ze ker. Geen woord over God. zonde of genade! Maar zou het ook zo kunnen wezen dat naar aanleiding van deze gesprekken, wij als christen luiste raars nu de gelegenheid krijgen om juist dat woord te spreken? Dit kan ik positief beantwoorden. H. deNie Koog aan de Zaan J. C. Berghege OSLO Geen nucleaire installa ties van andere landen op Noors grondgebied. Dit is de eis van de commissie internationale zaken van de lutherse kerk van Noorwegen, .neergelegd in een verklaring naar aanleiding van een parlementair rapport over ontwapening. De com missie is ook tegen liberalisering van de voorschriften voor de wapen handel. ADDIS ABEBA De lutherse Mekane Jezus-kerk in Ethiopië heeft het lidmaatschap van de we reldraad van kerken aangevraagd. Een van de redenen waarom dit nog niet eerder was gebeurd, is de ge spannen verhouding tot de grote Ethiopische orthodoxe kerk, die vanaf het begin in de wereldraad zit. Er is nu echter perspectief op een betere verstandhouding. LUANDA De bisschoppen van Angola hebben geprotesteerd over de talrijke en betreurenswaardige schendingen van de vrijheid van godsdienst in de Volksrepubliek Angola. Zij hebben in alle kerken een brief laten voorlezen, waarin gezegd wordt dat de katholieken, de helft van de bevolking, voor haar geloof lijdt onder discriminatie en vaak het beheer van hun kinderen verliest. Zij protesteren tegen de systemati sche propaganda voor het atheïsme en het tot zwijgen brengen van het katholieke radiostation Radio Ec clesia. De bisschoppen schrijven dat zij niet tegen het socialistisch systeem zijn, dat open staat voor menselijke waarden, en dat het een christen niet om het even is onder welk poli tiek bestel hij leeft. ADVERTENTIE Bergen op Zoom en omgeving De Gereformeerde Kerk vraagt 2 jonge predikanten mnl/vrt De gemeente telt ruim 1300 le den; oecumenische instelling noodzakelijk. Er bestaat nauwe samenwerking met de Ned. Herv. gemeenten. Bi/ belangstelling gaarne contact op nemen met H. A. den Duyn. adres Vrederust 4 Bergen op Zoom. Telet. 01640-40438 WINDHOEK De westelijke voor stellen voor de oplossing van de impasse in de besprekingen inzake de toekomst van Namibië komen volgens de plaatselijke kerkelijke leiders de algemene wensen van het volk zeer tegemoet. De leiding van de lutherse, de katholieke en de an glicaanse kerk hebben dit meege deeld aan de westelijke diplomaten. Het Westen wil dat de Zuidafrikaan- se regering zich militair uit Namibië terugtrekt en daar door de VN ge controleerde verkiezingen laat hou den. Omdat dit voorstel niet onder de bevolking bekend geworden js. hebben de kerken besloten de in houd ervan onder het volk te ver spreiden. De westelijke landen willen ook dat de bevrijdingsorganisatie van Nami bië, de Swapo, betrokken wordt bij de toekomstige zelfstandigheid van het land. Dit wordt door de Zuidafri- kaanse regering afgewezen. BERGEN (LWI) Bezeten heid en duivelbezwering zijn al enkele weken voorpagina nieuws in Noorwegen. Aanlei ding is een geval van exorcis me. waarbij tien mannen, voor het merendeel predikanten van de lutherse staatskerk, gepro beerd hebben, duivelen uit te bannen bij een studente. Het geval, dat zich in november heeft voorgedaan, is in januari aan het licht gebracht door de Oslose krant „Dagbladet". De lutherse bisschop van Oslo. dr. Andreas Aarflot. spreekt van een ..uiterst betreurenswaardig" inci dent. terwijl de directeur van volks gezondheid. Torbjörn Mork. een on middellijk onderzoek naar de om standigheden heeft gevraagd. Ook is aangedrongen op een gerechtelijk onderzoek of sprake is van overtre ding van de wet op de kwakzalverij. Het exorcisme is verder op de agen da geplaatst van de Noorse lutherse bisschoppenconferentie in maart In een interview zei bisschop Aarflot dat de betrokken predikanten, zelfs al zouden zij te goeder trouw gehan deld hebben om iemand in nood te helpen, toch „onwijs" geweest zijn. Het meisje in kwestie had al psychi sche moeilijkheden, lang voordat zij naar Bergen ging om daar aan de universiteit te gaan studeren. Na een bijeenkomst van een christen-stu dentengezelschap daar kreeg zij van een dominee te horen, dat zij door duivelen bezeten was. Die predikant was ds. Oddvar Sövik, jeugdsecreta- ris van de Noorse lutherse inwendige zending. In het volgende half jaar was Sövik drie keer aanwezig in stu dentensamenkomsten. waar gebe den werd voor de studente. Op een avond in november werd het meisje gevraagd, naar Os te komen, een dorpje even buiten Bergen. Daar zou een aantal dominees proberen de duivels uit haar te drijven. Zij zegt nu. dat zij zo bang was, dat zij nog tevoren geprobeerd heeft zelf moord te plegen. Van de rest van de avond herinnert zij zich niets meer, maar ze werd de volgende morgen wakker met pijnlijke kaken en gele en blauwe plekken op haar armen. Sövik vertelde haar, dat zij haar vast hadden moeten houden en haar mond met geweld open hadden moe ten sperren om de duivelen uit haar lichaam te krijgen. Volgens de stu dente had Sövik haar verder gezegd, dat het de bedoeling was geweest tien duivelen uit te werpen, maar dat er nog enkele achtergebleven waren. Ook had hij gezegd, dat er een „alco hol-duivel" en een „nicotine-duivel" bij waren geweest. Bisschop Aarflot betreurt het in hoge mate. dat de dominees van tevoren geen contact hebben opge nomen met een psyciater. Aarflot heeft ook gezegd, dat de kerk moet handhaven, dat er kwade MIJN VOETBAL-LEVEN Men zou het niet aan mij zeggen, maar ik heb een rjk voetbalverleden Als kleuter reeds kon ik geen bal stil zien liggen, ik moest er tegen aan. Soms tot verdriet van mijn moeder die mij met enige zorg nieuwe schoenen zag aantrekken. Later raakte ik betrokken bij het straatvoetbal. Mijn vrienden uit die tijd kunnen nog getuigen van die ene. bijna onzichtbaar kleine, bal die ik op het Oldebarneveldtplein in Amsterdam door mij met doosverachting tegen de harde straatstenen te werpen uit het doel haalde. Nog later liep ik wat mee met het zg. schoolvoetbal. Maar zijn de groten daar ook niet begonnen? En veel later zag ik mij op Sumatra plotseling geplaatst in het elftal van „de jongens" die tegen de onderofficieren iets hadden uit te vechten. Ik speelde rechtsbuiten, omdat men ten onrechte veronderstelde dat ik wel hard zou kunnen lopen. Reeds na vijf minuten en na een kletterende botsing tegen de sergeant-kok-keeper zag ik mij genoodzaakt de bal zoveel mogelijk te ontwijken. Tot de rust lukte mij dit. Na de rust wilde ik hiermee doorgaan. Wij stonden op 0-0. Op een bepaald moment mochten wij een corner nemen. Achteloos keek ik toe om plotseling te ontdekken dat het leer regelrecht op mij afkwam. In paniek lichtte ik mijn rechterbeen achter mij op. hield daardoor de bal tegen en schopte die toen tot ieders verbijstering en tot uitbundige hilariteit van de Chinese toeschouwers in het vijandelijk doel. Daarna hoefde ik nergens meer naar om te zien. We hadden gewonnen. Toch vergeet ik nog iets te vertellen. Wel degelijk waren wij geïnteresseerd in „de uitslagen en standen". Soms hoorden wij daarvan iets in de zondagavondstraten rondroepen door de venters van de „Cetem". maar nieuwsgieriger waren wij naar de spectaculaire etalage van een sigarenwinkelier op de hoek van d Mamixstraat en de Bloemgra h Enig achterblijven bij de wande ing naar de avondkerk of niet zelden de gelegenheid om onze nieuwsgierigheid ten volle te bevredigen. Daar stonden ze. de mannetjes die de clubs van de beide westelijke afdelingen moesten voorstellen, in hun kleurige hemden en broeken. Je soesde er nog over na in de kerk, onder zondag weet ik hoeveel. Ik besef ineens dat er niets geestelijks in dit stukje staat. Goed^ daar hoop ik dan dinsdag aanstaande op terug te komen. Want er is tegenwoordig meer over voetballen te vertellen. Jl :n rre k ze feft t w or( tso cht rkr fsti n s ïafi ïcti V id kor t ud len ud nd< ird ar >e: 1st e Hl wij 7 iee ed oei A\ at Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Hansweert C. J. Schoreiet godsdienstleraar te Kortrijk (Belton gië); te Wilnis G. van Leijen kand. teaa Nunspeet; te Haulerwijk T. Robiji^ te Kloosterhaar. Wei Aangenomen: naar Zeist R. van Kooten te Goedereede, die bedank te voor Hierden; naar Utrecht J. Uytenbogaardt te Noord-Schermer die bedankte voor Londen (Dutch Church); de benoeming tot ziekenh. pred. per 1 febr. H. van den Beid te Dordrecht. Bedankt: voor Emmen D. Voortmai te Lutten. Beroepbaarstelling: H. G. de Graaf Hugo de Grootstraat 8, Reeuwijk. Afscheid: op 19 febr. van Dordrech H. van den Beid wegens ben. ziekeh pred. te Dordrecht. Intrede: te Blaricum M. A. de Savor nin Lohman uit Badhoevedorp-Lyn den; te Katwijk aan Zee C. B Schuurman uit Maassluis; te Sex bierum R. J. Smit uit Harlingen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Dussen-Meeuwen ri, Kuizenga te Delden; te Emlichheirrr". (W. Duitsland) J. van der Reest t< ec Doornspijk; te Rotterdam-C (evang. pred) B. van Dijken te Oost B wold (Gr.). Intrede: te Den Bosch J. van Drie ui Delft; te Opperdoes J. van Opsta -1 kand. te IJsselmuiden. machten bestaan. „Wij kunnen niet gemakkelijk verwaarlozen wat de bijbel leert over een verpersoonlijkte kwade macht. Maar dat betekent nog niet, dat wij deze kwade macht kunnen aanwijzen in de concrete vormen van duivelen in een mense lijk wezen." De bisschop zei verder dat hij meer gereserveerd is geworden tegenover de charismatische beweging, vooral omdat deze de neiging heeft zich te veel bezig te houden met de buiten gewone kanten van het geestelijk leven. Dominee Sövik zelf betreurt ook sommige dingen, die gebeurd zijn. Wat de politie en de gezondheidsau toriteiten zullen doen. is nog niet beslist. on 'e CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Rotterdam-West Pm Beekhuis te Noordeloos. ftt EÏ GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Klaaswaal E. Venemi R te Drachten; te Nunspeet A. Moer la kerken te Nieuw Beijerland. w Intrede: 22 febr. te Middelhamis H e Ligtenberg uit Terwolde. e, .3 ALG. DOOPSGEZ. SOC. Afscheid: van Balk-Woudsend T£i; Jelsma ber. te Dantumawoude. Martin Buber Van 23 februari tot 3 april wordt het Bijbels Museum te Amsterdai^. een tentoonstelling gehouden In heU kader van de herdenking van Martii Buber, die honderd jaar geledei werd geboren. De tentoonstellini wordt gehouden onder de tiw „Chassidische Legenden", verteK door Martin Euber en in beeld ge bracht door Hendrik N. Werkma&L; Het Bijbels Museum (Herengracb 366, Amsterdam) is dagelijks opey° van tien tot vijf, behalve op zonda 7 en maandag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2