Vijf-ploegendienst blijft struikelblok Aai vis met Nieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidlse Courant Hof in Luxemburg stelt Nederlandse vissers in 't gelijk Arabieren leveren wapens aan Somalië muziek hanmeyer Inspecteurs wijken niet voor geding Hoogovens: CAO-overleg hervatten !5D)MJFS- In deze krant Gereformeerden: ruimte voor IKV Waardering voor Netwerk te laag Moordaanslag in Italië In geschil met Ierland PODIUM 'Voorzichtig met ontduikers van belastingwetten' Opklaringen 3111 OOI Grijze walvis zeer aaibaar Handtekeningen op microfilm Trouw Papier als fluweel Welkomstvoordeel Trouw hoort by u 36STE JAARGANG NR. 10376 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1978 PIANO'S: Nieuwe kleine piano's vanaf 2990. Alle top merken, als Aug, Förster, Zimmermann, Yamaha, Biuth- ner, Rönisch e.v.a. Levering Iranko in geheel Nederland. 5 jaar volledige garantie, unieke service. Reeds vanaf 90 per maand een nieuwe piano in huis. Winkelcentrum In de Veste Gasthulelean 36-40, Delft. Tel. 015-131659. PAGINA 2: PAGINA 4: PAGINA 7: PAGINA 11: Voor 16- tot 18- jarigen is ander onderwijs nodig 'ITGAVE TROUW KWARTET BV HOOFDREDACTEUR J TAMMINGA DIRECTEUR ING O POSTMA POSTBUS 859 AMSTERDAM ABONNEMENT 15,47 IMAANDI- 46.40 (KWARTAAL! I 183,40 (JAARl OSTGIRO 660000 - BANK NED CRED BANK REK NO. 23 00 12 574 GEMEENTEGIRO XI1000 LOSSE VERKOOPPRIJS 0 60. FRANKRIJK FRS 3.50. DUITSLAND DM 1,80. LUXEMBURG FRS 13 Koopsompolissen Van een onzer verslaggevers ASSEN/ROTTERDAM - De voor zitter van de Verenigingen van Be lastinginspecteurs. mr. J. W, Schu- rer, is niet van plan te wijken voor het dreigement van president-direc teur P. van Steensel van de verzeke ringsmaatschappij Stad Rotter dam. Deze heeft de belastinginspec teurs gedreigd een kort geding aan te spannen als hij niet binnen een week genoegdoening krijgt voor wat hij noemt „de nodeloos grievende en mijn eer en goede naam aantasten de" passages in de brief over de koopsompolissen aan Kamervoor zitter Vondeling. De heer Van Steensel zegt „woe dend" te zijn omdat hij zich als eigenaar van een koopsompolis per soonlijk voelt aangetast door de brief van de belastinginspecteurs, onder meer door de passage waarin gesteld werd dat „door middel van dit soort polissen belastingplichti gen met een hoog inkomen, dankzij het progressieve tarief van de in komstenbelasting. samen en in vere niging met verzekeringsmaatschap pijen groot geldelijk gewin konden behalen ten laste van 's Rijks schat kist." Volgens mr. Schurer is een excuus aan de heer Van Steensel niet op zijn plaats: „Omdat wij op de eerste plaats niemand persoonlijk schade menen te hebben berokkend, maar ook omdat wij duidelijk onder scheid hebben gemaakt tussen be paalde typen koopsompolissen. In de constructie van onze brief is dui delijk onderscheid gemaakt tussen gewone polissen met een lange loop tijd en een gewone risicodekking, als wel de polissen die doorgaans gefinancierd werden en waarvan de grap in de belastingaftrek was gele gen. De polis van de heer Van Steen sel (gesloten in juni 1974 red.) blijkt al buiten de orde te liggen, dus je kunt moeilijk iemand excuus gaan maken die je op geen enkele wijze schade hebt berokkend. Maar we willen de aard van het misver stand graag met de heer Van Steen sel uitpraten, als hij dat wil. LUXEMBURG Het Europese hof van justitie in Luxemburg heeft bepaald, dat de maatregelen die Ierland vorig jaar heeft afgekondigd ter bescherming van zijn visserij, moeten vervallen. Zij zijn discrimine rend en bijgevolg in strijd met de voorschriften van de Europese Gemeenschap. Voorts besliste het hof, dat de districtsrechtbank in het Zuidierse Cork niet de tien Nederlandse treilerschippers kan veroordelen, die vorig jaar april naar deze haven werden opgebracht. Dit op beschuldiging van het overtreden van de genoemde Ierse maat regelen. De heer N. Parlevliet jr, voorzitter van de redersvereniging voor de Ne derlandse zeevisserij, toonde zich Ed van Thijn en AR-Sfaatkunde over kabinetsformatie Oud-Staatsraad dr. Van Rhijn stelt vast dat de PBO (publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie) mislukt is omdat de sociale op vattingen zich wijzigden. Gerrit Maneschijn gaat in op de kritiek die zijn eerder gepubliceerde ar tikel over „mens en hond" op riep. II. J. Neuman schrijft over de bewapening van Saoedi-Ara- bië en Koos van Wcringh maakt de lezers deelgenoot van de zor gen die een verwoede krante knipper heeft. Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG. Minister Andriesserv van financiën vindt dat we „voor zichtig moeten zijn" met het veroor delen van burgers die gebruik ma ken van mazen in de belastingwet ten. Hij vindt dat we niet te snel de burger moraliserend moeten nawij zen dat hij ingaat tegen de bedoe ling van de wetgever. Mr. Andriesen zei dit gisteravond in de Tweede Kamer bij de behande ling van de begroting van het minis- verheugd met de uitspraak van het Europese Hof. Hij verwacht dat de rechter in Cork nu niet anders zal kunnen dan de tien schippers, die vorig jaar april werden opgebracht, vrijspreken en de waarborgsom te ruggeven. De reders moesten inder tijd ongeveer 1.100.000 gulden betalen. Schadeclaim Nu is gebleken dat de Ierse regering onrechtmatig heeft gehandeld, zul len de Nederlandse reders overwe gen een schadeclaim in te dienen in Dublin. Parlevliet rekende voor dat de vijf dagen, die de tien trawlers gedwongen in Cork hebben doorge bracht, de eigenaars een schade van ongeveer een miljoen gulden hebben berokkend. Naast het directe belang, dat de Ne derlandse visserij heeft bij de uit spraak van het Europese hof, is er ook een indirect belang. Parlevliet wees erop dat nu heel duidelijk is vastgesteld dat lidstaten van de Eu ropese Gemeenschap niet elgen- terie van financiën. De minister machtig vijftigmijls-visserijzones wees erop dat in ons staatsbestel datgeen wat in ons rechtsbewustzijn als juist wordt ervaren, wordt neer gelegd in geschreven wetten. Als daarin gaten zitten, moet de over heid dat herformuleren. „Deze taak kan niet worden afgeschoven naai de burger in die zin dat deze gehou den zou zijn de leemten in de wel zelf op te vullen," aldus de minister. mogen instellen. Ook Engeland heeft daar regelmatig mee gedreigd. De uitspraak van de Europese rech ters wil overigens niet zeggen, dat de Nederlanders nu weer naar hartelust in de Ierse wateren mogen gaan vis sen. Zij hebben zich te houden aan de quota, zoals vastgesteld door de Europese Gemeenschap. In de Tweede Kamer werd gisteren een debat gehouden over de kwestie Hoogovens. Achter de regeringstafel de ministers Albeda van sociale zaken (links) en Van Aardenne, economische zaken (rechts). Van onze Haagse redactie DEN HAAG De directie van Hoogovens wil de CAO-onderhandelingen hervat ten, zonder echter het harde „nee" tegen de invoering van vijfploegendiensten te verzachten of in te slikken. Onder deze omstandigheid voelen de bonden niets voor verdere onderhandelingen. Volgens bestuurder Henk Krul van de Industriebond NW staat de Hoogoven-directie „vrijwel alleennu Afgelastingen ook een meerderheid in de Tweede Kamer experimenten met vijfploegendiensten niet wil uitsluiten. WOGADISJOE, CAIRO, NAIROBI (AFP, UPI, Reuter) On- lanks herhaalde ontkenning van de Somalische regering leveren .Arabische staten en Iran wapens aan Mogadisjoe. Dit is door diplomaten in de Somalische hoofdstad meegedeeld. )e wapens zijn van uiterst moderne iiakelij en kunnen tegen de moder- le Russische wapens, die Ethiopië ebruikt opwegen. De wapenleve ranties omvatten minstens zestig festduitse tanks, honderden Russi- che anti-tank rakketten en Ameri kaanse. Britse en Westduitse lucht- loelrakketten. De Somaliërs be- Opklaringen, maar in de kust provincies plaatselijk een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen en maximumtemperaturen om het vriespunt. Morgen en overmorgen: middagtemperatu- 'ren even boven nul, overigens lichte tot matige vorst met later mogelijk neerslag. Morgen zon op: 17.59; maan op: 04.46. 07.50 onder: 13.47 onder: hond Onder de 161 passagiers van de twee Kcniasc vliegtuigen bevinden zich twee Nederlanders en een Israëliër. De gezagvoerder van écn toestel is een Egyptenaar, die evenals de overi ge bemanningsleden is gearresteerd. schikken over minstens tweeduizend van die luchtdoelraketten. Volgens de diplomatieke bronnen begonnen de wapenleveranties twee weken geleden op grote schaal, veel al per schip. Zij vielen samen met de Ethiopische tegenaanval in de om streden Ogaden-woestijn. De meeste schepen voeren naar de havenstad Merca, ten zuiden van Mogadisjoe. Deze haven werd zo druk bezocht dat veertien boten moesten worden doorgezonden naar Mogadisjoe. Daar werden zij 's nachts in het geheim gelost. De diplomaten stellen dat Iran de grootste wapenleverancie?is. Egypte LIMA (Reuter) In de Andespro- vincie Tarma op 450 kilometer van Lima in Peru zijn 40 inzittenden van een autobus gedood en 25 ernstig gewond toen de wagen van de weg raakte en in een ravijn stortte. ADVERTENTIE is een week geleden begonnen aan een luchtbrug naar Somalië. Het deze week in Kenia onderschepte Egyptische vliegtuig zou slechts „de top van de ijsberg" zijn. Egypte heeft eveneens schepen met wapens ge stuurd: Als represaillemaatregel voor de Ke- niaanse maatregel onderschepte Cairo gisteren twee Keniaanse pas sagiersvliegtuigen met 130 mensen aan boord. Aan boord van een van de vliegtuigen was ook de minister van onderwijs van Mauretanië. In krin gen van het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde men gistermiddag dat Egypte en Ke nia een akkoord over de onderschep te vliegtuigen hadden bereikt. O Vervolg op pagina 7 r—."i 9 t m 18 februari Jf geoper d va 110 Vui en van jf 19 22ur zaterdag en ardag 'J vanX) Vuur toegang 16 SAN DIEGO (Reuter) Als een grijze walvis je een jaar of wat kent, vindt hij (of zij) het vrese lijk fijn oTn aangehaald te wor den. Amerikaanse televisiekij kers kunnen vanavond beelden zien van twintig meter lange wal vissen langszij de kleine roeiboot jes van biologen in een Mexicaan se baai. Zij worden geaaid, op hunkop gekrabbeld en beklopt. En ze lijken er niet genoeg van te kunnen krijgen. Het begon in 1976, vertelt dr Gary Gilmore, medewerker van het museum voor natuurlijke histo rie in San Diego, Californië. Ter wijl wij een studie maakten van de trekgewoonten van de walvis sen, hadden zij kennelijk het ver schijnsel mens nauwkeurig in de gaten gehouden. In dat jaar kwam er één naast een bootje liggen om geaaid te worden. Vorig jaar waren het er twee of drie die zich als poezen meldden om aan gehaald te worden. En dit jaar is het ongeveer een half dozijn. „Er is geen ervaring in het leven die je kan voorbereiden op het aaien van een walvis," vindt Gil more. „Het kan een uur of nog langer doorgaan. Mensen krijgen er soms eerder genoeg van dan de walvissen." De grijze walvis, tot 35 ton zwaar, heeft ooit door beja ging op de rand van uitsterven gestaan. Maar in Mexico hebben mens en walvis elkaar gevonden. Volkspetitionnement 1878 r Tren Toegang Wjetten t* NS stators AMSTERDAM l~aï Paneren op Eiropa Boulevard gratis Dus naar RAI Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Het algemeen rijksarchief zal de komende maand de lijsten met handteke ningen van het volkspetltlonne- ment van 1878 op microfilm zet ten. Degenen die willen nakij ken of hun voorouders „het Smeekschrift aan de Koning om een School met den Bijbel" on dertekend hebben, kunnen dat op het rijksarchief in Den Haag zelf nakijken. Het zal vanaf eind maart ook mogelijk zijn een af druk van de gewenste pagina te laten maken op documentpa pier. Zo'n afdruk gaat 2,90 kosten. Het rijksarchief heeft hiertoe besloten omdat gebleken is dat veel mensen graag een kopie willen hebben van de handteke ningen van familie of plaatsge noten. De belangstelling voor het volkspetitionnement is op nieuw gewekt door de viering van het honderdjarig bestaan van de Unie „School en Evan gelie". Rijksarchivaris drs. E. van Laar zegt ter toelichting, dat de oor spronkelijke lijsten met handte keningen in zodanige toestand verkeren, dat het onverant woord is grote aantallen mensen hierin te laten bladeren en foto kopieën te laten maken. De handttekeningenlijsten beslaan vele honderden pagina's die wel per provincie geordend zijn, maar die verder weinig systema tisch in elkaar zitten. De lijsten zijn meestal wel per plaats inge diend, maar soms gebeurde dit per dorp, soms per gemeente. Het adres van het rijksarchief is Bleijenburg 7. Den Haag. Krul trok die conclusie gisteren uit een motie van de Kamerleden Van der Doef (PvdA) en Weijers (CDA), ingediend in het debat in de Tweede Kamer over de kwestie-Hoogovens. In de motie wordt gezegd dat verlies aan arbeidsplaatsen bij het staalbe drijf zoveel mogelijk voorkomen moet worden, met name door een andere verdeling van het werk. Als mogelijkheden daartoe noemt de motie: vervroegde vrijwillige uittre ding van oudere werknemers, her plaatsing via scholing en een experi ment met een vijfploegendienst. Voor zulke maatregelen moet de re gering EG-steun zien te verkrijgen, aldus de Kamerleden. Minister Albeda (sociale zaken) zei geen „grote problemen" te hebben met de motie. „Die past in ons be leid. Ik heb experimenten met vijf ploegendiensten niet willen uitslui ten." Albeda betwijfelt echter of de overheid ruime steun moet bieden. „De overheid kan niet tegelijkertijd blij zijn met loonmatiging en het startschot geven voor kostenverho gingen." Gevaren Albeda heeft de Tweede Kamer voorgerekend, dat de Invoering van vijfploegendiensten, gekoppeld aan een kortere werkweek (bijna 34 uur) jaarlijks 150 miljoen gulden zou kos ten. De verwachte stijging van de arbeidsproduktiviteit kan die kos tenstijging bij lange na niet opvan gen. Albeda wees in de Kamer op gevaren, die hoge loonkosten voor de concurrentiepositie van het be drijf kunnen meebrengen: „Als Ne derland te veel vooroploopt met vijf ploegendiensten kan er grote werk loosheid ontstaan." Albeda zag meer heil in de suggestie van Euro pees conmmissarls Vredeling om „geleidelijk aan in de hele Europese gemeenschappen" de vijfploegen diensten in te voeren. Albeda en zijn collega van Aardenne (economische zaken) hebben gister avond met Vredeling gesproken over steun aan Hoogovens tot een bedrag van 18 miljoen gulden. De EG zou de helft daarvan beschik baar kunnen stellen voor sociale maatregelen als scholing van werk nemers, een bijdrage ln verhuiskos ten en aanvullingen op de lonen. De Europese Commissie zal bekijken of daarenboven geld uitgetrokken kan worden voor arbeidstijdverkorting. Het vraagstuk van de vijfploegen dienst is op Europees niveau verwe zen naar de komende discussie over een Juist gisteren uitgebracht rap port. Daarin ontvouwt de commissie Ideeën over de herverdeling van ar beid, als wapen ln de strijd tegen de werkloosheid. In het rapport wordt onder meer gesproken over de be perking van overwerk en verande ringen in ploegendiensten. Het PvdA-Kamerlid Van der Doef heeft Albeda gevraagd volgende week, bij voortzetting van het Hoog ovens-debat ln de Tweede Kamer, verslag uit te brengen over het be zoek aan Brussei. Vervolg op pagina 3 ZEIST - De KNVB heeft alle wed strijden voor de zaterdagamateur- competitie en de jeugdelftallen be taald voetbal voor zaterdag afge last. Ook de afdelingen Arnhem. Dordrecht, Haarlem, Noord-Bra bant, Zeeland en Zwolle hebben de wedstrijden voor zaterdag afgelast. De overige afdelingen zullen van daag beslissen over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden. Niet dat wij Sonja concurrentie zouden willen aan doen (dat verliezen we toch), maar voor goed nieuws zijn wij best gevoelig. En als de aaibaarheidsfactor van de grijze walvis groter blijkt dan wij hadden kunnen denken, doet ons dat iets. U vast ook. De nieuwe abonnee krijgt een welkomstvoordeel. Hij betaalt (na twee weken de krant gratis ter kennismaking te hebben ontvangen) f 6,55 mindervoorde eerste termijn. Schrijf op de envelop: IVouw-Kwartet. antwoordnummer 2792. Amsterdam. Ken postzegel is niet nodig.die betalen wij. Hellen kan ook: 020-913456.afdeling service. nieuwe abonnee: naam: adraa: plaats: giro: betaalt per kwartaal opgegeven door: adres: plaats: tel: Ik ontvang graag naar keuze: Een degelijke mim-indexklapper voor telefoonnummers en adresgegevens Handzaam formaat. Geschikt om mee te nemen in elke jas of tas Drie Kleine gekleurde klosjes garen en naalden in een fraaie balpen. Een handig hulpmiddel voor de vakantie. Twee verschillende Ot en Sien afbeeldingen Te gebruiken als sierplaat ofgtace mat. In originele kleuren enafwasbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 1