Verzamelen oud papier loet tijdelijk stoppen EG bezorgd over auto-invoer FME tegen steun aan staalindustrie Negen miljoen extra banen nodig in EG Dollar verder bergafwaarts n< iêa etaal niet te redden et geld alleen Ivies papierfabrikanten en afvalgrossiers Oude kranten Vredeling wil overwerk beperken lieuw type produktietechnoloog nodig Metaal-CAO nog niet rond Omzet NDU steeg boven verwachting Agiobonus van 10 procent bij Kluwer De Slegte terug naar Kalverstraat OESO-experts bespreken in Parijs situatie Industrie ziet daling aantal werknemers 3H18 IjDAG 17 FEBRUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE Trouw/Kwartet RH19S17 miljo a vai oep een onzer verslaggevers J HAAG Verenigingen, scholen en kerken kunnen hun inlevering van oud papier het beste elijk staken. Dat advies hebben de Nederlandse Vereniging van groothandelaren in papieraf- inen de Vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten gisteren gezamenlijk doen uitgaan. De erhaiiidel krijgt nog maar zo weinig bij levering aan de papierfabrieken, dat van een vergoeding aan ermiij iculieren of verenigingen nauwelijks meer sprake kan zijn. Tot voor kort kregen zij nog drie ie. ais t per kilo, hier en daar nog wat meer. Deze bedrijven krijgen daar niets voor; integendeel, zij moeten de han delaar een vergoeding betalen voor zijn diensten. Op het ogenblik kan de handel de kosten van investerin gen in ondermeer containervervoer en de kosten van het sorteren en persen van het afval in het geheel niet meer dekken. Wat de drukkerij- afvallen betreft, kampen de grossiers met overaanbod en grote voorraden waarop grote verliezen worden gele den. Het prijsverval in deze sector is in 1977 catastrofaal geweest, aldus de beide verenigingen in een toelich ting op hun advies. van ^aar gebruikt de Nederlandse lte erindustrie 800.000 ton oud pa- en karton voor nieuwe produk- naar desondanks schat secreta- Ibers van de vereniging van Jthandelaren de huidige voorra- )nd8op 200.000 ton. Als vanaf van- dus niets meer zou worden op- ald, kan de industrie nog drie inden voort. De voorraden zitten de handel en bij de fabrieken ijl ook de zeven loodsen die eni- 'ohanlaren geleden gebouwd zijn voor aag hra opslag van oud papier nu voor oegek ïelft gevuld zijn. Deze loodsen bij de ben een bufferfunctie. Als het muiiod veel te groot is voor de indu- Ne* kunnen ze ingeschakeld worden speqwanneer de vraag het aanbod enftreft, kunnen de extra voorra- voor worden aangesproken. Op de hebben de loodsen een stabili- an L nde invloed, en. P iogu|port n P|a voorraden zijn de laatste maan- H*et i groter dan ooit geworden omdat Haaggeriand van exportland op het e kaitied van oud papier importland is rorden. Met name in Duitsland de prijzen, die de industrie geeft, Helft liefdadig gekelderd, dat Nederlandse De handel verdeelt papier- en kartonafval in vier categorie- en. Verreweg de grootste hoe veelheid is het gemengde goed, dat kan variëren van zakjes voor vleeswaren tot groot ver pakkingsmateriaal. Drukafval (ontstaan door het op maat snijden in de drukkerij) is de tweede groep, karton de derde en krantepapier de vierde. Karton en oude kranten leve ren het meeste op, voorname lijk omdat het om zoveel mo gelijk gelijksoortig materiaal gaat. prijs, zij" het dat die lager was dan enige jaren geleden. De industrie had (en heeft) er namelijk alle belang bij dat de handel als leverancier van een belangrijke grondstof intact bleef. Het buitenlandse papier werd echter te goedkoop. Zij stellen vast dat in de oudpapier handel, die aan ongeveer 6.000 men sen werk biedt, faillissementen en bedrijfssluitingen geen uitzondering meer zijn. Ernstig vrezen zij, dat als dit zo doorgaat de hele structuur van de inzameling wordt aangetast, een structuur die in de toekomst hard nodig is om ook in de toekomst de industrie van papier- en kartonafval te vooralen. Concurrentiepositie metaalverwerking achteruit Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Vereniging voor de Metaal- en Elektrotechni sche industrie FME heeft ernstige bezwaren tegen de steun, die de Europese Gemeenschap aan de staalindustrie geeft. De FME heeft dit minister Van Aardenne en de heer E. Davignon. EG- commissaris voor industrie, laten weten. Volgens de Steunmaatregelen van Brussel zijn de Europese staalprodu centen verplicht hun produkten niet beneden vastgestelde prijzen te ver kopen. Tegelijkertijd is de import van staal aan minimumprijzen ge bonden. Zodoende hoopt de Europe se Commissie het prijsniveau van staalprodukten met 15 tot 20 pro cent te verhogen en hiertegen tekent de FME verzet aan De FME is weliswaar van mening dat steun aan de staalsector noodza kelijk is. maar dat een oplossing voor het staalprobleem niet moet worden gezocht in het prijsbeleid, maar in structuurbeleid waarmee de overca paciteit van de staalproduktie onge daan wordt gemaakt. Het prijsbeleid betekent hogere staalprijzen, die tot de EG beperkt blijven. Dit heeft grote gevolgen voor de concurrentie positie van de staalverwerkende in dustrie (die de FME vertegenwoor digt) in de EG ten opzichte van die buiten de EG Teneinde de pijn voor de staalver- werkende industrie te verzachten. vraagt de FME bij minister Van Aar denne de volgende maatregelen: Indien staal na verwerking naar landen buiten de EG wordt geéxpor teerd, moet de EG-staalindustrie een korting op de staalprijzen kunnen verlenen overeenkomstig het ver schil tussen de EG- en de wereld staalprijzen. Ter bescherming van de veel ma teriaal verwerkende sectoren van de staalverwerkende Industrie tegen importen uit landen met goedkoop staal zullen voor genoemde sectoren uit de staalverwerkende industrie anti-dumpheffingen moeten worden ingesteld Ter voorkoming van ernstige ge volgen voor vele ondernemingen in de staalverwerkende industrie zullen voor 1 januari 1978 contractueel vastgelegde prijzen voor staal op ba sis waarvan deze ondernemingen met hun afnemers leveringscontrac ten hebben afgesloten, tegen de ge contracteerde prijzen moeten wor den uitgevoerd. Grondstof Mede door de enorme voorraden krijgen scholen en verenigingen steeds minder voor hun ingezamelde oud papier. Handel en industrie willen zelfs een tijdelijke stop op het vrijwilligerswerk. 0 De laatste jaren is oud papier en *re lierproducenten hun gebruikte Bijna de helft van alle oud papier karton een steeds belangrijker )ier nu toenemende mate van wordt opgehaald door clubs, scho- grondstof geworden voor de papler- - nr Jr de grens halen. WU de Neder- ien kerken en liefdadige instellin- industrie. Was het aandeel in het inkten" van papier heeft dit moge lijk gemaakt. Men verwacht, aldus de heer Aal- aan papierafval zal zijn. Voorlopig echter groeit de vraag van de indu strie langzaam, ondanks de naar ver houding steeds grotere vraag naar - o*v". ien, Kersen en ueiauiuge ïnstemn- umiuu». *•-- ----- - uumuug u &U'dse groothandel niet buitenspel gen een verschijnsel dat nergens totale grondstoffenpakket in 1973 bers, dat de Nederlandse industrie in het afval, want ook in de papierindu- 7 nen te staan, dan is zij wel ver- buiten Nederland in die mate voor- nog 41 procent, in 1977 was het tot 52 w «-«-»— ont\ :ht de buitenlandse marktontwik- komt De andere helft van het „twee- procent gestegen en in de komende £?sRing te volgen en ook minder te de hands" papier en karton wordt jaren zal dit percentage vermoede- 1 M0I)gen'Tot voor kort toese*1 de ei"05" door de handel opgehaald bij kanto- lijk nog verder oplopen. Technologi- Mai|rs nog een enigszins acceptabele ren drukkerijen en supermarkten, sche verbeteringen, vooral het „ont- het begin van de jaren tachtig een kwart meer dan nu, dat is dus meer dan een miljoen ton oud papier, no dig zal hebben. Tegen die tijd is het niet denkbeeldig dat er een tekort strie heeft de economische crisis toe geslagen. Hoe lang het advies aan particulieren om maar niet meer in te zamelen van kracht zal zijn. kan de heer Aalbers dan ook niet zeggen. ;chei( rtoll ïdicl ÉISCHEDE De metaalindustrie kan niet gered worden door Bnomische maatregelen alleen. Er zal een nieuw type proces- J produktietechnoloog moeten worden opgeleid die de techno- Igische vernieuwing daadwerkelijk gestalte kan geven. Deze lening heeft prof. ir. A. Rijken uitgesproken bij het aanvaarden Bn zijn ambt als gewoon hoogleraar in de werkplaatstechniek an de Technische Hogeschool Twente in Enschede. Méér op de machines metMöller voor iedereen die munt wil slaan uit niet - verspanende rilÖltef&CO machines. Handelmaatschappij Möller Co b v. Oude Boekeloseweg 31. Hengelo IOI. Tel. 05400-159 33" Postbus 10, Tele. 4 4318 (ij gaf aan dat de Nederlandse me- aalindustrie in de problemen is ge- aakt. Als oorzaken hiervan noemde lij: gebrek aan hoogwaardige tech- iologieën, het falende opleidingssys- eem en het tekort aan samenwer- Öng tussen de Nederlandse onder- Dek- en onderwijsinstellingen, frof. Rijken stelde dat de welvaart h de metaalindustrie was gebaseerd jp de handel. Er werd technoligsch fan onze Haagse redactie 3EN HAAG Vakbonden en werk gevers in de metaalindustrie zijn het lok gisteren niet eens geworden aver arbeidsplaatsen overeenkom- iten (APO's); afspraken over be- ioud en kwaliteit van werk. In een volle dag vergaderen Is een lijst met twistpunten flink uitgedund, maar op de overblijvende punten tekenen de meningsverschillen zich duidelij ker af. Dit deelden de leiders van de onder handelingen, Prins (werkgevers) en Wamsteeker (industriebonden), gis teravond mee. Volgens Prins nemen de bonden als vanzelfsprekend aan, dat overleg tussen werknemers en ondernemingsleiding uiteindelijk uitmondt in afspraken tussen die twee partijen. Prins is niet van me ning „dat elk overleg tot afspraken moet leiden, want de eigen verant woordelijkheid van de onderne mingsleiding mag niet meer beperkt worden dan strikt noodzakelijk is" Prins beklemtoonde dat van „dwin gende bepalingen" in de CAO geen sprake kan zijn. Prins' opponent Wamsteeker meende, dat het stand punt van de bonden niet neerkomt op de eis van dwingende CAO-bepa- lingen. „Als werkgevers bereid zijn tot overleg en die wil is getoond dan is het logisch, dat er gestreefd wordt naar overeenstemming. Lukt dat, dan kan dat schriftelijk worden vastgelegd" aldus Wamsteeker. De bonden zullen, zei hij, geen ge noegen nemen met „afspraken bij uitzondering". Volgende week don derdag praten de partijen verder. ,Als we er dan uitkomen moeten we het nog zien eens te worden over een paar meer materiële punten" aldus de werknemers-voorman. Belang rijkste punt: Een extra prijscom pensatie voor het duurdere aardgas. De CAO-onderhandelaars lieten zich anders dan bij vorige gele genheden niet uit over de kans op een akkoord. slechts hier en daar een graantje meegepikt van de wereldmarkt. Een hoog technologisch niveau is in de metaalindustrie in het algemeen nooit gehaald, meent hij. Nu de afzet stagneert, wordt om vernieuwing ge- roeüen. Volgens prof. Rijken ont breekt het aan mensen die de be staande ideeën kunnen verwezenlij ken. In zijn rede merkte de hoogle raar op, dat het opleidingssysteem in Nederland gedurende de laatste ge neraties gebaseerd is geweest op een hang naar welvaart en welzijn. En dit resulteert er volgens hem in dat het fundament van bloed, zweet en tra nen ontbreekt, dat ten grondslag ligt aan de kwaliteit. Hij meent dat de basis van welvaart en welzijn ligt verankerd in weten schap en technologie. De kreet „on derwijs is welzijn" die leidt tot nivel lering van het wetenschappelijk on derwijs ten gunste van het kleuter onderwijs, is dan ook funest, aldus Rijken. Aandeel kernenergie in stroomvoorziening EG steeg in 1977 DEN HAAG De elektriciteitspro- duktie van de kernenergiecentrales in de Europese Gemeenschap is in het afgelopen jaar met 21 procent gestegen. Het aandeel van de kerne nergie in de totale stroomproduktie steeg van 8,1 tot 9,6 procent. Dit aandeel had groter kunnen zijn als zich geen vertragingen hadden voorgedaan bij de ingebruikneming van nieuwe kerncentrales. Aldus het .statistisch bureau van de Gemeen schap. De waterkrachtcentrales van de EG hadden een gunstig jaar en leverden 14 procent van de totale stroomproduktie. De stroompro duktie van de conventionele centra les (die op kolen, gas of olie draaien) daalde met ruim vier procent. Zij zorgden nog slechts voor ongeveer driekwart van de totale stroompro duktie. Het stroomverbruik van de EG is in 1977 met 3,4 procent gestegen, het minst groot waren de verbruiksstij- gingen in Nederland en West-Duits- land (resp. 2,1 en 2,5 procent). ROTTERDAM D. Nederlandse Dagbladunie (NDU) heeft in 1977 een zodanig gestegen omzet en winst behaald dat de eind augustus geuite verwachtingen ruimschoots zijn overtroffen. Voor 1978 zijn de vooruitzichten gunstig met, naar mag worden aangenomen, voort gaande stijging van omzet en winst. Voorgesteld wordt het dividend te bepalen op 20 (16) pet in contanten, of naar keuze 16 pet contant en 4 pet ten laste van het belastingvrije agio De omzet is vorig jaar gestegen van 331 miljoen tot 415 miljoen. Het concemresultaat bedraagt 18,2 (13,2) miljoen en de nettowinst 10,3 (7.1) miljoen. SOBI: kritiek op HAL Belastingmoraal bedrijven zorgelijk ROTTERDAM de Holland Amerika Lijn (HAL) probeert de 80 miljoen gulden, die de cruisevloot (excl. de „Rotter dam") in 1973/74 op de Neder landse Antillen heeft geleden, naar Nederland over te brengen. Hiervoor dient een stok te worden gestoken, omdat het in 1972 door de HAL genomen besluit de cruisevloot naar de Antillen te verhuizen in ver band met het daar heersende milde belastingregiem (vorig jaar volgde de rest van de HAL) was genomen om de Nederlandse schatkist niet in de verwachte winsten te laten delen. Nu er daarentegen verlies is geleden, is het onjuist, dat de Nederlandse fiscus daarvoor zou moeten opdraai en. f Deze beschuldigingen zijn geuit in twee rapporten van de Stichting On derzoek Bedrijfs Informatie (SOBI). die in november en december vorig jaar via het kamerlid A. de Graai (PvdA) aan de minister van finan ciën zijn overhandigd. De SOBI heeft sindsdien nooit meer iets van het ministerie vernomen. Het is vol gens de SOBI. die zich zorgen maakt over de afnemende belastingmoraal bij vennootschappen, ook nooit de bedoeling van de wetgever geweest, dat verliezen op geldleningen aan buitenlandse dochtermaatschappij en hier aftrekbaar zouden zijn. Bij de verdediging van de Wet Ven nootschapsbelasting 1969 in de Tweede Kamer verklaarde de toen malige staatssecretaris Grapper- haus (sinds 1972 commissaris bij de HAL) met zoveel woorden, dat een dergelijke aftrekbaarheid niet is be oogd in de wet. DEVENTER De omzet van Klu wer is in 1977 met ruim 15 procent gestegen ten opzichte van 1976. De winststijging ten opzichte van 1976 grote^ is geweest dan de in septem ber uitgesproken verwachting van 20 procent. Omdat ook de vooruitzichten voor 1978 positief zijn heeft de directie besloten evenals vorig jaar ten laste van de belastingvrije agioreserve een bonusaandeel van 10 pet uit te keren ten volle delend in het resul taat 1977. Kluwer en Maatschappij voor bedrijfswetenschappelijke Uit gaven te Baarn hebben overeen stemming bereikt over volledige sa menwerking. BRUSSEL (ANP) Volgens Euro pees commissaris ir. H. Vredeling zullen er tussen nu en 1985 negen miljoen meer arbeidsplaatsen „dan normaal" nodig zijn in de EG. Het feit dat de jaarklassen die nu aan het arbeidsproces toekomen veel groter zijn dan die welke met pensioen gaan. zorgt voor een verschil van acht miljoen. Voor het negende mil joen zijn de vrouwen verantwoorde lijk, die vaker willen werken. Er zijn 'nu al zes miljoen werklozen in de Gemeenschap. Als middelen om de nieuwe arbeids krachten op te vangen ziet Vredeling beperking van het overwerk, beper king van de ploegenarbeid en uit- oreiding van het recht op vorming Dat laatste zou erop neerkomen, dat jongeren meer opleiding krijgen in ie overgangsfase tussen school en /olledig beroepsleven. De Nederlandse EG-commissaris leeft zijn ideeën vorm gegeven in ?en document dat hij eind dit jaar vil inbrengen op een Europese ar oeidsconferentie waar overheid, verkgevers en werknemers verte genwoordigd zullen zijn. Hij vindt sverigens dat de maatregelen die hij voorstelt niet averechts mogen wer ken. Zo mag korter werken niet lei den tot meer zwart werk. AMSTERDAM De vermaarde boekhandel De Slegte keert terug naar de Kalverstraat. Na een ruim een jaar durend verblijf op de Nleu- wendijk keert de handelaar in nieu we en tweedehands boeken naar een pand aan het begin van de Kalver straat waar voorheen het modema gazijn Witteveen was gevestigd. In In mei van het vorig Jaar brand de Hotel Polen tezamen met het oude pand van De Slegte aan de Kalverstraat geheel uit. Daarbij ver loren 33 mensen het leven. Een grote voorraad antiquarische drukwerken van de boekhandelaar werd vernie tigd. Enige tijd later werd de boek handel voortgezet in een pand op de Nieuwendijk. De Slegte hoopt me dio april naar de Kalverstraat terug te keren. AMSTERDAM Het ging gisteren weer bergafwaarts met de dollar op de Europese valutamarkten. Dit tegen de achtergrond van een vergadering in Parijs van de zgn. „Werkgroep Drie" van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO), een instelling van 24 westerse industrielanden. Doel van de Parijse bijeenkomst is een oplossing te vinden voor de (mo netaire) verschillen van inzicht tus sen West-Duitsland en de Ver. Sta ten en daarmede de druk op de dol lar wat te verminderen. Tot dat doel bogen de deelnemers aan de confe rentie, die twee dagen zal duren, zich gisteren over een vertrouwelijk rap port van de OESO waarin de waar devermindering, die de dollar sinds medio vorig jaar heeft ondergaan, centraal staat Volgens welingelichte kringen in Pa rijs zou in dit rapport o.a. staan, dat de dollar opnieuw onder zware druk zal komen, indien West-Duitsland en Japan landen met grote betalings- BRUSSEL Etienne Davig non, lid van de Europese Com missie voor industriële aange legenheden, heeft met de Euro pese autofabrikanten Merce des, Fiat, Renault, Volkswa gen, Peugeot en British Ley- land gesproken over acties bin nen de EG om de buitenlandse concurrentie het hoofd te bie den. DAF-Trucks uit Eindho ven was niet uitgenodigd, om dat het gesprek uitsluitend be trekking had op personenau to's en niet op vrachtauto's. De Europese autofabrikanten wor den bedreigd door concurren tie uit Japan en de Verenigde Staten. cent voor zijn rekening nam. In Bel gië steeg het Japanse aandeel in de autoverkopen zelfs van 16,7 procent in 1975 tot 20 procent vorig jaar. Japan penetreert niet alleen op de Europese automarkt, maar ook op de traditionele EG-afzetmarkten, zo als bijvoorbeeld de landen van de Europese Vrijhandels Associatie De Japanse export naar Europa is aanzienlijk toegenomen. In 1970 had Japan 0.6 procent van het aandeel op de EG-automarkt. In 1975 was het marktaandeel gestegen tot 4,6 pro cent, en in 1976 tot 5,4 procent. In 1975 bedroeg het Japanse aandeel op de Nederlandse automarkt 15,5 pro cent, terwijl in 1976 Japan 16,8 pro- De EG begint intussen ook last te krijgen van importen van auto's uit Oost-Europa. Maar tegenover die importen lijkt Brussel een gematig der houding te willen aannemen om dat het daarbij vaak gaat om auto mobielen die vervaardigd worden door fabrieken die met behulp van Westeuropese technische kennis op poten zijn gezet (bijvoorbeeld Lada, geproduceerd volgens richtlijnen van Fiat). Men hoopt er bovendien op, dat de autoverkopen in die lan den in de komende jaren zo zal toe nemen. dat men in West-Europa niet al te veel last zal ondervinden van de auto-exporten uit die landen naar de EG Export Davignon heeft met de autofabri kanten onder meer ook gesproken over het feit. dat tussen 1971 en 1975 de EG-export van personenauto's naar de Verenigde Staten met 40 procent gedaald is De Japanners hebben dat ..importaandeel" van Europese auto's in de Verenigde Sta ten vrijwel geheel overgenomen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de export van i/olkswagen naar de VS. In 1971 ex porteerde Volkswagen nog een half miljoen auto's naar de VS, en het bereikte daarmee de eerste plaats. In 1976 echter stond Volkswagen op de derde plaats, na de Japanse merken Nissan en Toyota. Drie grote Ameri kaanse automobielconstructeurs. General Motors. Ford en Chrysler, hebben Inmiddels besloten, tot 1985 niet minder dan 55 miljard dollar uit te geven voor onderzoek naar min der benzineverbruikende auto's. Dat wil zeggen dat ze daaraan een bedrag besteden, dat het dubbele is dat werd uitgegeven voor het Ameri kaanse Apollo-project. In het raam van de in Amerika aan genomen wetten die betrekking heb ben op de energiepolitiek en de be sparing van energie, zijn in dat land •richtlijnen aangenomen voor het benzinegebruik van in de toekomst te produceren automobielen. De „modellen 1978" van Amerikaanse auto's mogen, volgens de in de Vere nigde Staten geaccepteerde normen, niet meer dan 13 liter benzine per 100 kilometer verbruiken. Volgend Jaar moet dat verbruik teruggebracht zijn tot 12,3 liter per 100 kilometer, en in 1980 tot 11,7 liter per 100 kilo meter In de Verenigde Staten wil men bereiken dat in 1985 de in Ame rika geproduceerde auto's niet meer dan 8,55 liter benzine per 100 afgeleg de kilometers gebruiken. Dat wil zeggen dat tegen die tijd Amerikaan se auto's qua zuinigheid, concurre ren met Europese auto's De Europese Commissaris Davignon is ook van plan gesprekken te voeren met fabrikanten van auto's die niet hun hoofdzetel in Europa hebben, zoals bijvoorbeeld General Motors. Ford en Chrysler. Ook wil hij gaan praten met de Europese vakbonden die werknemers in de EO-automo- biellndustrie vertegenwoordigen Dat gesprek zal begin maart plaats vinden balansoverschotten geen stappen ondernemen om hun economische groei aanzienlijk te vergroten. Zoals bekend, heeft echter met name West-Duitsland geweigerd zijn eco nomie meer te laten groeien dan 3.5 procent teneinde zo te voorkomen dat de inflatie in het land, die mo menteel nog slechts iets meer dan drie procent bedraagt, opnieuw de kop opsteekt. De Werkgroep Drie van de OESO, houdt zich doorgaans bezig met de problemen van aanpassing van de betalingsbalans van de OESO-lan- den. De groep is samengesteld uit topfunctionarissen van de ministe ries van financiën van de diverse OESO-landen. Voor Amerika neemt aan het gesprek in Parijs o.a. deel de onder-staatssecretaris voor finan ciën, Anthony Solomon. Geen zorg Volgens Solomon zal de Amerikaan- se betalingsbalans dit jaar beslist verbeteren en behoeft er geen zorg te bestaan over de toekomstige ont wikkeling van de Amerikaanse eco nomie. In dit verband wees hij op het besluit van de olieproducerende landen om de prijzen voor ruwe olie niet te verhogen Solomon verklaarde voorts in Parijs het niet helemaal eens te zijn met het OESO-rapport, dat spreekt van een hernieuwde druk op de dollar als West-Duitsland en Japan hun economieën niet een extra stimu lans geven. Overigens zei Solomon, dat de Ver 8taten de dollar „krach tig" zullen verdedigen als de Ameri kaanse munt het wederom zwaar te verduren mocht krijgen Op de wisselmarkt in Frankfort kocht de Bundesbank gisteren 4,95 miljoen dollar, toen de koers van de Amerikaanse munt officieel was vastgesteld op 2,0774 mark vergele ken met 2,0845 mark op de voor gaande dag. Het was de op één na laagste die er ooit is geweest, zo zeiden handelaren. Nadat woensdag de koers van de Amerikaanse dollar in de namiddag in Amsterdam iets was aangetrok ken, is het donderdag weer helemaal mis gegaan met de Amerikaanse munt. Geopend werd op 2,2260, tegen een voorgaand slot van 2,2345. Later werd 2.2255 geno teerd, nog net iets hoger dan het bestaande laagtepunt van 2.2245 Het slot was 2.2230. een nieuw dieptepunt. DEN HAAG De industrie ver wacht in de periode februari tot en met april een daling van het aantal werknemers. Dit is één van de uit komsten van de maandelijkse con junctuurtest van het Centraal Bu reau voor de 8tatistlek, waaraan 80 procent van de industrie (exclusief de voedings- en genotraldddelenin dus trie) deelneemt BIJ de in het onderzoek betrokken ondernemingen bleef de bedrijvig heid in januari dooreengenomen op vrijwel onveranderd niveau. Voor de periode februari tot en met april wordt nauwelijks enige wijziging verwacht. De orderontvangst is in januari achteruitgegaan. Vooral de exportorders vertoonden een dalen de lijn. De bezettingsgraad van de produk tie-installaties bedroeg in Januari 78 Een Jaar geleden was dit cijfer 79 en in oktober Jl. eveneens 78. Het percentage van de bedrijven dat geen produktiebelemmerlngen on deravond was in januari 42. Een Jaar geleden 45 en in oktober Jl 41 Bij de ondernemingen, die wél belemme ringen ondervonden was ook nu weer onvoldoende vraag de belani rijkste ooreaak van de stagnatie

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 19