einig ongelukken bij aanvoer n opslag van vloeibaar gas 1 Cuba Haal alvast de zomer binnen. ABN Bank deTijd deTijd deTijd deTijd Minder leerlingen in kleuterklas val iveden wijst jplomaat uit oegoslavië uit Koningin bezoekt Trio-indianen UIT DE WEEKBLADEN Dagboek Het socialisme van Sjeng Tans Farao Sadat Verder J Weekblad Kunstenaars Priesteropleiding Satelliet Geen service Kritiek op PvdA Dagboek Goebbels PvdA dient amendement in 'Mazen in belastingwet snel dichten' Onder de maat Varkens in eigen gier verdronken JERDAG 16 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet de gd abora den wel men oezei uit de ering 1 ve d>mi aar Bij is uit Iet ods slaclC^ ht. i een onzer verslaggevers gHIPHOL Bij de aanvoer t opslag van vloeibaar aard je zijn in de Verenigde Staten Japan nooit ongelukken ge- fn ird waarbij slachtoffers zijn allen. Wel hebben zich in de g ninals voor het over zee Hgevoerde aardgas de afge- en zes jaar storingen voor aan die echter geen ernsti- gevolgen hadden. De be- grijkste storingen zijn lek- ide afsluiters. 0 iphol r vertelde de heer A. van Dijk. mitteerde van het openbaar Rijnmond, gisteren op na aankomst van een groep kunidgen van het Rijk. de pro- :ie Zuid-Holland, Rijnmond, de :ente Rotterdam en de Gasunie, de afgelopen twee weken een diereis heeft gemaakt naar de igde Staten en Japan. In beide den hebben de 31 deskundigen laten voorlichten over de pro- IDCKHOLM (Reuter) Zweden eft besloten een employee van de egoslavische ambassade uit te jzen. Op 3 februari was de ambas- deur te kennen gegeven dat Beris- Delale „binnen een redelijke d" het land zou moeten verlaten beschuldiging van betrokken lid bij Joegoslavische spionage nd Kroatische emigranten die in ireden wonen, maar volgens het ireedse ministerie van buitenland zaken. dat dit gisteren meedeel- stond nog niet vast of hij al rtrokken was. blemen rond het transport, de aan landing en de opslag van vloeibaar aardgas. Vanaf 1985 zal in Nederland jaarlijks met tankschepen vier tot vijf miljard kubieke meter vloeibaar aardgas uit Algerije worden aangevoerd ter aan vulling van het (oprakende) Neder landse aardgas. Het probleem met de aanvoer van het vloeibare aard gas (LNG) is dat zich bij aanvaring van de tankschepen ernstige onge lukken kunnen voordoen, terwijl ook de opslag risico's oplevert. Indien het gas ontsnapt, kan zich een ui terst explosieve wolk vormen. Geen besluit Hoewel de regering het contract met Algerije reeds heeft getekend, is nog geen beslissing genomen over de plaats waar de opslagplaats voor het gas zal worden gebouwd. Een ambte lijke werkgroep (ICONA) adviseerde de vorige regering de opslagplaats op de Maasvlakte of op een kunst matig eiland in zee te bouwen. Een lid van die werkgroep, ir W. C. Rey, directeur-generaal milieuhygiëne van het ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne, achtte de ves tiging op de Maasvlakte onaan vaardbaar, omdat bij een ongeval duizenden mensen om het leven kunnen komen en voor miljarden guldens schade kan worden aange richt. De studiegroep heeft vier opslag plaatsen bezocht: één in Boston, één in Osaka en twee in Tokio. Veel nieuwe inzichten over de risico's hebben de deskundigen niet opge daan. Rijnmond-gecommitteerde drs P. A. de Ruiter vertelde dat in de Verenigde Staten wel experimenten naar de gevolgen van het grootst denkbare ongeluk zijn gedaan, maar dat deze nog weinig duidelijkheid hebben gebracht. De studiegroep zal pas over een maand verslag uitbren gen van de ervaringen. Het kabinet- Van Agt zal omstreeks die tijd ook een voorlopige beslissing nemen over de vestigingsplaats van de ter minal. waarna de lagere overheden advies zullen uitbrengen. Voor eind oktober moet de definitieve beslis sing vallen. Eemsmond Deze week bleek tijdens een verga dering van de vaste Tweede Kamer commissie van economische zaken en sociale zaken dat volgens een rapport van het havenschap Delfzijl ook het industriegebied aan de Eemsmond in aanmerking komt als vestigingsplaats. De scheepvaart problemen zouden volgens dat rap port kunnen worden opgelost. Drs de Ruiter wilde zich gisteren niet uitla ten over de vraag of een eventuele vestiging in het noorden een teleur stelling voor Rijnmond zou zijn. Koningin Juliana heeft gisteren haar bezoek aan Suriname beëindigd. Dichtbij de Braziliaanse grens heeft de vorstin nog een bezoek gebracht aan de Trio-indianen. De ko ningin onderhoudt zich hier. geflankeerd door president Ferrier en zijn echtgenote, met een Indi aanse moeder, die haar kind in bad doet. ADVERTENTIE Haagse Post of een rooms-rood leven in dienst van de doorbraak. Rob Vermaas sprak langdurig met een man die steeds zijn eigen eenzame weg ging. Over Limburg, de doorbraak, het Mandement ('heeft averechts gewerkt'), de Katholieke Werkgemeenschap in de PvdA, Nieuw Links, zijn partijvoorzitterschap. En zijn afscheid van de Rijksuniversiteit Limburg, waar de trouwe kerkganger Tans uit volle borst de Internationale zong. zette zeven jaar geleden al zijn vijanden in de cel Sinds Egyptes president zo zijn ijzeren vuist toonde kan hij volstrekt doen wat hij wil. Een reportage van Ed de Moor uit het Cairo van de oppermachtige Apostel van de Vrede Kerk zonder priesters Nederlandse theologie- opleidingen op de tocht Uitneembaar dossier door Hans Bronkhorst en Ton Oostveen 'Hoe ouder je wordt, hoe beter je speelt': Harry Hosman portretteert Simone Signoret Het Zuidmoluks ideaal eerst scheuren, dan brokken Koopsom-polissen: de ethiek van de belastingbetaler Bon voor proefabonnement 6 w«k«n Tijd voor 6 gulden. 'naam adres oaais I I Zonde» post/egei /enaen aan 3e T. 3 I Ann*rO0»anumrr,e» 6 Amsterdam Belaag na onNangsivanacceo:: - oeia^g na ontvangst *an accemg I Ouraltekoop 12 SO 0£ ^^>onr*»ne»Hen lel 020 - 23 39 84 V* In de Haagse Post schrijft Jan Ter louw een persoonlijke reactie op het „dagboek" van Ed yan Thijn, dat het relaas over de onderhandelingen met Van Agt bevat. Hij schrijft: „Naarmate het eind in zicht komt, begint er wat bitterheid door te klin ken, en onverhuld is het verwijt dat Van Agt zich uiteindelijk meer thuisvoelde bij de WD dan bij de progressie ven." Voor Van Thijn is het schrijven van dit dagboek een „van zich afschrijven" van een frus tratie geweest, zo laat Terlouw door schemeren. In HP verder een wat vlak verhaal over de koopsomaffaire. Voorts ex- voorzitter van de KVP, Dick de Zeeuw over Van Agt: „Wat je Van Agt moet kwalijk nemen is niet on betrouwbaarheid, maar een gebrek aan een bepaald soort verantwoor delijkheidsbesef. Dat is terug te voe ren tot het feit dat ze er in de KVP niet echt van overtuigd zijn dat ze het aanschijn van de aarde kunnen veranderen. Zondags in de kerk rea liseren ze zich wel dat het anders zou moeten zijn, maar door de week legt men zich grotendeels bij de bestaan de gang van zaken neer," aldus De Zeeuw. De Haagse Post schildert verder een omvangrijk portret van Anwar Sa- dat, wiens politieke zienswijzen nog al eens aan schommelingen onder hevig waren. Ook een vraaggesprek met Manusama, die op de vraag of hij ooit verwacht op Ambon te zul len komen onverhuld antwoordt: „Niet voor niets zeg ik: Ik zal de halmen niet meer zien, noch binden ooit de volle schoven, doch leer mij in de oogst geloven, waarvoor ik dien." Ten slotte een kijkje achter de schermen van de televisiepraat shows van Mies. Sonja en Aad De Groene In De Groene aandacht voor het congres van de PvdA, maar ook voor de linker vleugel van de SPD. de „Juso's". Het blad constateert verder een schrijnend verschil tussen schep pende en uitvoerende kunstenaars. „Scheppende kunstenaars hebben over 't algemeen als kleine zelfstan digen een ongeregeld en onzeker be staan. het zijn individualisten en ze zijn tamelijk gering in getal. Van uitvoerende kunstenaars zijn werk en inkomsten via arbeidsovereen komsten en sociale verzekeringen beter geregeld. Een gesprek met Hans Boswinkel, voorzitter van de kunstenaarsorganisatie van het NVV. Alan Wolfe analyseerde voor De Groene de eerste State of the Union- boodschap van Carter. „Carter is in snel tempo bezig de meest gevaarlij ke president te worden die we ooit hebben gehad en gedeeltelijk komt dat doordat weinigen denken dat hij dat is." Het idee van een conventio nele oorlog in Europa wordt weer als denkbaar geaccepteerd. De Tijd: De Tijd brengt een uitgebreid arti kel over de theologische opleidingen van de rooms-katholieke kerk. „die een beperkt aantal pastorale wer kers. maar bijna geen priesters afle veren". Alleen het door bisschop Gijssen van Roermond gestichte groot-seminarie Rolduc schijnt er in te slagen wél priesters te kweken. De conclusie dat Rolduc zou deugen en de andere opleidingen niet, wil het blad niet trekken: in de praktijk blijken priesterkandidaten op Rol duc te worden afgeschermd tegen hartige vragen, die met recht aan de kerk kunnen worden gesteld. Het is niet eerlijk, aldus het artikel alleen maar te vragen of de opleidingen wel deugen; de vraag dient óók ge steld of de rooms-katholieke kerk wel deugt. In De Tijd verder onder meer een artikel over de carrière van Simone Signoret naar aanleiding van haar rol van hoerenmadam in haar nieuwste film „La vie devant soi". Hervormd Nederland: In Hervormd Nederland een inter view met prof. Heinz Kaminski van de sterrenwacht in Bochum naar aanleiding van het neerstorten van de met uranium geladen Russische satelliet Kosmos 954. Zijn voorspel ling van wat er zou zijn gebeurd als de satelliet in het dichtbevolkte Eu ropa was terecht gekomen ls huive ringwekkend: als hij op Neurenberg of Rotterdam was gevallen, had men de hele stad moeten evacueren. En als dat niet mogelijk was: „we weten de gevolgen sinds Nagasaki en Hiroshima". Verder onder meer een beschouwing van ds. J. J. Bus- kes over Annie Romein-Verschoor en een gesprek met oud-minister Lubbers. Elsevier: Zestien redacteuren van Elseviers Magazine stelden een onderzoek in naar de dienswilligheid van de Ne derlander en kwamen tot de conclu sie, dat de klant allang geen koning meer is. Een discrepantie constateert het blad tussen de overheidscampagnes voor een zuiniger energiegebruik en de energievoorraden. Door goedko pe importen uit vooral Polen en Zuid-Afrika zou de steenkoolvoor- raad in de EG een recordhoogte van 34 miljoen ton hebben bereikt, ter wijl als gevolg van de stagnerende wereldeconomie de overschotten in de oliesector ongeveer twee miljoen barrels (vaten van 159 liter) zou be dragen: net zoveel als de dagproduc tie op de Noordzee en in Alaska samen. Voorts onder meer een artikel over de intriges in Zuidmolukse kring rond Manusama, die zelf meent, dat de gijzelingsactie van vorig jaar te gen hem was gericht. De Nieuwe Linie De Nieuwe Linie bekritiseert de PvdA in die zin, dat deze partij geen uitgewerkte strategie heeft. „In de PvdA staat het begrip actie-partij op een laag pitje. Er wordt in Neder land nogal eens gemeesmuild over de breuk bij links In Frankrijk. Maar (-) het ziet er met de linkse samen werking in Nederland ook niet roos kleurig uit". DNL besteedt verder aandacht aan de „Dag van de psychiatrie" en aan „groepstrainingen die gericht zijn op persoonlijke groei". Die trainin gen worden in Nederland nu een jaar of tien gegeven, maar het ziet er naar uit dat het geen modegolf zal worden. Voorts in DLN stpdenten contra mi nister Pais. De studenten menen: „Het bedrijfsbelang op korte ter mijn, om klaargestoomde specialis ten van de universiteiten voor een lage prijs in te zetten is strijdig met het belang van de academici en met het bedrijfsbelang op langere ter mijn". In De Nieuwe Linie veel bui tenlandse achtergrondverhalen. Over de strijd van de Indonesische studenten tegen het regiem Soehar- to, over beroepsverboden, waarbij het blad een Nederlandse variant van het „beroepsverbod" signaleert bij het Moller-inptituut in Tilburg, en een verhaal over het Arabisch verzetsfront, dat begin februari op nieuw bijeen was. Vrij Nederland: Vrij Nederland gaat uitvoerig in op de onlangs in boekvorm uitgegeven laatste dagboekaantekeningen van Joseph Goebbels. Het gaat hier om de notities, die hij maakte enkele maanden voordat het rijk ineen stortte (aantekeningen van vroegere data werden al eerder gepubliceerd). Verder een kijkje achter de scher men bij de AVRO, waar topmensen hun omroepmedlum zouden gebrui ken om eigen commerciële belangen te behartigen. Ook de zaak van de koopsompolis sen komt aan de orde met enkele Van onze onderwijsredactie DEN HAAG De PvdA-fractie in de Tweede Kamer stelt voor de leerlingenschaal in het kleuteronderwijs per 1 augustus aanstaande te verlagen van 32 tot 31 kinderen per klas. Dit blijkt uit een amendement dat de PvdA heeft ingediend op de begro ting van onderwijs aan zestien- tot acht tien-jarigen. Oorspronkelijk zouden deze experi menten reeds dit jaar beginnen. Maar de nota van staatssecretaris De Jong over het onderijs aan zes tien- tot achttien-jarigen is nog steeds niet gepubliceerd. Het is daarom onwaarschijnlijk, dat hier dit jaar nog een begin mee kan wor den gemaakt. Wel liggen er reeds enige concrete aanvragen vanuit de onderijswereld gereed. Vervolg van pagina 1 De oud-minister van ontwikkelings hulp Pronk vroeg wat de regering gaat doen ten aanzien van de hulp aan Indonesië. Ook dat land is bezig met militaire activiteiten met name ten aanzien van Oost-Timor. Pronk vindt dat de onder het vorige kabi net toegezegde nota over de hulp aan Indonesië alsnog moet worden uitgebracht door dit nieuwe kabinet. Suriname De grote fracties waren het er wel over eens dat de hulp aan Suriname moet worden uitgevoerd zoals eerder is afgesproken. Zoals bekend zijn er over die hulp problemen ontstaan omdat Suriname het geld sneller wil opnemen, maar voor projecten waar aan Nederland geen goedkeuring wil geven. De fracties vinden dat ón danks deze problemen niet afgewe ken mag worden van de eerdere af spraken. Van onze parlementsredactie DEN HAAO CDA en PvdA in de Tweede Kamer hebben gisteren aangedrongen op een snellere 'repa ratie' van de mazen in de belasting wetgeving. CDA-woordvoerder Van Amelsvoort koesterde niet de hoop. dat de wetgever 'bij voortduring alle lekken kan dichten'. Ook de WD noemde, bij de behandeling van de begroting financiën het dichten van gaten in de wet nodig Het Liberale Kamerlid Joekes waar schuwde daarbij, dat het niet aan gaat 'de belastingbetaler te gispen' als deze gebruik maakt van de mo gelijkheden die de wet hem biedt. 'Of het altijd verstandig is. gebruik te maken van die mogelijkheden, is iets heel anders', zei Joekes. Hij sig naleerde 'vooral in socialistische kring' de neiging om ontduiking van de belastingwetgeving (wat straf baar is) over één kam te scheren met ontwijking (niet strafbaar, wellicht moreel bedenkelijk). Het PvdA-Kamerlid Rlenks vond het „moreel verwerpelijk" dat top functionaris Van Leeuwen vande- verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam tevens voorzitter van de CHU is. Door deze combinatie van functies zou hij het overheidsbeleid kunnen beïnvloeden, zei het PvdA- Kamerlid tot ergernis van CDA en VVD. Van Amelsvoort noemde de uitspraak een ..zet aan de zwengel van de geruchtenmachine". „Er is geen sprake van invloed op het be leid". zei hij. De rijksbegroting voor 1978 is nog opgesteld door het kabinet-Den Uyl. Het kabinet-Van Agt heeft deze be groting in principe ongewijzigd over genomen. Op 28 februari zal minister Pais de onderwijsbegroting in de Tweede Kamer verdedigen. De komische situatie doet zich nu voor dat oud-minister Van Kemena- de. die zelf de begroting indiende, nu als Tweede Kamerid mede-indiener van een voorstel tot wijziging is. Het amendement houdt in dat veer tien miljoen gulden wordt uitgetrok ken voor de schaalverlaging in het kleuteronderwijs. Hierdoor komt de schaal op 31, net zoals in het lager onderwijs. Extra leerkrachten Daarnaast wil de PvdA-fractie onge veer tweehonderd extra leerkrach ten aanstellen op zogenaamde sti- muleringsscholen. Dat zijn scholen met veel kinderen uit de lagere inko mensgroepen. Hiermee zou een be drag van tien miljoen gulden zijn gemoeid. In de derde plaats wil de PvdA vijf miljoen gulden uittrekken voor hon derd extra docenten die zich gaan bezighouden met de begeleiding van volwassenen die dag-mavo's bezoe ken (zogenaamde moeder-mavo's). Bij elkaar vraagt het amendement een extra bedrag van 29 miljoen gulden, te besteden over de laatste vijf maanden van dit jaar. De PvdA- fractie wil dit financieren uit de pot van vijftig miljoen gulden, die gere serveerd was voor nieuwe vormen pikante uitspraken van Stad Rot terdam-directeur Van Steensel, die constateert „in de boot te zijn geno men door het carnavalsgelul van een bezopen journalist en een bezo pen minister". In het kleurenkatern aandacht voor de middenschool. Accent: Ondanks de recente successen van de Nederlandse film in eigen land met als laatste kasstuk „Soldaat van Oranje" betekent dit niet dat Nederland filmland van internatio nale allure wordt, constateert Ac cent. De enige film, die enig succes boekt in het buitenland is Max Ha- velaar van Rademakers. Voor de rest blijven de films internationaal onder de maat. MILHEEZE (ANP) Bij een meste- rij in Milheeze zijn gistermiddag der tig varkens in de eigen gier verdron ken. Ze waren door de stalvloer ge zakt. Aangenomen wordt dat bij de bouw van de stal, drieëneenhalf jaar geleden, constructiefouten zijn ge maakt. Er wordt een onderzoek inge steld. In de stal waren ongeveer zeshon derd varkens. Na de instorting kwa men er honderd terecht in de gierkel- der onder de stal. Zeventig dieren konden worden gered. De schade wordt door de eigenaar geraamd op 40 000 tot 50.000 gulden. "1 Vakantie'78 Kom even langs bij de ABN en u hebt vandaag nog een zonnig stapeltje voor pret in huis. De ABN heeft een prima uitgemeten reizenpakket: uit het zomer- aanbod van de grote, bekende reis organisaties. Bij de ABN krijgt u een goed advies en u regelt er meteen uw andere vakanriezaken, zoals vreemd geld, reischeques en verzekeringen. De ABN-reisadviseurs staan ,voor u klaar! I Coupon voor meer informatie. Stuur mij meer informatie over ABN Vakantiereizen '78. DhryMevr.: Adres: Plaats: Land van bestemming: Wij reizen bij voorkeur per auto vliegtuig boor D trein Q touringcar D camper In ongcfrankeerde envi lop zenden aan ABN Bank. aid. O.I V 50. Antwoordnummer 1555, 1000 PA Amsterdam. ^3

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 9