'Aanleg' vaak excuus voor dik zijn Trouw commentaar 3nd| acisme (1) Vragen over 'Drie weken verstandig vermageren' (1) 'rof.G.H. Scholten adviseur van Pais Eerste oplage uitverkocht Februari-winter niet van de baan Journaal winter zakgeld blijft een probleem dierenvriendin pas op nieuw leven RDAG 16 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet iret Thatcher, de leider van de Conservatieven en misschien volgende premier van Groot- innië heeft een even levendige gevaarlijke openbare discussie gelokt over het immigratie-bcleid haar land. Formeel gaat het ^■minste over immigratie, maar in rekkelijkheid gaat het over de ver- ngen tussen de verschillende Engeland wonende rassen, of, het beestje maar direct bij zijn im te noemen: over racisme. probleem waar mevrouw That- op inspeelde, is één van de ider aangename erfstukken uit ;elands roemruchte koloniale leden. Engeland mag bijna al koloniën kwijt zijn, het heeft rel en informeel zeer nauwe ikkingen met tal van landen in meel rekk Racisme (2) lar de wijze waarop mevrouw iteher nu deze kwestie onder de icht heeft gebracht verdient inig bewondering. Voor de tele- 1e verklaarde zij dat haar partij immigratie zal beperken en dat Britten bang zijn 'overspoeld te rden' door nict-blanken. Daar- :e heeft zij in feite gezegd dat partij de latente racistische lens, die volgens haar bij veel itten bestaan, zal honoreren. Dat ine groeperingen of individuele itici ter rechter zijde munt pro- ren te slaan uit de vrees die O mke werknemers hebben voor n zwarte of bruine collega's is een vcrmijdelijk bijverschijnsel van democratie, ook in Engeland. it de leider van de grootste oppo- eerèe-partij meent zo openlijk op dié )eddgst te moeten inspelen is echter ept< ontrustend, s en Md! :vrouw Thatcher heeft haar ecr- d( uitlatingen inmiddels wat toege dekt. Zij heeft verzekerd dat immi- iand ij dl het arme deel der wereld. Daaraan heeft Engeland het te danken dat het mag dienen als toevluchtsoord voor een groot aantal landverhui zers uit Azië, Afrika en Latijns- Amerika. Het opnemen van honderdduizen den immigranten met een andere culturele achtergrond in een land dat zelf bepaald niet vrij is van sociale en economische moeilijkhe den, is natuurlijk een probleem. Het roept vooral spanningen op bij de minder bedeelden onder de Brit ten die in de immigranten concur renten zien bij het zoeken naar werk en huisvesting. Iedere politi cus die aan deze problematiek klak keloos voorbij zou willen gaan, maakt zich schuldig aan struisvogel politiek. granten die in Engeland al bepaalde rechten hebben verworven niets hoeven te vrezen. Het gaat haar er alleen maar om de toeloop van nieuwe Immigranten af te remmen. Dat hoeft op zichzelf nog geen ver werpelijke politiek te zijn, als daar bij ieder onderscheid op grond van ras maar wordt vermeden. Maar zo zorgvuldig heeft Thatcher het niet gepresenteerd. Waarschijn lijk opzettelijk heeft zij haar immi gratiepolitiek gekoppeld aan die la tente racistische gevoelens. Haar boodschap was volstrekt duidelijk: de kiezers die er de pest over in hebben dat je op straat, in de bus, in de fabriek en op school steeds meer zwarten en bruinen tegen komt, kunnen bij de Conservatie ven terecht. Als dat de stijl is waarmee Margaret Thatcher politiek wil bedrijven is het te hopen dat zij nooit premier van Engeland wordt. door Willem Schrama Uit de bijna 1500 brieven, die ons tot nu toe bereikten naar aanleiding van de actie „Drie weken verstandig vermageren" van vorige maand, is een groot aantal vragen naar voren gekomen. Veel van die vragen zijn zowel in de begeleidende artikelen als in de dagelijkse „praatjes" bij de menu's behandeld. Toch zijn er nog wat vragen blijven liggen. De bedoeling was aanvankelijk om ze persoonlijk te beantwoorden, maar de ervaring dat zeer veel mensen het vraagstuk van een gezond voedingspatroon kennelijk meer dan serieus nemen, heeft ons doen besluiten ze in een aantal artikelen (waarvan vandaag het eerste) aan de orde te stellen. Eerst iets over (meervoudig) onver zadigde vetzuren, u weet wel: in plantaardige oliën en dieetmargari- ne. Hoewel het verband tussen deze vetzuren en de gevreesde hart- en vaatziekten nog steeds niet spijker hard is aangetoond, staat intussen wel vast dat ze een gunstige invloed uitoefenen op het cholesterolgehalte van het bloed. Daarom is het aan te raden zoveel mogelijk verzadigd vet (in margarine, boter, bak- en braad vet, vet vlees) te vervangen door onverzadigd vet. Maar, zo vraagt een lezeres uit Leid- schendam „verdwijnen" die onverza digde vetzuren dan niet bij het bak ken van koek of het braden van vlees? En zo ja, kan ik dan niet beter gewoon margarine nemen? Ant woord: meervoudig onverzadigde vetten kunnen bij hoge temperatuur inderdaad worden aangetast Dat is een ingewikkeld chemisch proces waarbij ook zuurstof een rol speelt. Het bakken van een cake zal daarom nog weinig problemen opleveren, maar bij het hetere werk in de koeke- pan en bij frituren is het zaak de temperatuur niet te ver op te jagen. Is dat toch noodzakelijk, dan kunt u inderdaad net zo goed (of eigenlijk: net zo slecht) margarine gebruiken. Een lezeres uit Groningen wil weten of het gebruik van kunstmatige zoet stof ook van invloed is op de stoel gang, die bij haar erg traag is. Ant woord: kunstmatige zoetstof werkt zeker niet vertragend, eerder ver snellend. Een Amerikaans onder zoekje heeft uitgewezen dat jonge mensen, die veel kunstmatig gezoete frisdrank gebruikten er zelfs van „aan de race" raakten. Calorieënlijstjes Dan waren er nogal wat vragen van lezers die verschillen opmerkten tus- ErfGlljKhGld sen onze en andere calorieënlijstjes. Waarschijnlijk ligt de oorzaak van die verschillen in de hoeveelheden die door de samenstellers ervan zijn gehanteerd. Je kunt voor een glas melk één deciliter berekenen, maar dan valt de calorische waarde uiter aard lager uit dan als je er anderhal ve deciliter voor berekent, zoals wij deden. Maar twijfelgevallen blijven er al tijd: zou houdt TNO vol dat zure haring meer calorieën levert dan zoute, terwijl gegevens uit het be drijfsleven ons leerden dat zure ha ring minstens tien procent minder vet moet zijn dan zoute, wil de in houd van de pot nog een beetje ogen. Overigens: die zoute haring is ook weer niet altijd even vet. Conclusie: zo'n calorieëntabel is een goede richtlijn, maar spring er niet te strikt mee om. In elk geval zijn de meeste Neder landse calorieën-oveizichten (ook de onze) gebaseerd op gegevens in de Nederlandse Voedingsmiddelen Ta bel, die is samengesteld aan de hand van analysecijfers afkomstig van be trouwbare bronnen als het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO en het Nederlands Instituut voor Volksvoeding in Wageningen. onze onderwijsredactie OTTERDAM Prof. dr. G. H. ilten, hoogleraar in de bestuurs- le en politicologie aan de Eras- Universiteit te Rotterdam, is noemd tot beleidsadviseur van ister dr. A. Pais (onderwijs). Zijn ;aamheden zullen zich tot een in de week beperken. De*advie- zullen zich vooral uitstrekken op gebied van het wetenschappe- v noe: Bist v V lijk onderwijs ?n het hoger beroeps onderwijs. Voor deze benoeming za! prof. Scholten enige nevenfuncties moe ten afstoten omdat ze moeilijk te combineren zijn met de taak van beleidsadviseur. Zo zal hij onder meer het voorzitterschap van de sec tie politicologie van de Academi sche Raad neerleggen. Vanwege de grote belangstelling voor het boekje „Drie weken verstandig vermage ren" (een bundeling van de gelijknamige artikelenreeks in Trouw) is de eerste oplage van 5000 exemplaren nu reeds uitverkocht. Om die reden heeft de directie van Trouw/ Kwartet tot een tweede druk besloten. U grijpt er niet naast als u nu alvast bestelt door 6,- (inclusief ƒ1,- verzendkosten) over te maken op gironummer 91133 of gemeentegironummer X 260 ten name van Trouw/Kwartet B.V. en onder vermelding van „Drie weken vermageren". Het boekje wordt u dan binnen enkele weken toege zonden. Een andere wijze van bestellen is niet mogelijk. Het rijk geïllustreerde boekje (64 pag.) bevat alle gepubliceerde artikelen, 21 dagmenu's met tal van recepten, tips en tabellen, en bovendien een complete calorieënlijst. Volgens mij heeft erfelijkheid of aanleg ook te maken met dik zijn, schrijft een lezer uit Apeldoorn. Ui teraard is dit soms het geval. De praktijk leert alleen dat veel men sen zich achter dit excuus verschui len. ook als er in hun geval in het geheel geen sprake is van erfelijk heid of „aanleg", maar gewoon om dat ze niet in staat zijn om af te rekenen met een verkeerd voedings patroon. Een markant voorbeeld van iemand die niet naar excuses zocht, leverde een brief van een ze ventienjarige jongeman uit Alphen aan den Rijn, die op 31 december 104 kilo woog en na de actie nog maar 95. Hij had ervoor geknokt, en het resultaat was voor hem aanlei ding om door te gaan. Een mevrouw uit Ouderkerk aan den IJssel schreef dat haar veertien jarige dochter ook met een 1000 calorieën-dieet maar niet wil af vallen. In de artikelen van vorige maand is al gesproken over de nogal opvallende individuele verschillen als het gaat om aankomen of afval len. Die zijn er, en dat is een van de belangrijkste vragen waarover de voedingsleer zich nog buigt. Maar een veertienjarig meisje dat niet af valt bij een 10000calorieëndieet moet zich toch eens gaan afvragen of dat dieet wel echt 1000 calorieën levert. Met andere woorden: hoe zit het met de „tussendoortjes", ogen schijnlijk zo onschuldig, maar in fei te calorieënleveranciers bij uitstek. Tien tegen één dat daar de fout zit. Melkpoeder Van dezelfde lezeres de vraag of Completa melkpoeder mager of vet is. Op de eerste plaats is Completa nauwelijks melkpoeder: meest kool hydraten en plantaardig vet, met vijf procent melkeiwit en nog wat witmakers. Maar hoe dan ook. zo'n schepje in de koffie tikt niet aan. evenmin als efen scheutje halfvolle koffiemelk (onge veer 10 kcalorieén) of gewoon half volle of magere emlk. Om die reden hebben wij er in ons dieet ook niet over gezeurd. Uit Oosterbeek en Zaandam kwa men vragen over zemelen. Twee le zeressen met last van een trage stoelgang wilden weten of je van twee eetlepels zemelen aankomt. Antwoord: nauwelijks. Volgens onze gegevens levert een eetlepel zeme len 15 caloriën. Twee eetlepels maakt dus 30 kcal., en dat is te vergelijken met een klein glaasje karnemelk. Wel even dit: wie regel matig bruinbrood en peulvruchten eet. krijgt voldoende zemelen naar binnen Ik kan eten zoveel als ik wil. zonder dat daardoor mijn gewicht in ver ontrustende mate toeneemt, schreef een lezeres uit Odijk. Zou het de schildklier zijn. vraagt ze. of anders geformuleerd: in hoeverre be ïnvloedt de schildklier de spijsverte ring? Een moeilijke vraag, want de schildklier beïnvloedt de spijsverbe- tering net zozeer als tal van andere organen. Het één is niet weg te den ken van het ander. Zelfs de psychi sche gesteldheid van een mens kan van invloed zijn op zijn spijsverte ringsmechanisme Maar harde gege vens zijn over dit vraagstuk niet bekend, en daarom is een adequaat antwoord op deze vraag niet moge lijk. Of we zouden moeten vervallen in de talloze gewaagde veronderstel lingen die m voedmgsland de ronde doen. Maar daar passen we voor. Tekeningen. bt| voorkeur in liggend formaat, sturen aan. Trouw, jury politieke prent. Postbus 859. Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Vertragen die dooi-aanval! Dat is de tactiek die de februari- winter probeert toe te passen. Dit tot grote opluchting van de genen, niet in het minst de jeugd, die ook gisteren met meer of minder verve bene en armen op de gladde baan loszwaaiden. Nu is het een gegeven dat boven de oceaan al erg diep geworden depressies deze zakte door tot 944 millibar oftewel 708 millime ter! daar te veel stoomafbla- zen om in West-Europa, laat staan dieper op het continent een grote voorstelling te geven. De bijbehorende uitlopers mo gen dan wel met veel vaart op de Britse eilanden afkoersen, een maal daar aangekomen, raakt de vaart er meer en meer uit. Dat is ook het lot van de uitlo per die ons land vandaag van het zuidwesten en westen uit nadert. Waarschijnlijk blijft een groot deel van het land vandaag eerst nog vrij van deze onbe stendigheid, alleen zal later op de dag de bewolking in het zui den en zuidwesten grif toene men en kan er in de avond regen en ijzel komen. In zuidwest-Engeland, met name in Devonshire, was het gisteravond bijzonder slecht weer met een zware regenval die overging in een zware sneeuw val. Op de Scilly-eilanden werd woensdagavond achttien milli meter neerslag over de vooraf gaande twaalf uur afgetapt, en er was wind uit het oost-zuidoos ten met een uitschieter van tien Beaufort (stofm). Wat gaat het front verder doen? Het ziet er naar uit, dat het zuidwesten er meer mee te maken krijgt dan het noordoosten van Nederland. In Zuidwest-Nederland zal met name vrijdag en zaterdag de minder koude oceaanlucht vor deringen maken. Het wordt daar wat zachter, ook al met een weertype gekenmerkt door meer bewolking en enige neerslag, eerst sneeuw, later mogelijk ook regen. Het oceaanfront trekt dan op tot dwars over Neder land van De Helder tot Eijsden (vermoedelijke positie 18 febru ari om 00.00 uur). En dat brengt dat het in het Noordoosten aan de koude kant blijft. Er is een redelijke kans, dat daar ook tij dens het weekeinde nog ge schaatst zal worden. Wel kun nen er tijdelijk wolkenschermen overkomen en kan het weer iets loper via IJsland tot Zuid-Scan- dinavië en Denemarken. Het blijft een boeiend gebeuren, de offensieven van de oceaan waar te nemen. Een volgende depres sie trekt met luchtdrukdalingen van vijf tot zes mb. in drie uur tijd in de richting van Dover. minder fraai worden, maar de temperatuur houdt zich aan de vrieskant. Gisteravond beloofde het ook al een flinke tempera tuurdaling te worden, met name in Groningen. Daar was twee tot drie centimeter verse sneeuw ge vallen (Oostkapelle gisteren ook weer vijf centimeter sneeuw). Na felle opklaringen'was het kwik om zeven uur gisteravond al ge daald tot —3 op anderhalve me ter hoogte en —5 graden dicht bij de grond. Alles wees op een uitkomst van circa —10 graden Celsius: strenge vorst Dat het met die oceanische dooi-aanval niet van een leien dakje gaat, houdt ook verband met een zich boven Groenland handhavend maximum (1.030 millibar) met een constante uit- De draad van de strenge winter 1962-1963 wordt weer opgeno men. Op 13 februari kondigt De Bilt een definitieve dooi aan. die niet komt. Oorzaak: de Engelse computers gingen in de fout. De winter gaat dus onver droten door en vooral in Scandi navië wordt het weer veel kou der: —25 tot —30 graden in Stockholm. In Denemarken: —21 op de 20ste februari. Op 16 februari woedt er bij C A in Amsterdam een enorme brand, schade vijftien miljoen. Op 22 februari volgt een dieptepunt met in Gilze-Rijen —16, Eindho ven —17, Rotterdam en Amster dam —15 graden. Eén van de mooiste fasen van de winter staat op het punt te beginnen, maar daarover later. Meerrapportrn van gisteravond 19 uur Max. temp. MS^ur' Station Weer Amsterdam zwaar bcw 2 U D«- Bilt onbewolkt 1 0 Dcelen mist 1 0 Eelde mist 2 0 1 Eindhoven 0 1 Den Helder zwaar bew 2 0 Rotterdam hall bew 0 Twente mist 0 Vlissingen gch bew. 02 Zd Limburg mist 2 Aberdeen zwaar bew •2 0 Athene 13 Barcelona geh bew 13 II -1 1 Bordeaux N Brussel half bcw 2 4 Frankfort zwaar bcw 1 01 onbewolkt 2 n Helsinki onbewolkt -16 u Innsbruck onbewolkt 4 0 Klagenfurt onbewolkt 3 Kopenhagen licht bew 5 0 2 Lissabon motregen 15 licht bew 0 3 0 Luxemburg zwaar bew 1 Madrid motregen 9 2 Malaga zwaar bew 21 0 Mallorca zwaar bew 14 Muncnen onbewolkt -1 Nice onbewolkt II 0 Oslo licht bew. •13 0 zwaar bew 2 9 0 a»i.t Stockholm onbewolkt onbewolkt •12 0 Wenen 1 II Zuri< h onbewolkt 0 0 Caiablanca onbewolkt 21 iManbul regen 10 2 Lat Palmax onbewolkt 21 0 New Vork licht bew 0 Tel Aviv zwaar bcw 31 Tunis licht bcw U 1 HOOOWATER vrijdag 17 februari Vllaalngen 9 41-22.17 HanngvheUlulzen 30 22 28 Roller- dam 11 27 - Schevemngen 10 38-23 27 IJmui- den 11.24- - Den Helder 1 49-14 24 ol*ïoe vroeg kunnen kinderen leren net geld om te gaan, hoeveel zak- !ld moeten ouders hun kinderen [even en mogen die kinderen het [eld dan maar uitgeven waaraan ze Uilen? Ï'roeg of laat duiken die vragen in Ik gezin op, en de oplossingen unnen van gezin tot gezin ver- chillen. Hoe Hans van den Bergh h vader van twee kinderen een ^[oplossing vond. vertelt hij in het ■paandblad Mensen van Nu. In het Begin, schrijft hij, heb ik met de ^Bedachte gespeeld mijn dochter en ^poon groot te brengen zonder ooit iet ze over geld te spreken. Dat is Het doorgegaan Ten eerste 'be- frijp ik heus wel dat ze dan later Teemd zouden staan kijken in een Baatschappij die steeds duidelij- ter het materiële op de voorgrond telt', ten tweede zagen de twee u- Anderen toen al niets anders om Ach heen dan mensen die verre «kantiereizen maakten, en een tweede huis op nahielden en vriendjes ep vriendinnetjes die óók zakgeld kregen. „Het zint me maar half dat de kinderen zo opgroeien in een milieu dat steeds duidelijker de verkeerde accenten lijkt te leg gen. Zo zullen ze haast onvermijde lijk bezit belangrijker gaan vinden dan kwaliteiten als hartelijkheid, vriendschap of doorzettingsver mogen". Toen de kinderen eenmaal op de grote school kwamen, was er geen houden meer aan het zakgeld-pro bleem. De vader wilde niet krente rig lijken tegenover zijn kinderen, maar elke week 'afrekenen' leek hem ook niets. Er moest een voor allemaal bevredigende oplossing te vinden zijn. en daar praatten zijn vrouw en hij eerst met de twee over. Waarom willen jullie eigenlijk zakgeld? Nou, zei het meisje, om dingen te kopen natuurlijk. De va der: Maar wat voor dingen dan? We kopen toch samen alles wat jullie nodig hebben? En als jullie om iets speciaals vragen en er is een goeie reden voor, dan krijgen jullie dat toch ook? Het meisje weet dan geen beter argument meer dan dat haar vader vroeger toch ook zak geld kreeg en dat dat heel gewoon is. Eigenlijk hebben noch het jon getje noch het meisje een idee wat ze met eigen geld willen doen. maar ze blijven op het standpunt staan dat ze ook wel eens iets geks of leuks willen kopen dat ze niet krij gen, omdat het iets onnodigs is. En dat ze hun vader en moeder dan ook eens zelf betaalde cadeaus kunnen geven. Hoewel de kinderen het aanvanke lijk maar weinig vinden, wordt de overeenkomst afgemaakt op een kwartje in de week, dat steeds in vaders agenda op een soort reke ning-courant wordt bijgeschreven. De rekeninghouders mogen hun spaargeld geheel of gedeeltelijk op nemen, zolang het maar niet voor snoep wordt uitgegeven. De ouders bedenken dat het misschien wel zinvol is als de kinderen aan den lijve ondervinden: wie wat bewaart die heeft wat. Dat gezegde blijkt voor het meisje wel, voor het jonge tje niet op te gaan: zij weet tot een tientje te sparen, haar broertje staat geregeld op 'nul' of zelfs 'rood'. Kinderen verschillen nu een maal en deze zijn misschien uitzon derlijk meegaand. Want waar vind je 'kinderen van nu' die nog genoe- Een aap die weet hoe het hoort in de auto: keurig de veiligheids- gordel om. De aap hoort thuis in het dierenpark van het Zwitserse Ragaz, waar de verkeersopvoeding kennelijk te wen sen overlaat. te maken; die moest alleen naar een ziekenhuis worden gebracht. De onverdraaglijke stank die er hing, kwam uit tientallen karton nen dozen, die gevuld bleken met honderd dode katten; datum van geboorte en overlijden waren net jes op de dozen geschreven. Boven dien lagen er nog zeventig andere zieke, halfdode poezen Buren ver telden dat ze al in 1970 de politie attent hadden gemaakt op de merkwaardige lucht die uit het piepkleine huisje van de dieren- gen nemen met een kwartje per week, vooral als hun klasgenootjes wel een rijksdaalder krijgen? Toen ambtenaren van de sociale dienst van Santa Monica in Califor- nië het éénkamerhuisje van een zieke vrouw binnenkwamen, waren ze met recht in een sterfhuis ge stapt. Dat had niets met de vrouw vriendin opsteeg. Maar de politie had nooit iets willen doen; zonder machtiging van de justitie moch ten ze geen particuliere woning bin nen gaan. hadden de agenten gezegd. „Mijn zoon moest gedurende an derhalve week om de twee dagen bij onze hulsarts het verband laten vernieuwen. Z'n nek en hals waren gewoon rauw. Net brandwonden. Zo strak was de sjaal over de huid geschuurd." Dat waren de gevolgen van een doodgewone stommiteit, misschien alleen maar een onnadenkendheid: een jongen gaat achterop de brom mer zitten bij zijn vriendje, zijn lange sjaal los om z'n nek. Onder het rijden wappert de sjaal los, de uiteinden komen in het tandwiel van de ketting, de brommer rijdt voort en de strak getrokken sjaal wurgt de Jongen bijna. Veilig Ver keer Nederland waarschuwt tegen het dragen van zulke lange sjaals op bromfietsen, dat in het ergste geval zelfs de dood kan veroorea- ken. De Jongen met de „brandwon den" was er nog goed vanaf geko men volgens de dokter. Want de gevolgen kunnen veel erger zijn: breuken in hals- en nekwervels, be schadiging van keel en strotten hoofd en van spieren; beschadiging van bloedvaten, waardoor circula- tiestoornissen in de hersenen kun nen optreden met kans op hersen beschadiging en mogelijk daaruit voortvloeiende verlammingen. En' als zo'n lange-sjaaldrager valt. kan die bovendien gebroken armen, be nen, bekkenbotten en ribben oplo pen of inwendige bloedingen Dan maar liever een korte sjaal. Vijf jaar geleden kreeg Sylvia, een huisvrouw van onbesproken ge drag uit Houston (in de Amerikaan se staat Texas) het onbehaaglijke gevoel dat ze zo langzamerhand haar persoonlijkheid aan het ver liezen was Ze was toen dertig, en het gevoel werd zo sterk, dat ze besloot een nieuw leven te begin nen. Ze kocht een pistool en stortte zich in de misdaad. Vijf jaar zag ze kans uit handen van de politie te blijven, maar nu is ze dan toch ge, r kt en veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf Ze was schuldig bevonden aan zeven gewapende roofovervallen, twee gevallen van vervalsing en een inbraak Sylvia gaf alles toe. „Ik kon indertijd niet anders, ik moest me als zoveel ver schillende mensen voordoen dat ik mezelf gewoon niet meer was' zei ze Waar ze zich wel kwaad over maakte, was dat de politie haar behandeld had alsof ze alle overval len niet in haar eentje gepleegd had. „Of je zulke dingen niet zon der een man af zou kunnen", zei ze gepikeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5