Sesamstraat misschien dagelijks op televisie Weer of geen weer gaat verdwijnen i f f Groeten Rode potlood bedreigt andere NOS-programma's „Netwerk" van Mies Bouwman van het scherm Bert Garthoff met pensioen DONOERDAG 16FEBRUARI 1978 RADIO EN TELEVISIE TV-COMM ENTAAR a door Ton Hydra Wat is er aan de hand met de ..Groeten van Paulus"? Deze serie, waarmee de NCRV haar donderdagavonduitzendingen besluit, trekt twee maal zoveel belangsgelllng als op grond van genre en kijkcijfers mocht worden verwacht. Al meer dan 800.000 geïnteresseerden blijven wat langer op om een aflevering te kunnen volgen. Talrijker dan normaal is ook het aantal reacties. Men belt en schrijft om de tekst van Sipke van der Lands reisverslag. Scholen en de VU willen de beeldbanden kopen om ze te gebruiken als onderwijsmateriaal. Het merkwaardigst zijn de verzoeken, dit programma j- dat niet als dagsluiting staat aangekondigd, maar wel als zodanig wordt ervaren in de vooravond uit te zenden. Toenemende ontkerkelijking enerzijds en aan de andere kant groeiende belangstelling voor religieuze uitzendingen. In een gesprek met Sipke van der Land. zijn regisseur Jaap van der Hurk en stafleden van de afdeling documentaire programma's hebben wij geen eensluidende verklaring kunnen vinden voor het succes van de sene. Er zullen verscheidene factoren een rol spelen. De grote zendingsreizen zijn natuurlijk vrij algemeen bekend en men heeft ook weet van de plaatsen waar de oudste christengemeenten ontstonden. Maar. nooit eerder zijn de sporen van de apostelen zo in beeld gebracht. Wellicht komen ze voor veel kijkers in heel ander licht te staan omdat verleden en heden elkaar op de een of andere manier raken. Dit effect wordt in belangrijke mate versterkt door Sipke van der Land die niet alleen met merkbaar enthousiamse de zendingsroute volgt, maar ook speurt naar de invloed die er thans nog van de heilige plaatsen uitgaat. Hij doet dit met het relativerend vermogen dat de noord-Europeaan eigen is. Het wordt als vertrouwd herkend. Vaak terecht, maarzo af en toe mag hij van mij meer oog hebben voor de mystieke elementen in de religieuze beleving van de Oosters-orthodoxe christenheid. Ze is immers netzo authentiek als de Bijbel-fragmenten die hij op de historische plekken voorleest. Juist daardoor frappeert het des te meer dat de woorden weliswaar zijn gericht tot mensen die ter plaatse lang geleden hebben geleefd, maar dat ze ook voor andere tijden kunnen gelden. In de aflevering die vanavond wordt uitgezonden, gemaakt in het Efeze waar de vruchtbaarheidsgodin Artemis heerste, is mij zo een woord opgevallen. „De zon mag over uw toorn niet ondergaan." Vrij vertaald: ruzie mag nooit langer dan een dag duren. Kom er maar eens om. Dat we hardleers zijn. komt vanavond ook tot uiting in het NCRV-radioprogramma Plank-Gas. Het gaat over agressie in het verkeer. Ik heb deze derde aflevering in de serie Bij de Tijd vooraf kunnen beluisteren en als eenvoudige wandelaar-fietser meen ik dat automobilisten er wel wat van kunnen opsteken. IJdele hoop waarschijnlijk, want uit opmerkingen van de sociaal-psychologe Ine Dielessen-Van Hoorn en drs. G. A. Westerterp en de criminoloog dr. Albert Hauber, valt op te maken dat er tegenstrijdige elementen schuilen in ons verkeerssysteem. Ze maken riskante gedragingen mogelijk in plaats van deze te bestrijden. Bovendien schijnt agressie achter het stuur in niet weinig gevallen te worden veroorzaakt door een soort plaatsvervangende lustbeleving. Het overdreven poetsen en strelen van de auto zou daarvoor al een aanwijzing zijn. Over enkele dagen moet het dus al te merken zijn of er veel mensen naar de uitzending hebben geluisterd. Alle gekheid terzijde; programmamaker Gerrit van Dongen bezocht in het Larense Julianaoord een jongeman die drie weken geleden met zijn vrouw werd geschept op een zebrapad. De automobilist die met een snelheid van ongeveer 85 kilometer per uur door het centrum van Amsterdam jakkerde, heeft nog omgekeken naar zijn nu in een rolstoel zittende slachtoffers. Bij de NCRV is een boekje over dit onderwerp in voorbereiding. Zal het door de maniakken worden gelezen? Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Bi] de NOS worden de mogelijkheden be keken om met ingang van 1 oktober de leerzame kinderru briek Sesamstraat iedere dag op het scherm te brengen en wel in afleveringen van een kwartier. Mochten de plannen doorgaan dan betekent dit wel. dat het andere kinderprogram ma, zoals bijvoorbeeld Fabel tjeskrant, komt te vervallen. Op het ogenblik wordt Sesamstraat twee maal per week uitgezonden; op zondag- en op woensdagavond van vijf voor half zeven tot vijf voor zeven Mocht Sesamstraat dagelijks op het scherm komen dan wordt rekening gehouden met de bedoeling van de Amerikaanse televisie, waar het programma-idee vandaan komt, en waar ook sprake Is van dagelijkse uitzending. Bedoeling van de Ameri kaanse ontwerpers is geweest om kinderen uit sociaal zwakkere mi lieus. die in ontwikkeling achter zou den moeten blijven, bij te spijkeren. Kijkdichtheid Uit een onderzoek naar de kijkdicht heid onder kinderen in ons land bleek, dat Sesamstraat niet mag kla gen over belangstelling en dat die zelfs nog groeit. Voor kinderen tus sen drie en vijf Jaar was de kijkdichb- heid na de eerste tien afleveringen 65,7 procent, tussen zes en acht jaar 54.4 procent, tussen negen en elf jaar 25.2 procent, voor twaalf jaar en ouder 7,4 procent. Het programma is bedoeld als kleu terprogramma en uit de waarde ringscijfers is gebleken dat de opzet is geslaagd. Naarmate de kinderen ouder worden valt het uiteraard min der in de smaak. Kinderen in de groep van drie tot vijf jaar waardeer den met 78.0, van zes tot acht jaar met 74.0. van negen tot elf jaar met 68.9 en voor twaalf jaar en ouder met 68.9. 78.0 staat voor bijna een acht. Uit een later onderzoek bleek dat de waardering nog steeg. Voor Sesam straat is gebruik gemaakt van een van de eerste onderzoeken naar kijk en waarderingscijfers onder kinde ren. Bij kijk- en waarderingscijfers wordt altijd uitgegaan van personen boven de twaalf jaar. Zodat een on juiste indruk werd verkregen van de waardering van kinderprogramma's omdat alleen oudere personen wer den ondervraagd. Nu konden kinde ren vanaf drie Jaar al laten weten hoe ze het programma vonden. De ouders noteerden het. Tegenover de plannen tot uitbrei ding van Sesamstraat staan de be doelingen van de NOS om flink te De grote vogel Pino en Piet Hendriks, bekende figuren uit de leerzame kleuterserie Sesamstraat. schrappen in bestaande program ma's voor televisie in verband met de financiële tekorten. Op het ogen blik is de televisie-leiding de pro gramma's aan het bespreken over het komende winterseizoen. NOS- programma's die geheel of gedeelte lijk het slachtoffer van het rode pot lood dreigen te worden zijn: Open baar Kunstbezit, de kunstrubriek Beeldspraak, de fllmrubriek Cinevi- sie, Sprekershoek. In het verlengde daarvan ligt dat Wilhelmina Hoede- man, regisseuze van muziekpro gramma's, per 1 maart haar ontslag heeft genomen omdat ze te kostbare programma's zou maken. Zo te zien vallen de klappen vooral in de hoek van de culturele en min derheidsprogramma's. De program maraad zal nog zijn fiat moeten ge ven aan het winterschema van de NOS-programma's. Speciaal vandaag Na Wat heet beter? over „volkse geneeswijzen" (19.55), presenteert Aad van den Heu vel De alles is anders show. Ned. 1 20.25 In Showroom worden muzi kale herinneringen opgeroepen aan de in de jaren dertig be roemde Comedian Harmonists. Ned. 2 I 20.25 In Frontaal wordt gediscus sieerd over de vraag of Neder land al dan niet gratis openbaar vervoer moet krijgen. Ned. 1 22.05 In Hier en Nu een eigen re portage over de situatie in Is raël, een gesprek met de vracht wagenchauffeur die uit Turkije is gevlucht en een bijdrage over de hongerstaking van RAF-le- den in Nederlandse gevange nissen. Ned. 2 22.20 HILVERSUM (ANP) - De program ma-directie van de AVRO en Mies. Bouwman hebben gisteren tijdens een bespreking besloten de reeks uitzendingen van het programma „Netwerk" op de late zaterdagavond te beëindigen. De reden voor de stopzetting is dat het programma noch aan de verwachtingen van de AVRO noch aan die van Mies Bouw man noch aan die van de kijkers bleek te beantwoorden. De afleve ring van jongstleden zaterdag 11 fe bruari is dan ook de laatste geweest. De AVRO heeft besloten „Netwerk" dat meestal tot na middernacht uit liep, niet door een ander programma te vervangen. Er is nog geen overleg geweest tussen de AVRO en Mies Bouwman over eventuele verdere medewerking van haar aan de tv- programma's van deze zuil. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Een somber bericht voor de vele trouwe en enthousiaste luisteraars van het populaire radioprogramma „Weer ol geen weer" van Bert Garthoff en de zijnen. Zondag 30 april zal definitief de laatste uitzending zijn. Wat de meeste luisteraars niet aan het jeugdige opgewekte stemgeluid van Garthoff vermoed zullen hebben is. dat hij dit Jaar 65 wordt en met pensioen gaat. Omdat „Weer of geen weer" zo typisch aan de persoon van Garthoff is verbonden zal het pro gramma bij zijn afscheid verdwij nen. Hij maakt het samen met weer man Gerrit Eerenberg. Leo de Beer die de muziek verzorgt en bioloog dr. Fop I. Brouwer. Toch blijft Garthoff de eerste zes weken na 30 april op de vroege zon dagochtend te beluisteren en wei In een serie radiogesprekken, die Ton- ny van Verre met hem zal hebben voor VARA-radio. Bert Garthoff en zijn natuurpro gramma zijn in de loop van de ruim Radio vandaag HILVERSUM I <298 m en FM-kanalen> NCRV 07.00 Nieuw* 07.02 Het levende Woord. 07 08 <S) Te Deum Laudarous, gewij de muziek 07.30 Nieuws. 07 41 Hier en nu. 07 55 Vandaag donderdag, gevarieerd programma. 08 24 Trefwoord 08.30 Nieuws. 08 36 Gymnastiek voor de vrouw. 08.45 (S) Wie weet waar Willem Wever woont' vragen van luisteraars. 09 45 (S) Onder de hoogte- zon. past or aal-muzikaal bezoek. 10 30 Nieuws 10.33 CS) In 't nlver, programma voor ouderen 12.00 (S) De Kilima Hawai- lans Show. 1215 Boer en tuinder. 12.26 Mededelingen. 12 30 Nieuws. 12.41 Hier en nu 12 55 (S) MiddagpauzediensL 13.15 (S) Een uur natuur 14.15 NCR V-Globaal (15.30 Nieuws). 17.30 Nieuw* 17.32 Hier en nu. 18.00 (S) De kerk vandaag P.P.. 18.19 Uit- iding van het GPV NCRV 18 41 (S) De wereld zingt Gods lof. gewijde 18.30 nieuw* muziek. 19.35 (S) Leger des Heilskwartier. 19 50 NCRV-Leerhuis. 20.00 (S) Draaischijf, met orgelmuziek. 21.20 Eén. twee. uit de maat, programma over onderwijs en opvoe- Zojuist verschenen, boekenrubriek. 22.30 Nieuw* 22 40 Politiek weekoverzicht 22.50 (S) Van onze correspondenten 23.00 (S) Klanksnoer. klassieke muziek 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II (402 m en FM-kanalen> AVRO 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnas tiek. 7.20 AVRO-Klok. lichte muziek (8.00 Nieuws 8.11-8 25 Radiojournaal). 8.50 Mor genwijding. NOS 9 00 Ik neem hem lekker mee naar bed. documentaire. 9.35 Water standen. AVRO: 0.40 Schoolradio. 10.00 Ra dio Lawaaipapegaai, kleuterprogramma. 10.10 Arbeidsvitaminen, populair verzoek- platenprogramma (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 Radiojournaal) 11.30 Rondom twaalf, een uur allerlei voor iedereen. 12.15 Sportpano- rama. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.25 Beursplein 5. 13.30 n Middagje AVRO. gevarieerd programma (16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal). 17.00 13-Speciaal. jongeren programma. OVERHEIDSVOORLICH TING 17 40 Den Haag aan de lijn. NOS: 17.55 Mededelingen. 18 00 Nieuws AVRO: 18.11 Radiojournaal. IKON: 18.30 Kleur, in formatie en commentaar AVRO: 19.00 As- pekten. kunstrubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Internationaal kamermuziekfestival. 22.20 (S) La muette de Portici, programma over de opera. NOS: 23.00 (S) Met het oog op morgen. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (445 m en FM-kanalen TV vendaag NEDERLAND I 1130 NOS/NOT Schoo— 16 15 O.S./TELEAC: Bidogw (6) 16.30 Gesctweóerus (6) 21.50 NOS: Oen Haag vandaag 19.10 De verschoppeling, tv-sene 1845 NOS: De Fabatyeskrani 22.02 Frontaal 19.35 De Dik Voormekaar Show 18.55 NOS: Journaal 23.05 NOS: Journaal 20.00 NOS: Journaal 20.25 NCRV: Showroom 1905 KRO: KROs WeretdCwcus NEDERLAND 1 21.30 s 19.50 Wat heet Mar. sene over andere nameren var gene/en 16.45 NOS Paspoort voor Joegoslaven i 22.20 Hier en nu 20» Oe Ales a anders show 18.55 NOS: Journaal 23.00 Groeten van Paulus 21 35 NOS: Journaal 19.04 NCRV: Paddmgton 23.15 NOS: Journaal 1306: Gozewijn van Uylen was er stil van. „Dit is voor mij een belangrijk moment, Verholen," zei hij na een poosje. „Een sakkerloots belangrijk moment. Op deze historische plaats heeft oom Jacob dus zijn geld ver diend. Jammer, dat zijn kantoren en pakhuizen niet meer bestaan ,,Het is anders wèl toevallig, dat de firma Bollekees en Kluts nu op het zelfde nummer gevestigd is," zei smidje Verholen. „Kom mee, Goze wijn. We zullen 'es proberen wat we bij die jongens aan de weet kunnen komen. Bij Bollekees en Kluts stond een hip jongmens achter de balie en deze zei: „U boft, heren. We hebben toevallig maar één zo'n klein wagentje lopen. Voor de rest verhu ren we alleen van die grote joekels. Zestonners en zo. Laa s even kij ken ah. juist! Dat kleintje heb* ben we een paar dagen geleden ver huurd aan de heer L. Saloe. Mis schien kent u hem wel. Hij drijft een heel beroemd en exclusief eethuisje in het oude havenkwartier. Het is een machtig fijn zaakje, mag ik wel zeggen. De Swarte Piraet „Wat!? DE SWARTE PIRAET!!??" riep smidje Verholen uit, weghol lend zo snel als zijn benen hem wil den dragen. „Kom gauw mee. Goze wijn! Ik weet de weg, en ik mag eei boon wezen, als we niet op het goec" spoor zijn!" Knarsetandend repi hij zich door slopjes en steegjes en trappetjes af. terwijl Gozewijn hem hijgend .volgde. „Op deze zelfde plaats liep ik toen ook door d< sneeuw, Gozewijn," gromde d< smid. „Er begint langzamerhai een lichtje op te gaan. Dat we bij Swarte Piraet terecht komen dat kan geen toeval zijn :oeddgst itqron ?Vvr >n< de r< zestien jaar dat de rubriek bestaat' een begrip geworden. In 1961 was de eerste uitzending. Inmiddels zijn meer dan duizend afleveringen ver schenen. IEDER HEEL UUR NIEUWS TROS: 7.02 (S) Met Peter gaat het beter. 9.03 (S) De Hugo van Gelderen Show. 11.03 (S) Gerard de Vries draait op verzoek. 12.03 (S) Boter. Klaas en prijzen. 14.03 (S) Poldcrpoppara- de. 16.03 (S) Europaradc. NOS: 18.03 De vacaturebank. 18.10 (S) NOS-maal 19.02 (S) Poster. 20.02 (S) Ferry Maat's Soul Show. 22.02 (S) Sesjun. 23.02 (S) Close-up. 0.02 (S) De Hugo van Gelderen Show. 1.02-7.00 (S) De Nachtwacht HILVERSUM IV (FM-KANALEN) KRO< 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Badinerie 9.00 Nieuws. 9.1,2 (S) Aan woorden voorbij9 10 (S) Solo. 10.00 (S) Rotterdams Philharmonisch Orkest. 11.10 (S) Jarmila Kozderkova, pia no. 11.59 Bericht Vastenaktie. 12.00 (S) Rondom... Bartók. 14.00 Nieuws. 14.02 Spektakel. 14.30 (S) Kollage van alledaags en zeldzaam. 15.30 (S) Voor God en Goden. (XVI). 16.00-17.00 (S) Bij voorkeur. 58 „Mijn beste Frank.In haar toon .klonk een zekere afkeuring door van deze fantastische voorstelling van zaken, en zij vervolgde onmiddellijk op ernstige toon: „O, nee, dat geloof ik niet. Zij verkeerde in een zeer zenuwachtige, gespannen toestand. De dood van die Jackson had haar schrik aangejaagd. Zij had behoefte bij iemand haar hart uit te storten. Ik denk niet dat zij enige bijbedoe lingen had. Zij werd er toe gedreven door haar angst, maar zij was zeker niet van plan mijn raad op te volgen.' „En die was?" „Dat zij niet moest proberen voor deel te trekken voor zichzelf uit wat zij wist, dat dit zou kunnen neerko men op chantage, en dat chantage niet alleen een strafbaar feit was, maar ook buitengewoon gevaarlijk voor degene die chantage pleegt. Ik drong er bij haar op aan dat zij zou nadenken over wat ik gezegd had, en als zij iets wist dat zij meende aan de politie te moeten vertellen, dat onverwijld te doen." „En wat zei zij daarop?" Miss Silvers naalden kletterden, het roze balletje draalde om en om. „Zij werd heel bleek en zei dat ik mij niet met haar zaken moest bemoei en, en liep daarop vlug weg." „Bang?" „Ik dacht van wel." Hij floot. „En dat was genoeg om u te doen besluiten naar Greenings te gaan?" Zij glimlachte. „Het Is niet helemaal zo vreemd als het klinkt. De dochter van een van mijn oudste vriendinnen is ge trouwd met de dominee van Green- ings-cum-Littleton. Zij heeft mij al enkele malen gevraagd bij haar te komen logeren. Juffrouw Deans ver haal maakte zo'n indruk op mij dat ik mevrouw Ball om wat meer in lichtingen heb gevraagd. Het was niet de bedoeling van juffrouw Dean dat ik te weten kwam over welk dorp het ging. ZIJ had, zoals ik al zei, de naam verbasterd tot Greenways, maar zij was zo onvoorzichtig om per ongeluk de ware naam een keer te noemen, en dat wekte natuurlijk mijn belangstelling op. Ik schreef Ruth Ball dat lk een meisje had ontmoet dat, naar ik meende, een patiënt verpleegde in Greenings een wat oudere dame die zij juf frouw Ora noemde. Misschien wil je haar antwoord even Inzien." Zij gaf hem de brief en sloeg hem gade terwijl hij die las. Toen hij daarmee klaar was zei hij: „Ik zie dat die geschreven is voordat het meisje is verdronken." Patricia Wentworth A. W. Sijthoff - Alphen „Ja. Maar lk had hem net gelezen, toen Emma binnen kwam met het avondblad, en de krantekop, „Meis je verdronken In oversteek. Vreem de samenloop van omstandighe den." Het zal je niet verbazen dat ik er goed over nagedacht heb." Hij zei op peinzende toon: „Nee, zo'n oversteek is meestal niet zo diep dat iemand er in kan verdrinken. Als een man en een meisje dat toch klaarspelen op twee opeenvolgende vrijdagen, dan is dat wel een heel bijzondere samenloop van omstan digheden, en als bovendien en de man en het meisje iets te maken hadden met een zoekgeraakt testa ment nou, dan begint het er wel op te lijken dat iemand daar iets aan gedaan heeft. Als ik met de zaak belast was, wat lk niet ben, en daar om evenveel recht heb op een eigen mening als ieder ander lid van het intelligente publiek, dan zou ik ge neigd zijn te vragen: „Cui bono?"In wiens voordeel zou het zijn de enige twee personen uit de weg te ruimi die iets van' dat lastige testamen schenen af te weten?" Miss Silver gaf een kuchje en z< stijfjes: „Daar kan natuurlijk maar één an woord op worden gegeven." •„Oom Arnold?" „Meneer Arnold Random." Hoofdstuk 23 „Dus zij hebben ons gevraagd zaak over te nemen." Hoofdinspe teur Lamb leunde achterover in stoel, die hij met zijn zware waard ge gestalte bijna geheel vulde, e keek over het tussen hen staand schrijfbureau naar inspecteur Al bott, die op dat ogenblik bezig wi een onwillig haardvuur op deskui dige wijze nieuw leven in te blazei Hij richtte zich nu op, en veegde zij handen af aan een van die zakda ken, die zijn chef minachtend „fatt rig" noemde. „Ja, hoofdinspecteur?" Lamb fronste zijn wenkbrauwen. „Ik heb Nayler vroeger vrij goe gekend. Hij is de commissaris Embank, en het is een man met tv gezichten." „Die benaming zegt me genoeg. We ke twee kanten kijkt Nayler op?'' „Hij wil de deftige families in graafschap liever niet tegen de ren strijken, en in het bijzoni Lord Purlingham niet." Ul^ Frank veroorloofde zich een onei biedig gefluit. „O. zit hij er achte Nogal een stuk geschut van zwal kaliber, nietwaar?" Horizontaal woorden Invullen die verticaal dezelfde betekenis hebben. 1. werpstrik, 2. tennisterm, 3. organi sche verbinding. Oplossing vorige puzzel Hor. 1. draineren, 8. ka. 9. genie, 10. Aa, 12. dam, 13. nel, 15. rei, 17. eed, 19. are, 21. riet. 23. Amer, 24. e.k., 25. orgel, 26. nr., 27. kern, 29. meta, 31. tra, 32. els. 34. Let. 35. sir. 37. nap, 39. e.o., 41. Eider, 43. Ee. 44. balsturig. Vert. 1. da, 2. aga. 3. ieme, 4. nn. 5. eind. 6. ree, 7. na, 8. korrektie. 11. aberratie, 12. die, 14. lam, 16. eiker. 18. engel. 20. rente. 22. ton. 23. s 28 ras, 30. elp, 32 Eris, 33. sneu,! iel, 38. arr. 40. Ob, 42. dt.. 43. eg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 4