Jering verlies van koopkracht boven 28.000 Brut# F 16 levert minder werk op Woningwethuis met keuzemogelijkheid K TH 11 Van Agt wil minder overheidsingrijpen fVD tevreden met opzet van Van Agt 'Bedrijven hebben zich buiten de markt geprijsd' trs een bezitters oopsompolis in DA-fracties Kritiek premier op PvdA Wellicht meer studentenstops komend jaar Nu de griep om z ich heen grijpt Chefarine4 Kamerlid Maris uit Boerenpartij Kamercommissie bespreekt zaak Israël-boycot De Radion Habbekrats song. Nieuwe ontwikkeling doorbreekt starheid in indeling ie Wilt u een erker? Kan ook later! NDERDAG 16 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet ADVERTENTIE ïutelgpj haarp, de in onze sociaal-economische redactie !N HAAG Inkomens van rond 57.000 gulden ito (twee maal het modale inkomen) gaan er dit ir in koopkracht een half procent op achteruit. Het ;eerakkoord van CDA en VVD bevat als doelstel- de koopkracht tot de grens van tweemaal mo- al inkomen „zoveel mogelijk" te handhaven. Deze elstelling blijft wel voor de komende jaren gehand- lafd. ïssei dit ngenfcister-president Van Agt deelde jisteren mee in de Eerste Kamer, handhaven van de koopkracht tweemaal modaal inkomen is ;even de vooruitzichten verre een gemakkelijke taak. Het it niet op voorhand vast dat we Rprnpriflf? en slagen." aldus de premier. Het lale inkomen ruim 28.000 gul- bruto zal dit jaar wel m koop- cht gelijk blijven. De inkomens en deze grens gaan er dus iets op werd geraamd. De premier wees erop dat in deze cijfers geen rekening is gehouden met „incidenteel" loon, zo als promoties. „Zo somber is dus het beeld niet." n. W^teruit. aldus de nieuwe cijfers de premier. ji Agt vindt het koopkrachtverlies r inkomens rond 57.000 „een be- [eiden achteruitgang, en aanmer- 'c minder ongunstig dan de ach- liitgang van 1.4 procent die vorig bar voor deze inkomensgroep Vanuit de VVD was de afgelopen dagen beroering ontstaan over het loslaten door het kabinet van de koopkrachtdoelstelling tot inko mens van tweemaal modaal. Mevr. van Someren. VVD-fractieleider in de Eerste Kamer, toonde zich giste ren echter tevreden met de medede lingen van Van Agt: „Voor ons was dit een heel belangrijke vraag. Wij begrijpen dat de doelstelling voor 1978 niet gehaald zal worden. Maar we zijn verheugd dat het er al een Premier Van Agt antwoordde gisteren de Eerste Kamer. Links van hem vice-premier Wiegel. stuk beter uitziet dan in het najaar. Er is dus al een verbetering ingetre den. We houden de regering verder aan de doelstelling zoals neergelegd in het regeerakkoord, en wensen daarbij het kabinet veel succes." Van Agt had er in de Kamer echter niet bij verteld dat de gunstiger uit komst voor de koopkracht van twee maal het modale loon vrijwel geheel wordt veroorzaakt door het uitstel van de bezuinigingsoperatie van kinderaftrek en kinderbijslag. Die operatie had op 1 april moeten in gaan, maar is door de kabinetsfor matie vertraagd. Het wordt nu waar schijnlijk 1 oktober. In de ramingen van de koopkracht in het najaar ADVERTENTIE KW Van onze parlementsredactie HAAG Er zijn geen bezitters koopsompolissen onder de le- (li van de fracties van het CDA in Eerste en in de Tweede Kamer, imin zijn er koopsompolissen 'etroffen bij CDA-leden van het 2la Iwige en van het vorige kabinet. oud-leden van de Tweede Kamer n in totaal twee bezitters van opsompolissen geconstateerd. t is de uitkomst van het interne IA-onderzoek naar de omstreden jopsompolissen-zaak, waar mo- 3logi nteel een onafhankelijke com- bbarissie van drie een onderzoek naar ik b telt. g twee CDA-ers met een koopsom- zijn zoals eerder gemeld, oud- Van Eisen, die de polis vaniddels heeft afgekocht, en oud- Hul merlid mevrouw Lückers, die in jacW5 na het overlijden van haar man hfn polis kocht. Het CDA-onder- 1 hfek berust op verklaringen van de itici zelf. zoals dat ook het geval k" bis bij het vorige week door Den vaj] gehouden onderzoek in de maftA-fractie. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De sombere verwachting, dat de aankoop van het Amerikaanse F 16 gevechtsvliegtuig minder werkgelegenheid oplevert dan de overheid heeft berekend, wordt bewaarheid. Dat zegt de industriebond NW, na een eerste onderzoek onder de Nederlandse bedrijven die meebouwen aan de F 16. Ook volgens het ministerie van defensie „heeft een aantal bedrijven zich buiten de markt geprijsd." Bij DAF. een van de co-producenten van de F16, vloeit een vijfde deel van het werk naar Amerika. Volgens de industriebond NVV „kan Nederland de materialen die DAF nodig heeft niet maken, of maakt ze te duur". Bij Simmonds Precision (electronica) zou de helft van het werk naar de VS terugvloeien. Fokker heeft proble men met de speciale legeringen lichtmetaal, die in het toestel wor den verwerkt. „Ze blijken in Neder land niet verkrijgbaar, of zijn van slechte kwaliteit". Het bedrijf Oude Delft (optische instrumenten) be- werd echter nog uitgegaan van 1 april. De kinderbijslagoperatie zoals op stapel gezet door het vorige kabinet werkt namelijk nivellerend op de inkomens. De inkomens beneden de grens van het modale inkomen pro fiteren ervan, maar de inkomens daarboven gaan erop achteruit. Uitstel van deze operatie betekent dan ook uitstel van een achteruit gang voor de hogere inkomens. Hier van vormen de nieuwe cijfers van de premier het resultaat Het uitstel betekent echter tevens dat de lagere inkomens er dit Jaar minder op voor uit gaan dan in het najaar was ge raamd. Hierover heeft Van Agt ech ter niet gesproken. De inkomens van rond 22.000 gulden bruto iets boven het minimumloon zullen hun koopkracht dit jaar nu waar schijnlijk zien verbeteren met 0,3 procent, tegen een half procent in de raming van het najaar. De kwestie van de koopkracht was aan de orde gekomen door uitlatin gen van minister Albeda (sociale za ken), vorige week bij de presentatie van het stimuleringsprogram van 2,5 miljard gulden. Het persbericht van het ministerie van sociale zaken noemde hierbij als doelstellingen van het regeringsbeleid onder meer: „Het zoveel mogelijk handhaven van de koopkracht van de modale werknemer, onder gelijktijdige ma tiging van de hogere inkomens." Dat is dus iets anders dan het re geerakkoord, waarin wordt gespro ken over zoveel mogelijk de koop kracht handhaven tot tweemaal modaal. gingen in de sociale sector uit naar beperking van de groei van het aan tal gegadigden voor een uitkering, en dus pas daarna naar beperking van de uitkeringen zelf. Het afrem men van de groei lukt echter pas voldoende na enige tijd. Intussen zal waarschijnlijk niet zijn te ontkomen aan beperking van uit keringen zelf. Van Agt noemde als voorbeeld de WAO. Er is een groot scheeps onderzoek gaande naar de oorzaken van de spectaculaire groei van het aantal WAO'ers. De resulta ten van dit onderzoek zullen volgens Van Agt „niet meer dit kalender jaar" beschikbaar komen. Een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken zei desgevraagd dat het onderzoek naar verwachting pas in 1980 1981 klaar zal zijn. JONGl 0UP6EK W GRAANJENEVER die moei u proeven, die isocwridig steedt ook een deel van het werk uit in de VS. „Vooral de prijs speelt hier een rol. De Amerikaanse halffabrika ten blijken veel goedkoper", aldus de bond. Henk Vos, districtsbestuurder van de industriebond NVV, heeft van meet af aan gevreesd dat er minder werk uit de bus zou komen dan mi nister Vredeling (defensie) en diens opvolger Stemerdink in het vooruit zicht stelden. „We moeten nu vast stellen dat het gewoon een verkoop babbel is geweest, om de publieke moeten allemaal dezelfde kleu- op ons shirt hebben." Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM De kans is groot dat het aantal studentenstops het komende studiejaar uitgebreid zal worden van elf tot zestien. Het onge woon hoge aantal aanmeldingen bij diverse studierichtingen maakt uit breiding van de stops noodzakelijk. Dit blijkt uit de voorlopige cijfers die door de Academische Raad zijn verzameld. Officieel staat er nog niets vast. Pas op 31 maart gaan de adviezen van de Academische Raad naar de minister van onderwijs en wetenschappen, die de uiteindelijke beslissing zal nemen. Maar gelet op de grote hoe veelheid aanmeldingen zullen stu dentenstops ook het komende jaar nodig blijven. Een stop dreigt voor de studies rech ten, politicologie. Spaans, fysische geografie, pedagogie/andragogie en culturele antropologie. Studenten stops gelden reeds voor geneeskun de, tandheelkunde, diergeneeskun de, biologie, farmacie, Frans, En gels, Nederlands, geschiedenis, kunstgeschiedenis en de natuurwe tenschappelijke studierichtingen in Wageningen. De Landbouwhoge school heeft onlangs laten weten dat een stop voor de natuurwetenschap pelijke richtingen niet nodig is. ADVERTENTIE Want Chefarine 4 is viervoudig aktief bij pijnen griep: 1.Pijnverdrijvend. 2. Koortsverlagend. 3. Opwekkend 4. Snelwerkend Een geruststellend idee. opinie en een deel van het parlement over de streep te krijgen", aldus Vos in het blad van de industriebond NVV. Concurrentie De orders, die bij de Nederlandse bedrijven zijn binnengekomen, be treffen co-produktie van 1000 vlieg tuigen (waarvan 84 voor Nederland). Op het ministerie van defensie wordt erop gewezen, dat meer orders te verwachten zijn bij uitbreiding van de produktie, na nieuwe bestellingen van de F 16. De Nederlandse bedrij ven moeten echter tegen redelijk concurrerende prijzen kunnen leve ren. Al eerder is van de kant v^n de deelnemende bedrijven gezegd, dat het uiterst moeilijk zal zijn om aan die voorwaarde te kunnen voldoen. NW-er Vos vindt het „hard nodig", dat de vakbeweging bij komende aankopen door defensie kan meepra ten over effecten op de werkgelegen heid. „We gaan de komende jaren zoveel geld uitgeven met minister Kruisinga, dat het de moeite loont te zorgen dat de F 16-blunder niet wordt herhaald." Ongenoegen Ook in CDA-kring was ongenoegen ontstaan over de gang van zaken. Als punten uit het regeringspro gram worden bijgesteld, kan dat al leen als ook de Kamerfracties CDA en WD - bij een dergelijke belangrijke bijstelling worden be trokken, zo heeft CDA-fractieleider Aantjes laten merken. De inhoud van de bijstelling op zich stuitte bij het CDA, in tegenstelling tot de WD, niet op bezwaren. Onder aan drang van het CDA was in het re geerakkoord indertijd in de formule ring „koopkracht handhaven tot tweemaal modaal inkomen" al tus sengevoegd: „zoveel mogelijk." Over anderhalf twee maanden staat het kabinet voor de beslissin gen over de totale bezuinigingsope ratie voor de komende vier Jaar. zo deelde Van Agt mee. Binnen twee maanden verwacht de premier de resultaten van verschillende werk groepen die het kabinet inzake de bezuinigingen aan het werk heeft gezet. De voorkeur gaat bij bezuini- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt heeft gisteren een deel van de PvdA verweten „te zeer bevangen te zijn van de gedachte dat steeds verder gaand overheidsingrijpen altijd het beste antwoord is op de noden en tekorten die in de maatschappij zichtbaar worden." Van Agt deed dat gisteren in de voortzetting van de algemene poli tieke beschouwingen in de Eerste Kamer, waar hij zich zeer tevreden toonde over de bijval die CDA en VVD hadden betuigd met de passa ges in de regeringsverklaring over het streven naar matiging van over heidsbemoeienis, en stimulering van de betrokkenheid van het individu. „Gelukkig hebben niet alle PvdA- mensen datzelfde vooroordeel," al dus Van Agt. Goed en slecht PvdA-fractievoorzitter Vermeer viel over het feit dat Van Agt zijn partij genoten indeelde in goede en slechte PvdA-ers, maar hij kreeg van zijn CDA-collega Van Hulst weer het ver wijt, dat de PvdA bij de kabinetsfor matie de CDA-ministerskandidaten ook indeelde in goede en slechte, en VVD-fractieleider mevrouw Van So meren hekelde de gewoonte om bui ten haar partij te spreken van echte en onechte liberalen. Aan het slot van het debat werd duidelijk dat de motie van PPR- fractievoorzitter De Gaay Fortman jr. over staatsrechtelijk onzorgvul dig handelen bij de formatie niet zal worden aangenomen. CDA en VVD gaven er blijk van die motie niet te zullen steunen, en premier Van Agt zei dat hij aanneming van de motie een ernstige zaak zou vinden. Aan zijn argumenten ter ondersteu ning van de opvatting dat de CDA- WD coalitie de enig mogelijke met de grootst mogelijke parlementaire binding was, voegde premier Van Agt er gisteren nog één toe. Hij ?ei dat het feit dat de beide fractievoor zitters van VVD en CDA tot het kabinet zijn toegetreden, een extra accent op de parlementaire binding is. „In het verleden is dat wel eens reden geweest om een kabinet parle mentair te noemen." aldus Van Agt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Het Eerste Kamerlid Maris heeft zijn lidmaatschap van de Boerenpartij opgezegd. Hij blijft onafhankelijk lid van de Eerste Ka mer. Maris was op de lijst van de Boerenpartij in de Eerste Kamer gekozen. Hij had onenigheid met leider Koekoek. Koekoek is nu nog de enige parlementariër die aan het Haagse Binnenhof de Boerenpartij vertegenwoordigt. enjevoe/tje stiel weer beter Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De vaste Kamer commissie voor de handelspolitiek zal in de eerste week van maart met de staatssecretaris van economi sche zaken een gesprek hebben over de betrokkenheid van het Neder landse bedrijfsleven bij de Arabi sche boycot van Israël. Zoals bekend hebben Tweede Ka merleden van de PvdA, D'66 en DS'70 aangedrongen bij de regering op het instellen van een onderzoek naar het eventueel aanvaarden van Arabische anti-Israël-maatregelen door Nederlandse bedrijven. ADVERTENTIE (wijsje Sarie Marais) Refreintje: Radion wast voor een schijntje. door Barend Mensen DORDRECHT Er zijn maar weinig mensen die een huis naar eigen zin kunnen laten bouwen. Wel wordt gelukkig hoe langer hoe meer de uiterlijke eentonigheid van de naoorlogse woningbouw doorbroken maar wie met de onvermijdelijke doorzonkamer is opgezadeld oi zich op den duur gaat afvragen wat eigenlijk de zin is van zijn L-, Z- of T-kamer moet er maar in berusten dat aan zijn bestaande woongerief niets ls te veranderen. Hoogstens kan er een verbouwlnkje worden gepleegd om bijvoorbeeld een open keuken te verkrijgen. Daag ons eens uit! Bel 020-994301.1st 36 X BÜ Overal waar mensen zijn Toch gaat her er nu op lijken dat ook aan de inwendige starheid van de nieuwbouw woning een einde komt. Een experimenteel bouwplan voor 279 in de Dordtse stads wijk Sterrenburg III uit te voeren woningwetwoningen kan een forse duw geven aan een nieuwe ontwikkeling die toestaat dat de woninginde ling flexibel blijft. Sterrenburg m in Dordrecht is een stadswijk waarvoor doelbewust voor experimen tele woningbouw wordt geko zen. Hier staan ook de mon tagewoningen die de Dordtse bevolking spottend „Lego- huizen" noemt maar die des ondanks getuigen van een nieuwe visie op het woning- beeld. Jammer genoeg staan er zoveel op een kluitje dat opnieuw van monotonie moet worden gesproken. Het is een te betreuren gevolg van het intensieve grondge bruik in deze wijk. Het projekt van 279 woning wetwoningen is voor een wo ningbouwvereniging de MIJ. tot verbetering van de .volkshuisvesting Dordrecht- Zwijndrecht ontworpen door het architectenbureau van Ir F. M. de Jong en ir H. van Olphen te Maarssen Het wordt gerealiseerd in drie ba sistypen, een met een zadel- kap, een met een a-syme- trisch zadeldak en een met een dwarskap. Ir Van Olphen noemt ze woonstructuren. Dat begrip is wat vrijmoedig te omschrijven als „holle" woningen die eerst hun inde ling krijgen als de toekomsti ge bewoners hebben bepaald hoe zij die willen hebben. „Een maand voor zij hun wo ningen betrekken kunnen zij een keus doen uit ongeveer dertig plattegrondvarianten. Bovendien kunnen zij ge bruik maken van de moge lijkheid bepaalde aanbou wen eigenlijk uitbreidin gen te laten realiseren. Dat kunnen zijn een uitbouw aan de voor- of achterkant van de woning, een aangebouwde berging, een vergrote entree binnen of buiten de voorge vel of een erker," aldus ir Van Olphen. „Er is ook te kiezen voor een open of een geslo ten, een kleine of een grote keuken, voor een open of een gesloten trap naar de slaap verdieping en voor een ber ging voor of achter de wo ning, vrijstaand of aange bouwd. Die variatie is alle maal mogelijk door toepas sing van inbouwpakketten." Op die bouwpakketten be rust het gehele systeem van de flexibele woninglndellng. Ze zijn ontwikkeld door Bruynzeel, die er Jaren studie aan heeft besteed en thans tot een resultaat is gekozen dat wonderlijke mogelijkhe den biedt. De bouwpakket ten maken het zelfs mogelijk dat de bewoners terug kun nen komen op hun aanvanke lijke keus als zij toch nog weer een andere Indeling wensen. Evenzeer kunnen, als de eerste bewoners het huis verlaten, hun opvolgers naar eigen inzicht kiezen Willen zij bijvoorbeeld de keuken aan de voorkant in plaats van achter dan is dat te realiseren. De woningen worden namelijk voorzien van een standaardleidingen- systeem waarop de in keu kenelementen en inbouw- wanden aanwezige leidingen met vrij eenvoudige midde len zijn aan te sluiten. Tot het bouwpakket behoren ook gemakkelijk te monteren kasten en deurelementen als mede de benodigdheden voor de badkamer. „De maat van de woningen is zodanig gekozen dat een groot aantal varianten kan worden geboden." zegt Ir Van Olphen. „Dit geldt niet voor de slaapverdieping. Daar voor zijn slechts twee of drie keuzemogelijkheden. Wat de aanbouwen betreft: óf er voor wordt gekozen of niet, de fun deringen worden er voor ge maakt zodat volgende- bewo ners ze altijd nog kunnen la ten aanbrengen. Dat is het grote verschil met de keuze mogelijkheden die tot dusver wel worden geboden maar waarbij het zo is dat de eerste bewoners kiezen en de vol gende er aan vast zitten." De primeur van dit systeem ziet de heer Van Olphen niet zo zeer in de techniek liggen hoewel het erg ingewikkeld was om het binnen het ter beschikking staande budget te realiseren maar in het feit dat het wordt toegepast in de sociale woningbouw. Natuurlijk ligt de bouwprijs hoger dan die van een norma le woningwetwoning. Omdat echter het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening dit bouwplan het predikaat „experimen teel" heeft verleend (waarbij bewondering werd uitgespro ken voor de logische aanpak er van) wordt een extra rijks bijdrage van vijfduizend gul den per woning verleend. De keuze van de bewoners en wijzigingen na hun eventuele vertrek ten behoeve van nieuwe bewoners worden mede uit die extra subsidie betaald en moeten verder binnen door de woningbouw vereniging te treffen regelin gen worden georganiseerd en bekostigd. Nadrukkelijk staat in de voorwaarden van het ministerie dat ook tijdens de bewoning veranderingen mogelijk moeten blijven. Om nog een voorbeeld te noe men: wie na enige tijd een erker wil kan die krijgen. Een deel van het bouwmateriaal dat daarbij uit de gevel vrij komt is voor die erker dan nog te gebruiken ook. Ir Van Olpen ziet in dit alles duidelijk het begin van een nieuwe ontwikkeling die wat betreft het bij de realisering van hun woonruimte betrek ken van de bewoners veel verder gaat dan tot dusver mogelijk was. „WIJ hebben altijd wel gestreefd naar het bieden van variatie maar als er eenmaal was gekozen dan moest wat uit de bus was gekomen vanzelfsprekend worden gefixeerd. Met ande re woorden: de mensen had den er dan verder maar ge noegen mee te nemen. Het ls voor de volkshuisvesting van grote betekenis dat de woon- mogelijkheden kunnen wor den aangepast aan het indivi duele inzicht van de eerstbe langhebbenden, de bewo ners. Daardoor kan nu ook in de woning de starheid wor den doorbroken."

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 3