Een Philips-employédie eens wat anders wilde Het preken-bureau in Hilversum w Küng wil stoppen met de strijd Hervormde organen werken zuinig Gereformeerde zending: 13,8 miljoen Zag u de tv-uitzendlng? Hier is het boek De schaduw van de morgen hervormd nederland VANDAAG Voorbijgangers Hervormde synode geen uitspraak over Almelo nONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 KERK Trouw/Kwartet ADVERTENTIE door Aldert Schipper Een jaar of vijftien geleden nam een Philips-employe van de afdeling planning van het Eindhóvense bedrijf afscheid van de firma omdat hij het idee had wat belangrijker in zijn leven te willen doen dan het begeleiden van de fabricage van lasapparatuur. Zijn naam was Ad van Goor. Hij kwam uit Hoogeveen en hij zou de eerste sollicitant van de Dienst over de Grenzen worden, die uitgezonden werd. Dienst over de Grenzen, een soort arbeidsbemiddelingsbureau voor kerkelijke werkers, stuurde Van Goor naar het Midden-Oosten, waar hij wat te doen kreeg bij de zorg voor vluchtelingen uit Palestina. Toen Ad van Goor wilde trouwen en daarom een baan met een normaal salaris wilde hebben, kwam hij in dienst van de wereldraad van kerken en deze „leende" hem later uit aan de Near East Council of Churches, de raad van kerken in het Midden-Oos ten. die een administratief leider zocht voor het werk op de westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook. Daar wonen in totaal ongeveer 1.2 miljoen vluchtelingen, soms in rede lijke doen. maar meest in ellendige vluchtelingenkampen, zonder het gerief waar wij zo aan gewend ge raakt zijn als stromend water, gas, elektriciteit, geplaveide straten en huizen. Vroeger ging het in de kampen voor al om eten en medische verzorging. Tegenwoordig draait het werk om de opbouw van de gemeenschap en pre ventieve medische hulp. Ad van Goor heeft dit werk nu twaalf jaar gedaan en als hij dit voorjaar naar Nederland terugkeert bij de Inter kerkelijke Coördinatie Commissie Ontwikkelingssamenwerking. kan hij het werk met een gerust hart overdragen aan zijn Palestijnse op volger. Kerkelijke steun We spreken Van Goor temidden van zijn werk in Gaza Als we op zijn kantoor komen, is hij juist bezig samen met de accountant de boeken van het jaar 1977 al te sluiten en hij werkt nu al aan de begroting voor 1979. want de wereldraadcommissie voor vluchtelingenhulp moet de cij fers In een vroeg stadium op tafel Jongens in de ambachtschool van het kerkelijk hulpwerk in Gaza. Van een onzer verslaggevers LEUSDEN De gereformeerde zen ding heeft dit jaar ruim 13.8 miljoen gulden nodig voor haar plannen (in 1977 13.3 miljoen». Dit blijkt uit de zendingskrant ..Zending te gelde "787". die het gereformeerde zen dingscentrum in groten getale laat verspreiden. Ongeveer een kwart miljoen is be schikbaar uit reserves en fondsen. Verreweg het grootste deel moet dan ook uit collecten en giften van kerkleden binnenkomen. De zendingskrant geeft tientallen voorbeelden van waaraan het geld besteed wordt. Het meeste geldt gaat nog altijd naar werk in Indone sië. Daarnaast werdt de gerefor meerde zending vooral samen met kerken in Argentinië. Brazilië. Pa kistan en een aantal landen in Afrika. Het werk is ingedeeld in vier soor ten. De directe evangelieverkondi ging in steden en dorpen neemt nog steeds de grootste plaats in Daar naast is er aandacht voor theologi sche opleiding en kadervorming, so ciaal en medisch werk. alsmede voor onderwijs, studentenwerk. jeugd zorg. lectuur- en radiowerk Present *78, informatiemarkt van de gereformeerde en de hervormde kerk in Overijssel en van de jeugdor ganisaties met wie deze kerken con tacten hebben, bestemd voor ambtsdragers, clubleiders, leden van werkgroepen, e.d.. zaterdag 18 februari van tien tot vier uur. De Trefkoele. Dalfsen. Inf. tel. 05200- 18117 Onze adressen: AMSTERDAM: Postbus 859 Wibautstraat 131 Tel. 020-913456 Telex 13006 ROTTERDAM' DORDRECHT: Postbus 948 Westblaak 4. Rotterdam Tel. 010-115588 (Red. en klachten) Schiedamsevest 52 Tel. 010-115700 (adv.) DEN HAAG/LEIDEN: Postbus 101 Parkstraat 22. Den Haag Tel. 070-469445 ZWOLLE GRONINGEN: Postbus 3 Melkmarkt 56. Zwolle Tel. 05200-17030 hebben, om daarmee de kerken, die bijdragen, te kunnen benaderen. Het werk van Van Goor wordt regelmatig gesteund ook door de Nederlandse Werelddiakonaten. Met enige trots laat Van Goor ons zien wat er die 15 jaar tot stand gekomen is in Gaza. Deze strook grond diende vanaf 1948. toen de staat Israël tot stand kwam. als opvang voor gevluchte Palestijnen. Honderdduizenden van hen hebben een goed tweede vaderland gevon den in verscheidene Arabische lan den. maar honderdduizenden ande ren zijn in de kampen achtergeble ven. die met hulp van de Verenigde Naties zijn ingericht. Na de oorlog van 1967 kwam de strook, samen met de rest van de Sinaï, in Israëli sche handen. Er wordt zwaar gepa trouilleerd door jonge soldaten in jeeps met een .50 mitrailleur en ge weren in de aanslag. Van Goor ver telt dat de conciërge van het kan toor kortgeleden toevallig door een Israëlische soldaat werd neerge: schoten. Hij mocht niet naar het ziekenhuis vervoerd worden en na uren op straat te hebben gelegen was hij overleden. De verhouding tussen dé Palestijnen en de bezet tingstroepen is op zijn zachtst ge zegd niet hartelijk. Een Palestijnse intellectueel met wie ik spreek, ver gelijkt de verhouding als die tussen de Nederlanders en de Duitsers in de oorlog. Maar Van Goor zegt dat dat misschien toch wat overdreven ls. De menseyi zouden graag naar hun dorpen terugkeren en hun eigen dommen weer in bezit nemen, maar dat kan niet, omdat die Inmiddels in handen van Israëli's zijn overge gaan. Israël is bijzonder actief in het noorden van de Sinaï. Op de weg kom je vrachtwagens tegen, die hele geprefabriceerde huizen naar de nieuwe nederzettingen in de bezette Sinaï brengen. Ook in Gaza zit Is raël niet stil. Naast de verschrikke lijke vier vluchtelingenkampen ver rijzen nieuwe kampen met iets bete re huizen. Maar de Palestijnen den- ADVERTENTIE WERELDDIAKONAAT GIRO 2211 Algemeen Diakonaal ILIaJ Bureau van de iml Gereformeerde Kerken. BU Burg. De Beaufortweg 18. F"4 Leusden GIRO 8685 Generale Diakonale Raad der Nederlandse Hervormde Kerk. Maliesingel 26. Utrecht. GIRO 5261 Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en 1 Vluchtelingen. Com. Houtmanstraat 17. Utrecht. ken dat Israël dat doet om dan een beter overzicht te hebben over wat de Palestijnen uitspoken en de laat- sten klagen dat zij de huizen niet in eigendom kunnen krijgen. Kliniek De kantoren en lokalen van de ker ken liggen niet bij de kampen, maar verder in de stad Gaza. De mensen, die er les krijgen of werken, worden er door busjes van de Verenigde Naties heengevoerd en 's middags weer thuisgebracht. In de stad be vinden zich bovendien drie klinie ken voor moeder en kind. Zij worden bestierd door een Palestijnse arts. dr Rafeek D. Zanoun. Het kantoor van de dokter wordt opgeluisterd door grote vellen tekenpapier met daarop de statistieken van zijn werk. Hij legt ons uit dat hij in de laatste vier jaar dat hij in de klinie ken werkt, steeds meer aandacht is gaan besteden aan de preventieve zorg voor moeder en kind. De men sen keken eerst wel een beetje gek op dat je een kliniek inrichtte voor gezonde kinderen. Maar tenslotte gaf men zich gewonnen, toen duide lijk werd dat preventieve zorg het aantal zieke kinderen beperkt. De fles Dr. Zanoun voert al jaren een cam pagne tegen flessevoeding. Kinde ren die per fles worden gevoed bezit ten minder weerstand, ook wanneer aan alle hygiënische voorwaarden wordt voldaan. Veel gevallen van ondervoeding zijn bovendien terug te voeren op darmklachten die het gevolg zijn van onhygiënische fles sevoeding. Maar dit soort voeding wordt door de reclame als moderne en efficiënt aangeprezen. Dr. Za noun is er in geslaagd steeds meer moeders van dit waanidee af te brengen, zeer tot ongenoegen van de zuivelindustrie. Gezinsplanning is een ander pro bleem in de kampen. De gezinnen tellen vaak vijf of meer kinderen. Dat is ernstig mede omdat de behui zing deze gezinsgrootte niet toelaat. De staat Israël wordt er echter van verdacht de pil te propageren met het doel de groei van de Palestijnse bevolking in Israëlisch belang te be perken. Daarom voelen de mensen vaak uit politieke motieven niet voor geboortebeperking. Voorts ver zet in veler ogen de godsdienst zich tegen ingrijpen in de voortplanting. Dr. Zanoun neemt echter toch nu en dan de vrijheid, de moeder van een meer dan volledig gezin aan te raden er iets aan te doen. Wie er om vraagt wordt vanzelfsprekend geholpen. De NECCCRW (het vluchtelingen werk van de raad van kerken in het Nabije Oosten) zorgt in zijn hoofd gebouw in Gaza voor cursussen waar tientallen vrouwen en meisjes les krijgen. Een groep huishoud scholieren is juist bezig gevulde aardappelen te bereiden en de Juf biedt ons een smakelijk gebakken koekje aan. In een ander lokaal zit ten oudere dames achter naaimachi nes. Ad van Goor vertelt dat in deze ruimte bijna alleen maar probleem gevallen uit de kampen zijn. Vrou wen die geld nodig hebben en voor de vorm daar een arbeidsprestatie tegenover moeten stellen, want de kerk vindt het zomaar weggeven van geld beledigend voor de men sen. Weer gaat een deur open en we stappen een lokaal binnen waar een dozijn giechelende meiden hun best doen achter breimachines. Op de bovenste verdieping leert een der tigtal meisjes typen. De helft heeft een machine met Europese letters en de andere schrijven op een Arabi sche machine. Deze meisjes krijgen hier een secretaresse-opleiding. De machines komen van de Wilde Ganzen. Riool We rijden een eindje door Gaza. Van Goor wijst op een zanderige straat. Vroeger was het een open riool. De kerken hebben de mensen geholpen er een riolering in aan te leggen. „We doen alleen iets. als de mensen zelf het initiatief nemen," legt Van Goor uit. Als ik het jaarverslag van 1976 doorkijk, zie ik dat de kerk de helft van de benodigde gelden op tafel heeft gelegd. De gemeente betaalde de rest en de mensen deden het werk. We komen aan bij een soort ambachtschool. Hier zorgen Van Goor en zijn mensen er voor dat honderd jongens, die mislukt zijn in het gewone onderwijs, toch een vak leren. De meeste vaklui gaan naar Israël als gastarbeider. Zo heeft de Israëlische samenleving toch ook nog wat aan het werk hier. Even buiten Gaza. niet ver van de zee, ligt een sinaasappelplantage. Ze is ei gendom van een Arabische stichting en werd destijds aangeplant voor hulp aan de slachtoffers van de oor log. De stichting kreeg geld van de kerken, maar de bestuurders moes ten na 1967 vluchten. Nu hebben de kerken, dus Ad van Goor. het be stuur overgenomen. De lening die de kerken aan de plantage hadden ver strekt is afbetaald. Van Goor heeft nogal wat moeite gedaan om de Is raëlische autoriteiten er van te weer houden, de plantage te confisque ren. maar dat is tot nog toe gelukt en met de winst uit de plantage wordt een weeshuis geholpen en komt wat geld op tafel voor de am bachtschool. Zal Van Goors opvol ger in staat zijn met eenzelfde nuch terheid zijn onderhandelingen met Israël te voeren? AOVERTENTIE 269 bladzijden mét foto's in de boekhandel 24,50 Opinieweekblad De belastinglisten Lees deze week: Alleen armen en dommen betalen nog belasting Oud-inspecteur Mobach: 'De fiscalisering van het leven neemt in bepaalde kringen ongekende vormen aan'. Waar ligt de grens? Verder: Dreiging uit de ruimte. Prol Kaminsky (sterrenwacht Bochum) 'We hebben geen idee van wat er boven ons hoold hangt Oud-minister Lubbers over chnstehjke politiek als draagster van de chnsteii|ke beschaving, de kernenergie. zi|n rivaal Andriessen en de koopsompolis het is laster De Mantel der Lielde moet ook het falen van Adnaan Oitvoorst bedekken: humor en banale waanzin in een toets der Tien Geboden En Buskes over Annie Romein-Vetschoor Ulrike Memhof is dood maar niet voorbij: een standpuntbepaling van Helmut Gollwitzer Zellcensuur in West-Duitsland Verlegenheid met buitenlanders naar een multi-culturele samenleving Wat gaat voor: het gezin of het individu? Israel-boycot: Ne derland laf en kruiperig. HERVORMD NEDERLAND houdt de hoop levend Ik neem een proefabonnement van Ik weet al voldoende van het blad abonnee 32.SO per half jaar) twee maanden voor 5.- Ik geef me op ah In enveloppe zonder po«urprl Muren aan: Antwoordnummer 1776. Den Haag. m MÜNCHEN (ANP) Prof. dr Hans Küng, hoogleraar in de theologie aan de universiteit van Tübingen in West-Duitsland, heeft een 400 pagina's dikke documentatie gepubliceerd over zijn conflict met de Westduitse bisschoppen en de congregatie voor de geloofsleer (het voormalige h. officie) in Rome. Het is uitgegeven onder de titel „Om niets anders dan de waarheid" (Um nichts als die Wahrheit). In het slotwoord van deze documen tatie doet Küng een beroep op de Duitse bisschoppen om tot een beter begrip te komen. Hij verklaart uit drukkelijk trouw te zijn aan het oude geloof der oude kerk. Maar hij herhaalt daarbij dat hij weigert „door een handige, maar puur forme le herhaling van traditionele formu leringen ertoe bij te dragen, dat een onmondig letterlijk geloof wordt ver kondigd in plaats van een volwassen christelijk geloof". Küngs documentatie bevat alle do cumenten en de notulen van alle gesprekken, die hij heeft gevoerd met de Westduitse bisschoppen. De documenten zijn zowel van de West duitse bisschoppen afkomstig als van de congregatie voor de geloofs leer. Küng heeft al ruim tien jaar een conflict met Rome en de bisschop pen. Het begon met zijn boek „De Kerk" uit 1967. Vervolgens kreeg hij moeilijkheden over zijn boek over de onfeilbaarheid van de paus, dat hij in 1970 publiceerde. Hetzelfde lot trof zijn boek „Christen zijn" uit 1974. Op 1 november 1977 verweten de Westduitse bisschoppen in een „ver klaring voor allen, die tot taak heb ben het geloof te verkondigen", aan Küng, dat hij in belangrijke zaken een breuk had aangebracht in de traditionele r.k. geloofsleer. Hans Küng ontkent in zijn docu mentatie dit verwijt ten stelligste. Hij dringt er bij de bisschoppen op aan om de strijd te staken, want zo schrijft hij „wij hebben belangrij kere dingen te doen." Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De begroting van de kas algemeen kerkewerk van de hervormde kerk sluit dit jaar met een klein tekort van 63.000 gulden op een totaal van 10,5 miljoen. De generale financiepijle raad van de kerk acht dit verantwoord. Uit deze kas worden de generale sy node met enige algemene organen van bijstand betaald, voorts de kos ten van de organen voor pastoraat en eredienst, apostolaat en vorming, diakonaat, jeugdzaken, interkerke lijke en oecumenische arbeid, dienstverlenende arbeid, financiële en administratieve zaken, provinci aal werk, classicale vergaderingen en verschillende andere zaken. De generale financiële raad is tevre den over de begrotingen, die door de betreffende instanties in de kerk werden ingediend. Zij zijn met zorg samengesteld. Men probeert zo zui nig mogelijk te werken, aldus de raad. Mede hierdoor werd het moge lijk extra middelen vrij te maken voor het secretariaat Samen op Weg, voor de raad Kerk en School en voor door D. B. van der Waals Als de Interkerkelijke Omroep Nederland om de éne of andere reden wordt aangevallen, wil van die zijde wel eens de opmerking vallen: denk eraan dat wij x-aantal uren per week van onze zendtijd afstaan voor kerkdiensten. Dat zal de ergste IKON-hater moeten toege ven. ook al is het mij niet duidelijk waarom het uitzenden van kerkdiensten op zichzelf een goed werk zou wezen. Het hangt er maar vanaf, om welke kerkdiensten het gaat De ruimhartigheid, die de IKON in deze op brengt. is echter buiten kijf. en het is werke lijk bewonderenswaardig dat deze omroep niet vies is van hand- en spandiensten aan kerkelijke gezindten, die op grond van allerlei boze vermoedens zich niet ln de IKON-gele- deren hebben willen scharen. Ik doel hiermee b.v. op de baptisten, de christelijke gereformeerden en de pinksterge meenten, die hun boodschap wel degelijk langs elektronische weg willen uitdragen, en dat nu doen onder de prozaïsche verzamel naam ZVK: ZendUJd voor de Kerken. De IKON geeft deze groepen technische steun om hun diensten te doen uitzenden. Je zou verwachten dat de behandeling van aanvra gen van luisteraars en kijkers, die een christe lijke- of vrijgemaakt gereformeerde preek nug eens willen nalezen, ook wel even door de IKON wordt geregeld In mijn programmablad lees ik echter bij uitzendingen uit hervormde en gereformeer de godshuizen, om nu maar de belangrijkste dwarsstraten te noemen, dat de preek onder een bepaald nummer bij de IKON is te ver krijgen. Bij de baptisten is het adres evenwel het Bureau ter verspreiding van preken voor de Baptisten Gemeenten in Nederland. Bij de christelijke gereformeerden vervult het Bu reau ter verspreiding van preken voor de Christelijke Gereformeerde Kerken in Neder land deze nuttige functie. Een vrijgemaakte preek wordt op aanvraag geleverd door het Bureau ter verspreiding van preken voor de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) in Ne derland. Goed. dat alles kan waar zijn, en die overzich telijke Indeling staat bovendien ln een mooie vaderlandse traditie. Maar dat de namen van de bureau's zo precies op elkaar lijken, maakt een mens wantrouwend, wat niet weinig ver sterkt wordt als je leest dat ze alle zijn geves tigd op het adres Borneolaan 27 te Hilversum. Alwaar ook de IKON zetelt. Je zou. als je dit alles op je laat inwerken, verwachten dat zich in de Borneolaan een gigantisch kantorencomplex bevindt. Alle maal verschillende bureau s, met directies, afdelingen, stafmedewerkers, vertegenwoor digers op de prekenmarkt. besturen, beheers raden, commissies van advies en zo meer. De wet van Parkinson, nietwaar? Maar de ver ontruste lieden die met gebalde vuisten voor het IKON-gebouw staan, zullen dezelfde ont nuchterende ervaring opdoen als ik. namelijk dat de met zoveel gerucht omgeven kerkelij ke omroep het moet doen met een simpel huis in één van de saaie lanen, waar je in het Gooi over struikelt. Als daar ook nog al die preken- verspreidingsbureau's zijn ondergebracht, wordt het wel tijd dat Kenmerk een schrijnen de reportage wijdt aan dit krasse staaltje van huisvestingsnood in ons midden. Maar ik denk eerder dat wij hier oog in oog staan met een dubbelganger van Boorman, de romanfi guur van Elsschot, die in een vervallen Brus sels huis het „Wereldtijdschrift voor Kunsten. Wetenschappen, Handel, Nijverheid.ves tigde, een tijdschrift zonder abonnees en zon der lezers, maar met gigantische oplagen en gespecialiseerd in themanummers ten gerieve van klanten, die behoefte hadden aan een facade. Ik bedoel: als je een facade oftewel „identi teit" wilt. els je al gauw voor je eigen preken een eigen bureau op. ook al deel je het perso neel met concurrerende firma's. Of zou de preekverspreiding werkelijk zo'n hoge vlucht hebben genomen? Dat zou een mooi bewijs zijn voor de honger in deze wereld naar het Woord. En het zou een reden te meer zijn voor de IKON om eens de schijnwerpers te richten op het pand Borneolaan 27 te Hilversum. WAT OP HET SPEL STAAT Margaret Thatcher heeft de sleu tot het toekomstig succes van haa conservatieve partij gevonden: de rem op de immigratie van kleurlingen. Let wel, niet op de immigratie in 't algemeen, de blanken uit Rhodesië en Zuid-Afrika zullen straks ongetwijfeld welwillend ontvange worden, maar het gaat om de kleurlingen. Dat zijn mensen die hier niet thuis horen. En dat vindt dan ineens de gemiddelde Engelsman ook en de schaal tusse de twee pote partijen gaat om. althans in de opinie-peiling. Extremische groepen pakken dit voordeeltje mee en beleggen provocatieve bijeenkomsten, waarop binnenkort ongetwijfeld hakenkruizen te zien zullen zijn. W met vuur speelt moet weten dat er brand van komen kan. De politiek en economische toestand is verw en brandbaar genoeg. En dat alles juist in een tijd dat de conflicten Rhodesië en Zuid-Afrika toeneme en de respectievelijke situaties tot een kookpunt naderen. Maar hier dienen ook wij oplettend te zijn. Niet vanwege de pogingen tot een nieuwe racistische politieke partij (NVU). Maar wel om wat hier en d te horen valt ten aanzien van onverdraaglijkheid ten opzichte v mensen die uit andere delen van d wereld stammen. Het wordt urgen om het gesprek over de vreemdeli in ons midden opnieuw op gang te brengen en waar het reeds gaande is, niet voortijdig af te breken. Hu leven is in gevaar zeggen we gemakkelijk, maar het onze staat daarmee niet minder op het spel. Heel onze leefsituatie en of het de moeite waard zal zijn. de opzet van een kerkelijke statis tiek. In totaal bedraagt het centraal bud get van de hervormde kerk (met in begrip van zending en diakonale pro jecten) dit jaar 32,5 miljoen gulden. Het rijk alleen, voor zelfstandig wonenden tot 35 jaar, 18-19 februari, Den Alerdinck, Laag Zuthem (tel. 05290-541). Jeugdconferentie „Schrift en Ge tuigenis" over zending in Zuidoost- Azië en Oost-Europa, 18-20 februari, De Duiventil, Nunspeet. Aanm. tel. 03494-4173. Vragen rondom dood en leven, 18- 25 februari, De Hezenberg, Hattem (tel. 05206-1648). Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Well-Ammerzod (toez.) D. Penninghof kand. Utrecht. Bedankt: Voor Stolwijk R. van K ten te Goedereede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Goudswaard J. Mol Rijssen. BAPT. GEMEENTEN Bedankt: voor Nieuwe Pekela Brongers te Drachten. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Ferwerd D. J. Su mond te Smilde. Ron Hubbard De leider van de „Scientolo kerk", de Amerikaan Ron Hubb is door een Parijse rechtbank verstek veroordeeld tot vier jaar vangenisstraf en een boete 17.500 gulden wegens oplichte Drie andere leiders van zijn orga satie kregen lichtere straffen, wie twee eveneens bij verstek. H bard verblijft meestal op zijn ja op de Altantische Oceaan. Zodra voet op Franse bodem zet, zal worden gearresteerd. De aanh gers van de „Scientologie-kerk" weren, dat zij het slachtoffer een religieuze vervolging zijn, nu rechter Jean Lhomme zei dat rechtbank niet geïnteresseerd w^ in de leerstellingen van de bei ging. De strafvervolging heeft sluitend betrekking op de commt ciële activiteiten van de organisat in Frankrijk. De organisatie, alt rechter Lhomme, verkoopt boekt magnetische bandjes en andere gen en belooft daarbij herstel va gezondheid en seksuele potentie ook succes in zaken. Dat zijn, al< de rechter, valse beloften. Ds. S. P. Vermeer Op 84-jarige leeftijd is overleden S. P. Vermeer te Almen. Ds. Verme werd na zijn studie aan de Vi Universiteit te Amsterdam in 19 predikant van de gereformeen kerk te Oudemirdum. Daar werd in 1926 geschorst, omdat hij het ni(e eens was met de besluiten van bekende synode van Assen tegen Amsterdamse predikant dr. J. Geelkerken. Ds. Vermeer ging ro Geelkerken mee en er vormde zi( ook in Oudemirdum een zgn. gei formeerde kerk in hersteld verbal met ds. Vermeer als predikant. 1929 ging hij naar Amsterdam-Zui In 1932 sloot ds. Vermeer zich ree aan bij de Nederlandse hervorm kerk. Hij was in die kerk predikai achtereenvolgens in Oudenhooi Oosterbierum en Slochteren. Na zi emeritaat in 1959 verrichtte hij n bijstand in het pastoraat ln Le< mens en in Rijsoord. De heer D. B. van der Waals is eindredacteur van de uitgaven van de PCO (prot. chr. onder wijsvakorganisatie). DRIEBERGEN In de hervorm synode ls dinsdagavond laat n geprobeerd, een motie aanvaard krijgen, waarin de synode haar leurstelling zou uitspreken over h feit, dat de regering ten aanzien v het ultra-centrifugeproject in Alfl lo een onherroepelijk besluit he genomen. Aanleiding was een br van 25 vredesgroepen, die de synfl vroegen zich in deze zin uit te sp ken en waarin ook gevraagd wt om deelneming van de kerken de demonstatie in Almelo op maart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 2