banen KSH zeker ationaal isolatieplan oor huizen is klaar Mogelijke bundeling in vouwkarton Melkhandelaren gaan met fabrikanten praten Steun APO ioepeler Nieuwe boerenorganisatie ongezonde ontwikkeling Dr. Hoefnagels overleden p der Stee tot Kamercommissies eidelijk minder ;arch personeel Gist-Brocades Eis: Verlaging van de inkoopprijs Standaardbus streekvervoer Hypotheekrente per 14 febr. tn Houwelingen (CDA) bepleit gedecentraliseerde aanpak Werkgarantie bij De Hoop papier Van der Stee blijft veehouders steunen Studie van KNP en Van Gelder Papier Nieuwe CAO voor schildersbedrijf 6/RH EROAG 16 FEBRUARI 1978 FINANCIËN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 15/RHS 17 windsman heeft de Tweede- commissie voor economische en landbouw gisteren gezegd, ,het werkgelegenheidsaspect gspunt blijft" bij de herstruc- ng van KSH. Er is nog geen ijk beeld van die operatie, it afgeleid kan worden hoeveel splaatsen verdwijnen moeten, iluiting van hele vestigingen momenteel niet gedacht, al- minister tegenover de Kamer- In een vertrouwelijke notitie, in der Stee en zijn collega Van nne (economische zaken) de gen naar de kamerleden stuur- wordt gesproken over het op- HAAG Minister Van der Stee (landbouw) vindt verlies >en groot aantal arbeidsplaatsen bij het Koninklijke Schol- [onig concern welhaast onvermijdelijk. Over juiste aantal- n de vestigingen waar werkgelegenheid verdwijnt, kon de idsman gisteren geen mededelingen doen. heffen van enkele honderden ar beidsplaatsen. In eerdere mededelin gen aan de kamercommissies kwam zo'n uitspraak niet voor. Regio's Bij de herstructurering zal rekening gehouden worden met de problemen in de regio's, waar de KSH-bedrijven gevestigd zijn. Er wordt vooral gelet op de mogelijkheden voor vervangende werkgelegenheid, zo heeft Van der Stee verzekerd. T Gist-Brocades wil het per- slsbestand in de hoofdafdeling irch and development de ko- le jaren verminderen door ge- te maken van natuurlijk ver- De directie acht een herbezin- op de researchinspanning no- een duidelijk gevolg van een ïlijke toeneming in de ontwik- gskosten van geneesmiddelen, eling is de researchkosten in edelijke verhouding tot de op- jst te brengen. Begin april zullen de hoofdlijnen van zijn, zo heeft de minister gezegd. 1 i wUTRECHT De Nederlandse Melkhandelarenorganisatie handelingen" over ovërname""van (NMO) gaat nog deze week met de consumptiemelkindustrie praten met het doel de inkoopprijs voor de bezorgende melkhan del te verlagen. In een volgens voorzitter W. T. Herweyer roerige bestuursvergadering van de NMO is hiertoe besloten. Tegen die-tijd wordt opnieuw met de Kamercommissies gesproken. Mededelingen die gisteren gedaan werden, waren nogal vaag, vonden enkele Kamerleden. Al eerder had den zij kritiek geuit op de gebrekki ge informatie. Van der Stee voerde als argument aan, dat hij de onder- KSH-onderdelen niet wilde bemoei lijken. Er gapen nog steeds gaten tussen de aanbiedingen aan KSH en de bedra gen, die de overheid en het concern willen neertellen. Bij de overname van de aardappelzetmeelproduktie door de coöperatieve AVEBE zou er, volgens kamerleden, een gat zijn van 150 miljoen. Noch uit de vertrouwe lijke notitie, noch uit de mededelin- De nieuwe standaardbus voor streekvervoer, die op de Be drijfsauto RAI te zien is. De bus is ontwikkeld in nauwe samen werking van streek- en stadsver voerbedrijven en de industrie. De bus is gebouwd door DAF- Trucks en Karosseriebedrijf Den Oudsten. Naam bank Rente vast gedurende: Afsluitprov (procenten) Rentepercentages met zonder gemeentegarantie ABN 5 jaar 1 jaar 1.5 1.5 85 8.25 85 825 AMRO-Bank 5 jaar variabel 1.5/2- 1 5/2 85 825 85 825 Bouwfonds 30 jaar 5 jaar 2 jaar 1.5 1 5 1.5 8.7 83 8 1 8.7 83 8 1 Centraal Beheer 10 jaar - 83 83 Ennia 10 jaar - 8.3 8.5 Nat. Nederl 10 jaar - 8.3 83 Rabo Bank adviesrente variabel 1.25 '8.5 8.5 Rabo-Hyp-Bank 5 jaar 15 8.5 8.5 RPS 5 jaar 1.- 8.25 8.25 Stad A'dam 5 jaar 1- 8.25 825 Westland Utrecht standaard no risk budget 5' 10 jaar 5/10 jaar variabel 2.- 2- 2 8.3 8.7 8.4 8.5 8.9 8.4 Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de NVBL Op de hypotheekmarkt zijn deze week nauwelijks wijzigingen te melden. De Westland Utrecht heeft haar budgethypotheek verlaagd (Publikatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis in Amers foort) De zelfstandige melkbezorgers kla gen steen en been dat grootwinkel bedrijven op steeds grotere schaal de volle melk verkopen beneden de vastgestelde minimumprijs van 1,03 per liter. Zij zijn daar mee begonnen nadat het Europese Hof in a. Luxemburg zich heeft uitgesproken h»vaïlY, nmnftVJt fï tegen de minimumprijs voor gedis- de kans is om dat gat te dichten. tilleerd De heer Herwever verwijt de [TERDAM (ANP) 'Er is de ministeries van econo- he zaken van volkshuis- ng en ruimtelijke orde- Dit plan stoelt op een destijds in de Tweede Kamer aangenomen mo tie, die de regering om maatregelen had verzocht op het gebied van de isolatie, opdat in 1985 de Nederland en de energiebedrijven se woningvoorraad zo voldoet aan nationaal isolatieplan ge* nader te stellen normen. Dit heeft ir. kt, dat in een jaar of tien Rotterdam dr. J. W H Geerlings. P7pnliikt 7oii kunnen wor- directeur Energiebeleid van het mi- F nisterie van economische zaken, ver- De ministerraad moet de klaard op een symposium van de in bijzonderheden uitge- Stichting Komfort Optimalisering kte maatregelen nog goed- door isolatie in de Bouw (SKOOP), dat was gewijd aan het onderwerp: „Waarom isoleren wij niet?" Het CDA-kamerlid Van Houwelin gen, dat de motie had ingediend, diende de heer Geerlings meteen van repliek en stelde, dat hij wilde hel pen de motie in een jasje te steken. Hij bepleitte een gedecentraliseer de aanpak voor de isolatie van ons woningbestand (4,8 miljoen) en wilde de uitvoering van de plannen bij de gemeentebesturen onderbrengen. Dit op grond van verschillende over wegingen, zoals controle op de uit voering, kwaliteitsbewaking en een ontheffingenbeleid. 20 NVervolg van pagina 1 ter Van Aardenne vertelde dat Centraal Planbureau thans de rei?' ng van de loonkosten raamt op (procent voor 1978. Dat is nog niet halve procent méér dan het VNO irkgevers) eerder deze week voor- (lde. Toch liet ook Van Aardenne DIS£ h somber uit over de economi se vooruitzichten. Hij was het in ooo *"1„gebouwd" kan worden. De flnancie- °p« "f. '«nen met werkgeversvoorz t- d „meenten moet moec Hij meende dan ook, dat de rijkso verheid met een aanvullend beleid de gemeenten zou moeten steunen. De regering moet zorgen voor wette lijke regelingen, waarop het plan Van Veen eens dat de vooruit- hten sinds het najaar er niet beter zijn geworden. Aan meer precieze J^lfers omtrent nieuwe vooruitzich- >en 11 wordt gewerkt. De vooruitzich- boui i voor de koopkracht zijn thans iter iets gunstiger dan in het na- sn tenminste voor het modale in- Imen en hoger. Dit bracht Van rdenne tot de overweging dat de 00 miljoen wellicht eerder zal in naar lastenverlichting voor de drijven, dan naar koopkrachtver- tering voor de werknemers. utielnister Albeda vertelde dat rege- "pgssteun aan APO's niet mag be rderen dat bepaalde kostenstij- ;en geleidelijk als een golfbewe- )g door het hele bedrijfsleven De minister vreest iets derge- cs bij steun aan bepaalde projec- van vijfploegendiensten of ver- Degde uittreding. „Nederland zit aan de lage kant met de loonkos- istijging wanneer Je het internati- aal beziet. Dat zouden we inakke- c kunnen bederven." Een golfbe- ging zou misschien vermeden innen worden door bepaalde pro pten in het kader van APO's pas te :unen als ze worden afgebakend bepaalde regio's of bepaalde be- i) pjfstakken. Minister Van Aarden- ..Een project van vervroegde uit- (ding met 57 jaar in de massiefkar- dindustrie zou bijvoorbeeld wel innen. Die industrie is geheel in ►st-Groningen gesitueerd. Dat is el iets anders dan bijvoorbeeld n project van vijfploegendiensten Hoogovens, in de randstad ondernemers toonden zich te- tfgesteld over het stimulerings- ogram van 2,5 miljard Zowel mr in Veen als de heer Perquin (mid- instandi betoogden dat dit pro- am „niet leidt tot verbetering van ize concurrentiepositie, en ontoe- ikend is om de doelstellingen inza- de rendementen te halen." ring door de gemeenten moet moge lijk gemaakt worden en leningsfaci liteiten moeten worden geschapen. Het subsidiebeleid zal moeten wor den aangepast, totdat het plan is uitgevoerd. De behandeling van aan vragen moet snel geschieden en het is te gek, dat alleen woningen met centrale verwarming onder het plan zouden vallen. Huizen, die na de vastgestelde periode niet zijn „be handeld" worden aan sancties on derworpen. De huurhuizen vormen een moeilijk probleem, meende het Kamerlid, maar de problemen zou den door een wettelijke regeling moeten worden opgelost, bijvoor beeld door een geringe huurverho ging, die tot een minimum zou moe ten worden beperkt. Sluitstuk Als sluitstuk van de plannen zag hij toezicht op de uitvoerende bedrij ven. Het plan zou voor tien jaar arbeid kunnen verschaffen aan 35.000 man. „Wij zullen de komende tijd de regering duidelijk maken, dat er iets moet gebeuren ten aanzien van ons energiebeleid, ook uit oog punt van de werkloosheidsbestrij ding, merkte hij op. Dr. Geerling wees er op, dat op grond van de verstrekte subsidie een kleine 400.000 woningen zijn geïsoleerd. Was het aantal geïsoleerde huizen in 1976 150.000, een jaar later was het aantal geïsoleerde woningen terug gevallen op 100.000. Door woningiso latie is in totaal 180 miljoen kubieke meter aardgas per jaar bespaard, maar hij vond dit te gering. Er zou volgens hem twee miljard kubieke meter gas per jaar moeten worden bezuinigd. Daarvan zou weer tien procent nodig zijn voor het vervaar digen van het isolatiemateriaal e.d. De snelheid, waarmee thans het iso leren van woningen gebeurt, is twee tot drie keer te laag. Het is nodig, dat er jaarlijks 250.000 woningen van iso latie worden voorzien. Ook hij was van oordeel, dat er te weinig huurwo ningen zijn en worden geïsoleerd. melkfabrieken dat zij de supermarktorganisaties die grote hoeveelheden kopen flinke kortin gen geven en dat deze daardoor voor minder dan 1,03 kunnen verkopen. De kleine melkhandelaren hebben deze mogelijkheden niet. Volgens het NMO-bestuur zou de verlaging van de inkoopprijs voor de kleine handelaren aanstaande maandag moeten ingaan. Doel ervan zou zijn, de periode van zeker drie weken te overbruggen die volgens de NMO van maandag af gerekend nog zal verstrijken voordat er eventueel een nieuwe minimum-prijsregeling voor consumptiemelk komt, die is aangepast aan het arrest, dat het Europese gerechtshof in Luxemburg onlangs heeft gewezen over Neder landse minimum-prijzen. Door verlaging van zijn inkoopprijs zou de bezorgende melkhandel de melk goedkoper aan de klanten kun nen leveren, zodat hij dan een verde digingsmiddel heeft tegen grootwin kelbedrijven. Demonstratie Komt er deze week geen uitzicht op een nieuwe, aangepaste minimum- prijsregeling, of wil de industrie niet op de wensen van de melkhandel ingaan, dan zal zaterdag a.s. in iede re provincie een demonstratieve melkhandelarenvergadering wor den gehouden. Daarmee wil men dan ook bevorderen dat er, op welke wijze dan ook, een lagere inkoop prijs komt. Bij het gesprek met de consumptie melkindustrie zullen de drie op het gebied van de bezorgende melkhan del werkzame commerciële 'organi saties: SRV te Amstelveen, Iveco te Utrecht en Van Tol te Bodegraven, vertegenwoordigd zijn. Het gesprek zal vanavond of morgenochtend plaatsvinden, nadat vanavond de bestuurscommissie consumptie melkprijzen van het produktschap voor zuivel bijeen is geweest. De NMO hoopt dat in die commissie dan overeenstemming zal zijn be reikt over een voorstel voor een aan gepaste minimum-prijsregeling, dat op dinsdag 21 februari kan worden voorgelgd aan het bestuur van het produktschap, dat in deze de beslis sing moet nemen. Het overgebleven gedeelte in Dinxperlo van VENETA (tapijt) is grotendeels gered. De Hollandse Ta pijtindustrie (HTI) in Alkmaar heeft het bedrijf in Dixperlo gekocht. Voor 22 van de 40 werknemers in Dinxperlo is ontslag aangevraagd. UTRECHT De industriebonden NVV en NKV hebben met de directie Vn de papierfabriek De Hoop een arbeidsplaatsenovereenkomst (APO) afgesloten voor alle vier de vestigingen van het bedrijf met in totaal ruim duizend man. De loop tijd van de APO is twee jaar, te beginnen per 1 januari 1977. De Hoop papierfabriek, een onder deel van het Engelse Reed-concern, heeft vestigingen in Eerbeek (238 en 385 man), Zaandam (134), Tilburg (172) en Zutphen (126). Per vestiging zijn nu alle arbeidsplaatsen gega randeerd en zullen bij natuurlijk verloop de lege arbeidsplaatsen wor den gevuld, aldus een woordvoerder van de bonden. Deze APO valt geheel buiten de CAO voor de papierindustrie. De onderhandelingen daarvoor begin nen tegen eind maart. Onder die CAO vallen ongeveer vijfduizend werknemers. In deze branche heb ben Van Gelder Papier en de Konin klijke Nederlandse Papierfabriek (KNP) een eigen CAO. van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van der Stee (landbouw) zal de steun aan de veehouderij toch voortzetten. De be windsman deed gisteren die toezeg ging in de Tweede Kamer, waar hij vorige week nog had betoogd dat de inkomens van de Nederlandse melk veehouders zich gunstig ontwik kelen. De bewindsman was, zei hij, „niet ongevoelig" voor de argumenten, waarmee de landbouworganisaties en het CDA lastenverlichting be pleit hadden. Van der Stee vond het niet juist om, gelet op de bezorgd heid over de inkomensontwikkeling, de steun „abrupt af te breken" De vorig jaar aangekondigde lastenver lichting zou juist deze week beëin digd worden. Van der Stee wil nu de lasten verlichting verlengen door een half jaar lang de kosten voor zuivelonderzoek en kwaliteitscon trole voor de helft voor z'n rekening te nemea Voorzitter CBTB West-Nederland op toogdag: Van een onzer verslaggevers GOES De Agrarische Beleids Organisatie (ABO, voortgeko men uit de protestactie van boeren een aantal Jaren geleden onder leiding van K. Olieman) is een ongezonde ontwikkeling. <iie nadelig zal werken in de belangenbehartiging van boer en tuinder. Aldus zette de heer P. W. Blokland, voorzitter van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond West-Neder land zich af tegen recente oprichting van de vierde agrarische organisatie, naast de bestaande drie. De heer Blokland, sprekend op de toogdag ln Goes nodigde de boeren en tuinders uit zich eens af te vragen of met deze vierde standorganisatie de harmonie wordt verbroken „bij een steeds in tensiever wordend agrarisch overleg ln Nederland en in Brussel". Even ongezond noemde de heer Blokland het bestuurlijk uithollen van de produktschappen, doordat „een van de '^ciale partners (be doeld zijn de oedingsbonden FNV) haar plaatsen aan deze bestuursta fels leeg laat." Blokland hoopt één ding, namelijk „dat bij iedere stap die genomen wordt door een ABO en iedere stap die leidt tot versmalling van produktschappen wordt gelet op de consequenties voor de kleine boer en tuinder en de zwakkere arbeids- posities en laagste inkomens in de land- en tuinbouw." Kritiek uitte de heer Blokland op degenen, die het EG-landbouwbe- leid veroordelen. Hen verweet hij on kundigheid of onwetendheid van de de EO-landbouwpolitiek en de eco nomische ontwikkelingen in de lid staten afzonderlijk, die deze politiek verstoren. Ongenoegen klonk ook door in Bloklands opmerkingen over de meerdere aandacht die de Euro pese consument in de landbouwpoli tiek van Brussel krijgt. „Dit spreekt des te meer als in de EG Engelsen op belangrijke posten zitten. Een en an der moet voor „onze minister genoeg reden zijn om het zwaarste geschut in stelling te brengen in de EG ten aanzien van de prijsonderhandelin- gen en nationaal ten aanzien van de lastenverlichting", aldus de heer Blokland Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In zijn woning Aer- denhout is dinsdag op 48-jarige leef tijd dr. W. LrG. S. Hoefnagels overle den. Dr. Hoefnagels is tot begin sep tember vorig jaar president-direc teur geweest van Koninklijke-Schol- ten-Honig. Van 1965 tot 1966 was hij staatssecretaris van financiën in het kabinet-Cals. Dr. Hoefnagels nam vorig jaar ont slag bij KSH „in het belang van de herstructurering". De vakbonden maar ook mensen uit het bedrijfsle ven gaven hem de schuld van de moeilijkheden bij KSH, problemen di£ er intussen toe geleid hebben dat AMSTERDAM/MAASTRICHT Van Gelder Papier en Koninklijke Ned. Papierfa brieken in Maastricht gaan een studie maken van een mogelij ke bundeling van hun verkoop activiteiten op het gebied van vouwkartonnages en flexibele verpakkingen. Van Gelder produceert deze artike len in Leeuwarden (363 werknemers) en Rotterdam (200 man). KNP ver vaardigt vouwkartonnages voorna melijk in Amersfoort en Schiedam. De studie zal enige maanden in be slag nemen. De met de vakbonden eerder gemaakte afspraken blijven van kracht, aldus beide bedrijven. De bonden zeggen in een reactie precies te willen weten wat de studie inhoudt. Volgens FNV-bestuurder Van der Veen hebben KNP en Van Gelder tot de studie besloten omdat het in de verpakkingsindustrie niet al te best gaat De bonden hebben van de gezamen lijke directies bij de bekendmaking van de plannen alleen maar zeer globale informatie ontvangen. „We willen meer details over de achter gronden weten en we zijn ook erg geïnteresseerd in de motieven," al dus Van der Veen. De grote vraag die de bonden bezighoudt is of bij het onderzoek ook een eventueel samen gaan van produktie betrokken is. Bij Van Gelder-Leeuwarden is vorig jaar vier miljoen gulden verlies geleden. Volgens de heer P. J. de Knegt van de Algemene Nederlandse Grafische Bond is de Van Gelder-vestiging dringend toe aan een omvangrijke investering in moderne drukappara- tuur. (Van Gelder draagt zelf zorg voor de bedrukking van de verpak kingen). „Ze hebben de vaklieden wel, maar de machines niet. Als ze doorgaan met de huidige gammele apparaten dan kunnen ze nooit een concurrerend produkt op de markt brengen," aldus De Knegt. DE AMRO-BANK heeft vorig jaar 212,5 miljoen winst gemaakt, dat is 15,3 procent meer dan in 1976. Voorgesteld wordt het dividend te verhogen van 4,50 tot 4,70. Het slotdividend zal daarom 2,50 be dragen. Dit slotdividend kan naar keuze ge heel in contanten worden ontvan gen dan wel voor 1,30 in contanten en voor nominaal 0,50 ln aandelen ten laste van de agioreserve. In 1977 stegen de baten met 11,5 pet. van 1592,8 miljoen tot 1776,4 mil- jcen. De kosten inclusief afschrij vingen stegen van 1179 miljoen tot 1293,9 miljoen. De geconsolideerde balanstelling steeg met 18,8 procent tot 59,5 miljard. Commissarissen hebben met ingang van de op 22 maart te houden verga dering tot lid van hun raad benoemd dr. J. R. M. van de Brink en mr. G. A. Wagner ELSEVIER heeft de omzet in 1977 met 18 procent kunnen ver meerderen waarvan 8 procent door overnemingen Ook de winst is, naar schatting van het bestuur met onge veer 18 procent omhoog gegaan Voor 1978 rekent men zowel voor winst als omzet op een groeipercen tage van ongeveer 14 procent. Dit jaar hoopt Elsevier de eerste Initia tieven te kunnen ontplooien ten aanzien van de nieuwe divisie Amerika. NETAM. waarop waarschijnlijk een bod zal worden uitgebracht door het Amerikaanse Fruehauf, wil de produktie-afdeling in Rotterdam sluiten en de produktie op kleinere schaal voortzetten ln het Groningse Leek. Ook het hoofdkantoor van Ne- tam zal worden verplaatst. Volgens vakbondskringen kost deze reorga nisatie (die zowel door Netam als Fruehauf nodig wordt geacht) 200 arbeidsplaatsen. Wel zouden een aantal personeelsleden mee kunnen naar Leek, maar het is volgens de bonden de vraag of ze dat willen. V D In het warenhuis Hoog Catharijne van Vroom Si Drees- mann in Utrecht wordt door Rood- voets, makelaars in onroerend goed en lid van de NBM, nu bemiddeld bij de aan- en verkoop van huizen. Door deze samenwerking wordt bereikt, dat onder hetzelfde dak de aan- en verkoop, de financiering, de verze kering en de complete inrichting van woningen kan worden geregeld, aldus V D. Dr. W. Hoefnagels het concern niet in zijn huidige vorm kan blijven bestaan. Met name is Hoefnagels grote investeringen ver weten in de maissuikerfabriek in het Engelse Tilbury Dr. Hoefnagels was geboren in Kerk rade. Hij studeerde in Rotterdam aan de toenmalige Rijksbelastinga cademie en aan de Ned. Economi sche Hogeschool en werkte aan van kelijk bij de belastingdienst. In 1957 ging hij naar de Staatsmijnen waar hij bleef tot zijn benoeming als staatssecretaris. Na 1966 was de thans overledene ondermeer lid van de raad van be stuur van de Bank voor Handel en Scheepvaart. In 1969 werd hij econo misch adviseur bij KSH en in 1971 gedelegeerd commissaris en plaats vervangend voorzitter van de raad van bestuur Een jaar later werd hij president-directeur. Dr. Hoefnagels werd als „sterke man" binnenge haald bij KSH. dat toen in een ern stige bestuurscrisis verkeerde. De heer Hoefnagels was ridder in de orde van de Nederlandse leeuw. UTRECHT (ANP) Organisaties van werkgevers en werknemers zijn het eens geworden over een nieuwe CAO voor het schildersbedrijf De CAO geldt voor ongeveer 30000 werknemers. Er zijn afspraken ge maakt over het werkgelegenhetdso- verleg op bedrijfstaks- en onderne mlngsniveau. Net als in de bouw zullen ln ondernemingen waar geen ondernemingsraad is (bedrijven met minder dan honderd werknemers) zo snel mogelijk commissies van overleg worden Ingesteld. I-. onder nemingen met een ondernemings raad wordt die bij het werkgelegen heidsbeleid betrokken. Volgens een woordvoerder van de bouw- en hout bonden is afgesproken dat de werk gelegenheid in het schildersbedrijf ln 1978 kwantitatief en kwalitatief op het huidige peil zal blijven

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 17