Rachmaninofs eerste symfonie valt tegen Gemiste kans voor het Residentie Orkest Renault 12. Een betrou wbare auto voor vele kilometers rijkomfort. Al vanaf13.575,- In reclamespots 0 geen marteling SWKIt'S gTT 'N HIT VAN EEN KRANT 1,50 KUNST ♦BEEGEES Ti ML WINEENPAAR 1~\ ^SCHOENEN! - i4. li. Middelburg: weer (oude); banden met Nagasaki ♦CHRIS NORMAN VANAF 16 FEBRUARI OVERAL VERKRIJGBAAR Afgekeurd door commissie bi Herman van Veen in muzieksprookje, Geen boomplantdag wegens bijkomende festijn voor jeugd DONDERDAG 16 FEBRUARI 1978 BINNENLAND DEZE WEEK in woord en beeld. 16 pagina's dikke uitneembare special met alle informatie, eksklusieve live kleurenfoto's en een gratis Queen poster. EN DE HERREZEN /*rW*>\ vNk"» PLUS DE AKTUELE lx mJ!k Tl WEDSTRIJD. IS JAx Hitkrant volgt de popscene op de voet. 24 paar té punke schoenen staan klaar voor schoenmakers die bij hun leest blijven In HITKRANT iedere week ALLE belangrijke HITLIJSTEN, songteksten, singles besproken door FELIX MEURDERS, elpees door ALFRED LAGARDE, en de SOULpagina van FERRY MAAT. DEN HAAG (ANP) Een tv-reclamespot, waarin tw ion kinderen met alle macht proberen een pop uit elkaar ïai trekken, is door de Reclame Code Commissie afgekeurd ipi Deze commissie vindt het niet gewenst en ook in strijd met de goede smaak en het fatsoen om bij het aanprijzen van kinder speelgoed (het gaat hier om een van rekbaar materiaal gemaakte pop „Stretch Armstrong") te refe reren aan martelingen of geweld plegingen. De fabrikant (Clipper Games and Toys) heeft inmiddels alle reclame voor de pop gestaakt maar om een andere reden: geble ken is dat er in de verf van de pop een ontoelaatbare hoeveelheid cadmium zit en de pop mag daar om in Nederland niet verkocht wnrrien. De commissie staat ook achter een klacht van tandarts W. Brink te Lippenhuizen tegen een ver pakking voor rietsuiker (van Koe- doder en zonen te Amsterdam). De klacht was ingediend omdat op de verpakking stond „Uw tan den en uw kiezen die kunt u niet verliezen, als het zoete wat ge- rer staag geniet, slechts komt van 1 jat echte suikerriet". De tandarts de commissie vinden dat misl dend, want rietsuiker heeft zelfde chemische structuur bietsuiker en heeft dus hetzell y bedervende effect op tanden kiezen. Ook Gerard de Lange w machines wordt terechtgewezf a j hij adverteert met drie jaar gar: nae tie die echter allesbehalve vol en, dig is omdat arbeidsloon, voorr ,oo: kosten en alle plastic- of kun jui stof-onderdelen voor rekeni naJ van de klant komen. In strijd m )ra de goede smaak en het fatso vai vindt de commissie een advert tie van Readers Digest voor Beste", waarin op sensation< JeC wijze wordt aangehaakt aan iet moord door een vijftienjarige jo voj. gen in Amerika op twee buurjo gens. Readers Digest vindt z op ook dat dergelijke advertent teg niet door de beugel kunnen hee ev« p\ heeft beterschap beloofd. ADVERTENTIEI door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM Na een vrij lange periode van gastdirectie bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest stond Edo de Waart dinsdagavond weer aan de lessenaar. De eerste symfonie in d kl. van Rachmaninof, die enige maanden geleden reeds was aangekondigd op een der programma's van dit orkest, maar waarvan de uitvoering toen om bepaalde reden geen doorgang kon vinden, vulde deze avond het tweede gedeelte van het concert. Na de vorige jaren reeds uitgevoerde tweede en derde symfonie van de Russische laat-romanticus valt deze eerste, op 22-jarige leeftijd geschre ven symfonie eigenlijk wat tegen. Het meest onderhoudend zijn de eer ste twee delen. Hierin is reeds veel te beluisteren, wat voor de latere Rach maninof karakteristiek genoemd kan worden. Maar het derde deel. Larghetto, is niet in staat de aan dacht voldoende vast te houden, en het lawaaierige slotdeel. Allegro con fuoco. wedijvert in geluidsexpansie met het laatste deel van Tsjaikows- ki's vierde symfonie, zonder dat het muzikale peil van dit werk ook maar benaderd wordt. In ieder geval heb ben wij het tot nu toe weinig gespeel de symfonische werk van Rachmani nof nu volledig leren kennen. Edo de Waart heeft er zijn beste krachten aan gegeven. Muzikantesk Een waarlijk muzikantesk begin van dit concert vormde de zeer briljant gespeelde „Ouverture Carnaval" van Dvorak, de tweede ouverture in een serie van drie die Dvorak achtereen volgens schreef. Het prettige van deze levenskrachtige muziek is, dat er voor alle instrumenten van het orkest volop werk aan de winkel is. De hier reeds meermalen opgetreden violiste Kyung-Wha Chung was solis te in Brahms' Vioolconcert. Zij speel de weer met een verbluffende techni sche beheersing en een steeds fraaie toon. De zuiverheid van haar spel, ook in de moeilijke dubbelgrepen en de gro te sprongen, was opvallend. Jammer dat in het eerste deel tijdfens de grote cadens een snaar sprong. Na enige ogenblikken werd deze cadens met enkele inleidende orkestrale maten herhaald, maar de spanning was er natuurlijk wel wat uit. Bijzonder vermeld dient de nauw keurige en goed op het spel van de soliste afgestemde begeleiding. Het Orkest speelde in flinke bezetting (zes contrabassen). Maar Brahms kan in de begeleidingen wel wat heb ben, en Edo de Waart zorgde dat de solopartij niet in de verdrukking kwam. MIDDELBURG Nagasaki heeft het verlangen geuit Middelburg een uitwisseling te beginnen. De bedoeling is overeenkomst tot het onderhouden van vriendschapsban Tal van Nederlandse gemeenten hebben met steden in buitenland meest in Europa op die wijze vriendsi gesloten. door Adr. Hager DEN HAAG Sinds 1971 geeft het Residentie Orkest jaarlijks een serie „Kinderconcerten" met het doel kinderen zo vroeg mogelijk in contact te brengen met het symphonie-orkest, de instrumenten en met de mu ziek. In die ambitieuze opzet is men dit jaar niet geslaagd. Herdruk vertelselboek Van Nijnatten-Doffegnies HILVERSUM (ANPl - Het vertel- selboek „Duco's gevleugelde dro men" van de romanschrijfster mevr. H. J. van Nijnatten-Doffegnies krijgt een herdruk. Dit lot was al haar twintig romans reeds bescho ren. maar niet de speciale uitgave van avonturenverhalen, geïllu streerd door Anton Pieek De speci ale uitgave wordt herdrukt nu de schrijfster 16 februari tachtig jaar wordt. In enkele dagen tijds voert men voor niet minder dan zestienduizend leer lingen van de Haagse basisscholen het sprookje „Alfred J. Kwak" op. De belangstelling is zo groot, dat men de zes voorstellingen moest uit breiden tot acht. Vrijdagavond en zaterdagmiddag zijn in het Congres-' gebouw vrije voorstellingen. Het muzieksprookje is geschreven door Erik van der Wurff, medewer ker van de Harlekijn-groep, het en semble van Herman van Veen. Niet het Residentie Orkest maar deze ca baretier is de centrale figuur, het orkest heeft een zeer ondergeschikte illustratieve taak. De opzet om het orkest vanuit meerdere ingangen in de zaal al spelend op te laten komen wekt meer verwachtingen dan men in drie kwartier waarmaakt. Het ge heel is toegespitst op meeklap-mee- zing liedjes in de stijl van „kwek, kwek, ik ben wel goed, maar ik ben niet gek Dat slaat op Alfred de eend, die aan koning Losbol geld leent. Dat geld was bestemd voor de eenden in de warme landen zonder water, dierenontwikkelingshulp Daarom moet koning Losbol terug betalen en dankzij veler hulp slaagt Alfred erin de koning te verdrijven. hij komt zelf op de troon en verkoopt de kroon ten bate van die arme een den zonder water. Zeer revolutionair. Niet geboeid Men kreeg niet .de indruk, dat de jeugd geboeid werd. Luisteren was een illusie, van Veen was nogal aan de tekst gebonden, het orkest zag men spelen, maar hoorde men nau welijks en de licht- en kleureffecten waren, met uitzondering van de sug gestieve bijenbewegingen, niet zinvol. De gedachte is zeker niet origineel, maar wil men kinderen in contact brengen met het symphonie-orkest en met illustratieve mogelijkheden dan zijn Britten, Prokovjev en Saint- Saëns toch wel idealer voorbeelden. Nu werden de kinderen vrijwel uit sluitend in contact gebracht met Herman van Veen en zijn liedjes en zat het orkest er grotendeels verlo ren bij. Een gemiste kans en dat is jammer, omdat de bedoelingen van het Residentie Orkest, vanuit de ge dacht „wie de jeugd heeft, heeft de toekomst," zo prijzenswaardig zijn en beter verdienen. Eén van de kin deren zei het precies goed: „We gaan naar Herman van Veen." De „vrienden" noemen zich partner steden van elkaar en trachten door middel van uitwisselingen op cultu reel en sportief gebied zo een inter nationaal contact in stand te hou den. De Japanse stad Nagasaki heeft het oog op de hoofdstad van Zeeland laten vallen omdat in de tijd van de Verenigde Oostindische Compagnie tussen haar en Middelburg nogal hechte in de commercie wortelende banden hebben bestaan. De vroede vaderen van Middelburg kregen het vriendschapsaanbod vorig jaar al door bemiddeling van de toenmalige minister van Buitenlandse zaken Van der Stoel. Zij waren er verguld mee, maar hielden desondanks de boot af. Per slot van rekening Nagasaki ver van het Middelbi bed en financieel zagen de stad; tuurders het contact niet erg zi ..Op de begroting voor 1978 slechts een klein postje voor intejl tionale contacten. Het is niet voldoende voor een vliegticket Japan," aldus lieten zij de min weten. Die haalde echter zijn col van CRM erbij en alras werd he Middelburgers duidelijk dat Nag ki begeerte naar vriendschap dan ook moest worden gehonoi gezien het grote belang dat w gehecht aan de goede betrekkii tussen Nederland en Japan. Uitgever Van Dishoeck Unieboek BV heeft dit meegedeeld. Het vertel selboek kreeg in 1957 een oplage van 1U.U00 stuks en is reeds lang uitver kocht. Van de Nederlandse edities van haar boeken zijn meer dan een miljoen exemplaren verkocht. Veel boeken werden vertaald Hoge ver koopcijfers werden behaald in de Scandinavische landen. Mevr. Van Nijnatten debuteerde in 1934 met „Duumkes grond". Vijf jaar later boekte zij haar grootste successen met „Huls van licht en schaduw" en „Moeder Geerte" Deze werken beleefden elk 26 herdruk ken Een half jaar geleden verscheen „Andra". waarvan inmiddels de der de druk op stapel staat. Literatuurprijzen voor Armando en Verheul AMSTERDAM (ANP) Het be stuur van de stichting Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de Her man Gorterprijs 1977 toegekend aan Armando voor diens poëziebundel ..Het gevecht" en de Busken Huet- prijs 1977 aan Kees Verheul voor de bundel „Verlaat debuut en andere opstellen". Belde prijzen zijn 7.000 gulden groot. De toekenning ge schiedde op advies van daartoe in gestelde commissies. „Het gevecht" is verschenen bij Boelens te Amster dam en de bundel van Verheul bij Atheneum Polak en Van Gennep in de hoofdstad. Van een onzer verslaggevers BARNEVELD Cm vast te houden aan de eigen levensstijl heeft de Eben Haezerschool in Barneveld besloten niet mee te doen met de boomplantdag op 15 maart. De gemeente had de basisschool die uitgaat van de gereformeerde ge- r -1 oti in Nederland ter plaatse, uitgenodigd, maar kennisname van het programma bracht het school bestuur ertoe zich terug te trekken „Het was de bedoeling, dat de kinde ren opgehaald zouden worden met muziek en er was sprake van een filmvoorstelling na afloop Ook stond er in het programma, dat de tv was uitgenodigd Wij voelen er niets voor. onze kinderen daarin te be trekken, aldus het hoofd der school C van Rijswijk, die een en ander wel betreurde, want legen de boom plantdag zelf zijn geen bezwaren. Renault 12 TL. Zeer komplctc. ruime en veilige auto met veel extra s. Rijdt ondanks zijn formaat en zijn 54 pk's pit toch ongeveer 15 km op elke liter benzine bij 90 km/u. f 14.560.— incl. BTW Ook leverbaar in TS uitvoering cn met Renault Automatic. Elke Renault 12 is lekker ruim, komfortabel op het behaaglijke af. en ongewoon stil. Zodat u ook de moeilijkste kilometers in alle rust aflegt. Door de aërodynamische pijlvorm van de carrosserie gebrujkt, de levendige motor daarbij, liters minder benzine dan u bij zo n grote auto zou ver wachten. Wcgligging cn veiligheid zijn voor beeldig. Daar zorgen de voorwielaandrijving, uit gekiende wielophanging c de solide kooiconstructie voor. Ga dat onvermoeibare brok auto eens bekijken. Vlij u in zo'n komfortabelc stoel, verbaas u over de grote kofferruimte. Er zijn al 2.500.000 Renaults 12 gcbouwd.En als de M.L. behande- I ingen volgens voorschrift worden garandeert Renault de carrosserie maar even 5(!) jaarlang. Auto's met I Q. Renault 12 TL stationcar. Vijf deuren. Neergeklapte achterbank levert ruim anderhalve kubieke meter laadruimte op. Grote trekkracht bij lage toerentallen. De ideale zaken/ gezinsauto. 115.610,— incl. BTW. Ook leverbaar met Renault Automatic.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 10