'Universiteit niet zo slecht' 03 tekening van een lezer Trouw commentaar -if inge termijn politiek Amerikaanse student kritiekloos gebonden aan kapitaal (rantenautomaat op 70 stations 0.A.E Begin van het einde Wintersport j DICHTBIJ 1, efERDBB russische hoeve in de polder zelfverdediging voorlichting baby te koop ontzetting telefoon OENSDAG 15 FEBRUARI 1978 BINNENLAND Trouw/Kwartet r zijn hier en daar telkens weer "2 oopvolle teken «n die op een ken- 1 «ring in de economie lijken te wij- en. Tekenen die zouden doen ver- K>eden dat het dieptepunt van de mstigste naoorlogse economische izinking achter de rug is. Dat is venwel een te optimistische teke- jTq^j ing van de werkelijkheid. t is daarom bijzonder verstandig at de Britse voorzitter van de Eu- jpese Commissie er in het Europe- e Parlement in Straatsburg in nuch- :re taal voor gewaarschuwd hefeft m niet te denken dat een funda- ïentele economische ommekeer oor Europa als geheel slechts een westie van tijd zou zijn. sn bewijs voor deze opvatting kan en ook afleiden uit de meer dan ibiele situatie waarin zich bijvoor- S eeld de Amerikaanse dollar in de -l^franse fank bevinden. is de Amerikanen daarom zeer *1 aangelegen om alle pogingen in jet werk te stellen de kwakkelende Wereldeconomie meer impulsen te [even. Naar eigen Amerikaanse op- tettingen zou zo'n nieuwe impuls uit het dal te komen in de lereerste plaats van West-Duits- ind mogen worden verwacht. In at licht moet men het recente be- oek van de Amerikaanse minister an financiën Blumenthal aan Bonn 1 ook zien. lij heeft er bij de Westduitsers 'erigens niet voor de eerste maal op aangedrongen om de econo- lie een sterkere injectie te geven, 'olgens de Amerikanen moet het r rijke West-Duitsland met een xgelijk riant overschot op zijn etalingsbalans zeker in staat zijn m een hoger groeicijfer te halen, 'oor 1978 mikken de West-Duit- rs op 3,5 procent. Maar in de n van de Amerikanen is dat te h nt MSTERDAM Op zeventig sta- ons waar geen tijdschriftkiosken jn, zal men in maart vier kranten, aaronder ook Trouw, uit de auto- joaat kunnen trekken. De huidige 10 tantenbakken zullen dan voor deze ÏYl Ideme apparatuur het veld moe- tra ruimen. Ook De Volkskrant, Het %emeen Dagblad en De Telgraaf aBen in de automaat. automaten, die gemiddeld hon- ltopj lis 0 plaat ston 1 gla ker tji k weinig. Wellicht speelt hierbij de Amerikaanse vrees een rol dat de Duitsers dit groeicijfer in 1978 niet eens zullen halen. In dit verband geven de uitkomsten over 1977 de Amerikanen wel gelijk; de Duitser hadden een groeicijfer van vijf pro cent voor ogen maar het werd nau welijks de helft. Toch lijkt het er niet op dat Schmidt aan de Amerikaanse wensen tege moet zal komen. Daarvoor is ook wel e in redelijke verklaring. De Duitsers laten zich bij hun economi sche politiek in belangrijke mate leiden door de vaste wil om de inflatie verder terug te dringen. An dere verlangens worden daar zeker in dit stadium ondergeschikt aan gemaakt. Wie iets van de Duitse geschiedenis weet, moet zich kunnen indenken hoe groot de vrees bij de Duitsers nog steeds is om opnieuw in een forse inflatiespiraal terecht te ko men. Bij de Amerikanen speelt deze angst niet zo'n grote rol. Men kan het verschil in aanpak tussen de Duitsers en de Amerika nen in dit opzicht ook anders type ren. De Duitsers zullen alles op alles zetten om tot een zo evenwich tig mogelijke economische aanpak te komen en nu geen enkel onnodig risico meer nemen. De Amerikaan se aanpak vertoont steeds sporen van korte termijn politiek met alle risico's van dien. Het zou daarom helemaal niet zo gek zijn als Schmidt nu maar eens naar Washington zou gaan om de Amerikanen te vragen orde op za ken te stellen en te zorgen voor een sluitende handels-balans. Het ver trouwen in de Amerikaanse dollar zou ongetwijfeld in een snel tempo toenemen en de wereldeconomie zal er zeker op iets langere termijn wel bij varen. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Als een knuppel in een hoenderhok: zo kwam in universitaire kring de kritiek aan die prof. Derek Phillips in het laatste nummer van De Gids naar voren bracht. Is ons wetenschappelijk onderwijs echt zo slecht als deze uit Amerika naar Amsterdam uitgeweken socioloog ons wil doen geloven? Of heeft Phillips de zaak schromelijk overdreven? Vanavond zal tijdens een forumdiscussie te Amsterdam een poging worden gedaan iets dichter bij de waarheid te komen. Behalve Phillips zelf zullen o.a. prof. dr. A. Blok (Nijmegen) en prof. dr. A. F. J. Kobben (Centrum voor onderzoek van maat schappelijke tegenstellingen) aan de discussie deelnemen. De ongezouten kritiek van de sinds 1971 aan de Universiteit van Amster dam docerende Phillips komt erop neer, dat Nederlandse studenten veel minder presteren dan Ameri kaanse. Hoewel ze dankzij het uitste kende middelbaar onderwijs bij het begin van de studie een flinke voor sprong hebben, blijken zij na acht jaar universitaire studie minder ver gevoerderd dan studenten aan de (betere) Amerikaanse universiteiten na vier jaar. In onze krant van 6 januari hebben we uitvoerig aandacht besteed aan Phillips' kritiek op het elitaire ka rakter van de Nederlandse universi teit, de lange duur en de specialisti sche opzet van de studie, de apathie van veel studenten en de onbe kwaamheid van veel docenten. In een commentaar stelden wij, dat Phillips vanuit zijn positie aan één van de sociale faculteiten in ons land misschien een wat vertekend beeld had. maar dat het toch de moeite waard was na te gaan of er een element van waarheid stak in zijn verhaal. Op ons veizoek reageerde oud- staatssecretaris Klein in Trouw met een artikel waarin hij de kritiek van Phillips voor een belangrijk deel overnam. Een van zijn suggesties was dat er een betere controle moest komen op de kwaliteit van universi taire docenten. Desnoods moest je een slechte hoogleraar kunnen ont slaan. Bestrijders derd kranten kunnen bevatten, wor den gehuurd in West-Duitsland voor ongeveer 25 gulden per maand. Zij worden onder meer geplaatst op die stations waar het aantal kranten- diefstallen uit de krantenstan daards het hoogst is. In de toekomst zullen de automaten ook hun intree doen in ziekenhuizen en parkeerga rages en verder in het algemeen op plaatsen waar lange wachttijden gelden. Behalve instemming wekte Phillips echter ook verontwaardiging. In Trouw bestreden J. A. W. de Bruin en J. J. Klinkert, beiden werkzaam aan de Vrije Universiteit, het artikel in De Gids, o.a. door erop te wijzen dat Phillips niet goed kon rekenen. De vergelijking tussen vier jaar studie in Amerika en acht jaar hier gaat gewoon niet op. Ook bij enkele leden van de vak groep bestuurskunde aan de Vrije Universiteit is het artikel van Phil lips slecht gevallen. Drs. Johan He geman, die vanaf zijn vroege jeugd in Amerika gewoond heeft en daar zo wel zijn Bachelor- als Master-diplo ma haalde, schreef ons een brief waarin hij ons verweet, dat wij leden aan een minderwaardigheidscom plex. De Nederlandse universiteiten kunnen gemiddeld best tegen Ame rikaanse zusterinstellingen concur reren, was zijn conclusie. Hij wordt daarin bijgevallen door Evert van Voorst, die enkele jaren studeerde aan de universiteit van Syracuse in de staat New York en door dr. J. N. Breunese, die vorig jaar een rondreis maakte langs een twintigtal Ameri kaanse universiteiten. Hegeman heeft zelf gestudeerd aan de universiteit van South Dakota, niet een van de top-tien waarover Phillips het heeft, maar wel een uni versiteit die representatief is voor Amerika. Bovendien staat deze uni versiteit bekend als redelijk progres sief. Ook de vroegere presidents kandidaat McGovern kwam uit deze staat, vermeldt hij niet zonder trots. Hegeman heeft in Nederland zijn doctoraal examen gedaan en is nu wetenschappelijk medewerker aan de V.U. Hij meent dat hij beide lan den aardig kan vergelijken, vooral omdat in Amerika zowel studenten als docenten veel van universiteit wisselen. Op die manier hoorde je veel verhalen over andere instel lingen. Beroepsgericht Volgens Hegeman zijn Amerikaanse universiteiten veel meer beroepsge richt dan Nederlandse. Dat geldt dan niet alleen voor de echte beroepsopleidingen tot onderwijzer of verpleegkundige, die daar ook bij de universiteit horen, maar ook voor de meer academische studies. Welis waar bestaat in Amerika nog het ideaal van de renaissance-mens die een brede vorming heeft, maar in de praktijk is de studie toch sterk ge richt op het functioneren in de maat schappij. Daardoor missen Ameri kaanse universiteiten de meer kriti sche instelling van Nederlandse aca demici. Uitreiking van diploma's aan een van Amerika's beroemdste universiteiten, Columbia University, New York. In Nederland bestaat volgens Hege man ten onrechte het beeld van de Amerikaanse student die voorop loopt in de vredesbeweging en nieuw-links. Die zijn er wel geweest, maar aan veel universiteiten is deze kritische beweging eerder gedwars boomd dan gesteund. Zeker in de jaren zeventig blijken de Ameri kaanse studenten weinig geïnteres seerd in maatschappelijke en politie ke vragen. De gemiddelde Neder landse student is volgens Hegeman zich veel meer bewust van wat er in de maatschappij omgaat. Niet kritisch Een ander punt van kritiek op het Amerikaanse systeem is voor Hege man, dat de collegegelden zo hoog zijn, dat er in feite een financiële selectie plaats vindt. Er zijn univer siteiten die een paar duizend dollar collegegeld per jaar vragen. Je kunt wel beurzen krijgen, maar dat gaat toch minder makkelijk dan in Ne derland. Veel studenten werken daarom en steken zich in de schul den. Dat is zelfs zo erg dat de New York Times onlangs de studenten als „de nieuwe klasse v^n schulde naars" bestempelde. Een gevolg hiervan is dat als studen ten eenmaal toegelaten zijn (bij de betere universiteiten heb je een kans van minder dan één op tien) ze ook eisen stellen aan het onderwijs. Docenten zijn voor het behoud van hun baan weer afhankelijk van het aantal studenten en zijn dus bereid alles te doen wat hun populariteit kan verhogen. Wie geld wil hebben voor onderzoek moet zich boven dien voegen naar de wensen van de grootmachten van het bedrijfsleven en de staat die voor de nodige finan ciën moeten zorgen. Ook hierdoor wordt een kritische houding niet be vorderd. Breunese, Van Voorst en Hegeman zijn alledrie bereid de voordelen van het Amerikaanse systeem te erken nen. Het percentage Jongeren dat deelneemt aan het hoger onderwijs is meer dan tweemaal zo hoog als in Nederland. Er studeren veel meer meisjes dan bij ons. Vooral in de exacte wetenschappen wordt baan brekend onderzoek gedaan. Ook in de mens- en maatschappijweten schappen leveren de Amerikaanse universiteiten nog altijd uitschie ters op. Maar gemiddeld is de kwali teit zeker niet beter, soms slechter. Breunese herinnert aan de groeien de stroom berichten in Amerikaanse kranten over de verloedering van de universiteit. Het komt zelfs voor dat studenten hun high school of college een proces aan doen, omdat ze er niet geleerd hebben waar ze recht op hadden. Je hoort steeds meer klach ten over studenten die zelfs hun moedertaal niet goed beheersen Het particuliere onderwijs is weer in opmars, omdat mensen genoeg heb ben van scholen en universiteiten die gedegradeerd zijn tot „baby-sit- verblijven." Ook dit beeld zal vertekend zijn. Het blijft moeilijk twee totaal verschil lende systemen van hoger onderwijs te vergelijken Maar Breunese. He geman en Van Voorst verzetten zich wel tegen de ongenuanceerde kri tiek van Philips Hij is kennelijk vergeten hoe de werkelijkheid van met name de bachelor-opleiding in Amerika eruit ziet, zeggen zij. Voor lopig hopen deze drie medewerkers van de VU toch, dat de universitaire hervormingen in Nederland niet al te veel de Amerikaanse kant uitgaan. Tekeningen, bi| voorkeur in liggend lormaat. sturen aan Trouw, |ury politieke prent, Postbus 859, Naam en adres aan achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon wee kom r oo haa ?r he j zie e zij men chee waai iivei heel hoti at z r mc rCli of z nie i vet as a )nne dat i x ju rhaa If be it iet egt kree pun iruk BETEKENDE VK€6EE: OtóANlWlE VAN Afrikaanse EENHEiD— or c ïysti iet d ■ppe viau HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Ook gisteren is het sneeuwen doorgegaan in de zuidelijke helft van het land. Als er niet een gedeelte weggedooid of in gezakt was, zou Middelburg een laag van twaalf tot vijftien centimeter hebben gekregen. Roosendaal meldde 's middags zeven centimeter, maar 's avonds niet meer dan een centi meter. het was er anderhalve graad gaan dooien en op de we gen was het een erg vieze boel. In Rotterdam werd dinsdagmor gen zes tot zeven centimeter sneeuw vastgesteld (tonale neerslag elf millimeter), om half zeven werd bovendien een blik- semontlading waargenomen. Ook Dinxperlo in Oost-Neder land kon gistermiddag uitkijken over een laag sneeuw van drie centimeter. Het zal zo langza merhand wel bekend zijn dat een oud-lagedrukgebiedje op de Noordzee deze winterse surprise voor sommige delen van ons land beschikbaar had. Het mini mum vulde weliswaar op (1005 millibaar), maar verwijderde zich erg langzaam van ons land. Daardoor ging die sneeuwsto- ring ook zo lang door. Maar nu komt ons land dan toch onder beheer van een rug van hogedruk. Dit op instigatie van het kort geleden nog zo sterke, nu verzwakkende Groenlandse maximum. Morgen wordt hierin een afzonderlijk hogedruk ge biedje van 1016 millibaar boven Denemarken en Noord-Duits- land verwacht. Ook het noord oosten van ons land zal nog wel geruime tijd de invloed van dit systeem kunnen merken zodat daar niet direct dooigeluiden zullen doorkomen. Het hoge- druk-systeempje trekt overi gens wel van west naar oost en dat is toch wel een veeg teken. Er zit boven de oceaan een diepe depressie te wroeten, lokatie: zeegebied ten westen van Schot land. Feitelijk liggen er twee achter elkaar waarvan de eerste gisteren een luchtdrukwaarde van 970 millibaar in de kern had, de volgende zelfs 950 millibaar. Beiden zullen zich vermoedelijk verenigen en dan trachten in West-Europa vastere voet te krijgen. De bijbehorende fron ten trekken vergezeld van neer slag de Britse eilanden binnen, maar zuilen daar ongetwijfeld vertraging oplopen door conti nentale invloeden. Wel zullen die fronten vooral na vandaag de zuid-oostelijke wind in ons land een kick gev^n. Dit betekent bepaald niet dat er dan direct zachtere lucht zal worden aangevoerd. Het tegen deel is eerder waar: vanuit Duitsland (kort geleden in Beie ren minus tien tot minus twaalf graden) wordt juist koudere lucht aangevoerd, waarin het kwik overdag op de meeste plaatsen om het vriespunt zal zijn, maar waarin het 's nachts licht tot matig kan vriezen: min vijf tot min negen graden. Na nog een koude nacht zal vrij dag de bewolking toenemen en moet er gerekend worden op neerslag. Hierbij speelt ook een secundair minimum een rol dat op die dag boven Bretagne wordt verwacht. Al met al lijkt het huidige win tertje, dat trouwens de laatste dagen toch al erg simpel was, uit te gaan als een nachtkaars. Het blijft zoals gezegd eerst nog wel koud en dan donderdag vooral waterkoud, vrijdag volgt dan die neerslag, waarna tijdens het weekend een stijging van tem peratuur niet zal uitblijven. De zachtere luc^t zal het eerst door- zd Limburg breken in zuidwest-Nederland Ab*rd«n en het laatst in het noordoosten, ai^on. Berlijn Bordeaux De temperatuur in de Harz is Frankfort momenteel min twee tot min H'umk» acht graden, in de Beierse Alpen Innsbruck en het Zwarte Woud in de dalen ft'*"". nul tot min twee. op duizend u»»bor. meter hoogte min acht. Op ver- zoek hier sneeuwhoogten van Luxemburg enkele bekende wintersportcen- M«dnd tra: Torfhaus 133 centimeter, {^'forea Feldberg 120, Sankt Blasien 70, Munchm Klein Walstertal 110, Obersdorf 70. Zugspitzplats 350, Garmisch p*r.)i Partenkirchen 44, Bayerischzell j?omt 35, Berchtesgarden 20, Arosa s?o?khoim 102, Murren 120, Sankt Moritz wenen 80, Zermatt 110, Sankt Christoff cawbianca 70, Seefeld 90, Rossbach 130, Vil- Istanbul lacher Alpen 90, Feuerkugel 150 en Semmering 32 centimeter iwavw sneeuw. Tuni volp 0 r [onder redactie van Loes Smit In ons dorp had je vroeger een kanjer van een huis, dat op de gevel de naam Robarriti of iets dergelijks had staan. Heel uitheems klonk het in elk geval, tot we er achter kwa men dat het eigenaardige opschrift was samengesteld uit de voorna men van de vier kinderen des hui- tes. Rob, Bart, Rita en Tineke Hui ten, boten en boederijen dragen meestal heel wat doorzichtiger na men De Eendracht. Ons Belang. Steeds Voorwaarts. Ons Nestje. Öjn namen die op meer dan één Ebouw terug te vinden zijn. In de pikerwaard vind je onder meer De Vrucht der Ouders, Bouwlust en Elders Rust, in de buurt van de Oude Rijn, richting Leiden, een boerderij met een zeer zorgelijke naam: Alle Morgen Nieuwe Zorgen. Dit in tegenstelling tot een boerde rij aan de Vecht, die Altoos Dank baar is genoemd. Er zijn makkelijk te herleiden namen als de Willems hoeve. maar er zijn er ook die bui tenlandse namen hebben gekregen. Het is niet erg moeilijk je voor te stellen, dat de man die zijn boerde rij Mon Désir noemde, zijn hart waarschijnlijk aan Frankrijk verlo ren had, of misschien aan een Fran- gaise, voor of met wie hij de boerde rij aankocht. Maar welke geschie denis zit er achter een hoeve met de naam Moskow, Odessa of Peters- burg? Hebben daar soms Russen in gewoond? In het blad Boer en Tuinder schrijft 81ob, dat er meest al een heel verklaarbare reden was om zo'n hofstede naar een plaats zo ver van huis te noemen. Moskow, Odessa en Petersburg liggen alle maal in dezelfde polder Zevenho ven, in de buurt van Nieuwveen en Mijdrecht. In diezelfde polder staan trouwens nog vijf „Russi sche" boerderijen: Archangel. Charkow. Smolensk, Kazan en Riga. Alle acht zijn ze omstreeks de helft van de vorige eeuw gebouwd en het is dus duidelijk, dat de op drachtgever één en dezelfde ge weest moet zijn. Het zit volgens Slobs verhaal zo: de eerste dijkgraaf van de polder Ze venhoven was Robert Voüte, Am sterdams makelaar in koffie en thee, die later als effectenhande laar vooral zaken deed met en voor het bankiershuis Hope Co. Die bankier hield zich voornamelijk be zig met het plaatsen van leningen in het buitenland, en een van zijn klanten was de Russische staat. In Hope's opdracht legde Voüte con tacten met vooraanstaande Rus sen in Petersburg, die dan weer bij Hope geld leenden. Voüte kwam in eigen land in contact met ene me vrouw Borski ook een relatie van het bankiershuis die een stuk land van hem kocht. Zij had een adviseur, J. B. Stoop, die na Voütes dood alle grond van de dames Bors ki en Voüte opkocht. Hij bezat niet alleen zoveel grond, maar werkte bovendien voor de bankier Hope, voor wie ook hij geld aan vooraan staande Russen uitleende. In zijn kringen werd iemands vermogen in die tijd uitgedrukt in het aantal „russen" dat hij bezat, en dus liet deze Stoop, die flink aan zijn Russi sche klanten verdiend had, al die boerderijen bouwen die hij namen van Russische steden gaf. Op de boerderij „Smolensk" staat een jaartal: 1847, en misschien is dat de oudste wel Niet alle „buitenland se" boerderijen zijn meer onder hun oorspronkelijke namen terug te vinden. In de laatste oorlog is er minstens één overgeschilderd. want je wist maar nooit hoe zo'n naam zou vallen bij de bezetter. Die heet nu, als zoveel andere hoe ven, gewoon Ons Genoegen. Dit is geen oneerbiedig grapje, maar een waar gebeurde geschiede nis: toen een Westduitse verpleeg ster (21) een feestgebouw in het plaatsje Assendorf verliet, probeer de een aanrander haar op straat aan te vallen. Het eerste wat de verpleegster te binnen schoot, wa ren gebeden en die begon ze héél hard midden op straat te bidden. De jeugdige aanrander had zo'n zelfverdediging niet verwacht en liet haar gaan, maar even verderop probeerde hij het nogmaals met twee kornuiten. Opnieuw begon het meisje zo hard te bidden, dat ledereen in de straat de toestand wel moest opmerken. Ook de poli tie, die het drietal inrekende nog voordat er ongelukken waren gebeurd. Ook in de Sowjet-Unie is het niet tegen te houden: de scholen gaan er schoorvoetend toe over hun leer lingen ook op het terrein van de seksualiteit op te voeden. „We kun nen er nu niet langer meer om heen". schrijft Georgy Asejew die zo'n beetje Moskou's wethou der van onderwijs is in het in de hoofdstad verschijnende zondags blad Nedelja. Kennelijk maken de autoriteiten zich ernstige kopzor gen over het toenemende aantal abortus-gevallen, de vele buiten echtelijke geboorten, het enorm hoge scheidingspercentage en het feit dat er steeds minder baby's geboren worden. De seksuele revo lutie is wel tot de Sowjet-Unie door gedrongen maar behoorlijke voor lichting kennen ze er nauwelijks. De spaarzame artikelen over sex in een enkel tijdschrift gaan altijd over liefde binnen het huwelijk, ter wijl uit een sociologisch onderzoek allang duidelijk is geworden, dat verreweg de meeste mannen en iets meer dan de helft van de vrouwen geen bezwaar hebben tegen Intie me verhoudingen buiten het huwe lijk. In Nedelja klaagt de wethou der over het ontbreken van goede literatuur op dit gebied „Het beste wat we hebben is nog altijd Maren- ko's „Ouderboek" uit de twintiger jaren. We willen eerst ouders en leerkrachten samen laten praten over de vorm waarin het sex-onder- wijs moet worden gegoten, maar discussiemateriaal hebben we niet; dat moeten we eerst zelf samenstel len". Tot nog toe zit zelfs de biolo gieleraar met de handen in het haar als hij moet uitleggen hoe die poe- zemand vol jongens bij de poes komt, en dus worden hij en zijn collega-leraren het eerst geïnstru eerd. maar verder houdt Asejew vorm en inhoud van de toekomsti ge lessen in het vage. Wel weet hij heel zeker dat de autoriteit van de leraar van het hoogste belang zal zijn. En vóór alles moet er een diepe vertrouwensrelatie gekweekt worden tussen leerling, leraar en ouders. Want zo gauw de leerling zijn voorlichters als een soort rech ters gaat zien die alleen maar voor schrijven wat goed is en wat niet. zullen alle mooie plannen in één klap hun nut verloren hebben, vindt hij. Een lucratief handeltje dreef de New Yorkse advocaat Stanley M., tot hij een paar dagen geleden in de kraag gevat werd: hij zocht onge huwde moeders bij elkaar, en huur de in het laatste stadium van hun zwangerschap een flatje in New Y ork voor hen, zodat ze konden be vallen zonder dat de buitenwereld er iets van hoefde te merken De advocaat onderhield hen ook in die tijd en als tegenprestatie stonden de moeders hun „weldoener" zon der morren hun baby af M. ver kocht de baby's aan gezinnen en kinderloze echtparen door voor be dragen die tot vijfentwintigdui zend gulden konden oplopen. De 36-Jarige advocaat is nu gearres teerd op beschuldiging van illegale plaatsing van vierentwintig baby's (het aantal dat tot nu toe is achter haald) in adoptiegezinnen Voor het eerst in de geschiedenis van de koninklijke Spaanse acade mie van taalwetenschappen in Ma drid is een vrouw tot lid van dat illustere gezelschap benoemd. Het is de 71-jarige dichteres Car men Conde, die zich voorstelt „stapje voor stapje de voor vrou wen discriminerende definities uit het officiële woordenboek van de academie te schrappenHoezeer het gebouw van de academie tot nu toe op uitsluitend mannen was in gesteld, blijkt wel uit deze uitlating van mevrouw Conde: „Tot mijn ontzetting heeft het gebouw alleen maar mannen-w.c.'s". Daarom gaat ze zich ook beijveren voor de instal latie van een damestoilet. Vijf procent méér mensen blijken telefoon te bezitten dan een jaar geleden, heeft de American Tele phone en Telegraph Company uit gerekend. Dat betekent dat er in de hele wereld nu 398 miljoen tele foontoestellen staan, waarvan de meeste in de Verenigde Staten: 155 miljoen. Daarna volgen Japan met 48,4 miljoen, Engeland met 22 mil joen, West-Duitsland met 21 mil joen en de Sowjet-Unie met 18 miljoen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1978 | | pagina 5